۷۴۱ | شماره جدید هفته نامه

0
106

741fe

یار صادق انقلاب

آیت‌الله عباس واعظ طبسی، پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری، روز هفتم اسفند، پس از شرکت در انتخابات به دلیل مشکلات حاد تنفسی به بیمارستان امام رضا(ع) منتقل و در آنجا بستری شد و پس از یک هفته، بامداد جمعه ۱۴ اسفند در سن ۸۰ سالگی به لقاءالله پیوست.
وی که از دوران نوجوانی با مسائل سیاسی آشنایی داشت، از اوان نهضت اسلامی ملت ایران به رهبری امام خمینی(ره) به جرگه انقلابیون پیوست و همزمان با حضور در حوزه علمیه و فراگیری علوم دینی، سخنرانی‌ها و روشنگری‌های سیاسی‌اش به ممنوع‌المنبری و زندانی شدن وی انجامید، اما با این حال در کنار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و شهید هاشمی‌نژاد دوشادوش مردم انقلابی مشهد به مبارزه با طاغوت ادامه داد و همواره یکی از کانون‌های مبارزه علیه رژیم ستمشاهی در شرق کشور بود.
پس از پیروزى شکوهمند انقلاب اسلامى ایران نیز آیت‌الله واعظ طبسی همواره یکى از استوانه‌هاى نظام مقدس جمهوری اسلامی بود. او از سوى امام خمینى(ره) به سمت نماینده معظم‌له در استان خراسان و تولیت آستان قدس رضوى منصوب و پس از رحلت ایشان نیز این حکم از سوى رهبر معظم انقلاب اسلامى و ولى امر مسلمین تأیید شد.
واعظ طبسی در طول عمر پربرکت خود، به‌ویژه در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از یک سو یار صادق و امین انقلاب و امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای (دامت‌ظله) بود و از سوی دیگر در جایگاه نمایندگی امام و رهبر معظم انقلاب در خراسان و تولیت آستان نورانی ثامن‌الحجج(ع)، همچون لنگرگاه مطمئنی برای نظام و پدری مهربان برای مردم خراسان به شمار می‌آمد.
امام خامنه‌ای در پیامی که به مناسبت فقدان این روحانی مبارز صادر کردند از آیت‌الله واعظ طبسی به «برادری همدل و همزبان» و «برادر مهربان و همسنگر دوران غربت و شدت پیش از انقلاب و همکار سختکوش سال‌های پس از انقلاب» یاد کردند. بی‌شک گزینش این واژگان در کلام پیر فرزانه انقلاب خالی از معنا و مفهوم نیست؛ چرا که رهبر معظم انقلاب در فقدان کسی از این ادبیات بهره جسته‌اند که از نزدیک‌ترین یارانِ مورد وثوق معظم‌له بود و در طول سال‌های پس از انقلاب و دوران زعامت امام خامنه‌ای یاوری صدیق و پیرو امام خویش بود. او در کوران حوادث و رخدادهای سیاسی با بصیرت و شناخت صحیحی که از جریان‌ها و تحولات داشت، همواره پشت سر رهبری حرکت کرد و همین نگاه روشن و دقیق او سبب شد تا حضور و نفوذش بر قلب‌های مردم خراسان، این منطقه پهناور از سرزمین اسلامی را در اوضاع گوناگون کشور از گزند حوادث سیاسی و امنیتی و … در امان نگه‌دارد. حضور پرشکوه مردم همراه با ولی‌امر مسلمین و رؤسای قوا در تشییع پیکر این یار دیرین امام و رهبری نشان از همین نفوذ در قلب‌های مردم دارد.
آیت‌الله واعظ که از علمداران مبارزه با رژیم شاهنشاهی به شمار می‌رفت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با حفظ روحیه سازش‌ناپذیری با استکبار جهانی همواره بر دشمن‌شناسی و حفظ روحیه انقلابی تأکید داشت و از هرگونه جوزدگی اجتناب می‌کرد. این یار سفر کرده انقلاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی در آزمون پیروی از امامت و ولایت سربلند بیرون آمد و همواره قدم در جای پای رهبر و امام خود می‌گذاشت و با زبان و عمل خود مدافع و حامی رهبری نظام بود. از این رو شیوه و سیره این عالم مجاهد می‌تواند سرمشق عملی برای همگان باشد.
علی حیدری

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید