خبری که به گوش همه رسید

به بهانه اقدام انقلابي مهندس فتاح در بنياد مستضعفان

0
367

مهندس پرویز فتاح را همه می‌شناسند، وزیر نیروی دولت نهم که چهار سال رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بود و تحول اساسی در کمیته امداد ایجاد کرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فتاح در این نهاد انقلابی این بود که توانست اعتماد عمومی به آن را به بیشترین حد آن برساند. اعتماد عمومی به یک سازمان یا نهاد می‌تواند بزرگ‌ترین سرمایه آن نهاد شمرده شود. مدیریت مهندس فتاح در کمیته امداد در این دوره چهار ساله به گونه‌ای بود که سبب شد همه موافقان و مخالفان از نوع مدیریت او تعریف و تمجید کنند.

دوره موفق ۴ ساله

دوره مدیریت چهار ساله موفق پرویز فتاح بر کمیته امداد بدون حاشیه و تنها با کار و تلاش برای دستگیری از مستضعفان گذشت. پس از آنکه کمیته امداد امام خمینی(ره) به سطح مطلوبی از خدمت‌رسانی به محرومان و مستضعفان رسید، رهبر معظم انقلاب اسلامی وی را به مدیریت یکی دیگر از نهادهای برآمده از دل انقلاب گماردند. نهادی عریض و طویل که گفته می‌شود پس از شرکت ملی نفت بزرگ‌ترین نهاد اقتصادی کشور است؛ اما متأسفانه مستضعفان از منافع آن بهره‌مند نبوده‌اند. حالا با تغییر مدیریت این نهاد انقلابی و انتصاب مدیری انقلابی از سوی رهبر فرزانه انقلاب بارقه‌های امید در دل همگان ایجاد شده تا این بنیاد خانه مستضعفان شود؛ به گونه‌ای که در متن پیام انتصاب رهبر معظم انقلاب هم این‌گونه آمده است: «اهمّ توصیه‌‌های اینجانب اولاً اهتمام به توانمندسازی تهیدستان و مصروف کردن این امانت ملّی در جهت آبادانی و پیشرفت جامعِ مناطق محروم [است].»

البته این موضوع تازه‌ای نبود و حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در متن پیام انتصاب مدیران قبلی هم این موضوع را گوشزد کرده بودند که ظاهراً تبدیل بنیاد مستضعفان به یک هلدینگ اقتصادی سبب شده بود رویه کار طور دیگری رقم بخورد؛ اما حالا داستان قدری متفاوت است. اکنون با حضور مهندس فتاح با آن کارنامه درخشان در کمیته امداد باعث شده تا امیدها برای آنکه این سازمان دغدغه‌اش به دغدغه واقعی انقلاب یعنی مستضعفان و محرومان تبدیل شود، افزایش یابد.

هشدار و عمل انقلابی

شروع طوفانی در همان جلسه تودیع و معارفه رقم می‌خورد، زمانی که رئیس جدید بنیاد مستضعفان به کسانی که مال و اموالی را تحت سیطره خود قرار داده‌اند، هشدار می‌دهد: «آنهایی که مالی دست‌شان است باید تخلیه کنند و به بنیاد برگردانند، با زبان خوش بیاورند تا ما به زبان ناخوش متوسل نشویم.» این اولتیماتوم بار دیگر در جریان بازدید مهندس فتاح از پروژه آزادراه تهران‌ـ شمال تکرار می‌شود. او باز هم درخواست می‌کند تا خود افراد داوطلب شوند و اموال بنیاد را به آن بازگردانند؛ اما حرکت بعدی قدری عملی‌تر انجام می‌گیرد.

صبح روز سه‌شنبه هفته گذشته تعدادی از مأموران بنیاد اقدام به پلمب دانشکده خبر وابسته به خبرگزاری ایرنا می‌کنند که ساختمانش متعلق به بنیاد مستضعفان است و آن‌گونه که گفته می‌شود مدیریت دانشگاه مدتی طولانی از پرداخت اجاره‌بهای ساختمان سر باز زده است. در حالی که همه در شوک این خبر بودند، خود فتاح چنین واکنش نشان داد: «عمداً از دانشکده خبر شروع کردیم تا خبرش به گوش همه برسد عزم جدی است. اموال مستضعفان دست هر مقام و منصبی باشد باید برگردد. مخلص و ارادتمند اهالی رسانه و دانشجویان عزیز هستیم. گفتیم فعلاً ملاحظه و فک پلمب کنند، ولی مهلت تا پایان مرداد خواهد بود. این بار را ملاحظه کردیم، ولی بعداً ملاحظه‌ای در کار نیست.»

پلمب این واحد دانشگاهی هرچند حرکت مثبتی در جهت بازپس‌گیری اموال مستضعفین ارزیابی می‌شود؛ اما ظاهراً نحوه اجرای چنین حکم به شکلی بوده که دستمایه رسانه‌هایی شده است که علاقه‌ای به رسیدن حقوق محرومان به خودشان ندارند و همین سبب شده است از کاه کوه بسازند و در همین ابتدای کار پروژه ترور شخصیتی مهندس فتاح را کلید بزنند. از طرفی هم پس از پایان قضایای پلمب و سپس فک پلمب دانشکده مزبور شاهد توئیت‌پراکنی‌های جریانی بودیم که خیلی تمایل ندارند فتاح را در قامت یک خدمتگزار به محرومان ببینند.

هیاهوی سیاسی و انتخاباتی

در میان کسانی که به پلمب دانشکده خبر واکنش نشان داده‌اند، شاهد دو دسته کلی هستیم؛ دسته اول که بیشتر به نظر می‌رسد به صورت هماهنگ و سازمانی در حال صحبت کردن درباره این واقعه هستند، تلاش می‌کنند پلمب این واحد را فقط به دلیل حضور دانشجویان در آن به یک هیاهوی سیاسی تبدیل کنند. به این معنا که فتاح با مفهوم دانشجویی و خبرنگاری مشکل دارد؛ اما کسی به این موضوع نمی‌پردازد که مدیریت خبرگزاری جمهوری اسلامی باید اجاره مکانی را که در آن سکونت دارد، بپردازد؛ چرا که این پول‌ها همه متعلق به محرومان و مستضعفان است و قطعاً محرومان بیشتر مستوجب آن هستند.

برخی دیگر هم سعی کردند بازگرداندن اموال بیت‌المال را شوآف فتاح برای آمادگی به منظور حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده عنوان کنند. جالب اینجاست که فتاح در همین چهار سال گذشته که در کمیته امداد مشغول به خدمت بوده، نشان داده است نه به دنبال حواشی و منافع شخصی است و نه خدمت به محرومان را به پله‌ای برای ریاست‌جمهوری آینده تبدیل خواهد کرد؛ بلکه به قول خودش در هر سنگری که سرباز بخواهند، در آنجا حاضر به خدمت است.

دغدغه‌های رئیس جدید

اما دسته دیگری هم وجود داشتند که از این اقدام فتاح حمایت کردند. کسانی که می‌دانند فتاح اگر دغدغه‌ای داشته باشد، فقط و فقط دغدغه محرومان است همان‌طور که در کمیته امداد نشان داد. البته دسته دوم به خوبی می‌دانند که این سروصداها طبیعی است و فرقی نمی‌کند در برخورد با کدام نهاد باشد و همیشه اتفاق خواهد افتاد. یکی از کاربران در این باره نوشت: «اگر از اشخاص حقیقی‌ که الآن از بنیاد مستضعفان ملک در اختیار دارند شروع کنند یک بامبول در می‌آوردند، از مکان‌هایی که در اختیار سازمان‌ها و نهادهاست مثل دانشکده خبر شروع کنند یک بامبول دیگر. این کار سوزش و درد به همراه دارد.»

مدیران در تراز گام دوم

حرکت فتاح آغازی بود برای مبارزه با رانت‌خواران و نجومی‌بگیرانی که سال‌های سال از اموال مستضعفین و بیت‌المال ارتزاق کرده و به کسی هم پاسخگو نبوده‌اند. قطعاً این حرکت رئیس جدید بنیاد با مخالفت‌ها، تخریب‌ها و کارشکنی‌هایی همراه خواهد بود که هر کسی توانایی ایستادگی ندارد؛ اما رویه فتاح در کمیته امداد نشان می‌دهد در بنیاد هم منشأ خدمت و تحول خواهد شد.

با انتصاب فتاح به ریاست جدید بنیاد مستضعفین و البته برخی دیگر از مدیران انقلابی در نهادهای کلیدی به پا خاسته از دل انقلاب، بی‌شک شاهد شروع فصل نویی از انقلاب اسلامی پس از چهل سالگی و در جهت تحقق گام دوم انقلاب اسلامی هستیم. کم نیستند مدیران انقلابی که پس از گذشت چهل سال از عمر جمهوری اسلامی همگام با آرمان‌های خمینی کبیر و رهبر معظم انقلاب حرکت می‌کنند. کسانی که نه تنها دچار باندبازی و فساد و عافیت‌طلبی نشده‌اند؛ بلکه تنها فکر و دغدغه‌شان رسیدگی به محرومان و مستضعفان است. بی‌شک وجود چنین مدیرانی کشور را یک گام دیگر به سمت تحقق تمدن اسلامی نزدیک‌تر می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید