رسانه‌های کانادایی با توجه به اولین سالگرد حادثه‌ ۶ ژانویه و حمله حامیان ترامپ به ساختمان کنگره در سال گذشته میلادی، هشدار دادند که فضای سیاسی آمریکا به سمت رادیکال شدن پیش می‌رود و کانادایی‌ها برای بحران سیاسی در آمریکا باید آماده باشند. روزنامه کانادایی «گلوب‌اند‌میل» در همین زمینه در تحلیلی نوشته ‌است، ایالات‌متحده هر روز بیشتر از روز گذشته غیر قابل حکمرانی می‌شود و تحلیلگران سیاسی در این کشور معتقدند به‌زودی دنیا شاهد جنگ داخلی در آمریکا خواهد بود؛ اما وظیفه کانادا دراین‌باره چیست و چطور باید با بحران سیاسی در کشور همسایه‌اش برخورد کند؟
این نشریه به نقل از اندیشمندان سیاسی و سیاست‌مداران گفته‌است، به‌احتمال زیاد تا سال 2025 میلادی، دموکراسی آمریکایی به سمت فروپاشی می‌رود و می‌تواند منجر به بی‌ثباتی شدید سیاسی داخلی در این کشور شده و خشونتی بی‌سابقه را در داخل شهرها و ایالات آمریکا به راه بیندازد. در عین‌حال، پیش‌بینی شده ‌است تا سال 2030 میلادی و حتی پیش‌از آن آمریکا به سمت یک دیکتاتوری برود که از طرف جناح راست هدایت می‌شود. این نشریه خاطرنشان کرده‌ است، نباید احتمالات خطرناک را به دلیل اینکه آنها را غیرقابل وقوع می‌دانیم، در نظر نگیریم. در سال 2014 هیچ‌کس تصور نمی‌کرد تا چند سال آینده دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری بر سر کار بیاید که می‌تواند صحنه سیاست آمریکا را به‌شدت دچار دگرگونی کند. با این‌حال، دونالد ترامپ تا سال 2020 در مسند ریاست‌جمهوری آمریکا بود و ثابت کرد هر چیز غیرممکن می‌تواند در جامعه آمریکایی ممکن شود. اعضای هیئت ‌علمی رشته‌های علوم سیاسی در آمریکا و اندیشمندان این حوزه به‌صورت فعالانه درباره عوارض خطرناک تضعیف دموکراسی در ایالات‌متحده هشدار می‌دهند. نوامبر سال گذشته میلادی حدود ۱۵۰ استاد دانشگاه در رشته علوم سیاسی، حکمرانی، اقتصاد سیاسی و همچنین روابط بین‌الملل در نامه‌ای از کنگره آمریکا خواستند تا لایحه آزادی حق رأی را که می‌توانست از حق آمریکایی‌ها برای رأی دادن محافظت کند، به تصویب برسانند؛ اما این لایحه در نهایت در مجلس سنای آمریکا به بن‌بست جمهوری‌خواهان خورد. این کارشناسان و استادان دانشگاه در نامه خود نوشتند، این لحظه، لحظه‌ خطر و وحشت بزرگ است؛ لحظه‌ها در حال گذر است و نیمه‌شب در حال نزدیک شدن. منظور آنها از نیمه شب، ساعت صفر از بین رفتن دموکراسی در آمریکا بود.
مسئله‌ای که باعث بدتر شدن اوضاع دموکراسی در آمریکا شده، کاهش درآمدهای طبقه متوسط، و ناامنی اقتصادی و افزایش بی‌عدالتی اقتصادی در این کشور است که در دوره‌های گوناگون به روش‌های مختلف تکرار می‌شود. درعین‌حال، اقتصاد آمریکا از نیروی کار و صنایع سنگین و تولیدات به سمت تولید ثروت از ایده و همچنین مسائل تکنولوژیکی رفته ‌است و به دلیل سرعت بالای این پدیده، بسیاری از جمعیت آمریکا خود را با جهان جدید روبه‌روی‌شان مطابقت نداده‌اند. همه اینها در صورتی که بحران اقتصادی دیگری آمریکا را در بر بگیرد، می‌تواند به شورشی عظیم در این کشور تبدیل شود.
به‌نظر می‌رسد، همسایه شمالی ایالات‌متحده بعد از اینکه اطمینان پیدا کرد ترامپ از صحنه سیاست آمریکا خارج ‌شده و دیگر رئیس‌جمهور این کشور نیست، توجه خود را به مسائل داخلی و به ویژه مقابله با بیماری کووید۱۹ داده و دیگر توجهی به تغییرات سیاسی موجود در آمریکا و خطراتش برای جامعه این کشور نکرده‌است. خطر از بین رفتن دموکراسی یا بی‌ثباتی آن در ایالات‌متحده می‌تواند خطری جدی برای منافع ملی کانادا نیز باشد؛ از این ‌رو نویسنده این تحلیل در روزنامه کانادایی «گلوب‌اندمیل» هشدار داده‌ است، در صورتی‌که ترامپ دوباره به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود، کانادا به دلیل سیاست‌های تهاجمی و ملی‌گرایانه ترامپ می‌تواند در انزوا فرو رفته و منافعش به خطر بیفتد. در عین‌حال، با روی کار آمدن دوباره ترامپ و قدرت گرفتن او در عرصه سیاست آمریکا و کانادا حتی ممکن است با بحران مهاجران از مرزهای جنوبی خود روبه‌رو شود. این طرز تفکر در بسیاری از کشورهای دنیا به وجود آمده که آمریکا دیگر غیر قابل حکمرانی است و شکاف‌های سیاسی موجود در این کشور به‌حدی رسیده‌ است که به‌احتمال زیاد دچار جنگ داخلی خواهد شد؛ برهمین مبنا به‌نظر می‌رسد همسایگان آمریکا از هم‌اکنون باید آمادگی‌های لازم برای زیستن در شرایط جنگ داخلی در آمریکا را برای خود فراهم کنند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید