خدشه به شورای نگهبان غلط است

رهبر معظم انقلاب اسلامی با انتقاد از برخی تلاش‌ها برای دلسرد کردن مردم نسبت به انتخابات گفتند: «داوطلبان وعده‌های فریبنده و بدون پشتوانه ندهند و با ارائه برنامه‌های واقعی با مردم سخن بگویند.» ایشان در بخش دیگری از سخنان‌شان، انتخابات را به معنای واقعی کلمه فرصت مهم و بی‌نظیری برای استحکام پایه‌های اقتدار و امنیت کشور خواندند و گفتند: «عده‌ای با خدشه وارد کردن در اصل انتخابات یا در عملکرد دست‌اندرکاران اعم از شورای نگهبان یا دستگاه‌های دیگر موجب دلسردی مردم می‌شوند که این کار غلط است.» ایشان افزودند: «در جمهوری اسلامی همه انتخابات‌ها سالم برگزار شده است. ممکن است تخلفات کوچکی روی داده باشد؛ اما در نتیجه انتخابات هیچ تأثیری نداشته و همواره انتخابات در جمهوری اسلامی همراه با امانت بوده است.» رهبر فرزانه انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: «البته برخی‌ها هنگامی که نتیجه مورد نظر آنها در انتخابات حاصل می‌شود آن انتخابات را سالم می‌خوانند اما اگر نتیجه مورد نظر آنها به‌دست نیاید یا برگزارکنندگان را متهم می‌کنند و یا همانند سال 1388 اغتشاش به ‌پا می‌کنند که آن متهم کردن‌ها بی‌انصافی است و اغتشاش به‌راه انداختن جرم است.» ایشان در یک توصیه مهم به افرادی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند، گفتند: «این افراد از سخنان و وعده‌های فریبنده و بدون پشتوانه فکری و بدون در نظر گرفتن امکانات یا بدون اطلاع از آنها حتماً پرهیز کنند.»
رهبر حکیم انقلاب اسلامی تأکید کردند: «کسانی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند باید یک برنامه واقعی ارائه دهند؛ به‌گونه‌ای که کارشناسان با شنیدن این برنامه، آن را تصدیق کنند.» حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: «البته برخی اوقات هم از برخی افراد حرف‌هایی صادر می‌شود که گویا قانون اساسی را قبول ندارند، در حالی ‌که کسی که می‌خواهد وارد عرصه انتخابات شود باید معتقد به اسلام، قانون اساسی و رأی مردم باشد؛ لذا مطالبه جدی داریم که این موضوع رعایت شود.»


تعدد نامزدها و هیجان انتخابات

صاحب‌نظران و فعالان سیاسی پاسخ می‌دهند

592 نفر طی 5 روز در سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کردند که از این تعداد چهره‌های شاخص و مطرح سیاسی از جریان‌های مختلف سیاسی حضور داشتند؛ پس از پایان نام‌نویسی احراز صلاحیت داوطلبان شروع می‌شود که از این تعداد عده محدودی حائز صلاحیت‌های ریاست‌جمهوری هستند. حضور چهره‌های شاخص سیاسی از جریان‌های مختلف سیاسی کشور در زمان نام‌نویسی این مطلب را در اذهان به وجود آورده که آیا این موضوع می‌تواند در پرشور شدن انتخابات تأثیرگذار باشد یا خیر؛ به همین دلیل این مسئله را از چند شخصیت و کارشناس سیاسی جویا شدیم که در ادامه می‌آید.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس
بنده فکر می‌کنم در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری تعداد نامزدهایی که با یکدیگر رقابت می‌کنند حدود 10 نفر به پایین باشد، یعنی یک تا دو نفر کمتر از این تعداد با همدیگر بر سر تصاحب کرسی دولت رقابت کنند. البته تعداد بالای کاندیداها می‌تواند به حضور فراگیرتر و گسترده‌تر مردم در انتخابات کمک کند. مردم ایران همیشه شگفتی‌آفرین بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در این انتخابات نیز، بار دیگر شگفتی کسانی را که بدخواه ایران هستند، فراهم می‌کنند. این مردم برای این نظام و انقلاب و کشور هزینه‌ها پرداخت کرده‌اند، جان‌ها داده‌اند و قهرمانان ملی مانند شهید سلیمانی را در این راه فدا کرده‌اند؛ چراکه دوست دارند نظام و کشورشان سربلند باشد؛ منتها از نوع عملکرد مقامات اجرایی و برخی مقامات دیگر در مجلس و غیره، گلایه‌هایی دارند که به حق هم است و امیدوار هستیم با یک انتخاب درست این روند را تغییر دهند و بتوانیم شاهد باشیم که در شروع سال‌های اولیه گام دوم انقلاب، یک دولت حزب الهی جوان، با انگیزه و جهادی سر کار بیاید.

عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان
به نظر بنده تعداد نامزدها خیلی در مشارکت بالاتر مردم در انتخابات مؤثر نیست؛ ما دو تا سه سلیقه سیاسی داریم که آنها باید در انتخابات نمایندگی داشته باشند، اما اینکه یک نمایندگی یک نفر یا ده نفر کاندیدا داشته باشد، دیگر خیلی تأثیر ندارد؛ چراکه همه در یک محفظه گفتمانی یا یک کانتکس اجتماعی قرار دارند. بنابراین اصل موضوع این است که سلیقه‌های اصلی در انتخابات، نمایندگی داشته باشند و بقیه دیگر مهم نیست. بنده فکر می‌کنم انتخابات این دوره، یک انتخابات سه ضلعی است که این موضوع از نظر اجتماعی، اشباع‌کننده است. یک ضلع این انتخابات، جریان انقلابی و ارزشی کشور است، ضلع دیگر جریان اصلاحات و ضلع دیگر هم بیشتر جریان دولت است؛ یعنی اصلاح‌طلبان علاقه‌مند نیستند که با دولتی‌ها همسو باشند؛ چون قبلاً به آنها رحم اجاره‌ای بودن را قلمداد کرده و تحقیرشان کرده بودند. بنابراین دولتی‌ها نیز ظاهراً هم ظرفیت دارند و هم شبکه مدیریتی کشور در دستان‌شان است و فعلاً به یک کاندیدای غیراصلاح‌طلب فکر می‌کنند، مگر اینکه بعد از تأیید صلاحیت‌ها در جهت مهره‌های در صحنه، تغییر صورت بگیرد؛ وگرنه در حال حاضر یک فضای سه ضلعی بین اصلاح‌طلب‌ها، اصولگراها و شخصیت‌های نزدیک به دولت وجود دارد.

محمدجواد حق‌شناس، فعال اصلاح‌طلب
تعداد نامزدهای انتخاباتی در انتخابات ریاست‌جمهوری در پرشور شدن آن مهم نیست؛ بلکه مهم این است که نمایندگانی از اقشار، افکار و جریان‌های مختلف کشور در جریان رقابت‌های سیاسی حضور داشته باشند؛ یک زمان ممکن است در یک انتخابات، 9 تا 10 نفر نامزد شوند؛ اما همگی از یک جریان سیاسی باشند که این موضوع هیچ کمکی به پرشور شدن و رقابتی شدن انتخابات نمی‌کند. به طور مشخص اگر در انتخابات پیش رو همه نامزدها برخاسته از یک جریان سیاسی باشند، چه کمکی می‌تواند به پرشور شدن فضای انتخاباتی کند، اما اگر از جریان‌های سیاسی متفاوت چند نفر انتخاب شوند، انتخابات به شدت رقابتی و پرشور می‌شود. برای نمونه، به طور مشخص در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1376، تعداد کاندیداهای انتخابات چهار نفر بیشتر نبودند، اما در این مقطع سه جریان مختلف سیاسی وارد فضای انتخاباتی شدند و انتخابات کاملاً رقابتی بود؛ اما در انتخابات سال 80 که تعداد کاندیداها بیش از دو برابر سال 1376 بودند، با توجه به اینکه بیشتر از یک جریان سیاسی بودند، انتخابات پرشور نشد. این نشان می‌دهد، تعداد نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان در فضای انتخاباتی مؤثر نیست و آنچه در این موضوع تأثیرگذار است، حضور نمایندگان از جریان‌های مختلف سیاسی است که می‌توانند انتخابات را رقابتی و پرشور کنند و به مردم انگیزه دهند که رأی آنها اثرگذار است یا خیر.

محمدرضا محبوب‌فر، جامعه‌شناس سیاسی
بنده معتقد هستم در انتخابات مردم نه به سیاه لشکر کاندیداها و نماینده تفکرات مختلف در جامعه، نگاه می‌کنند و نه به تعداد محدود کاندیداهایی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده‌اند، بلکه مردم به عملکرد افراد در سمت و پست‌های گذشته نگاه و توجه می‌کنند که آیا مناسب وضعیت کنونی جامعه هستند یا خیر. همچنین مردم به حرف‌ها، شعارها و متانت کاندیداها دقت می‌کنند و اینکه اصلاح‌طلبی در جامعه ایران یک جریان سیاسی نیست و مربوط به همه مردم ایران است، پس اصلاح‌طلبی مختص یک گروه و جریان سیاسی نیست که عده‌ای عنوان می‌کنند ما پرچمدار اصلاحات هستیم و اگر ما رد صلاحیت شدیم، در انتخابات شرکت نمی‌کنیم و مردم ایران در انتخابات پیش رو به هیچ عنوان به کاندیدایی که به فکر تشکیل دولتی باشد که در امتداد دولت‌های گذشته باشد که اتفاقاً کارنامه شکست‌خورده‌ای دارند، نیستند. مردم می‌گویند کاندیداهایی که از فیلتر شورای نگهبان عبور می‌کنند، باید حرف و طرح نو با جنبه اجرایی داشته باشند. همچنین معتقد هستم در این انتخابات رقابت بین دو گرایش اصولگرا و اصلاح‌طلب به همراه یک گرایش مستقل است.

ابراهیم عزیزی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس
تعداد کاندیداها در رقابت‌های انتخاباتی شاید از نظر کمی و کیفی تأثیرگذار باشد؛ اما به این معنا نیست که اگر تعداد کاندیداها افزایش پیدا کند، کسانی که فاقد صلاحیت لازم باشند تأیید می‌شوند. باید ضمن داشتن شاخصه‌ها و ویژگی‌های لازم تأیید صلاحیت شوند و یکی از اصول رقابت‌های پرشور شناخت و انتخاب دقیق است. مهم این است که مردم با شناخت و دقت کافی، صبر و حوصله و وقت گذاشتن روی برنامه کاندیداها به آنها رأی دهند. حضور حداکثری مردم در انتخابات برای کشور و نظام اسلامی مهم است و الزاماً رقابت پرشور در تعداد کاندیداها نیست، اما می‌تواند یکی از مؤلفه‌های انتخابات پرشور باشد. یکی از فرصت‌های خوبی که پیش روی نظام اسلامی است، موضوع انتخابات است؛ انتخابات یک ظرفیت خوب برای تحقق ارزش‌های یک ملت و فرصت بی‌نظیری برای رسیدن به اهداف سرنوشت‌ساز است و هر چه روی این موضوع سرمایه‌گذاری کنیم که البته باید همراه بصیرت و آگاهی باشد، به حتم دستاوردهای بسیار خوبی برای کشور به ارمغان خواهد آورد. پیشنهاد ما این است که اگر این امکان وجود داشته باشد که تعداد کاندیداها به سمت و سویی برسد که زمینه مشارکت حداکثری را فراهم کند، بسیار خوب است؛ در عین حال نیز معتقد هستیم شورای نگهبان پاسدار حقیقی قانون اساسی و پاسدار حرمت قوانین کشور است، حتما تصمیمات شورای نگهبان هم بر مبنای یک نگاه همه‌جانبه است و ان‌شاءالله همه مردم با اعتماد و اطمینان کامل به صحنه انتخابات می‌آیند.


مناظره

سعید جلیلی:
اگر بحث عدالت اجتماعی مطرح می‌شود، باید امکان سفر زیارتی و سیاحتی برای دورافتاده‌ترین روستاییان کشور نیز فراهم باشد. در سخت‌ترین شرایط اقتصادی، هزینه‌های کلانی برای امکانات رفاهی کارکنان دولت اختصاص پیدا کرده است که می‌توان بدون افزایش بودجه، همین خدمات را در اختیار سایر آحاد جامعه نیز قرار داد. عدالت شعار خوبی است و همه آن را دوست دارند، اما این شعار باید در مناسبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی رفاهی‌ـ تفریحی تعریف و با برون‌دادهای مشخص به طرح‌های مشخص تبدیل شود تا مردم این عدالت را در زندگی‌ خود احساس کنند.

اسحاق جهانگیری:
برای بهبودی همه ایرانیان راهی بهتر از صندوق رأی نمی‌شناسم. اکنون گشایش وضعیت کشور نیازمند رأی ایرانیانی است که دل‌خسته از امروز و ناامید از آینده به انتخابات پشت کرده‌اند؛ رأی دادن آنها بهتر از انفعال است. تمایل به تشویق مردم به مشارکت حداکثری از بخش‌هایی از حکومت کاهش یافته است. متأسفانه برخی نهادها و رسانه‌ها بر این باورند که مشارکت حداکثری منجر به شکست کاندیدای مطلوب آنها خواهد شد. من بنا دارم همه توان و همتم را به‌کار بگیرم. امید و برنامه‌ای که برای توسعه ایران دارم با اختیارات ریاست‌جمهوری صورت می‌گیرد.

محسن رضایی:
ایران دولتی می‌خواهد با روحیه جهادی و فداکارانه. ما آمده‌ایم که سپر شویم نه اینکه ملت ایران را سپر خود کنیم. آمده‌ایم تا با اعلام شرمندگی به ملت ایران بگوییم تغییر را از خود و خانواده‌های خود آغاز کنیم. آمده‌ایم تا صادقانه با مردم حرف بزنیم و دوباره خوشی را به چهره ملت ایران برگردانیم؛ تا دوباره مردم با نشاط شوند؛ به همین دلیل دوران شعار گذشته است و دوران اقدام برای عبور از مشکلات و رفتن به سوی آینده است. برنامه‌هایی داریم که جلوی این روندهای منفی را بگیریم و معیشت مردم را بهبود ببخشیم. با ۲۵ کشور اطراف خود اتحادیه‌ای شبیه اتحادیه اروپا ایجاد می‌کنیم. در سطح بین‌المللی به توازن می‌اندیشیم. افتادن به دام هر کشور بزرگ برای ما ضرر خواهد داشت.

ابراهیم رئیسی:
من رقیب جناح‌های سیاسی و گروه‌های مختلف نیستم. من رقیب ناکارآمدی هستم و در این میدان همانطور که در دستگاه قضایی از همکاری دانشگاه، حوزه و سایر بخش‌ها استفاده کردم در این عرصه هم استفاده می‌کنم. حضور ما باید منجر به انسجام گروه‌های مختلف و جناح‌ها و همه کسانی شود که دغدغه مردم، دین و ارتقای کشور را دارند، معتقدم هیچ بن‌بستی برای اداره امور کشور وجود نداشته و همه امکانات را داریم و باید یک مدیریت کارآمد و جهادی باشد.

علی لاریجانی:
اگر کسی بتواند موضوعی به این مهمی(برجام) را که مشکلات مردم را حل می‌کند 20 دقیقه‌ای تصویب کند، خیلی مدیر خوبی است و به آن رأی بدهید. برجام مسئله ملی بود و نمی‌خواستیم پیاز بفروشیم که همینطور حل شود. اگر برجام طرح خائنانه‌ای بود شورای نگهبان می‌توانست نگه دارد و به نظرم مسئله عمیق‌تر است. اگر برجام چیز نجسی بود چرا زیرش نمی‌زنند و می‌گویند باید اجرا کنیم؟ برجام در آن مقطع کار درست و دقیق نظام بود و الان هم باید برای نجات کشور تا جایی که می‌توانیم باید شرایط را برای یک تفاهم حل کنیم.

رستم قاسمی:
اگربتوانیم پوسته ی پیر و سنگین مدیریت اجرایی کشور را بشکنیم و با اعتماد و تکیه بر قدرت بی نهایت داخلی، مسیر و ریل حرکت اقتصاد ؛ فرهنگ و سیاست را از روزمرگی و فرسودگی به شادابی و جوانی تغییر دهیم و خیر اگر به روند اجرایی امروز کشور قانع باشیم و امید خود رانسبت به تغییر وضعیت از دست دهیم. امروز ایران سربلند نیازمند عملگرایی و اعمال سازکارهای جدیدی است که بجای کپی برداری ناقص از نسخه های شرقی و غربی، برآمده ازفرهنگ؛ تمدن؛ و ارزشهای والای اسلامی و ایرانی باشد. عزیزان من، امروز حل مشکلات کشور با مماشات و کلمات نخ نما شده ای مانند اصلاح امور و امثالهم حل نخواهدشد چراکه اگر با این روش قرار بود مشکلات مرتفع گردد مردم شریف ایران اینچنین در سختی و رنج نبودند.

حسین دهقان:
برجام یک تصمیم ملی است و مسئولین در چارچوب نظام باید برجام را انجام دهند باید تمام عیار مورد توجه قرار می گرفت. برجام را در ابتدا قبول داشتم و در مورد اجرا انتقاد داشتم. رئیس جمهور باید تمام وظایف و اختیارات را با قدرت انجام دهد آنهایی که گفتند اختیارشان کم بوده خودشان نتوانستند. بنده با تمام اساتید و کارشناسان نشست چهره به چهره داشتم و برنامه ها با توجه به مشکلات ملموس جامعه نوشته شده است. همکاران ما افرادی توانمند متخصص و تجربه شده و توانمند هستند و همه ملت را به عنوان مردم خودشان درنظر گرفته و پذیرفته‌اند.


شهروندنمایی!

شبکه‌های اجتماعی در خدمت مافیا

حالا دیگر بازی مافیا، بازی آشنایی برای ایرانیان است! تقابل شهر و مافیا و برای نجات شهر! بازی‌ای که مافیا با شهرنمایی و فریب بازیگران تلاش می‌کند بر شهر مسلط شود و بازی را ببرد! اما واقعیت این است که مافیا تنها محدود به یک بازی نیست و در صحنه سیاست نیز بسیار مافیاهایی را می‌بینیم که با شهرنمایی تلاش می‌کنند بر شهر مسلط شوند! اما با یک فرق، در دنیای سیاست هیچ وقت بازی تمام نمی‌شود و مشخص نمی‌شود که کدام بازیگر مافیاست و کدام یک شهروند! یکی از رفتارهای مافیا در این بازی ایجاد تردید و خطا و در شهروند است، اینکه تلاش کند یکی از شهروندها را با اتهام‌هایی مافیا نشان دهد، حالا به مدد فضای مجازی مافیا امکان بیشتری برای ایجاد این خطا دارد و شبکه اجتماعی نوظهور کلاب هاوس به کمک مافیا آمده است. در یکی از اتاق‌های این شبکه یکی از چهره‌های سیاسی مطرح با اشاره به یک نامزد خاص که به صحنه انتخابات آمده، این موضوع را نوعی قدرت‌طلبی دانسته و مدعی شده که ممکن است آن نامزد جایگاه ریاست‌جمهوری را هم در نیمه راه رها کند! این در حالی است اولا در همه جای دنیا این یک اصل پذیرفته شده است که هرکس بتواند در موقعیت و جایگاه بهتر و بزرگ‌تری خدمت کند، داوطلب حضور در آن عرصه می‌شود و این مردم هستند که با انتخاب خود این فرصت را به می‌دهند. ثانیا اگر شخصی در جایگاههای قبلی خود منشا اثر بوده و در شرایط فعلی برای حل مشکلات کشور برنامه دارد، و می‌تواند مشکلات را حل کند، به هر دلیلی وارد صحنه نشود باید پاسخگو باشد، نه برای حضور در انتخابات! سخنانی که نشان می‌دهد باید در انتخابات پیش رو حواس‌ها به مافیا باشد که از چه شیوه های برای چیره بر شهر استفاده می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید