ارتش ناتوان

افزایش تردیدها درباره توانایی ارتش ایالات‌متحده

1
489

در طول چند هفته گذشته، گزارش‌های متعددی با محوریت ابراز نگرانی درباره وضعیت ارتش ایالات‌متحده و میزان آمادگی ارتش برای دفاع از خاک آمریکا وجود داشت. به‌نظر می‌رسد، رسانه‌ها نگرانی‌هایی واقعی در خصوص میزان آمادگی ارتش آمریکا یا حتی بودجه‌های اختصاص‌داده‌ شده به مسئله دفاعی این کشور دارند و این رسانه‌ها با اشاره به اتفاقاتی که در چند وقت اخیر برای ارتش این کشور افتاده‌ است، خاطرنشان کرده‌اند دولت بایدن باید توجه بیشتری به ساختار ارتش، افشاگری زنانی که از فساد در این سازمان خبر می‌دهند و همچنین میزان توانایی آن برای مقابله با افزایش دشمنی‌ها با آمریکا داشته باشد. یکی از علایم ضعف سیستم ارتش آمریکا در این خصوص مسئله بازداشت شدن ملوانان آمریکایی به دست نیروی دریایی ایران بود که چندین سال پیش رخ داد.
نشریه «فدرالیست» در همین خصوص نوشته‌ است، چند سال پیش وقتی نیروی دریایی ایران دو قایق فرماندهی نیروی دریایی آمریکا و ۱۰ ملوان را به اسارت گرفت، علایم نگران‌کننده در خصوص وضعیت ارتش ایالات‌متحده به وجود آمد. زمانی‌که افشاگران اعتراف کردند تعداد غیرقابل‌قبولی از هواپیماهای آمریکایی قابلیت پرواز ندارند و فاقد مکانیک، قطعات یدکی و حتی خلبان‌های لازم برای پرواز هستند، هشدارها جدی‌تر شد. مشکلات ساخت‌وسازهای خارق‌العاده در نیروی دریایی ایالات‌متحده وضعیت را نگران‌کننده‌تر نیز می‌کند. در چند سال اخیر ناو «جرالد فورد» قرار بود به گران‌ترین و بزرگ‌ترین ناو هواپیمابر جهان تبدیل شود؛ اما طراحان، سیستم‌های کابلی ثابت شده برای آسانسورهای حامل، سیستم مهار موتور هیدرولیک و تعداد دیگری از سیستم‌های جدید الکترومغناطیسی را از پروژه خود کنار گذاشته‌اند. پروژه ناو هواپیمابر فورد سال‌هاست که در حال انجام شدن است و انتظار نمی‌رود براساس پیش‌بینی‌ها تا سال 2024 تکمیل شود؛ اما ارتش ایالات‌متحده چطور به خود اجازه داد تا در این وضعیت قرار گیرد؟ به‌طورخلاصه پاسخ به این پرسش این است: تکبر، جهل و ناتوانی.
سؤالی که در اینجا پیش می‌آید، این است که آیا ارتش ایالات‌متحده آماده دفاع و خدمت به این کشور است؟ با در نظر گرفتن خلاصه وضعیت 75 ساله ارتش آمریکا و توجه نکردن به نوسازی زیرساخت‌های ارتش به‌نظر نمی‌رسد ارتش ایالات‌متحده وضعیت چندان خوبی داشته باشد. برخی از رسانه‌ها اشاره کرده‌اند، رهبران ایالات‌متحده همچنان تضمین می‌دهند که قدرت نظامی آمریکا به‌صورت پیشرو در جهان باقی بماند؛ اما این مسئله تنها پس‌از جنگ جهانی دوم و جنگ سرد صادق بود و در وضعیت فعلی صحت ندارد. با این‌حال رقبای نظامی آمریکا به ویژه چین به پیشرفت‌های قابل‌توجهی در نیروهای نظامی خود دست پیدا کرده‌اند و وضعیت‌شان در تضاد کامل با خستگی، کاهش مواد لازم، توسعه سیستم‌های تسلیحاتی توسعه نیافتن سیستم‌های تسلیحاتی در آمریکاست و غیرقابل‌تصور است که رهبران منتخب یا منصوب ایالات متحده بتوانند با چنین اعتمادبه‌نفسی به اظهارات خود درباره برتری نظامی ایالات‌متحده ادامه دهند و این مسئله تنها می‌تواند به دلیل غرور بی‌پایان آنها باشد. رسانه‌های آمریکایی در ادامه خاطرنشان کرده‌اند که آمریکایی‌ها نباید احساس امنیت داشته باشند؛ زیرا چین در حال رسیدن به مراحل نهایی موشک‌های قابل راهنمایی و هایپرسونیک خود است و ایالات متحده در این‌سوی جهان، درگیر مسئله سفید برتر پنداری در داخل ارتش خود است. به‌نظر می‌رسد ایالات‌متحده بیش‌ از اینکه به نیروی نظامی خارجی بپردازد، درحال پرداختن به مسائل داخلی و در واقع همان دشمن داخلی خود است. جامعه آمریکا بعد از حوادث سال ۲۰۲۰، به‌قدر کافی دچار دوگانگی و شکاف شده بود؛ اما به‌نظر می‌رسد این شکاف‌ها همچنان ادامه دارد و ارتش آمریکا را ضعیف‌تر از پیش کرده ‌است.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید