شماره ۸۷۶ منتشر شد

0
136

876fe

ترس آمریکا از چیست؟

دکتر یدالله جوانی
مدیر مسئول
رفتار دولتمردان آمریکایی در سال‌های گذشته و حال، گویای یک واقعیت است. مهم‌ترین بخش این واقعیت، ترس و نگرانی‌های عمیق آنان نسبت به تحولات جهانی و به ویژه تحولات در جهان اسلام است. تحولاتی که به دنبال انقلاب اسلامی و پدیدآیی جمهوری اسلامی در جغرافیای ایران آغاز شد. چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و در این چهار دهه، روز به روز نگرانی‌ها و ترس آمریکایی‌ها و متحدان آنان از روندهای شکل گرفته در جهان اسلام و به ویژه در منطقه راهبردی غرب آسیا بیشتر شده است. پرسش اساسی اینکه، ترس آمریکایی‌ها از چیست؟ در یک کلام می‌توان گفت، ترس آمریکایی‌ها از بیدار شدن مسلمانان، مظلومان و مستضعفان عالم است. آری، ملت‌های مسلمان در مسیر بیداری قرار گرفته و در حال بیدار شدن از خواب غفلت و چند صد ساله‌ای هستند که بر آنان عارض شده بود. این بیداری اسلامی، در ابتدا در ایران رخ داد و نتیجه‌اش، رهایی ایرانیان و سرزمین ایران از چنگال استکبار و سلطه آمریکا بود. آمریکایی‌ها و متحدان آنان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری جمهوری اسلامی در ایران، همه توان خود را برای شکست انقلاب و نظام نوپای دینی در ایران به کار گرفتند. آنان به خوبی می‌دانستند اگر حرکت ملت ایران با انقلاب اسلامی‌اش، پا بگیرد و نهادینه شود، بیداری و حرکت ایرانیان، دیگر ملت‌های مسلمان را نیز بیدار کرده و به حرکت درمی‌آورد. اکنون و پس از چهل سال شاهد سه روند اساسی هستیم:
۱ـ جمهوری اسلامی روند توسعه قدرت، دست‌یابی به عمق راهبردی در منطقه را طی می‌کند و نقش الهام‌بخشی برای دیگر ملت‌ها را پیدا کرده است.
در واقع آن نهالی که آمریکایی‌ها قصد کندن و ریشه‌کن کردنش را در چهل سال پیش داشتند، اکنون به یک درخت تنومند و ریشه‌دار‌ با شاخ و برگ‌های فراوان و پرثمر تبدیل شده است.
۲ـ انقلاب اسلامی به یک جریان و پدیده در جهان اسلام تبدیل شده، همه ملت‌ها را تحت تأثیر قرار داده و آنان در مسیر بیداری قرار گرفته‌اند. آثار و نشانه‌های این بیداری اسلامی، در مناطقی از جهان بیشتر به چشم می‌آید. آنچه در منطقه غرب آسیا با عنوان «جریان مقاومت اسلامی» شناخته می‌شود، نتیجه همین بیداری اسلامی است. جریان مقاومت اسلامی پدید آمده در منطقه به دنبال انقلاب اسلامی، واقعیتی انکارناپذیر است. این جریان اکنون، از سواحل شرقی مدیترانه تا دریای سرخ و خلیج عدن با یک پیوستگی جغرافیایی، به بزرگ‌ترین نیروی بین‌المللی اسلامی تبدیل شده است. جریان مقاومت در منطقه، محصول بیداری اسلامی و احیای اسلام سیاسی است. نمادهای برجسته این جریان، در لبنان، سوریه، عراق، سرزمین‌های اشغالی فلسطین، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، بحرین و یمن با عناوین مشخصی، مانند حزب‌الله و انصارالله قابل مطالعه هستند.
جمهوری اسلامی نقش محوری و الهام‌بخشی برای حرکت ملت‌های مسلمان و حتی غیر مسلمان در مسیر بیداری دارد. این نقش از جهات گوناگون قابل مطالعه و بررسی است. تهران در روزهای گذشته، محل برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی بود و در این نشست، شخصیت‌های برجسته‌ای از جهان اسلامی حضور پیدا کردند. آنچه در این نشست به نمایش درآمد، نشان‌دهنده روند پرشتاب بیداری اسلامی در جهان اسلام و پیوند مذاهب اسلامی با یکدیگر به دنبال این بیداری بود.
۳ـ روند سوم، روند افول قدرت آمریکا به منزله شیطان بزرگ و عامل اصلی بدبختی‌ها و مشکلات بشریت و به ویژه مسلمانان در عصر حاضر است. همه شاخصه‌ها، بیان‌کننده شدت گرفتن افت قدرت آمریکا در جهان و به ویژه در جهان اسلام است. آمریکایی‌ها ابتدا با پیروزی‌ انقلاب اسلامی، موقعیت خود را به طور کامل در ایران از دست دادند و اکنون به پدیدآیی بیداری اسلامی و شکل‌گیری جریان مقاومت، در حال از دست دادن موقعیت و نفوذ خود در دیگر کشورهای اسلامی هستند.
همه کارشناسان و صاحب‌نظران امور بین‌الملل و حوزه سیاست، با استناد به سه روند مذکور، معتقدند در آینده‌ای نه چندان دور، آمریکایی‌ها به ناچار باید به طور کامل از غرب آسیا خارج شده، این منطقه را به صاحبان اصلی‌اش، یعنی ملت‌های منطقه بسپارند. ملت‌های منطقه با بیداری اسلامی پدید آمده، در حال غلبه بر اختلافات و تفرقه‌هایی هستند که مستکبران بر آنان تحمیل کرده بودند. بیداری اسلامی مقدمه وحدت امت اسلام است. وحدت امت اسلامی، نقش مهمی در شتاب گرفتن حرکت تمدن‌سازی‌ اسلامی با محوریت جمهوری اسلامی دارد. غرب با محوریت آمریکا، با همه توان می‌خواهد از شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی جلوگیری کند؛ ولی هرگز موفق نخواهد شد. دلیل آن روشن است، غرب هرگز نمی‌تواند روند بیداری اسلامی را تغییر داده و مسلمانان را برای بار دیگر دچار غفلت کند.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید