شماره ۸۲۶ هفته نامه منتشر شد

0
78

826fe

بسیج، بصیرت و دشمن‌شناسی

رسول‌ سنائی‌راد/ امام خامنه‌ای، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار با فرماندهان و مسئولان سازمان بسیج مستضعفین، سپاه‌های استانی و نواحی بسیج که در روز چهارشنبه اول آذر ماه به مناسبت سالگرد تشکیل ارتش بیست میلیونی انجام شد، فرمودند: «حفظ بسیج در گرو خصوصیات معتبر بسیج، از جمله بصیرت و دشمن‌شناسی است.» ترجمان دیگر این گزاره این است که بسیج بدون دو شاخصه بصیرت و دشمن‌شناسی اعتبار ندارد و همان‌گونه که نمی‌توان بسیج را بدون خصوصیت مردمی تصور کرد، بسیج نمی‌تواند بدون بصیرت و دشمن‌شناسی همان شجره طیبه حافظ شعار «نه شرقی، نه غربی» بوده و قادر به دور کردن چشم طمع بیگانگان و بدخواهان از کشور باشد.
چرایی تأکید مراد بسیجیان و فرمانده معظم کل قوا به این خصوصیات به مثابه خصوصیاتی اعتباردهنده را باید در مؤلفه‌های ذیل جست‌وجو کرد؛ مؤلفه‌هایی که به فلسفه تشکیل بسیج در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برمی‌گردد:
۱ـ ماهیت مردمی و داوطلبانه بسیجیان که به صورت آگاهانه به جمع مدافعان انقلاب و نظام اسلامی پیوسته و امر نگهبانی از انقلاب و نظام اسلامی به مثابه بزرگ‌ترین دستاورد آن جز با آگاهی عمیق سیاسی و شناخت روشن از دشمنان مقدور نبوده و می‌تواند بسیج را به انحراف و بیراهه ببرد.
۲ـ نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن مستلزم به‌کارگیری قدرت و توان برخورد است که باید علیه دشمنان و مخالفان و نااهلان انقلاب و نظام صورت گیرد که چنانچه شاخصه آگاهی و دشمن‌شناسی باشد، بر روی دشمنان و ضد انقلابیون اصلی و واقعی متمرکز شده و یقین برآمده از این شناخت موجب استحکام و اتقان در این مسیر خواهد شد.
۳ـ تردیدآفرینی و پوشاندن لباس حق بر باطل و استفاده از فریب و جنگ روانی از جمله شگردهای دائمی دشمنان و مخالفان و نااهلان برای شکست یا تضعیف اراده و روحیه مدافعان و نگهبانان انقلاب و نظام اسلامی از جمله بسیجیان است که خنثی‌سازی آن از مسیر بصیرت و دشمن‌شناسی می‌گذرد.
۴ـ تهدیدات و دشمنی‌ها علیه انقلاب و نظام اسلامی مرتب در حال تغییر و جابه‌جایی است و مقابله با آن مستلزم شناختی بهنگام و عمیق بوده و حتی برخورد متناسب نیز به چنین شناختی گره خورده است که در واقع ضمانت‌بخش همان اقدام انقلابی است که باید بهنگام و متناسب باشد.
اگرچه تاکنون در سازمان بسیج برنامه‌ها و فعالیت‌های بصیرت‌افزایی و تقویت‌کننده شناخت و آگاهی سیاسی سابقه داشته و برای اجرا و پیشبرد آن، رده‌های سیاسی نیز به مثابه بخشی از ساختار و سازمان در بسیج وجود دارد، اما با توجه به این تأکید تصریحی فرمانده معظم کل قوا شایسته است در سطح راهبردی تغییراتی به نفع تقویت این حوزه در دستور کار قرار گیرد و متولیان بخش آگاه‌سازی و بصیرت‌افزایی در تمام جغرافیای سازمانی بسیج امکان حضور اثربخش پیدا کنند.
اهمیت چنین تغییری را باید در جایگاه اعتماد و اعتبار در بسیج فهم کرد که خود برآمده از سرمایه اجتماعی نظام است و عملکرد و رویکرد بسیجیان در سرمایه اجتماعی نظام بازتاب قطعی دارد. به عبارتی حضور نیروهای بصیر، دشمن‌شناس و آگاه در بسیج می‌تواند هم برای بسیج تولید اعتبار کند و هم سرمایه اجتماعی نظام را قوت ببخشد. از این رو، لازم است مسئولان محترم سازمان برای تقویت و توسعه در عرصه شناخت و آگاهی سیاسی تدابیری مناسب اتخاذ کرده و با انجام تغییرات ساختاری، آن را یک اولویت معطوف به فرمان ولایت مدنظر قرار دهند.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید