۶۸۱ | شماره جدید هفته نامه + ویژه نامه

0
101

681

شیفتگان و بیزاران از ۹ دی

یکی از ویژگی‌های برجسته مردم ایران که آنان را ملتی خاص و استثنایی به جهان معرفی کرده، نمایش واکنش‌های ناگهانی و پیش‌بینی نشده است. این خصیصه عجیب و ارزشمند معمولاً به دشمنان اجازه نداده است که برای طرح‌ها و نقشه‌های‌شان نقطه پایان قطعی ترسیم کنند و اگر مرتکب چنین خبطی هم شدند، هیچ‌گاه به آن نقطه نرسیدند؛ زیرا غالباً این واکنش دفعی مردم ایران بوده که فرجام این امور را رقم زده است. این‌گونه واکنش‌های مردم ایران برحسب نمونه و تجربه سرنوشت‌ساز بوده است؛ به این معنا که اجازه نداده انقلاب تحت تأثیر برنامه‌های دشمن از مسیر خود منحرف شود و یا عاملی برای تجدید قوا و تحکیم بیشتر حرکت انقلاب بوده است. یکی از این واکنش‌های ناگهانی و اعجاب‌آفرین و ماندگار، خروش و جوشش عظیم و باشکوه تکلیف‌مدارانه مردم در سراسر ایران در ۹ دی ۸۸ برای برچیدن طومار فتنه‌گران داخلی و خارجی و مزدوران آنها بود. در وصف این روز و شوری که مردم برای ایجادش داشتند همین بس که مردم دیندار و وطن‌دوست ایران در سراسر کشور کوشیدند تا در کوتاه‌ترین زمان خود را به رودخانه پرخروش انسان‌ها که در حال وصل شدن به دریای ملت ایران بودند، برسانند و چه زیبا و قابل ستایش به این حس دینی و ملی جامه عمل پوشاندند و دریای گسترده و عمیق غرق کردن فتنه و فتنه‌گران را شکل دادند. پس از خودنمایی ملی ایرانیان فتنه‌گران هر چه زدند به در بسته زدند و با هیچ یک از اقدامات دشمنانه‌شان طرفی نبستند. در ۹ دی سال ۸۸ بود که فتنه با تمام ابزار، افراد و اذنابش به ناگاه خود را در برابر دژ نفوذ‌ناپذیر ملت دید و ناکامی و امیدهای برباد رفته‌اش را به پای این حضور غرورآفرین و دشمن‌شکن نوشت و کینه آن را به دل گرفت و از این روز و حماسه بی‌نظیر بیزار شد و در مقابل همه کسانی که در خلق این حماسه ماندگار سهیم بودند و یا کسانی که مایل بودند در آن حضور می‌داشتند و به هر دلیلی محروم ماندند و حسرت خوردند و نیز همه دوستان انقلاب اسلامی که در روزهای فتنه و آشوب با نگرانی و خاطری ملتهب اخبار ایران را دنبال می‌کردند، همه در زمره شیفتگان این روز درآمدند. ماجرای این شیفتگان و بیزاران از ۹ دی با پایان این حماسه دشمن‌خوارکن به اتمام نرسید و در میدانی دیگر و با وضعیتی دیگر ادامه پیدا کرد که همچنان ادامه دارد. بیزاران از ۹ دی که همان فتنه‌گران به گستره داخل و خارج بودند، تلاش می‌کردند با نفی عظمت ۹ دی و علت شکل‌گیری آن و عادی نشان دادنش و نیز از اهمیت انداختن این روز اجازه ندهند به روزی تاریخی و مباهات‌آفرین که می‌تواند منشأ جدیدی برای تقویت ابعاد انقلاب به‌ویژه بعد هوشیاری و دشمن‌شناسی و حضور در صحنه گردد، تبدیل شود. برای رسیدن به این هدف راه‌های گوناگونی را آزمودند که دو تای آن برجسته‌تر بود یکی ارائه تفسیرهای تحریف شده از ۹ دی و دیگری بی‌اعتنایی به آن برای به فراموشی سپرده شدن این روز. آنها می‌دانستند و می‌دانند تا زمانی که مردم ۹ دی و خباثت‌ها و خیانت‌هایی را که به حضور شجاعانه و غیرتمدارانه مردم در صحنه برای مقابله با فتنه‌گران منجر شد به یاد داشته باشند اجازه نمی‌دهند مسببان آن بدون پرداخت تاوان رفتارشان در مسیری قرار گیرند که به مراکز و مناصب مهم نظام ختم می‌شوند.
این فتنه‌گران که سایه سنگین و خشمگین ملت را بر سر خود حس می‌کنند، روی کار آمدن دولت جدید را برای خود فرصتی فرض کردند که از طریق برخی مراودات سیاسی بتوانند سایه سنگین و خشمگین ملت را از سر خود بردارند و با اینکه با این تصور گام‌هایی را برداشتند خیلی زود متوجه شدند که هوشیاری ملت چنین اجازه‌ای را به آنها نمی‌دهد و برخی از افراد دولتی هم که احیاناً مایل به کمک به این مجموعه مطرود هستند متوجه این هوشیاری مردمی شدند و با احتیاطی که حداقل در ظاهر امر پیش گرفتند، نشان دادند که حرکت در مسیر خلاف خواست مردم را به صلاح خود نمی‌بینند.
شیفتگان ۹ دی که کاملاً در مقابل بیزاران از ۹ دی قرار دارند با رصد حرکات و سکنات بیزاران از ۹ دی و تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و آگاهی دقیق از برنامه آنها متوجه شدند، بخش خارجی این بیزاران همچنان به بخش داخلی آن امید دارند؛ زیرا نتوانسته‌اند برای آن جایگزینی بیابند و بخش داخلی نیز با این تحلیل که توجه و فشار اصلی متمرکز بر فتنه‌گران در حصر است و خودشان از آزادی عمل بیشتری برخوردارند، پس می‌توانند ذره‌ذره برای خود جا باز کنند؛ این توجه شیفتگان را به این صرافت انداخت که باید با بزرگ داشتن هر ساله حماسه ۹ دی به همه بیزاران از ۹ دی اعلام کنند که بر اوضاع مسلطند و به هیچ‌وجه به آنها اجازه بازگشتی که در میانه آن و نه در عمقش فتنه‌گری‌های دیگری مشهود است، نمی‌دهند و آنها به جای بازی موش‌وگربه‌ای که به راه انداخته‌اند باید برای یک بار هم که شده رو در روی مردم صادقانه اعتراف کنند که در قضیه فتنه چه کردند و به دنبال چه بودند تا پس از آن مردم خود تصمیم بگیرند که با آنها چه کنند. نکته دیگری که شیفتگان ۹ دی از بزرگداشت این روز می‌جویند، یادآوری حرکتی است که بر مدار بصیرت انجام گرفت و اثبات کرد مردم بصیر می‌توانند مرموزترین و پیچیده‌ترین توطئه‌های دشمن را شناسایی و خنثی کنند. اگر بزرگ‌ترین دستاورد و رویارویی بزرگ و تحسین‌برانگیز مردم با فتنه پی بردن به عمق و ارزش «بصیرت» در خطرناک‌ترین بزنگاه‌ها، برشمرده شود، سخن گزافی نیست؛ زیرا دشمن با به کارگیری مزدوران داخلی‌اش و فریب ابتدایی بخشی از مردم و استفاده از عطش قدرت‌طلبی بازیگران اصلی صحنه و به سکوت واداشتن بخشی از خواص، با نقش‌آفرینی مزورانه، مسیر پیروزی فتنه‌گران را هموار کرده بود و زمانی زهر تلخ شکست و ناکامی بر کام دشمن طماع و پرمدعا نشست که بصیرت چراغ راه مردم برای عبور از این گذرگاه تاریک و هولناک شد. پس بزرگداشت این روز که روزآمدی مردم در برابر دشمن را نشان داد وظیفه‌ای است بزرگ و سنگین که به هیچ‌وجه نباید از آن غفلت شود. ان‌شاءالله
رضا گرمابدری

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی
دریافت ویژه نامه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید