شماره ۸۱۸ منتشر شد

0
108

818-1

تداوم انقلاب نیازمند تمسک به عاشورا

مهدی سعیدی/ نهضت عاشورا همچون سرچشمه حقیقت و معارف بزرگ انسانی در طول تاریخ سیراب‌کننده همه آنهایی بوده است که خوب زیستن و خوب مردن را آرمان زندگی خود قرار داده‌اند. حماسه بزرگ کربلا تجلی شخصیت بزرگمردی است که به اسطوره عزت، آزادگی، آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی تبدیل شده و در قله مرتفع تاریخ ایستاده است و همه مجاهدان و مبارزان راه حق را سیراب می‌کند.
نهضت اسلامی ملت ایران که در مرحله شکل‌گیری با تأسی به مکتب عاشورا توانست طاغوت زمان را بشکند و نظام اسلامی را مبتنی بر الگوی مکتب اهل بیت(ع) شکل دهد، عالی‌ترین تجلی تمسک به عاشورا در دوران جاهلیت ثانی و عصر حاکمیت ایدئولوژی‌های چپ و راست بود. این نهضت در ادامه کار خود و در مرحله تثبیت و تداوم در آستانه آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی و مرحله تشکیل دولت اسلامی نیز به مکتب کربلا نیازمند است.
تلاش برای احیای ارزش‌های اسلامی، مهم‌ترین آرمان عاشورایی است که نظام اسلامی بر اساس آن بنا نهاده شده است. سنت‌هایی که در همه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی باید در جامعه اسلامی جاری باشد. از امر به معروف و نهی از منکر و اقامه صلاه گرفته تا بسط و گسترش انصاف و برابری و عدالت و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض! امروز توجه به همه شعائر دینی و تلاش برای فراگیر کردن و نهادینه ساختن ارزش‌های اسلامی در جامعه و به واقع ساختن «جامعه‌ای اسلامی» یکی از گام‌های مهم تحقق کامل انقلاب اسلامی است که باید برای تحقق آن تلاش شود. این مهم آنجایی بیشتر درک خواهد شد که فراموش نکنیم جنگ نرم همه‌جانبه و تهاجم فرهنگی به ارزش‌های جامعه اسلامی، امروز در صدر برنامه‌های استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی قرار دارد و بیشترین بودجه‌های دشمنان صرف آن می‌شود.
آرمان برجسته دیگر نهضت حسینی ظلم‌ستیزی و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهان است که تقویت آن نیز به یکی دیگر از نیازهای امروز انقلاب ما تبدیل شده است. مسئله مبارزه با ظلم و جور را می‌توان هم در سیاست داخلی و هم سیاست خارجی مورد توجه قرار داد. در سیاست داخلی، پرهیز از تعدی و ظلم به حقوق ملت از سوی دستگاه‌ها و نهادهایی که به واسطه مأموریت‌های ذاتی خود نیازمند اقتدار و استیلا هستند (همچون دستگاه قضایی و نیروی انتظامی)، همچنین تلاش برای تقویت ارکان مردم‌سالاری دینی که بر حقوق و آزادی‌های ملت تأکید دارد، یکی از نشانه‌های تمسک به اباعبدالله‌الحسین(ع) خواهد بود.
در سیاست خارجی نیز روح ایستادگی و استقامت در برابر استکبار جهانی و استعمارگران زیاده‌خواه و تأکید بر شعار «نه شرقی نه غربی» و حمایت از مظلومان و مستضعفان عالم، آرمان‌هایی است که منشأ و مبدأ آن را باید در حرکت حسین‌بن‌علی(ع) جست‌وجو کرد. در جهانی که نظام سرمایه‌داری‌ـ صهیونیستی، در تلاش است همه مخالفان و منتقدان خود را به بردگی مدرن و تسلیم و وادادگی بکشاند، توجه به روح قیام امام حسین(ع) و تسلیم نشدن در برابر قدرت فاسق و فاجر زمانه به خوبی می‌تواند به مانیفست سیاست خارجه جمهوری اسلامی بدل شود.
تقویت روحیه عزت حسینی یکی دیگر از نیازهای ملت ما در زمانه‌ای است که مستکبران عالم برای به ذلت کشاندن ملت ایران دست به دست هم داده‌اند. استکبار جهانی با تهدیدات نظامی، تشدید تحریم‌های همه‌جانبه اقتصادی، فشارهای سیاسی برای کشاندن مسئولان نظام اسلامی به پای میز مذاکره و… در تلاش است ملت ایران را از اوج عزت به حضیض ذلت بکشاند.
در این میان، توجه به آنچه در سبک زندگی ارائه شده از سوی حضرت سیدالشهداء برجسته است، به خوبی می‌تواند بر حفظ عزت ملت ایران بیفزاید و مقوم ایمان و اراده ملت ایران در این مسیر پرخطر باشد. کلیدواژه‌هایی چون حریت و آزادگی، شجاعت، ایستادگی، غیرت، ایثار، از خودگذشتگی، وفای به عهد، صبر، توکل و رضا مفاهیم ارزشمند سبک زندگی حسینی است که تمسک به آنها پیام‌آور عزت ملت ایران در این زمانه خواهد بود.
موارد مذکور تنها صفحه‌ کوچکی از دفتر پر ورق حماسه حسینی است که بشریت امروز و ملت ایران به آن محتاج است و تکرار هر ساله عزای حضرت اباعبدالله(ع) فرصتی برای بازخوانی این دفتر عظیم تاریخی است. نهضت کربلا حقیقتی کهنه و مانده در دوردست تاریخ نیست! چراغی است که همچنان روشن‌کننده راه حقیقت‌پرستان، آزادی‌خواهان و عزت‌مداران بوده و تا زمانه «تشکیل دولت موعود حق» باقی خواهد ماند، تا آن هنگام که زمان ظهور منتقم خون ثارالله سر رسد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید