شماره جدید هفته نامه

0
97

768fe

پیشران‌های نظام اسلامی

مهدی سعیدی/ نوع نگاه به آینده برآمده از جهان‌بینی افراد و شناختی است که از محیط اجتماعی ـ سیاسی اطراف خود دارند. نگاه‌های ناامیدانه و بدبینانه برآیند توان و نیروهای اثرگذار در شکل‌گیری روندها و تحولات جامعه را به سمت پسرفت و غلبه بدی‌ها بر خوبی‌ها ارزیابی می‌کنند و نگاه‌های امیدوارانه و خوش‌بینانه سرجمع تنازع و تنش و تقابل جبهه حق و باطل را به نفع جبهه حق ارزیابی کرده و مسیر تحولات را به سمت خیر و آرامش و امنیت و سعادت جمع‌بندی می‌کنند.
جهان‌بینی اسلامی با توجه به اعتماد به وعده‌ها و سنت‌های الهی و باور به مدیریت امور از سوی اراده الهی، در زمره نگاه‌های امیدوارانه و خوش‌بینانه جای می‌گیرد. در این نگرش دستیابی به سعادت و پیشرفت و تعالی جامعه نه مبتنی بر جبر و نگاه تقدیرگرایانه، بلکه از طریق اراده‌های انسانی محقّق می‌شود و محصول تلاش مؤمنان در جامعه اسلامی است. به واقع، اراده الهی از طریق مجاهدت مستمر مؤمنانه حاصل می‌شود و نصرت الهی به جبهه مؤمنان تعلق می‌گیرد و سنت الهی نیز متضمّن تحقق قطعی آن است.
به راستی، به دلیل حاکمیت همین نگرش بر اندیشه حکیم فرزانه انقلاب اسلامی است که ایشان همواره با وجود مشکلات و نابسامانی‌های فراوان در جامعه و نظام سیاسی و عرصه‌های تحولات بین‌المللی، امیدوارانه به حوادث نگریسته و افقی روشن و آینده‌ای پر از امید و موفقیت و پیشرفت و تعالی را برای جمهوری اسلامی و نهضت اسلامی ملت ایران پیش‌بینی می‌کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات اخیر خود در عید سعید غدیر خم بار دیگر از این منظر به آینده انقلاب نگریستند و فرمودند: «البته حرکت عمومی کشور خوشبختانه حرکت خوبی است. بنده زیاد می‌شناسم، به من خیلی مراجعه می‌شود؛ نامه می‌نویسند، مراجعه می‌کنند، پیغام می‌دهند، کارها را ارائه می‌دهند و بنده هم حوصله می‌کنم و خیلی از اینها را می‌بینم. جوان‌هایی که امروز در این کشور برای احیای اسلام، برای اقامه دین با جد مشغول کارند، بحمدالله روزبه‌روز دارند زیاد می‌شوند. اینها همان‌هایی هستند که به فضل الهی، به حول و قوه الهی، هر دشمنی از جمله آمریکا و صهیونیست را به زانو خواهند فکند. اینکه بنده مکرّر در صحبت‌های مختلف می‌گویم و مدام تکرار می‌کنم که من به آینده خوش‌بینم، به خاطر مشاهده این واقعیت‌ها است.»
همان‌طور که مشاهده می‌شود، خوش‌بینی و امیدواری به آینده محصول توهم و رؤیاپردازی جاه‌طلبانه نیست که مؤیدات بیرونی نداشته باشد، بلکه حاصل توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های عینی و واقعی است که از اراده‌های بلند و مجاهدت‌های مستمر مؤمنانه برخاسته است و همین عوامل است که حکیم فرزانه انقلاب از آنها به منزله «پیشران‌های انقلاب اسلامی» یاد می‌کنند. هر حرکت و نهضتی نیازمند پیشران‌هایی است تا همچون موتور محرک جامعه عمل کرده و موجب حرکت و خروج از ایستایی دیگر بخش‌های جامعه شود. در نگاه معظم‌له، ما واقعیت‌های خوب بسیاری داریم که می‌تواند ما را جلو ببرد و پیشران حرکت عمومی جامعه باشد. جوان‌های خوب، جوان‌های مؤمن، جوان‌های آماده و آنهایی که برای حضور در میدان‌های مجاهدت اشک می‌ریزند تا اجازه بدهند اینها بروند از کشور و دین دفاع کنند، بسیارند و بحث دو نفر، ده نفر و صد نفر نیست. این همان انگیزه‌ای است که کشور را نجات خواهد داد و باید آن را تقویت کرد.
کافی است به تحولات عظیم چند دهه اخیر انقلاب نگاهی بیندازیم تا جایگاه پیشران‌های مؤثر را به خوبی مشاهده کنیم.حماسه هشت سال دفاع مقدس که در ایام سالگرد آن قرار داریم، به خوبی نشان‌دهنده نقش‌آفرینی جوانانی است که در برابر بیش از ۳۰ کشور جهان مقاومت کردند و در حالی که کمترین سلاح‌های نظامی محروم بودند، توانستند ماشین جنگی رژیم بعثی را که به آخرین تسلیحات مدرن زرّادخانه‌های غرب مجهز بود، زمینگیر کرده و دشمن را با شکست کامل به تسلیم وادارند، آن هم بدون آنکه حتی یک وجب از سرزمین‌مان را به بیگانه واگذار کنند.
بی‌شک، مدیریت جنگ بدون وجود اراده‌های پولادین و همت‌های بلند جوانان غیور این سرزمین ممکن نبود و امروز نیز وجود این جوانان در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی، امنیتی، نظامی، فرهنگی و هنری است که در مقابل چشمان دانای انقلاب اسلامی قرار دارد، از این رو از زبان‌شان بشارت‌های پیامبرگونه جاری است.
در حقیقت، برای موفقیت و پیشرفت همه‌جانبه کشور به شناخت و توجه ویژه به این پیشران‌ها نیاز داریم و نباید فراموش کنیم که در صدر این پیشران‌ها جایگاه ارزشمند ولایت فقیه و رهبری جامعه اسلامی قرار دارد که منحصربه‌فردترین مؤلفه قدرت در نظام اسلامی در مقایسه با دیگر نظام‌های سیاسی به شمار می‌آید.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید