۶۲۶ | بسیج عزت‌آفرین، استکبارستیز و تمدن‌ساز

0
101

626

هفته بسیج و سالروز تأسیس بسیج مستضعفین، فرصت مغتنمی برای بازخوانی هویت و توجه بیشتر به این نیروی راهبردی انقلاب اسلامی است. پنجم آذرماه، سالروز صدور حکم تاریخی حضرت امام خمینی(ره) برای تشکیل بسیج است. در پنجم آذرماه سال ۱۳۵۸، حکم تشکیل بسیج در فضایی صادر شد که آمریکایی‌ها کشور اسلامی ایران را به اقدام نظامی تهدید می‌کردند. حضرت امام(ره) در بخشی از فرمان تأسیس بسیج چنین فرمودند: «باید همه قوای‌مان را مجتمع کنیم برای نجات دادن یک کشور. قوای خودتان را مجهز بکنید و تعلیمات نظامی پیدا کنید و به دوستان‌تان هم تعلیم دهید… مملکت اسلامی همه‌اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد… همه جا باید این‌طور بشود که یک مملکتی بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد.»
با صدور چنین فرمانی بود که بسیج تشکیل شد و مردم مومن و انقلابی به‌ویژه جوانان بدون فوت وقت به آن پیوسته و بیشتر مساجد کشور به پایگاه‌های بسیج و محل تعلیم آموزش‌های نظامی تبدیل شد. با ورود نام مقدس «بسیج» به ادبیات انقلاب اسلامی، حیات انقلاب اسلامی و تداوم آن تضمین گردید. بسیج در کوتاه‌ترین زمان توانست قلب‌ها را تسخیر و دل‌ها را شیفته خود نماید و در دوران دفاع مقدس قابلیت‌های راهبردی خود را آشکار سازد. در طول دفاع مقدس، بسیج به‌گونه‌ای درخشید که حتی دشمنان اعتراف کردند که: «قدرتی که در بسیج نهفته، توان مقابله با یکایک ارتش‌های کلاسیک جهان را دارد.» با بسیج بود که «جنگ تحمیلی» به «دفاع مقدس» تبدیل شد. در بسیج همه اقشار ملت سازمان یافتند و در مسیر دفاع از انقلاب و اعتلای کشور اسلامی ایران مجاهدت کردند. وجود نوجوان ۱۳ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در میان خیل شهدای بسیج، می‌تواند شاخص خوبی برای معرفی بسیج باشد. بسیج در دوران دفاع مقدس، برای ملت ایران و کشور اسلامی عزت و افتخار آفرید و شعار «هیهات من‌الذله» را عینیت بخشید. رهبر کبیر انقلاب اسلامی، مجاهدت‌های بسیج و نقش بسیجیان در شرایط سخت دوران دفاع مقدس را اینگونه به تصویر کشیدند: «شما آیینه مجسم مظلومیت‌ها و رشادت‌های این ملت بزرگ در صحنه نبرد و تاریخ مصور انقلابید. شما فرزندان دفاع مقدس و پرچمداران عزت مسلمین و سپر حوادث این کشورید.»
در دوران پر برکت حیات امام خمینی(ره) در سال‌های پس از انقلاب و به‌ویژه در دوران دفاع مقدس، بسیجیان آنچنان کارنامه‌ای درخشان از خود بر جای نهادند که آن عزیز سفر کرده در آخرین پیام خود به مناسبت سالروز تشکیل بسیج در دوم آذر سال ۱۳۶۷ بسیج را میقات پابرهنگان و لشکر مخلص خدا نامیدند و در وصفش فرمودند: «بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند.» آری بسیج با این کارنامه درخشان بود که موجب شد، حضرت روح‌الله که خود جهان را متحول ساخت و پرچم اسلام برافراشت تا مسلمانان هویت خویش بازیابند، از نگاه دل بر بسیجیانش این‌گونه رونمایی کرده و فرمودند:

«من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند، چراکه در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی‌ام.» حضرت امام(ره) با شناختی عمیق از بسیج به‌عنوان نیروی راهبردی انقلاب سلامی، این نیرو و تفکر آن را مایه عزت و شکست‌ناپذیری ملت ایران در برابر توطئه‌های جهانخواران دانستند و در همین پیام می‌فرمایند: «خلاصه کلام، اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید و الا هر لحظه باید منتظر حادثه باشیم.» از منظر امام(ره) به عنوان موسس بسیج در ایران اسلامی، بسیج اختصاص به کشور ایران ندارد و این نیروی راهبردی، نه تنها برای جهان اسلام، بلکه برای تمامی مستضعفین عالم می‌باشد. رهبر کبیر انقلاب اسلامی، استکبارستیزی و ایجاد بنای تمدن اسلامی را از طریق ایجاد حکومت بزرگ اسلامی، از کار ویژه‌های بسیج دانسته و می‌فرمایند: «باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است. چراکه بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.»
استمرار و تداوم نگاه حضرت روح‌الله به بسیج و بسیجیان در خلف صالح او، سبب شد تا در گذر زمان این شجره طیبه، تناورتر و پرثمرتر گردد. حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) بسیج را از برکات انقلاب و از پدیده‌های بسیار شگفت‌آوری می‌دانند که حضرت امام(ره) با حکمت الهی خویش برای کشور و ملت و انقلاب به یادگار گذاشتند. در نگاه معظم‌له، بسیج این‌گونه تعریف می‌شود: «بسیج عبارت است از مجموعه‌ای که در آن پاک‌ترین انسان‌ها، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رساندن و به خوشبختی رساندن این کشور جمع شده‌اند.» رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، بسیج را یک مجموعه آگاه، متعهد، بصیر و بینا، استکبارستیز، عزت‌بخش و مظهر عشق و ایمان می‌دانند. ایشان در روز چهارشنبه ۲۹ آبان در اجتماع عظیم ۵۰ هزار نفری فرماندهان و مسئولان بسیج از سراسر کشور در مصلای تهران، بسیج را اینگونه توصیف کردند: «بسیج مایه عزت کشور و نظام است، چرا، چون معنای بسیج حضور متن مردم در عرصه‌های فعالیت‌های اساسی برای ملت و کشور است. هر دولتی و هر کشوری وقتی مردم را داشته باشد، هر جایی که متن مردم حضور پیدا کنند و مردم حرکت بکنند به یک سمتی، پیروزی قطعی است.»
مقام معظم رهبری در بیانات خود در اجتماع بزرگ بسیجیان، از بسیج به‌عنوان مجموعه‌ای یاد کردند که در آزمون صداقت موفق شده و کارنامه‌ای بس درخشان از خود بر جای نهاده است. از همین‌رو معظم‌له، به مسئولان و بسیجیان توصیه‌ای راهبردی کردند: «آنچه بنده توصیه می‌کنم این است که توانایی‌های مجموعه بسیج را باید بالا برد؛ الزاماتی وجود دارد:‌ الزامات اخلاقی، الزامات رفتاری، الزامات عملی…» به‌طور قطع یکی از دلایل و ضرورت‌های بالا بردن توانایی‌های مجموعه بسیج از منظر رهبری، نقش راهبردی و اساسی این مجموعه در ایجاد تمدن نوین اسلامی است. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، بارها به آرمان اصلی نظام جمهوری اسلامی، یعنی «ایجاد تمدن اسلامی» اشاره کرده و نیروهای انقلابی را به کار و تلاش در این مسیر سفارش کرده‌اند. ترکیب و آمیختگی «دنیا و آخرت» خصوصیت استثنایی تمدن اسلامی و شاخص اصلی در بیان تمایز این تمدن و تمدن غربی است. بر این اساس، انسان‌های متعهد، با تقوا، معنوی و اهل ایمان، با برخورداری از تخصص‌ها و دانش‌ها در حوزه‌های گوناگون، سازندگان اصلی تمدن اسلامی هستند. بسیج تنها مجموعه‌ای است که توانسته چنین نیروهایی را در درون خود سازماندهی کند. بنابراین بسیج در کنار نقش عزت‌آفرینی و استکبارستیزی خود، به‌طور قطع، پیشگام در ایجاد تمدن اسلامی خواهد بود.

دکتر یدالله جوانی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید