شماره ۸۲۷ منتشر شد

0
100

827fe

وحدت؛ دکترین رهایی‌بخش جهان اسلام

مهدی سعیدی/ پایان ایام محرم و صفر و فرارسیدن ماه ربیع، سرآغاز فصلی نو در جهان اسلام است که در نیمه آن سالروز میلاد مسعود خاتم‌النبیین(ص) قرار دارد. هرچند در بین فرق اسلامی درباره این روز اختلاف‌نظر وجود دارد، اما این اختلاف در تاریخ نباید موجب شود که اصل توجه به وجود مبارک پیامبر اکرم(ص) کم‌رنگ شود. بحمدالله به برکت وجود مصلحان و بزرگمردانی چون حضرت امام خمینی(ره) سال‌هاست که این ایام «هفته وحدت» نامیده می‌شود و این تهدید به فرصتی برای تجلی حقیقی اسلام محمدی(ص) بدل شده است.
واقعیت آن است که هر چه می‌گذرد ضرورت «دکترین وحدت» در جهان اسلام آشکارتر می‌شود. صف‌بندی‌های ناصواب، برخاسته از سناریوی چندین سده‌ استعمارگران و بیگانگانی است که صدها سال است چشم طمع به منابع و ثروت‌های سرزمین‌های اسلامی دوخته‌اند! سناریوی انگلیسی «اختلاف ‌بینداز و حکومت کن»، حربه‌ای نیست که تنها جهان اسلام از آن زخم خورده باشد؛ بلکه تمام سرزمین‌های استعمارزده از قاره سرخ و سیاه و زرد، با تمام وجود این داغ را بر پیکره خود احساس می‌کنند و بسیاری از این جوامع هنوز نتوانسته‌اند از این گرداب رهایی یابند!
جامعه انسانی بدون صف‌بندی و تکثر حیات نمی‌یابد؛ اما جبهه‌بندی‌های ساختگی‌ـ که ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی از جمله آن است‌ـ با این هدف دنبال می‌شود که صف‌بندی‌های حقیقی در جهان شکل نگیرد. جبهه‌بندی حقیقی این عالم تقابل اردوگاه بندگان خدا و اردوگاه بندگان شیطان و نفس اماره است که در قالب دوگانه‌هایی چون؛ جبهه عدالت‌خواهان و جبهه زیاده‌خواهان، اردوگاه استضعاف و اردوگاه استکبار، جبهه اسلام ناب محمدی(ص) و جبهه اسلام آمریکایی و… قابل تشریح است. اما شیطان‌صفتان با اغوای آدمیان در تلاشند تا نظم جهان را آن طور که منافع‌شان تأمین می‌شود، چینش کنند!
نگاه‌های بصیر به خوبی می‌بینند که امروز این صف‌بندی‌های جعلی چگونه جهان اسلام را در آتش «جنگ‌های نیابتی» فرو برده است و منفعت آن را دشمنان حقیقی اسلام و بشریت کسب می‌کنند. قلب‌های سلیم و عقل‌های تربیت یافته در مکتب نبوی(ص) در پس نقش‌آفرینی «تسنن آمریکایی» و «تشیع انگلیسی» که تکفیر و انتحار و جنایت و اختلاف را به ابزاری برای تخریب مکتب پیامبر اعظم(ص) بدل ساخته‌اند، دست‌های آلوده صهیونیسم بین‌الملل و الیگارشی یهود را مشاهده می‌کنند و فریب تصویرسازی فریبنده رسانه‌های غربی را نخواهند خورد!
وحدت، تأکید بر مشترکات است، بیش از آنکه مفترقات برجسته شود. در این نگاه قرار نیست تکثر و تنوع که بنیان شکل‌گیری زندگی اجتماعی بشر است، نادیده گرفته شود؛ بلکه قرار است آرمان‌ها و ویژگی‌های مشترک و مشکلات پیش‌ روی حرکت جامعه بهتر دیده شود و درک کردن این حقیقت که؛ راه عبور از مشکلات تجمیع همه توان‌ها و قدرت‌هاست؛ لذا باید بهانه‌های کوچک و نامعلوم را که گاه سال‌ها موجب جدایی و افتراق است، به فراموشی سپرد و به افق‌های پیش رو توجه کرد.
در عرصه داخلی نیز بیش از پیش ضرورت همگرایی و وحدت حول محور آرمان‌های نظام اسلامی، رهبری، قانون اساسی و منافع ملی احساس می‌شود و فعالان و گروه‌های سیاسی باید در این مسیر تلاش کنند و با هر ندایی که جامعه را متشتت و واگرا می‌خواهد، مقابله کنند. از این منظر، آنهایی که منافع حزبی و جناحی خود را در دوقطبی‌سازی جامعه و ایجاد اختلاف و تنش می‌یابند و بر طبل سیاه‌نمایی و ناامیدی می‌کوبند، آنهایی که برای دستمالی قیصریه را به آتش می‌کشند! و جامعه را چندپاره می‌کنند، آنهایی که تاب تحمل قانون هرچند بد و پرخطا را ندارند و به بی‌قانونی و هرج‌ومرج دعوت می‌کنند، آنهایی که ادعای مردم را دارند، اما در برابر رأی و انتخاب ملت تسلیم نبوده و آن را بی‌اعتبار می‌شمارند و امثالهم، جریان‌هایی هستند که ضرورت وحدت را به معنای واقعی درک نکرده‌‌اند و نمی‌فهمند که اولین کسی که از وحدت سود خواهد برد، خودشان هستند!ماه ربیع متعلق به رحمت‌للعالمین(ص) است؛ دردانه‌ای که به فرموده امیر سخن در نهج‌البلاغه؛ خداوند متعال ایشان را فرستاد تا گنجینه‌هاى خرد را در میان انسان‌ها برانگیزاند: «و یثیروا لهم دفائن العقول». عقل هدایت یافته در مکتب محمد مصطفی(ص)، عقل بصیرت یافته‌ای است که به سادگی بر ضرورت «وحدت» به مثابه دکترین رهایی‌بخش جهان اسلام برای غلبه بر استکبار جهانی شهادت خواهد داد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید