روزنه 969 – پاييز سخت

0
603

[ai_playlist id=”21652″]

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل ششم را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

1ـ ویروس منحوس کرونا ایدئولوژی ندارد؛ یعنی زن و مرد، بزرگ و کوچک، فقیر و غنی، عالم و جاهل، قوی و ضعیف، سیاه و سفید هیچ یک برایش فرقی ندارند. به سرعت منتقل می‎شود وبشر با همه غرور علمی‌اش کم آورده است.
2ـ هفت ماه است که کشورمان مانند همه جای دنیا درگیر این بلیه است. بلیه‎ای که بر تحریم و دردهای اقتصادی‎مان اضافه شده است. مسئولان امر و کادر درمان هم به صورت شبانه روزی در تلاشند. در مقابله با این ویروس روش‌های زیادی هم امتحان شده است. از تعطیلی کسب‌وکارها تا ممنوعیت مسافرت‌ها و توصیه به ماندن در خانه‌ها و شست‌وشوی مکرر دست‌ها. هر کدام هم به سهم خود مؤثر بوده‎اند؛ اما این ویروس همچنان می‎تازد. کادر درمان هم رو به خستگی و فرسودگی است.
3ـ دیروز پرستاری را دیدم که با گذشت چند ساعت، هنوز جای تجهیزات حفاظتی روی پوست صورتش مانده بود؛ با او هم کلام شدم و خداقوتی گفتم. وقتی مرا شناخت، درد دل را آغاز کرد و گفت در این هفت ماه فقط سه بار دو دختر کوچکش را دیده است. آنها را خانه مادرش گذاشته و به دلیل شیفت‌های زیاد بیمارستان و البته نگرانی از سرایت کرونا هر دو ماه یک بار بچه‌هایش را می‏بیند. از ماـ که دسترسی به تریبون و رسانه داریم‌ـ خواست در جلسات‌مان از مردم بخواهیم بیشتر رعایت کنند. چند هفته پیش هم پزشکی را دیدم که در راه خدمت به بیماران کرونایی، خود نیز مبتلا شده بود؛ اما روحیه انقلابی و جهادی به او اجازه نداده بود کار را رها کند و با همان سرفه‏ها و تنگی نفس بیماران را معالجه می‌کرد. روز 31 شهریور نیز یکی از همان پیشکسوتان جهاد و شهادت دیروز در لباس پزشک امروز، شهید راه خدمت شد.
4ـ نمودار آماری بیمارستان را نگاه می‎کردم. این نمودار دوبار در فروردین و مرداد به اوج رسیده و دوبار در خرداد و اوایل شهریور به نازل‌ترین سطح رسیده است. کاملاً مشخص است که افزایش سفرها و تجمعات مردمی روند ابتلا، بستری و مرگ را افزایش می‎دهد و به محض اینکه افزایش رعایت شیوه‎نامه‎های بهداشتی، آمار نزولی می‎شود.
5ـ معاون سازمان نظام پزشکی می‎گوید: هزینه روزانه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌های دولتی (در بخش عادی نه در ICU ) به طور میانگین 450 هزار تومان است. یک محاسبه ساده نشان می‎دهد، یک بیمار کرونایی با میانگین یک هفته بستری حداقل 3 میلیون تومان برای کشور هزینه تولید می‎کند. وضعیت اقتصادی کشور که کاملاً مشخص است، این را هم بدانیم که بیمارستان‌ها برای کرونا ردیف بودجه هم ندارند.
6ـ پاییز شروع شده است؛ ولی کرونا هنوز کنترل نشده، آنفلوانزای فصلی هم مزید بر علت خواهد شد و پاییز سختی در انتظارمان خواهد بود. خستگی کادر درمان نگرانی‌ها را بیشتر کرده است!
در جایگاه کسی که هر روز از نزدیک شاهد صف‌های طویل بیماران برای معالجه، انجام آزمایش و بستری هستم، عاجزانه از مردم شریف ایران می‎خواهم بیشتر رعایت کنند. اصلاً کار سختی نیست. شفا (شست‌وشوی دست‌ها، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک) را همیشه به یاد داشته باشید و شفای بیماران را هم از خداوند بخواهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید