تحرکات جدید سیاسی بین چین و روسیه نشان از عزم جدی دو کشور برای نمایش اتحاد شرق علیه غرب دارد؛ اتحادی که هنوز به مرحله نظامی نرسیده است؛ اما می‌تواند نشانه‌هایی آشکار از ایجاد بحران جدید در روابط شرق و غرب را داشته باشد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی‌ او، هفته گذشته بر عزم کشورهای خود برای تقویت همکاری‌های دوجانبه اقتصادی به منظور مقابله با پیامدهای تحریم‌های غرب تأکید کردند.
کشورهای غربی و به ویژه آمریکا به‌دنبال تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین، تاکنون ده‌ها نوع تحریم اقتصادی و تجاری را علیه مقامات مسکو و الیگارش‌های روسی اعمال کردند؛ اما بیانیه مشترک صادر شده از سوی پکن و مسکو نشان می‌دهد این تحریم‌ها چندان هم نمی‌تواند در روابط دو کشور تأثیرگذار باشد؛ زیرا چین در این بیانیه به صراحت از آمادگی خود برای افزایش روابط اقتصادی با مسکو خبر داده است.
در تکاپوی روسیه برای مقابله با این تحریم‌‌ها، کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با در نظر گرفتن پیچیدگی اوضاع و وخامت شرایط اقتصادی جهان در پی تحریم‌های غیرقانونی غرب علیه روسیه، مسکو و پکن توافق کردند که همکاری‌های فی‌مابین را در زمینه‌های انرژی، مالی، صنعتی، حمل و نقل و موارد دیگر تقویت کنند.»
در همین حال، موضوعی که باعث نگرانی شدید غرب می‌شود، توسعه فعالیت‌های نظامی مشترک بین دو کشور است. رؤسای جمهوری چین و روسیه هفته گذشته درباره توسعه روابط نظامی دو کشور نیز گفت‌و‌گو کردند. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پس از این صحبت، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گزارش داد که از نظر آمریکا، هنوز چین به سمت کمک نظامی به روسیه نرفته است؛ اما باید با احتمال این اقدام نیز مقابله شود.
در گفت‌وگوی بین شی جین‌پینگ و ولادیمیر پوتین، اما رئیس جمهوری چین با تأکید بر حمایت کشورش از حاکمیت و امنیت روسیه، گفت: «چین مایل است به حمایت از روسیه در موضوعاتی مانند حاکمیت و امنیت این کشور که باعث ایجاد نگرانی‌های عمده و بخشی از منافع اساسی به شمار می‌آید، ادامه دهد.» این اعلام حمایت و افزایش همکاری‌های نظامی در شرایطی صورت گرفته است که چین از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین در 24 فوریه گذشته تاکنون از به کار بردن واژه «تهاجم نظامی» برای توصیف این عملیات جنگی خودداری کرده و همواره ایالات متحده آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را در این نزاع مقصر دانسته است. مقامات چینی همچنین از محکوم کردن عملیات روسیه در اوکراین خودداری کرده‌اند.
این کمک‌ها و همکاری‌های بین‌المللی در شرایطی صورت می‌گیرد که مقامات مسکو و پکن جمعه گذشته پل جدیدی را نیز در مرزهای خاور دور افتتاح کردند که امیدوارند به تقویت تجارت دوجانبه کمک کند. پیش از این آمریکا گفته بود چین از طریق مرزهای زمینی خود تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی را نیز دور می‌زند و ایجاد مرزهای زمینی ویژه با روسیه این مسئله را به ذهن متبادر می‌کند که احتمالاً چین برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و کمک اقتصادی به روسیه آماده می‌شود و در عین حال خود را برای تحریم‌های آمریکا علیه پکن نیز آماده می‌کند؛ زیرا احتمال درگیری و تنش در تایوان هم بالا رفته است.
شی جین‌پینگ و ولادیمیر پوتین، چند هفته قبل از شروع جنگ اوکراین در اواخر فوریه، در پکن نیز ملاقات کردند و گفتند که روابط دو کشور «بی‌حدومرز» است. با این‌حال، این‌ نکته که آیا رئیس جمهوری چین در آن زمان از برنامه روسیه برای حمله به اوکراین خبر داشت یا نه، مشخص نیست!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید