شماره ۷۶۹ هفته نامه

0
95

769fe

چرایی نهی کاندیداتوری احمدی‌نژاد

دکتر یدالله جوانی/ نهی شدن رئیس‌جمهور سابق از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ از سوی رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی پیدا کرد. یکی از جنبه‌های این بازتاب، تحلیل‌ها و تفسیرها در زمینه چرایی و دلیل این منع است. این موضوع در محافل و مجالس داخل کشور و به‌ویژه در میان هواداران و علاقه‌مندان رئیس دولت‌های نهم و دهم، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. برخی از تحلیل‌های غیرواقعی مطرح شده از سوی هواداران ایشان در رسانه‌ها به ویژه در شبکه‌های مجازی، انگیزه‌ای برای نوشتن این یادداشت‌ ایجاد کرد. تحلیل‌هایی که منع نامزدی وی را با فرمان امام علی(ع) به مالک اشتر مبنی‌بر بازگشت از نزدیکی‌های خیمه معاویه در جنگ صفین تشبیه کرده، تا تحلیل‌هایی که دلیل این منع را، ایجاد یک فرصت چهارساله دیگر برای دولت کنونی، با هدف اثبات نادرست بودن روند همسویی با غرب برای حل مشکلات کشور می‌داند. در واقع، جریانی فعال شده تا دلیل این منع را، به مختصاتی خارج از شخصیت، ویژگی‌ها، افکار و اندیشه‌های شخص احمدی‌نژاد ارتباط دهد. به یقین این نوع تحلیل‌های نادرست، در صورت عدم تصحیح، می‌تواند منشأ مشکلات دیگری در جامعه، در آینده دور و نزدیک شود. سؤال این است که چرا رهبر معظم انقلاب برای اولین بار نظر خود مبنی‌بر شرکت نکردن فردی در رقابت‌های انتخاباتی را، علناً اظهار کردند؟ در گذشته اگر در مواردی هم در مقام مشورت، معظم‌له نسبت به شخصی چنین نظری داده‌اند، هرگز آن را آشکارا با هدف رسانه‌ای شدن، بیان نکرده‌اند. اما درباره رئیس‌جمهور سابق، علاوه بر اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با احمدی‌نژاد در تاریخ نهم شهریور ماه، وی را از آمدن به عرصه انتخابات به عنوان نامزد نهی کردند، با گذشت ۲۷ روز از آن تاریخ، به دلایلی در درس خارج روز پنجم مهر، این نهی را علنی ساخته و آن را به اطلاع عموم رساندند.
نکته بسیار مهم برای رسیدن به جواب پرسش پیشین، دلایلی است که خود معظم‌له در بیانات‌شان ذکر کردند، ایشان دلیل توصیه به احمدی‌نژاد برای شرکت نکردن در انتخابات به‌عنوان نامزد انتخابات را، به صلاح نبودن برای شخص ایشان و مصلحت کشور اعلام فرمودند. در سخنان معظم‌له ملاحظه شود: «یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید… این دوقطبی در کشور ایجاد می‌شود، دوقطبی مضر است به حال کشور…» در این سخنان، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به صراحت بیان می‌دارند که شرکت احمدی‌نژاد به صلاح خود ایشان و به صلاح کشور نبوده و باعث یک دوقطبی مضر و خسارت‌بار در کشور می‌شود. معمولاً‌ در انتخابات، در بیشتر مواقع رقابت‌ها حالت دوقطبی پیدا می‌کند، اما آن دوقطبی مضر مورد نظر رهبر معظم انقلاب که با آمدن رئیس‌جمهور سابق شکل می‌گیرد، چه نوع دوقطبی است؟ حضرت آیت‌الله جنتی، دبیر محترم شورای نگهبان در جلسه هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان، جمله‌ای را در همین زمینه اظهار داشته‌اند که می‌تواند فهم آن دوقطبی مضر را، آسان نماید. ایشان گفتند: «رهبر انقلاب در موضع اخیرشان، یک فتنه را خنثی کردند.» بیان این نکته از سوی دبیر شورای نگهبان به‌عنوان دبیر نهاد نظارت‌کننده بر انتخابات به چرایی این منع کمک می‌کند. برای تشریح این مطلب، باید به عقب برگشت و نکاتی را بازخوانی کرد. وقتی آقای احمدی‌نژاد در ابتدای دولت دهم، آقای مشایی را به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهور معرفی کرد، رهبر معظم انقلاب طی نامه‌ای این انتصاب را خلاف مصلحت شخص آقای احمدی‌نژاد و مخالف مصلحت دولت ایشان و همچنین عامل اختلاف میان علاقه‌مندان رئیس‌جمهور دانسته و برمبنای این دلایل خواستند که این انتصاب ملغی شود. در آن فضا، اگر این سؤال مطرح می‌شد که چرا معظم‌له با این انتصاب مخالفت کردند، دلایل آن به شرایط کشور برنمی‌گشت؛ بلکه تمامی دلایل متوجه شخصیت مشایی به لحاظ افکار، اندیشه‌ها و مواضع بود.
بی‌توجهی رئیس‌جمهور سابق به این موضوع مهم، سبب شد تا وی، روزبه‌روز به این افکار و اندیشه‌ها نزدیک‌تر شود، تاجایی که این جمله در مواضع مختلف از ناحیه رئیس دولت نهم و دهم تکرار شد: «احمدی‌نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی‌نژاد!»
رفتارهای چالش‌برانگیز و غیرهمسو با نظام که در سال‌های پایانی دولت سابق از سوی رئیس آن دولت شکل گرفت، به دلیل همین یکی بودن یا یکی شدن احمدی‌نژاد با مشایی بود. احمدی‌نژاد با نزدیک شدن پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش، برخلاف قانون از بیت‌المال برای جایگزین کردن مشایی به جای خود در پاستور، بسیار هزینه کرد، لکن به همان دلایلی که رهبر معظم انقلاب معاون اولی ایشان را به صلاح نمی‌دیدند، شورای نگهبان صلاحیت مشایی را برای ریاست‌جمهوری تأیید نکرد. حال اگر احمدی‌نژاد برای انتخابات سال ۹۶ برنامه‌‌ای جهت شرکت به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری داشته باشد، اولین سؤال این است که شورای نگهبان با موضوع چگونه برخورد خواهد کرد؟ بدیهی است که احمدی‌نژاد سال ۹۶، دیگر احمدی‌نژاد سال‌های ۸۴ و ۸۸ نیست؛ بلکه احمدی‌نژادی است که از سال ۸۸ به بعد، مرتب خودش را با مختصات مشایی معرفی می‌کند. مشایی که هم صلاحیت برای معاون اولی نداشت و هم برای ریاست‌جمهوری صلاحیتش تأیید نشد. بنابراین، احتمال تأیید نشدن آقای احمدی‌نژاد از سوی شورای نگهبان با این اوصاف، یک احتمال معقول است. همین احتمال معقول موجب شده تا برخی از اطرافیان رئیس‌جمهور سابق که برای آمدن به صحنه انتخابات تصمیم گرفته بود، به وی متذکر شوند که احتمالاً همانند مشایی، از سوی شورای نگهبان تأیید نشود. احمدی‌نژاد که در سال ۹۲، برای تأیید گرفتن مشایی تا آخرین لحظه تلاش کرد، ولی به نتیجه نرسید؛ به این نتیجه رسید که با رفتن به سفرهای استانی و تبدیل آمدنش به یک خواست مردمی، نظام و شورای نگهبان را، به دادن تأییدیه وادار خواهد کرد! بسیار روشن است که این روش، یک روش دوقطبی‌‌ساز و فتنه‌ساز است. موسوی هم در سال ۱۳۸۸، با همین روش غیرقانونی فتنه‌ساز می‌خواست به هدفش مبنی‌بر باطل کردن نتیجه انتخابات برسد. موسوی و همراهانش با آن خطای راهبردی (البته در قالب یک توطئه براندازانه و براساس الگوی انقلاب‌های رنگی)، به خودش و کشور خسارت‌های جبران‌ناپذیری را وارد ساختند. شواهد و قرائن نشان می‌داد که احمدی‌نژاد هم برای رفتن مجدد به پاستور، برای عبور از سد نظارتی شورای نگهبان، راهی را انتخاب کرده بود که به تعبیر آیت‌الله جنتی دبیر محترم شورای نگهبان می‌توانست به یک فتنه منتهی شود. آری در چنین فضایی، رهبر حکیم و دوراندیش انقلاب اسلامی، با ورود به موضوع، بزرگ‌ترین خدمت را به شخص احمدی‌نژاد و کشور کردند و از بروز فتنه‌ای دیگر در سال ۹۶، جلوگیری به عمل آوردند. هنگامی اهمیت این موضوع، بیشتر درک خواهد شد که توجه کنیم دشمنان در کمین فرصت‌ها برای بر هم زدن ثبات و آرامش کشور همانند سال ۱۳۸۸ هستند. دشمنان منتظر شکل‌گیری زمینه‌های تحرکات اجتماعی فراهم شده از سوی داخلی‌ها، برای به هم ریختن اوضاع کشور هستند. این گونه فشار اجتماعی بر شورای نگهبان برای گرفتن تأیید صلاحیت، به طور قطع یک فرصت طلایی را برای دشمنان خارجی و جریان ضدانقلاب فراهم می‌‌اورد.
➖➖➖➖
✅کانال هفته نامه صبح صادق
▶️ @sobhesadeghweekly

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید