مدتی است که گوگل به بهانه‌های مختلف اقدام به حذف برنامه‌‎های ایرانی از فروشگاه نرم‌افزاری خود می‌کند. انحصار با چاشنی زورگویی برای این غول فناوری دنیا اختیاری بی‌حد و مرز ایجاد کرده است که به خود اجازه می‌دهد با کاربران پلتفرم‌هایش هر طور که دلش می خواهد رفتار کند. حذف برنامه‌های ایرانی بدون هیچ دلیل واضحی انجام می‌شود و برای گوگل هیچ اهمیتی ندارد که این برنامه‌ها چقدر در کشورمان مخاطب دارند و نیاز مردم را رفع می‌کنند.
طاقچه، روبیکا، ذره‌بین، آپارات، فیلیمو و بلد از جدیدترین برنامه‌هایی هستند که قربانی گوگل شده‌اند. درآمدهای گوگل از محل فروشگاهش شامل منابع حاصل از فروش نرم‌افزار، تبلیغات در فروشگاه برنامه و خریدهای درون برنامه‌‌ای است و 30 درصد از هر معامله و خرید نرم‌افزاری در فروشگاه را بر می‌دارد و بخش قابل توجهی از سود شرکت‌های نرم‌افزاری را از آن خود می‌کند. گوگل در پاسخ به اعتراض شرکت‌های نرم‌افزاری می‌گوید که این شرکت‌ها می‌توانند از بسترهای جایگزین برای فروش نرم‌افزارهای خود استفاده کنند اما در عمل به دلیل شرایط ایجاد شده، استفاده از بسترهای دیگر برای برنامه‌سازان ممکن نیست، هرچند در کشورمان فروشگاه‌های نرم‌افزاری بسیاری ایجاد شده‌اند، فروشگاه‌هایی مانند بازار، مایکت و…، اما فروشگاه گوگل به دلیل اینکه به صورت پیش‌فرض بر روی سیستم‌عامل نصب است، برای مخاطبان بیشتری در دسترس است. همچنین ممکن است حذف برنامه‌ها از فروشگاه گوگل تنها اقدام این شرکت علیه برنامه‌نویسان و کاربران ایرانی نباشد و این احتمال وجود دارد که نصب این برنامه‌ها هم با اختلال مواجه شود.
چندی پیش روبیکا و ذره‌بین از گوگل‌پلی حذف شدند. ظاهر موضوع حذف این برنامه‌ها به‌علت ارسال گزارش از سوی کاربران بود؛ اما ماجرای برخورد با پلتفرم‌های ایرانی به همین‌جا ختم نشد و به حذف آپارات، فیلیمو و بلد هم رسید. در سه مورد اخیر گوگل از ده روز قبل به توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن‌ها اعلام کرده بود که به دلیل قوانین تحریم ایران ناچار به حذف این اپلیکیشن از فروشگاهش است.
اما پس از اینکه خبر حذف چند پلتفرم مانند آپارات، فیلیمو و بلد از فروشگاه نرم‌افزاری گوگل به دلیل تحریم‌ها علیه ایران منتشر شد، اسامی برنامه‌های دیگری هم به این فهرست اضافه شدند. خبر حذف پلتفرم دانلود و خرید کتاب طاقچه هم اعلام شد که البته مشخص شد این پلتفرم بیش از یک ماه پیش از این فروشگاه حذف شده است. البته این دلیل تازگی ندارد و حدود سه سال پیش هم اپل در اقدام مشابهی برنامه‌های ایرانی را از فروشگاه خود حذف کرد که این مسئله در زمان خود صاحبان این کسب و کارها را با مشکلات متعددی مواجه کرد و دردسرهای آن هنوز هم برای کاربران سیستم عامل IOS در ایران ادامه دارد. اواخر سال 1397 بود که دسترسی به برنامه‌های ایرانی روی سیستم عامل اپل، برای کاربران آن قطع شد که از سوی اپل انجام شده بود. این پایان کار رسمی برنامه‌های ایرانی با آپ استور اپل بود.
اما به دلیل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، تقریباً اقدامات مسئولان این برنامه‌ها و دیگر مسئولان فناوری در کشور، راه به جایی نخواهد برد و گوگل و اپل با توسل به همان اهرم انحصار خود، همچنان به این گونه رفتارها ادامه خواهند داد و اعتراضات طرف‌ها تغییری در روند کار آنها ایجاد نخواهد کرد.
اما چه باید کرد؟ همیشه در مقابل انحصار، بهترین کار شکستن انحصار است. نمونه‌های مشابهی‌ از رفتار گوگل با دیگر کشورها وجود دارد، اما آنها با دیدن چنین رفتارهایی به اعلام بیانیه و اعتراض دل خوش نکردند! یکی از جنجالی‌ترین اقدامات گوگل و دیگر شرکت‌های فناوری در چند سال اخیر، تحریم شرکت هوآوی چین است. گوگل این شرکت را با سخت‌ترین اقدامات خود مواجه کرد و بیشتر دستگاه‌های هوشمند تولید هوآوی قابلیت استفاده از سرویس‌های گوگل را ندارند. به این معنا که حتی مسیریاب گوگل بر روی این دستگاه‌ها قابلیت اجرا نخواهد داشت! علاوه بر گوگل، شرکت آمریکایی ساخت سخت‌افزار اسنپدراگون هم که به تولید پردازنده و… برای تلفن‌های همراه مشغول است، هوآوی چین را به دلیل تحریم‌های آمریکا با مجازات عدم فروش قطعه به آن روبه‌رو کرده است.
اما مسئولان شرکت هوآوی به اقدامی بزرگ دست زده و به تولید سیستم‌عاملی بومی برای تلفن‌های هوشمند خود روی آوردند؛ سیستم عامل «هارمونی» که به تازگی نسخه‌های اولیه آن برای استفاده عموم منتشر شده است. در واقع چینی‌ها نه تنها فکری به حال قطع خدمات گوگل برای موبایل‌های خود کردند، بلکه به صورت کامل انحصار شرکت آمریکایی گوگل را با تولید سیستم‌عامل بومی خود شکستند. سیستم‌عاملی که به عقیده کارشناسان، می‌تواند رقیب جدی اندروید در آینده باشد و تحسین فناوران در دنیا را هم در پی داشته ‌است. اقدام دیگر شرکت هووایی افزایش ظرفیت تولید پردازنده‌های بومی خود با نام «کایرین» است. در واقع هوآوی از مدت‌ها قبل چنین روزهایی را که ممکن است در خرید قطعات سخت‌افزاری از آمریکا با مشکل مواجه شود، دیده بوده است و سال‌هاست که بر روی ساخت سخت‌افزارهای اختصاصی خود سرمایه‌گذاری کرده است و امروزه تحریم‌های آمریکا خللی در کار این شرکت ایجاد نمی‌کند، حتی اگر تحریم‌ها تأثیری در کار هووایی داشته باشند، این تأثیرها بلندمدت نبوده و اثر آنها از بین خواهد رفت.
برگردیم به کشور خودمان، ما در تاریخ فناوری مملو از شروع پروژه‌هایی هستیم که با ادعای بومی‌سازی دست به کار شده‌اند، اما در نهایت با شکست مواجه شده‌اند. از لینوکس ملی گرفته تا یوز ایرانی که قرار بود به عنوان اولین موتور جست‌وجوی ایرانی به کاربران سرویس دهد. حتی در زمینه سخت‌افزار هم اقدام به تولید تلفن‌های همراه ایرانی کرده‌ایم، اما با شکست مواجه شده‌ایم. چیزی که امروزه نیازمند آن در دنیای فناوری در کشورمان هستیم، سرمایه‌گذاری و اعتماد به جوانان است. باید با حذف دلالان از پروژه‌های فناوری که به دنبال سودهای آنی هستند، سرمایه‌گذاران متخصص و کارشناسان زبده‌ای را که می‌دانند پروژه‌های فناوری بسیار هزینه‌بر است و نیازمند متغیرهای بسیاری است، وارد میدان ‌کنیم. متأسفانه افرادی که تا به حال دخیل بوده‌اند، اعتقادی به کارگروهی نداشته‌اند و دارای ذهن چند بعدی نبوده‌اند، این‌گونه می‌شود که موتور جست‌وجوی بومی ایرانی از نظر نرم‌افزاری بسیار غنی نوشته می‌شود، اما با کمبود منابع سخت‌افزاری مواجه می‌شود. تا زمانی که باور نکنیم پروژه‌های فناوری بسیار هزینه‌بر هستند، اما چندین برابر آن هزینه سود‌دهی دارند، نباید امیدی به ساخت سخت‌افزار و نرم‌افزار کاملا بومی که در لبه فناوری باشد، داشته باشیم. امید است با روی کار آمدن آمدن وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات که برخلاف پیشینیان متخصص این زمینه است و تخصص رایانه و فناوری دارد، جهشی در فناوری و دنیای صفر و یک کشور شاهد باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید