شماره 860 منتشر شد

0
327

 860fe

ناجيان دروغين و فرار از پاسخگويي

مهدی سعیدی
روزنامه نگار

«اصلاح‌طلبان به ميدان آمدند!» جمله‌ای بود که اين روزها با آب و تاب فراوان در روزنامه‌هاي اصلاح‌طلبان انتشار يافت. وقتي به محتواي خبرها با اين مضمون مراجعه می‌شود، مشاهده می‌کنیم که تريبون در اختيار برخي از چهره‌هاي مشهور اصلاح‌طلب قرار دارد تا درباره وضعیت کنوني کشور سخن بگویند و به زعم خود راهکارهايي را براي حل مشکلات اقتصادي ارائه دهند. محوريت اين خط خبري جديد، با بازتاب سخنراني سيدمحمد خاتمي در ديدار نمايندگان ادوار مجلس آغاز شد که به ظاهر راهکاري با 15 محور براي خروج از وضعيت فعلي ارائه کرده بود. در حمايت از اين سخنان بلافاصله جمعي از شخصیت‌های شناخته شده اصلاح‌طلب همچون؛ بهزاد نبوي، محمد سلامتي، محسن آرمين، مصطفي تاجزاده، فيض‌الله عرب‌سرخي، محمد کيانوش‌راد، عبدالله ناصري و… با صدور بيانيه‌اي راهکارهايي را پيشنهاد دادند؛ راهکارهایی که رسانه‌هاي اين جريان آنها را بازتاب گسترده‌اي دادند. همچنین يادداشت‌هاي متفاوتی نيز در روزنامه‌هاي منسوب به اين جريان با همين مضمون و خط خبري انتشار يافت.
درک اوضاع کنوني و تلاش همه جريان‌هاي سياسي براي مشارکت در حل مشکلات کشور را هر چند بايد به فال نيک گرفت و به استقبال آن رفت، اما توجه به چند نکته درباره ابعاد خط جديد رسانه‌اي اصلاح‌طلبان حائز اهميت است:
1ـ آنچه از مطالب منتشر شده اين روزهاي اصلاح‌طلبان برمی‌آید آن است که اين خط جديد، تنها يک «مانور رسانه‌اي» است که جريان اصلاحات در پيش گرفته تا خود را «ناجي» مشکلات کشور معرفي کند! معمولاً اينگونه است که در وضعیت خطیر و به هم ريختگي اوضاع اقتصادي، جريان‌هاي سياسي با هدف کسب محبوبيت به ميدان مي‌آيند، نه آنکه واقعا حرف قابل ملاحظه‌اي براي حل مشکلات داشته باشند. اين تهي بودن ادعاي اصلاح‌طلبان را مي‌توان در متن راهکارهاي خاتمي مشاهده کرد که حتي يک توصيه اقتصادي براي مهار بازار در آن ديده نمي‌شود!
2ـ مروري بر آنچه تحت عنوان راهکارهاي اصلاح‌طلبان براي حل مشکلات کشور آمده، ما را به اين حقيقت راهنمايي مي‌کند که اين اظهارات بيش از آنکه حلّال مشکلات کشور باشد، با هدف رفع چالش‌هاي اردوگاه اصلاح‌طلبان طرح‌ريزي شده است. پرداختن به موضوعاتي چون؛ رفع حصر سران فتنه، اعلام عفو عمومي، آزادي زندانيان سياسي و… بيش از آنکه مسئله جامعه باشد، چالش‌هاي اصلاح‌طلباني است که سال‌هاست خود را به موضوعات دسته چندمي مشغول کرده‌اند! لذا طرح اين مباحث در حالی که مسئله اکثر مردم نابساماني در بازار ارز و سکه و کالا است، به خوبي نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان فرصت‌طلبانه اهداف خود را دنبال مي‌کنند!
3ـ ملاحظه جدي ديگر در باب رويکرد جديد اصلاح‌طلبان، طرح اين سؤال است که مگر تاکنون اصلاح‌طلبان در حاشيه بوده‌اند که اينک براي حل مشکلات کشور به ميدان آمده باشند؟! مگر آقاي روحاني بدون حمايت اصلاح‌طلبان مي‌توانست پيروز انتخابات سال‌های 92 و 96 باشد؟! وزراي مؤثر در کابينه دولت يازدهم و دوازدهم تا چه اندازه تفاوت فکري با اصلاح‌طلبان دارند؟ مگر سياست‌هاي اقتصادي دولت در اتاق‌ها و مجموعه‌هاي فکري متفاوتي از اردوگاه اصلاح‌طلبان بسته شده است؟! مگر سياست خارجي دولت اعتدال در حل پرونده هسته‌اي از طريق امضای برجام، مورد تأييد و حمايت همه‌جانبه اصلاح‌طلبان نبوده است؟
مگر به تعبير اصلاح‌طلبان «ليست اميد» فاتح انتخابات مجلس نبوده و فراکسيون اکثريت مجلس را شکل نداده است؟ مگر اکثريت شوراي شهرها و روستاها از جمله شوراي شهر پايتخت در انتخابات ارديبهشت ماه سال گذشته در اختيار اصلاح‌طلبان قرار نگرفته است؟ کدام تدبير و انديشه اقتصادي و معيشتي اصلاح‌طلبان بوده که امکان پيگيري آن از طريق دولت وجود نداشته است؟
حال چطور است که به نحوي موضع‌گيري مي‌شود که گويا اين جريان در طول اين سال‌ها در حاشيه سياست و اداره کشور بوده است؟ واقعيت آن است که اصلاح‌طلبان شريک همه‌جانبه دولت در شکل دادن به وضع موجودند و القای اينکه خلق وضعیت کنوني ارتباطي با اصلاح‌طلبان نداشته و اصلاح‌طلبان به مثابه يک ناجي به تازگي وارد ميدان شده‌اند تا رافع مشکلات و حلّال معضلات کشور باشند، نوعي فرافکني و ژستي غير واقعي و فريبکارانه‌ بيش نيست که با هدف فرار از پاسخگويي طرح‌ريزي شده است!
سخن آخر آنکه، اصلاحات مدت مديدي است که حرفي براي گفتن ندارد و اين مانورهاي رسانه‌اي تنها به این کار مي‌آيد که چند روزي صفحات اول روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری اصلاح‌طلبان را تزيين کند، اما مشکلي از مشکلات مردم را حل نخواهد کرد! اصلاح‌طلبان براي تبديل شدن به یک نيروي اثرگذار در توسعه کشور و محبوب نزد افکار عمومی نيازمند تحولات و دگرگوني بنيادين هستند!

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید