انتظارات از نامزدهای میدان انتخابات

0
104

794fe

مهدی سعیدی/ با پایان ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری و نام‌نویسی گزینه‌های اصلی، فضای رقابت‌های سیاسی انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه وارد مرحله جدیدی شد. گام بعدی منتظر ماندن برای رسیدگی دست‌اندرکاران نظارتی انتخابات به صلاحیت نامزدها است که بلافاصله شورای نگهبان این امر را کلید ‌زد؛ داوطلبانی که تعداد آنان از مرز یک هزار نفر هم عبور کرده است!
اما در میان هیاهوی داوطلبان انتخاباتی، به نظر می‌رسد چند نام کلیدی وجود دارد که می‌توان از آنان به بازیگران اصلی انتخابات سال ۹۶ یاد کرد. در حال حاضر از تمامی جریان‌های سیاسی کشور در عرصه انتخابات نامزدهای متعددی حضور دارند که در ادوار انتخابات، ‌نام‌نویسی از این همه شخصیت سرشناس بی‌نظیر بوده است. در این جمع نام دو رئیس‌جمهور، چندین وزیر و معاون رئیس‌جمهور، تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و برخی مقامات عالی‌رتبه دستگاه قضایی و… به چشم می‌خورد که امکان احراز صلاحیت آنان وجود دارد. حضور این تعداد از افراد صاحب‌نام در انتخابات را باید به فال نیک گرفت؛ چرا که این امر موجب رونق انتخاب شده و بی‌شک یکی از گام‌های مؤثر در تحقق مهم‌ترین رکن انتخابات در نظام مردم‌سالاری دینی که تحقق مشارکت حداکثری است، می‌باشد.
در این میان توجه به چند اصل می‌تواند انتخابات سال ۱۳۹۶ را به یکی از ماندگارترین انتخابات تاریخ کشور تبدیل کند:
۱ـ پایبندی به قانون و پذیرش نظارت شورای نگهبان، اصل اولیه‌ای است که همه ملت انتظار دارند کسانی که خود را نامزد تصدی جایگاه ریاست‌جمهوری می‌دانند، به آن پایبند باشند. مجری قانون اگر در اولین گام قانون‌شکن باشد، بی‌شک صلاحیتی برای این مقام نخواهد داشت!
۲ـ حرکت در چارچوب اخلاق سیاسی و ملزم بودن به آن، بی‌شک رمز سلامت رقابت‌های انتخاباتی خواهد بود. ملت آنقدر از بد اخلاقی‌های سیاسی در طول این سال‌ها لطمه دیده و آزرده‌خاطرند که به یقین رعایت ادب و اخلاق یکی از شاخصه‌های مهم نامزد اصلح در اذهان عمومی می‌باشد.
۳ـ ایجاد شور و هیجان یکی از الزامات رقابت‌های انتخاباتی است که می‌تواند در افزایش مشارکت سیاسی و تهییج و ترغیب مردم برای آمدن به پای صندوق‌های رأی مؤثر باشد؛ اما باید توجه داشت که این هیجان‌بخشی با حفظ مرزهای امنیت و ثبات و آرامش انتخابات معنا می‌یابد.
۴ـ تمرکز بر ارائه برنامه و اثبات خود به جای تخریب رقیب، از اصول اولیه رقابت صحیح است که اتفاقاً نزد افکار عمومی نیز از مطلوبیت بالایی برخوردار است. ملت بیش از آنکه منتظر شعارها و وعده‌های دروغین باشند، منتظر ارائه برنامه‌ای منسجم، منطقی و مبتنی بر واقعیت‌های امروز کشور هستند که برای رفع نیازهای واقعی و ضروری جامعه طرح‌ریزی شده باشند؛ لذا انتظار آن است که نامزدها در این مسیر قدم بردارند تا امکان انتخاب شایستگان و کارآمدان برای ملت فراهم آید.
۵ـ انتخابات عرصه نقد و احیاناً به چالش کشیدن منطقی رقبای سیاسی است؛ اما نباید فراموش کرد که این ماجرا باید با رعایت مرزهای منافع ملی همراه باشد. طبیعی است که هرگونه افشاگری، سیاه‌نمایی، القای یأس و ناامیدی یا آشکار ساختن اسرار محرمانه و اطلاعات طبقه‌بندی شده نظام، برای به چالش کشاندن رقیب انتخاباتی خیانت جبران‌ناپذیری است که با واکنش هوشمندانه ملت نیز مواجه خواهد شد.
۶ـ در تمامی ادوار انتخابات در ایران، زمانی نبوده است که بیگانگان حقد و کینه خود را نسبت به ملت ایران و نظام اسلامی آشکار نکرده باشند و این کار را با تلاش برای مداخله در انتخابات با آخرین شگردهای تبلیغاتی رسانه‌ای و تمامی توان دنبال کرده‌اند. این سناریو در این روزها با گسترش رسانه‌ها و افزایش تنوع ابزارهای ارتباط جمعی بیش از پیش می‌تواند بر روند انتخابات کشور اثر بگذارد. در این میان از همه نامزدهای انتخاباتی این انتظار وجود دارد که با تدبیر و بصیرت عمل کرده و مرزبندی خود با بیگانگان را شفاف کنند و اجازه دخالت به دشمنان ملت ندهند.
۷ـ و دیگر آنکه انتظار پایانی، تسلیم شدن در برابر رأی ملت و پذیرش نهایی نتیجه انتخابات است؛ چرا که نباید فراموش کرد که این ملت هستند که ولی‌نعمت بوده و انتخاب رئیس‌جمهور، حق مسلم آنان است!
موارد برشمرده همان نکات کلیدی است که متأسفانه در سال ۱۳۸۸ از آن غفلت شد و کام ملت پس از باشکوه‌ترین انتخابات ادوار ریاست‌جمهوری به تلخی گرایید!

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید