شماره ۹۰۲ منتشر شد

0
214

یک شلیک؛ دو پیام

دکتر یدالله جوانی
مدیر مسئول

شکار یک پرنده جاسوسی و متجاوز به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران، جهان را شگفت‌زده کرد. در اولین دقایق روز پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد ماه، پهپاد جاسوسی فوق سرّی و فوق پیشرفته آمریکا، ‌پس از عبور از مرزهای هوایی ایران بر فراز آب‌های سرزمینی کشورمان در تنگه هرمز،‌ با شلیک پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه منهدم شد. انهدام این پهپاد بسیار پیشرفته و گران‌قیمت، آمریکا و همه متحدان اروپایی، صهیونیستی و عربی منطقه‌ای او را دچار بهت و حیرت نمود و به آنان شوک گیج‌کننده‌ای وارد کرد. خبر به سرعت در جهان منتشر شد و تحلیل‌ها و تفسیرها را به دنبال داشت و هر رسانه و صاحب تحلیلی از میان کارشناسان در حوزه‌های راهبردی، ‌از منظر خود تحلیلی ارائه کرد. در این میان، بسیاری از رسانه‌ها و محافل سیاسی و راهبردی در جهان، ‌لحظه‌ها را رصد می‌کردند تا ببینند‌ واکنش آمریکا و شخص ترامپ به این رسوایی جاسوسی و ریخته شدن پر و بال شاهین بداقبال‌شان بر فراز خلیج‌فارس چگونه خواهد بود. بسیاری از کارشناسان معتقد بودند ترامپ و متحدانش، ‌باید پیش از هر اقدامی، ‌پیام‌های اقدام ایران در منهدم کردن پهپاد جاسوسی آمریکا را مورد توجه قرار دهند. نگارنده بر این اعتقاد است که‌ شکار پهپاد آمریکایی بر فراز آب‌های سرزمینی ایران، دو پیام روشن به همگان، به ویژه دشمنان داشته است:
۱ـ اولین پیام این شکار ‌آن است که جمهوری اسلامی، ‌دارای قدرت و توانایی فوق‌العاده بالا و باورنکردنی برای مقابله با هر نوع تجاوز و در هر سطحی است. آمریکایی‌ها هرگز تصور نمی‌کردند پهپاد فوق پیشرفته، رادارگریز و غیر قابل رهگیری آنان، ‌شکار سپاه پاسداران شود؛ اما این اتفاق افتاد و شیردلان پاسدار و حافظان حریم ملت ایران،‌ این ناممکن از نظر آمریکایی‌ها را ممکن کرده، ‌آنان را به بهت و حیرت فرو بردند. در این میان، نکته بسیار مهم اینکه، ‌پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» با سامانه پدافندی «سوم خرداد»،‌ که یک سامانه کاملاً‌ ایرانی و ساخت داخل است، ساقط شد. ساقط کردن این پرنده گران‌قیمت ۲۲۰ میلیون دلاری با یک سامانه پدافندی کاملاً ایرانی، نشان از توانمندی ایران و صدق کلام فرماندهان و مسئولان ایرانی در زمینه قدرت بازدارندگی دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی دارد. بارها و بارها گفته شده، ‌جمهوری اسلامی ایران از ابزار،‌ تجهیزات و توانایی‌های فوق‌العاده بالا و باورنکردنی ‌برای مقابله با همه تجهیزات،‌ سلاح‌ها و جنگ‌افزارهای دشمن برخوردار است. پیام صریح و روشن منهدم کردن این پهپاد جاسوسی رادارگریز و غیر قابل رهگیری و انهدام، آن است که نیروی ساقط‌کننده این ابزار فوق مدرن جاسوسی قادر به منهدم کردن پیشرفته‌ترین ناوهای جنگی آمریکا و فرستادن آنها به قعر آب‌ها نیز هست.
۲ـ دومین پیام این شلیک و شکار موفق، ‌نمایش اراده، قدرت تصمیم‌گیری و نداشتن ذره‌ای تردید در مقابله با متجاوز است. رهبر حکیم انقلاب اسلامی، ‌بارها و بارها به دشمنان، با صراحت اعلام کرده‌اند، ‌زمان بزن و در رو گذشته است. شاید مقامات آمریکایی تا قبل از این اقدام شجاعانه پاسداران انقلاب اسلامی، ‌بر این تصور بودند که جمهوری اسلامی ناتوان از دادن پاسخ قاطع به تهدید و تجاوز آمریکایی‌هاست. این تصور غلط مبتنی بر تجربه آنان از رفتارهای افرادی چون صدام‌حسین در عراق بود. صدام‌حسین آمریکایی‌ها را بسیار تهدید کرد؛ اما در عمل هیچ واکنشی برای مقابله از خود نشان نداد. ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی پس از تجاوز به مرزهای هوایی ایران،‌ این پیام صریح، ‌قاطع و سریع را به آمریکایی‌ها داد که آنان باید درباره ملت ایران و نیروهای مسلح تحت امر ولایت فقیه،‌ نگاهی واقع‌بینانه داشته باشند و دچار اشتباه محاسباتی نشوند.
نگاه واقع‌بینانه آن است که این ملت و نیروهای مسلح آن، از هیچ قدرتی ترس به دل راه نمی‌دهد. این ملت و نیروهای مسلح آن، ‌ایمان دارد تنها قدرتی که باید در برابرش تسلیم شد و سر تعظیم فرود آورد،‌ قدرت لایزال الهی است و با اتکا به همین قدرت می‌توان همه قدرت‌های طاغوتی و شیطانی را در هم کوبید. تجربه چهل ساله گذشته ملت ایران،‌ درستی این اعتقاد و ایمان را به اثبات رسانده است. با آن توانایی پیش‌گفته و این اعتقاد و ایمان، ‌جمهوری اسلامی کشوری شکست‌ناپذیر بوده،‌ هر نوع خطای آمریکایی‌ها برای جنگ با ایران، ‌نتیجه‌ای جز پیوستن آنان به تاریخ نخواهد داشت. به نظر می‌رسد آقای ترامپ با اندکی تأمل این دو پیام را دریافت کرد؛ اما او برای توجیه ترس از جنگ با‌ ایران گفت که من دستور توقف حمله محدود را به دلیل جلوگیری از کشته شدن ۱۵۰ نفر ایرانی دادم! آیا می‌توان باور کرد آمریکایی‌ها که به راحتی آب خوردن در گوشه و کنار جهان آدم می‌کشند،‌ حالا رئیس‌جمهورشان نگران جان ۱۵۰ نفر ایرانی باشد و ۱۰ دقیقه قبل از حمله، ‌دستور توقف عملیات بدهد؟! باید دانست که این یک عملیات روانی بیش نیست. آقای ترامپ نگران است و می‌داند که اگر یکی بزند، ‌ده تا می‌خورد و در مقابل ۱۵۰ شهید ایرانی،‌ باید در همان روز اول جنگ، به دنبال جمع‌آوری ‌هزاران کشته آمریکایی‌ در منطقه باشد. آری، ‌این محاسبه بود که آقای ترامپ را سر جایش نشاند و تسلیم قدرت الهی ملت ایران کرد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید