۷۲۸ | شماره جدید هفته نامه

0
105

728fe

اخلاق‌آموزی از اسوه اخلاق

۲۸ صفر سالروز رحلت جانسوز پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمّد مصطفی (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و نیز شهادت مظلومانه فرزند غریبش حضرت امام حسن مجتبی(ع) و ۳۰ صفر شهادت امام رئوف و مهربان امام رضا(ع) است؛ سه مصیبت جانکاهی که جهان اسلام را برای همیشه تاریخ عزادار کردند. اما وظیفه امروز پیروان ائمه معصوم (علیهم‌السلام)، درس گرفتن، الگو و اسوه قراردادن رفتار و سلوک اخلاقی و به کارگیری آنها در زندگی فردی و اجتماعی است، زیرا آنچه در این گونه مسائل مهم به نظر می‌رسد، عبرت‌آموزی است؛ یعنی از حال به گذشته رفتن و گذشته را بررسی کردن و از آن پند گرفتن. عبرت‌آموزی از این‌گونه مسائل به این معناست که انسان همواره آن وقایع و حوادث را مطالعه کرده و جامعه خود را با آن مقایسه کند تا بفهمد در چه شرایط و وضعیتی قرار دارد، چه چیزی او را تهدید می‌کند و چه چیزی برای او لازم است و چه نوع اخلاقی از بزرگان دین را باید اسوه، سرمشق و الگوی خود قرار دهد. یکى از آن شاخصه‌هاى پر اهمیت در پیشرفت اسلام، اخلاق نیک و پرجاذبه پیامبراکرم(ص) در برخورد با انسان‏ها بود. این خلق نیکوی پیامبر(ص) تا بدان حد تأثیرگذار بود که در پیشرفت اسلام نقش بسزایى داشت و امروز یکى از عوامل مهم پیشرفت و گسترش اسلام قلمداد می‌شود‏. در فرازى از گفتار امیرمؤمنان حضرت على(ع) در شأن اخلاقی پیامبر(ص) چنین‏ آمده است: «رفتار پیامبر(ص) با همنشینانش چنین بود که دائماً خوش‏رو، خندان، نرم و ملایم بود. هرگز خشن، سنگدل، پرخاشگر، بدزبان، عیب‌جو و مدیحه‏گر نبود. هیچ‌کس از او مأیوس نمى‏شد و هر کس به ‏در خانه او مى‏آمد، نومید باز نمى‏گشت. سه خصیصه را از خود دور کرده بود؛ مجادله در سخن، پرگویى و دخالت در کارى که به او مربوط نبود. او کسى را مذمت نمى‏کرد و از لغزش‏هاى پنهانى مردم‏ جست‌وجو نمى‏نمود، جز در مواردى که ثواب الهى داشت سخن نمى‏گفت، در هنگام سخن گفتن به قدرى گفتارش نفوذ داشت که همه سکوت کرده‏ و سراپا گوش مى‏شدند…»
با نگاه به فراز فوق درمی‌یابیم که گسترش دین اسلام به دلیل اخلاق و رفتار نیک و همراهی و نزدیکی پیامبر اسلام(ص) با مردم بوده است.
اما امروز و پس از گذشت بیش از ۱۴ قرن از آغاز رسالت پیامبر اعظم(ص) باید با یک نگاه عبرت‌آموز و آسیب‌شناسانه خلق‌وخوی خود و جامعه را بررسی کنیم و ببینیم چه میزان از اخلاقیات و الگوهای ائمه معصوم (علیهم‌السلام)، به‌ویژه پیامبر گرامی اسلام(ص) را عملی کرده‌ایم و اهداف بنیادی دین که رویکرد اخلاقی، فضیلت‌محور و پایبندی به ارزش‌های معنوی و اخلاقی است، در چه وضعیتی قرار دارد.
برپایی حکومت اسلامی، پاسداری از ارزش‌های اخلاقی و دینی وظیفه آحاد مردم، به ویژه در اوضاع کنونی است و یافتن الگوهای ارزشی و اخلاقی برای اداره جامعه، در تمام ابعاد، نیاز قطعی است، تا از یک سو توانایی دین را در اداره جامعه اثبات کنیم و از سوی دیگر اسوه و سرمشقی برای دیگر مسلمانان در سراسر جهان باشیم.
علی قاسمی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید