بازگشت

 

صفحه اول

 

 

سرمقاله

عقلانیت در مبارزه است نه سازش
در شرایطی که با شعار «عقلانیت» به «انقلابی‌گری» حمله می‌شود و رفتارها و مواضع انقلابی به‌عنوان مواضع و رفتارهای غیرعقلانی تفسیر می‌شود، باید از طریق استدلال‌های صحیح و منطقی از ارزش‌های انقلابی دفاع کرد. طی ماه‌های گذشته، برخی ایستادن در برابر آمریکا و چند کشور سلطه‌گر متحد با آمریکا را یک عمل غیرعقلانی، احساسی و هزینه‌بر دانسته و برای حل مشکلات کشور، آشتی با آمریکا را تنها راه چاره معرفی می‌کنند. در میان این برخی، حتی کسانی دیده می‌شوند که زمانی با عنوان «دانشجوی پیرو خط امام»، مدال فاتح لانه جاسوسی آمریکا در تهران را بر گردن داشتند. در چنین فضایی باید به این پرسش پاسخ داد که ایستادن و مبارزه کردن با آمریکا یک امر عقلانی است و یا عقلانیت در سازش و کنار آمدن با آمریکا است. برای پاسخ به این پرسش باید به این نکته توجه خاصی داشت که به عنوان یک مسلمان و مومن به خدا، پیامبر(ص) و آخرت قرار است به پرسش پاسخ دهیم. در واقع جواب این پرسش را از نظر دین و عقلانیت دینی و عقل سلیم باید داد. شاخص برای یک عمل دینی و غیردینی متفاوت است. کسانی که به خدا و آخرت ایمان ندارند، چه بسا برای تأمین دنیای خود با پوشش عقلانیت و محاسبه‌گری هر نوع عمل و حتی انجام حمایتی را توجیه کنند. قرآن یک کتاب عقلانی و برگرفته از سرچشمه وحی و کلام الهی است.
اسلام یک دین عقلانی است. دین اسلام انطباق کامل با فطرت الهی انسان دارد. تمامی آموزه‌های دینی اسلام و گزاره‌های حکمی آن براساس واقعیت‌ها بنا شده است. براساس این آموزه‌های وحیانی عقلانی، یک انسان مسلمان و مومن، یک جامعه دینی، یک حکومت دینی، نه‌تنها ظلم نمی‌کند و زیر بار ظلم نمی‌رود؛ بلکه با ظلم و ظالم مبارزه می‌کند. از همین رو اسلام دین جهاد و دین مبارزه است. مبارزه با ظلم و ظالم در جوهره دین و در جوهره اسلام است. حضرت امام خمینی(ره) را می‌توان مصداق اسلام مجسم در عصر حاضر دانست. حضرت امام(ره) یک فقیه، یک عارف، یک فیلسوف و یک انقلابی به تمام معنا بود و با انقلاب اسلامی، اسلام ناب محمدی(ص) را احیا کرد. حضرت امام(ره) که تمامی مواضع و رفتارهایش برگرفته از اسلام و قرآن بود. دارای مواضع و رفتاری کاملاً عقلانی و در عین حال انقلابی بود. آیا می‌توان گفت مواضع انقلابی حضرت امام(ره) غیرعقلانی بود؟! حضرت امام(ره) را می‌توان احیاگر اسلام انقلابی و اسلام مبارزه‌جو در عصر حاضر دانست. تمامی مطالعات و بررسی‌ها در خصوص مکتب سیاسی و انقلابی حضرت امام(ره) نشان می‌دهد، بر این مکتب عقلانیت حاکم است. بر همین اساس رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سخنرانی ۱۴ خرداد سال ۱۳۹۰ در حرم نورانی و مطهر آن عزیز سفر کرده فرمودند: «مکتب امام، یک بسته کامل است، یک مجموعه است، دارای ابعادی است؛ این ابعاد را باید با هم دید، با هم ملاحظه کرد. دو بعد اصلی در مکتب امام بزرگوار، بعد معنویت و بعد عقلانیت است بعد سومی هم وجود دارد که آن بعد عدالت است.» بنابراین از منظر حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) یکی از ابعاد سه‌گانه مکتب حضرت امام(ره) عقلانیت است. از این رو با اطمینان کامل می‌توان گفت بر تمامی آنچه حضرت امام(ره) به عنوان یک ارزش اسلامی و انقلابی مطرح کرده، اصل عقلانیت حاکم است.
عقلانیت در مبارزه است نه سازش
ادامه از صفحه اول
آیا ایستادن در برابر آمریکا و مبارزه دائمی با شیطان بزرگ و دفاع از حق در برابر باطل، از خطوط اصلی ثابت حضرت امام(ره) است یا نه؟ اساساً آیا می‌توان خط مبارزه با شیطان بزرگ و آمریکای جهانخوار را از خط امام(ره) جدا ساخت؟ خط امام(ره) یک خط عقلانی است و در این خط عقلانی، مبارزه یک اصل است از منظر مکتب امام، سازش با ظالم و ستمگر آن هم ظالم و ستمگری مانند آمریکا یک عمل غیرعقلانی و عین حماقت خواهد بود. بنابراین نظریه‌پردازی سازش با پوشش عقلانیت، قدم نهادن در کژراهه و انحراف است و عواقب خطرناک دارد. این انحراف و خطرات ناشی از آن را در سال ۱۳۹۰ رهبر معظم انقلاب اسلامی، در سخنرانی مورد اشاره این چنین هشدار دادند: «اگر کسی یا جریانی بخواهد به نام عقل‌گرایی، از ارزش‌های اسلامی و انقلاب عدول کند، این انحراف است.»، «اگر کسی بخواهد به وسیله عقل‌گرایی، در مقابل دشمن بی‌تقوایی به خرج دهد، وابستگی به وجود بیاورد، این انحراف است، این خیانت است.» «آن عقلانیتی که در مکتب امام بزرگوار ماست، اقتضا نمی‌کند که ما از خدعه دشمن غافل شویم، از کید او غافل شویم، از نقشه عمیق او غافل شویم، به او اعتماد کنیم، در مقابل او کوتاه بیاییم.»
واقعیت آن است که عزت ملت ایران، منافع و امنیت ملت ایران، استقلال و آینده درخشان ملت ایران، همگی با ایستادن در برابر استکبار و مبارزه با مداخلات شیطان بزرگ تأمین می‌شود. بنابراین با صراحت و فریاد رسا باید گفت: «عقلانیت در مبارزه است نه سازش و تسلیم شدن.»
دکتر یدالله جوانی


پیام مشترک نماینده ولی‌فقیه و فرمانده کل سپاه
به مناسبت ۱۲ اردیبهشت، روز عقیدتی- سیاسی

سردارسرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه و حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی‌فقیه در سپاه به مناسبت ۱۲ اردیبهشت سالروز شهادت آیت‌الله مطهری(ره) و روز عقیدتی ـ سیاسی در سپاه و بسیج، پیام مشترکی صادر کردند.
به گزارش صبح صادق متن پیام به این شرح است:
شهید مطهری(ره) یکی از سرمایه‌های عظیم و طلایه‌داران مبانی فکری انقلاب اسلامی به شمار می‌رود که در اوج مهارت و توانمندی برای ایجاد تحولات فکری در جامعه با خلق اندیشه‌های آگاهی‌بخش و فعالیت‌های همه‌جانبه و مجاهدت فکری، توانست زمینه تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی را فراهم آورد و مصداقی برای کلام زیبای پیامبر مکرم اسلام(ص) باشد که فرمود: «ان مثل العلماء فی‌الارض کمثل النجوم فی‌السماء یهتدی بها فی‌الظلمات البر و البحر...» شد که در روی زمین نورافشانی کرد و با درک هوشمندانه از وضعیت جامعه و مقتضیات روز، هدایتگر رهروان وادی ایمان در ظلمت گردید.
نام‌گذاری ۱۲ اردیبهشت‌ماه، سالروز شهادت علامه بزرگوار آیت‌الله مطهری(ره) به عنوان روز عقیدتی ـ سیاسی در سپاه و بسیج، ناشی از پیوند عمیق و مستحکم پاسداران انقلاب اسلامی با افکار و شخصیت نافذ و جریان‌ساز آن روحانی مبارز، فیلسوف بزرگ و اندیشمند فرزانه است و بی‌تردید بالندگی و سلحشوری مستمر پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه‌های پرخطر مأموریت‌ها و وظایف محوله، مرهون تعالیم و آموزه‌های فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) و تأسی از وصایای جاودانه حضرت امام(ره) و منویات و رهنمودهای فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) و مجاهدت خستگی‌ناپذیر روحانیت متعهد و عالمان دانا و توانایی چون استاد مطهری(ره) است و اعتقاد راسخ دارد که این مهم جز با حرکت در مسیر تعالی سازمانی، تعمیق معنویت، رشد ارزش‌های اسلامی و نهادینه‌سازی شایستگی‌های پاسداری با نقش‌آفرینی و پرچمداری خدمتگزاران عرصه تعلیم و تربیت به‌ویژه استادان و مربیان عالم و مهذب محقق نخواهد شد.
بر این اساس، ضمن گرامیداشت هفته عقیدتی ـ سیاسی در سپاه و بسیج، از تلاش و مجاهدت علمی و تربیتی همه استادان، مربیان و فرماندهان، مسئولان و مدیرانی که با اقدامات موثر خود زمینه اجرای موفق برنامه‌های تربیتی و آموزش‌های عقیدتی ـ سیاسی را فراهم ساختند، قدردانی می‌شود و امید است در سال ۹۳ با عزم و اراده جدی‌تر، گام‌های بلندتری را برای تحقق شعار «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» بردارند و به منظور دستیابی به اهداف هویت‌بخش سپاه همواره در برنامه‌ریزی‌ها و پشتیبانی‌ها، موارد زیر را مدنظر قرار دهند:
۱ـ با فعال کردن شورای تربیت و تعالی، تصمیمات و اقدامات مناسب و موثری برای عملیاتی کردن برنامه‌های ابلاغی ـ به‌ویژه در زمینه اجرای مطلوب دوره‌های تربیت و تعالی خانوادگی ـ اتخاذ کنند.
۲ـ برنامه‌های آمادگی معنوی، بصیرت دینی و انقلابی و آموزش‌های قرآنی ـ به خصوص دوره پاسدار معلم و سرباز معلم قرآن کریم ـ را با حضور خود و نیز فراهم‌سازی حضور کارکنان سپاه، همانند گذشته تقویت کنند.
۳ـ فرماندهان و مسئولان با توجه به نقش تحول‌آفرین استادان و مربیان حمایت همه‌جانبه از آنان را در اولویت قرار داده و زمینه لازم را برای حضور و بهره‌مندی بهینه از استادان برجسته فراهم آورند.
۴ـ با هماهنگی و همسویی با مسئولان نمایندگی ولی‌فقیه در تمامی رده‌ها، پشتیبانی و حمایت جدی از اقدامات زیرساختی و ماندگار در امر تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی را فراهم کنند.
از خداوند متعال توفیق همگان را در جهت تقویت بنیه اعتقادی ـ سیاسی کارکنان و پاسداری از عزت و عظمت انقلاب اسلامی و پیروی از دستورات فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) مسئلت می‌نماییم.


یادداشت
رضا گرمابدری

خطاب به هاشمی نظر به روحانی
غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در دیدار اعضای شورای مرکزی این حزب با هاشمی رفسنجانی نکات قابل‌تأملی گفت که نمی‌توان بدون واکنش به آن اجازه داد در بازه حاضر برای افرادی که به علل و دلایلی از گذشته کمتر با این مباحث درگیر بودند، در درک مسائل مفهومی و سیر تاریخی نظام اشتباه رخ دهد.
کرباسچی در تشریح دلایل بازسازی حزب کارگزاران گفت: «این بازسازی نشان می‌دهد که فکر توسعه نادرست نبوده و در این سال‌ها رویش داشته است، شاید دو دهه قبل فکر می‌شد راه توسعه سیاسی از راه توسعه اقتصادی جدا است، اما اکنون ثابت شده این دو از هم جدا نیستند و لاجرم از دل سازندگی، آزادی بیرون می‌آید.» بحث کردن درباره جدا بودن راه توسعه سیاسی از راه توسعه اقتصادی مجال دیگری می‌طلبد، اما نکته مهم این است که آقای کرباسچی دو اتفاق شناسنامه‌دار تاریخی را که هر یک با فراز و فرودهای فراوان همراه بوده مجازاً از دو برهه تاریخ انقلاب جدا کرده و امروز کنار هم گذاشته تا اثبات کند فکر توسعه که به ادعای ضمنی وی، ایده حزب‌ کارگزاران محسوب می‌شود، درست بوده است و بالاتر اینکه، آزادی محصول سازندگی است. وقایع تاریخ انقلاب به‌ویژه دوره‌ای که به بحث آقای کرباسچی مربوط است نکاتی را ثبت کرده که دقیقاً مغایر با آن چیزهایی است که کرباسچی ادعا و به آن مباهات می‌کند. آنهایی که سن بیشتری دارند به خوبی به یاد می‌آورند که آقای هاشمی با اعلام کفایت سیاسی خودش در دو دولتی که در اختیار گرفت راه توسعه سیاسی را از درون دولت مسدود کرد و هیچ راه و نشانی را برای اینکه امروز آقای کرباسچی برای اثبات ادعایش به آن متوسل شود باقی نگذاشت. دغدغه آن زمان آقای هاشمی که از دل مباحث عدالت اجتماعی مدنظر وی بیرون می‌آمد و به آن انتقادات جدی وارد بود، مقوله اقتصاد بود. اقتصاد دست‌پرورده یاران اقتصادی دولت‌ هاشمی که دانش‌آموختگان آمریکا بودند و بیشتر تمایل داشتند برای بیماری اقتصاد ایران، نسخه‌های غربی ب‍پیچند نتوانست این بیماری را درمان کند و در مواردی با ایجاد فاصله بیشتر طبقاتی، فشار مضاعفی را بر طبقات پایین دست جامعه وارد ‌کرد و با اینکه درد و جرح این طبقات مشهود بود، اما چون در روند و ساختار عدالت اجتماعی فهم و طراحی شده در ذهن آقای هاشمی دیده و برایش تعیین تکلیف شده بود، باید به حال خود رها می‌شد تا اگر می‌تواند، خود راه نجاتی بیابد. این اقتصاد در پایان دو دوره دولت آقای هاشمی به غیر از تک‌ستاره‌هایی که از آسمان بلند و پرستاره اقتصاد به زیر کشید، راه به جایی نبرد. توسعه سیاسی شعار و خط سیری بود که اصلاح‌طلبان و یا به اسم دقیق‌تر همان دوم خردادی‌ها، برای خودشان به کارگرفته و ترسیم کردند. آنها با درس نگرفتن از دولت هاشمی، با علم کردن شعار توسعه سیاسی، اقتصاد را به حال خود رها کردند تا به‌زعم خود، مردم را با شعارهای سیاسی متعرض به نظام آنچنان به شور وادارند که احساس گرسنگی و تشنگی از وجودشان رخ بر بندد و در عوض، در خفا با رویاپنداری، چند برابر دورساختن احساس گرسنگی و تشنگی از مردم، در خود عطش و اشتهای افزون کردن قدرت را می‌پروراندند تا آنجا که اگر مردم در ۱۸ تیر سال ۷۸ جلوی آنها را نمی‌گرفتند، معلوم نبود از کجا سر برمی‌آوردند. عجیب است که آقای کرباسچی با آگاهی کامل از آنچه که اشاره شد با مباهات به‌ظاهر بزک شده آن، آقای روحانی را نیز به این طی طریق تجربه شده سوق می‌دهد. حال باید دید آقای روحانی کدام سازندگی را در ذهن می‌‌پروراند، سازندگی پیوند خورده با نام هاشمی، کرباسچی، حزب کارگزاران و یا سازندگی که ابعاد و زوایایش در اسناد بالادستی و اشارات امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) به وضوح دیده می‌شود.


 

صفحه 2 سياسي

 

 

امام خامنه‌ای در دیدار شاعران و ذاکران اهل‌بیت(ع)
دامن زدن به اختلافات مذهبی کفران نعمت و تیز کردن شمشیر دشمن است

در خجسته سالروز ولادت باسعادت بانوی برگزیده دو عالم حضرت صدیقه کبری(سلام‌الله علیها) و فرزند برومندش امام خمینی کبیر(ره) فضای حسینیه امام خمینی مملو از عطر دل‌انگیز فضائل و مناقب فاطمی شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار که با حضور جمعی از شاعران و ذاکران اهل بیت(علیهم‌السلام) برپا شد با تبریک ولادت حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) و گرامیداشت تقارن این روز با میلاد امام خمینی(ره) درس بزرگ زندگی فاطمه زهرا(سلام‌الله علیها) را برای جامعه بشری، «تلاش»، «کوشش» و «پاک زندگی کردن» خواندند و افزودند: مجالس مذهبی فرصتی منحصر به فرد در بیان درس‌های مهم زندگی ستارگان فروزان دین است و باید با انتقال محتوا و مضمون هنرمندانه، آگاهی‌بخش، بیدارگر، امیدوارکننده، وحدت‌آفرین و رعایت کامل حدود شرعی در مراسم مذهبی، این مسئولیت و فرصت را در خدمت مقابله با توطئه‌های پیچیده دشمنان اسلام و همچنین پیشبرد اهداف نظام اسلامی قرار داد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزاری مراسم معنوی برای ائمه در نظام اسلامی را یک فرصت مغتنم و از نعمت‌های بزرگ الهی دانستند و افزودند: اگرچه ذهن محدود بشری نمی‌تواند ابعاد شخصیت‌های آسمانی و افلاکی از قبیل فاطمه زهرا(سلام‌الله علیها) را به درستی محاسبه کند، اما لازم است رفتارها و مقامات معنوی این بزرگان به عنوان الگو برای رسیدن به اهداف بزرگ اجتماعی در پیش روی ما قرار گیرد.
ایشان حیات طیبه اسلامی و ایجاد جامعه‌ای آباد، آزاد، مستقل، برخوردار از اخلاق والا و متحد و یکپارچه و شکل‌گیری جامعه متقی و پرهیزگار را نمونه‌هایی از اهداف جامعه اسلامی برشمردند و تأکید کردند: رسیدن به چنین جامعه‌ای تنها با ورع و کوشش و دوری از تنبلی و بیکاری و مأیوس شدن محقق خواهد شد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رواج و ریشه‌دار شدن سنت ستایشگری خاندان پیامبر اکرم(ص) در کشور را توسط هزاران نفر از مداحان باذوق و هنرمند، یک فرصت دانستند و افزودند: این فرصت و امکان بزرگ، مسئولیت‌ها و تعهداتی را نیز به همراه خود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز تحول در کشور شود.
تلاش‌های پرحجم دشمنان
جهت تخریب اعتقادات
و باورهای مردم
ایشان با اشاره به تلاش‌های پرحجم دشمنان انقلاب اسلامی در جهت تخریب اعتقادات و باورهای مردم و ایجاد انحراف در مسیر حرکت نظام اسلامی و ملت پرافتخار ایران با استفاده از ابزارهای پیچیده ارتباطاتی و الکترونیکی خاطرنشان کردند: هدف دشمن به زانو در آوردن اسلام و جلوگیری از الگو شدن جامعه شیعی و معارف شیعی در دنیاست.
معظم‌له افزودند: نظام اسلامی در مقابل این توطئه و طراحی پیچیده دشمن، امکانات و ابزارهای منحصر به فردی را در اختیار دارد که مجالس و هیئت‌های مذهبی و مخاطبه چهره به چهره با مردم از طریق منبر و مداحی، یکی از این امکانات منحصر به فرد است.
ایشان استفاده نامناسب از این فرصت ارزشمند و بی‌نظیر را کفران نعمت الهی خواندند و در تبیین برخی مصادیق ضایع کردن فرصت منبر و مداحی گفتند: اگر نتیجه مداحی و منبر، ناامید کردن مردم به آینده باشد، یا اینکه نسبت به وضعیت و وظایف جامعه ایجاد آگاهی نکند، این فرصت هدر رفته است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، آسیب زدن به وحدت و اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی را یکی دیگر از مصادیق کفران نعمت دانستند و افزودند: بارها تکرار کرده‌ایم که در جلسات دینی نباید به کینه‌ورزی‌های مذهبی دامن زد؛ زیرا مثل روز روشن است که اختلاف‌افکنی بین مسلمانان، همچون شمشیری در دست دشمنان اسلام، مقصود آنان را برآورده می‌کند.
ایشان با اشاره به توصیه بزرگان دنیای اسلام به وحدت افزودند: ما افتخار می‌کنیم که شیعه علوی هستیم و افتخار می‌کنیم که امام بزرگوار ما پرچم ولایت را سر دست گرفت و وسیله‌ای شد تا دنیای اسلام اعم از شیعه و غیرشیعه به اسلامیت خود افتخار کنند اما نباید با رفتار و گفتار نابخردانه، شمشیر اختلاف‌افکنی دشمن را تیز کرد.
«حدود و ضوابط شرعی» در محیط‌های مراسم مذهبی
توصیه بعدی رهبر انقلاب اسلامی به جامعه مداحان، ضرورت رعایت دقیق «حدود و ضوابط شرعی» در محیط‌های مراسم مذهبی بود.
ایشان محیط‌های مداحی و هنر مذهبی را محیطی «پاک و مطهر» خواندند و خاطرنشان کردند: این محیط باید همچنان طاهر و عفیفانه باشد و نباید برخی بی‌قیدی‌ها و بی‌مبالاتی‌ها به دنیای هنر اسلامی و مذهبی نیز نفوذ و رسوخ کند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پایان سخنان‌شان انتخاب «مضمون و محتوای آموزنده و آگاهی‌بخش» را یک ضرورت دیگر در هنر ستایشگری اهل بیت(علیهم‌السلام) برشمردند و فرمودند: نوحه‌های آگاهی‌بخش و بیدارگری که در دوران شور و هیجان انقلاب اسلامی در سراسر کشور سروده و خوانده می‌شد، تأثیر شگرفی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت.


نماینده ولی‌فقیه در سپاه
با تدبیر رهبر معظم انقلاب تدوین متون پژوهشی کلیه نیروهای مسلح، بر عهده پژوهشکده امام صادق(ع) گذاشته شد

حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه، در بازدید از پژوهشکده علوم اسلامی امام صادق(ع) و دیدار با مدیران این پژوهشکده، گفت: برای فعالیت و توسعه خدمات پژوهشکده علوم اسلامی امام صادق(ع) اوضاع بسیار مساعد است و ظرفیت موجود در پژوهشکده چه بالقوه و چه بالفعل فراوان است.
نماینده ولی‌فقیه در سپاه همچنین با اشاره به توانمندی‌های پژوهشکده علوم اسلامی امام صادق(ع) بیان داشت آن ظرفیتی که امروزه توانسته است پژوهشکده را ارتقا دهد همان ظرفیت بالفعلی بود که با درخشش آثار و نتایج کار پژوهشگران این مرکز در جای‌جای این کشور بروز و ظهور پیدا کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گسترده شدن حوزه فعالیت این پژوهشکده از سپاه به همه نیروهای مسلح افزود: همین که رهبر معظم انقلاب، این پژوهشکده را مرجع تأمین نیازهای پژوهشی در حوزه علوم اسلامی و انسانی همه نیروهای مسلح اعم از سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و وزارت دفاع تعیین کرده‌اند یک برگ برنده‌ای برای این پژوهشکده است. اگر می‌بینیم دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا همه نیازها را به این مرکز پژوهشی ارجاع می‌دهند و البته به خوبی و شایستگی نیز پاسخ دریافت می‌کنند، این یک افتخار بزرگی است.
وی با استقبال از تدبیر ارزشمند مقام معظم رهبری بیان داشت: حسن این کار این است که از فعالیت‌های موازی پرهیز خواهد شد و کارها با دقت و کیفیت بهتری در این پژوهشکده متمرکز خواهد شد.
رئیس هیئت امنای پژوهشکده علوم اسلامی امام صادق(ع) خطاب به پژوهشگران این مجموعه بیان داشت: باید گام‌های بلندتری برداریم، زیرا امروز ضرورت و اهمیت امر پژوهش بیش از پیش روشن شده است. لذا باید تلاش کنیم در جهت ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌ها پیشتاز باشیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه پژوهشکده علوم اسلامی امام صادق(ع) افزود: تحول درونی همه‌جانبه و از سوی دیگر اقبال بیرون از آثار و خدمات پژوهشی این پژوهشکده نشان از بالندگی و توانایی آن دارد.
نماینده ولی فقیه در سپاه، در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: چاپ بیش از ۱۰۰ جلد کتاب چاپ اول در سال ۱۳۹۲ نشان از موفقیت بخش انتشارات این مجموعه پژوهشی دارد. البته من به صراحت عرض می‌کنم آنچه که تاکنون انجام شده، تنها بخشی از ظرفیت گسترده بالقوه این پژوهشکده است که به منصه ظهور رسیده است.
وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: توصیه من به همه کسانی که به نوعی با ما مرتبط هستند و یا نیازمند به کارهای پژوهشی هستند این است که با اطمینان خاطر به این پژوهشکده اعتماد کنند، زیرا فرآیند تهیه متون در این مجموعه از کنترل کیفی بالایی برخوردار است و ناظران علمی و نهایی توانمند، کنترل متون را بر عهده دارند که این امر سبب می‌شود که اتقان و استحکام متون پژوهشی این مجموعه بالا برود.


يادداشت
مهدي سعیدي

ثبت‌نام حداکثري و پيام‌هاي آن
مرحله دوم طرح اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها، با ثبت‌نام مردم براي دريافت يا عدم دريافت يارانه‌ها کليد خورد. در حالي که انتظار مي‌رفت در اين مرحله با توجه به حجم وسيع تبليغات صورت گرفته و نقش‌آفريني بخش قابل ملاحظه‌اي از گروه‌هاي مرجع، ميزان قابل توجهي از مردم از ثبت‌نام برای دريافت يارانه انصراف دهند، اما چنين نشد و بيش از 90 درصد مردم خود را مستحق دريافت يارانه دانستند و ترجيح دادند مشخصات خود را براي دريافت يارانه در پایگاه مربوطه اعلام کنند.
متأسفانه با مشخص شدن آمار ثبت‌نام‌کنندگان، جريان‌هاي سياسي به جاي آنکه به فهم و درک پيام اين رفتار بپردازند و ريشه‌ها و علل آن را بررسي کنند، به دنبال يافتن مقصر برآمده و به انتقاد و تخريب و اتهام‌زني عليه رقيب پرداختند. فارغ از اين جنجال‌هاي بيهوده به‌نظر مي‌رسد که بايد تلاش شود تا رفتار معنادار جامعه فهم گردد و مبتني بر آن، سياست‌ها و تدابير براي مواجهه با جامعه تنظيم شود.
اولين پيام اين رفتار آن است که اقدامات صورت گرفته براي اقناع‌سازي مردم ناکافی بوده و گويندگان و پيام‌رسانان نتوانسته‌اند دلايل قابل قبولي براي قانع‌کردن مخاطبان اقامه کنند. به واقع اين اقدام حکايت از آن دارد که مردم از استدلال‌ها و صحبت‌ها و توصيه‌هاي دولتمردان و ديگر صاحب‌نظران و گروه‌هاي مرجع، اقناع نشده‌اند! اين البته شايد به آن معنا باشد که از اعتبار گرو‌ه‌هاي مرجع نزد ملت کاسته شده است، اما بيش از آن بايد بر اين مسئله توجه کرد که منطق رفتاري توده‌ها تغيير کرده و سطح فهم و آگاهي ايشان ارتقا يافته است، لذا به جاي رفتار تبعي صرف، انتظار دارند خواص با منطق و استدلال با آنان سخن بگويند و براي ادعاي خود، دليل قانع‌کننده اقامه کنند. به واقع چنين نتيجه‌اي را بايد ناشي از ضعف استدلالات و ناکامي در مجاب نمودن عقلاني مخاطبان ارزيابي کرد.
دومين ملاحظه در اين زمينه که مکمل بحث پيشين است، آن است که بدون ترديد در شيوه‌هاي تبليغ نيز ضعف‌هاي جدي وجود دارد که بايد شناسايي شود. رسانه‌هاي عمومي از مطبوعات تا رسانه ملي هر يک در انجام اين مأموريت داراي ضعف‌هايي بوده‌اند که بايد در فضايي به دور از اتهام‌زني و جنجال‌آفريني سياسي به نقد و بررسي و شناسايي آن پرداخت. به واقع ضعف تبليغات رسانه‌اي ما بايد هر چه زودتر رفع شود، چرا که همواره يکي از ارکان موفقيت طرح‌هاي ملي اين‌چنيني، تبليغات و ابزار رسانه است که همين ماجرا نشان داد اين رکن در انجام موفقيت‌آميز مأموريت خود با مشکلات جدي مواجه است.
سومين ملاحظه در اين باب آن است که به‌نظر مي‌رسد اصل تقاضا و درخواست دولتمردان از مردم نيز درخواست معقول و درستي نبوده است و گويا بخشي از دست‌اندرکاران دولت يازدهم همچنان در فضاي پرشور انتخابات خردادماه 92 باقي مانده‌اند، چراکه اين تصور که بخش عمده‌اي از بیش از ۱۸ ميليون رأي‌دهنده به آقاي روحاني حاضر باشند چشم بسته و بدون منطقي مشخص از يارانه‌اي که احساس نياز به آن مي‌کنند دست کشند، انتظاري غيرکارشناسانه بوده است که از همان ابتدا نبايست در اين سطح گسترده مطرح مي‌شد. ضمن آنکه اتفاقاً پس از پايان هر انتخابات، رأي‌دهندگان به نامزد پيروز، خود در صف مطالبه‌کنندگان از دولت برآمده و خواهان تغيير و اصلاح وضع موجود به‌ویژه در حوزه معيشت و اقتصاد هستند.
چهارم آنکه، سازوکار اصلي تشخيص اينکه چه کساني مستحق دريافت يا عدم دريافت يارانه‌اند، سازوکار‌هاي قانوني است که بايد با تکميل بانک جامع اطلاعات شهروندان توسط دولت صورت گيرد، از این‌رو در اين مواقع نبايد به جاي رفع نواقص قانوني و اطلاعاتي، بر راهکارهاي جانبي آنقدر تأکيد گردد و انصراف داوطلبانه آنقدر بزرگ شود که عدم تحقق آن به فرصتي براي تخريب دولت و سياست هدفمندسازي يارانه‌ها بينجامد. ضمن آنکه نبايد از اين نکته نيز غافل شد که به نظر مي‌رسد پيام پنهان اين رفتار آن باشد که با توجه به فشارهاي اقتصادي از يک‌سو و عدم تعريف دقيق خط فقر در کشور از سوي ديگر، همچنان بخش عمده‌اي از مردم، احساس محروميت داشته و خواهان برخورداري از يارانه‌ها هستند، که براي اصلاح اين نگرش بايد همه دست‌اندرکاران اقتصادي، فرهنگي و رسانه‌اي تلاش‌هاي مضاعفي را در دستور کار خود قرار دهند.
سخن آخر آنکه، معلوم شد درخواست عمومي براي انصراف از دريافت يارانه، نيازمند توجه و رعايت مقدمات بيشتري بود که متأسفانه به آنها دقت نشد و تعجيل دولت بدون توجه به آن مقدمات موجب ناکامي آن شد که اميد است با رويکردي آسيب‌شناسانه، اين مشکلات شناسايي و مرتفع شود تا ان‌شاءالله در اجراي طرح‌هاي ملي مشابه شاهد تکرار آن نباشيم.


نكته و نظر

بیماران روحی و روانی!
نکته: روزی سقراط حکیم، مردی را دید که خیلی ناراحت و متأثر بود. علت ناراحتی‌اش را پرسید، شخص پاسخ داد: در راه که می‌آمدم یکی از آشنایان را دیدم، سلام کردم جواب نداد و با بی‌اعتنایی و خودخواهی گذشت و رفت و من از این طرز رفتار او خیلی رنجیدم.
سقراط پرسید: اگر در راه کسی را می‌دیدی که به زمین افتاده و از درد به خود می‌پیچد، آیا از دست او دلخور و رنجیده می‌شدی؟
مرد گفت: مسلم است که هرگز دلخور نمی‌شدم. آدم از بیمار بودن کسی دلخور نمی‌شود، بلکه از روی دلسوزی و شفقت سعی می‌کردم طبیب یا دارویی به او برسانم. سقراط گفت: آیا انسان تنها جسمش بیمار می‌شود؟ آیا کسی که رفتارش نادرست است، روانش بیمار نیست؟
باید به جای دلخوری و رنجش از کسی که بدی می‌کند و غافل است برایش دل سوزاند و به او کمک کرد. پس از دست هیچ‌کس دلخور مشو و کینه به دل مگیر و آرامش خود را هرگز از دست مده. بدان که هر وقت کسی بدی می‌کند در آن لحظه بیمار است.
نظر: برخی‌ها فکر می‌کنند که بیماران روحی و روانی کسانی هستند که در عوام مردم به آنان آدم‌های روانی و دیوانه اطلاق می‌شود، حال آنکه کسانی که دروغ می‌گویند، تهمت می‌زنند، کینه می‌ورزند، تکبر و غرور دارند و... هم بیمار روحی و روانی هستند. کدام انسان سلیمی حاضر است که انسان دیگری را با حرف‌ها و رفتار خود بیازارد، جز اینکه مریض روانی باشد!


 

صفحه 3  سياسي

 

 

اخبار

معامله هسته‌ای در اراک چگونه است؟
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد تیم مذاکره‌کننده ایران به کشورهای۵+۱ برای بازطراحی رآکتور آب‌سنگین اراک که به گفته علی‌اکبر صالحی مورد استقبال گروه ۵+۱ هم قرار گرفته است، اظهار داشت: طی جلسه‌ای که با کارشناسان تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای داشتیم، بحث‌های زیادی روی موضوع بازطراحی صورت گرفت.
ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان «تغییر و تجدیدنظر در طراحی رآکتور آب‌‌سنگین اراک»، «تغییر در تعداد میله‌های سوخت سایت اراک» و «اضافه کردن مقدار اندکی از اورانیوم غنی‌شده به سوخت این رآکتور» را از جمله مواردی برشمرد که قرار است در بازطراحی رآکتور آب‌سنگین اراک انجام گیرد.
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه «رآکتور اراک با سوخت اورانیوم خام طراحی شده بود تا اگر مشکلی در غنی‌سازی به وجود آمد، رآکتور بتواند به فعالیت خود ادامه دهد»، این رآکتور را برای تولید رادیوداروها «بسیار مهم» خواند و گفت: گویا قرار است در بازطراحی رآکتور اراک حدود یک یا دو درصد اورانیوم غنی‌شده به این سوخت اضافه شود تا میزان پلوتونیوم تولید شده در چرخه رآکتور کمتر شود. البته راه‌های مختلفی برای بازطراحی سایت اراک وجود دارد، اما طبق اظهارات کارشناسان تیم مذاکره‌کننده، این روش بیشتر مورد توجه است.
وی با طرح این سوال که آیا وقت آن نرسیده که گروه ۵+۱ به خواست ملت ایران عمل کند؟ تأکید کرد: اکنون امتیاز دادن یک طرفه شده و هیچ اثری از انجام تعهدات غربی‌ها نمی‌بینیم، در حالی که قرار بود قطعات هواپیما و خودرو در اختیار ایران قرار گیرد، اما هیچ خبری از آن نیست و حتی از بازگشت دلارهای آزادشده نیز خبری نیست.
وی افزود: با این حال ما غنی‌سازی 20 درصد را متوقف کردیم، اما آنها به همان تعهدات اندک خود نیز عمل نکردند و این نشان می‌دهد آنها به هیچ تعهدی پایبند نیستند و فقط ما به حرف‌ آنها گوش کردیم.
کارخانه‌ای با تأکید بر این نکته که تیم‌ مذاکره‌کننده ایرانی باید از غربی‌ها امتیازات بالایی بگیرد، خاطرنشان کرد: اگر تیم مذاکره‌کننده بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را انجام دهد، ما یک امتیاز در تنوع سوخت‌گذاری را از دست می‌دهیم، لذا باید دید در مقابل دادن این امتیاز مهم چه به دست می‌آوریم؛ در صورت تصمیم مسئولان برای بازطراحی رآکتور اراک، بهای چنین امتیازی به طرف مقابل، باید لغو تحریم‌های یک جانبه و چندجانبه علیه کشورمان باشد.نشست و برخاست یک هواپیمای مرموز

فرود هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد یکی از سوژه‌های رسانه‌های آمریکا است. باوجود اینکه مسئولان کشورمان نشستن هرگونه هواپیمای آمریکایی را انکار می‌کنند، رسانه‌های آمریکایی به دنبال نشست و برخاست رمز و رازهای این هواپیمای مرموز هستند. «جویس کرم» در یادداشتی در روزنامه الحیات می‌نویسد: هواپیمایی که شماره N604EP را بر خود داشت تحت مالکیت بانک یوتا، به نام ایالتی در غرب ایالات متحده بوده است که 13 شعبه دارد. باوجود اینکه بانک مذکور به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته است که هیچ اطلاعاتی درباره وجود چنین هواپیمایی ندارد، اما اطلاعات موجود نشان می‌دهد که این بانک 169 هواپیمای ویژه در اختیار دارد و این هواپیما که در فرودگاه مهرآباد فرود آمده، وابسته به یکی از سرمایه‌گذاران یا اعضای هیئت امنای آن بوده که از شخصیت‌های مهم V.I.P محسوب می‌شده اگرچه هویت یا جریان وابسته به آن فرد مشخص نشده است.
به نوشته این روزنامه، میان آن هواپیمای وابسته به سیا و این هواپیمای ویژه سرمایه‌گذاری احتمالی که در فرودگاه مهرآباد فرود آمده است، ارتباطاتی وجود دارد و آن ارتباط این است که به نظر می‌رسد مرحله‌ای نوعی در روابط میان دو کشور آغاز شده است که در افق آن می‌توان رویکرد جدید نخبگان اقتصادی آمریکایی در قبال تهران را دید، حتی اگر بنا باشد در صورت شکست این توافق بسته شود. جالب آنکه هواپیمایی که در فرودگاه ایران با پرچم آمریکا فرود آمد، شباهت بسیاری به هواپیماهایی دارند که هیئت‌های رسمی ایرانی و آمریکایی را در فرودگاه‌های وین و ژنو و نیویورک جابه‌جا می‌کردند تا بر سر پرونده هسته‌ای ایران گفت‌وگو کنند.
الحیات افزود: هواپیمایی که در فرودگاه مهرآباد فرود آمد می‌تواند زمینه‌های لازم برای حضور نمایندگان شرکت‌های نفتی بزرگ آمریکا مثل کونکو و شفرون و اکسون موبیل برای دیدار با مسئولان ایرانی در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد را فراهم کند. این شرکت‌ها در دهه نود تلاش کردند تا پیش از آنکه با سلسله قوانین و تحریم‌هایی از سوی رئیس‌جمهور سابق آمریکا، بیل کلینتون مواجه شوند، قراردادهایی را در ایران منعقد کنند.گزارشی از وضعیت زندگی در سوریه
مردم سوریه تازه خود را پیدا و کشف کرده‌اند

جمعی از هنرمندان و نویسندگان کشورمان چندی پیش در قالب زائران صلح به سوریه سفر کردند تا اتفاقات سوریه را از نزدیک لمس کنند. تعدادی از اعضای این کاروان در یک نشست مطبوعاتی برخی از مشاهدات خود را بیان کرده‌اند.
حجت‌الاسلام زائری گفت: ما در سوریه دیدیم که قیافه مردم و حتی پرسنل سوریه به خاطر حضور جنگ در آن کشور تغییر پیدا کرده است، مردم سوریه پس از جنگ، با مردم سوریه پیش از جنگ کاملاً متفاوت شده‌اند. سه سال جنگ چهره مردم سوریه را هم متدین کرده، بسیاری از مردم که شاید اعتقاد زیادی نداشتند امروز اعتقاد ویژه‌ای به خدا پیدا کرده‌اند و حتی مانند آدم‌های متدین لباس می‌پوشند و ریش می‌گذارند و... این فعال فرهنگی گفت: مردم سوریه و منطقه، دیگر گفتمان مقاومت را دریافته‌اند. یکی از شخصیت‌های بانفوذ و تأثیرگذار اهل سنت به دیدار سیدحسن نصرالله رفته بود و تا به او رسیده بود به پای سید افتاده و بوسه زده بود. سید با ناراحتی خم شده بود و او را بلند کرده بود و گفته بود: چرا چنین کاری کردی؟ او به سیدحسن گفته بود که من الله‌اکبر گفتم و پای تو را بوسیدم، تو نمی‌دانی چه کار بزرگی کرده‌ای و چه حوادث بزرگی را در منطقه رقم زده‌ای. حجت‌الاسلام زائری گفت: من و آقای شهیدی‌فر وقت نماز به یک مسجد اهل سنت رفتیم و به امام جماعت اقتدا کردیم و نماز خواندیم، پس از نماز مردی در مسجد ما را بغل گرفت و ‌بوسید و به ما ‌گفت شما کار بسیار بزرگی کردید که آمدید در اینجا و با ما نماز خواندید. حجت‌الاسلام زائری اظهار کرد: در سوریه مادر شهیدی را دیدیم که با ظاهر و تیپ متفاوتی از مادران شهید ایرانی پیش ما آمده و چنان از ارزش‌ها حرف می‌زد که برای ما غیرمنتظره بود. با شوق و ذوق از امام خمینی و رهبر معظم انقلاب حرف می‌زد و دلبستگی خودش را به انقلاب و جمهوری اسلامی اعلام می‌کرد. وی در پایان گفت: به نظر من بهترین پیام اسلام برای مردم سوریه این بود که توانستیم لبخندی را بر لب کودکان مسلمان و غیر مسلمان سوری بنشانیم و فکر می‌کنم این کار بزرگی بود که زائران صلح سوریه انجام دادند.
بهروز افخمی، کارگردان سینما هم گفت: مردم سوریه با اعتقادات مختلف به راحتی در کنار هم زندگی می‌کردند و کنار خیابان‌ها چای می‌خوردند و قلیان می‌کشیدند و با اینکه در روز ده‌ها صدای انفجار به گوش می‌رسید اصلاً پلک هم نمی‌زدند و برای‌شان کاملاً عادی بود.
وی افزود: به نظر می‌آمد مردم سوریه حالتی از غرور داشتند، انگار تازه خود را پیدا و کشف کرده بودند و معنای زندگی را بهتر درک می‌کردند. انگار به خودباوری رسیده بودند که پیشتر نداشتند. مردمی بودند که دیگر برای هیچ یک از کسانی که به دروغ دنبال حقوق بشرند و می‌خواهند دموکراسی را صادر کنند، ارزش قائل نیستند؛ آنها کاملاً فهمیده بودند که این مدافعان دروغین حقوق بشر دروغ می‌گویند. وی خاطره‌ای درباره اصابت گلوله خمپاره به یک مدرسه ذکر کرد و توضیح داد: وقتی خبر اصابت این گلوله به حیاط مدرسه را شنیدیم و اینکه بچه‌ها در مراسم صبحگاه بودند، با خودم گفتم عجب مدیر احمقی دارد این مدرسه که در این شرایط بچه‌ها را برای صبحگاه در بیرون نگه می‌دارد. اما وقتی به بیمارستان رفتیم و از بچه‌ها عیادت کردیم دیدم برای همه خیلی عادی است و نه بچه‌ها گریه می‌کنند و نه والدین‌شان. این برای من خیلی عمیق و تکان‌دهنده بود که اتفاقاً راه مبارزه کردن همین زندگی کردن است، همین بی‌اعتنایی به دشمن و انجام دادن کار خود است. آنجا فکر کردم که من احمق بودم نه معلم و مدیر مدرسه بچه‌ها. علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری هم خاطرنشان کرد: امروز ادبیات و فرهنگ مقاومت ایران راه خود را به بیرون مرزها هم باز کرده و جوان‌های ما این فرهنگ را در آن سوی مرزها یاد گرفته‌اند و با 83 کشور جهان می‌جنگند و در مقابل تجاوز آنها مقاومت می‌کنند. در کشورهایی مانند فلسطین و لبنان و افغانستان و پاکستان و کشمیر و همین سوریه، بچه‌هایی هستند که رهبر خود را امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای می‌دانند. مقاومت‌شان از تأسی به مقاومت مردم ما در زمان انقلاب و جنگ تحمیلی شکل گرفته است و وظیفه ما است که برای آنها الگوسازی کنیم.


خط خبر

از اینجا شروع کنیم
سیستم اداری کشور به‌گونه‌ای مشکل دارد که 23 نفر مبلغی بالغ بر 11 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دارند، این مبلغ چیزی حدود سه برابر یارانه تمام مردم در یک ماه است، جالب‌تر آنکه این افراد به هیچ نحوی در کارهای تولیدی فعالیت ندارند و این مسئله از جمله مواردی است که باید در اولویت دولت اقتصادی قرار گیرد. کشور هلند با مساحت یک‌چهلم نسبت به ایران، چند برابر ایران فعالیت اقتصادی دارد؛ از این رو باید بدانیم که ما می‌توانیم از منابع داخلی، معادن و چاه‌های نفت به‌گونه‌ای بهره بگیریم که ارزش افزوده اول آن‌ها 70 درصد بیشتر از قیمت اولیه آن‌ها برای کشور درآمدزایی داشته باشد.

کولاک کرده‌ای

«میثم مطیعی» مداح مراسمات هیئت شهدای گمنام گفت: محمدمهدی سیار نسخه نهایی کتاب «رودخوانی» را اربعین سال 92 که خدمت مقام معظم رهبری رسیده بودیم به ایشان هدیه کردند و اولین کسی که نسخه کامل این کتاب را مطالعه کرده، مقام معظم رهبری است. این مداح اهل‌بیت(ع) در ادامه گفت: چند وقت بعد، 17 ربیع‌الاول از طرف بیت رهبری با سیار تماس گرفتند و گفتند که حضرت آقا فرمودند که کتاب خیلی خوب است، بلکه از خوب هم بالاتر است. تا اینکه ما در همین فاطمیه خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، که آقای سیار هم صبح همان روز از نجف رسیده بودند و تشریف آوردند، بزرگان مختلفی مانند آقایان فلاح‌زاده، هاشمی شاهرودی و حسینی بوشهری هم آنجا بودند؛ آقای سیار که آمد حضرت آقا در ابتدا گفتند: من این کتاب شما را خواندم و فرمودند که شعر «برف» خیلی خوب بود، شعر «طعمه و ماهی» خیلی خوب بود. ساختار کتاب کامل در ذهن مقام معظم رهبری بود و ایشان با توجه به وجود اشعار نیمایی در این کتاب بسیار تأکید داشتند به قالب نیمایی و اینکه شعر نیمایی همراه با وزن و قافیه چقدر خوب است. مطیعی در پایان گفت: در آخر شعر برف آمده است که ای برف کولاک کرده‌ای، مقام معظم رهبری خطاب به محمدمهدی سیار گفتند:‌ «آقای سیار، کولاک کرده‌ای»؛ که من احساس می‌کنم که همین دو کلمه مقام معظم رهبری خستگی را از تن ما به در کرد.

خواسته مردم از دولت

طی چند ماه اخیر حداقل پنج بار به شکل‌های مختلف از مردم نظرسنجی شده بود که مطالبه آنها، پرداخت بیشتر یارانه است یا اینکه دولت از استمرار سیاست‌های تورم‌زا جلوگیری کند؟ نسبت مردمی که خواسته‌شان از دولت این بود که سیاست‌های تورم‌زا کنترل شود در هر پنج نظرسنجی بالغ بر ۸۵ درصد بوده است، اما دولت همچنان سیاست‌های تورم‌زا را دنبال می‌کند.

براي شيعه بودن بايد از این دولت اجازه‌ بگيری!
شيخ عيسي قاسم، رهبر شيعيان بحرين در نماز جمعه منطقه «الدراز» اعلام کرد،‌ رژيم ‌آل‌خليفه عليه مذهب اهل‌بيت(ع) اعلام جنگ کرده و ظلم و ستم به پيروان مذهب اهل‌بيت(ع) را به خود اين مذهب نيز سرايت داده است. وي در خطبه‌هاي خود اين پرسش را مطرح کرد که آيا براي شيعه بودن بايد از دولت اجازه‌ بگيرم و خمس را به جز با اجازه دولت جمع‌آوري نکنم؟ در اين صورت هزار فقيه بدون دريافت اجازه‌نامه از مقامات دولتي هيچ ارزشي ندارند.

به نام نظام به کام اصلاح‌طلبان!
«عارف» سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته را به نام اصلاح‌طلبان که دارای هیچ نامزدی در انتخابات نبودند، ثبت کرد. محمدرضا عارف در نهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی در هتل آسمان اصفهان، از حضور بیش از 73 درصد مردم در انتخابات خرداد 92 به عنوان یک حماسه یاد و اظهار کرد: نتیجه این انتخابات یک سرمایه اجتماعی برای اصلاح‌طلبان است که باید آن را حفظ کنیم و سپس ارتقا دهیم. وی گفت: اگر بخواهیم مردم‌سالاری پاسخگوی مطالبات مردم باشد، راهی جز انجام فعالیت‌های سازمان‌یافته از سوی احزاب و سازمان‌ها نداریم. وی با تأکید بر تقویت و همکاری و شناسنامه‌دار شدن سازمان‌ها و احزاب افزود: همه باید با حفظ آرامش دولت را کمک کنیم. البته شاید منظور عارف این باشد که اکنون بیش از 70 درصد از پست‌های دولت یازدهم به کام اصلاح‌طلبان رقم خورده است این سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان است.

دلیل اهانت‌های آمریکا علیه ایران
آمریکا اطمینان یافته است که تحقیرها و توهین‌هایی که در حق ملت ایران می‌کند بدون پاسخ خواهد ماند و این سبب نمی‌شود که برخورد محکمی از سوی دولت با او صورت بگیرد. به همین دلیل است که؛ رابرت هانتر محقق ارشد مرکز روابط ترانس آتلانتیک در دانشگاه جانز هاپکینز در صدای آمریکا این فشار‌های آمریکا را شبیه به طنز می‌داند و می‌نویسد: به این ترتیب هر دو کشور در توطئه‌ای ناگفته، مصداق این طنز هستند که «واقعیت‌ها و شخصیت‌های بزرگ تاریخی دوبار ظهور می‌کنند؛ یک بار به صورت تراژدی و بار دیگر به شکلی خنده‌آور.» نه ایالات متحده و نه ایران در تلاش‌های کاملاً جدی‌شان برای پایان دادن به سوءتفاهم ـ اگر نگوییم بحران ـ دیرپای برنامه اتمی ایران به این بازی متقابل نیازی ندارند. در عین‌حال می‌توان گفت این «توفان در فنجان چای ایران» در گفت‌وگوهای اتمی ایران با مذاکرات گروه به اصطلاح ۵+۱ خللی وارد نمی‌کند.

هزینه سگ‌های زرد برای وزارت ارشاد
معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره دفن جسد دو عضو گروه سگ‌های زرد در قطعه هنرمندان و دفن ریچارد فرای در کنار زاینده‌رود اصفهان گفت: وزارت ارشاد در بحث انتقال اجساد نه مسئولیتی دارد و نه دخالت می کند؛ به اندازه کافی برای انتقال اجساد دو هنرمند از کانادا به ایران و دفن در قطعه هنرمندان بهشت زهرا هزینه پرداخت. در اینجا خبرنگار از وی می‌پرسد: منظورتان دو عضو گروه سگ‌های زرد است؟ و حسین نوش‌آبادی گفت: بله، در صورتی که وزارت ارشاد در هزینه‌های انتقال جسد آن دو نفر هیچ پرداختی نداشت اما خیلی سوالات حاشیه‌ای و ناصوابی در این‌باره مطرح شد.

سفارش‌های مرحوم ماموستا مجتهدی به خبرنگاران

امام جمعه سنندج که به‌تازگی دعوت حق را لبیک گفت در دیدار با جمعی از خبرنگاران گفته بود: یکی از وظایف مهم رسانه‌ها در مقطع حاضر انعکاس دستاوردهای نظام در مناطق مختلف کشور است.
وی با یادآوری برخی دستاوردهای انقلاب و نظام گفت: بعد از انقلاب به‌برکت نگاه بلند معمار کبیر انقلاب و نیز رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب جهش علم در کشور سرعت گرفته و همین امر سرخوردگی و بغض بدخواهان ملت را سبب شده است. ماموستا مجتهدی به اجماع ملت ایران در اطاعت محض از فرامین مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: ملت به‌روشنی به این نتیجه رسیده که نبود رهبری واحد و مدبر چه لطمه‌های جبران‌ناپذیری به جامعه وارد می‌کند، بنابراین پیوند ملت با رهبر در کشور هرروز مستحکم‌تر از پیش خواهد شد. ماموستا حسام‌الدین مجتهدی با 93 سال سن از 10 سال پیش به این سو در سمت امام جمعه این شهر به انجام وظیفه می‌پرداخت و از سه سال پیش نیز به عنوان نماینده استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری عضویت داشت.


یادداشت
علی سعیدی شاهرودی

آسيب‌شناسي نرم‌افزار انقلاب اسلامی (36)
آسیب‌شناسی بعثت در عصر امامت:

9 ـ تمرکز هدف روی نیازهای مادی انسان
از جمله تفاوت‌های مهم بین نظام‌های سیاسی مبتنی بر جهان‌بینی توحیدی با نظام‌های مبتنی بر جهان‌بینی مادی و اومانیستی دوگانه بودن اهداف است. بر اساس آموزه‌های قرآن، اهداف در نظام‌های الهی دارای دو بُعد و دو جهت اساسی است. بخشی از اهداف ناظر به نیازهای مادی و اجتماعی جامعه از جمله برقراری نظم، امنیت، تأمین نیازهای عمومی، رفاه مردم و تأمین آزادی‌ها است و بخشی هم، ناظر به نیازهای معنوی است همچون؛ نشر و گسترش معارف دینی، ترویج فضایل اخلاقی و زدودن رذایل و ایجاد زمینه زندگی پاکیزه برای رشد و تعالی و تکامل آحاد جامعه و جهت‌گیری برای رسیدن انسان‌ها به سعادت ابدی در جهان واپسین.
اما نظام‌های سیاسی مبتنی بر جهان‌بینی مادی و اومانیستی جهت واحدی را هدف‌گیری می‌کنند و آن، تأمین نیازهای مادی از جمله نظم و امنیت، نیازهای عمومی، رفاه و آزادی برای آحاد جامعه است.
جنبش فکری اومانیستی که در حقیقت عصیانی علیه اوضاع حاکم بر قرون وسطی بود و با شعار اصالت انسان مطرح و زمینه‌ساز رنسانس و انقلاب صنعتی گردید و پس از آن، جریان فکری ماتریالیستی که با شعار اصالت ماده و در تقابل با جریان افسارگسیخته لیبرالیسم شکل گرفت؛ با اتکا به مبانی آن، یعنی نگرش مادی و تک‌ساحتی به انسان و نفی متافیزیک و دین‌مداری مطرح شد، روی نیازهای مادی آدمی متمرکز شد و سرانجام به جایی رسید که اکثریت پژوهشگران و لابراتوارها در رقابت عجیب برای تحریک امیال نفسانی و تحریک ذائقه آدمی برآمدند. تکثّر و تنوع در مواد غذایی، نوشابه‌ها، دخانیات و ابزار و وسایل زندگی، وسایل تزیینی تجملی و ترابری همه و همه مبیّن تک بُعدی بودن جهت‌گیری‌های نظام‌های موجود در غرب و شرق است.
قرآن با تأکید روی بُعد معنوی و با صراحت، یکی از اهداف رهبران الهی را تزکیه و تعلیم برمی‌شمرد و پیامبر اعظم(ص) در بیانی پیرامون فلسفه بعثت می‌فرماید: «انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» همانا من مبعوث شدم تا ارزش‌های اخلاقی را تتمیم و تکمیل کنم.
حرکت تک بُعدی نظام‌های سیاسی ماده‌گرا و جهت‌گیری دو بعدی نظام‌های متکی بر جهان‌بینی الهی بر اساس مبنا و فلسفه خاصی است. نظام‌ها و اندیشه‌های اومانیستی و ماتریالیستی چه اصالت را به انسان و یا به ماده بدهند، انسان را تک‌ساحتی و مادی معرفی کرده و روح مجرّد را منکر شده‌اند و انسان مادی هم جز نیاز مادی ندارد، اما مکتب‌های توحیدی به ویژه مکتب حیاتبخش اسلام، انسان را علاوه بر جسم مادی، دارای روحی می‌داند که مجرد است و نیازهای مخصوص به خود را می‌طلبد. در این نگرش، جسم، قالب، اسکلت و سکوی روح است و نقش روح به مراتب مهم‌تر از جسم است. در این دیدگاه، انسان جاودانه و ابدی است و نظام سیاسی در تأمین لذت و خوشی در حیات ابدی آدمی نقش تعیین‌کننده اساسی و زیربنایی دارد.
موضوع مهم، توأمان بودن الزامات تحقق اهداف است. به عبارت دیگر، نظام سیاسی که هدف آن تأمین دو گروه از اهداف است، در چه صورت و با چه شرایطی می‌تواند هر دو گروه اهداف را جامه عمل بپوشاند؟ هم نیازهای مادی و جسمی آدمی را فراهم کرده و هم، نیازهای معنوی و روحی که فلسفه وجودی همه مکتب‌های الهی است، تحقق بخشد. گرچه پرداختن به همه الزامات در این مختصر نمی‌گنجد، اما به برخی از آنها اشاره می‌شود.
مهم‌ترین شرط و اساسی‌ترین رُکن برای تأمین دو گروه اهداف، اطّلاع و اشراف مدیریت عالی جامعه و رهبری نظام بر همه مصالح و مفاسد جسم و روح آدمی و یا زمینه دستیابی به مصالح و مفاسد و ظرفیت شناخت نیازهای مادی و معنوی جامعه است و کسی که به این دو گروه، اطّلاع و اشراف ندارد، چگونه می‌تواند این مأموریت را تحقق بخشد. دومین شرط، مصونیت رهبری عالی نظام است، چه مصونیت ذاتی یعنی عصمت و چه مصونیت حداکثری یعنی عدالت. یعنی در تأمین مصالح و مفاسد و تحقق دو گروه اهداف، دچار خطا و انحراف نشده و برای اغراض خاصی، مصالح دنیا و نیازهای مادی را بر دیگر نیازها ترجیح ندهد. سومین شرط، محاسبه دو گروه نیازها و تلفیق و ترکیب آنها در نظام برنامه‌ریزی و اجرا است. همانند یک مهندس و متخصص ماهر و چیره‌دستی که در صدد تولید کالا یا مواد غذایی مطلوب و با کیفیت بالاست و با دقت، عناصر ترکیبی را در چارچوب محاسبات تهیه و تلفیق کند و در چرخه تولید قرار می‌دهد تا بتواند به نتیجه مطلوب برسد. رهبری و متولیان نظام هم کارشناسان ماهری هستند که در صورت اشراف بر نیازهای مادی و معنوی و ترکیب و تلفیق نیازها در نظام برنامه‌ریزی و دقت در اجرا، زمینه تحقق اهداف را فراهم می‌‌کنند. تدبیر خداوند متعال در فلسفه آن و تداوم بعثت در بستر امامت و پیش‌بینی وحی در پیامبر(ص) و علم غیب در امام و عصمت در پیامبر و امام در جهت تضمین الزامات و شرایط تأمین دو گروه اهداف است. فلسفه انتصابی بودن پیامبر و امام هم همین مسئله است که دستیابی به رهبر با این ویژگی‌های مهم که تضمین‌کننده خوشبختی بشریت است، بدون انتصاب و از طریق مراجعه به آرای مردم یا شورای چند نفره امکان‌پذیر نبوده و نیست.
تدبیر ذات باریتعالی و سازوکار دستیابی به رهبری مطلوب یک اصل ثابت و فرازمانی بوده و اگر در عصر نبوت این اصل پذیرفته شد، قطعاًً در دوره‌های بعدی هم باید پذیرفته شود، از این رو این موضوع مسلم است که انکار ربوبیت تشریعی یعنی انکار شارعیت خداوند متعال به انکار ربوبیت تکوینی و خالقیت خداوند منجر خواهد شد.
آنچه که در دوره اولیه و پس از رحلت پیامبر(ص) اتفاق افتاد، تغییر در سازوکار نحوه تحقق تدبیر ذات باریتعالی بود که در نتیجه انسان‌های معمولی بدون داشتن ویژگی‌های اصلی مورد اشاره جایگزین رهبری عالی نظام با اوضاع تعیین شده قرار گرفتند و یکی از پیامدهای آن، ایجاد نقیصه جدی در تأمین نیازهای معنوی و توجه اصلی به نیازهای مادی و دنیایی انسان‌ها بود و هنگامی که قدرت در دست جریان اموی و عباسی قرار گرفت به‌طور کلی حرکت حاکمیت یک سویه شد و مصالح معنوی، روحی و اخلاقی که تضمین‌کننده که تضمین کننده زندگی پاکیزه در این جهان و ســعادت جهان دیگر بود، به فراموشی سپرده شد.


 

صفحه 4 نگاه دوم


 

تئوریزه کردن دو قطبی‌سازی اصلاحات + اعتدال و منتقدان دولت
حسین عبداللهی فر

«شرق» در نخستین روز هفته «صف‌بندی سیاسی در فضای جدید» را موضوع چندین یادداشت خود کرد و در راستای ضرورت دو قطبی‌سازی‌های جدید به تشریح تأثیر فضای دو قطبی در پیروزی جناح‌های سیاسی و عدم امکان شکل‌گیری خط سوم یا گفتمان دیگری در فضای سیاسی کشور پرداخت.
این روزنامه با تئوریزه کردن دو قطبی «اعتدال و اصلاحات» از یک‌سو و مخالفان آن‌ها تحت عنوان «افراطیون» به قلم حمیدرضا جلایی‌پور نوشت: «مهم‌ترین وجه ائتلاف شکل گرفته در انتخابات که بخشی از آن دولت روحانی است این بوده که مرعوب سر و صدای تندروها نشده است.»
در راستای همین دوقطبی‌سازی‌ها بزرگنمایی شکاف‌ها و اختلافات داخلی در دستور کار برخی از روزنامه‌ها قرار گرفت.
«آفتاب یزد» در همان روز اول هفته «جریان‌سازی مشکوک علیه دولت» را از قول مشاور رئیس‌جمهور تیتر کرد و به نقل از محمدرضا صادق، مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور نوشت: «حتی اگر افراد یا یک جریان سیاسی خدایی نکرده در صدد باشند با سوء‌استفاده از ابزارهای اطلاع‌رسانی، آثار و دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به سیستان‌وبلوچستان را به محاق ببرند، لازم است توجه کنند که گمانه زنیهای عجیب یا برجسته‌سازی اخبار حاشیه و کذب، همزمان یا پس از این سفر به مصلحت منافع و مصالح کلان نظام نیست.»
در همین راستا برخی دیگر از روزنامه‌ها تلاش کردند تا صداوسیما را در مقابل دولت معرفی کنند. «آرمان» روز شنبه(۳۰/۱/۹۳) از قول محمود میرلوحی تیتر زد: «برخی نگاه‌ها در صداوسیما در مسیر جبهه پایداری است.»
یکشنبه(۳۱/۱) این خط با برجسته‌نمایی سخنان سیدمحمد خاتمی در نشست ماهیانه بنیاد باران دنبال شد. «اعتماد» با اختصاص تصویر اول خود به خاتمی، روی تصویر وی نوشت: «دشمنان بیرونی و تحجر دو خطر انقلاب اسلامی هستند.» «شرق» هم «دفاع تمام‌قد خاتمی از جمهوریت نظام» را تیتر کرد. «آرمان» نیز روی تصویر بزرگی از خاتمی نوشت: «اصلاحات درصدد گرفتن قدرت نیست.»
این روزنامه یک روز بعد اظهارات نقویان درخصوص علت حضورش در مراسم ختم پدر همسر خاتمی را تحت عنوان «پایان سکوت روحانی میانه‌رو» تیتر کرد.
«آفتاب‌یزد» هم «حمایت بی‌سابقه روحانی مشهور تلویزیون از خاتمی» را تیتر کرد و در سرمقاله همین روزش تحت عنوان «اعلام جنگ؟!» نوشت: «کارت زرد به وزیر آموزش و پرورش در آستانه روز معلم یک معنی بیشتر نمی‌تواند داشته باشد و آن اعلام جنگ با دولت روحانی در سال جدید است.»
این روند سه‌شنبه(۲/۲) به اوج رسید و «آرمان» در تیتر اول خود از تشکیل فراکسیونی تحت عنوان «یاران روحانی متحد می‌شوند» خبر داد و نوشت: «روز گذشته برخی افراد مستقل برای حمایت از دولت تدبیر جدی‌تر وارد عرصه شدند. 31 درصد نمایندگان مجلس، در زمان انتخابات در لیست جبهه پایداری و جبهه متحد اصولگرایان قرار نداشتند و به عنوان مستقل وارد مجلس شدند. افرادی که اگر منسجم شوند، بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان خواهند شد.»
چهارشنبه(۳/۲) هم «اعتماد» «حمله به روحانی» را در راستای دوقطبی دولت و اصولگرایان تیتر اول خود کرد و نوشت: «اگر چه طرح سوالات و تذکرات به دولت روز به روز افزایش پیدا می‌کند، ولی این اتفاق هنوز نتوانسته پایداری‌های مجلس را که تا مرز انزوا در مجلس پیش رفته بودند، راضی کند. تذکرهای شفاهی و کتبی این اقلیت بهارستان زمانی در صحن علنی مجلس جان گرفت که در عین تشدید تذکرات و نطقها با بی‌تفاوتی و سکوت هیئت رئیسه مجلس روبه‌رو شد.»
این روزنامه در روز آخر هفته هم تیتر نخست خود را به رفتارشناسی یاران احمدی‌نژاد علیه دولت روحانی اختصاص داد و نوشت: «جنجال بی‌توقف» این تیتری ثابت است برای خبرهایی که این روزها از مجلس می‌رسد. جریان تندروها که فراکسیونی کوچک موسوم به پایداری در مجلس است، حالا خط و مشی تخریبی خود علیه دولت را آشکارتر کرده است. اگر در ابتدای روی کار آمدن دولت، وزیران در سبیل هدف بودند، اکنون خود رئیس‌جمهور و نزدیکانش مانند همسر و برادرش هدف انتقادها قرار می‌گیرند. جریان پایداری می‌گوید که «فرصت به دولت تمام شد» و بی‌پرواتر از گذشته در برابر دولت و گام‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت موضع خواهد گرفت. این هشدار به این مفهوم خواهد بود که باید منتظر حمله‌هایی تندتر از نطق روز سه‌شنبه روح‌الله حسینیان به دولت و شخص روحانی هم باشیم.»
«آرمان» هم در این روز جمله «مطالبه اصلی اصلاح‌طلبان توقف رویکرد احمدی‌نژاد است» را تیتر گفت‌وگوی خود با آذر منصوری قرار داد و نوشت: «رابطه اصلاح‌طلبان با دولت تدبیر و امید یکی از دغدغه‌های اصلی این روزهای گروه‌های مختلف سیاسی است. از یک سو اصولگرایان قرار دارند که مدعی هستند کفه ترازوی کابینه دولت یازدهم به سمت اصلاح‌طلبان سنگینی می‌کند و از سوی دیگر برخی اصلاح‌طلبان معتقدند که آقای روحانی به عنوان منتخب مردم در انتخاب اعضای کابینه به‌خصوص وزارتخانه‌های کلیدی دولت محتاطانه عمل کرده و با اصولگرایان مماشات کرده است. تا اینکه بخش عمده‌ای از اعضای کابینه در ایام تعطیلات نوروز به دیدار سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران رفتند. نکته‌ای که شاید در ابتدا به مذاق منتقدان دولت خوش نیامد، اما به بسیاری از گمانه‌زنی‌ها در رابطه جریان اصلاح‌طلبی با دولت تدبیر و امید رنگ و بوی تازه‌ای داد.»


مرورى بر يك رخداد
علي موحد

مروري بر داغ‌تر شدن تنور مناقشات روسيه و غرب در اوكراين
مراحل جديد جدال مسكوـ واشنگتن

چنانكه پيش‌بيني مي‌شد نشست چهارجانبه آمريكا، روسيه، اتحاديه اروپا و دولت خودخوانده اواكراين در ژنو نتوانست آرامش را به اين كشور بازگرداند و هر كدام از طرف‌ها همچنان به دنبال اجراي طرح‌هاي خود براي كسب امتيازات بيشتر هستند. اكنون جدال‌ها ميان دو طرف در چند محور در حال گسترش است كه سرنوشتي نامعلوم را پيش‌روي اوكراين قرار داده است.
در حوزه سياسي در حالي رايزني ميان مقامات آمريكايي، اروپايي و روسيه و البته با محوريت كري و لاوروف وزراي خارجه روسيه و آمريكا ادامه دارد كه همزمان تحركات تحريك‌آميزي از سوي همه طرف‌ها مشاهده مي‌شود كه جنگي لفظي را به همراه داشته است. جو بايدن، معاون رئيس‌جمهور آمريكا، چهارشنبه ديداري از كي‌يف داشت و رسماً بر حمايت نظامي و اقتصادي از اوكراين تأكيد كرد. همزمان اوباما، رئيس‌جمهور آمريكا كه به شرق آسيا سفر كرده نيز روسيه را به واكنش تند تهديد و بر حمايت از كي‌يف اصرار كرد. مقامات اروپايي از جمله سران انگليس، آلمان و فرانسه نيز اين رويه را پيگيري كردند. رويكردهايي كه نتيجه آن، تحريك كي‌يف براي اجراي مرحله دوم سركوب مردم در شرق اوكراين بود. آنها با ادعاي مقابله با تروريسم با ادوات سنگين نظامي وارد مناطق شرقي شدند كه در نتيجه آن، دهها نفر كشته و زخمي شدند.
در واكنش به تحركات سياسي غرب، روسيه نيز بي‌كار نماند. از يك سو پوتين، رئيس‌جمهور روسيه، طي سخناني بر حمايت از كريمه و روس‌تباران شرق اوكراين تأكيد کرد و پاسخ قاطع به سركوب‌گري‌ها در اين منطقه را حق روسيه دانست. مواضعي كه البته از سوي مدودف، نخست‌وزير و لاوروف، وزير امورخارجه روسيه نيز تكرار شد. از سوي ديگر در سازمان ملل روسيه تحركات جديدي صورت داده چنانكه ويتالي چوركين، نماينده روسيه در اين سازمان، خواستار واكنش عملي سازمان ملل در قبال سركوب مردم شرق اوكراين شده است.
مرحله ديگر تقابل‌ها ميان روسيه و غرب را در حوزه اقتصادي مي‌توان مشاهده كرد. اروپا و آمريكا از يك سو از وضع تحريم‌ها عليه روسيه خبر داده و در نشست‌هاي متعدد اعمال محدوديت عليه آن را مورد تأكيد قرار داده‌اند چنانكه گروه هفت بار ديگر لغو عضويت روسيه را تمديد كرد. نكته قابل‌توجه آنكه آمريكا براي حفظ اروپا در كنار خود، ادعاي تأمين نياز انرژي اروپا را مطرح كرده حال آنكه بسياري از تحليلگران اقتصادي تأكيد دارند با تحريم نفت و گاز ايران و روسيه، عملاً منابع انرژي آمريكا روبه تحليل خواهد رفت، از این رو اين كشور در عالم واقع توان تأمين انرژي اروپا را ندارد. در واكنش به اين تحركات روسيه نيز از اجراي تحريم عليه غرب سخن گفته است. چنانكه پوتين اعلام كرد تحريم كردن روسيه يك شوخي مضحك و بلوفي ناشدني است چرا كه ناديده گرفتن روسيه در عرصه اقتصاد، امري بچگانه و غير عملي است و وعده‌هاي آمريكا به اروپا نيز صرفاً رفتاري تبليغاتي و رسانه‌اي است. نكته‌ قابل توجه آنكه بسياري از محافل اقتصادي اروپا و آمريكا نيز به اين امر اذعان دارند چنانكه اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان حذف اقتصادي روسيه را برابر با نابودي اروپا دانسته و جك لو، وزير خزانه‌داری آمريکا نيز مي‌گويد با تحريم كشور بزرگي همچون روسيه، شركت‌هاي اروپايي و آمريكايي بيشترين ضررها را متحمل خواهند شد.
حوزه نظامي مرحله ديگر تقابل‌هاي جديد ميان روسيه و غرب را تشكيل مي‌دهد. با آغاز حملات كي‌يف به شرق اوكراين، ناتو و آمريكا در لهستان مانور نظامي برگزار كردند در حالي كه افزايش نيرو در بلغارستان و روماني را نيز در دستور كار قرار داده‌اند. اقدام تحريك‌آمیز ناتو و آمريكا سبب شد تا روسيه نيز در مرزهاي اوكراين رزمايش نظامي برگزار کند در حالي كه همزمان وزير دفاع روسيه تأكيد كرد مسكو حمايت نظامي از روس‌تباران در اوكراين و نيز مقابله با تهديدات آمريكا و ناتو را حق خود دانسته و در اجراي آن كوتاهي نخواهد كرد.
آرايش نظامي روسيه و غرب در مناطق مرزي اوكراين چنان گسترش يافته كه برخي ناظران از احتمال تقابل نظامي ميان دو طرف سخن مي‌گويند كه مي‌تواند تكراركننده جنگ گرجستان باشد.
به هر تقدير آنچه اكنون در اوكراين در حال شكل‌گيري است از يك سو سرنوشت نامعلوم اين كشور است به‌ويژه اينكه با وجود سركوب‌گري‌هاي دولت خودخوانده كي‌يف، مناطق شرقي همچنان به دنبال خودمختاري هستند و از سوي ديگر، تقلاي روسيه و غرب براي برنده بودن در معادلات اوكراين به عنوان راهبردي براي دیگر تقابل‌هاي جهاني آنها، بر حساسيت‌هاي موجود افزوده است. جدالي كه دامنه آن در هفته‌هاي آينده نيز ادامه خواهد داشت چرا كه هر كدام شكست و يا پيروزي در اين عرصه را برابر با حذف خود و يا خارج ساختن رقيب از ميدان مي‌دانند و حاضر به عقب‌نشيني از مواضع خود نیستند.


ديپلماسى
فرامرز پارسا

مهره‌چيني‌های غرب
بررسي ساختار رفتاري غرب نشان مي‌دهد كه سياست آنها همواره بر سه اصل استوار است. ايجاد چالش عليه کشورها، فضاسازي رسانه‌اي و در نهايت، يارگيري جهاني براي تحميل خواسته‌ها به کشور هدف، محور اين اصول را تشکيل مي‌دهد. نمود عيني اين رفتار را در تحرکات اخير کشورهاي غربي عليه جمهوري اسلامي ايران مي‌توان مشاهده کرد.
مجلس اروپا با ادعاي حمايت از حقوق بشر، قطعنامه‌اي را عليه جمهوري اسلامي ايران منتشر کرد. آنچه در اين بيانيه تأکيد شده، توجه غرب به مسئله حقوق بشر در ايران و از جمله، لزوم حمايت از همجنس‌گرايان است.
پس از اين قطعنامه مداخله‌‌جويانه شاهد گزارش‌هاي متعددي از سوي رسانه‌هاي غربي هستيم که به برجسته‌سازي مسئله حقوق بشر و حمايت از سران فتنه پرداختند.
مقامات کاخ سفيد و کنگره آمريکا نيز به بهانه حقوق بشر و حمايت ايران از تروريسم همزمان بر اعمال تحريم‌‌هاي جديد عليه ايران تأکيد کردند. انگليس نيز با صدور بيانيه‌اي پانزده تن از مقامات ايران را در ليست تحريم‌ها قرار داد و ادعا دارد که در چارچوب حمايت از حقوق بشر اين اقدام را صورت داده است.
«آمانو» مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در حالي گزارش جديد خود را منتشر مي‌سازد كه در كنار اذعان به رقيق شدن نيمي از اورانيوم 20 درصد غني‌سازي شده ايران و پايبندي تهران به توافقات ژنو، ادعا دارد كه نمي‌تواند بر عدم انحراف هسته‌اي ايران تأييد کند. وي چنان عنوان مي‌كند كه گويي ايران داراي انحراف هسته‌اي است و ادعاهاي غرب عليه تهران، ادعاهاي صحيحي است.
با توجه به اصول اوليه غرب يعني چالش‌آفريني، فضاسازي رسانه‌اي و يارگيري جهاني مي‌توان گفت که در روزهاي آينده احتمال مطرح شدن ادعاهاي مشابه از سوي ساير کشورهاي اروپايي نظير فرانسه نيز وجود دارد.
حلقه تكميلي اين رفتار را در اقدام آمريكا در تصويب قانون جلوگيري از ورود «ابوطالبي» نماينده جديد ايران در سازمان ملل به آمريكا و امضاي آن توسط اوباما و نيز مصادره ساختمان بنياد علوي متعلق به ايرانيان مقيم آمريكا به بهانه فعاليت براي ايران مي‌توان مشاهده كرد.
بررسي رفتار غرب نشان مي‌دهد كه آنها با اين فضاسازي‌ها و ايجاد ساختارها و چالش‌هاي حاشيه‌اي در حالي به دنبال برهم زدن تمرکز ايران در روند مذاکرات با معطوف شدن به حاشيه‌ها هستند که همزمان تلاش دارند افکار عمومي جهان را براي اعمال فشار بيشتر بر ايران و گنجاندن مسائل حاشيه‌اي در مذاکرات تحريک کنند.
مي‌توان گفت ادعاهاي مطرح شده از سوي محافل رسانه‌اي و سياسي غرب درباره حقوق بشر در ايران و يا اعمال تحريم‌هاي جديد، سياستي براي گنجاندن مطالبات ضد ايراني غرب در قالب بيانيه اتحاديه اروپا در مذاکرات هسته‌اي است تا در لواي آن بتوانند امتيازات هسته‌اي و غير هسته‌اي گسترده‌اي را از ايران مطالبه کنند.
به عبارتي، غرب در حال زمينه‌سازي‌ براي گنجاندن بندهاي حاشيه‌اي به مذاکرات است. در حالي که ادعاهاي بشردوستانه را مطرح ساخته و چنان عنوان مي‌کند که به دنبال تحقق حقوق بشر است. حقوق بشري که البته معيار غربي دارد که صرفاً تأمين‌کننده منافع غرب است. چنانكه همين مدعيان حقوق بشر در برابر سركوب مردم بحرين و عربستان و جنايات تروريست‌ها در سوريه، راه سكوت در پيش گرفته‌اند و براي رسیدن به منافع خود كشته شدن هزاران انسان بي‌گناه را امري مجاز مي‌دانند و از آن حمايت مي‌كنند. اين رفتارها زماني بيشتر نمود پيدا مي‌كند كه در اواسط ارديبهشت‌ماه، ميان ايران و گروه 1+5 دور جديد مذاكرات براي رسيدن به توافق جامع آغاز خواهد شد و غرب تلاش دارد تا آنچه را كه در گذشته به آن دست نيافته در لواي اين مذاكرات كسب کند. آنها با ايجاد فضاي حاشيه‌اي و گرفتارسازي ايران در بازي‌هاي متفرقه، اين اهداف را پيگيري مي‌كنند، در حالي كه در ظاهر، ادعاي تعامل و مذاكره با ايران را سر مي‌دهند و حتي خواستار همراهي جهاني با طرح‌هاي آنها در قبال ايران مي‌شوند.


پرونده

بندهای احتمالی توافق جامع هسته‌ای!
اندیشکده آمریکایی «رند» در گزارشی به ارزیابی ویژگی‌های احتمالی توافق جامع هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخته است. موسسه رند در این گزارش، مهم‌ترین اصول توافق جامع هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ را ‌به شرح زیر بیان کرده است: ۱- ایران به غنی‌سازی ادامه خواهد داد، اما به صورت محدود؛ این محدودیت‌ها شامل درجه غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژها خصوصاً در سایت فردو است. ۲- رآکتور آب‌سنگین اراک به یک رآکتور آب‌سبک تبدیل خواهد شد که قابلیت بازفرآوری نداشته باشد و تحت نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی بماند. ۳- این توافق شامل بازرسی‌های ناخوانده آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران خواهد بود؛ ایران متعهد می‌شود نسبت به امضا و تصویب پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) اقدام کند. امضای این پروتکل به آژانس اجازه می‌دهد از سایت‌های اعلام‌نشده بازرسی سرزده داشته باشد. ۴- ایران متعهد می‌شود اطلاعات لازم درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای خود را ارائه کند. ۵-کاهش تدریجی تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران به اجرای توافق‌نامه منوط می‌شود. ضمناً رفع تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا با تصویب قوانین جدید در کنگره این کشور صورت خواهد گرفت.
کارشکنی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای

سرگئی لاوروف در گفت‌وگو با راشاتودی با اشاره به اینکه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران هرگز در دستور کار مذاکرات هسته‌ای گروه 1+5 نبوده است، تأکید کرد این موضوع در توافقنامه ژنو در نوامبر گذشته میان ایران و گروه 1+5 مطرح نشد. لاوروف در ادامه، توافقنامه ژنو میان ایران و گروه 1+5 را کاملاً شفاف خواند و با اشاره به کارشکنی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و مطرح کردن مسئله تسلیحات موشکی پس از مدت کمی از آغاز اجرای این توافق گفت مطرح کردن این موضوع حتی احتمال شکست مذاکرات و از بین رفتن نتایج حاصل از مذاکرات را به همراه دارد.
آرزوی اعراب خلیج‌فارس توقف ایران هسته‌ای است
ترکی الفیصل، رئیس پیشین سرویس اطلاعات عربستان و عضو ارشد خاندان حاکم این کشور در نشست امنیتی منامه از کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس خواست تا در مقابل هر امر غیرقابل پیش‌بینی در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای ایران آمادگی لازم را داشته باشند. الفیصل اظهار داشت: دنبال هیچ‌گونه دشمنی با ایران نیستیم و هیچ دشمنی را برای این کشور و مردمش هم به‌عنوان همسایه و هم به این دلیل که مسلمان هستیم، نمی‌خواهیم اما ضرورت تأمین امنیت‌مان، ما را به سمتی سوق می‌دهد که توازن منطقه‌ای را با این کشور برقرار کنیم، که دستیابی به دانش هسته‌ای و آمادگی برای تعامل با تمام احتمالات مطرح در زمینه پرونده هسته‌ای ایران از این قبیل است. این عضو خاندان حاکم عربستان، آرزوی اعراب حوزه خلیج‌فارس درخصوص مذاکرات هسته‌ای را دستیابی به هدف مشخص توقف اهداف هسته‌ای ایران در قبال ضمانت‌های معین ذکر کرد.
موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران در نیویورک!

وب‌سایت واشنگتن تایمز (washingtontimes) در تحلیلی درباره موشک‌های بالستیک ایران به نوشتار معاون رئیس‌جمهور آمریکا در شورای سیاست خارجی، نوشت: «کاخ سفید با وجود نگرانی‌هایش از پیشرفت و توسعه برنامه‌های موشکی ایران، همچنان ساکت مانده است و در این زمینه مانند سگی است که پارس نمی‌کند.» «ایلان برمن» نوشت: «از پاییز گذشته، واشنگتن و اروپا درگیر دیپلماسی هسته‌ای با ایران هستند و امیدوارند که بتوانند جلوی ایران هسته‌ای بگیرند. اما مسئله اینجا است که توافق دیپلماتیک تنها جلوی ایران را در رسیدن به ظرفیت هسته‌ای می‌گیرد در حالی که باید توانایی ایران در استفاده از موشک‌های هسته‌ای هم گرفته شود.»


اقتصادى
سعید مهدوی

معمای چندمجهولی نرخ ارز
ثبات اقتصادی کشور، بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری، کنترل قیمت‌‌ها و بسیاری دیگر از شاخص‌های اقتصادی به شدت به ثبات و آرامش در بازار ارز وابسته هستند. از طرف دیگر بی‌نظمی و تلاطم هرچه بیشتر در این بازار موجب سرازیر شدن نقدینگی از بازارهای تولید و سرمایه‌گذاری به این بخش می‌شود. همچنین زمینه را برای سوءاستفاده دلالان و سودجویان در این وضعیت مهم اقتصادی مهیا و فراهم می‌کند.
نرخ ارز که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به آرامی دامنه نوسانات آن در حال کاهش و ثبات بود موجب نگرانی رئیس کل بانک مرکزی شد. در آن زمان ولی‌الله سیف، قیمت هر دلار را که تا دو هزار نهصد تومان رسیده بود نرخ کف بازار آزاد اعلام کرد که به سرعت واکنش بازار را به همراه داشت و در حالی که همه گمانه‌زنی‌‌ها خبر از شکسته شدن بیشتر نرخ ارز می‌داد، دلار و سایر ارزها را با رشد قیمت مواجه کرد.
اما اکنون با کلید خوردن مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌‌ها، افزایش نرخ ارز و ناآرامی در این بازار، فعالان اقتصادی، مسئولان دولتی و مصرف‌کنندگان نهایی کالا و خدمات (عموم مردم) را از ادامه این روند نگران کرده است؛ لذا در ادامه به عمده دلایل این بالا رفتن نرخ ارز که متأثر از عوامل متعددی است، اشاره می‌شود.
ابهاماتی که در چگونگی اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌‌ها وجود داشته و دارد، بایستی دولت زمان و نحوه اجرای این مرحله را به‌صورت اطمینان‌بخش برای همگان به‌صورت روشن و شفاف بیان می‌کرد.
تأخیرهای چندباره دولت در اعلام نرخ حامل‌های انرژی آرامش را از این بازار سلب کرد. به نوعی می‌توان گفت که دولت با بی‌برنامگی در مسیر افزایش قیمت حامل‌های اصلی انرژی ـ که تأثیر بسزایی در بازار دارند ـ وارد شد.
ابهام در تعین نرخ سود بانکی و سنگینی وزنه کاهش آن و همچنین افزایش نرخ تورم در ماه گذشته موجب خروج بخشی از نقدینگی حساب‌های سپرده بانکی و روانه شدن آن به بازار پرسودتر چون بازار ارز شد.
این روزها گروه اقتصادی دولت در حالی بر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌‌ها متمرکز شده است که به نظر می‌رسد این موضوع سبب شده عملاً به موضوع ثبات نسبی بازار ارز، کم‌توجهی شود.
بی‌ثباتی در بازارهایی چون بورس، مسکن، طلا و سکه در دو ماه و انتظارات تورمی و جو روانی ناشی از اجرای مرحله دوم هدفمندی نیز تأثیر بسزایی در این روند داشته است.
البته رئیس بانک مرکزی هیچ کدام از این دلایل را به جز مورد آخر در افزایش نرخ ارز اخیر دخیل نمی‌داند. سیف تنها عاملی را که از بعد اقتصادی در این روند موثر دانسته، تأخیر انجام شده در ورودی‌های ارزی به این بازار است و اعلام کرده که این نوسان‌‌ها، زودگذر و موقتی است.
در پایان باید گفت که دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن، تحریم‌‌ها و عوامل خارجی را دلیل اصلی بی‌ثباتی و افزایش روزافزون نرخ ارز می‌دانست؛ اما اکنون که به گمان خود توافق پیروزی‌بخش ژنو را در کارنامه خود دارد و تعاملات بین‌المللی را سامان داده و روابط تجاری جدیدی ایجاد کرده، دلیل این بازار آشفته ارز را در چه می‌داند و برای حل این معمای چندمجهولی چه برنامه‌ای دارد؟!


نداى قدس

پیروزی حماس در انتخابات آینده
به گزارش پایگاه خبری معا، «آویگدور لیبرمن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، در واکنش به امضای توافقنامه آشتی ملی میان جنبش فتح و حماس، اظهار داشت: در صورت برگزاری انتخابات در فلسطین، جنبش حماس در این انتخابات پیروز خواهد شد. لیبرمن در گفت‌وگو با رادیو رژیم صهیونیستی با اشاره به شروط توافقنامه بین فتح وحماس تأکید کرد: طبق این توافقنامه کاملاً مشخص است که حماس پیروز انتخابات هم در غزه و هم در کرانه باختری خواهد بود. آویگدور لیبرمن همچنین مدعی شد، ابومازن ترور سیاسی را در پیش گرفته در حالی که جنبش حماس ترور را به معنای واقعی کلمه انجام می‌دهد!
خودکفایی غزه در تولید میوه و سبزیجات

35 هزار هکتار از این اراضی در مرز با رژیم صهیونیستی قرار دارد که حدود چهار هزار کارگر فلسطینی در این مزارع مشغول به کار هستند. در کل۴۰ هزار فلسطینی در نوارغزه در بخش تولید میوه و سبزیجات فعالیت می‌کنند و تعداد مالکان باغات غزه به20 هزار نفر می‌رسد. غزه از نظر تولید میوه و سبزیجات به «خودکفایی» رسیده است، این در حالی است که کشاورزان فلسطینی با کمبود آب شیرین روبه‌رو هستند.
صهیونیست‌ها با آتش بازی نکنند
روزنامه صهیونیستی هاآرتص در سرمقاله خود با اشاره به درگیری‌های پیش آمده در مسجد الاقصی نوشت: اقدامات نیروهای نظامی و افزایش تنش‌ها در قدس می‌تواند تمامی منطقه را به کوره‌ای از آتش تبدیل کند. نویسنده این سرمقاله به رهبران رژیم صهیونیستی هشدار داد در سایه بن‌بست به وجود آمده در روند سازش، اقدامات تحریک‌آمیز در قدس و علیه مسجد الاقصی می‌تواند جرقه‌ای باشد که آتش انتفاضه سوم را بار دیگر از قدس شعله‌ور کند. در این سرمقاله خطاب به رهبران صهیونیست گوشزد شده است که مسجد الاقصی جایگاه ویژه‌ای در احساسات یک‌ونیم میلیارد مسلمان در سرتاسر جهان دارد و هر نوع تغییری در آن می‌تواند بازتاب‌های خشونت‌آمیز گسترده‌ای را برای رژیم صهیونیستی به همراه آورد، پس رهبران صهیونیست بهتر است که با آتش بازی نکنند.
شوک آشتی ملی فلسطین به رژیم صهیونیستی

امضای توافق‌نامه آشتی ملی میان دو جنبش فتح و حماس شوک بزرگی به محافل امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی و نیز مقامات سیاسی این رژیم وارد کرد؛ به‌طوری که هیچ یک از بخش‌های امنیتی جامعه صهیونیستی انتظار امضای چنین توافقی را نداشتند و خود را آماده مقابله با تحولات احتمالی ناشی از این آشتی نکرده بودند. به گزارش روزنامه عبری زبان معاریو، منابع امنیتی رژیم صهیونیستی خاطر نشان کرده‌اند که انتظار امضای واقعی توافق آشتی در فلسطین را نداشتند و محافل امنیتی این رژیم از امضای این توافق اطلاعی نداشتند.
قاتل کودکان فلسطینی فرمانده سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، ارتش رژیم صهیونیستی در راستای انتصاب‌های جدید خود که در پی شوک ناشی از آشتی ملی جنبش‌های فتح و حماس و آمادگی به‌منظور مقابله با تحولات روی داده در منطقه صورت می‌گیرد، هالیوی را جانشین کوخافی در سمت فرماندهی سازمان اطلاعات نظامی «امان» کرد. نام هالیوی پس از شکست تجاوز زمینی ارتش صهیونیستی به منطقه عطاطره در شمال غرب بیت حانون در جریان جنگ 22 روزه در سال‌های 2008 و 2009 در رسانه‌ها مطرح شد. در آن زمان، نظامیان ارتش صهیونیستی تحت فرماندهی وی دست به فجیع‌ترین جنایت‌ها در حق کودکان و شهروندان بی‌گناه فلسطینی زدند.


 

صفحه 5
بین الملل

 

 

لبنان در انتظار رئيس‌جمهور جديد
قاسم غفوري

لبنان كه زماني به دليل برخورداري از امنيت، شرايط رفاهي و موقعیت جغرافيايي، عروس خاورميانه نام داشت، با دخالت‌هاي كشورهای غربي و عربي و اشغالگري صهيونيست‌ها چنان گرفتار بحران‌هاي شديد داخلي و خارجي شد كه برخي احتمال تجزيه اين كشور را دور از ذهن نمي‌دانستند. بسياري از ناظران و تحليلگران سياسي اذعان دارند كه شكل‌گيري هسته‌هاي مقاومت و تلاش‌هاي گسترده امام موسي‌صدر و پس از آن، كاركردهاي همه‌جانبه مقاومت و حزب‌الله، طراحي‌هاي دشمنان براي فروپاشي لبنان را ناكام گذاشت و حتي بخش‌هايي از اراضي اشغال شده آن توسط صهيونيست‌ها را آزاد كرد.
بررسي آخرين تحولات لبنان نشان مي‌دهد كه اين كشور در دو حوزه امنيتي و سياسي با چالش‌هايي مواجه بوده كه هر كدام با تدابيري به نسبت رفع شده است. در حوزه سياسي با تشكيل دولت به نخست‌وزيري «تمام سلام» به نوعي، كشور در مسير ثبات قرار گرفت. به‌ويژه اينكه، وي به تشكيل دولتي برآمده از آراي تمام جريان‌هاي سياسي تأكيد كرده است.
در حوزه امنيتي نيز از يك‌سو فعاليت گروه‌هاي تروريستي با محوريت گروه «احمد الاسير» و نيز جريان حامي «عبدالله عزام» و از سوي ديگر رويكرد برخي اعضای جريان غربگراي 14 مارس به ايجاد بحران‌هاي امنيتي براي كسب امتيازات سياسي، اوضاع سختی را بر لبنان حاكم ساخت. اقدامات ارتش و طرح‌هاي حزب‌الله تا حدودي اوضاع امنيتي را در مسير بهبود قرار داده، به ويژه اينكه پيروزي‌هاي حزب‌الله در سوريه در برابر گروه‌هاي تروريستي توانسته امنيت را به منطقه اهدا کند.
با كاهش تنش‌هاي سياسي و امنيتي، در حالي لبنان مي‌رفت تا در مسير روزهاي آرام حركت کند كه پايان دوران رياست جمهوري ميشل سليمان و لزوم توافق گروه‌ها و جريان‌هاي لبناني براي تعيين رئيس‌جمهور جديد ابعاد جديدي از چالش‌هاي سياسي را بر لبنان حاكم ساخته است.
بر اساس توافقات سياسي، رئيس مجلس از شيعيان، نخست‌وزير از اهل سنت و رئيس‌جمهور از مسيحيان است. در باب رئيس‌جمهور آينده لبنان گزينه‌هاي متعددي مطرح شده كه يكي از آنها ابقای دوباره ميشل سليمان در اين سمت است. برخي از جريان‌هاي لبناني ادامه فعاليت سليمان را مولفه‌اي براي عدم ايجاد چالش‌ها ميان جريان‌هاي سياسي و قومي و فرقه‌اي مي‌دانند كه مي‌تواند روند ثبات لبنان را حفظ کند.
اين ديدگاه با مخالفت‌هاي گسترده‌اي همراه شده است، چراكه مواضع ماه‌‌هاي اخير سليمان در قبال يكپارچگي لبنان و مقاومت و نيز برخي گرايش‌های وي به كشورهايي مانند عربستان و فرانسه با انتقادهاي شديد مردمي همراه شده است. هر چند برخي معتقدند مواضع منفي وي عليه حزب‌الله و حتي طرح حذف مقاومت از راهبرد دفاعي لبنان (مردم، ارتش و مقاومت همواره مثلث دفاعي لبنان بوده‌اند) اقدام تاكتيكي وي براي دريافت كمك سه ميليارد دلاري عربستان و تسليحات از آمريكا و فرانسه براي ارتش لبنان بوده اما مردم و بسياري از جريان‌هاي سياسي لبنان آن را مغاير با عزت و اقتدار كشورشان دانسته‌اند و تأكيد دارند كه رفتار سليمان با هيچ مولفه‌اي قابل توجيه نیست.
با اين اوضاع، تكرار دوران رياست‌جمهوري سليمان امري ناممكن شده و يافتن گزينه جايگزين براي وي مولفه اصلي مورد توجه لبناني‌ها شده است.
در اين ميان، جريان 8 مارس شامل حزب‌الله، جنبش امل، جريان آزاد ملي لبنان و گروه‌هاي حامي مقاومت، ميشل عون، رهبر جريان آزاد ملي لبنان را به عنوان نامزد رياست‌جمهوري معرفي كرده‌اند. برخي منابع خبري نيز سمير جعجع، از سران فالانژهاي سابق را نماينده جريان‌ غربگراي 14 مارس (جريان مستقبل، جريان كتائب و...) عنوان کرده‌اند.
بر اساس قوانين لبنان، رئيس‌جمهور نه از طريق رأي مردم، بلكه با رأي دو سوم نمايندگان پارلمان انتخاب خواهد شد.
در اين ميان، مردم لبنان تأكيد دارند رئيس‌جمهور آينده بايد چند مولفه را داشته باشد. نخست آنكه، بر تماميت ارضي لبنان پايبند بوده و در برابر باج‌خواهي‌هاي غربي و عربي ايستادگي کرده و به حساب مردم بهايي را به خارجي‌ها نپردازد. دوم آنكه، وي بايد به اصول مقاومت به عنوان ضامن امنيت و ثبات لبنان و آزادكننده اراضي اشغالي پايبند بوده و براي تحقق خواسته‌های دشمنان لبنان مبني بر خلع سلاح مقاومت گام بر ندارد. حمايت از حضور حزب‌الله در سوريه براي مبارزه با تروريسم از محورهاي اين خواسته‌ها است.
سوم آنكه، وي نبايد نگاه جناحي داشته و به دنبال تعامل ميان جريان‌هاي سياسي باشد.
با توجه به اين مولفه‌ها بسياري تأكيد دارند كه ميشل عون گزينه مناسب‌تري براي ورود به كاخ بعبدا است، چراكه وي داراي كارنامه‌اي موفق در اين سه عرصه است.
به هر حال لبنان در مقطع كنوني، با وضعیتي حساس مواجه است كه حضور افرادي مانند ميشل عون در كرسي رياست‌جمهوري را طلب مي‌كند. در حوزه داخلي، تحكيم آشتي ملي ميان گروه‌هاي سياسي و برقراري امنيت و بازسازي كشور و رفع بحران اقتصادي از اولويت‌هاي اصلي است. در حوزه خارجي نيز ادامه مقاومت در برابر رژيم صهيونيستي، مبارزه با تروريسم حاضر در سوريه و نيز مقابله با تحركات كشورهاي مرتجع عربي و غربي از اولويت‌هاي اصلي است كه لبنان را در اوضاع نابساماني قرار مي‌دهد.
بر اين اساس بسياري تأكيد دارند كه رئيس‌جمهور آينده لبنان از ميان هر جرياني كه انتخاب شود با چالش‌هاي بسياري مواجه است. چالش‌هايي كه حضور فردي با روحيه مقاومت و با محبوبيت مردمي و بدون وابستگي به خارج را الزام‌آور مي‌سازد، چراكه رئيس‌جمهوري كه چنين مولفه‌هايي را نداشته باشد، لبنان را وارد بحران‌هاي جديد خواهد ساخت كه صرفاً تأمين‌كننده منافع دشمنان اين كشور خواهد بود.


انتخابات مصر طرحي براي عبور از انقلاب
رضا اشرفي

زمان ثبت‌نام نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري به پايان رسيد و نام عبدالفتاح السيسي و حمدين صباحي در اين فهرست قرار گرفت. بنابراين، بر اساس تاريخ انتخاب شده، اين دو نامزد در روزهاي پنجم و ششم خرداد (26 و 27 ماه مي ميلادي) با يكديگر رقابت خواهند كرد.
از نوع گرايشاتي كه اين دو فرد دارند كاملاً مشخص است كه كشورهاي منطقه و همچنين غرب از كدام‌يك حمايت خواهند كرد و براي پيشبرد اهداف سياسي خود براي پيروزي چه كسي تلاش مي‌كنند. بي‌شك نام عبدالفتاح السيسي،‌ نظامي شناخته شده مصري در اين گزينه قرار خواهد گرفت. كشورهاي غربي و همچنين متحدان منطقه‌اي آنها براي پيروزي عبدالفتاح السيسی از همه ابزارهاي مالي، رسانه‌اي،‌ تهديد و ... در اين زمينه استفاده خواهند كرد تا در روز انتخابات به نتيجه دلخواه خود برسند.
عبدالفتاح السيسي اگر چه در دوران حكومت اخوان المسلمين در مصر از سرتيپي به سرلشکري ارتقای درجه پيدا كرد، اما از اصلي‌ترين عاملان «كودتا»يي بود كه باعث شد محمدمرسي،‌ رئيس‌جمهور منتخب راهي زندان شود و همچنين فعاليت‌هاي اخوان‌المسلين غيرقانوني اعلام شود.
نيروهاي مسلح مصر كه نقش قابل‌توجهي در ساختار سياسي اين كشور دارند در اول ژوئيه 2013 به دولت مرسي اولتيماتوم دادند كه براي حل بحران ايجاد شده و اختلافات و درگيري‌هاي خياباني تنها 48 ساعت زمان دارد و اگر دولت مرسي و اخوان‌المسلمين نتوانند به درگيري‌ها پايان دهند،‌ دست به اقدام خواهند زد.
بي‌شك در چنين اوضاعی مخالفان دولت مرسي و حاميان خارجي مخالفان اخوان به درگيري‌ها دامن زدند تا زمان 48 ساعت به سرآيد. پس از آن ارتش با كنار گذاشتن مرسي قدرت را به دست گرفت كه البته همين مسئله نيز نتوانست به اختلافات خياباني پايان دهد، اما به هر جهت نتيجه اين بود كه قدرت از اخوان‌المسلمين و حزب سياسي آن سلب و تنها رئيس‌جمهور «انتخاب شده» مصر راهي زندان شد.
با اين اوصاف نبايد شك كرد كه آمريكا، عربستان سعودي و رژيم صهيونيستي براي پيروزي عبدالفتاح السيسي دست به هرگونه اقدام خواهند زد. زيرا نگاه السيسي به آمريكا كاملاً مثبت است و در تداوم همان نگاه ارتش و نظامي‌گيري مصري قرار دارد كه هر ساله بالغ بر دو ميليارد دلار از واشنگتن كمك دريافت مي‌كند.
مسئله بعدي اين است كه رژيم صهيونيستي نه‌تنها با حضور السيسي مشكلي براي امنيت خود نمي‌بيند، بلكه براي پيروزي وي دست به اقدام مي‌زند، زيرا از زماني كه قدرت اصلي مصر در اختيار السيسي و متحدان داخلي‌اش در ارتش و ساختار سياسي پيشين بوده، نوع نگاه‌شان به تل‌آويو منفي نبوده است و هيچ‌گونه حرفي در قبال نقض قرارداد كمپ ديويد به ميان نيامده است.
عربستان سعودي نيز در ضلع سوم اين اتحاد قرار دارد. سعودي‌ها در اولين فرصت پس از فروپاشي دولت محمد مرسي 14 ميليارد دلار در اختيار قاهره قرار دادند تا السيسي و گروه هدايت‌كننده براي جبران نقيصه‌هاي ايجاد شده با دستي بازتر عمل كنند.
در چنين اوضاعی مي‌توان گفت «حمدين صباحي» كه نگاه مثبتي به سياست‌هاي رقيب دارد از شانس كمتري برخوردار باشد، زيرا مهندسي اجتماعي انتخابات و گزينش سياسي گروه غرب با متحدان منطقه‌اي به گونه‌اي خواهد بود كه حمدين صباحي كنار گذاشته خواهد شد. در غير اين صورت مشكلات و موانع جديدي براي مصر تعريف و اجرا خواهند كرد كه بار ديگر همان سناريوي ضد اخواني پياده شود. به هر جهت اين گروه علاقه‌اي ندارد كه مصر از مداري كه تا كنون ساخته است و بر آن مبنا در منطقه نفوذ دارد، خارج شود.
رويكرد اين مثلث كهنه‌كار آن است كه با برگزيدن عبدالفتاح السيسي، از انقلاب مصر عبور كرده و با توجه به اينكه ساخت سياسي پيشين هنوز حفظ شده است، سياست مصري را به گونه‌اي الگودهي كرده و تنظيم كنند كه منافع شبكه‌اي آنها دچار مشكلات بنيادي نشود. با اين وجود انتظار مي‌ر‌ود كه عربستان بار ديگر قطر و تركيه را در برابر خود ببيند و جنگي سياسي در قاهره ميان اين سه كشور ايجاد شود.
در اين ميان، روسيه نيز خواستار ورود به سياست مصري است و به همين دليل سعي دارد با عبدالفتاح السيسي ارتباطات لازم را برقرار كند تا منافع مسكو با مشكلات بنيادي مواجه نشود. السيسي نيز اگر چه در منطقه چشم به عربستان دوخته و در مباحث بين‌المللي علاقه‌مند است آمريكا را از خود راضي نگه دارد، اما تلاش‌هاي خود را براي حفظ رابطه با روسيه انجام مي‌دهد. به همين دليل پيش از اين به روسيه سفر و با ولاديمير پوتين ديدار كرده است.
اما روسيه به خوبي آگاه است كه با ورود السيسي به كاخ رياست جمهوري مصر، محور غربي است كه تا حد قابل‌توجهي سياست‌هاي قاهره را تنظيم خواهد كرد، با اين وجود سعي مي‌كند در عرصه‌هاي نظامي و حتي فني رابطه‌اش را با مصر حفظ كند تا در مواقع لازم، فشارهاي سياسي را بر آن تحميل كند.


از نگاه دیگران

مبارزان الاقصي، حاميان فلسطين
به نظر مي‌رسد كه مسئله فلسطين، پرونده‌هاي متعددي دارد، اما نکته مهم درهم‌تنيدگي اين مسائل است که سبب مي‌شود هر يک بر روند ديگري تأثيرگذار باشد. مدت‌هاست که مردم شاهد ارتباطي ملموس، اما مخفي ميان آشتي ملي فلسطين‌ها و پرونده مذاکرات بوده‌اند. به گونه‌اي که پيشرفت يکي، سبب بي‌توجهي به ديگري مي‌شد. در اين زمينه مقصود، انواع مذاكرات است. به عبارت ديگر، مقصود از مذاكرات، مذاکرات سياسي ميان تشکيلات خودگردان و رژيم صهيونيستي و نيز مذاکرات امنيتي ميان حماس و اين رژيم براي آتش‌بس است.
مسئولان فتح و حماس هر يک به نوعي و به گونه‌اي با آشتي مخالفت کرده و اولويت را به موضوع ديگري داده‌اند.
سير تحولات از جمله تلاش‌های جان‌کري، سرسختي رژيم صهيونيستي و انعطا‌ف‌ناپذيري آن در کنار تسليم نشدن محض طرف فلسطيني در مقابل خواسته‌هاي آمريکا و... همگي نشان مي‌دهد که سال جاري، سال دشواري براي مسئله فلسطين خواهد بود. در اين اوضاع، راه حلي جز ممانعت از درگير شدن طرفين با يکديگر باقي نمانده است.
رژيم صهيونيستي، به عوان عامل اصلي ممانعت از آشتي ملي تاکنون توانسته است به هدف خود دست يابد، غافل از اينکه، مبارزه مسلحانه فلسطيني‌ها به وضعيت داخلي و نقشه قدرت و احزاب در اين رژيم بسيار تأثيرگذار است، اما منافع حزبي و دستيابي بر قدرت، فتح و حماس را به خود مشغول کرده و نوک پيکان آنها را از مواجهه با رژيم صهيونيستي منحرف کرده است. بدون شک مبارزه با رژيم صهيونيستي، از طريق اتحاد فتح و حماس و مبارزه سياسي و ديپلماتيک امکان‌پذير است. چنين امري نيز بايد از تقويت نيروي نظامي در غزه صورت بگيرد. مسلماً اين امور سبب افزايش قدرت فلسطيني‌ها و آسيب رسيدن به رژيم صهيونيستي مي‌شود.
از آنجايي که براي چنين مبارزه‌اي، نيروهاي فلسطيني بايد متحد شوند و در يک جبهه ملي واحد با مشارکت همه گروه‌ها و نيروهاي فلسطيني در بستر مردمي قدم بردارند تاکنون چنين مسئله‌اي انجام نشده است، بنابراين رويارويي همه‌جانبه با اشغالگران صورت نگرفته است. به عبارت ديگر، جنگ مردم با اشغالگران آغاز نشده است. رژيم صهيونيستي تصور مي‌کند که شکاف فلسطيني‌ها و مشغول شدن منطقه عربي به تحولات داخلي و نيز مسائل جهاني که باعث شده افکار عمومي مسائل ديگري را مدنظر قرار دهد، سبب ضعف فلسطيني‌ها شده است؛ از اين رو به گمان خود، مي‌تواند خواسته‌هاي خود را به طرف فلسطيني تحميل و قدس، شهرک‌ها و اراضي اشغالي را باز هم حفظ کند و همچنان [نیز] به اشغال خود اصرار ورزد. اما در اين شرايط، ملت فلسطين در دفاع از قدس به پا خاسته و از مسجد‌الاقصي در برابر مغول‌هاي زمان، دفاع مي‌کند. اين مبارزان، قطب‌نماي حقيقي هستند. بايد آشتي ملي و وحدت ملي محقق شود، زيرا بدون آن هيچ راهبردی از جانب گروه‌هاي مختلف به جايي نخواهد رسيد و اشغالگران را به طور کامل شکست نخواهد داد.
منبع: خبرگزاري سما
مترجم: سحر دولتيان


کند و کاو
رخدادها پيرامون مسائل ايران و آمريكا7۱۶

شرکت‌های غربی آماده ورود به بازار ایران
ايرنا(3/2/1393): نماینده سابق آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) می‌گوید اکنون شرکت‌های غربی آماده ورود به بازار ایران شده‌اند و با موفقیت مذاکرات هسته‌ای با ایران، اوضاع منطقه خلیج‌فارس و خاورمیانه دگرگون خواهد شد.
رابرت ای هانتر، نماینده سابق آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و از اعضای شورای امنیت ملی این کشور در دوران ریاست‌جمهوری جیمی کارتر تصریح کرد: این دگرگونی‌های شگرف در خاورمیانه برای بازیگران مختلف معانی گوناگونی خواهد داشت. کشورهایی که برای حذف ایران از رقابت برای افزایش نفوذ در منطقه سرمایه‌گذاری کرده بودند، ناراحت خواهند شد که رژیم صهیونیستی یکی از آنها خواهد بود.
مشاور ارشد سابق اندیشکده آمریکایی رند تأكيد مي‌كند با موفقیت مذاکرات هسته‌ای، اوضاع منطقه خلیج‌فارس دگرگون خواهد شد. با این اوصاف، به سود آمریکا خواهد بود که برای ایجاد ثبات در افغانستان در پی جلب حمایت ایران باشد؛ همان طور که این کشور در سال 2001 در سقوط طالبان نقش ایفا کرد.
مواضع آمريكا تغییر نکرده است
باشگاه خبرنگاران(29/1/1393): سخنگوی کاخ سفید گفت: هرچند آمریکا در مورد موضوع هسته‌ای با ایران گفت‌وگو می‌کند، اما نگرش این کشور به اقدامات ایران در طیفی از عرصه‌ها تغییر نکرده است.
«جی کارنی» گفت: همانطور که می‌دانید از زمانی که روحانی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، ما به همراه هم‌پیمانان خود در ۵+۱ تلاش بسیار آگاهانه‌ای را در قبال ایران در پیش گرفتیم. ما همچنان به این تلاش ادامه خواهیم داد. کاری که ما نکرده‌ایم، تغییر دیدگاه درباره برخی اقدامات ایران در طیف زیادی از عرصه‌ها است که از جمله آن می‌توان به حقوق بشر و حمایت این کشور از نظام اسد اشاره کرد، پس این نگرش کلی ما است.
حکم سياسی قاضی آمريکایی
ايرنا(29/2/1393): قاضی «کاترین فارست» به‌تازگی توافق وزارت دادگستری آمریکا با شاکیان خصوصی پرونده‌های واهی برضد جمهوری اسلامی ایران را تأیید کرد. قاضی «کاترین فارست» که شهریور سال گذشته حکم اولیه مصادره اموال بنیاد علوی در خاک آمریکا را صادر کرد، اخیراًً توافق وزارت دادگستری آمریکا با شاکیان خصوصی پرونده‌های واهی برضد جمهوری اسلامی ایران را نیز تأیید کرد. در سپتامبر سال 2013 (شهریور 1392) قاضی فارست خلاصه حکم دادگاه را به نفع آمریکا علیه بنیاد علوی و فروش تمام ساختمان‌ها و دارایی‌ها به اتهام پولشویی و نقض غیرقانونی تحریم‌ها ارائه کرد. این حکم مدعی است در بیش از سه دهه گذشته هر حادثه‌ای که برضد منافع و اتباع آمریکایی در هر نقطه‌ای از جهان رخ داده، جمهوری اسلامی ایران یا در آن دست داشته و یا از آن حمایت کرده، بنابراین باید اموالش مصادره و به بازماندگان قربانیان پرداخت شود.
ادعاي سناتور جنگ‌طلب آمریکایی
باشگاه خبرنگاران(1/2/1393): سناتور آمریکایی که اولین فردی بود که پیشنهاد تصویب قانون جلوگیری از ورود نماینده ایران در سازمان ملل به آمریکا را داده بود، از اقدام شب گذشته اوباما ابراز خرسندی کرد.
سناتور «تد کروز» ادعا مي‌كند: با کمک «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، مصوبه‌ای که به اتفاق آرا در کنگره به تصویب رسیده بود با امضای اوباما به قانون تبدیل شد. سناتور کروز ادعا کرد: امضای قانون فوق گام اول در این مسیر است که به صراحت به ایران فهمانده شود که اگر آنها خواهان روابط بهتر با آمریکا هستند، باید دست‌کم از معرفی فردی همانند ابوطالبی برای حضور در سازمان ملل متحد خودداری کنند. ممکن است مقامات ایران خودداری آمریکا از اعطای روادید به ابوطالبی را به چالش بکشند، اما قانون تصویب شده مذکور هرگونه ابهامی را برای چنین چالشی از بین می‌برد و علل داده نشدن ویزا به وی را تبیین می‌کند
بمب‌های رژیم صهیونیستی در برابر ایران کم می‌آورد!
فارس(1/2/1393): «مایکل ماکوفسکی» مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) با اذعان به ضعف نظامی اسرائیل در برابر ایران، خواهان تجهیز ارتش رژیم صهیونیستی به بمب‌های سنگرکوب جدید GBU-57 در مواجهه با ایران شد. «ماکوفسکی» مدعی شد: دولت آمریکا با حذف برخی عوامل بازدارنده به اشتباه سبب شده است که ایران مذاکرات شفافی را دنبال نکند. ماکوفسکی با اذعان به ضعف نظامی رژیم صهیونیستی افزود: بمب‌های سنگرکوب GBU-57 سی هزار پوند وزن دارد، اما وزارت جنگ رژیم صهیونیستی هواپیمای لازم برای حمل این بمب‌ها را در اختیار ندارد. تنها دو هواپیما توانایی حمل این بمب‌ها را در جهان دارند. یکی هواپیمای ۲ـ B و دیگری هواپیمای۵۲ ـ B است.


هویت ۹۵۳

آمريكا: وضعيت اسفناك زنان زنداني
اخبار رسیده از وضعیت زنان باردار ماساچوست و دیگر ایالات که در طی دوران بارداری، وضع حمل و دوران نقاهت پس از زایمان، دستبند به دست هستند، نشان از وضعیت هشداردهنده این زنان دارد.دستبند زدن به زنان باردار زندانی در طول زایمان، علاوه بر مغایرت با میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، نقض کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل متحد (CAT) نیز است، که شکنجه را به عنوان «هر عملی که به واسطه آن، تعمداً درد و رنجی شدید، خواه جسمی یا روحی، بر فرد ... اعمال شود»، تعریف می‌کند. ایالات متحده این پیمان را در سال 1994 به تصویب رساند.
فرانسه: معضل خودکشی در زندان‌ها

يكي از محورهاي اعتراضي نهادهاي حقوق بشري به فرانسه را معضل نگران‌کننده خودکشی در زندان‌ها تشكيل مي‌دهد. افزایش خودکشی در زندان‌های فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که کمیسر حقوق‌بشر شورای اروپا و سازمان نظارت بین‌المللی بر زندان‌ها پیش از این ضمن انتقاد شدید از وضعیت بسیار ناگوار این زندان‌ها، موارد بی‌شمار خودکشی زندانی‌ها را از جمله علائم ضعف ساختاری سیستم اداره زندان‌های این کشور اعلام کرده‌اند. سازمان‌های مدافع حقوق بشر و کمیسیون حقوق بشر اروپا تاکنون چندین بار اوضاع زندان‌های فرانسه را تحقیرآمیز، اسفبار و غیر ‌قابل تحمل توصیف کرده‌اند، اما با این وجود هیچ‌گونه اقدام ضربتی در این خصوص صورت نگرفته است. فرانسه در میان پانزده کشور اروپایی، بالاترین نرخ خودکشی در زندان‌ها را به خود اختصاص داده است، به گونه‌ای که ظرف مدت پنجاه سال میزان خودکشی در زندان‌های این کشور پنج برابر شده است.
انگلیس: وضعیت اسفبار زنان در جامعه

نماینده ویژه سازمان ملل در امور زنان ضمن اظهار نگرانی از وضعیت اسفبار زنان در جامعه انگلیس، نسبت به بدرفتاری و خشونت علیه زنان در این کشور به شدت انتقاد کرد. «رشیده منجو» نماینده ویژه سازمان ملل متحد که به‌تازگی به مدت دو هفته از انگلیس دیدن کرده است، اعلام کرد: میزان خشونت‌های جنسی و استفاده‌های ابزاری از زنان در انگلیس در کمتر کشوری دیده می‌شود. میزان به تصویر کشیدن صحنه‌های ناخوشایند از زنان و دختران در رسانه‌ها و جراید انگلیس نگران‌کننده است و آزار جنسی و تحقیر دختران در مدارس انگلیس امری عادی به شمار می‌رود. وی افزود: طرح‌های ریاضت اقتصادی دولت، کاهش و یا قطع بودجه و خدمات عمومی به زنان و دختران و کاهش ساعات کار بخش‌های عمومی؛ آثار سوئی بر خدمات‌رسانی به زنان و دختران در انگلیس داشته است. این سیاست دولت انگلیس در عدم رسیدگی به اوضاع اسفبار زنان قابل انتقاد شدید است.


 

صفحه 6
گزارش وی‍ژه

 

 

سردار سپهر در گفت‌وگوی اختصاصی‌با صبح‌صادق
تربیت دینی و عقیدتی سیاسی خمیرمایه آمادگی‌های همه جانبه سپاه است

اشاره
۱۲ اردیبهشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری که روز معلم نام‌گذاری شده، از سال‌ها پیش به‌عنوان روز عقیدتی ـ سیاسی در سپاه شناخته می‌شود. این مناسبت بهانه‌ای است تا همه‌ساله مروری بر تلاش‌ها و مجاهدت‌های سنگرنشینان عرصه آموزش و تربیت نیرو و هدایت سیاسی پاسداران و بسیجیان داشته باشیم.
به این مناسبت تصمیم گرفتیم تا گفت‌وگویی را با معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه ترتیب دهیم و درباره محور کلی حرکت نمایندگی ولی‌فقیه در سال جدید، جایگاه دو بخش سیاسی و عقیدتی و برنامه‌هایی که حوزه نماینده ولی‌فقیه برای روزآمد کردن این دو حوزه دارد، به‌ گفت‌وگو بنشینیم. سردار سرتیپ پاسدار «محمد حسین سپهر» این فرصت را در اختیار ما قرار داد و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت که در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

* جایگاه و نقش عقیدتی ـ سیاسی در ساختار و سازمان حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه چیست؟
از آنجا که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان رکنی پایدار در پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در اصل یکصدوپنجاهم قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است و از ابتدای تشکیل سپاه، سرمایه‌های اصلی آن، ایمان، معنویت، بصیرت دینی و سیاسی، ولایتمداری و شور و انگیزه انقلابی بوده و از آنجا که اصل تربیت دینی و عقیدتی و سیاسی، خمیرمایه آمادگی‌های همه‌جانبه سپاه و پاسداران است و با این سرمایه‌های الهی و انقلابی امروز سپاه و بسیج، کانون امیدی برای انقلابی‌های سراسر جهان اسلام تبدیل شده است، بحمدالله در چند سال اخیر یعنی از سال ۱۳۸۶ طرح جامع تحول و تعالی معنوی سپاه با مدیریت فرمانده محترم کل سپاه و نماینده محترم ولی‌فقیه در سپاه و دیگر فرماندهان و مدیران ارشد سپاه در دستور کار قرار گرفته است.
براساس وضعیت آرمانی تعریف شده و مورد انتظار فرمانده معظم کل قوا، سپاه پاسداران باید دارای پاسدارانی بصیر، مؤمن، باتقوا، ماهر، انقلابی، شجاع، جهادی و از خود گذشته باشد تا بتواند در تمامی عرصه‌های سخت، نیمه‌سخت، سازندگی، عمق‌بخشی فرهنگی و مردمی از انقلاب اسلامی پاسداری کند و در این عرصه‌ها اجرای مأموریت کند و همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند، عمل سپاه، صرفاً نظامی نیست، بلکه نظامی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی است. الحمدلله تلاش‌های تحولی سپاه منجر به سیاست‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های تحول و تعالی برای کارکنان سپاه شد که نقش معاونت تربیت و آموزش عقیدتی سیاسی در پیاده‌سازی این تدابیر و انتظارات، بسیار تعیین‌کننده شد و با اصلاح سازمان و ساختار و بازنگری در نظام آموزش عقیدتی ـ سیاسی زمینه‌های لازم این تحول فراهم شد و امروز نقش راهبردی و عملیاتی این معاونت در عرصه‌های تربیتی و تعالی و اختصاص حجم قابل‌توجهی از برنامه‌های سال حوزه نمایندگی و حوزه فرماندهی به موضوعات تربیتی، عقیدتی و سیاسی موجب رضایتمندی رهبر معظم انقلاب از عملکرد تعالی سپاه شد.
* دو بخش عقیدتی و سیاسی از جمله بخش‌های اصلی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه هستند. برنامه‌های این حوزه برای تقویت در جهت ایفای نقش بیشتر و بهتر عقیدتی و سیاسی در سپاه و بسیج چیست؟
۱ـ برگزاری دوره‌های یک‌هفته‌ای شبانه‌روزی تربیتی در مراکز استان‌ها از جمله در شهرهای مقدس قم و مشهد و بهره‌گیری از استادان توانمند حوزه و دانشگاه، مهم‌ترین برنامه چند سال اخیر عقیدتی ـ سیاسی است.
۲ـ برگزاری کلاس‌های عقیدتی و سیاسی به صورت منظم در طول سال هر هفته یک روز در تمامی رده‌های سپاه و بهره‌گیری از مربیان و استادان عقیدتی و سیاسی و رفع نیازهای اقتضایی پاسداران در تمامی سطوح.
۳ـ برگزاری کلاس‌های نور مبین برای انس بیشتر با قرآن و درک مفاهیم متعالی کتاب وحی در روز اول کاری هر هفته در سراسر سپاه.
۴ ـ برگزاری نشست‌های سیاسی و بصیرتی و آشنایی با مسائل روز و پاسخ به شبهات سیاسی به صورت منظم در سطح تمامی رده‌های سپاه و بسیج.
۵ ـ تولید و توزیع نرم‌افزارها، کتب، مجلات، نشریات و محصولات سیاسی و تحلیلی برای سطوح مختلف، از دیگر کارهای برجسته معاونت‌های سیاسی و فرهنگی نمایندگی است.
۶ ـ برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مهارت‌افزایی تحلیل سیاسی برای مربیان و هادیان سیاسی از فعالیت‌های برجسته و ارزشمند معاونت‌های سیاسی در سراسر سپاه، از دیگر فعالیت‌های حوزه نمایندگی است.
همچنین فضاسازی فرهنگی ـ محیطی و برگزاری‌ مسابقات و برنامه‌های متنوع معاونت تبلیغات نمایندگی، از دیگر فعالیت‌های برجسته در سال‌های اخیر بوده است.

* برای روزآمد شدن بخش‌های عقیدتی و سیاسی در عرصه‌های مختلف آموزشی، تربیتی و تحلیل و هدایت سیاسی چه برنامه‌هایی دارید؟
الحمدلله در چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم که جزو برنامه‌های جاری ما نیز هستند؛
گام اول ما تولید متن و محتوای مورد نیاز عرصه‌های فعالیت‌های عقیدتی، سیاسی و فرهنگی با استفاده از پژوهشکده تحقیقات اسلامی امام صادق(ع) در قم است که تعداد زیادی از پژوهشگران در این مرکز مشغول به این مهم هستند البته با نیازسنجی‌هایی که در طول سال انجام می‌دهیم.
گام دوم، جذب، آموزش، تربیت و به‌کارگیری مربیان عقیدتی و سیاسی در مجتمع عالی شهید محلاتی قم است که سهم قابل‌توجهی از این عزیزان، آقایان روحانیون هستند که امروز تعداد زیادی از کادر مربیان و مبلغان حوزه نمایندگی را تشکیل می‌دهند.
گام سوم و اقدام دیگری که انجام دادیم، جذب، آموزش، سازمان‌دهی شبکه هادیان سیاسی پاسدار و بسیجی بود که با ایجاد یک شبکه گسترده چندین هزارنفری در سراسر کشور توانسته‌ایم بخش عمده‌ای از نیازمندی‌های پاسداران و بسیجیان را در بخش هدایت و توجیه سیاسی تأمین کنیم، البته بهره‌گیری از هادیان سیاسی نخبه حوزه و دانشگاه، از توفیقات معاونت سیاسی نمایندگی به‌شمار می‌رود. دیگر اقداماتی که در حال انجام است. برنامه‌ریزی برای پررنگ شدن نقش پاسداران بسیجی و سربازان در توسعه فرهنگ قرآن و کتاب وحی در داخل سپاه و بیرون از سپاه و بسیج است که می‌توان موارد زیر را برشمرد:
ـ برگزاری مسابقات قرآن و تربیت ده‌ها هزار نفر مربی قرآن در طول سال حتی در سطح فرماندهان و مدیران و متخصصان س‍پاه.
ـ توسعه فرهنگ حفظ قرآن در بین کارکنان و فراگیران.
ـ درک مفاهیم قرآن و آشنایی عمیق‌تر با مضامین قرآنی برای تعالی فراگیران به‌صورت برنامه‌ریزی شده و هدفمند.
قابل‌توجه است یکی از برنامه‌های مهم سال ۹۳ و سال‌های آینده، همین موضوعات قرآنی است که در بخش‌های مختلف در حال برنامه‌ریزی هستیم حتی گسترش فعالیت‌های قرآنی در بین خانواده پاسداران و طیف برادران بازنشسته سپاه از اهم کارهای جاری است.

* محور کلی حرکت حوزه نمایندگی در سال جدید به‌ویژه در دو بخش عقیدتی و سیاسی چیست؟
البته بخش قابل‌توجهی از پاسخ این سوال را در سوالات قبلی عرض کردم، اما دیگر مواردی که در حرکت کل حوزه نمایندگی باید اشاره کنیم، موضوعاتی از این قبیل است:
۱ـ توسعه نظارت همگانی (امر به‌معروف و نهی از منکر) در سراسر سپاه و بسیج با استفاده از تمامی کارکنان.
۲ـ توانمندسازی فرماندهان و مدیران به‌عنوان مربیان و الگوهای ارزشمند و تأثیرگذار بخش تربیت دینی و عناصر معنویت‌ساز در بین بدنه و کارکنان.
۳ـ تقویت‌ آمادگی‌های اعتقادی و دینی در راستای آمادگی‌های همه‌جانبه سپاه در عرصه‌های مختلف مأموریت این نهاد مقدس.
۴ ـ توافق فرمانده محترم کل سپاه و نماینده محترم ولی‌فقیه برای اعزام کارکنان همراه با خانواده به مشهد مقدس و حضور در دوره‌های تربیت و تعالی و اختصاص تمام ظرفیت‌های اقامتی در شهرهای مقدس قم، مشهد و شمال کشور به تعالی کارکنان و خانواده آنان.
۵ ـ برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مهارت‌افزایی هادیان سیاسی به‌منظور توسعه و تقویت بصیرت سیاسی کارکنان، بسیجیان و خانواده‌ آنان در سال جاری.


یادداشت

پاسداری سپاه از خون شهید مطهری
یکی از ویژگی‌ها برجسته انقلاب اسلامی ایران برخورداری از مردان و زنان بزرگی است که با اتکا به ویژگی‌شان در زمان خود بهترین خدمات را به انقلاب و نظام داشته‌اند. شاید در این میان نقش علمایی که با روشنگری و نشان دادن راه و مراقبت دایمی از رخنه افکار انحرافی که انقلاب را به بیراهه می‌کشاند، بیش از دیگران اهمیت داشت. به‌عبارت دیگر این علما و اندیشمندان با حضور در حساس‌ترین نقطه حرکت انقلاب و در موثرترین زمان، سلامت انقلاب را تضمین کردند. در بین این گروه از علمای روحانی و غیرروحانی شهید مطهری به سبب داشتن برخی از ویژگی‌ها به واقع سرآمد بود. بررسی تحولات سیاسی آخرین سال‌های منتهی به انقلاب و ماه‌های آغازین انقلاب حاکی از فعالیت و تکاپوی جدی مجموعه‌هایی است که مروج افکار و اندیشه‌های انحرافی و مغایر با تعالیم ناب اسلام بودند. در بین این مجموعه‌ها گروه‌هایی با ادعای اسلامی و غیراسلامی بودند که نقطه مشترک برجسته آنها دور بودن اندیشه و تفکرات‌شان از اسلام ناب بود. شهید مطهری با شناخت و درک صحیح از آنچه که در بستر جامعه جاری بود و به نحوی با آینده‌نگری حساب شده، وظیفه و جایگاه و رسالت خود را از بین کارهای عدیده‌ای که می‌توانست به عهده بگیرد، به بهترین نحو تشخیص داد و به آن پرداخت. مشی و میراث بر جای مانده از آن عالم الهی نشان می‌دهد که وی عرصه تبیین و تقویت اندیشه انقلاب اسلامی را برگزید تا بتواند با تجربه و مهارت عالمانه‌ای که خاص خودش بود، پشتوانه انقلاب یعنی آموزه‌های اسلامی را بر اساس مقتضیات دوران و چشم‌انداز و افقی که در پیش‌رو می‌دید، روزآمد کند. شاید به جرئت به توان گفت یکی از گرانبهاترین ویژگی‌های مطهری «روزآمد کردن آموزه‌های اسلامی» بود. سند درستی درک و تشخیص و مشی علامه شهید مطهری، خونی است که به دست جاهلانی بر زمین جاری شد که مطهری پیشتر به درستی از ناحیه اندیشه آنها احساس خطر می‌کرد. شهید مطهری با مشی خود شجاعانه خطر آنها را فریاد زد و خود را به مسلخ برد تا با دیده و جدی گرفته شدن این خطر مهلک، انقلاب اسلامی به مسلخ نرود. سنخیت شخصیت شهید مطهری با علم، آموزش، تربیت و عمل صالح موجب شد تا ۱۲ اردیبهشت روز شهادت این عالم آگاه و بیدار، به حق «روز معلم» نامیده شود؛ اما در سپاه پاسداران ضمن بزرگ و محترم شمردن این نام‌گذاری، این روز، روز «عقیدتی ـ سیاسی» نام گرفته که به آن هفته «عقیدتی ـ سیاسی» هم گفته می‌شود. سپاه پاسداران با گنجاندن آموزش‌های عقیدتی ـ سیاسی و مسائل مرتبط با آن در ساختار سازمانی‌اش به شکل پویا و روزآمد از اندیشه بلند و خون به ناحق ریخته آن علامه شهید پاسداری می‌کند. آنچه که رشته پیوند این نام‌گذاری را با شخصیت آن عالم کم‌نظیر محکم می‌کند، جاری شدن ویژگی‌ برجسته «به روز بودن و روزآمد کردن آموزه‌های دینی» در سپاه است که شهید مطهری با آن واقعی‌تر و عینی‌تر و به‌حق‌تر توصیف می‌شود. استفاده از این ویژگی‌ گرانقدر شهید مطهری در سپاه، سبب شده تا این نهاد انقلابی در سخت‌ترین وضعیت‌ها و در اوج حوادثی که دشمن با ارائه نقش‌ها و اجرای نقشه‌ها و بارش بی‌امان تبلیغات تلاش می‌کند با مشتبه و غبارآلود کردن فضا، سپاه را دچار لغزش و خطا کند، به مدد آموزش‌ها و آگاهی‌هایی که کسب کرده فریفته و فریب‌خورده نشود و با بصیرت و درایت راه را تشخیص دهد و با صلابت و قدرت در آن گام بردارد. این گونه پاسداری از خون عالم، بهترین پاسداری است. ان‌شاء‌الله
سردبیر


سردار سنایی‌راد در گفت‌وگو با صبح‌صادق
گفتمان‌سازی، مطالبه‌گری و مشارکت سه راهبرد اصلی معاونت سیاسی است

فرا رسیدن هفته عقیدتی ـ سیاسی در سپاه بهانه‌ای شد تا سردار «رسول سنایی‌راد» معاون سیاسی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه میهمان هفته‌نامه صبح‌صادق شود و ما هم درباره موضوعات ذیل با او به گفت‌وگو بنشینیم، آنچه در ادامه آمده مشروح این گفت‌وگو است.
*از آنجایی که رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا سال 93 را سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری کرده‌اند، معاونت سیاسی سپاه برای تحقق شعار امسال چه تدابیری اندیشیده است؟
با توجه به نقش و وظیفه معاونت سیاسی سپاه، امر تبیین و فضاسازی به نفع این شعار می‌تواند بر عهده معاونت سیاسی باشد. از این رو بحث‌هایی انجام شد که ما در مجموعه سپاه و بسیج چه سهمی می‌توانیم در تحقق این شعار در عرصه عمل داشته باشیم. مجموعه معاونت سیاسی در قالب سه راهبرد؛ تبیین و گفتمان‌سازی، مطالبه‌گری و ایجاد آمادگی به منظور بالا رفتن مشارکت، ظرفیت‌های متعددی برای تبیین این موضوع دارد که شبکه چند هزار نفری هادیان سیاسی، هفته‌نامه صبح‌صادق و دیگر نشریات از جمله این ظرفیت‌ها محسوب می‌شوند. از این رو به‌کارگیری هوشمندانه این ابزارها می‌تواند در پیشبرد موضوعات مرتبط به ما کمک کند.
سپاه در وصل به بدنه بسیج، جامعه آماری قابل‌توجهی را به خود اختصاص می‌دهد که می‌تواند در مشارکت برای تحقق این فرمان و عملیاتی‌سازی آن نقش موثری داشته باشد. به هر حال ما امروز چندین میلیون بسیجی داریم که می‌توانند برای تحقق اقتصاد مقاومتی گام‌های عملی بردارند، بسیجیانی که در طول و عرض جغرافیایی کشور و در همه اقشار حضور دارند. از طرفی، امروز باید فضای مطالبه‌گری برای تحرک در مدیران و مسئولان نیز به وجود بیاید که در این زمینه هم بسیج می‌تواند نقش بسیار موثر و تعیین‌کننده‌ای داشته باشد. بنابراین اگر ما فقط در چارچوب وظایف معاونت سیاسی عمل کنیم، می‌توانیم نقش موثری داشته باشیم چرا که وظیفه اصلی ما بصیرت‌بخشی و ایجاد آمادگی برای عمل انقلابی است.
امروز برای تحقق شعار سال به عمل و اقدام انقلابی نیاز داریم تا بتوانیم به‌واسطه آن، تولید قدرت ملی را افزایش دهیم چون تحقق شعار سال به معنای زمینه‌سازی برای ارتقای قدرت و اقتدار ملی است. از طرفی، سپاه رسالت نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن را هم بر عهده دارد و نگاه به وضعیت موجود، این پیام را به ما می‌دهد که باید با قدرت عمل کنیم. بنابراین اگر قرار است در حوزه دیپلماتیک حضوری فعال داشته باشیم، حتماً باید از قدرت ملی‌مان بهره بگیریم و باز اگر قرار است از اوضاع فعلی منطقه‌ای عبور کنیم، نیازمند به‌کارگیری قدرت ملی هستیم و همین طور در نگاه به مسائل داخلی‌مان و برای حل برخی از مسائل، باید به سمت فضاسازی و گفتمان‌سازی برویم که هم به وظایف معاونت سیاسی و هم به مأموریت‌های کل سپاه، مربوط می‌شود.
*سال گذشته برای تحقق بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص حماسه سیاسی چه فعالیت‌هایی صورت گرفت؟
وقتی سخن از حماسه سیاسی به میان می‌آید، اگر بخواهیم مصداقی آن را مدنظر قرار دهیم، دو پدیده انتخابات و حضور مردمی در 22 بهمن۹۲ را می‌توان به‌عنوان نمادهای حماسه سیاسی تلقی کرد. یکی از شاخصه‌های این حماسه سیاسی، مشارکت گسترده مردم است،که معاونت سیاسی با اجرای طرح‌های نهضتی، هم مشوق مشارکت مردم در انتخابات و هم تبیین‌کننده و افشاکننده اهداف دشمن بود. در این راستا برای ایجاد انگیزه برای حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن و ابراز نفرت از دشمنان و اعلام آمادگی جهت دفاع از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تلاش‌هایی صورت گرفت که نتایج خوبی به دنبال داشت.
به هر حال در سال گذشته با برگزاری هزاران گردهمایی و نشست سیاسی در قالب طرح‌های نهضتی، فراتر از نشست‌ها و گردهمایی‌های پیش‌بینی شده در برنامه سال عمل کردیم. علاوه بر این، در قالب سه یا چهار مرحله، نهضت روشنگری به غیر از سپاه، در بدنه بسیج هم عملیاتی شد؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم در تحقق شعار سال گذشته در بحث سیاسی به میزانی که به ما مربوط می‌شد به سهم خودمان نقش سربازی‌مان را ایفا کردیم.
*ارزیابی شما از فعالیت‌های معاونت سیاسی در سال گذشته چیست؟
با وجود برخی محدودیت‌ها و معذورات، سال گذشته در برگزاری گردهمایی‌ها و نشست‌های سیاسی، یک رکورد جدید بر جای گذاشتیم، زیرا زمانی برگزاری سه هزار گردهمایی سیاسی یک توفیق به حساب می‌آمد؛ اما سال گذشته فقط در یکی از نهضت‌ها، بالای 30 هزار گردهمایی برگزار کردیم.
در عرصه استفاده از فضای مجازی، سال گذشته پایگاه بصیرت وارد مرحله جدیدی شد و از آن وضعیت گذشته که فعالیت کمتری داشت، به پویایی جدیدی دست یافت و میزان مطالب تولیدی ما ضمن افزایش، موجب کسب رضایت نسبی مخاطبان شد که این هم حاصل کار جهادی دست‌اندرکاران این پایگاه بود، زیرا با اعتبارات و تعداد نفرات محدود، عملکردمان بهتر از پایگاه‌‌های مشابه دیگر بود.
علاوه بر این، نوعی بازسازماندهی شبکه هادیان را داشتیم و با به‌کارگیری تجارب گذشته باید به سمتی می‌رفتیم که نوعی بازبینی در این شبکه داشته باشیم و برای اولین‌بار، تعداد و تنوع کارگاه‌های آموزشی که برای ارتقای سطح علمی، تحلیلی و مهارتی این عزیزان پیش‌بینی کردیم در سال گذشته، اقدامی مبتکرانه و جدید بود.
در تولید محتوا هم با تشکیل کمیته‌ها و کارگروه‌های محتوایی، تعداد نشریات تولیدی ما به گونه‌ای بود که تقدیر نماینده محترم ولی فقیه در سپاه را به همراه داشت؛ تولیداتی که نه‌تنها برای مخاطبان داخلی کاربردی بود، بلکه نوعی مطالبه بیرونی برای برخی از نهادها و محافل را هم در پی داشت.
*برای تقویت شبکه هادیان سیاسی چه برنامه‌ای دارید؟
شبکه هادیان اصلی‌ترین ابزار معاونت سیاسی برای توجیه و هدایت سیاسی بهنگام محسوب می‌شود. در واقع این شبکه به علت آنکه در طول و عرض جغرافیایی کشور پراکنده است، می‌تواند پایوران، بسیجیان و بازنشستگان خانواده بزرگ سپاه را تحت پوشش قرار دهد. از این رو سعی کردیم برای هادیان سطح‌بندی داشته باشیم، زیرا این سطح‌بندی اجازه به‌کارگیری آنها را به‌منظور خدمات‌دهی متناسب با سطوح مخاطبان و نیازهای تحلیلی‌شان، به ما می‌دهد.
البته برای ارتقای سطح دانشی و مهارتی این عزیزان کارهایی انجام شده که کافی نیست، ولی سرمشق خوبی برای رده‌ها بود تا بتوانند از این الگو بهره‌برداری کنند. بر این اساس سعی کردیم کاربردی‌ترین و ضروری‌ترین مسائل را با آنها در میان بگذاریم و تحلیل و متن متناسب با آن را تدوین کنیم. علاوه بر این، سال گذشته برای آشنایی با پدیده‌ها و موضوعات جدید سیاسی مثل سَلفیَت آموزش‌هایی را ارائه دادیم چون تحولات منطقه‌ای و برخی رویدادهای داخلی بیانگر ضرورت شناخت عمیق ما از سلفی‌گری بود تا در مواجهه با آن دچار افراط و تفریط نشویم، زیرا واقعیت این است که همه سلفی‌ها تکفیری نیستند؛ اما برخی از تکفیری‌ها تابلوی سلفی‌گری بلند کرده‌اند. به همین دلیل سال گذشته برای افزایش این قبیل شناخت‌ها، توانستیم حرکتی را شروع کنیم و مطالب آموزشی و کاربردی در رابطه با این قبیل دیدگاه‌ها ارائه دهیم. در همین راستا کارگاه‌هایی فراتر از هادیان سیاسی مثل روحانیون برپا کردیم.
*برنامه‌های سال جاری معاونت سیاسی برای کیفیت‌بخشی به برنامه‌های پیش‌بینی شده چیست؟
یکی از برنامه‌های اصلی ما در سال جدید، توسعه کمی و کیفی شبکه هادیان است چون برای ما کیفیت مهم است. نباید صرفاً به آمار و ارقام و تعداد هادیان سیاسی دل خوش کرد؛ از طرفی باید در سطح‌بندی این افراد با به‌کارگیری معیارهایی که برای ما و هادیان سیاسی قابل قبول باشد، تجدیدنظر کرد. همچنین تلاش ما این است که در سال جاری این شبکه را به بدنه نخبگی و فکری سپاه پیوند بزنیم، به این معنا که ما امروز ظرفیت عظیمی در نیروهای فکری و نخبه سپاه مانند استادان دانشگاه‌های امام حسین(ع) و بقیه‌الله(عج)، پژوهشگاه‌ها و دانشجویان دانشگاه‌های علوم فنون نیروها، پزشکان و مربیان رشته‌های مختلف سپاه، فرماندهان، مسئولان، طلاب و روحانیون داریم که از استعداد و ظرفیت پیوستن به این شبکه بر خوردارند، از این رو باید ترتیبی اتخاذ کنیم تا بتوانیم از این ظرفیت نهایت بهره را ببریم.
همچنین معاونت در راستای فعال نگه‌داشتن ظرفیت‌ها در عرصه‌ مقابله با تهدیدات با بهره‌گیری از قدرت هوشمند تلاش خواهد کرد، یکی از مولفه‌های اصلی به‌کارگیری توان اقناع‌سازی و روشنگری است که معاونت سیاسی متولی آن است. به‌علاوه اجرای مأموریت‌ متناسب با شرایط اقتضایی و نگاه به مصالح نظام و منافع ملی برای‌مان یک اصل است. از این رو ما مُصر هستیم به الزامات اقتصاد مقاومتی پایبند باشیم، لذا هماهنگی‌هایی برای هم‌افزایی و همکاری بیشتر با سایر اجزای فکری ـ فرهنگی سپاه انجام دادیم که امیدواریم در آینده نزدیک مرحله عملیاتی آن را شروع کنیم و متناسب با شأن این عزیزان گام‌های عملیاتی را برداریم.


نگاه یک
حجت‌الله حيدري، رئیس مرکز اطلاع رسانی

مركز اطلاع‌رساني محور نگاه تحولي معاونت سياسي
يكي از تأثيرگذارترين عوامل در عصر اطلاعات و ارتباطات، نقش رسانه و فضاي مجازي است و ضرورت انتقال سريع اطلاعات و پيام‌ها در اين عصر بر كسي پوشيده نیست. امروزه بخش عظيمی از امور اداري و ارتباطات با استفاده از فناوري نوين از طريق فضاي مجازي صورت مي‌گيرد كه با فراهم كردن زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات اين امر محقق می‌شود.
مركز اطلاع‌رساني معاونت سياسي نمايندگي ولي‌فقيه در سپاه درخصوص زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات از جهت سخت‌افزار و نرم‌افزار در سطح معاونت و رده‌هاي تابعه با فراهم کردن بستر امن و پايدار در ارتباط شبكه‌اي معاونت به‌منظور بصيرت‌افزايي , روشنگري آحاد كاركنان سپاه و بسيج به‌ويژه فرماندهان و مسئولان و هاديان سياسي فعاليت مي‌کند و در تبادل سريع اطلاعات با استفاده از فناوري نوين توفيقات زيادي به دست آورده است. اهم فعاليت‌هاي اين مركز در چارچوب برنامه‌های پیش‌بینی شده سال است كه مهم‌ترين برنامه‌هاي سال جاري عبارتند از: تأمين منابع اخبار و اطلاعات مكتوب و مجازي كه برای تحليل سياسي، مورد استفاده كارشناسان و مديران و هاديان سياسي قرار مي‌گيرد.
برنامه دوم حفظ، تقويت و نگهداري كتابخانه تخصصي معاونت است كه برای استفاده مديران، كارشناسان و هاديان سياسي به‌روز شده و در اختيار آنها قرار مي‌گيرد. يكي ديگر از مهم‌ترين برنامه اين مركز، گزينش مطالب سياسي مورد نظر و تأييد شده در بانك اطلاعات الكترونيكي است كه در حال حاضر بيش از 150 هزار مطلب سياسي بر روي پايگاه اطلاع‌رساني بصيرت و سرور داخلي معاونت بارگذاري شده است كه قابل استفاده كاربران ويژه است. از ديگر فعاليت‌هاي اين مركز به‌روز رساني و نگهداري بانك‌هاي مجازي پايگاه اطلاع‌رساني و بانك اطلاعات پايگاه بصيرت است و همچنين توسعه، نگهداري، تعمير و روزآمد كردن نرم‌افزار و سخت‌افزار سامانه‌هاي ارتباطي و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني بصيرت و صبح‌صادق از ديگر برنامه‌هاي اين مركز است. از ديگر برنامه‌هاي مهم اين مركز استفاده از محصولات چندرسانه‌اي است كه در اطلاع‌رساني و بصيرت‌افزايي نقش بسزايي دارد. اهم محصولات چندرسانه‌اي، نماهنگ‌هایی كليپ‌هاي تصويري است كه بيشتر در همايش‌ها و نشست‌هاي سياسي به نمايش گذاشته مي‌شود و همچنين تهيه پاورپوينت با محتواي سياسي جهت بصيرت‌افزايي هاديان و مديران سياسي از ديگر محصولات چندرسانه‌‌‌‌اي اين مركز است. آخرين برنامه مركز، بارگذاري توليدات معاونت سياسي در پايگاه پاسدار است. با اجراي اين برنامه دامنه اطلاع‌رساني و بصيرت‌افزايي معاونت سياسي تا پايين‌ترين رده سپاه و بسيج و آحاد كاركنان افزايش مي‌يابد.


نگاه دو
ایوب پورقیومی، رئیس اداره امور هادیان سیاسی

توسعه و روزآمدسازی شبکه هادیان
اداره امور هادیان و مدیران سیاسی در سال ۹۲ و در راستای اجرای مأموریت‌های خود به چند امر مهم اهتمام داشته است.
الف ـ نهضت‌های روشنگری: در راستای ایفای وظایف محوله در ساختار نظام اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری، طرح‌های نهضت روشنگری در شش مرحله ابلاغ و با همکاری رده‌ها اجرا شده است. در این نهضت‌ها که در قالب 61۴۰۷ جلسه تحلیل و توجیه سیاسی تبلور یافت، 37909 نفر (متمرکز و غیرمتمرکز) اعزام شدند.
ب ـ آموزش‌ها: ارتقای مداوم دانش و مهارت هادیان و مدیران سیاسی از جمله وظایف جاری معاونت سیاسی سپاه محسوب می‌شود و انتخاب موضوعات نیز براساس رسالت سازمانی و نیازهای مخاطبان صورت می‌گیرد. در همین راستا در سال گذشته دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی با موضوعات جنگ نرم، آشنایی با اندیشه سلفی‌گری، جریان‌شناسی سیاس و آشنایی با هندسه حکومت اسلامی برگزار شد و در مجموعه ۴۵۰ نفر از هادیان و مدیران سیاسی موفق به گذراندن آموزش‌های فوق شدند.
ج ـ ارسال پیامک: با هدف تسریع در انتقال اخبار به هادیان و مدیران سیاسی، پیامک‌های حاوی اخبار سیاسی در حجم 44۵۲۰ مورد برای آنها ارسال شد.
اقدامات کلی امور هادیان سیاسی در سال ۹۲
۱ـ تلاش برای تقویت، توسعه و روزآمدسازی شبکه هادیان سیاسی
۲ـ برگزاری همایش‌های تخصصی هادیان سیاسی شامل: الف ـ برگزاری نوزدهمین همایش سراسری هادیان و سی‌وسومین همایش سراسری مسئولان سیاسی سپاه ب ـ برگزاری همایش تخصصی هادیان ویژه کشوری در تابستان ۱۳۹۲ ج ـ برگزاری همایش فصلی هادیان ویژه استان قم در پاییز ۱۳۹۲
۳ـ تلاش برای شناسایی، جذب، سازماندهی، سطح‌بندی، پالایش و صدور مجوز سخنرانی برای هادیان سیاسی
۴ـ تشکیل کمیته تذکر و ارشاد برای رسیدگی به ادعای مطرح شده نسبت به مباحث ارائه شده توسط هادیان سیاسی
۵ـ شناسایی و تشویق هادیان سیاسی نمونه


 

صفحه 7
گزارش ویژه

 

 

گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات تحولی معاونت تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی
تحول و تعالی با رویکرد نهادینه‌سازی شایستگی‌های پاسداری

سطح انتظار مقام معظم فرماندهی کل قوا از نهاد مقدس سپاه در حوزه تربیت و آموزش‌های عقیدتی ـ سیاسی همواره به عنوان یک شاخص ارزشی و معنوی مورد توجه ، امعان نظر و بلکه از دغدغه‌های این معاونت بوده و هست. لذا معاونت تربیت و آموزش‌های عقیدتی ـ سیاسی همواره تلاش کرده تا انتظارات معظم‌له را در حد توان فکری، معنوی و ظرفیت سازمانی محقق سازد و در این مسیر با تقویت ارتباطات سازمانی با فرماندهان و مسئولان سپاه ، توجیه و تبیین ضرورت‌ها از حداکثر ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل برای تحول، تعالی و توسعه آموزش‌های عقیدتی ـ سیاسی با رویکرد فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی شایستگی‌های پاسداری استفاده کند. گزارش پیش رو صرفاً ارائه بخشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت در راستای ایجاد تحول و تعالی معنوی است:
۱ـ اجرای متمرکز دوره‌های تربیت و تعالی کارکنان و خانواده‌ها
علاوه بر اجرای دوره‌های تربیت و تعالی کارکنان که در مراکز آموزش رده‌ها و مراکز آموزش قم و مشهد مقدس برگزار می‌شود، بخشی از پایوران همراه با خانواده‌ها به مشهد مقدس اعزام می‌شوند و دوره‌های هفتگی تربیت و تعالی خود را در کنار همسران و فرزندان خود طی می‌کنند. در این دوره‌ها علاوه بر کارکنان برای همسران و فرزندان نیز برنامه‌های آموزشی و تربیتی ویژه و متناسب با علایق و نیاز آنان پیش‌بینی و اجرا می‌شود. اجرای این روش که در راستای بصیرت‌افزایی خانواده‌ها و ایجاد صمیمیت بیشتر بین اعضای خانواده است، الهام گرفته از توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر حضور بیشتر و موثرتر کارکنان در کنار خانواده است. در طول سال 92 تعداد 7328 خانواده در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند.
اعزام استادان برجسته اخلاق به رده‌های سپاه
در راستای تحقق انتظارات و رهنمودهای مقام معظم رهبری درخصوص استفاده از استادان برجسته و صاحب نفس در سپاه به منظور رشد فضایل اخلاقی و معنوی و ترویج شایستگی‌های اخلاقی، برنامه اعزام استادان تأثیرگذار به رده‌های سپاه به‌گونه‌ای که حداقل به صورت ماهیانه یک استاد معنوی و اخلاقی به هر رده اعزام شوند از برنامه‌های معاونت در سال 92 بوده است تا ضمن تقویت ارتباط و پیوند سپاه با روحانیت اصیل و مهذب، فضای سازمان به عطر روح‌بخش معنویت و اخلاق معطر شود و پاسداران با اسوه‌ها و الگوهای اخلاقی آشنا و از آنان کسب فیض کنند. در طول سال 92 تعداد 680 استاد اخلاقی به رده‌های مختلف اعزام شده‌اند که برخی از آنان عبارتند از: حجج‌اسلام سیداحمد خاتمی، صدیقی، راشد یزدی، توکل، علم‌الهدی، نمازی، زابلی و...
۲ـ برگزاری دوره‌های تربیت آموزشیاران قرآن کریم کارکنان
در راستای ترویج فرهنگ انسان‌ساز و معنویت‌بخش قرآن کریم در سازمان سپاه و ضرورت تربیت و تأمین مربیان مورد نیاز به منظور ایجاد توانمندی در آحاد پایوران و سربازان در زمینه روخوانی، روانخوانی و تجوید مقدماتی، دوره‌های تربیت آموزشیاران قرآن کریم در سطح تکمیلی با هماهنگی و ابلاغ معاونت نیروی انسانی سپاه در رده‌ها و مراکز آموزش متمركز قم برای پایوران و سربازان برگزار شد. در طول سال 92 در این دوره‌ها تعداد 1337 نفر پایور و372 نفر سرباز شرکت و گواهی آموزشیار قرآن کریم را دریافت کردند.
۳ـ اجرای متمرکز دوره‌های تربیت و تعالی کارکنان در قم و مشهد مقدس
به منظور ارتقای سطح کیفی دوره‌های تربیت و تعالی کارکنان بخشی از آنان با عضویت‌های مختلف (رسمی، پیمانی، قراردادی، دانشجو، بسیجی ویژه) جهت گذراندن دوره‌ها به مراکز آموزشی شهرهای مقدس قم و مشهد اعزام می‌شوند تا در جوار ملکوتی اولیای الهی به کسب معارف دینی و درک فیوضات معنوی بپردازند. در این دوره‌ها که به مدت یک هفته به صورت شبانه‌روزی برگزار می‌شود، کارکنان در قالب 56 ساعت آموزشی و تربیتی شرکت می‌کنند.
۴ـ اجرای متمرکز دوره‌های تربیت و تعالی خواهران پایور در مشهد مقدس
به‌منظور ارتقای سطح کیفی دوره‌های خواهران پایور و ارج نهادن به خدمات آنان و از طرفی محدودیت تعدادشان، تمامی دوره‌های خواهران پایور در شهر مقدس مشهد برگزار شد تا در جوار ملکوتی ثامن‌الحجج(ع) به تعلیم آموزه‌های اسلامی و دریافت فیوضات معنوی بپردازند. در طول سال 92 تعداد 1489 نفر در این دوره‌ها شرکت کردند.
۵ـ تهیه و تولید نشریه هفتگی موعظه خوبان
به منظور استفاده از ظرفیت‌های معنوی مواعظ و نصایح اخلاقی و تربیتی و در راستای ترویج شایستگی‌های اخلاقی پاسداران، تقویت و توسعه فضای معنوی، آشنایی با سیره اولیای دینی و علمای اخلاق و شهدای بزرگوار، نشریه موعظه خوبان تهیه و توزیع می‌شود. این نشریه که حاوی نکات متنوع در موضوعات مختلف به ویژه اخلاقی و تربیتی است، تاکنون 41 شماره منتشر و در چهار میلیون نسخه به صورت تک‌برگ توزیع شده است.
۶ـ دوره تربیت و تعالی فرماندهان و مدیران، اعضای هیئت علمی، روحانیون و مربیان
نقش مهم و تأثیرگذار عناصر برجسته سپاه مانند: استادان دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، فرماندهان و مدیران، روحانیون و استادان و مربیان سپاه بر مخاطبان ایجاب می‌کند تا تقویت بنیه علمی و معنوی آنان مورد توجه جدی قرار گیرد. از این‌رو لازم بود برای این گروه‌ها که در جایگاه فرماندهان و هدایتگران جنگ نیمه‌سخت و نرم قرار دارند، برنامه ویژه‌ای طراحی و اجرا شود تا ضمن ارج نهادن به تلاش‌های علمی و پژوهشی و نیز بهره‌مندی از ایده‌ها و نظرات آنان، آموزش‌های متناسب با سطح نیاز این گروه‌ها ارائه شود.
۷ـ برگزاری جلسات اخلاقی ویژه فرماندهان و مدیران
باتوجه به حوزه تأثیرگذاری فرماندهان و مدیران و سطح انتظار آحاد کارکنان از آنان به عنوان اسوه‌ها و الگوهای سپاه در ابعاد مختلف و نیز توصیه و تأکید مقام معظم رهبری به فرماندهان که باید معنویت و اخلاق همچون آبشاری از آنان بجوشد و سرریز و لبریز شود، برنامه جلسات ماهیانه اخلاق به عنوان یک ضرورت و اولویت برای فرماندهان و مدیران مورد توجه قرار گرفت تا به طور مستمر در معرض مواعظ اخلاقی و نکات تربیتی قرار گیرد و دائماًَ بر ایمان و معنویت آنان افزوده شود. این برنامه در سال 92 در سطح ستاد کل سپاه اجرا شد و مورد استقبال مدیران و فرماندهان قرار گرفت.
۸ـ تولید لوح فشرده اخلاق و احکام
استفاده از روش‌های نوین در ارائه آموزش‌های دینی و تربیتی نقش مهمی در توسعه آنها داشته و بهره‌مندی از تکنولوژی آموزشی باتوجه به دغدغه‌ها و مشغله‌ها و کمی فرصت کارکنان به‌ویژه مسئولان یکی از روش‌های نوین است. بر این اساس طرح تولید لوح فشرده در موضوعات مختلف اعتقادی در سال 92 به تعداد 17هزار نسخه تکثیر و توزیع شد که مورد استقبال جامعه مخاطب قرار گرفت.
۹ـ اجرای دوره عمومی افسری و تربیت پاسداری در قم
این دوره مطابق ضوابط ابلاغی سپاه در دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین(ع) برگزار می‌شود، اما در سال92 با هماهنگی بین این معاونت و فرماندهی دانشگاه تربیت پاسداری سهم آموزش‌های عقیدتی ـ سیاسی در این دوره که 124 ساعت درسی است به قم منتقل شده است. این اقدام با هدف تقویت اثربخشی معنوی و تربیتی که ناشی از بهره‌مندی از استادان خبره و برجسته و فضای علمی و معنوی قم است، صورت پذیرفت. در سال 92 تعداد شش دوره برگزار شد که 1060 نفر از دانشجویان در این دوره‌ها شرکت کردند.
۱۰ـ دوره‌های رزم مقدماتی ویژه نخبگان و اعضای هیئت علمی (سربازان)نقش سربازان که به عنوان نخبگان و اعضای هیئت علمی جهت گذراندن دوره آموزشی وارد سازمان سپاه می‌شوند بسیار مهم و فرصتی مغتنم است تا ضروری‌ترین اندیشه‌های دینی و انقلابی در قالب برنامه‌های آموزشی و تربیتی به آنان منتقل شود. اهمیت این مسئله معاونت را بر آن داشت تا با تغییر روش‌های آموزشی و انتقال مکان آموزشی از کرج به قم برای بهره‌مندی از استادان خبره و نیز معنویت فضای قم تا حد قابل قبولی به اهداف مورد نظر که اثرگذاری بر این گروه اثرگذار و تحول‌آفرین است نائل آید، به‌گونه‌ای که در نظرسنجی‌های به‌عمل آمده تأثیر این تغییر روش و فضای آموزش کاملاًَ محسوس بوده است.
۱۱ـ دوره تربیت و تعالی سربازان منتخب در قم
علاوه بر دوره‌های تربیت و تعالی که برای عموم سربازان در رده‌های سپاه برگزار می‌شود، بخشی از سربازان دارای تحصیلات عالیه و با ویژگی نخبگی به عنوان افسران منتخب در رده‌ها مطابق دستورالعمل ابلاغی شناسایی و به دوره‌های تربیت و تعالی به شهر مقدس قم اعزام می‌شوند.
۱۲ـ راه‌اندازی و تشکیل اتاق فکر
جلسات اتاق فکر معاونت که به منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فکری کارشناسان و استادان درون و بیرون سازمان، راه‌اندازی و برگزار شده است از جمله اقدامات تحول‌آفرین در برنامه‌ها و دوره‌های تربیتی و آموزشی بوده که توانسته است در کیفیت برنامه‌ها و غنابخشی به محتوای دوره‌ها تأثیر قابل توجهی بگذارد.


یادداشت

تربیت دینی از منظر شهید مطهری
عالمان و اندیشمندان چون ستارگانی پرفروغ، زینت‌بخش آسمان علم و معرفت هستند. فرهنگ و اندیشه اسلام مدیون مجاهدت بزرگانی است که در تلاش‌هایی شبانه‌روزی به تبیین مبانی فکری اسلام پرداختند تا مسیر تکامل انسان را هموار سازند. یکی از این اندیشمندان دین‌شناس، استاد شهید مرتضی مطهری است. استاد شهید مطهری، متفکری بود که به مسائل جهان و انسان، واقع‌بینانه می‌نگریست. او نگاهی جامع و همه‌جانبه به انسان داشت و درباره موضوعات اخلاقی و تربیتی راهکارهای مشخص و عملی ارائه می‌کرد. ایشان، خود نمونه‌ای کامل از اندیشه‌های تربیتی بود که آن را تبلیغ می‌کرد.
این متفکر برجسته، در طول عمر بابرکت خویش، با الهام از قرآن و احادیث معصومان، دیدگاه‌های اسلام را در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تبیین کرد. استاد مطهری از معدود شخصیت‌هایی است که آثار گرانمایه او مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. ایشان از آنجا که بسیار فراتر از زمان خود می‌اندیشید، به موضوعات و مباحثی توجه داشت که از ضروریات جوامع اسلامی و مسلمانان است.
شهید مطهری، از جمله اندیشمندانی است که با تفکر جدایی دین از سیاست به شدت مخالفت می‌کرد و جدایی دین از نظام اجتماعی را توطئه استعمارگران می‌دانست. او قوانین اسلام را قوانینی پویا و منطبق با نیازهای مادی و معنوی بشر می‌دانست و در پی آن بود که توانمندی‌های اسلام را در زمینه‌های گوناگون اعتقادی، علمی، اجتماعی و سیاسی نمایان سازد. او با تفکر جامع و نافذ خود و بهره‌گیری از استدلال‌های منطقی و شیوه‌های علمی، افکار لیبرالیستی و الحادی را به چالش کشید و در شمار بزرگ‌ترین احیاگران اندیشه دینی قرار گرفت. شهید مطهری با طهارت روح و اندیشه‌ای متصل به دریای بیکران معارف قرآن و اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، در جست‌وجوی راهی ملموس بود تا به نیازهای معنوی نسل جوان به زبان روز پاسخ دهد. وی گفتمان جدیدی را پی‌ریزی کرد که براساس آن، آموزه‌های تخصصی موجود در مدرسه‌های دینی به سطح جامعه وارد شود و متناسب با فهم اقشار گوناگون مردم بیان گردد. این از ویژگی‌های ممتاز ایشان این بود که گفتمان رایج در حوزه‌های دینی را از شکل پیچیده آن به گفتمان روان و در عین حال عمیق در سطح جامعه تغییر داد. این ویژگی‌ها سبب شده است که از آثار ایشان با گذشت بیش از 30 سال به عنوان یکی از آثار پرشمارگان در حوزه معارف دینی همچنان استقبال شود و به زبان‌های گوناگون چاپ و منتشر شود.
مطهری، متفکری بود که به مسائل جهان و انسان، واقع‌بینانه می‌نگریست. او نگاهی جامع و همه‌جانبه به انسان داشت و درباره موضوعات اخلاقی و تربیتی راهکارهای مشخص و عملی ارائه می‌کرد. ایشان، خود نمونه‌ای کامل از اندیشه‌های تربیتی بود که آن را تبلیغ می‌کرد. از آنجا که تربیت و اخلاق و معنویت، از موضوعات مهم در عصر حاضر است، در ایام شهادت این استاد بزرگوار به بیان ویژگی‌های تربیت دینی از منظر ایشان می‌پردازیم.
از دیدگاه شهید مطهری تربیت در اسلام برمبنای جهان‌بینی توحیدی قرار دارد. این جهان‌بینی به زندگی معنا و روح می‌بخشد. جهان‌بینی توحیدی یعنی اینکه جهان با یک مشیت حکیمانه پدید آمده و نظام هستی براساس خیر و رحمت و برای رساندن موجودات به کمال شایسته خود برقرار شده است. انسان نیز در میان موجودات از کرامت خاصی برخوردار است و باید با تربیت و اصلاح خویش به کمال شایسته‌اش برسد. از دیگر ویژگی‌های تربیت دینی در اسلام از منظر استاد مطهری، جامعیت آن است. متفکر شهید استاد مطهری، با فهم عمیق و روشن‌بینانه از اسلام، گام‌های بلندی را در جهت تببین ارزش‌های دین اسلام متناسب با مقتضیات زمان برداشت. امید که اندیشه‌های این شخصیت بزرگ، چون چراغی فرا روی جوامع اسلامی در رسیدن به قله‌های علم و معرفت باشد.


نگاه سه
کمیل دیلمی، رئیس اداره اساتید و مربیان و مدیران

تلاش برای تقویت بنیه علمی و معنوی استادان و مربیان
بخشی از برنامه‌های اداره «اساتید و مربیان و مدیران» به شرح زیر است: دوره‌های تربیت معلم و مربی قرآن کریم در سه سطح مقدماتی، تکمیلی و عالی برای کلیه کارکنان با عضویت‌های پایور، سرباز، پایوران بدو ورود و روحانیون به شکل متمرکز و نیمه‌متمرکز در مراکز قم و مشهد و استان‌ها اجرا می‌شود که مدت این دوره‌ها ۲۰ تا ۲۵ روز است و در پایان به همه نفراتی که در آزمون‌های نظری و عملی حد نصاب نمرات را کسب کنندگواهی معلم قرآن برای تدریس صادر می‌شود. لازم به‌ذکر است تمامی این دوره‌ها از جهت محتوا و نحوه اجرا با سازمان تبلیغات و دارالقرآن‌ها هماهنگ شده است، به نحوی که علاوه بر گواهی‌های داخلی سپاه از طرف سازمان تبلیغات هم برای آنها گواهی صادر می‌شود. در ضمن از اتفاقات بسیار جالب این دوره حفظ حداقل یک جزء قرآن از طرف فراگیران و انس دائمی آنان با قرآن است که برکات زیادی را برای سپاه و جامعه به‌دنبال خواهد داشت. از دیگر برنامه‌های مهم این اداره اعزام استادان ویژه و تأثیرگذار معنوی به استان‌ها برای ارائه مباحث اخلاقی و تربیتی است که از استقبال بسیار خوبی برخوردار است. البته برای تقویت بنیه علمی و معنوی استادان جلسات هم‌اندیشی، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی نیز برگزار می‌شود.
حسین ترابی، مسئول مرکز فناوری و پشتیبانی تخصصی: بهره‌مندی از فرصت به‌وجود آمده در فضای مجازی (اینترنت و اینترانت) تحت‌عنوان پایگاه علمی، آموزشی و اطلاع‌رسانی «سراج اندیشه» به‌عنوان ابزاری در خدمت آموزش‌های عقیدتی ـ سیاسی، توانسته بستری مناسب برای توزیع گسترده و یکسان نشریات الکترونیکی و محتوای علمی، آموزشی برای کلیه کارکنان قرار بگیرد. در سال گذشته ۴۱ شماره از نشریه اخلاقی ـ تربیتی «موعظه خوبان» از طریق پایگاه فوق منتشر شد و محتوای دوره‌های تربیت و تعالی و آموزش‌های یگانی نور مبین همزمان با چاپ کتاب و در برخی موارد پیش از چاپ به صورت الکترونیکی، از طریق پایگاه فوق، در اختیار مخاطبان قرار داده شد. دسترسی به این سایت در کلیه استان‌ها و رده‌های سپاه در سراسر کشور فراهم شده که متوسط در روز بیش از ۹ تا ۱۰ هزار بازدیدکننده دارد و به دلیل حجم بالای مراجعه‌کنندگان به پایگاه در سال ۱۳۹۳ درصدد ارتقای سخت‌افزاری سرور پایگاه هستیم.


نگاه چهار

نیازسنجی تربیتی و طراحی آموزشی
علیرضا خراشادی‌زاده، رئيس اداره برنامه‌ریزی، ارزشیابی و محتوای آموزشی
اداره برنامه‌ریزی، ارزشیابی و محتوای آموزشی مسئولیت برنامه‌ریزی، ارزشیابی و تعیین اهداف تربیتی و آموزشی دوره‌ها و تأمین متون و محتوای تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی را عهده‌دار است که در این زمینه وظایفی از قبیل: نیازسنجی تربیتی و آموزشی، طرح‌ریزی آموزشی، ارزشیابی آموزشی، تنظیم سرفصل و درسنامه دوره‌ها و تعیین موضوعات درسی هر دوره‌ متناسب با نیاز مخاطبان را انجام می‌دهد. همچنین مسئولیت اتاق فکر معاونت تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی نیز بر عهده این اداره است. در ضمن، نکته حائز اهمیت در همه این فعالیت‌ها، لحاظ کردن رویکرد تربیتی معنوی و توجه ویژه به شایستگی‌های پاسداری است.
مبانی و معیارهای تعیین محتوای تربیتی و آموزشی شامل موارد زیر است:
۱ـ اهداف و سیاست‌های نظام تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی ۲ـ رسالت و مأموریت‌های سپاه و نمایندگی ولی‌فقیه ۳ـ اهداف و انتظارات کلی فرماندهان و نمایندگی ولی‌فقیه ۴ـ شاخص‌های شایستگی پاسداری در ابعاد اعتقادی و معنوی ۵ ـ نیازسنجی و نظرخواهی از فراگیران، استادان و مجریان در رده‌های مختلف سپاه
بخشی از فعالیت‌های مهم اداره برنامه‌ریزی، ارزشیابی و محتوای آموزشی در سال ۱۳۹۲ که با رویکرد تربیتی معنوی انجام شد از این قرار است:
۱ ـ برنامه‌ریزی آموزشی برای اجرای متمرکز دروس تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی در دوره‌های افسری و تربیت پاسداری. ۲ ـ برنامه‌ریزی آموزشی برای اجرای متمرکز دروس تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی در دوره‌های رزم مقدماتی نخبگان. ۳ـ تهیه درسنامه و سرفصل‌های دوره تربیت و تعالی پایوران (در دو بخش برادران و خواهران) برای سال ۱۳۹۲ بر اساس نیازسنجی‌های صورت گرفته. ۴ ـ تهیه درسنامه و سرفصل‌های دوره تربیت معلم قرآن کریم پایوران و سربازان. ۵ ـ تهیه درسنامه دوره تربیت و تعالی همسران و فرزندان پایوران ۶ ـ تدوین درسنامه و سرفصل‌ دروس عقیدتی ـ سیاسی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری بر اساس انتظارات جدید. ۷ ـ ارزشیابی، نظرسنجی و بازبینی محتوای آموزشی و متون درسی دوره‌های مختلف.


 

صفحه 8
کارگاه سیاسی

 

 

احزاب سیاسی ایران- 245
تألیف :لطفعلی لطیفی پاکده

نگاهی به آینده و جناح‏بندی‌های احتمالی مؤتلفه
آشنایی با برخی از دیدگاه‌های حزب موتلفه اسلامی (28)

در دو شماره گذشته با سطح حضور مؤتلفه و مسئولیتهای اعضای مهم آن در اركان مختلف نظام اسلامی؛ اعم از نهاد رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان، شورای نگهبان و قوای مقننه، مجریه، قضائیه و نیروهای مسلح آشنا شدیم. در بخش پایانی که در این شماره و مطلب آتی این ستون ارائه می‌‌شود مباحثی در خصوص آینده مؤتلفه، انشعابات و جناح‏بندیهای احتمالی، امتیاز خاص حزب در قبال دیگر تشكلها، اصالت سازمان یا اهداف اولیه، آسیبها و تهدیدهای متوجه انقلاب از ناحیه مؤتلفه و دیگر نتایج را به محضر خوانندگان ارجمند تقدیم می‏داریم.

آینده قابل پیش‏بینی مؤتلفه
درخصوص آینده مؤتلفه می‏توان پیش‏بینی‏هایی به شرح زیر داشت:
1ـ بازنگری: مؤتلفه مانند هر حزب سیاسی دیگری، با توجه به مقتضیات زمان و مکان و نیاز، به بازنگری عملكرد و رفتار سیاسی خود خواهد پرداخت. نشانه‏های این امر هویداست. بهینه شدن كیفیت نشریه شما، انجام مصاحبه‏های هفتگی دبیرکل مؤتلفه، برقراری ارتباط با احزاب کشورهای مختلف جهان با هماهنگی وزارت امور خارجه، و... از نشانه‏های این حركت است. در این باره، اسدالله بادامچیان می‌گوید:
ما باید در مبانی، مفاهیم و مصادیق اصولگرایی اندیشه کنیم و با یک باز تعریف جدید به ساختار سازمانی نو برسیم.(۱)
۲ـ تلاش بیشتر برای جذب جوانان: جامعه امروز ما از جوانترین جوامع دنیاست. هیچ حزبی نمی‌تواند خود را از حضور فعال جوانان بی‌نیاز احساس کند. از این رو، مؤتلفه نیز تلاش خود را برای جوانگرایی بیشتر خواهد کرد. افزایش فعالیت شاخه‌های دانشجویی و زنان، حضور برخی جوانان در شورای مرکزی مؤتلفه و... از نشانه‏های این حركت است.
3ـ افزایش جذب اقشار غیر بازاری: با توجه به اینكه مؤتلفه به لحاظ خاستگاه اجتماعی اولیه خود كه بازار تهران بوده، مورد حملات مؤثر تبلیغی رقبای سیاسی قرار گرفته است، تلاش خواهد كرد تا با جذب بیشتر اقشار غیر بازاری نظیر كارمندان، كارگران، دانشجویان، استادان دانشگاه و... این حربه را از دست رقبا خارج كند. مؤتلفه از چند طریق؛ شاخه دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان و تدریس و سخنرانی برخی اعضای شورای مرکزی آن در دانشگاهها مانند آقایان بادامچیان، میرسلیم، عباسپور، غفوری‏فرد و... سعی در جذب دانشگاهیان دارد. با این حال، به لحاظ اینكه اكثریت نسبی مؤتلفه از بازاریان هستند به نظر نمی‏رسد این قشر، نفوذ خود را در مؤتلفه از دست بدهند.
4ـ گسترش كمّی و كیفی: با پیشرفت روند توسعه سیاسی در ایران و ایجاد نیاز در جامعه نسبت به پدیده حزب ـ به معنی كامل آن ـ مؤتلفه برای پوشش دادن به این نیاز تلاش خواهد كرد به لحاظ كمّی و كیفی گسترش پیدا كند. گسترش كمّی شامل جذب اقشار جدید به‌ویژه جوانان حزب‏اللهی و دانشجویان مكتبی، جذب طرفداران غیر شیعه از مسلمانان اهل سنت در مناطق سنی‏نشین و ... خواهد بود. گسترش كیفی نیز شامل بهینه‏سازی كیفیت تبلیغات، گسترش ارتباطات با مسئولان و گروههای دیگر و گسترش ارتباطات با اسلام‌خواهان كشورهای دیگر، به‌ویژه حزب‏الله لبنان را شامل خواهد شد.
5ـ تولید اندیشه: مؤتلفه، بر تولید اندیشه تأکید دارد و در این راستا، مرکز مطالعات حزب و کارگروه‌های مختلفی را پدید آورده است و دهها تولیدات فکری خود را در پایگاه رسمی حزب به نمایش گذاشته است. به نظر می‌رسد این روند استمرار خواهد یافت و بر کیفیت کارها افزوده خواهد شد.
6ـ كم‌رنگ شدن نقش محوریت مؤتلفه: در سالهای اخیر، مؤتلفه نقش محوریت را در جناح پیروان امام و رهبری داشته است. این احتمال جدی وجود دارد كه این نقش به تدریج كم‌رنگ شود. لیكن از آنجا كه هیچ یك از گروههای اقماری دارای سابقه و توان تشكیلاتی در حد مؤتلفه نیستند جایگزین‌سازی محور دیگر به شدّت دشوار خواهد بود. از این رو، تلاش خواهد شد تا با ایجاد بازنگری در مؤتلفه، بر توان آن بیفزایند تا بتواند مدیریت مؤثرتری ارائه دهد. امّا از آنجا كه بازنگری در مؤتلفه كار آسانی نیست و به سرعت پیش نمی‏رود، انتظار می‏رود در كوتاه مدّت نقش محوریت مؤتلفه در جناح مرتبط، تضعیف شود. جریان‌هایی نظیر آبادگران ایران اسلامی، ستاد رایحه خوش خدمت، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و ... طلیعه‌های چنین امری بودند.
انشعابات و جناح‏بندیهای احتمالی
مؤتلفه با وجود سابقه حدوداًً چهل‌وپنج ساله خود، تاكنون انشعابی ندیده است و به گفته آقای بادامچیان، از این پس هم نخواهد دید؛ زیرا یك نوع سیستم ضد انشعاب در مؤتلفه پیش‏بینی شده است و آن سیستم این است كه روند تصمیم‏گیری در مؤتلفه چیزی بالاتر از دموكراسیهای معمول است كه مبتنی بر رأی اكثریت است. در مؤتلفه بنا بر این است كه اكثریت نسبت به اقلیت زور نگوید بلكه آن قدر به بحث ادامه دهد تا بالاخره یكی از دو طرف بحث نسبت به حقانیت طرف مقابل مجاب شود. به همین دلیل، روند تصمیم‏گیری‌ها در مؤتلفه بسیار كند بوده، تلاش بر یكسان‏سازی نظرات است. به این معنا كه به تعبیر مرحوم آقای عسگراولادی، سی عضو شورای مركزی مؤتلفه با سی نظر وارد جلسه می‏شوند و پس از جلسه با یك احساس تكلیف از آن خارج می‏شوند.(۲)
درخصوص جناح‏بندی احتمالی باید گفت سلیقه‏های مختلف فكری در درون مؤتلفه مثل هر حزب دیگری وجود دارد. تفاوت سطح سواد در بین اعضای شورای مركزی مؤتلفه از پنجم ابتدایی تا دكتراست و طبیعی است كه این دو گروه دشوار است یك گونه بیندیشند، اما به دلیل برگزاری جلسات متعدد و بحث‌های طولانی كه در این جلسات برای اقناع مخالفان صورت می‏گیرد، به نظر می‏رسد یك جناح‏بندی جدّی در درون مؤتلفه وجود نداشته و در آینده نزدیك نیز به وجود نخواهد آمد.

امتیازات خاص حزب مؤتلفه اسلامی
هرگاه ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی ملاک ارزیابی قرار گیرند، موارد زیر را می‌توان از امتیازات حزب مؤتلفه بر غالب رقبای سیاسی آنها برشمرد:
اعتقادات پاک و سالمی دارد.
از بودجه‌های ناسالم استفاده نمی‌کند.
با ولایت فقیه، مرجعیت معظم و روحانیت متعهد پیوند صمیمانه دارد.
از مقام معظم رهبری، به طور کامل پیروی می‌کند؛ پیش نمی‌افتد و عقب نمی‌ماند.
در امر به معروف و نهی از منکر جدیت دارد.
در جذب نیروها، دقت خاصی دارد تا افراد سالم و صالحی گزینش شوند.
برای تحکیم وحدت ملی به جد می‌کوشد.
از ارزشهای نظام اسلامی، دلسوزانه حمایت می‌کند.
سعی فراوان دارد تا نظرات اقشار مذهبی جامعه را به دولتمردان انتقال دهد.
به جد می‌کوشد تا با بیان نظرات کارشناسی شده، نظام را در حل معضلات جامعه یاری دهد.
از مواضع نظام اسلامی، به‌ویژه در نقاط حساسی مانند انرژی هسته‌ای، سهمیه‌بندی بنزین و ... دفاع می‌کند.
* پی‌نوشت‌ها در دفتر نشریه موجود است.


آفاق
شهاب زمانی

تحليل و بررسي خصوصيات شخصيتي ملاصدرا
 شخصيت ملاصدرا ابعاد زيادي دارد و زندگي او يك زندگي پرماجراست. وي يك كثيرالاضلاع بود كه در هر بُعد خود دانشي از دانش‌هاي رایج زمان خود را با خود داشت. يك فيلسوف مشائي، يك متخصص فلسفه اشراقي، ماهر در علم كلام اسلامي، متبحر در عرفان نظري، مفسر توانا، حديث‌شناس كم‌نظير، استاد در ادب فارسي و عربي، رياضيدان و آگاه از دانش‌هاي پزشكي قديم، نجوم، علوم طبيعي و حتي علوم معروف به علوم پنهاني (علوم خفيّه) بدون آنكه بتوان نام آن را جادو و جنبل نهاد. اينها همه را مي‌توان به حساب گسترده بودن دامنه معلومات او گذاشت، ولي ملاصدرا دو خصلت علمي ديگر نيز داشت كه در دانشمندان كمتر ديده مي‌شود: يكي عمق معلومات او بود، زيرا وي به دانستن، آموختن، تدريس و نوشتن بسنده نمي‌كرد، بلكه عادت داشت كه مسائل فلسفي را تا آخرين نقطه ممكن آن بشكافد و به عمق آن فرو برود. از بركت همين ويژگي بود كه توانست تحول بزرگي در فلسفه به‌وجود بياورد. خصلت علمي ديگر او اوج دانش فلسفي اوست، يعني با قدرت بال تحقيق مي‌كوشيد كه از سطح استدلال‌ها و فهم‌هاي عادي فلاسفه بگذرد و مسائل دشوار فلسفي را با نگاهي كلي‌تر و فراگيرتر بررسي كند، در نتيجه همين ويژگي، او توانست بينش فلسفه را در برخي مسائل به‌كلي بر هم بزند و ديدگاه‌هاي جديدي را به فلسفه بيفزايد.
علاوه بر كمالات فوق، وی نمونه انسان واقعي تربیت شده مکتب غنی اسلامی است كه منش عالي و اخلاق و تهذيب نفس و دانش و به‌ويژه فلسفه را يكجا و به بهترين صورت، جمع كرده است و علاوه بر مكتب فلسفي خود كه معروف است، مكتبي تربيتي را اداره مي‌‌كرده كه پس از وي مردان بزرگي را به جامعه تحويل داده است.
خصوصيات شخصيتي ملاصدرا را در چند بُعد مي‌توان بررسي كرد:
1. از لحاظ روانشناختي و اخلاق و روح تربيت شده ديني و وارستگي او.
2. از حيث دانش گسترده و داشتن تمام علوم زمان خود، به‌ويژه فلسفه و عرفان.
3. از جهت موقعيت عالي اجتماعي وي، با وجود دشمني افراد حسود و كم‌مايه يا مغرور.
4. از لحاظ نقش او در احيا و ترويج فلسفه و بالابردن موقعيت فلسفه درحال زوال در ايران و فلسفه اسلام.
5. از جهت پركاري و ارزش علمي و كيفي و كمّي تأليفات.
6. از لحاظ شجاعت علمي و نوآوري و دفاع از افكار خود.
7. از ديدگاه وابستگي مذهبي در ايمان ديني.
8. از لحاظ خلاقيت و روح خلاّق، قدرت استنباط مطالب ديگران، قدرت استدلال و شهود و اشراق در كنار هم.
يكي ديگر از ويژگي‌هاي او، خلاقيت و نوآوري در فلسفه است، نوآوري‌هاي او بسيار معروف است. وي نيز مانند سهروردي (فيلسوف اشراقي ايراني قرن ششم هجری) و افلاطون، معتقد است كه كسي كه نتواند به اراده خود روح را از جسم خود جدا سازد و توانايي كارهاي خارق‌العاده را نداشته باشد يك حكيم و فيلسوف واقعي نيست. هر دو استاد او ـ شيخ بهاءالدين و ميرداماد ـ نيز قدرت‌هاي معنوي داشتند.
ملاصدرا با آن كه از درس و معاشرت آنها به‌خوبي به مقامات بالاي معنوي رسيده بود، ولي معتقد بود كه انزواي او (در سنين 30 تا 35 سالگي) در روستاي نزديك قم (به‌نام كهك) و خلوت و عبادت و دلسوختگي و يأس او از مردم، همه و همه سبب شد كه دريچه‌ تازه‌ای از حقيقت و جهان غيب به روي او باز شود.
وي اين مطالب را در مقدمه كتاب اسفار آورده است. انزواي همراه با حالت شكست رواني او سبب شد كه وي مردي داراي روحي قوي شود تا بتواند افلاطونوار حقايق فلسفه را نه فقط با استدلال، بلكه به شهود خود درك كند. همين رياضتها سبب شد كه از آن جوان حساس و زودرنج، مردي مقاوم و با حوصله بسازد كه چون كوه در برابر حملات دانشمندان سطحي و يا حسود زمان خود مقاومت كند و رسالت خود را تا آخر عمر به خوبي انجام دهد.
انزواي او در روستاي كَهَك نقطه عطف مهمي در زندگي ملاصدرا بود و شتاب رشد روحي و علمي او را به سرعت افزايش داد و تصميم او را براي انتخاب راه زندگي، قطعي ساخت. از تاريخچه زندگي جواني و حتي نوجواني او برمي‌آيد كه از همان آغاز تحصيل، به همان اندازه كه به فراگرفتن دانش اصرار داشته، به تهذيب و تربيت روحي خود هم علاقه‌مند بوده و راه خود را مانند ديگر سالكان از پيش برگزيده بود.
براي ملاصدرا نه در فلسفه و نه در خُلقيات و روحيات نمي‌توان همانندي در فلاسفه غربي يافت و نشان داد. پروفسور هانري كُربن درباره او معتقد بود اگر بتوان ياكوب بوهمه و سوئدنبرگ را با هم جمع كرد و بر توماس آكويناس افزود ملاصدرا خواهد شد.
* پی‌نوشت‌ها در دفتر نشریه موجود است.


اندیشه سیاسی مسلمانان 245
فتح الله پریشان

نمایندگی و دموکراسی «مستقیم»
در چند شماره گذشته حول وحدت نظر و حکومت اکثریت، ‌بحثی مطرح شد که تا اندازه‌ای مبتنی بر فرض مشارکت شخصی مستقیم هر شهروند در فرایند تصمیم‌گیری بود و اگرچه نمونه‌های فراوانی را از عملکرد دولت‌های کنونی در غرب که ادعای دموکراتیک دارند نقل کردیم، اما هنوز اصول نمایندگی یا شیوه‌ها و فرایندهایی که دموکراسی غیرمستقیم را به گونه‌ای تنگاتنگ با آرمان اصلی حکومت مردم وفق می‌دهند، بررسی نکرده‌ایم.

دموکراسی مستقیم
امروزه دموکراسی را عملاً مترادف با نوعی نظام نمایندگی می‌دانند. به همین دلیل، باید واژه «مستقیم» را به اصطلاحی اضافه کرد که تا حدود ۱۵۰ سال پیش همه جا صرفاً با عنوان «دموکراسی» شناخته می‌شد. امروزه این اصطلاح نامناسب به‌گونه‌ای از دموکراسی اختصاص یافته که اگر خیلی خوش‌بین باشیم، غیرمستقیم است. چنانکه در شماره‌های پیشین اشاره شد، دموکرات‌هایی مانند پین، اساساً نمایندگی را ابزاری برای انطباق اصل دموکراسی در جوامعی نظیر ایالات متحده مطرح کردند که چنان وسیع و پهناور است که مانع از مشارکت شخصی تمام شهروندان می‌شود. از نظر آنان، این تدبیر تقریباً موقتی بود و خطرات آشکاری را در بر داشت. گمان بر این بود که ایجاد محافظ‌هایی برای ممانعت از غصب قدرت و اقتدار توسط نمایندگان مفید باشد؛ قدرت و اقتداری که در اصل به مردم تعلق داشت.
اما قدمت مجالس نمایندگی(پارلمان‌ها) پیش از تجدید حیات اندیشه دموکراسی به چندین قرن می‌رسید. این مجالس به همراه خود مفهوم نسبتاً متفاوتی را از نمایندگی پدید آوردند. «ادموند بورک» در سخنرانی برای واجدان حق رأی بریستول در سوم نوامبر ۱۷۷۴ م. این موضوع را با صراحت بیان کرد. بورک به گونه‌ای روشن «تفویض اختیار» یا «دستور» از سوی رأی‌دهندگان خود را درباره چگونگی رأی در پارلمان و یا موضع‌گیری درباره موضوعات خاصی که در «قوانین این سرزمین کاملاً ناشناخته است» رد کرد و آن را نشانه سوءبرداشت از «نظم و مفهوم کلی قانونی اساسی ما» دانست. وی در بخشی از سخنرانی خود خطاب مردم چنین عنوان کرد: «نمایندگان‌تان نه‌تنها در سعی و مجاهدت خویش، بلکه در داوری خود نیز به شما مدیون هستند، اگر این داوری را در قبال نظرات شما قربانی کنند، به شما نه خدمت که خیانت می‌کنند.»
سپس وی در تعبیر مناسبی از کارکرد پارلمان ملی ادعا کرد که پارلمان «کنگره‌ای از سفیرانی با منافع متفاوت و متخاصم نیست... بلکه در کل، مجلسی است رأی‌زنانه با منافعی واحد؛ منافع عمومی که نتیجه خرد عمومی است، باید راهنما باشد، نه مقاصد محلی با تعصبات محلی.» به قول آربلاستر طنز ماجرا اینجاست که طنین اندیشه‌های روسو در این اعتقاد به‌خوبی دیده می‌شود و این در حالی بود که روسو سرسختانه معتقد بود که ملت را نباید به شیوه‌ای که مدنظر بورک است، نمایندگی کرد.»(۱)
این اندیشه که نماینده حق و حتی تکلیف دارد که قضاوتی مستقل داشته باشد، استقلالی که وجه تمایز نماینده از یک سفیر و فرستاده است، آموزه‌ای است که مدت‌ها پس از زمانی که بورک آن را تدوین کرد، تداوم داشته است. اعضای پارلمان انگلستان، بدون استثنا هنگامی که نظرات‌شان با نظرات جناح‌های انتخاباتی خود متفاوت می‌شود، برای دفاع از خود به این آموزه تمسک می‌جویند.

خلأ نمایندگی اقلیت
ویژگی هر فرد و نیز درجه‌بندی و تنوع نظرات که حتی در میان کسانی یافت می‌شود که بر سر موضوعی خاص با هم توافق دارند، موجب می‌شود که نمایندگی یک شخص برای شخص دیگر ـ چه رسد به نمایندگی یک شخص برای گروهی از افراد ـ همیشه تقریبی و ناقص باشد. همان‌طور که «دی‌اچ لارنس» با خاطری رنجیده پرسید: «... چه کسی می‌تواند نماینده من باشد؟ من خودم هستم. نمی‌خواهم کسی نماینده من باشد.»(۲) این مسئله هنگامی تشدید می‌شود که در عمل فقط اکثریت یا حتی بزرگ‌ترین گروه اقلیت در چارچوب گروهی قرار داشته باشند که عملاً آنها را نمایندگی می‌کنند. البته تصمیم‌گیری مبتنی بر اکثریت، حتی در بستر دموکراسی مشارکتی مستقیم، این مسئله را پیش می‌کشد که چگونه کسانی که با موضع اکثریت مخالف هستند و علیه آن رأی می‌دهند، بر خود حکومت می‌کنند. در پاسخ، این نظر طرح شد که مشارکت آنها در فرایند تصمیم‌گیری اگر با پیروی دقیق و موشکافانه از اصول گشاده نظری و عدالت همراه باشد، شاید آنها را متقاعد کند که تصمیمات و خط‌مشی‌هایی را بپذیرند که حتی با آنها موافق نیستند. اما در نظام نمایندگی، هنگامی که نمایندگان فقط از طرف اکثریت گروهی که نماینده آنها هستند سخن می‌گویند و رأی می‌دهند، کسی در فرایند تصمیم‌گیری ابداً اقلیت آن گروه را نمایندگی نمی‌کند. در حالت افراطی، ممکن است عقیده‌ای در یک گروه یا جناح انتخاباتی در اقلیت بوده و دارای یک نماینده باشد، در صورتی که مجموعه نمایندگان در حمایت از عقیده دیگر وحدت نظر خواهند داشت و این در حالی است که عقیده اقلیت را به کلی نمایندگی نمی‌کنند، اگرچه در اصول ممکن است این اقلیت، نماینده ۴۹ درصد از کسانی باشند که در فرایند انتخاب نماینده نقش داشته‌اند. لذا اگر بپذیریم که نمایندگی یا دموکراسی غیرمستقیم در بهترین حالت هم جانشین نامناسبی برای مشارکت شخص است و اعتقاد داشته باشیم که باید به هر نحو ممکن اطمینان یافت که نظرات و تمایلات مردم تا حد امکان در چنین نظامی نمایندگی گردد، یقیناً به این نتیجه خواهیم رسید که نمایندگی باید متناسب با وزن و اهمیت عقاید در اجتماع باشد.
* پی‌نوشت‌ها در دفتر نشریه موجود است.


اصطلاحات

ویژگی‌های معرفت‌شناختی فقه سیاسی
هر دانشی بر بنیان‌های معرفت‌شناختی خاصی استوار است. این بنیان‌ها تأمین‌کننده شالوده‌هایی هستند که آن دانش به لحاظ معرفت‌شناختی بر آنها مبتنی می‌شود. به سخن دیگر هر دانشی نیازمند بنیان‌هایی است که توجیه‌کننده آن دانش باشند و بتوانند آن را به عنوان یک دانش معتبر نشان دهند. در غیر این صورت دانش مذکور نمی‌تواند خود را به عنوان دانشی معتبر معرفی کند و در نتیجه با خروج از دایره اعتبار علمی، از مقبولیت عام و فراگیر نیز محروم می‌شود. توجه به بنیان‌های مذکور، ویژگی‌های معرفت‌شناختی آن دانش را آشکار می‌سازد.
فقه سیاسی نیز به عنوان یک دانش سیاسی اسلامی و یا به عنوان شاخه‌ای از فقه عمومی از چنین بنیان‌هایی برخوردار است. این بنیان‌ها توجیه‌کننده فقه سیاسی‌اند و اعتبار علمی و معرفتی آن را نشان می‌دهند. دقت در این بنیان‌ها نیز ویژگی‌های معرفت‌شناختی فقه سیاسی را آشکار می‌سازد. همان‌طور که مستحضرید فقه سیاسی به عنوان شاخه‌ای از فقه عمومی به استخراج و تبیین احکام شرعی درباره مسائل و افعال سیاسی مکلفان می‌پردازد. در واقع فقه سیاسی همان احکام شرعی ناظر به زندگی سیاسی و حکومتداری است که در زبان فقهای گذشته از آن به «احکام سلطانیه» تعبیر شده است. فقه سیاسی شیعه و اهل سنت از نظر معرفت‌شناختی از نقاط اشتراک و افتراقی برخوردارند که به اجمال برای مقایسه مهم‌ترین ویژگی‌های معرفت‌شناختی آنها تلاش می‌شود.
۱ـ نص‌گرایی؛ فقه سیاسی اساساً دانشی نص‌گراست. مقصود از نص‌گرایی ابتنای این دانش بر نص و محوریت آن در فعالیت علمی نمایندگان و صاحب‌نظران این دانش است. فقه سیاسی احکام شرعی ناظر به زندگی سیاسی را از نص(متن) استخراج و استنباط می‌کند و بر مبنای این احکام، مسائل سیاسی را پاسخ می‌دهد. نص‌گرا بودن فقه سیاسی با ارجاع به قرآن کریم به عنوان نص درجه اول و سنت به عنوان نص درجه دوم قابل تبیین است. پذیرش مرجعیت نص قرآنی در تنظیم زندگی سیاسی ـ اجتماعی، مهم‌ترین نقطه اشتراک فقه سیاسی شیعه و اهل سنت به حساب می‌آید. هر دو دانش، قرآن را مهم‌ترین و نخستین منبع معرفت‌شناختی خود می‌شناسند. البته تفاوت‌هایی نیز دارند. فقه سیاسی اهل سنت در اشاره به دلالت زبانی نص، بر عربیت نص و اصالت عربی آن تأکید بیشتری دارد. تفاوت دیگر در بحث رابطه عقل و شرع است. فقه سیاسی اهل سنت مبتنی بر مکتب اشعری بوده، در حالی که فقه سیاسی شیعه بر مبنای کلام شیعه استوار است. کلام اشعری عقل‌گرایی در استدلال‌های فقهی را رد می‌کند، اما از نظر شیعه عقل، هم در دفاع از آموزه‌های شرعی و هم در کشف آنها نقش مهمی دارد.


 

صفحه 9 تاريخ  


 

آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی بر مبنای وصیت‌نامه امام(ره)
تضعیف سپاه پاسداران، آسیبی بزرگ
تهیه و تنظیم: سید مهدی حسینی

حضرت امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیشترین دغدغه‌ها را در حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی داشتند، سپاه پاسداران در قانون اساسی به‌عنوان حافظ دستاوردها صراحت دارد و این نهاد حافظ دستاوردها از هنگام تأسیس در روزهای اول پیروزی همواره گرفتار دسیسه‌های دشمنان انقلاب اسلامی بوده و هست و دشمنان به انحای مختلف با ایجاد جریان‌های متعدد خط تضعیف سپاه پاسداران را در پیش گرفتند و گروه‌های سیاسی با نام‌های گوناگون به هر شکلی که برای‌شان راه داشت در تضعیف سپاه از هیچ کوششی دریغ نکردند، در طول عمر با برکت سی‌وپنج ساله سپاه پاسداران هر چند گاه با عناوینی این بازوی امنیتی ـ دفاعی و انقلابی، فرهنگی انقلاب اسلامی را مورد تهاجم ناجوانمردانه قرار داده‌اند. این در حالی بود که مکرر حضرت امام(ره) در دیدارهای عمومی‌شان به پرهیز از تضعیف سپاه توصیه می‌کردند. برای نمونه در تاریخ (۳۱/۱/۱۳۵۸) با صراحت اعلام کردند: «نگذارید اینها تضعیف کنند پاسداران انقلاب اسلامی را... اینها همه در خدمت اسلام هستند و این شیاطین می‌خواهند اینها را تضعیف کنند.»
و همچنین در آخرین پیام‌های‌شان در تاریخ (۲۸/۱/۱۳۶۸) مرقوم فرمودند: «من تا آخر پشتیبان ارتش و سپاه و بسیج خواهم بود و تضعیف آنان را حرام می‌دانم.»
همان‌طور که در مباحث پیشین اشاره شد آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی بر مبنای وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(ره) تمامی نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیج و عشایر را شامل می‌شود. ایشان همه نیروهای امنیتی را در کنار یکدیگر قرار دادند و از آنها به منزله یک نهاد متعلق به اسلام، انقلاب، نظام و کشور تحت عنوان «قوای مسلح» نام بردند و در وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی‌شان هم بر همین نکات تأکید کردند.

فرازی از وصیت‌نامه
امام(ره) در فرازی از وصیت‌نامه خطاب به نیروهای مسلح با تقدیر آنها در برابر متجاوزان بعث عراق با اشاره به توطئه‌ها در داخل کشور فرمودند: «قوای مسلح نظامی و انتظامی و سپاهی و مردمی با پشتیبانی بی‌دریغ ملت در جبهه‌ها و پشت جبهه‌ها این افتخار بزرگ را آفریدند و ایران را سرافراز نمودند و نیز شرارت‌ها و توطئه‌های داخلی را كه به دست عروسك‌های وابسته به غرب و شرق برای براندازی جمهوری اسلامی بسیج شده بودند با دست توانای جوانان كمیته‌ها و پاسداران بسیج و شهربانی و با كمك ملت غیرتمند در هم شكسته شد و همین جوانان فداكار عزیزند كه شب‌ها بیدارند تا خانواده‌ها با آرامش استراحت كنند. خدای‌شان یار و مددكار باد.
پس وصیت برادرانه من در این قدم‌های آخرین عمر بر قوای مسلح به‌طور عموم، آن است كه ای عزیزان  كه به اسلام عشق می‌ورزید و با عشق لقاءالله به فداكاری در جبهه‌ها و در سطح كشور به كار ارزشمند خود ادامه می‌دهید، بیدار باشید و هوشیار كه بازیگران سیاسی و سیاستمداران حرفه‌ای غرب و شرق‌زده و دست‌های مرموز جنایتكاران پشت پرده  لبه تیز سلاح خیانت و جنایتكارشان از هر سو و بیشتر از هر گروه متوجه به شما عزیزان است و می‌خواهند از شما عزیزان كه با جانفشانی خود انقلاب را پیروز نمودید و اسلام را زنده كردید بهره‌گیری كرده و جمهوری اسلامی را براندازند و شما را با اسم اسلام و خدمت به میهن و ملت از اسلام و ملت جدا كرده به دامن یكی از دو قطب جهانخوار بیندازند و بر زحمات و فداكاری‌های شما با حیله‌های سیاسی و ظاهرهای به صورت اسلامی و ملی خط بطلان بكشند.»

تضعیف سپاه در برنامه دشمن
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدای تأسیس در دستور تضعیف دشمنان انقلاب اسلامی قرار گرفت، عوامل استکبار جهانی در داخل ایران اعم از جریان‌های سیاسی ملی‌گرا و لیبرال و انواع تشکل‌های وابسته به جناح‌های کمونیستی هر کدام به نوعی در راستای تضعیف سپاه پاسداران گام برداشتند.
این نهاد حافظ دستاوردها و جوشیده از متن جامعه انقلابی که با ملاک و معیارهای اسلامی و با رسالت حفظ ارزش‌های معنوی و دینی تلاش می‌کرد مرتب در معرض تعرض عوامل استکبار جهانی قرار داشت. با نگاهی به علل و عوامل و انگیزه‌های تضعیف‌کنندگان روشن خواهد شد این نهاد انقلابی در افکار عمومی نیرویی است که خالصاً و مخلصاً در راستای اهداف اسلام به رهبری امام راحل مشی و به فرمان و رهنمودهای او فعالیت می‌کند و هم‌اکنون هم در مسیر ولایت‌فقیه به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.
تضعیف سپاه پاسداران در چارچوب برنامه دشمن ناشی از مقاومت دلیرانه‌اش در برابر منافع و مطامع استکباری آنها بود و از دشمن هم انتظاری غیر از دشمنی نبوده و نیست و برشماری موارد دشمنی آنها فهرست بلندبالایی را شامل می‌شود که جملگی آنها حکایت از عملکرد افتخارآمیز برای ملت ایران و مسلمانان جهان داشته است که حضرت امام خمینی(ره) در این باره فرمودند: «شما آیینه مجسم مظلومیت‌ها و رشادت‌های این ملت بزرگ، در صحنه نبرد و تاریخ مصور انقلابید. شما فرزندان مقدس و پرچمداران عزت مسلمین و سپر حوادث این کشورید. شما یادگاران و همسنگران و فرماندهان و مسئولان بیداردلانی بوده‌اید که امروز در قرارگاه محضر حق مأوا گزیده‌اند.»
این معرفی امام(ره) باید همچنان در عرصه‌ها با افتخار باقی بماند و با همین سبک عملکرد می‌توان از آسیب‌های دشمن مصون بماند.

نادیده گرفتن خدمات صادقانه سپاه
بر هیچ کس پوشیده نیست که سپاه پاسداران از ابتدای تأسیس تاکنون خدمات صادقانه‌ای در همه عرصه‌ها داشته است و هر جا نقاط ضعف در جریان زندگی مردم و دولت و انقلاب وجود داشته آن خلأ را پر کرده و از برجسته‌ترین اقداماتش مقابله با گروه‌های تروریستی و خنثی کردن جریان کودتاچیان، ایستادگی در برابر متجاوزان خارجی (هشت سال دفاع مقدس با انجام عملیات‌های حماسی و بی‌نظیر در طول تاریخ جنگ‌ها) بوده است و از همان ابتدای تأسیس حماسه‌ها آفرید که شاخص آن در اواخر مرداد ۱۳۵۸ بود که حضرت امام(ره) در دیدار مسئولان فرمودند: «من از سپاه راضی هستم و به هیچ وجه نظرم از شما برنمی‌گردد. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می‌دارم. چشم من به شماست. شما هیچ سابقه‌ای جز سابقه اسلامی ندارید. سلام مرا به همه برسانید. من از همه شما متشکرم.»
ایشان این جملات را در تاریخ (۲۹/۵/۱۳۵۸) بیان کردند و تا آخر عمرشان بر این باور باقی ماندند و در این‌باره فرمودند: «من به طور جد و اکید می‏گویم که انقلاب و جمهوری اسلامی و نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بحق از بزرگ‌ترین سنگرهای دفاع از ارزش‌های الهی نظام ما بوده و خواهد بود...»

تنزل دادن شأن سپاه
سپاه پاسداران همواره در معرض توطئه‌ها و تهمت‌های دشمنان نظام قرار داشته و دارد که جملگی آنها به قصد تضعیف و انفعال سپاه بوده و است. عده‌ای از جریان‌های سیاسی نیز ممکن است آگاهانه یا ناآگاهانه با برخی اقدامات خود، شأن سپاه پاسداران را تنزل دهند. جایگاهی که در قانون اساسی تصریح شده و امام راحل نیز از آن بسیار تعریف کرده‌اند تا آن را در حد یک مجموعه‌ سیاسی مطرح کنند. متأسفانه این موضوع هر چندگاه یک بار از طرف برخی از اشخاص صاحب منصب هم بیان می‌شود و چنین تبلیغات شده که سپاه پاسداران مثلاً وابسته به فلان جناح است. تا جایی که همواره این جمله کلیشه‌ای را مطرح می‌کنند که «مگر امام نفرمود که سپاه در سیاست دخالت نکند؟»! یعنی تا جایی رفته‌اند که فرماندهان سپاه هر صحبتی در دفاع از انقلاب و نظام انجام بدهند، به منزله دخالت در سیاست تلقی می‌شود؛ تلقی‌ای که می‌تواند به سپاه آسیب‌ بزند. همانطور که اگر گفته شود گرفتار شدن سپاه به گروه‌ها و جناح‌ها، خطر و آسیب است، متهم کردن آن به انتصاب به جناحی خاص هم خطر و آسیب است. آری اینکه حضرت امام(ره) در وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی‌شان در رهنمودها و تذکرات‌شان از سال‌های ۵۹ و ۶۰ مکرر ورود نیروهای مسلح سپاه و ارتش و حتی بسیج را به گروه‌ها و احزاب منع کردند، برای حفظ شأن و منزلت سپاه است. اما اینکه تبلیغ می‌شود و شایعه می‌گردد دخالت سپاه در مسائل سیاسی، در واقع پایین آوردن شأن و منزلت سپاه است، تبلیغ دشمنان دانا و دوستان نادان است و به منزله ضربه زدن به حیثیت سپاه است. از این‌رو هر گونه تضعیف سپاه پاسداران به هر شکلی که باشد اولین ضربه‌اش به اسلام، انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی و کشور و ملت است و این آسیب بزرگی است که نیازمند پاسداری و بصیرت همگان است.


حكایت زمانه

«تأسيس شرکت اسلاميه» تجربه‌ای از جنس اقتصاد مقاومتي
اقتصاد از ارکان اصلي حيات انساني است. پويايي اقتصاد، قوام اجتماعي و در ادامه رشد و پيشرفت را حاصل مي‌شود. جمهوري اسلامي ايران، در دهه چهارم خود، اهتمام اصلي‌اش را متوجه اين نکته کرده است. اگر نظام اسلامي نتواند در بُعد اقتصادي خود را احيا کند، با چالش‌هاي بسيار جدي روبه‌رو خواهد شد. اهميت اين نکته چنان است که مقام معظم رهبري سال‌هاي دهه‌ اخير را متأثر از دغدغه‌هاي اقتصادي نام‌گذاري کرده‌اند. ايشان همچنين در ابتداي اين دهه، اصل ۴۴ قانون اساسي مبني بر چگونگي خصوصي‌سازي و در آستانه امسال، محورهاي اقتصاد مقاومتي را بيان کردند. به عبارت ديگر، اکنون کاربست تغييرات بنيادي براي پويايي اقتصاد ايران در سطح خرد و کلان مورد اهتمام کل و جزء نظام است.
يکي از وجوه اقتصاد مقاومتي، توليد و مصرف کالاي داخلي است. فهم و شناخت دقيق اين امر، ما را به ديگر ابعاد اقتصاد مقاومتي رهنمون مي‌سازد. شناخت تجربه‌ تکيه بر توليد داخلي به‌خوبي قادر است ما را در موضوع بيان‌شده هدايت کند، نقاط قوت ما را نشان دهد و مانع از ارتکاب خطاهاي پيشين شود. اقتصاد مقاومتي بُعد سلبي‌اي نيز دارد و آن رويکرد مقاومتي در قبال توليدات خارجي است. اينکه نبايد به توليدات خارجي وابسته بود. با توجه به مطالب فوق، اقتصاد مقاومتي دو جنبه‌ ايجابي و سلبي دارد.
در رويکرد ايجابي، توجه به توليد داخلي و خريد و مصرف آنها مورد نظر است و در جنبه‌ سلبي، بايد توجه داشت که از توليدات خارجي، که نمونه داخلي دارند، فاصله گرفت و وابستگي‌اي نسبت به آنها وجود نداشته باشد. نوشتار حاضر درصدد است يکي از تجربه‌هاي توليد و مصرف کالاي ايراني در تاريخ معاصر ايران را به‌مثابه تجربه‌اي براي اقتصاد مقاومتي بکاود و از اين رهگذر، رهگشايي معرفتي براي مخاطبان ايجاد کند.
«شرکت اسلاميه» نام شرکتي تجاري است که توسط علما و تجار پايه‌گذاري شد تا در جريان نهضت تحريم تنباکو، به خودکفايي ملي و استغنا از خارج بپردازد.(۱) در ابتدا کار اصلي شرکت دادوستد منسوجات اصفهان و داخله ايران و تهيه مقدمات تأسيس کارخانه‌ ريسمان‌ريسي بود.(۲)
پس از قيام تنباکو، دو مجتهد اصفهاني؛ حاج‌آقا نورالله و آقا نجفي به اين فکر افتادند که علاوه بر نفي کالاها و منسوجات خارجي، مي‌توان امکانات داخلي را برای توليد کالاي داخلي بسيج کرد و با ابتکار ايراني به توليد منسوجات پرداخت و ملت را براي حمايت از آن تشويق کرد و از اين طريق، تحريم کالاهاي بيگانه را تحقق بخشيد.
اين عمل زماني رخ داد که معامله کالاي فرنگي، اساس تجارت را شکل مي‌داد و متأثر از نفوذ اقتصادي، نفوذ فرهنگي و سياسي فرنگيان نيز ايجاد شده بود. در واقع، تأسيس شرکت اسلاميه در ادامه نهضت علما در نهضت تحريم تنباکو قابل درک است که از جنبه سلبي تحريم کالاي خارجي، به‌سوي رويکرد ايجابي توليد و مصرف کالاي ايراني حرکت کرد.
نکته حائز اهميت در تأسيس شرکت اسلاميه، پيش‌قدمي علما در اين حرکت است. آقا نجفي (شيخ محمدتقي) و حاج‌آقا نورالله در تکوين و تداوم اين شرکت نقش اساسي داشتند. دغدغه آغازين کار از نيمه اول سال ۱۳۱۶ هجري قمري و در خطبه‌هاي مرحوم آقا نجفي در مسجد جامع سلطاني در اصفهان آغاز شد. آنجا که ايشان از مردم خواستند به مصرف کالاي داخلي و خودداري از مصرف کالاي خارجي روي آورند.(۳) در ادامه تأثير حجت‌الاسلام آقا نجفي در اجراي اين اقدام چنان است که روزنامه «ثريا» ايشان را سرآغاز تاريخ ترقي ايران معرفي مي‌کند.(۴)
آيت‌الله آخوند خراساني در نامه‌اي به مظفرالدين‌شاه، وي را دعوت به حمايت از شرکت اسلاميه مي‌کند.(۵) آيات‌ عظام سيدمحمدکاظم يزدي، ملامحمدحسن مامقاني، ملاعبدالله مازندراني، حاجي‌ميرزا محمدحسن نوري، حاج‌آقا صدراصفهاني و برخي ديگر از علما، در نامه‌هاي جداگانه‌اي، از تأسيس اين شرکت حمايت کردند و آن را براي مسلمين ضروري تشخيص دادند.(۶)
اگرچه فعاليت شرکت اسلاميه در ابتدا معطوف به صنعت نساجي بود، اما نيازهاي متنوع مردم و اقبال عمومي ايشان به اين شرکت باعث شد فعاليت شرکت وارد بخش‌هاي ديگر از جمله ايجاد مدرسه، بيمارستان و حتي راه‌آهن شود. حاج‌آقا نورالله با تأسيس بيمارستان، گامي ديگر در راستاي خودکفايي ايرانيان در اصفهان برداشت. به بيان ديگر، اقدامات و فعاليت‌هاي شرکت اسلاميه صرفاًً در صنعت نساجي خلاصه نمي‌شد، بلکه حاج‌آقا نورالله جنبه‌هاي اقتصادي و در ادامه، جنبه‌هاي فرهنگي ديگري را نيز به فعاليت‌هاي شرکت اضافه کرد.
به مرور زمان فعاليت‌هاي شرکت اسلاميه چنان وسعت گرفت و چنان تأثير گذاشت که رسانه‌هاي داخلي و خارجي به بازتاب فعاليت‌هاي آن پرداختند. اشاره شد که روزنامه‌هاي «حبل‌المتين»، «ثريا» و «حکمت» مدام فعاليت‌هاي اين شرکت را رصد مي‌کردند. روزنامه «الهلال» چاپ مصر گزارشي از فعاليت شرکت اسلاميه چاپ کرد و از حاج‌آقا نورالله تجليل نمود.(۷)
کالا‌هاي شرکت اسلاميه با حجم زيادي به مناطق مختلف صادر مي‌شد؛ تا جايي که در هر منطقه، شخصي عهده‌دار امور مربوط به خريد و فروشِ کالاهاي شرکت بود و وکالت آن را برعهده داشت. نمايندگي شرکت در باکو با حاج زين‌العابدين تقي‌اف بود. در بمبئي حاجي‌ سلطانعلي شوشتري، در مصر آميرزا محمدجواد مشکي و علي‌محمدخان کاشاني نماينده‌ بودند. در مسکو نيز آميرزا نعمت‌الله کاظم و حاجي سيدحسن افندي تجار اصفهاني بودند.(۸) تأثيرگذاري شرکت اسلاميه چنان کارگر افتاد که وزارت خارجه انگلستان در پي خلل در امور آن بود.
شرکت اسلاميه اگرچه خوش درخشيد و در بُعد مقاومتي توان قابل توجه از نيروي جريان اسلامي را نشان داد، اما در ادامه، کينه دولت استعماري انگليس حرکت آن را متوقف کرد. گفته شد که وزارت خارجه انگلستان در پي خلل در امور شرکت بود. نامه‌نگاري‌هاي وزارت خارجه انگلستان با دولت‌هايي که شرکت اسلاميه در آنجا فعاليت داشت تا حدودي در کنترل و کاهش اقدامات تجاري شرکت دخيل بود.
توضيحات فوق يکي از تجربه‌هاي تأثيرگذار اقتصاد مقاومتي ايرانيان را نشان مي‌دهد. شرکت اسلاميه فعاليت‌هاي گسترده و در عين حال تأثيرگذاري را در بُعد اقتصادي انجام داد. اگر چنين تجربه‌اي ۱۲۰ سال پيش حاصل شده است، قطعاًً در شرايط کنوني ايجاد اقتصادي قوي، تأثيرگذار و متکي به توان بومي دور از دسترس نيست. اقتصادي که در دو بُعد سلبي و ايجابي هم از مصرف کالاهاي خارجي فاصله مي‌گيرد و هم به توليد داخلي تکيه دارد.
* پي‌نوشت‌ها در دفتر نشریه موجود است.


امام در گذر زمان 191

قضاوت یک مسیحی(۲)
در شماره پیش بخشی از نامه یک نویسنده مسیحی پس از دیدار با امام(ره) ارائه شد که در آن به تأثیرگذاری امام بر او و تحول روحی‌اش اشاره شده بود. نویسنده در ادامه نامه خود آورده است: «امام خمینی یک توفان بود با این همه در نهاد این توفان یک سکون و آرامش مطلق وجود داشت. سخن‌های او بسیار قاطع و آمرانه و در عین حال، بسیار آرام‌بخش، پاسخگو، باز و تأثیرگذار بود. در درون او یک حقیقت ساکن و غیرقابل حرکت وجود داشت، ولی همین بی‌حرکتی‌ها باعث حرکت کل یک کشور شد. او یک انسان معمولی نبود، در واقع تمام کسانی را که قبلاً ملاقات کرده بودم از عرفا و زهاد تا راهبه‌های بودایی، حکمای هند و دیگران هیچ‌کدام دارای چنین حضور برق‌آسا و انرژی‌بخشی نبودند. برای آنها که توانستند ببینند و احساس کنند، هیچ‌گونه ابهامی درباره کمالات والای [امام] خمینی باقی نماند. این عظمت و کمال در همه جا منعکس بود، در تنفسش، حرکت اندام و دستانش، آتش شخصیتش، آرامش، آگاهی، وجدانش، همه چشم‌ها به سوی خمینی بود. در آو اثری از خودخواهی و خودپسندی نبود. نگاه او نیز به میان جمعیت خیره بود. با وجود آن اراده شدید، اخلاق پرصلابت و سازش‌ناپذیر، روحیه کاملاً مثبت و هموار او در حرکت دستانش و صدای صاف کردن حنجره‌اش و افکار متمرکزش متجلی شده بود. در حالی که مسلمانان عاشق میهن، در آن مجلس، عظمت او را فریاد می‌زد و با تحسین و ستایش مطلق او به وفاداری عاشقانه‌ سوگند یاد می‌کردند، او در درون خود بود و همچنان آرام و بی‌حرکت باقی‌مانده بود. چنین صحنه‌هایی خارج از مرز تصورات و حدودی بود که من با آن‌ها خو گرفته بودم. خواننده ممکن است این توصیفات را مبالغه‌‌آمیز بداند، چنین کسی باید بداند که با وجود همه شنیده‌های قبلی‌ام و با وجود مطالب متضادی که قبلاً دریافت کرده بودم، اولین و واقعی‌ترین تأثیر شخصیتی امام خمینی(ره)، هیچ‌ ارتباطی با مقوله‌های مطرح شده علیه او نداشت... ریشه این حقایق خارج از چارچوب تجارب شخصی بود و برای من قبلاً قابل تصور نبود، زیرا هرگز تجربه نکرده بودم... آری، خمینی آن انسان قوی و قدرتمند، بدون شک شکست‌ناپذیر بود. امام در صحنه سیاست بین‌المللی سازش‌ناپذیرترین انسان بود. لااقل از دیدگاه من، [امام] خمینی مسیح معاصر بود. هر چند که او هرگز چنین ادعایی نداشت و هرگز خود را با حضرت مسیح مقایسه نکرد، ولی او دقیقاً اشعه صلابت و سازش‌ناپذیری عیسی‌بن‌مریم بود. در اینجا باید جلو بروم و بگویم، امام خمینی با یک جریان عاطفی و شکستن همه موانع، وارد قلب و مغز من شد. من این جریان را بی‌نهایت مثبت توصیف می‌کنم و ترجیح می‌دهم که نام آن را عشق بگذارم... من عاشق [امام] خمینی(ره) شدم.»


از لابه لاي تاریخ

ساواك و سانسور ـ3
ساواك از همان آغاز فعاليت، در نظارت بر مطبوعات و روزنامه‌هاي كشور نقش اصلي داشت. هنگامي كه ساواك تأسيس شد، مدت‌ها از سركوب مطبوعات مستقل مي‌گذشت و ديگر روزنامه‌ها و مطبوعات قابل اعتنايي منتشر نمي‌شدند؛ بسياري از روزنامه‌نگاران مخالف و ارباب جرايد نيز از عرصه فعاليت مطبوعاتي كنار رفته و يا رفتار دلخواه حكومت را پيشه كرده بودند. اما اين سازمان تازه‌تأسيس بيش از پيش در نظارت و جلوگيري از شكل‌گيري مطبوعات مستقل كوشيد. اعطاي مجوز انتشار روزنامه و مطبوعات، تنها به تأييد اين سازمان منحصر شد؛ تعيين صلاحيت‌های سياسي، اجتماعي و اخلاقي و فردي صاحبان، سردبيران و نيز نويسندگان و هيئت تحريريه نشريات نيز صرفاًً به ساواك سپرده شد. از آن پس تنها كساني مي‌توانستند امتياز نشريه داشته باشند و يا در مطبوعات به فعاليت بپردازند كه پيشاپيش ساواك نظر مساعد خود را اعلام كرده باشد.
در دوران رياست تيمور بختيار بر ساواك، سانسور و كنترل مطبوعات با شدت هرچه تمام ادامه يافت. بختيار در رأس فرمانداري نظامي تهران تجارب بسياري در سانسور و نظارت بر نشريات اندوخته بود و تيم سانسور خود را به ساواك منتقل كرد و با گسترش دامنه فعاليت آن، رعب و وحشتي تام در مطبوعات ايجاد كرد. در چهار سال پاياني دهه 1330، ساواك بر مطبوعات سراسر كشور نظارت داشت. در اين ميان نشريات و روزنامه‌هاي پايتخت بيشتر در تيررس ساواك و شخص تيمور بختيار قرار داشتند و ساواك در جهت‌دهي محتوايي مطبوعات نقش داشت.
نام تيمور بختيار بر اندام هر روزنامه‌نگار و صاحب جريده حتي موافق حكومت، لرزه مي‌انداخت. بختيار در موارد متعدد، شخصاًً روزنامه‌‌نگاران و ارباب مطبوعات را به دفترش احضار مي‌كرد و درباره مسائل مختلف از آنان پرسش مي‌نمود و تهديد مي‌كرد. وي درباره جهت‌گيري نشريات مربوطه و مطالبي كه از نظر او نمي‌توانست منطبق با خواست حكومت باشد توضيح مي‌خواست؛ وي در برخورد با مخاطبان مطبوعاتي‌اش، به توهين و تهديد متوسل مي‌شد.
در ماه‌هاي پاياني سال 1339، مطبوعات جاني[دوباره] گرفتند و سانسور مطبوعات تا اندازه‌اي فروكش كرد؛ اين روند تا پايان دوره نخست‌وزيري علي اميني نيز با نوساناتي ادامه يافت. در سال‌هاي نخست دهة 1340، همزمان با رياست سرلشكر حسن پاكروان بر ساواك و آغاز نهضت امام خميني(ره)، مرحله نويني از برخورد ساواك و مجموعه حاكميت با مطبوعات و رسانه‌ها آغاز شد. در دوره نخست‌وزيري علم، حدود 80 نشريه ادواري و روزنامه به بهانه‌هاي مختلف تعطيل شدند. نشريه‌هايي نيز كه اجازه انتشار يافتند، تحت سانسور و نظارت شديد ساواك قرار گرفتند و در تعيين مطالب و محتواي آنها، ساواك دخالت مي‌‌كرد.


 

صفحه 10
تیتر یک

 

 

صبح‌صادق ‌بررسی می‌کند
انتخابات سوریه چالش جدید غرب و متحدانش

علي تتماج

مقدمه
سرانجام پس از ماه‌ها گمانه‌زني سرانجام پارلمان سوريه، 13 خرداد 1393 را زمان برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري اعلام کرد. ثبت‌نام از نامزدهاي انتخابات نيز از دوم ارديبهشت‌ماه آغاز شد. 17 ارديبهشت نيز اسامي نامزدهاي نهايي، اعلام و تبليغات انتخاباتي آغاز مي‌شود. چنانكه پيش‌بيني مي‌شد بشار اسد رئيس‌جمهور كنوني سوريه با پشتوانه مردمي در اين انتخابات حضور دارد. برگزاری اين انتخابات با استقبال قابل توجهي همراه شده، چنانكه نمايندگاني از طيف‌هاي مختلف نامزد رياست‌جمهوري شده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به چهره‌هايي نظير «حسان عبدالله‌النوری» و ماهر عبدالحفیظ اشاره كرد. اعلام تاريخ برگزاري انتخابات بيانگر يك اصل اساسي است و آن اينكه، سوريه در حوزه امنيتي(مبارزه با تروريسم) و عرصه سياسي (مقابله با توطئه‌هاي دشمنان) دستاوردهاي گسترده‌اي داشته كه در نتيجه آنها، كشور آماده برگزاري انتخابات است. حال اين سوال مطرح است كه تأثيرات اين انتخابات بر آينده سوريه و منطقه چه خواهد بود و چرا غرب و رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه به شدت از آن واهمه دارند، چنانكه مقامات آمريكايي و اروپايي، صهيونيست‌ها، تركيه و كشورهاي عربي رسماً اين انتخابات را محكوم و بر عدم پذيرش آن تأكيد دارند؟!

پاسخي به ابهامات
بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده و سخنان «عمران الزعبي» وزير اطلاع‌رساني سوريه، انتخابات در مناطقي كه جنگ در آن ادامه دارد و نيز در سفارتخانه‌ها و اردوگاه‌هاي آوارگان برگزار نخواهد شد و ناظران خارجي نيز بر انتخابات نظارت ندارند و صرفاً خبرنگاران حق حضور و نظارت بر انتخابات را دارند.
هر چند كه محافل رسانه‌اي و سياسي غرب با جوسازي و برجسته‌سازي اين مسائل سعي دارند اين انتخابات را فاقد مولفه‌هاي دموكراتيك عنوان کنند؛ اما بررسي ابعاد تصميمات مطرح شده، نكات قابل توجهی را آشكار مي‌سازد. نخست آنكه، در مناطق جنگي از يك‌سو صندوق‌هاي رأي‌گيري وجود ندارد و از سوي ديگر، اين احتمال وجود دارد كه تروريست‌ها براي انتقام‌گيري از ملت و نظام سوريه در مناطق رأي‌گيري اقدام به حملات تروريستي نمايند كه جان هزاران نفر را تهديد مي‌كند. بر اين اساس عدم برگزاري انتخابات در مناطق درگير جنگ، امري معقول و در چارچوب حمايت از مردم خواهد بود.
دوم آنكه، در باب برگزاري انتخابات در ساير كشورها و اردوگاه‌ها نيز اين اصل وجود دارد كه از يك‌سو نظام سوريه دسترسي به ساكنان ساير كشورها و اردوگاه‌هاي آوارگان براي برگزاري انتخابات ندارد و از سوي ديگر، به دليل دخالت‌هاي دشمنان سوريه براي رأي‌سازي و به چالش كشاندن دموكراسي مردم سوريه، عملاً برگزاري انتخابات در حوز‌ه‌هاي خارج از سيطره نظام سوريه امري ناشدني است و حتي برگزاري انتخابات تهديدي براي دموكراسي و رأي مردم سوريه خواهد بود. غرب مي‌خواهد با آوارگان و سوري‌هاي ساكنان ساير كشورها که کشورهای‌شان اکثراً مخالف دولت سوریه هستند نظر خود را به ساكنان سوريه تحميل کند؛ لذا عدم برگزاري انتخابات براي مقابله با اين روند امري قابل توجه است.
سوم آنكه، كشورهاي عربي و غربي و يا تركيه كه دست‌شان به خود مردم سوريه آغشته است و همواره از تروريست‌ها حمايت كرده‌اند، نمي‌توانند به عنوان ناظر در انتخابات مردم سوريه حضور داشته باشند. ملت سوريه هرگز پذيرنده نظارت دشمنانش بر انتخابات خود نیست و نظام سوريه نيز بر اساس مطالبات مردمي، مانع از حضور ناظران عربي و غربي در انتخابات آتي شده است.

انتخابات آزموني بزرگ
در کنار اين شرايط مي‌توان گفت که برگزاري انتخابات مذکور، آزموني است که از دو منظر قابل توجه است.
نخست آنکه، ميزان مشارکت مردم و رأي آنها نشان خواهد داد که آنها تا چه ميزان به نظام و کشورشان و شخص اسد رئيس‌جمهور اعتماد دارند. همه‌پرسي قانون اساسي جديد سوريه و نيز انتخابات شورا در طول دو سال اخير نشانگر اعتماد بالاي مردم سوريه به نظام و دموکراسي جاري در کشورشان بوده که تکرار آن در انتخابات رياست‌جمهوري مي‌تواند به تقويت موقعيت مردم و نظام سوريه در برابر تروريست‌ها و حاميان خارجي آنها منجر شود.
دوم آنکه، اين انتخابات را مي‌توان آزموني براي کشورهاي غربي و عربي مرتجع منطقه دانست که در طول سه سال اخير اقدامات گسترده‌اي را عليه سوريه صورت داده‌اند. آنها با ادعاي حمايت از دموکراسي، حتي به حمايت از گروه‌هاي تروريستي و قاتلان مردم سوريه پرداخته‌اند. نوع واکنش کشورهاي غربي و مرتجع عربي به برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري سندي خواهد بود بر صداقت رفتاري آنها در اجراي ادعاهاي‌شان براي تحقق دموکراسي در اين کشور. آنچه تاکنون این کشورها صورت داده‌اند نشانگر آن است که براي آنها واژه دموکراسي صرفاً بهانه‌اي براي دخالت در امور سوريه بوده است، چنانکه اين کشورها با رد برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري و حضور مردم پاي صندوق‌هاي رأي بر تشکيل دولتي بر‌اساس خواست غرب تأکيد داشته‌اند. آنها خواستار تشکيل دولت انتقالي با ریاست افرادي هستند که هرگز در سوريه حضور نداشته‌اند و صرفاً هم در چارچوب خواست غرب گام برداشته‌اند که نتيجه آن نيز جنايات گروه‌هاي تروريستي بوده است. جهانيان اذعان دارند که رفتارهاي غرب همچنین نشانگر نگاه ابزاري آنها به مقوله دموکراسي و انتخابات است که کارشکني آنها در برگزاري انتخابات سوريه نمودي از آن است.

ريشه هراس غرب از انتخابات
حال اين سوال مطرح است كه چرا غرب از برگزاري انتخابات سوريه هراس دارد و به دنبال شكست آن است.
-غرب كه در حوزه نظامي با شكست‌هاي سنگيني مواجه شده و در روند مذاكرات موسوم به مذاكرات ژنو نيز نتوانسته زياده‌خواهي‌هاي خود را به فلسطيني‌ها تحميل کند، برگزاري انتخابات را شكستي ديگر براي خود مي‌داند كه هزينه‌هاي بسياري براي آن به همراه دارد. به‌ويژه اينكه، غرب در تشكيل دولت انتقالي ناتوان بوده و نتوانسته آن را بر سوريه تحميل کند.
-برگزاري انتخابات سوريه نشانه‌اي دیگر بر ناكامي غرب در برابر مقاومت منطقه شامل جمهوري اسلامي ايران و حزب‌الله لبنان و نيز روسيه و چين است كه تأثيرات قابل تأملي بر معادلات جهاني از جمله در مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 و نيز مسائل اوكراين خواهد داشت.
برگزاري انتخابات يعني موفقيت سوريه در برقراري امنيت و مبارزه با تروريسم كه نشانگر شكست طرح‌هاي غرب براي حمايت از گروه‌هاي تروريستي است. برگزاري انتخابات سبب تقويت روحيه مردم و ارتش سوريه در مبارزه با تروريسم و حاميان غربي آنها است كه شكستي سخت براي غرب است.
-چنانكه دستگاه‌هاي اطلاعاتي آمريكا اذعان كرده‌اند در صورت برگزاري انتخابات اسد رئيس‌جمهور كنوني سوريه 70 تا 75 درصد آراي مردمي را به خود اختصاص خواهد داد. اين رأي به منزله شكست ادعاهاي غرب مبني بر عدم مشروعيت نظام سوريه و لزوم سرنگوني آن است. اين انتخابات خط بطلاني بر ادعاهاي دموكراتيك و مردم‌سالارانه غرب براي دخالت در امور سوريه است كه رسوايي بين‌المللي براي غرب خواهد بود.
نكته مهم ديگر در انتخابات سوريه، هزينه‌هاي غرب در اجراي مطالبات متحدان عرب و صهيونيست آنها است. اوباما رئيس‌جمهور آمريكا با محوريت حزب دموكرات در حالي خود را براي انتخابات ميان دوره‌اي كنگره آماده مي‌كند كه سلطه لابي صهيونيستي و عربي بر ساختار سياسي آمريكا هزينه‌هاي سنگيني براي وي ايجاد كرده است. وي در زنجيره رفتارهايش براي رضايت لابي صهيونيستي و عربي در كنار تأمين منافع آنها در مسائلي همچون مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در پرونده سوريه نيز بايد با بحران‌سازي و مقابله با انتخابات، طرح خدمت‌رساني به آنها را اجرا می‌‌كند. شكست در برابر انتخابات سوريه به منزله انتقادهاي لابي‌هاي صهيونيستي و عربي و حتي گرايش آنها به جمهوريخواهان است كه مي‌تواند حتي به شكست اوباما در انتخابات آتی منجر شود.
مردم‌سالاري و دموكراسي سوريه در برگزاري انتخابات همچنین مي‌تواند الگويي براي ساير ملت‌هاي عربي از جمله در بحرين، عربستان، يمن و... باشد كه حاكميت پادشاهي و غير مردمي در آنها را زير سوال خواهد برد. ايجاد مطالبه مردمي و جهاني براي برگزاري انتخاباتي مشابه انتخابات سوريه در ساير كشورهاي عربي چالشي است كه غرب با عناوين مختلف به دنبال مقابله با آن است كه عدم پذيرش مشروعيت انتخابات سوريه و سنگ‌اندازي در مسير آن، بخشي از اين تحركات است.
نكته قابل توجه در رفتار غرب، دوگانگي آنها در قبال انتخابات مصر(اوايل خرداد) و سوريه است. در سوريه، انتخابات براساس مطالبه مردم و با حضور نامزدهاي متعدد برگزار مي‌شود و مردم سوريه بر لزوم حضور اسد رئيس‌جمهور کنوني در انتخابات تأکيد و حضور خود در پاي صندوق‌هاي رأي را برابر با مقابله با طرح‌هاي غرب و دشمنان مقاومت مي‌دانند.
در نقطه مقابل، انتخابات در مصر در شرايطي برگزار مي‌شود که از يک‌سو جريان‌هاي سياسي متعددي از جمله اخوان‌المسلمين حق شرکت در انتخابات را ندارند در حالي که مردم نيز با شروطي خاص بايد در انتخابات حضور يابند. از سوي ديگر در فضاي انتخابات مصر صرفاً «السيسي» حضور دارد که با کودتا قدرت را در دست گرفته است! نکته قابل توجه آنکه السيسي در حالي تحت حمايت کشورهاي غربي قرار گرفته است که مصر عملاً در مسير ديکتاتوري و نظامي‌گري قرار گرفته و هيچ‌گونه نشانه‌اي از دموکراسي در آن مشاهده نمي‌شود.
در نگاه غرب، مردم و نظام سوريه به دليل عدم تسليم شدن در برابر غرب، حق برگزاري انتخابات را ندارند، چراکه دولت انتقالي و دست‌نشانده غرب را نپذيرفته‌اند. حال آنکه حاکمان خود خوانده مصر به دليل اجراي خواسته‌هاي غرب، حق برپا کردن صندوق‌هاي رأي براي بيرون آوردن نام السيسي از آنها را دارا هستند، در حالي که در اين عرصه، حق 80 ميليون مصري براي تعيين سرنوشت‌شان ناديده گرفته مي‌شود.

سناريوهاي احتمالي غرب
نگاه غرب به انتخابات سوريه و بررسي کارنامه غرب نشان مي‌دهد که آنها به عنوان بازندگان در حوزه نظامي برآنند از راهبرد سياسي براي رسيدن به اهداف خود جهت سلطه بر سوريه بهره گيرند. بر اين اساس، مسئله انتخابات براي آنها داراي اهميت است و برآنند تا از اين مولفه براي تحقق اهداف شکست خورده خود بهره‌برداري کنند. در اين چارچوب چند سناريو مطرح است.
الف) عدم برگزاري انتخابات: يكي از مولفه‌هاي رفتاري غرب را پايان يافتن دوره رياست‌جمهوري اسد بدون برگزاري انتخابات تشكيل مي‌دهد. با توجه به شرايط جاري، به ويژه بحران امنيتي در سوريه، احتمال تمديد دوره فعاليت دولت از سوي پارلمان دور از ذهن نیست، اما غرب تلاش خواهد کرد تا با برجسته‌سازي مسئله پايان عمر دولت کنوني سوريه، حذف اسد از صحنه و تشکيل دولت انتقالي را اجرايي سازد. به عبارتي، يکي از سناريوهاي غرب براي انتخابات سوريه را عدم برگزاري انتخابات براي مشروعيت‌زدايي از دولت کنوني آن تشکيل مي‌دهد.
ب) دلسرد‌سازي مردم: غرب در حالي به حمايت از جريان‌هاي معارض و زمينه‌سازي اجتماعي براي آنان مي‌پردازد که همزمان با فضاسازي رسانه‌اي و تبليغاتي و برجسته‌سازي‌ کاستي‌هاي نظام کنوني سوريه، طرح دلسرد‌سازي و خانه‌نشيني مردم را پيگيري مي‌کند. غرب مي‌خواهد ائتلاف مردم نظام و ارتش سوريه را متزلزل ساخته و با سياست تحقيرسازي مردم و القاي فضاي سياه از سرنوشت سوريه، در نهايت آراي خاکستري را به نفع معارضان رقم زند. در حالي که با سناريوي عدم حضور مردم در انتخابات، طرح کاهش آراي اسد را اجرا مي‌کند. بازگشايي دوباره پرونده استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سازمان ملل و متهم‌سازي نظام سوريه به نقض حقوق بشر در اين چارچوب مطرح است.
ج) سناريوي تقسيم قدرت: غرب مي‌داند که حذف اسد از قدرت امکان‌پذير نمي‌باشد و وي رئيس‌جمهور آينده سوريه خواهد بود. غرب که اين امر را شکست بزرگ براي خود مي‌داند، سناريوي تقسيم قدرت را در پيش گرفته است. رفتارهاي غرب در ژنو و مواضع آنها در نشست‌هاي به اصطلاح دوستان سوريه نشان مي‌دهد که آنها برآنند تا سوريه را به تقسيم قدرت ميان نظام کنوني سوريه با معارضان (بخوانيد مهره‌هاي غرب) به رياست «الجربا» وادار سازند.
براساس اين طرح، اختيارات رياست‌جمهوري کاهش يافته و بشار اسد در صورت پيروزي در انتخابات داراي اختياراتي نخواهد بود و بيشتر مقامي تشريفاتي است. حال آنکه دولت در ترکيب نخست‌وزيری كه به رياست معارضان تشکيل مي‌شود، داراي اختيارات گسترده است. به عبارتي، سناريوي انتقال قدرت به معارضان در فضايي انتخاباتي را اجرايي مي‌سازد، در حالي که در ظاهر، ادعاي احترام به آراي مردم را سر مي‌دهد. البته غرب همزمان با تقويت تروريست‌ها، تجزيه بخش‌هايي از سوريه از جمله منطقه مرزي ترکيه و اردن را نيز در دستور کار دارد تا از اين مولفه نيز براي درگير‌سازي نظام سوريه در چالش‌هاي داخلي بهره گيرد.
د) استفاده از آوارگان: نکته مهم دیگر در سياست‌هاي غرب، بهره‌گيري از مسئله آوارگان براي انتخابات سوريه است. آمارها از وجود چند ميليون آواره سوري در ديگر کشورها از جمله در ترکيه، اردن و لبنان حکايت دارد.
اين آوارگان مي‌توانند وزنه‌اي قابل توجه در انتخابات باشند، لذا غرب از هم‌اکنون به سرمايه‌گذاري بر روی آنها گام برمي‌دارد. با توجه به جمعيت ميليوني آوارگان، از آنجا که عدم حضور آنها در انتخابات، می‌تواند نوعي عدم مشروعيت برای نظام سوريه تلقي ‌شود که به این بهانه چالش‌هاي سياسي دروني و فشارهاي خارجي را به همراه دارد، غرب با برجسته‌سازي آن مي‌تواند مشروعيت نظام سوريه را زير سوال برده و فتنه‌هاي جديد عليه اين کشور طراحي کند. در صورت برگزاري انتخابات در این اردوگاه‌ها، به دليل عدم دسترسي دولت سوريه به این اردوگاه‌هاي خارج از سوريه، به ويژه در کشورهايي مانند ترکيه و اردن، يا سازمان ملل، به تبع کشورهاي ميزبان آوارگان بايد برگزارکننده انتخابات باشند که با توجه به نفوذ دشمنان سوريه در اين اردوگاه‌ها و عدم تسلط دمشق بر آنها، راي‌سازي به نفع کانديداهاي مورد نظر غرب امري امکان‌پذير است. آنها با اين رأي‌سازي‌ها ضمن کاهش آراي اسد، سعي مي‌کنند تا سناريوي «اجبار نظام سوريه براي تقسيم قدرت» را اجرايي سازند تا در نهايت پست نخست‌وزير و يا جمعي از وزيران به اين جريان‌های تروریستی تعلق گيرد. بر اين اساس است که مسئله آوارگان سوريه در زمان برگزاري انتخابات امري حياتي است و نظام سوريه براي مقابله با توطئه‌هاي غرب سعي در برقراري امنيت سراسري و بازگرداندن آوارگان به کشور را دارد.

نتيجه‌گيري
در جمع‌بندي كلي از آنچه ذكر شد مي‌توان گفت كه برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري سوريه هر چند با چالش‌هاي امنيتي و سياسي بسياري مواجه خواهد بود به ويژه اينكه دشمنان سوريه براي فرار از شكست در اين عرصه از هر ابزاري بهره خواهند گرفت، اما در نهايت اين انتخابات نمودي ديگر از دموكراسي بومي جاري در سوريه است كه مسلماً مي‌تواند تأثير بسياري بر شرايط امنيتي و سياسي آن داشته باشد. رأي بالاي مردم به اسد نشانگر اعتماد آنها به نظام حاكم بر كشورشان و تقويت جبهه مقاومت در مبارزه با دشمنان و تقويت نظام سوريه در مبارزه با تروريسم و در عرصه جهاني خواهد بود. بر اين اساس غرب از هر ابزاري براي مقابله با اين انتخابات و زير سوال بردن آن بهره خواهد گرفت كه يكي از ابزارهاي آنها نيز تشديد حمايت از تروريست‌ها براي كشتار بيشتر مردم خواهد بود. بر اين اساس در هفته‌هاي باقي‌مانده تا انتخابات فضاي امنيتي سوريه با شدت بيشتري ادامه خواهد يافت، چراكه گروه‌هاي تروريستي تنها مولفه باقي مانده غرب براي برهم زدن اين انتخابات هستند. چنانكه كشورهاي غربي، عربي، تركيه و صهيونيست‌ها رأساً وارد عرصه نبرد شده و تحركات نظامي گسترد‌ه‌اي در حمايت از تروريست‌ها صورت مي‌دهند.


نگاه یک
علی اسماعیلی

درس بزرگ از یک غائله کوچک!
غائله فتنه‌گران بند ۳۵۰ زندان اوین که به دلیل ترس این فتنه‌گران از لو رفتن ابزار و تجهیزات جاسوسی و اطلاع‌رسانی آنان با خارج زندان انجام شد، دارای چند نکته حائز اهمیت است که واکاوی دقیق آن، پاسخ به بسیاری از سوالات امروز درباره فتنه و علل حمایت غرب از آنان را در پی دارد و اینکه چرا غربی‌ها مایلند همچنان بحث فتنه زنده بماند. این نوشتار به درس بزرگی که نظام می‌تواند از این غائله بگیرد، می‌پردازد.
۱ـ فتنه‌گران همچنان به ‌دنبال فتنه‌
حادثه بند ۳۵۰ اوین برای چندمین‌بار ثابت کرد که فتنه‌گران فتنه ۸۸ نه‌تنها از آن همه جنایت‌ها و خیانت‌های خود علیه نظام و انقلاب دست نکشیده‌اند که حتی مترصد فرصت‌هایی هستند که باز هم به نظام و ملت ضربه بزنند. از این رو، این حادثه و دیگر حوادث و رفتار و گفتار فتنه‌گران و حامیان آنان خط بطلانی است بر فرضیه کسانی که ـ البته برخی‌شان از روی ساده‌لوحی بر این پندارند ـ می‌گویند فتنه‌گران تأدیب و تنبیه شده و باید با سلام و صلوات بر گذشته، فتنه‌گران در حصر را آزاد کرد. کشف و افشای وسایل ارتباطی و همچنین فتنه‌گرانی که از داخل زندان، اخبار و اطلاعات نادرست را به رسانه‌های معاند نظام می‌دادند، به خوبی ثابت کرد که فتنه‌گران در بند با سوء‌استفاده از رأفت اسلامی مسئولان زندان و در جاهایی هم، سهل‌انگاری و بی‌دقتی ایشان، همان روند فتنه‌گری گذشته را در داخل زندان ادامه می‌دادند. این مسئله از سویی، دلیلی درست و محکم بر ادعای کسانی بود که می‌گفتند؛ فتنه‌گران و به‌ویژه سران فتنه حتی با توبه هم قابل‌ اعتماد نیستند و پس از رفع حصر همان راه گذشته را خواهند رفت.
۲ ـ چرایی امید غرب به فتنه
غائله بند ۳۵۰ اوین از نگاهی دیگر نیز قابل تامل و توجه است. این که چرا غربی‌ها بی‌مناسبت یا با مناسبت و هراز گاه، بحث رفع حصر سران فتنه و فتنه‌گران را مطرح می‌کنند و در دیدارهای‌شان از ایران، با نقض قوانین دیپلماتیک با فتنه‌گران داخلی دیدار می‌کنند. این مسئله تآکید این نکته مهم نیز است که غربی‌ها به دنبال حل مسائل فی‌مابین ایران و غرب و به‌ویژه در بحث هسته‌ای نیستند و به فرمایش مقام معظم رهبری؛ «فرض محال موضوع هسته‌ای مطابق خواسته آمریکا، حل شود، آمریکایی‌ها مسائل دیگر را پیش خواهند کشید.» البته این موضوع را به کرات و آشکارا نیز گفته‌اند و چیز مخفی‌ای نیست. پس چه چیزی برای آنان بهتر و غنیمت‌تر از داشتن مزدورانی در داخل است تا بهانه دخالت آنان به مسائل حقوق بشری ایران را تسهیل کند. ورود مداخله‌جویانه اتحادیه اروپا و آمریکا و رژیم صهیونیستی در بحث غائله بند ۳۵۰ اوین به خوبی مؤید همین ادعا است. واقعیت این است که غرب هیچ‌گاه حاضر به پذیرش حق ایران و انجام مذاکرات برابر و یکسان با کشورمان نیست، از این رو به‌دنبال بهانه‌هایی می‌گردد تا به واسطه آن، فشار بر ایران را در مسائل مهمی چون مباحث هسته‌ای افزایش دهد. پس این نکته نیز دلیل محکم دیگری است که نباید سران فتنه و فتنه‌گران از حصر آزاد شوند، چرا که آزادی آنان به معنای ادامه یافتن روند فتنه‌گری‌شان خواهد بود. در مجموع باید گفت، غائله بند ۳۵۰ اوین درس‌های زیادی برای ما داشت، اینکه، مواظب فتنه‌گری فتنه‌گران حتی در زندان باشیم! و تحت‌تأثیر جوسازی‌های برخی در داخل و خارج، برای آزادی فتنه‌گران قرار نگیریم. چرا که اگر بحث هسته‌ای و حقوق‌بشری هم حل شود، قطعاً غرب، بهانه‌های دیگری را برای فشار بر نظام، برای دست‌کشیدن از اصول و آرمان‌هایش خواهد داشت. پس درس بزرگی که این غائله کوچک برای‌مان داشت این است که غرب و فتنه‌گران هیچ‌گاه قابل اعتماد نیستند و هر دو ،هدفی مشترک برای ضربه‌زدن به نظام دارند!


نگاه دو
علی حیدری

چرا تبلیغات رسانه ملی برای انصراف از دریافت یارانه نتیجه نداد؟!
پس از آنکه در آخرین روزهای سال گذشته، دولت از ثبت‌نام مجدد برای دریافت یارانه نقدی خبر داد و از کسانی که توانایی اداره زندگی خود را بدون نیاز به مبلغ یارانه نقدی دارند خواست که برای کمک به اقشار محروم و همچنین حمایت از بخش بهداشت و سلامت کشور در این مرحله ثبت‌نام نکنند و در ادامه از راه‌اندازی کمپین انصراف از دریافت یارانه تا تهدید مردم به سرک کشیدن دولت در حساب‌های شخصی‌شان و جریمه کسانی که درآمد بالا داشته باشند و ثبت‌نام کنند، همه اینها نشان داد که دولت حساب ویژه‌ای روی انصراف‌دهندگان از دریافت یارانه باز کرده بود.
با آغاز سال جدید، رسانه ملی هم دست به کار شد و تلاش کرد تا با تولید و پخش برنامه‌های مختلف به کمک دولت بشتابد تا جایی که بیشتر برنامه‌های تلویزیون اشاراتی به این موضوع داشتند. پیام‌های تلویزیون از زیرنویس گرفته تا ساخت برنامه‌های تبلیغاتی و نشست‌ها و میزگردها و دست آخر هم مصاحبه با مردم و مسئولان و فرهیختگان جامعه که تشویق به انصراف از دریافت یارانه نقدی می‌کردند، در این راستا بود.
اوج تبلیغ رسانه ملی برای انصراف از یارانه در مجموعه پرطرفدار پایتخت3 بود که به‌طور مستقیم به آن اشاره شد، آنجا که بازیگر نقش ارسطو (احمد مهران‌فر) در یکی از قسمت‌های پایانی این مجموعه می‌گوید: «می‌دونی یارانه چیه؟ یارانه پولیه که به فقرا و افراد نیازمند می‌دهند. البته نقی از دریافت یارانه انصراف داده!» و چوچانگ (ﻣﻨﮓ ﻫﺎﻥ ﮊﺍﻧﮓ بازیگر نقش زن چینی) هم در پاسخ می گوید: «من از رئیس‌جمهورتون شنیده‌ام که اگر مردم ثروتمند یارانه نگیرند دارو و درمان ارزان‌تر می‌شود.»
تبلیغات رسانه ملی تا روزهای ثبت‌نام ادامه پیدا کرد و حتی پررنگ‌تر هم شد، اما وقتی آمار ثبت‌نام‌کنندگان و انصراف‌دهندگان اعلام شد، مشخص شد که کمتر از پنج درصد مردم از دریافت یارانه انصراف داده‌اند. چیزی که شاید بسیاری از جمله دولتی‌ها انتظار آن را نداشتند. اما به نظر می‌رسد در بررسی و واکاوی این پدیده باید به چند عامل مهم توجه کرد:
1ـ برخوردهای کارشناسی نشده و بعضاً متناقض مسئولان اقتصادی دولت از اعلام شناسایی افرادی که واجد شرایط دریافت یارانه نیستند، تا سرکشی به حساب‌های شخصی مردم برای بررسی میزان درآمد آنها و حتی تهدید به حذف و جریمه کسانی که درآمد بالا دارند و شیوه‌های محاسبه درآمد خانوارها برای داشتن شرایط دریافت یا عدم دریافت یارانه و... سبب شد تا یک فضای مبهم از موضوع پرداخت یارانه‌ها در برابر دیدگان مردم نمایان شود که در برخی موارد قدرت تصمیم‌گیری برای انصراف را از آنها بگیرد.
2ـ باوجود حجم بالای تبلیغات رسانه ملی برای انصراف از دریافت یارانه که پیشتر به برخی از آنها اشاره شد، نگاهی به شیوه‌های استفاده شده نشان می‌دهد؛ در اکثر موارد انتقال پیام به‌صورت مستقیم و بدون استفاده از شگردهایی بود که می‌توانست به تأثیرگذاری پیام کمک کند. تجربه نشان داده است القای پیام مستقیم به مخاطب کمترین تأثیر را در وی خواهد داشت. نیاز بود برای تحقق چنین هدفی کار رسانه‌ای با یک پشتوانه فکری و علمی همراه شود تا نتایج خوبی از آن به دست آید.
3ـ موضوع مهم دیگری که به اعتقاد صاحب‌نظران در عدم همراهی بخشی از جامعه با دولت موثر بود، عدم وجود فضای اعتماد کافی به سیاست‌های اقتصادی دولت بود که از یک‌سو آینده اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را به‌خوبی تصویر نمی‌کرد و از سوی دیگر، بخشی از جامعه اطمینان نداشتند که درآمد حاصل از محل انصراف‌شان در محل‌های اعلام شده هزینه شود. تجربه ناموفق اهدای سبد کالا که مشکلات عدیده‌ای را برای مردم پدید آورد هم به این بی‌اعتمادی افزوده بود.


 

صفحه 11
معارف-میقات

 

 

آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی گلپایگانی پیرامون جایگاه امر به معروف و نهی از منکر
زنده‌ترین ملت‌ها کدامند؟
علي تتماج

كمتر كسى است كه بتواند طورى زندگى كند كه لغزش و خطايى از او صادر نشود. غالب مردم به واسطه ضعف ايمان و اينكه نتوانسته‏اند كاملاً بر خويش تسلّط يابند از معصيت و خطا مصون نمى‏مانند؛ زيرا نقاط ضعف در انسان زياد و نواقص او بسيار است، لذا بايد به وسيله امر به معروف و نهى از منكر اينگونه افراد را ملتفت معايب اعمال‌شان ساخت تا متنبّه و پشيمان شوند و خط سير خود را عوض كنند.
پاره‏اى ديگر هم يا اصلاً بى‏ايمانند و فطرت پاك انسانيت را از دست داده‏اند و يا آنقدر ايمان آنها بى‏ثمر است كه به رعايت آداب و قوانين، مقيد نيستند و ملاحظه و حسابى در كارها ندارند. اين طايفه را هم توسط امر به معروف و نهى از منكر بايد محدود کرد و وادارشان ساخت كه از آداب و حدود و قواعد، تبعيت کنند و احترام بگذارند.
اگر از امر به معروف و نهى از منكر خوددارى شود رفته‌رفته دامنه گناهان و معاصى توسعه پيدا كرده، رشته زندگى اجتماعى بشر از هم گسيخته خواهد شد و مفاسد و معايب بزرگ توليد مى‏شود.
امر به معروف و نهى از منكر محيط را براى تربيت افراد صحيح و لايق، مساعد مى‏كند و مادام كه بشر به وجود افراد صالح محتاج است، به امر به معروف و نهى از منكر هم محتاج است. همچنين زمينه‏هاى فساد را از ميان مى‏برد و كانون‏هاى فحشا و منكرات را ريشه‏كن مى‏سازد. پس انسان تا در اين جهان طبيعت زندگى مى‏كند هيچ‏گاه از امر به معروف و نهى از منكر بى‏نياز نيست.

جايگاه امر به معروف در اسلام‏
در ميان تكاليف و فرايض اخلاقى كم تكليفى مانند امر به معروف و نهى از منكر در اصلاح امم و تكامل طوايف مؤثر است. زنده‏ترين ملت‏ها آن ملتى است كه موقعيت امر به معروف و نهى از منكر در ميان آنها محفوظ‌تر و محترم‏تر باشد. ميزان رشد و بلوغ هر طايفه از درجه‏ توجه و عنايت‌شان به امر به معروف و نهى از منكر معلوم مى‏شود.
دين اسلام كه جامعه را به هر مصلحت و كار نيك فرمان داده و از هر مفسده و كار زشت، نهى فرموده، شأن امر به معروف و نهى از منكر را بسيار بزرگ شمرده و راجع به آن انواع تأكيدات و ترغيبات کرده و انتظام تمام تشكيلات اجتماعى و سياسى و حفظ شوكت و عظمت مسلمانان را به آن موقوف كرده است.
رستگارى در گرو نظارت همگان‏ است، چنانچه خداوند متعال مى‏فرمايند: «الْمُفْلِحُونَ؛ بايد از شما جماعتى باشند كه مردم را دعوت به خير كنند و به نيكى امر و از بدى نهى نمايند و چنين مردمی رستگارند.» (آل‌عمران / 104)
در كتاب وسائل‌الشيعه از حضرت ثامن‌الحجج(ع) روايت شده كه فرمود: «لتأمرن بالمعروف ولتنهنّ عَن المُنكر او ليستعملنّ عليكم شراركم فيدعو خياركم فلايستجاب لهم؛ هر آينه البته امر به معروف و نهى از منكر كنيد و اگر نه، بر شما، بَدان مسلّط گردند و نيكان‌تان دعا كنند و دعاي‌شان مستجاب نشود.»
و به نقل از شيخ مفيد(رضوان‌الله تعالی علیه)، از حضرت اميرالمؤمنين(ع) روايت كرده كه فرمود: «من ترك انكار المنكر بقلبه و يده و لسانه فهو ميّت بين‌الأحياء؛ هر كس ترك كند انكار منكر را، به توسط دل و زبان و دستش، مرده‏اى است در ميان زندگان»! (ترك نهى از منكر نشانه مرگ و نيستى و فعل آن علامت حيات و زندگى است.)
در نهج‌البلاغه از حضرت اميرالمؤمنين(ع) روايت نموده است كه فرمود: «وما أعمال البرّ كلّها وَالجهاد في سَبيل الله عند الأمر بالمعروف والنهي عن المُنكر الّا كنفثة في بحر لجي؛ تمام اعمال نيك و برّ و حتى‏ جهاد در راه خدا، در پيش امر به معروف و نهى از منكر نيست مگر مانند قطره در پيش درياى بزرگى.»

وسايل امر به معروف و نهى از منكر
بايد همه افراد به نوبه خود و درخور تمكّن و استعداد و وسايلى كه در دسترس آنهاست اين وظيفه را نصب‌العين قرار دهند. آن كسانى كه متمكّن از بذل مال هستند به وسيله صرف مال و انفاق و آنهایى كه قدرت نطق و خطابه دارند توسط سخنرانى‏ها و اشخاصى كه نويسنده و صاحب قلمند به وسيله انتشار رساله‏ها و كتاب‏ها و بيانيه‏ها و روزنامه و مجلّه و حتى نامه‏هاى خصوصى و كسانى كه نفوذ كلمه و رياست دارند با استفاده از نفوذ و رياست خود و به طور كلى كوچك و بزرگ از هر راه و وسيله صحيح و معقول و دنياپسند، بايد اين مقصود عالى را تأمين کنند.
در دنياى فعلى وسايل تبليغ و انتشار آرا و عقايد و افكار، بسيار ترقّى كرده و هيچ وسيله‏اى براى نيل به مقاصد، آسان‏تر و مفيدتر از وسايل امروزى كه جهان را مانند يك مجلس و يك اتاق درس قرار داده نيست.
بيشتر مفاسد جامعه نتيجه‏ انتشار انديشه‏هاى زهرآگين و قلم‏هاى منحرف است. تا وضع بعضی مطبوعات و سخنرانى‏ها دوام داشته باشد، بازار فساد و خيانت و ستم رواج خواهد داشت؛ مقالات برانگيزنده احساسات شهوانى و داستان‏هاى عشقى و انتشار عكس زن‏هاى برهنه، جز دعوت به نابكارى و فساد معناى ديگرى ندارد.
عيب مهم‏تر آن است كه اينگونه مطبوعات و نويسندگان را بعضی مقامات خارجى يا داخلى كه به جز استعمار و نيل به منافع پليد مادى و اشغال ميز نظرى ندارند، تأييد و حمايت مى‏کنند و اگر هم مذاكره اصلاح قلم و بيان در ميان آيد به جاى جلوگيرى از اين قلم‏هاى ناپاك، از مطبوعات آزاديخواه با ايمان و زبان‏هاى گويندگان صالح جلوگيرى مى‏شود و آنها را كه بلندگوى دشمنان اسلامند، آزاد مى‏گذارند تا هر چه مى‏خواهند با دين، با استقلال، با اخلاق جوانان ما بنمايند و اينها را در فشار مى‏گذارند تا از ميدان بيرون روند.
اين نشريات و مطبوعات به نام آشنا كردن مردم با تمدن جديد و مدنيت‏هاى زنده دنيا، به خرابى و پايين آوردن سطح بصيرت و بينش و معرفت و اخلاق و ترويج فساد و منكرات و كمك به اجانب مشغولند. در حالى كه نه فقط مردم را به آداب حسنه و هزاران نعمت‏ و سعادت‏هايى كه ملل زنده و متمدن دنيا داراى آن هستند راهنمايى نمى‏كنند و به علوم و دانش‏هاى آنها آشنا نمى‏سازند، بلكه مقصود دشمنان اسلام را انجام داده، مردم را دعوت به خيانت و وطن‏فروشى و بى‏غيرتى و اختلاف و نفاق كرده، از راه انسانيت و اسلاميت منحرف مى‏سازند.
منبع: كتاب «راه اصلاح يا امر به معروف و نهى از منكر»


آیینه خواص
مهدی عامری

ابوایوب انصاری ـ 3
خادم فداکار پیامبر خدا

بیان شد که حضرت رسول(ص) پس از هجرت به مدینه، خانه ابوایوب را برای سکونت برگزید. از آن هنگام که پیامبر خدا به خانه ابوایوب وارد شد، وی با همه وجود به خدمت حضرت کمر بست. ابوایوب، تنها بزغاله‌اش را سر برید و با اندکی جو که در خانه داشت، نان تهیه کرد تا همه دارایی خود را نثار اسلام و پیامبر خدا(ص) کند. به این ترتیب، غذایی برای پیامبر اکرم (ص) و همراهانش آماده ساخت و از ایشان به طور مفصل پذیرایی کرد و به خوبی حق میزبانی را ادا کرد. در تمام مدت اقامت پیامبر(ص)، ابوایوب همچون خدمتکاری فداکار در خدمت حضرت بود. وی از چاه ابی‌أنس و مالک‌بن‌نضر برای حضرت آب آشامیدنی می‌آورد. او همواره غذایی مناسب تهیه می‌کرد و با دقت فراوان می‌کوشید غذایی فراهم کند که پیامبر دوست داشته باشد. او در تکریم حضرت بسیار می‌کوشید. برای نمونه تا رسول خدا (ص) غذا نمی‌خورد، او و مادرش به غذا دست نمی‌زدند.
ابوایوب می‌گوید: «شبی غذایی آماده کردیم که در آن پیاز و سیر بود. پیامبر از آن غذا نخورد. نزد ایشان رفتم و گفتم: پدر و مادرم به فدایت! چرا چیزی میل نکردید؟» حضرت فرمود: «غذای امروز سیر داشت و من چون با مردم دیدار می‌کنم، از خوردن این غذا معذورم، ولی خوردن آن برای شما اشکالی ندارد.» از آن پس همواره غذایی آماده می‌کردیم که پیامبر خدا بپسندد.» در اینجا پیامبر حق عمومی را بر حق شخصی مقدم داشت و لذا نباید این امر را مصداق رد احسان ایشان دانست.
ابوایوب و مادر بزرگوارش، در طول میزبانی از رسول خدا(ص) با دقت، ادب و احترام کامل از آن حضرت پذیرایی می‌کردند و همواره مراقب بودند کاری برخلاف آداب اسلامی انجام ندهند. روزی ابوایوب با خود اندیشید، مبادا راه رفتن او و مادرش در طبقه بالا، رسول خدا (ص) را در طبقه پایین آزار دهد. این بود که نزد پیامبر آمد و در این‌باره پرس‌وجو کرد. حضرت(ص) فرمود: «من در طبقه پایین راحت‌ترم» چراکه رفت‌وآمد مردم و دیدار با ایشان زیاد بود. با این همه، ابوایوب در رفت‌وآمدها و انجام کارهای مربوط به نظافت خانه، پخت‌وپز و... بسیار دقت می‌کرد تا مبادا پیامبر اکرم(ص) را بیازارد.
پس از مدتی خانه‌ای برای حضرت رسول(ص) تهیه شد و ابوایوب، حتی پس از آنکه پیامبر خدا در خانه‌ای کنار مسجد ساکن شد، باز هم در حد توان به آن حضرت کمک می‌کرد. ام‌سلمه می‌گوید: «برخی از انصار بیشتر از دیگران به رسول خدا(ص) نیکی می‌کردند. یکی از آنان ابوایوب انصاری بود. آنان همواره پیامبر اکرم(ص) را در انجام کارها یاری می‌کردند.»
آورده‌اند: هنگامی که حضرت زهرا(س) به عقد حضرت علی(ع) درآمد، ابوایوب انصاری گوسفندی را به پیامبر اکرم(ص) هدیه داد. پیامبر(ص) که از تنگدستی ابوایوب باخبر بود، نمی‌خواست این هدیه را بپذیرد، اما چون دید وی از بازگرداندن هدیه‌اش بسیار ناراحت می‌شود، آن را پذیرفت و برایش دعا کرد.


نقطه نظر
مهدی عامری

نقش مجالس روضه‌خوانی زنانه در فرهنگ عمومی
اول ـ بی‌تردید هیئت‌های مذهبی که همواره توسط مردم اداره می‌شدند ـ و اکنون نیز چنین است ـ یکی از اثرگذارترین گروه‌های مردمی در پیروزی انقلاب و سپس تداوم آن بوده‌اند. مجالس مدح یا مرثیه اهل بیت(علیهم‌السلام) از آن جهت که علاوه بر بعد معرفتی بر عاطفه و محبت قلبی هم تأکید دارند، با در آمیختن استدلال و احساس سبب استحکام و ثبات ایمان قلبی در اعماق وجود مخاطبان می‌شود.
در عرصه جنگ نرم، که هدفش تسخیر اذهان و قلوب مردم است، آنچه با دل و فکر مردم سر و کار دارد می‌تواند به عنوان یک قدرت نرم علیه هجوم فرهنگی دشمن به کار گرفته شود. ارتباط قلبی وثیق شیعیان با اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و به خصوص مجالس روضه اباعبدالله(ع) یکی از قدرتمندترین اموری است که می‌تواند در این عرصه نه‌تنها جنگ نرم دشمن را خنثی کند، بلکه آن را پس بزند و منکوب کند. از این رو حضرت آقا در همین دیدار بر نقش بی‌بدیل و یگانه مداحی و منبر در این عرصه اشاره داشتند و آن را از «امکانات منحصربه‌فرد» دانستند که «هیچ وسیله‌اى نمی‌تواند با آنها مواجهه و مقابله بکند.»
دوم ـ بخش مهمی از جمعیت جامعه را زنان تشکیل می‌دهد و به نظر می‌رسد دشمنان اسلام و انقلاب در کارهای ضد فرهنگی خود روی انحراف و بی‌عفتی زنان حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند، چه آنکه با به فساد کشیدن زنان، هم مردان آن جامعه به سمت فساد سوق پیدا می‌کنند و هم بنیان خانواده و تربیت فرزندان با مخاطره مواجه می‌شود.
به نظر می‌رسد برای مقابله با این رویکرد دشمن نیز باید از ابزار مداحی و ظرفیت مجالس اهل بیت(علیهم‌السلام) بهره جست. گرچه هیئت‌ها و مجالس روضه‌خوانی و منابر زیادی در کشور برگزار می‌شود، اما به نظر می‌رسد خلأ مجالس خاص زنانه که منبری و مداح آن نیز از میان بانوان باشد به خوبی مشاهده می‌شود. مجالسی که در آن زنان با منبر و مداحی ارتباط مستقیم و چهره به چهره داشته باشند و مسائل دینی و معرفتی خود را به راحتی در میان بگذارند، نه آنکه پشت پرده بنشینند و فقط شنونده باشند.
مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با بانوان فرهیخته کشور، وجود بسیاری از زنان دانشمند و اهل علم در حوزه‌های مختلف را در تاریخ کشور بی‌سابقه دانستند و پیش از این در سفر سال 1389 خود به شهر قم از طلاب خواهر حوزه به عنوان «پدیده عظيم و مبارك» نام بردند. با توجه به فراوانی حضور زنان فاضل و دین‌شناس در زمان ما که در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است، به نظر می‌رسد باید با انسجام و برنامه‌ریزی دقیق جلسات معرفتی و روضه‌خوانی زنانه را گسترش داد و از این امکان منحصر به فرد در میان بانوان جامعه نیز بهره جست و سدی محکم در برابر سیل هجوم دشمن علیه فرهنگ کشور بنا کرد. البته کم و بیش مجالس زنانه سابقه داشته است، اما امروز با وجود خواهران طلبه و بانوان فرزانه کیفیت این گونه مجالس متحول خواهد شد و اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.


گزارش خبری صبح‌صادق از نخستین جشنواره اسوه‌های صبر و مقاومت
حضرت فاطمه(س) نسخه کامل تفسیر زمینی تمام آیات قرآن هستند

رحیم محمدی

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به بهانه سالروز ولادت حضرت زهرا(س) نخستین جشنواره اسوه‌های صبر و مقاومت را با حضور جانشین فرمانده کل سپاه، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار کرد که در ادامه، بخش‌هایی از مطالب عنوان شده در این مراسم آمده است.

* ملتی که هنر شهادت را آموخت سربلند است
مریم مجتهدزاده، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) آنگاه که از مشرق لایزال طالع شد، مقام پدیده وحی، تصویری بالغ و ابدی از حقیقت زن در زمین شد و با تصریح این نکته که همه دستاوردهای انقلاب اسلامی‌، مرهون مجاهدت و صبر شهیدان و خانواده‌های مکرم آنهاست، یادآور شد: هرگز فراموش نکنیم هر ملتی که هنر شهادت را آموخت برای همیشه سربلند است و زنان در این امتحانات بزرگ شرکت کرده و از آن سربلند بیرون آمدند، البته گاهی رنج و زحمت زنده نگه داشتن خون شهید از خود شهادت کمتر نیست.

* حضرت فاطمه(س) نسخه کامل تفسیر زمینی آیات قرآن هستند
سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه، با بیان اینکه مادران و همسران شهدا و ایثارگران اسوه‌های حقیقی صبر و استقامت و پیام‌آوران فرهنگ جاودانه شهادت و حاملان فضایل نهفته در این فرهنگ عاشورایی هستند، گفت: خداوند متعال سه گوهر ناب و فناناپذیر و بی‌بدیل را به پیامبر(ص) اعطا کرد که اولین آن، اسلام عزیز را در قالب کلمات به نام قرآن که وحی مکتوب است، از سوی پیامبر(ص) به مردم ارزانی داشت.
وی با اشاره به اینکه پس از قرآن، علی(ع) قرآن ناطق در قاب قامت یک مرد به بلندای ابدیت است، افزود: موهبت دیگر که خداوند به پیامبر(ص) اعطا کرد، حضرت فاطمه زهرا(س) است؛ او هم تفسیر زنانه قرآن کریم و هم تجسم نام اسلام است.
سردار سلامی با اظهار این مطلب که حضرت زهرا(س) یک حجت آشکار، الگوی کامل و سیده‌‌نساء‌العالمین است، ادامه داد: در واقع ایشان مبدأ و اصل همه فضیلت‌ها در یک سیمای زنانه بوده و اگر بخواهیم تفسیری زنانه از آیات روح‌بخش الهی ارائه دهیم، حضرت فاطمه(س) نسخه کامل تفسیر زمینی تمام آیات قرآن هستند.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه غرب شخصیت زن را در ملاحظات مادی تهدید و له می‌کند و همواره از او استفاده ابزاری به عمل می‌آورد، بیان داشت: غرب به دنبال این است که خانواده به یک اجتماع گسسته بدون هویت جمعی تبدیل شود و اعضای خانواده از یکدیگر منفصل شوند تا فرزندان، هر یک در اتاق‌های خود مغز متصل خود را به مغز منفصل غرب اتصال دهند تا بدین ترتیب، اندیشه، باور، جهان‌بینی، الگوی لباس، فرهنگ کلمات و تربیت فردی را در آن محیط از فرزندان ما بگیرد و جامعه‌ای با همان توصیفی که آمریکایی‌ها می‌کنند، به‌وجود آید.
جانشین فرمانده کل سپاه سپس سه ویژگی برنامه‌های دشمنان برای رسیدن به مقاصدشان را داشتن عقاید یکسان، مصرف‌کننده کالاهای یکسان و درک واقعیت‌های جهان آن گونه که آنها می‌خواهند، دانست و افزود: خانواده‌های شهدا می‌توانند با رعایت احتیاط، مراقبت، دقت، هوشمندی و هوشیاری، الگوی زندگی، موضع‌گیری‌های سیاسی، نوع تکلم و پوشش، یک نقش اساسی در جامعه داشته باشند، چرا که رسالت خانواده شهدا از تأثیر شهادت فرزندان‌شان کمتر نیست.
* متأسفانه دفاع مقدس را
مردانه دیده‌ایم و مردانه هم می‌بینیم!
سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هم در ادامه مراسم با اظهار این مطلب که وظیفه ما این است که در جهت تحقق فرموده‌های رهبر معظم انقلاب درباره نقش زنان در جامعه گام برداریم، عنوان کرد: نقش زنان در دفاع مقدس اگر بیشتر از مردان نباشد کمتر نیست. البته مادرانی که فرزندان و همسرانی که فرزندان یا شوهران خود را برای رفتن به جبهه همراهی کرده‌اند نیز نقش بزرگی دارند، اما متأسفانه دفاع مقدس را مردانه دیده‌ایم و مردانه هم می‌بینیم. وی با اشاره به اینکه این مسئله را باید حل کنیم، افزود: به عنوان مثال هرگاه در مسئولیت‌ها می‌خواهیم درباره زنان تصمیم بگیریم، باز هم مردان، نقش محوری و اساسی در این رابطه دارند. در حالی که درباره تصمیمات مرتبط با زنان، باید خود آنها تصمیمات‌شان را ترسیم کنند چرا که هرگاه کاری به آنها واگذار می‌شود به بهترین شکل به نتیجه می‌رسد.

*رونمایی از چهار عنوان کتاب
در ادامه این مراسم، کتاب‌های «شهود» نوشته «نادره عزیزی‌نیک»، «مادری که از تمام دلش چشم بست» نوشته «مرضیه مقدم»، «خوشبو‌ترین گل سرخ برای من» نوشته «منیره جان‌قلی»، «زنان پایار» نوشته «لیلا محمدی» رونمایی شد و در ادامه، از مرضیه حدیدچی دباغ، فرشته ملکی همسر شهید منوچهر مدق، معصومه آباد و تعدادی از نویسندگان و پژوهشگران زن، تقدیر به عمل آمد.


مدیریت انرژی(5)
بهینه‌سازی مصرف انرژی
در سیستم‌های روشنایی

مهدی مومنی

در ساختمان‌های اداری 18 درصد مصرف انرژی مربوط به سیستم‌های روشنایی است که این میزان در بخش خانگی به 30 درصد می‌رسد. سهم بخش روشنایی از مجموع مصرف برق کشور حدود 20 درصد است. بنابراین ارتقا و بهبود سیستم روشنایی با بهره‌گیری از چراغ‌ها و لامپ‌های پر بازده، به کارگیری کنترلرهای خودکار و سایر امکانات جانبی جدید می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی به همراه داشته باشد.
* روشنایی مطلوب
یکی از مشخصه‌های روشنایی بهینه، کیفیت روشنایی است. خصوصیات یک محیط با روشنایی مطلوب داشتن شدت روشنایی استاندارد، رنگ‌دهی و طیف نور مناسب، امکان نظافت و نگهداری آسان منابع روشنایی، استفاده از سطوح با ضریب انعکاس مناسب به عنوان سطوح داخلی، درخشندگی مناسب، توزیع یک‌دست روشنایی و حداقل سایه روشن است.
* برخی راهكارهاي صرفه‌جويي انرژی در سیستم‌های روشنایی
ـ تعويض‌ لامپ‌هاي رشته‌اي موجود با لامپ‌هاي كم‌مصرف
ـ استفاده از لامپ‌های LED برای روشنایی محوطه و استفاده در برج نورها
ـ استفاده از روشنايي موضعي براي اهداف خاص به جاي افزايش سطح روشنايي كل
ـ استفاده از نور طبيعي پيرامون مكان‌هاي اداري
ـ استفاده از رنگ‌هاي روشن در سقف، ديوارها و كف اتاق‌ها به ويژه به هنگام تعميرات
ـ نصب تنظيم‌كننده زمان (تايمر) و يا حس‌گرهای نوري برای كنترل روشنايي محوطه بيروني
ـ نصب كليدهاي چندگانه برای تنظیم سطح روشنايي در راهروها و سالن‌هاي كنفرانس
ـ نصب تنظيم‌كننده نور (ديمر) برای تنظيم و كاهش توان روشنايي بر حسب نياز
ـ نصب كليدهاي تايمري در راهروها و فضاهاي كم‌تردد
ـ كاهش سطح روشنايي در مكان‌هايي كه به روشنايي كمتري نياز دارند
ـ تهيه و اجراي برنامه منظم تعمير و نگهداري سيستم روشنايي به منظور حفظ بازدهی و طول عمر مناسب
ـ استفاده از چراغ‌هاي خورشيدي برای تأمین روشنايي محوطه‌ها و معابر
ـ استفاده از نور طبيعي به‌خصوص از پنجره‌هاي مشرف به جنوب
ـ براي هر مقدار روشنايي از بافه(كابل) مناسب براي آن مدار استفاده كنيد.
ـ براي هر مدار روشنايي بار متناسب با آن را در نظر بگيريد و از گرفتن بار مازاد و قرار دادن چراغ‌هاي اضافي خودداري کنید.
ـ از توزیع نوری استفاده شود که تابش خیره‌کننده نداشته باشد.
ـ در کاربردهای مختلف از پربازده‌ترین منبع روشنایی استفاده شود. برای در ساختمان‌های اداری به جای استفاده از لامپ‌های فلورسنت T10، از لامپ‌های فلورسنت T8 که بازدهی بالاتر، مصرف کمتر و کیفیت نور بهتری دارند استفاده شود.
* معاونت مهندسی و پدافند غیر عامل سپاه


یک حماسه
سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید*

نقش شهید حسن باقری در طرح‌ریزی عملیات فتح خرمشهر
شهيد حسن باقري در حيات كوتاه اما پربركتش در دفاع مقدس منشأ تحولات بزرگي در سازمان رزم سپاه و ايجاد و توسعه اطلاعات و عمليات رزمي سپاه بود. او يك سال تمام روي زمين و دشمن كار مستمر كرده بود و اساساًً بنيانگذار اطلاعات رزمي سپاه بود و زمين و دشمن را به‌خوبي مي‌شناخت. از اين‌رو، يكي از بهترين نظريه‌پردازان و طراحان عمليات‌ها بود. او از سال دوم جنگ نيز در هريك از سه عمليات قبلي ثامن‌الائمه(ع)، طريق‌القدس و فتح‌المبين، شخصاًً مسئوليت فرماندهي در قرارگاه‌هاي مشترك را برعهده داشت. وي در عمليات فتح‌المبين به عنوان فرمانده قرارگاه نصر از سوي سپاه، بيشترين سهم را در دستيابي به اهداف مهم و راهبردی در كل منطقه غرب كرخه داشت.
برادر رضايي، فرمانده سابق سپاه بارها در خاطرات خود گفته است: «شهيد حسن باقري را كه يكي از سه نفر عضو اصلي گروه طرح‌ريزي سپاه بود، به دليل شناخت زمين و دشمن، پیش از عمليات فتح‌المبين به سراغ منطقه عملياتي بيت‌المقدس در حاشيه شرق كارون فرستادم و با توجه به مباحث پیشین، به هنگام مقدمات طرح‌ريزي، به او دستور دادم مسئله عبور از رودخانه كارون را با هدف رسيدن و تصرف جاده اهواز ـ خرمشهر عميقاًً بررسي كند و متكي بر اطلاعات شهيد باقري از زمين و نحوه استقرار دشمن بين رودخانه، اين راهكار را تنظيم كند.» به هر حال شهيد باقري به اين كار اقدام مي‌كند و با توجه به اينكه پیشتر در اين زمينه بحثي صورت گرفته بود و وی به همراه اينجانب بررسي‌هايي انجام داده بود، كاملاًً آمادگي تعقيب امر در ابعاد وسيع وجود داشت. شهيد باقري كه بارها به همراه اينجانب و يا برادر رحيم صفوي به منطقه دارخوين و آبادان و نزد فرماندهان آن مناطق رفته بود و دشمن و مناطق شرق و غرب كارون را دقيقاًً مي‌شناخت، مطابق دستور سردار رضايي اقدام به اين كار كرد و بررسي‌هاي انجام شده توسط شهيد حسن باقري به منظور عبور از كارون و طرح آن در گروه طرح‌ريزي سپاه، به ويژه پس از اتمام عمليات فتح‌المبين، اعتقاد و اعتماد بقيه فرماندهان سپاه را مبني بر استفاده از اين راهكار، محكم‌تر كرد. البته این بخش کوچکی از نقش‌های بزرگ این شهید در این عملیات بود.
* جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی


قبیله آفتاب

شناسنامه‌اش را دستکاری کرد!
در حیاط دبیرستان قدم می‌زد که خبر شهادت یکی از دوستانش را شنید. در کلاس جای دوستش را خالی دید. به دوردست‌ها خیره شده بود و حواسش به صحبت‌های معلم نبود. وقتی که زنگ مدرسه به صدا درآمد علی‌رضا بابایی خودش را به دفتر بسیج مدرسه رساند. شرایط اعزام را پرسید و فهمید که در یک فرصت دو روزه، عده‌ای از بچه‌ها به جبهه اعزام می‌شوند. علی‌رضا ۱۴ سال بیشتر نداشت. مرتب دنبال یک راه‌حل می‌گشت. آرزو کرد کاش فقط دو سال بزرگ‌تر بود. انگار کسی به او چیزی گفته باشد، شناسنامه‌اش را برداشت و خودش را به عکاسی سر خیابان رساند، فتوکپی گرفت و با سرعت به خانه برگشت تیغ را برداشت و با دستکاری در شناسنامه‌اش، تاریخ تولدش را دو سال کمتر کرد! حالا علی‌رضا بابایی، ۱۶ ساله بود. مدارکش را کامل کرده، به سپاه تحویل داد و به خانه رفت تا خود را آماده‌ رفتن کند. قد بلندش، سبب شد که حرف‌هایش را باور کنند. از شوق رفتن به جبهه، شور و حالی داشت. دوره آموزش نظامی را به خوبی گذراند و حیرت همگان را برانگیخت. به مادرش گفته بود چون امسال پدرم نتوانسته به جبهه برود، من به جایش خواهم رفت.
به نقل از خانواده شهید علی‌رضا بابایی

علی‌رضا در آغازین روز بهار سال 1350 به دنیا آمد. کودکی‌اش در روستای رامیشان همدان سپری شد. سپس به مدرسه رفت و تحصیلاتش را تا سال دوم دبیرستان ادامه داد. او با پیروزی انقلاب به عضویت بسیج درآمد و به‌منظور دفاع از کیان ایران اسلامی راهی خطوط مقدم رزم گشت. در جبهه با سمت آرپی‌جی‌زن حاضر شد و سرانجام در روز دوم اسفند سال 1364 در سن 14 سالگی از شراب طهور بهشتی سرمست شد. وی در عملیات والفجر 8 بر اثر اصابت گلوله به قلب در منطقه فاو شهد شیرین شهادت را نوشید. مزار پاکش در گلزار شهدای همدان قرار دارد.


 

صفحه 12
هنر-همراهان

 

 

نگاهی به فیلم «12 سال بردگی» به بهانه پخش از سیما
تاختن در قلب نژادپرستی آمریکا
حسین کارگر

نژادپرستی یکی از محورهای اصلی سینمای آمریکا بوده است. علت این محوریت، غالب بودن نژادپرستی در تاریخ، فرهنگ و زندگی روزمره آمریکایی‌ها است، به طوری که حتی امروز هم که ایالات متحده رئیس‌جمهوری سیاه‌پوست دارد و به ظاهر، تبعیضی میان رنگ‌های مختلف وجود ندارد، هر روز خبری درباره برخوردهای نژادپرستانه با سیاهان و سایر اقلیت‌ها در آمریکا می‌شنویم یا می‌خوانیم. در واقع، نژادپرستی و شکنجه‌های تکان‌دهنده سیاه‌پوستان، زخم نابهبودی است بر تن تاریخ آمریکا. به همین دلیل سردمداران اداره این کشور و اتاق‌های فکر حاکمیت آمریکا سال‌هاست که با روش‌های مختلفی سعی در پوشاندن این زخم دارند. روی کار آوردن رئیس‌جمهوری سیاه‌پوست، قدم مهم آن‌ها بود. تولید فیلم‌هایی درباره سیاهان و اهدای جوایز در جشنواره‌ها و آیین‌های سینمایی به این فیلم‌ها از دیگر تلاش‌های مذبوحانه آنها بوده است. به طوری که دو سال پیش فیلم «خدمتکار» در اسکار جوایزی را گرفت و سال پیش هم فیلم‌های «لینکلن» و «جانگوی آزاد شده» هدف تقدیر جوایز آمریکایی قرار گرفتند، اما امسال، این توجه افزون‌تر شد و فیلم «12 سال بردگی» توانست به‌عنوان بهترین فیلم در اسکار برگزیده شود. تفاوت مهم این فیلم با آثار پیشین این است که کارگردان این فیلم (استیو مک کوئین) خودش یک سیاه‌پوست است.
«12 سال بردگی» به عنوان تلاش هالیوود برای حمایت از سیاهان و تقبیح نژادپرستی ساخته شده است. حتی با همین عنوان هم در سیمای جمهوری اسلامی به نمایش درآمد. البته نمی‌توان نمایش برخی از ظلم‌ها به سیاهان را در این فیلم منکر شد، اما وجود حقه‌هایی هالیوودی در متن و بطن این اثر، موجب آمریکاییزه شدن آن شده است. یعنی در مجموع «12 سال بردگی»، فیلمی است در ستایش از آمریکا.
سالومون (با بازی چیوتل اهیرفور) یک آمریکایی آزاد است که در سال 1841 در نیویورک، همراه با خانواده‌اش زندگی شاد و آرامی را می‌گذراند. وی که به کار نوازندگی ویولن اشتغال دارد، برای کار به واشنگتن دعوت می‌شود، اما در آنجا ربوده می‌شود و به عنوان برده به فروش می‌رسد و با انتقال به مزارع پنبه در جنوب آمریکا، سال‌های سختی را می‌گذراند، اما سرانجام با واسطه‌گری یک سرمایه‌دار سفید و حضور مأموران دولتی، آزاد بودن سالومون اثبات می‌شود و او پس از 12 سال دوباره به زندگی آرام خود برمی‌گردد.
اولین نکته‌ای که در فیلم «12 سال بردگی» دیده می‌شود این است که ماجرای تلخ آزار سیاهان در این فیلم به عنوان یک پدیده حاشیه‌ای و خارج از محدوده حاکمیت ایالات متحده نشان داده می‌شود. آنچنان که در ابتدا و انتهای فیلم می‌بینیم، شخصیت محوری فیلم با اینکه سیاه‌پوست است، اما با دیگر شهروندان و سفیدپوستان هیچ تفاوتی ندارد. افرادی که او را می‌ربایند و به بردگی می‌کشند، مشتی اراذل و اوباش روستایی هستند و به‌گمان این فیلم، سیاستمداران و سرمایه‌دارهای آمریکایی در برده‌داری هیچ تقصیری نداشتند! این فیلم به ما نشان می‌دهد که طبقه فرادست و وابسته به حکومت در آمریکا نه‌تنها در جریان برده‌داری هیچ گناهی نداشتند که حتی همان‌ها بودند که برده‌ها را از زیر شلاق‌های ارباب‌ها نجات دادند! این نگاه، یک فکر پنهان و مخفی در فیلم نیست، بلکه فیلم «12 سال بردگی» به‌طور آشکاری، نه تنها سرمایه‌داری حاکم بر آمریکا را در ماجرای برده‌داری تطهیر می‌کند که این فیلم را باید ادای دین یک فیلمساز سیاه‌پوست (استیو مک کوئین) به طبقه حاکم بر آمریکا دانست.
در بخشی از فیلم، وقتی سالومون از سوی آدم‌رباها زندانی شده، تصویرسازی قابل‌تأملی صورت می‌گیرد. در یکی از کلیدی‌ترین صحنه‌های فیلم می‌بینیم، وقتی سالومون میله‌های دریچه زندان را گرفته و کمک می‌خواهد، دوربین بالا می‌رود و در پس زمینه تصویر، کاخ سفید خودنمایی می‌کند! گویی سیاه‌پوست بخت برگشته فیلم دارد از کاخ سفید کمک می‌خواهد و قرار است به‌زودی منجی از کاخ بیاید! اتفاقاً همین اتفاق هم می‌افتد. یعنی در پایان، می‌بینیم که یک سرمایه‌دار سفید است که به دلجویی او می‌آید و نسبت به ظلم ارباب به سیاهان اعتراض می‌کند. نکته جالب این است که بازیگر این نقش، «براد پیت» است؛ نمادی از هالیوود و فرهنگ امروز آمریکا. پس از آن هم مأموران دولتی هستند که از راه می‌رسند و سالومون را از بردگی رها می‌کنند و او را دوباره به نیویورک برمی‌گردانند!
با این اوصاف، آیا باز هم می‌توان «12 سال بردگی» را فیلمی علیه برده‌داری دانست؟! واقعیت این است که این فیلم با وجود نمایش برخی صحنه‌های تکان‌دهنده از شکنجه سیاهان که آن را به معدودی ارباب دهاتی و دور از مرکز آمریکا نسبت می‌دهد، در مجموع، نه تنها از حاکمیت آمریکا دفاع می‌کند، که تصویری منجی‌گرایانه هم از آنها نشان می‌دهد. این درحالی است که می‌دانیم، نژادپرستی هنوز هم ستون فقرات ایدئولوژی آمریکایی است. رفتار دولت آمریکا با مردم عادی کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، فلسطین و لبنان و ... خود نماد و نمودی است از یک نژادپرستی وحشی و ضدانسانی.


هنر و زیبایی از نگاه شهید مطهری
الگویی برای هنر متعالی

استاد شهید مرتضی مطهری اندیشمند بی‌بدیل علوم اسلامی بود، اما در لا‌به‌لای گفتارها و نوشتارهای خویش مباحثی را نیز پیرامون «هنر» مطرح کرده است. نظراتی که به همراه دیگر ابعاد فکری استاد، می‌تواند در پالایش فضای فرهنگی و هنری کشورمان موثر واقع شود.
استاد مطهری درباره اهمیت هنر و زیبایی نوشته‌اند: «انسان اگر بخواهد انسان باشد و به خصلت‌های انسانی برسد باید احساس زیبایی را در خود تقویت کند.» براساس دیدگاه‌های شهید مطهری، هنر، گرایشی در روح انسان است و در راستای دیگر شاخص‌های فطری وجود انسان مثل اخلاق و خلاقیت قرار دارد. استاد، از نخستین نظریه‌پردازهای تعامل زیبایی و اخلاق محسوب می‌شود و تا پیش از ایشان کمتر کسی به این موضوع پرداخته بود. وی، حس زیبایی را از اموری می‌داند که در پرتو اعتقاد به خدا پرورش می‌یابد. از نگاه شهید مطهری، هنر منشأ الهی دارد و جنبشی است از سوی انسان تا درد هجران خود از حق را التیام بخشد.
یکی از مباحث و مسائل اساسی در عرصه زیبایی‌شناسی، فرضیه «هنر برای هنر» است. استاد مطهری از مخالفان این نظر بود، به طوری که کوشید با مطرح کردن «حافظ» به عنوان هنرمند جاودانه‌ای که در حکمت و غنای هنری او تردیدی وجود ندارد، این فرضیه را نقد کند. نظریه هنر برای هنر ناظر بر این امر است که اصولاً هنر هیچ مسئولیتی به جز خودش ندارد و بدون توجه به مسائل دیگری نظیر اخلاق و جامعه، باید فقط و فقط زیبا باشد! از نگاه طرفداران این نظریه، هنر نباید دغدغه‌ای نسبت به محتوا و پیام داشته باشد و هنر واقعی، هنر بی‌محتوا و بدون تعهد است! استاد مطهری در مجموعه آثار خود، گرچه یک بحث خالص هنری و فلسفی درباره فرم را پیش نمی‌کشد، اما از فحوای کلام آموزه‌های ایشان می‌توان به درستی دریافت که او اصولاً اصالتی مطلق برای فرم قائل نیست. به عبارتی، فرم هنری را غایت خود فرم نمی‌داند و معتقد است که محتوا نیز موجد خلق زیبایی است. این حکیم اسلامی با مطرح کردن حافظ به عنوان نماد و مصداقی از هنرمند حقیقی و عارف می‌کوشد الگویی برای هنر ترسیم کند. مطهری کوشید تا با بررسی اشعار و اندیشه‌های لسان‌الغیب، اثبات کند که محال است حافظ صرفاً با تکیه بر تکنیک و فن هنری و ادبی بتواند چنین غزلیاتی را خلق کند. تکنیکی که اگر از محتوا خالی باشد به چیزی به جز یک ساخته مکانیکی و بی‌روح تبدیل نمی‌شود.
استاد مطهری، فراهم کردن اوضاع اجتماعی متناسب را ازجمله عوامل مهم برای ارتقای هنر می‌دانست. او در یکی از گفتارهای خود تصریح کرده بود که «یک هنرمند باید زندگی‌اش آسوده و مرفه باشد تا بتواند فکرش متمرکز در کار باشد، و الا آدمی که از یک طرف صبح تا غروب یک کار سنگین بدنی می‌کند، بدیهی است که دیگر شب نمی‌‌تواند چند ساعت کار عملی یا هنری بکند.»
آنچه اشاره شد تنها اندکی از نظرات شهید مطهری پیرامون هنر بود. بدون تردید، پژوهشگران و تحلیلگران با بررسی تطبیقی میان دیدگاه‌های شهید مطهری درباره هنر، می‌توانند به الگوها و شاخص‌های کارآمد و کارگشایی برای اعتلای هنر دست پیدا کنند.


خبرها

ادای احترام ستاره سینما به جانبازان
«شهاب حسینی» که به ملاقات جانبازان دفاع مقدس رفته بود، گفت: من برای اینکه حالم دگرگون شود احساس می‌کنم باید هر از گاهی به آسایشگاه‌های جانبازان که سرشار از انرژی‌ است، بیایم؛ شعار نمی‌دهم چرا که این مراکز لبریز از زیباترین حس‌های الهی است. وی تصریح کرد: جانبازان نیازی به ما ندارند؛ ما نیازمند آنها هستیم. این بازیگر سینما و تلویزیون در دیدار جانبازان آسایشگاه ثارالله به خبرگزاری نسیم گفت: دل من خسته بود، آمدم تا با حضور در این محل دل خود را جلا دهم. مردم و هنرمندان حداقل برای اینکه به خود کمک کنند حتما باید به این مراکز سر بزنند.
احساس نزدیکی بازیگر هالیوودی با قاتلین بالفطره!

بازیگر فراموش‌شده هالیوود با هدف مطرح شدن در رسانه‌ها در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با رسانه‌های خارجی گفته که با شخصیت قاتلین بالفطره در سینما احساس نزدیکی می‌کند و پس از دیدن آنها دوست دارد آدم بکشد! گلشیفته ف، در بخشی از گفت‌وگوی جدید خود با رسانه‌ها درباره احساسش از تماشای آخرین فیلمی که دیده می‌گوید: باعث شد دلم بخواهد عاشق بشوم و توسط خون‌آشامان جذاب کشته شوم. گلشیفته ف در پاسخ به این پرسش که «هیولا یا فیلم روانشناسانه‌ای که با آن احساس نزدیکی می‌کنی، چیست؟» گفت: قاتلان بالفطره. آنها باعث می‌شوند دلم بخواهد آدم بکشم. وی همچنین در جواب مصاحبه‌کننده در تکمیل جمله «سینما برای همیشه از بین می‌رود. یک سنگ نبشته مزار...» گفته است: بهتر است هرچه زودتر خودکشی کنم و در قبر به او (سینما) ملحق شوم.
سوءاستفاده دوباره اوباما از هالیوودی‌ها

باراک اوباما در خانه رئيس کمپاني والت ديزني با هاليوودي‌‌ها ديدار مي‌کند. «باراک اوباما» در ماه مي در منزل «آلن هورن»، رئيس کمپاني والت ديزني در حضور عده‌اي از سياستمداران دموکرات آمريکا با هاليوودي‌‌ها ديدار خواهد کرد. به گزارش فارس، آلن هورن رئيس کمپاني «والت ديزني» و همسرش سيدني هورن در ماه مي‌ در خانه‌شان در لس‌آنجلس ميزبان باراک اوباما خواهند بود. در اين میهماني قرار است در ميزگردي با اهالي صنعت سينماي هاليوود به گفت‌وگو بنشيند. در اين نشست قیمت بليت براي هر نفر از 10 هزار دلار تا 64 هزار و 800 دلار قيمت‌گذاري شده است. گفتنی است والت دیزنی یکی از شش کمپانی بزرگ صهیونیستی است.


گزیده مطالب

لزوم استفاده از ظرفیت‌های بسیج برای عبور از اوضاع فعلی
هنگامی که حضرت امام(ره) در سال ۱۳۵۸ دستور تشکیل بسیج مردمی 20 میلیونی را صادر کردند شاید کمتر کسی از مردم و مسئولان معنا و مفهوم یک چنین کاری را درک می‌کرد، چراکه به گمان آنها پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و آن همه شور، شعور و وحدت صف‌ناشدنی ایام انقلاب، دیگر نیازی به یک چنین اقدامی متصور نبود. ولی دیری نپایید که جلوه‌های فرمان خدایی آن امام راحل نمایان شد و با شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ و خواست امام(ره) مبنی بر حضور پرشور، دندان‌شکن و جهادی مردم در جبهه‌ها به تمام و کمال وجود این نیروی عظیم الهی (بسیج مردمی) رخ نمایاند و همه نظاره‌گر این واقعیت بودند که وجود بسیج مردمی به تمام معنا معادلات جنگ را یکی پس از دیگری به نفع انقلاب تغییر داد و در این بین با به‌وجود آمدن حوادث سال ۱۳۶۰ (ترور، جنگ داخلی و...) که می‌رفت تا شیرینی پیروزی‌های کشور در جنگ را به تلخی مبدل کند، این نیروی عظیم بسیج مردمی بود که در مقابل عوامل داخلی استکبار (منافقین و...) مقاومت و جانفشانی کرد، چراکه اگر بسیج آن گذشت و فداکاری را از خود به نمایش نمی‌گذاشت، معلوم نبود با آن همه فتنه‌های آغازین انقلاب اسلامی چه نتیجه‌ای برای این انقلاب رقم می‌خورد.
با پایان یافتن جنگ، کشور وارد مرحله تازه‌ای به نام سازندگی شد، به طوری که می‌بایست ویرانه‌های باقی‌مانده از جنگ بازسازی شوند و در این مقطع نیز بسیج مردمی پیشقراول عرصه سازندگی بود و با حضور به موقع در صحنه و حرکت جهادی خود، کشور جنگ‌زده را به سامان نسبی رسانید و پس از آن هم هرکجا (مباحث سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و...) نیازی به حضور بسیج احساس می‌شد و دستی به سوی آنها دراز می‌شد، این نهاد مقدس انقلابی بود که با تمام وجود وارد عرصه می‌شد و با روحیات خاص جهادی باقی‌مانده از دوران انقلاب و جنگ که برگرفته از دستورهای اسلام و نفس گرم حضرت امام(ره) بود، مشکلات را یکی پس از دیگری مرتفع می‌کرد.
قدم جلوتر بگذاریم، فتنه‌ سال‌های 78 و 88 را به یاد بیاوریم، فراموش نکرده‌ایم که در آن برهه از زمان هم اگر نیروی الهی بسیج مردمی به فرمان ولی‌امر خود وارد عرصه رویارویی با عوامل فریب‌خورده استکبار نمی‌شد و آن خیل خروشان 23 تیر 78 و 9 دی 88 را نمی‌آفرید، معلوم نبود چه سرنوشتی برای این کشور رقم می‌خورد.
حال با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما در پیچ و گردنه آخر عبور از مشکلات و تبدیل شدن به یک قطب در معادلات جهانی و یأس و ناامیدی استکبار از رویارویی با این کشور هستیم و همچنین با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در اواخر بهمن‌ماه سال 92 که بحق در صورت اجرایی شدن، ایران را به یک قطب اقتصادی در منطقه و جهان تبدیل می‌کند و سبب سرافرازی اسلام و ایران در جهان خواهد شد و پیام استقلال و خودباوری را به گوش تمامی آزادی‌‌خواهان جهان خواهد رساند و معرفی امسال به نام سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، لازم است دولت و مسئولان محترم ضمن درونی کردن روحیات جهادی و بسیجی در خود، از تمامی ظرفیت‌ها، روحیات و تفکرات بسیج به منظور حرکت و مدیریتی جهادی برای حل مسائل و مشکلات پیش رو (سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...) استفاده کند، چرا که در صورت اعتماد به چنین ظرفیت‌هایی می‌توان بر مشکلات فائق آمد و کشتی اقتصادی و فرهنگی کشور را در این برهه از زمان که تمامی دشمنان انقلاب در داخل و خارج به فلج کردن و نابودی انقلاب دل بسته‌اند در مسیر صحیح خود به پیش برد.
فقط کافی است یک بار دیگر به آن بسیج سرافراز اعتماد کنیم و از آن بخواهیم با حرکت و مدیریت جهادی خود وارد عرصه رویارویی با فرهنگ بیگانه و خلق حماسه‌ای اقتصاد شوند تا هم منویات مقام معظم رهبری به منصه ظهور برسد و هم کشور در مقابل تندبادهای ایجاد شده توسط ایادی استکبار واکسینه شود.
یقین بدانیم که پیروزی اسلام بر کفر جهانی حتمی است، کافی است به دنیای کفر اعتماد نکنیم و با ایمان و توکل بر خدا خود را مصداق آیه‌های «و من یتق ا... یجعل له مخرجا»(طلاق / 2)، «و من یتوکل علی ا... فهو حسبه»(طلاق/ 3) بدانیم و ضمن شناخت و اعتماد به ظرفیت‌های درونی، با برنامه‌ریزی درست از آنها در مسیر صحیحی استفاده کنیم.

محمدصالح حسین‌زاده از نیروی هوایی سپاه


روی خط

آقای ظریف در «ديپلماسي لبخند» كمي تجديدنظر کنید!
... 091938640 / «مادرم زمانی كه خبر شهادتم را شنيدی گريه نكن. زمان تشیيع و تدفينم گريه نكن. زمان خواندن وصيت‌نامه‌ام گريه نكن. فقط زمانی گريه كن كه مردان ما غيرت را فراموش می‌كنند و زنان ما عفت را...»/ از وصایای شهيد سعيد زقاقی
... 091398497 / باسلام و تبریک سال نو. در صورت امکان در هفته‌نامه بخشی رو به مسائل ورزشی مهم ملی اختصاص دهید. از مطالب هفته‌نامه به‌خصوص بخش روی خط تشکر می‌کنم.
... 091497668 / از لطف خدا سبز و بهاری هستیم/ با خامنه‌ای همیشه جاری هستیم/ در عرصه اقتصاد و فرهنگ امسال/ ما گوش به فرمان و جهادی هستیم/ بسیجی امام خامنه از فیرورق
... 091868122/ مادر که می‌رود نظم زندگی به هم می‌خورد. دقت کنید! علی(ع) در نجف ... حسن(ع) در مدینه... حسین(ع) در کربلا ... زینب(س) در دمشق... فدای غربت‌تان
... 917966430/ سلام، در سایه عدم حضور ناجا در پارک‌های بندرعباس کشف حجاب و فساد موج می‌‌زند و تماس با ناجا نیز فایده‌ای ندارد! دیگر خسته شده‌ایم. چکار باید بکنیم؟
... 091877386/ سلام، خدا را شاهد می‌گیرم چند وقت پیش سوپر مارکت بودم که دیدم چند کارت عابر بانک دست صاحب مغازه بود. علت را پرسیدم؟ گفت امشب یارانه واریز می‌شه و همه این کارت‌ها متعلق به بدهکارهای سوپری من هستند! تفسیر با شما
... 093969199/ سلام، ممنون از هفته‌نامه زیباتون. اجرتون با فاطمه زهرا(س)
... 091761013/ از آقای ظريف مي‌خواهيم در ديدارهاي محرمانه‌اش با غربي‌ها، جواب ياوه‌گويي‌های آنها را با قاطعيت، شفافیت و صراحت بدهد. زماني كه آنها مدام تهديد و دخالت مي‌كنند، بهتر است در «ديپلماسي لبخند» كمي تجديدنظر شود. / نجفي از قشم
... 091938640/ دوباره جمعه گذشت و قنوت گريان ماند/ دوباره گيسوی نجوای ما پريشان ماند/ دوباره زمزمه کاسه‌های خالی ما / پس از نيامدنت گوشه خيابان ماند...
... 091361704/ سلام، وقتی راهيان‌نور رفتيم، فرماندهان جنگ مي‌گفتند که این بسیجی‌ها بودند که ميدان‌هاي مين را باز مي‌کردند، اما چرا بايد امروز حمايت نشوند. بعضی از آنها حتی فاقد بيمه و شغل هستند.
... 093639902/ سلام بيش از دوسال است كه مربيان عقيدتي ـ سياسي آموزشگاه شهيد قاضي تبريز از خواندن روزنامه محروم شده‌اند. حتي هفته‌نامه صبح‌صادق هم خيلي وقت‌ها به دست‌مان نمي‌رسد!
... 093674205 / نگاهم به تاریخ و اسطوره‌هاست/ سرافرازم از اینکه ایرانی‌ام/ دلم گیر این خاکه و عمریه / گرفتار یار خراسانی‌ام / یکی هست که می‌تونه قسمت کنه / توی خونه‌ها یاس و ابریشمو/ حواسش به فردای آبادیه/ فراری می‌ده لحظه‌های غمو... «لبیک یا خامنه‌ای» / صادق نگاهی فرزند جانباز پاسدار بازنشسته معصومعلی نگاهی از شهرستان گچساران
... 091391155 / با سلام، متأسفانه چند ماهی است هفته‌نامه صبح‌صادق در پایگاه پاسدار غیرفعال است. خیلی‌ها نشریه را از روی این پایگاه مطالعه می‌کنند. مسئولان مربوطه پیگیری کنند. /خودسیانی از تهران
... 091277526/ سلام، نور علی نور شد. دو سفر آسمانی نصیبم شد. خداوند توفیق داد پیش از عید رفتم سفر راهیان‌نور و در ایام عید هم قسمت شد که زائر مکه معظمه و مدینه منوره بودم. برات حج را شهدای گمنام به من دادند. آنجا نائب‌الزیاره همه مردم ایران به‌ویژه خانواده‌های معظم شهدا بودم. / سید فضل‌الله محمدی(سید سقا) از تهران
... 091733033/گیریم که جنگ جملی هست، غمی نیست/ یک فتنه بین‌المللی هست، غمی نیست/ ما تجربه کردیم که در لحظه فتنه/ تا رهبر ما سیدعلی هست، غمی نیست/ سعید زارع‌پور از فسا


کتیبه سبز

پشت سنگرهای ایمان
مردم من، با حماسه همسفر گردیده‌اند
در میان بمب و ترکش، بارور گردیده‌اند
مردم من، با شیاطین، تن‌به‌تن جنگیده‌اند
در میان آتش و خون، مفتخر گردیده‌اند
استقامت دوستان، در تنگناها ساده نیست
مردم من در مصائب، خون‌جگر گردیده‌اند
در میان حق و باطل با حقیقت هم‌جهت
حق‌پرستی را گزیده، معتبر گردیده‌اند
مرد و زن در کشور من، با جهادی بی‌امان
پشت سنگرهای ایمان، مستقر گردیده‌اند
سال‌ها با دشمنان دین و استقلال خود
در سیتزه صاحب فتح و ظفر گردیده‌اند
صبر، با مرد و زن ایران‌زمین گشته عجین
درد و حرمان‌ها کشیده، نامور گردیده‌اند
با خدای مهربان، بستند پیمان از نخست
از کرامات نهانی، بهره‌ور گردیده‌اند
ما همه روز خدا، قربانی خود، داده‌ایم
شاهدان ما همه، خود با هنر گردیده‌اند
خون دل خورده هنرمندان صادق روز و شب
با توکل بر خدا، صاحب اثر گردیده‌اند
جاودان ماند «فرائی» پاکبازان وطن
با دل دیوانه ما، همسفر گردیده‌اند

عبدالمجید فرائی
فرمانده خوبان

کلامت گوش جان بشنید، در پیغام نوروزی
عیان شد همچنان با حکمت و عزت دل‌افروزی
تو روح زندگی‌بخشی به هر واداده مفلس
تو ای فرمانده خوبان، زنی آهنگ پیروزی
تعهد کرده‌ای، ای رهبر فرزانه امت
تو استقلال و آزادی به خلق‌الله بیاموزی
تو شمع روشنی چون آفتابی نورافشانی
فدایت جان ما، مردانه در این راه می‌سوزی
عبدالمجید فرائی


حسن ختام

ببخش ما را برای ...
مولا جان مهدی!
ببخش ما را برای همه بی‌تو بودن‌ها، تو با ما بودی و ما با تو نبودیم.
ببخش ما را برای همه عهدشکنی‌های‌مان، بارها و بارها عهد بستیم و عهد خود شکستیم.
ببخش ما را برای همه رنج‌هایی که برای هدایت امت رسول خدا(ص) کشیدی.
ببخش ما را برای همه ناله‌های علی‌وارت که برای بخشش خلق خدا در درگاه معبود داشتی.
ببخش ما را که کلام‌مان با عمل‌مان یکی نبود، در کلام با تو بودیم و در عمل...
ببخش ما را که عشق و محبت به تو را به درهم معدودی با محبت دنیا معاوضه کردیم.
ببخش ما را که قرن‌ها رنج و سختی تو را به ثمن بخسی فروختیم.
ببخش ما را که به خود مشغول شدیم و تو را رها کردیم.
ببخش ما را که سال‌های عمرمان را بدون شناخت تو سپری کردیم.
ببخش ما را که تو را در این دنیا تنها گذاشتیم
و تو در بین امتت غریب و مظلوم ماندی.
مهدی جان! آقای من!
می‌دانم، خوب می‌دانم که شایسته نعمت وجود تو نیستم.
می‌دانم که شایسته نام منتظر نیستم.
ولی یوسف زهرا امید به عطوفت و مهربانی و بخشش تو دارم.
تو را به آبروی مادر غریبت زهرا، یاری‌ام کن
مرا یاری کن تا در این دنیایی که بی‌تو بودن افتخار است و هنر،
با تو باشم. با تو بمانم و با یاد تو دنیا را ترک کنم و بمیرم...