شماره ۸۷۷ منتشر شد

0
113

877fe

تحریم به مثابه تروریسم اقتصادی

علی حیدری
سردبیر
دومین کنفرانس رؤسای مجالس شش کشور آسیایی شامل ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه برای مبارزه با تروریسم، روز شنبه در تهران برگزار شد. برگزاری این نشست در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از جنبه‌های گوناگونی اهمیت داشت.
نخست اینکه، جمهوری اسلامی ایران از اولین روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با پدیده زشت ترور مواجه بوده و ترور دولتمردان و مسئولان کشور در سال ۶۰ و هدف قرار دادن ۱۷ هزار نفر از مردم عادی تا ترور دانشمندان هسته‌ای و حمله به مجلس شورای اسلامی و ده‌ها نمونه دیگر و حوادث تروریستی اخیر اهواز و چابهار نمونه‌های بارزی از اقدامات تروریستی علیه کشورمان است. برگزاری این نشست درست دو روز پس از حادثه تروریستی چابهار نشان‌دهنده این واقعیت است که جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران طی چهار دهه گذشته یکی از بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم بوده و در این راه متحمل خسارات فراوانی شده‌اند.
دوم اینکه، جمهوری اسلامی ایران به همت نیروهای مسلح و پاسداران امنیت، سهم بزرگی در مقابله با پدیده ننگین تروریسم ایفا کرده‌اند که نمونه‌ بارز آن حضور و نقش‌آفرینی مؤثر برای مقابله با تروریسم تکفیری در عراق و سوریه بوده و در این راستا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهدای گرانقدری را هم تقدیم کرده است. اما متأسفانه برخی حکام غیر مردمی و وابسته در منطقه برای پیشبرد اهداف قدرت‌های فرامنطقه‌ای، با صرف هزینه‌های هنگفت به بستری برای ایجاد گروه‌های تروریستی تبدیل شده‌اند که حاصلی جز جنایت، تجاوز، نسل‌کشی و قتل و غارت در سرزمین‌های اسلامی نداشته‌اند.
سوم اینکه، علی‌رغم وجود این پدیده در نقاط گوناگون جهان به ویژه منطقه غرب آسیا، مجامع بین‌المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل تحت تأثیر قدرت‌های بزرگ و لابی صهیونیستی اقدام جدی و مؤثری برای مقابله با آن انجام نمی‌دهند و اقدامات نمایشی و تبلیغاتی برای مقابله با تروریسم هم به یک دروغ تکراری تبدیل شده که افکار عمومی جهانی و وجدان‌های آگاه آن را نمی‌پذیرند.
اما از آنجا که تروریسم به دنبال از بین بردن امنیت است و امروز با توجه به گسترده شدن مفهوم امنیت ابعاد آن نیز گسترش‌ یافته و جنبه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را نیز شامل می‌شود، رد پای تروریسم را در این عرصه‌ها نیز می‌توان مشاهده کرد. همان‌طور که آقای روحانی رئیس‌جمهور در این نشست به آن اشاره کرد، امروز دشمن به دنبال تروریسم اقتصادی علیه ایران است. به این معنا که در صدد وحشت‌آفرینی در کشور و از بین بردن امنیت و آرامش روانی مردم با خدشه به اقتصاد کشور است و می‌خواهد با ایجاد ترس و تردید در دیگر کشورها از تجارت و سرمایه‌گذاری آنها در کشورمان جلوگیری کند. با این تعبیر، خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را نیز می‌توان نمونه بارزی از تروریسم اقتصادی دانست.
البته، همان‌طور که همه نقشه‌ها و توطئه‌های دشمن در طول چهل سال گذشته با شکست مواجه شده، توطئه‌های تحریمی آمریکا نیز با ایستادگی، مقاومت و هوشیاری مردم بصیر ایران اسلامی و شکوفاسازی توانمندی‌های بالقوه اقتصادی ملت ایران راه به جایی نخواهد برد.

 

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید