شماره ۸۷۲ منتشر شد

0
105

872fe

شکست چهارم در ۱۳ آبان ۱۳۹۷

دکتر یدالله جوانی
مدیر مسئول
۱۳ آبان در تاریخ مبارزات ملت ایران و ادبیات انقلاب اسلامی فراتر از یک روز تاریخی، یک نماد با معانی فراوان است. پیروزی‌ها و شکست‌های راهبردی برای دو جبهه متفاوت از نظر ماهیت در این روز رقم خورده است. از این رو باید ۱۳ آبان را به خوبی شناخت و آن را به نسل جوان شناساند. در دل ۱۳ آبان معانی‌ای چون؛ قیام برای خدا، پدیدآیی نصرت‌های الهی، ‌بروز و ظهور خلق و خوی استکباری آمریکا، آشکار شدن ماهیت رژیم فاسد، ‌دیکتاتور و وابسته پهلوی، حضور نسل جوان در صحنه، رویارویی دو جبهه حق و باطل،‌ پیروزی جبهه حق و شکست جبهه باطل وجود دارد. همین معانی فراوان، ۱۳ آبان را به یک نشانگر تبدیل کرده و عنوان روز «ملی مبارزه با استکبار جهانی» را برای این روز به ثبت رسانده است.
وجود عنصر برجسته مبارزه با استکبار در سه رویداد تاریخی در مقاطع مختلف،‌ اما در یک روز و آن هم ۱۳ آبان، دلیل اصلی این نامگذاری است. بنابراین ۱۳ آبان، نشانگر بخشی از هویت ملت ایران است. ملت ایران، یک ملت مؤمن، ‌ولایتمدار، مجاهد و استکبارستیز است. نزدیک به چهل سال است که مستکبران عالم دست در دست هم داده تلاش می‌کنند تا در این هویت تغییر و تبدیل پدید آورند؛ لکن نه تنها موفق نشده‌اند؛ بلکه علاوه بر ثبات قدم ایرانیان در استکبارستیزی، این هویت، دیگر ملت‌های جهان را تحت تأثیر قرار داده است. اکنون ستیز با آمریکای جهانخوار به عنوان مصداق اصلی و کامل استکبار در عصر حاضر مورد توجه بسیاری از ملت‌ها قرار گرفته است. بیشترین عصبانیت آمریکایی‌ها از ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی به دلیل همین نقش الگویی و الهام‌بخشی در استکبارستیزی برای دیگر ملل است.
ایستادگی چهل ساله ملت ایران در برابر آمریکا، این حقیقت را آشکار کرد که در پرتو قدرت ایمان و برخورداری از نصرت الهی، می‌توان طاغوت زورگویی جهان را به زیر کشید. اکنون علاوه بر مبارزات پراکنده در سراسر جهان علیه استکبار، یک جبهه منسجم، قدرتمند و پیشرونده در منطقه راهبردی غرب آسیا، از سواحل شرقی مدیترانه تا سواحل دریای سرخ علیه آمریکا به صورت فعال در حال مبارزه است.
پدیدآورنده اصلی این جبهه، ملت ایران بر مبنای آموزه‌های اسلام ناب و با رهبری امامین انقلاب اسلامی است. به همین دلیل، آمریکایی‌ها به دنبال انتقام از ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند. ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با خروج از برجام، روز ۱۳ آبان را با آغاز اجرای تمامی تحریم‌ها و شعار «به صفر رساندن صادرات نفت ایران»، روز انتقام از ملت ایران تعریف کرده است. به عبارتی، آمریکایی‌ها می‌خواهند در «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی»، با تشدید تحریم‌های به زعم خود بی‌سابقه در تاریخ، شکست بزرگی را به ملت ایران تحمیل کنند و به دوران استکبارستیزی ایرانیان پایان دهند. آنان می‌خواهند از طریق جنگ اقتصادی، عملیات روانی و ایجاد اخلال‌های امنیتی و برهم زدن ثبات و آرامش کشور، عرصه زندگی را بر مردم سخت کرده و چنین القا کنند که تنها راه رهایی از این وضعیت تسلیم شدن در برابر آمریکاست.
اما صاحب این قلم، با استناد به سنن الهی، تجارب تاریخی، هوشمندی و بصیرت مردم و هدایت‌های رهبری حکیم انقلاب اسلامی، معتقد است، چهارمین شکست‌ برای آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۹۷ و در ادامه شکست‌های سه‌گانه پیشین در این روز تاریخی رقم خواهد خورد.
اگر تا به امسال، ‌۱۳ آبان دربردارنده سه رویداد تاریخی بود، از این پس و در سال‌های بعد، باید در شرح ۱۳ آبان به چهار رویداد تاریخی، به چهار پیروزی ملت ایران و چهار شکست آمریکا در این روز اشاره کرد. این چهار شکست آمریکا عبارت است از:
اولین شکست‌ـ اولین رویداد تاریخی در ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ رقم خورد و آن تبعید حضرت امام خمینی(ره) از ایران به ترکیه به دستور مستقیم آمریکایی‌ها بود. این تبعید به دلیل سخنرانی تاریخی امام(ره) در تاریخ ۴ آبان ۱۳۴۳ علیه رژیم شاه و آمریکا به جهت تصویب لایحه کاپیتولاسیون در مجلس ایران انجام گرفت. افشاگری امام(ره) در خصوص کاپیتولاسیون، رژیم طاغوت و آمریکا را به وحشت انداخت و آنها تصور کردند با تبعید ایشان از ایران مانع شکل‌گیری یک نهضت خواهند شد؛ اما در عمل، پیروز این صحنه امام و پیروان روزافزون ایشان بودند. تبعید امام(ره)، نه تنها ایشان را از ادامه مبارزه علیه طاغوت ایران، آمریکا و رژیم صهیونیستی منصرف نکرد؛ ‌بلکه این مبارزات با جدیت بیشتری دنبال شد و در نهایت در سال ۱۳۵۶، مردم ایران را به صحنه آورد؛ بنابراین ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ اولین شکست نصیب آمریکایی‌ها شد؛ اگرچه در ظاهر با تبعید امام(ره) تصور پیروزی داشتند. تبعید امام چهره دشمنان داخلی و خارجی ملت ایران و اسلام را برای مردم آشکار کرد. در ۱۳ آبان ۱۳۴۳،‌ آمریکایی‌ها و شاه ایران کسی را تبعید کردند که فریادهایش در آن سخنرانی تاریخی در راستای دفاع حقیقی از استقلال، منافع و عزت و کرامت ایرانیان بود. این تبعید، خود مقدمات و زمینه‌های شناخت بیشتر مردم، کادرسازی برای مبارزه و پدیدآیی ایدئولوژی انقلاب بر مبنای اسلام ناب و رهبری انقلاب را فراهم کرد. بنابراین آنچه در سال ۱۳۵۶ رخ نمود و مردم را در سراسر کشور به صحنه مبارزات آورد و ایران را وارد مرحله انقلاب کرد؛‌ همگی در حوادث پیشین و از جمله موضوع تبعید امام در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ ریشه دارد.
دومین شکست‌ـ اعتصابات و تظاهرات مردم در سراسر کشور در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ رژیم طاغوتی پهلوی و اربابش آمریکای جهانخوار را به شدت نگران کرده و به وحشت انداخته بود. آمریکایی‌ها برای حفظ سلطه خود بر ایران، راهبرد سرکوب مردم و به خاک و خون کشاندن تظاهرات و تجمعات را در دستور کار قرار داده و آن را از شاه خائن و وابسته مطالبه کردند. در همین راستا بود که در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، تظاهرات دانشجویان و دانش‌آموزان در تهران به خاک و خون کشیده شد. تصور آمریکایی‌ها و رژیم طاغوت این بود که، با کشتار و ایجاد رعب و وحشت در مردم، همه چیز پایان می‌یابد؛ لکن غافل از این بودند که در ایدئولوژی انقلاب، یعنی اسلام، شهادت یک فوز عظیم شناخته می‌شود.
بنابراین به شهادت رساندن جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷، نه تنها حرکت انقلاب را متوقف نکرد؛ بلکه با تقویت اراده‌ها و انگیزه‌ها در مردم برای ادامه مبارزه تا پیروزی، حرکت انقلاب شتاب بیشتری یافت و در نهایت رژیم پهلوی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ فرو ریخت.
سومین‌ شکست‌ـ با پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکایی‌ها سیاست و راهبرد شکست انقلاب و ساقط کردن جمهوری اسلامی را از طریق طراحی کودتا، ترور رهبران، ایجاد بی‌ثباتی در کشور و راه‌اندازی غائله‌های تجزیه‌طلبی در دستور کار خود قرار دادند. سفارت آمریکا در تهران، به محل اصلی و قرارگاه مرکزی طراحی و هدایت‌ این توطئه‌ها تبدیل شد با آشکار شدن این واقعیت که سفارت آمریکا به لانه جاسوسی و مرکز توطئه علیه انقلاب اسلامی و ملت ایران تبدیل شده، روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، این کانون توطئه را تسخیر کردند و به تعبیر امام(ره)، انقلاب دوم را پدید آوردند.
انقلاب دوم با تسخیر کانون توطئه، از یک سو انقلاب اول را ماندگار کرد و از سوی دیگر هیمنه آمریکا را فرو ریخت. با بررسی و تحلیل محتوایی اسناد لانه جاسوسی، مشخص می‌شود که با تسخیر این مرکز توطئه، چه پیروزی بزرگی نصیب ملت ایران و چه شکست راهبردی نصیب آمریکایی‌ها شد.
چهارمین شکست‌ـ به یقین در ادامه سه شکست آمریکا در روز ۱۳ آبان سال‌های ۱۳۴۳، ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸، شکست چهارم برای آمریکایی‌ها در روز ۱۳ آبان سال ۱۳۹۷ رقم خواهد خورد. آمریکایی‌ها می‌خواهند ۱۳ آبان سال جاری را به روز انتقام از ملت ایران و نظام اسلامی تبدیل کرده و از طریق انواع فشارهای اقتصادی و روانی، جمهوری اسلامی را به تسلیم وادار کنند. به طور حتم می‌توان گفت، نه تنها آمریکایی‌ها به آنچه می‌خواهند دست نمی‌یابند؛ بلکه این فشارها نتیجه عکس خواهد داد. آمریکایی‌ها قادر به صفر کردن صادرات نفت ایران نیستند و هم‌اکنون نشانه‌های این شکست آشکار شده است. با تأمل در دو نکته زیر می‌توان نشانه‌های این شکست را دید:
نکته‌ اول‌ـ با خروج آمریکا از برجام و آغاز عملیات روانی سنگین بازگرداندن تحریم‌ها در یک دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه و تمرکز بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران در ۱۳ آبان از سوی مقامات آمریکایی، اقتصاد ایران تحت تأثیر این عملیات روانی قرار گرفت و بازار ارز و طلا دچار بی‌ثباتی شد. در این روند آمریکایی‌ها طوری حرکت کردند که گویا قادر به توقف کامل صادرات نفت ایران هستند. برای نمونه، «برایان هوک» رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، با تأکید بر تداوم سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران، ۲۴ مهر ماه در جمع خبرنگاران گفت: «پس از حذف کامل صادرات نفت ایران، نیازهای کشورهای مختلف به نفت از سوی دیگر کشورها تأمین خواهد شد.»
نکته دوم‌ـ ایران از همان ابتدای طرح ادعای به صفر رساندن صادرات نفت اعلام کرد، آمریکا قادر به این کار نخواهد بود. اکنون همه نشانه‌ها از شکست آمریکا در این توطئه حکایت می‌کند. خریداران اصلی نفت ایران شامل چین، هند، کره جنوبی و ترکیه، همگی اعلام کردند، جایگزین کردن نفت ایران برای آنها ممکن نیست و در برابر خواست آمریکا دست به مقاومت زدند. در چنین فضایی جان بولتون که پیش از این مدعی توانایی آمریکا در این اقدام بود، به صراحت اعلام کرد: «نمی‌خواهیم به کشورهای دوست آمریکا که به نفت ایران وابسته هستند، آسیبی وارد شود!» و این سخن، معنایی جز شکست آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران ندارد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید