بازگشت

 

صفحه اول

 

 

سرمقاله

دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری
حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری در هفته گذشته، اظهارات بسیار مهمی را در حوزه‌های گوناگون و مسائل جاری کشور بیان داشتند و نسبت به مسائل فرهنگی جامعه فرمودند: «بنده نگران مسئله فرهنگ هستم... اساس، باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد... امیدوارم مسئولین فرهنگی کشور توجه داشته باشند که چه می‌کنند، با مسائل فرهنگی نمی‌شود شوخی و بی‌ملاحظگی کرد.» مروری بر اظهارات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی طی دو دهه گذشته، نشان می‌دهد ایشان بیشترین دغدغه‌ها و دل‌نگرانی‌ها را نسبت به حوزه فرهنگ داشته‌اند. توجه خاص امام خامنه‌ای به حوزه فرهنگ و مسائل فرهنگی جامعه از دو منظر؛ رسالت نظام اسلامی در موضوع تربیت انسان از یک طرف و تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان از طرف دیگر است. توجه به این دو نکته عمق نگرانی ایشان را نمایان می‌سازد.
۱ـ رسالت نظام اسلامی در حوزه فرهنگ
اگر برای حکومت‌ها، چهار وظیفه اصلی تعریف گردد، به‌طور قطع یکی از مهم‌ترین آنها، آموزش و پرورش است. این وظیفه حکومت‌ها، رسالت اصلی تمامی انبیای الهی است. حضرت امام خمینی(ره) در این خصوص در تفسیر بخشی از سوره علق می‌فرمایند: «انبیا آمده‌اند که ما را هوشیار کنند؛ تربیت کنند. انبیا برای انسان آمده‌اند و برای انسان‌سازی آمده‌اند. کتب انبیا کتب انسان‌سازی است و قرآن کریم کتاب انسان است، موضوع علم انبیا انسان است. هرچه هست با انسان حرف است. انسان منشأ همه خیرات است و اگر انسان نشود، منشأ همه ظلمات است. در سر دو راهی واقع است این موجود؛ یک راه، راه انسان و یک راه، راه منحرف از انسانیت، تا از چه حیوانی سر بیرون آورد.»
بنا بر این نگاه است که حضرت امام(ره) سیاست اسلامی را متفاوت از سیاست غیراسلامی دانسته و موضوع سیاست در اسلام را هدایت انسان‌ها به سوی کمال می‌دانند. حکومت اسلامی در برقراری نظم و امنیت داخلی، دفاع سرزمینی و تأمین معیشت مردم با حکومت‌های دیگر شباهت‌های زیاد داشته، لکن در موضوع تربیت و رشد انسان‌ها، که همانا بسترسازی برای کمال و سعادت اخروی است، دارای تفاوت اساسی می‌باشد. این مهم در حوزه فرهنگ یک جامعه قرار داشته و برای آن برنامه‌ریزی می‌شود. حوزه فرهنگ، حوزه باورها، اعتقادات، ارزش‌ها، آداب و رسوم و سبک زندگی است. این باورها و ارزش‌ها هستند که انسان را یا در مسیر تعالی و قرب الی‌الله به حرکت درمی‌آورند، همان‌طور که حضرت حق فرمودند: «هذا صراط علی مستقیم...» یا اینکه در مسیر غیر خدا و در واقع در مسیر شیطان به حرکت درمی‌آورند. بر این اساس، حکومت اسلامی و رهبری در جامعه اسلامی، اولین دغدغه‌اش باید