ریپل

0
88

در چند شماره گذشته، بلاک‌چین و در ادامه ارزهای مجازی را توضیح دادیم. همچنین بیت‌کوین و اتریوم را معرفی کردیم. در این شماره نیز تعدادی دیگر از ارزهای دیجیتال را به صورت خلاصه معرفی می‌کنیم؛ اما پیش از آن بهتر است نکته‌ای درباره تلفظ بیت‌کوین بگوییم. این واژه از دو کلمه بیت (bit) به معنی کوچک‌ترین واحد پردازشی رایانه و کوین (Coin) به معنی سکه تشکیل شد و تلفظ صحیح آن بیت‌کُویْن است؛ از این رو تلفظ‌هایی مانند بیت‌کوئین کاملاً اشتباه است و کوئین معنی ملکه می‌دهد!
ریپل(Ripple): اهمیت ریپل مانند بیت‌کوین است؛ اما کمتر کسی چیزی از آن شنیده ‌است. ریپل یک شبکه پرداخت دارد که به آن ریپل‌نت می‌گویند. ارز استفاده شده در این شبکه نیز ریپل نام دارد. اگرچه باقی ارزهای دیجیتال از سیستم بانکی دوری می‌کنند، بانک را رقیب خود می‌بینند و عملکرد خود را بسیار کامل‌تر و بهتر از بانک می‌دانند، ریپل بانک‌ها را می‌پذیرد؛ یعنی به بانک‌ها متصل می‌شود و نقل و انتقال پول را راحت‌تر می‌کند. در حقیقت، ریپل برای بانک‌ها ساخته شده است؛ زیرا به آنها اجازه می‌دهد پرداخت‌های سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و بسته به هر مقداری را بر اساس تقاضای جهانی انجام دهند. روش‌های سنتی انتقالات بین‌المللی، بانک‌ها را مجاب به عبور از یک و گاهی چند واسط می‌کند، که این مسئله موجب تأخیر در انتقالات می‌شود. ریپل جایگزینی مستقیم و سریع‌تر ارائه می‌دهد. برای نمونه هنگامی که مشتری بانکی در ایالات متحده اقدام به انتقال وجهی به مشتری بانکی در چین می‌کند، ریپل به سرعت هزینه انتقال را از هر دو بانک می‌پرسد و تنها در چند دقیقه انتقال را انجام می‌دهد. حتی دفترچه هر دو مشتری را فوراً آپدیت می‌کند تا بتوانند موجودی حساب‌شان را بلافاصله پس از انجام این تراکنش مشاهده کنند. این رمزنگاری منحصر به فرد، برای بانک‌ها امکان ارائه سرویس‌های پرداختی جدید و بهبودیافته را فراهم می‌آورد و انتقالات رایج را برای کاربران در سراسر دنیا ساده می‌کند. اساس کار ریپل بر مبنای سرعت در انتقال پول است. حتی در ارزهای مجازی دیگر مانند اتریوم، نقل و انتقال پول حداقل ۲ دقیقه و در بیت‌کوین حتی تا ۵ ساعت زمان می‌برد؛ اما در ریپل این مقدار تنها ۴ ثانیه است! در سیستم‌های سنتی، گاهی دیده‌ایم که وقتی حواله‌ای، حتی درون بانکی انجام می‌دهیم، یک روز زمان می‌برد تا پول به حساب مقصد واریز شود!
یکی از دلایلی که سبب سرعت ریپل شده ‌است، مقیاس‌پذیری آن است. این شبکه در هر ثانیه می‌تواند ۱۵۰۰ تراکنش انجام دهد؛ اما بیت‌کوین تنها هفت تراکنش در ثانیه انجام می‌دهد. دلیل دیگر در اقبال مشتریان برای استفاده از ریپل در نقل و انتقال پول، کارمزد بسیار پایین آن برای انجام تراکنش‌هاست. در حال حاضر، بیش از ۷۵ مؤسسه از شبکه ریپل برای انتقال پول استفاده می‌کنند. گفتنی است، بستر ریپل را می‌توان رقیبی برای سوئیفت دانست.
لایت‌کوین(Litecoin): لایت‌کوین تقریباً شبیه به بیت‌کوین است؛ با این تفاوت که همیشه ارزشش کمتر خواهد بود. اگر بیت‌کوین را طلا در نظر بگیرید، لایت‌کوین نقره خواهد بود. این ارزش کمتر از ساختار الگوریتم لایت‌کویت نشئت می‌گیرد. در نهایت پس از استخراج تمام بیت‌کوین‌ها در جهان تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین وجود خواهد داشت؛ در حالی که تعداد لایت‌کوین‌ها ۴۸ میلیون واحد است. این تعداد بیشتر سبب ارزشمندی کمتر خواهد شد. لایت کوین ابزار مناسب مبتدیان برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال است.
دش(Dash): اگرچه دَش می‌تواند برای مبادله میان کاربران استفاده شود، در اصل برای خرید ساخته شده است. بسیاری از تجّار، دش را مانند دلار آمریکا قبول می‌کنند. به علاوه اینکه انتقال دش بسیار سریع‌تر است و شما مجبور نیستید یک تا دو روز منتظر بمانید تا وجه واریز شده به حساب‌تان را ببینید.
زی‌کش(Zcash): ارز دیجیتالی که از نظر بسیاری نسخه محرمانه بیت‌کوین است. زی‌کَش با قابلیت محافظت کامل از هویت فرستنده‌هایش، نخستین ارز دیجیتالی شناخته ‌شده بر پایه دانایی صفر است. هر تراکنشی که در زی‌کش اتفاق می‌افتد به طور کامل رمزگذاری شده است.
مونرو(Monero): مونرو هم درست مانند زی‌کش ارزی دیجیتالی با تمرکز بر محافظت از هویت و حریم خصوصی کاربرانش است. این ارز به منظور تخصیص کامل کنترل کاربران بر روی پول خود طراحی شده ‌است. با مونرو، شما بانک خودتان هستید و در مونرو شما می‌توانید تعیین کنید چه کسانی اجازه دارند ببینند پول شما کجا می‌رود. همچنین بحران‌هایی که به دست بانک‌ها و دولت‌ها اتفاق می‌افتند، دارایی یا اطلاعات محرمانه شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. در نهایت، مونرو مانند دیگر ارز های دیجیتالی، سیستمی غیرمتمرکز است که کاربرانش آن را اداره می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید