شماره ۸۲۲ منتشر شد

0
127

822fe

خطای راهبردی آمریکا، قدرت یابی ایران

رسول سنائی‌راد/ دومینوی اقدامات ضد ایرانی کاخ سفید در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، به تصویب طرح تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی کشورمان رسید که با ۴۲۳ رأی موافق در مقابل ۲ رأی مخالف در مجلس نمایندگان، نشان‌دهنده اتفاق‌نظر هر دو حزب سیاسی آمریکا در مخالفت علیه توان دفاعی کشورمان است.
پیش از این هم مجلس نمایندگان آمریکا،‌ تحریم‌های جدیدی علیه حزب‌الله لبنان تصویب کرده بود که شخصیت‌ها و دولت‌هایی که از حزب‌الله لبنان حمایت مالی و نظامی کنند، هدف تحریم‌های آمریکا قرار گیرند.
همچنین نمایندگان آمریکا طی مصوبه‌ای از اروپا خواسته بودند که حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده، یا به عنوان تروریسم معرفی کنند.
به این ترتیب، ثابت شد که تنها ترامپ و گروه همراه او نیستند که با مؤلفه‌های قدرت ملی مخالفت و دشمنی می‌کنند؛ بلکه تمامی حاکمان کاخ جور و سیاه آمریکا چنین موضع و رویه ظالمانه‌ای را علیه کشورمان داشته و دارند و در اوضاع فعلی ترامپ در جایگاه رئیس‌جمهور آمریکا این مواضع را با ادبیات سخیف و گانگستری خود و با وقاحت کابویی اعلام می‌دارد.
ضمن آنکه مسکوت گذاشتن برجام در تحریم‌های جدید و بهانه‌های موشکی و نفوذ منطقه‌ای کشورمان برای حفظ لاشه برجام و در عین حال اعمال تحریم‌ها و فشار بر کشورمان با فرسایش مؤلفه‌های قدرت و واداشتن به مذاکره، هدف‌گذاری شده است.
مواضع و اقدامات اخیر آمریکا در حالی که داعش و سایر تروریست‌های تکفیری آخرین نفس‌های نحس‌شان را می‌کشند، گویا نگرانی آمریکا و متحدان منطقه‌ای و اروپایی آن از تغییر معادلات منطقه‌ای و قدرت‌یابی جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت است.
بنابراین مجلس نمایندگان آمریکا که به دنبال عدم تأیید پایبندی ایران به اجرای برجام از سوی رئیس‌جمهور مأمور به بررسی و اتخاذ تصمیمات جدید شده بود،‌ با درک هزینه‌های اعلام لغو برجام، با عبور از برجام، بر توان موشکی و ظرفیت‌های مولد نفوذ و عمق منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران تمرکز کرده و تحریم‌هایی علیه آن به تصویب رساندند که احتمالاً از سوی مجلس سنا نیز تأیید و به قانون تبدیل خواهد شد.
اما دنباله‌روی مجلس نمایندگان آمریکا از سیاست‌های اعلامی دونالد ترامپ و همراهی آنان با او برای اعمال تحریم و فشار علیه کشورمان،‌ حداقل منافع زیر را برای ما رقم می‌زند:
۱ـ اثبات دشمنی ظالمانه کلیت نظام سیاسی آمریکا علیه کشورمان و کم‌رنگ بودن برخی تفاوت‌های ظاهری و روشی بین جمهوریخواهان و دموکرات‌ها و امثال ترامپ و اوباما.
۲ـ اعتمادناپذیر بودن نظام سیاسی ظالمانه حاکم بر آمریکا که با وجود تأییدات مکرر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مبنی بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به رعایت تعهدات آمریکایی‌ها با نادیده گرفتن این تأییدات و پس از نقض‌های مکرر امروز به دنبال تحمیل تحریم‌های جدید برآمده‌اند.
۳ـ بی‌نتیجه بودن خط مصالحه و مذاکره با آمریکا و اثبات ماهیت‌ ظالمانه و زورگویانه آمریکایی‌ها که حتی پس از توافق برجام همچنان از حربه تحریم و تهدید علیه مردم و کشورمان استفاده می‌کنند.
بنابراین در چنین وضعیتی که نوعی اجماع شناختی و تحلیلی و آن هم در سطح ملی نسبت به ماهیت استکباری و ظالمانه آمریکا رقم خورده است،‌ انتظار می‌رود، مسئولان نظام موارد زیر را برای کمک به آماده‌سازی کشور در عبور از اوضاع پیش‌رو، مورد توجه قرار داده و رعایت کنند:
۱ـ بیان موارد نقض برجام و پایبند نبودن آمریکا و حتی دیگر متحدان آن به اجرای تعهدات خود ما‌به‌ازای اقدامات و عمل به تعهدات کشورمان.
۲ـ اقدام به مقابله به مثل به ویژه تقویت و توسعه توان موشکی و صیانت از عمق راهبردی نظام با حمایت مؤثر از مقاومت در منطقه.
۳ـ مجاب‌سازی تروئیکای اروپایی به ضرورت حمایت عملی از اجرای برجام و عدم همراهی ترامپ در اقدامات و تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای و غیر هسته‌ای.
۴ـ اثبات حقوقی حمایت آمریکا از تروریسم تکفیری و جابه‌جایی نیرو و تجهیزات داعش در کشورهای افغانستان، عراق و سوریه در مجامع و محافل بین‌المللی.
۵ـ اثبات حقوقی نقش آمریکا در نقض حقوق بشر با پشتیبانی رژیم‌های کودک‌کش و متجاوزی چون رژیم صهیونیستی و آل‌سعود و بسیج جهان اسلام برای پیگیری آن در سطح بین‌المللی.
۶ـ تقویت اقتصاد ملی و رفع شکنندگی‌هایی که مشوق دشمن در بهره‌گیری از حربه کثیف و ظالمانه تحریم علیه کشور می‌شود.
و آخر اینکه این اشتباه راهبردی سران کاخ سفید را باید به فرصتی به نفع فرهنگ مقاومت و صیانت از عزت ملی تبدیل کرد و از نخوت و روحیه استکباری آمریکا برای معرفی ذات گرگ‌صفت و ظالمانه آن استفاده کرد. شناختی که نسل اول انقلاب از آمریکا داشت، اکنون قابلیت تکرار و تکثر پیدا کرده و ۱۳ آبان نیز مجالی برای بروز و ظهور آن و دادن پیام به سران مستکبر کاخ سفید است.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید