بازگشت

 

صفحه اول

 

 

سرمقاله

زمان پایان‌بخش غائله فتنه‌؟!
زندگی روزمره و سرگرم شدن به مسائل عادی و جاری مانع رشد، کارآمدی و اقدامات تحول‌آفرین است. همه این ویژگی‌ها نیز زمانی میسر و دست‌یافتنی است که افراد، اخبار و احوال گذشتگان را به اندازه لازم در اختیار داشته باشند. اینجا است که دیدگاه برخی از مورخان و کارشناسان موضوعات تاریخی، کار را مشکل می‌کند؛ چراکه به اعتقاد آنها آنچه که با نام روایات و اقوال تاریخی در گنجینه میراث بشر ذخیره شده همه و حقیقت کامل آن چیزهایی که واقع شده، نیست؛ بنابراین هر گونه استفاده از منبعی که این‌چنین آلوده شده کاری بسیار سخت و همیشه همراه با شک و تردید است مگر اینکه با تلاش‌های فنی و دقت‌های سرشار نکات صحیحی از آن استخراج شود. گذشته با این ویژگی حکم می‌کند تا آنجا که امکان دارد باید از تکرار این رویه خسارت‌بار جلوگیری کرد که به اتخاذ روش‌های مختلف نیازمند است.
بسیاری تلاش کردند که از بدو شکل‌گیری فتنه ۸۸ با این مسئله این گونه برخورد کنند، تا جایی که با ایجاد شبهه، تشخیص حق و باطل برای کسانی هم که آن زمان را درک کردند و در صحنه حاضر بودند نیز غیرممکن و یا مشکل باشد و بدتر از آن هم بی‌تفاوتی و مواضع دوپهلوی کسانی بود که با اتخاذ موضع درست و آگاه کردن مردم می‌توانستند با عمل به وظیفه واقعی، گسترش دامنه فتنه را مهار و محدود کنند و مانع خسارت بیشتر بر نظام شوند و بدتر از آن دو اظهارات کسانی بود و هست که با چشم بستن بر روی حقیقت و نادیده گرفتن ارزش و اهمیت نظام اسلامی، برای حل مسئله پیشنهاد می‌کنند که هر طرف باید سهم خود را در فتنه قبول کند و یا اینکه می‌گویند برای عبور از این مرحله باید بر گذشته‌ها صلوات فرستاد و اظهاراتی از این قبیل. نوشتار حاضر با طرح دیدگاهی به تبیین این موضوع می‌پردازد که چرا با چنین پیشنهادهایی نمی‌توان به قضیه فتنه خاتمه داد. دیدگاه این است: پیش از آنکه پرونده فتنه کاملاً روشن شود نباید آن را بست؛ زیرا بستن آن چهره انقلاب را مکدر می‌کند، خیال دشمن را آسوده می‌سازد، عبرت‌آموزی آن را از بین می‌برد و باعث جفا در حق مردم می‌شود.
یکی از مولفه‌های اصلی انقلاب اسلامی که آن را محبوب ملت‌های ستم‌دیده کرد و آنها انقلاب اسلامی را پسندیده و به آن علاقه‌مند شدند، صفا و صمیمیت آن در رابطه با مردم بود. ذات انقلاب به سبب آرمان‌ها و حضور مردم، شفاف و زلال بود و است. صرف این خصوصیت، جذابیت و کشش دارد. شاید سر آن آلوده بودن سایر تفکراتی است که مبنای شکل دادن حکومت‌ها است و پس از آن هم خود حکومت‌ها که به آلودگی‌های مختلف دچار شده‌اند. تا زمانی که سیمای انقلاب از زلالیت و شفافیت برخوردار است، جذابیت و کشش آن هم پابرجاست و گذر زمان نمی‌تواند آن را از چشم و نظر بیندازد. آنچه که چنین پدیده‌ای را مطرود و فراموش‌شده می‌کند، در وهله اول آلوده و مکدر کردن چهره درخشان آن است. اگر پس از بارش سیل‌آسای تبلیغات دشمنان نظام در زمان فتنه بر نظام و متهم کردن جمهوری اسلامی به انواع تهمت‌ها و دادن نسبت‌های دروغ و ناروا، به شکل کامل و دقیق از نظام اتهام‌زدایی نشود و حقایق مکتوم و مستور آشکار نگردند و در چنین وضعیتی پرونده فتنه بسته شود، بزرگ‌ترین ظلم به انقلاب اسلامی است؛ زیرا با مکدر ماندن چهره انقلاب، موقعیت ممتاز انقلاب آسیب می‌بیند.
زمان پایان‌بخش غائله فتنه‌؟!
ادامه از صفحه اول
اگر دشمنان نظام در فتنه ۸۸ به هدف‌شان می‌رسیدند حرف‌ها و ناگفته‌های زیادی برای گفتن داشتند که نمونه‌هایی از آن با تصور باطل نزدیک شدن به هدف و نیز برای دلگرم و ترغیب مزدوران‌شان در کوران فتنه گفته شد. الآن هم که تیرشان به هدف نشست و به سنگ خورد، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند که نمی‌گویند، اما برخلاف حالت اول (رسیدن به هدف) که خیالی آسوده پیدا می‌کردند، در حال حاضر خیالی پریشان دارند؛ زیرا می‌دانند اگر ابعاد فتنه بیشتر افشا شود و کسانی که مستقیم و غیرمستقیم با آنها ارتباط داشتند و از آنها خط می‌گرفتند و یا حداقل از حمایت کلی آنها برخوردار بودند، لب به سخن باز کنند و حقایق را بازگویند، نه تنها به حیثیت این دشمنان لطمه شدید وارد می‌شود که هوشیاری بیشتر ملت‌ها را به‌دنبال دارد و کار چپاولگری آنها را در آینده مشکل‌تر می‌کند و اما در چنین وضعیتی که نگرانی فزاینده در آنها مشاهده می‌شود آنچه که خیال آنها را آسوده می‌کند ناتمام بسته شدن پرونده فتنه ۸۸ است.
حوادث هرچه بزرگ‌تر و با اهمیت‌تر و دارای ابعاد و دامنه وسیع‌تر باشند، از نکات عبرت‌آموز بیشتری برخوردارند. عبرت‌ها تنها محصول رخداد‌ها و حوادث نیستند؛ بلکه محصول حوادث و رخدادهای فرجام یافته هستند و چه بسا رویدادهای بسیار مهم و پرهزینه‌ای که به علت نافرجام ماندن و نداشتن نتیجه روشن و مشخص، عامل خسارت‌ها و خطرآفرینی‌های بیشتر در آینده شده‌اند. مردم ایران پس از انقلاب در مواجهه با بیشتر توطئه‌ها آن را کاملاً به‌نتیجه رساندند و با این کار هم تکلیف قطعی آن را روشن کردند و هم از این روشن کردن تکلیف، عبرت‌آموزی کردند و تعالی یافتند و توان مراقبت‌شان از نظام و انقلاب بیشتر شد. آنها در این‌خصوص آنچنان هوشمندانه و با انگیزه و درایت عمل کردند که کمتر حرکت توطئه‌آمیزی را می‌توان یافت که مردم آن را به نتیجه نرسانده باشند. پس عجالتاً به دو دلیل مهم عبرت‌آموزی جدید و جلوگیری از خسارت‌ها و خطرات بیشتر باید پرونده فتنه تا رسیدن به نتیجه کامل باز بماند.
نظام جمهوری اسلامی نظامی کاملاً مردمی است. این بیان می‌تواند چند لایه باشد. معنای یکی از این لایه‌ها این است که وجود نظام در گرو علاقه جدی مردم به نظام و حفظ آن تا حد فدا کردن مال و جان است. این معنا زمانی عینی و قابل رؤیت می‌شود که دشمنان در داخل و یا خارج و یا دشمنانی هم‌دست از داخل و خارج موجودیت نظام را تهدید کنند. دومی موردی است که در فتنه مشاهده شد. با یادآوری روزهایی که فتنه‌گران فعالانه در خیابان‌ها فتنه‌گری می‌کردند، مشخص می‌شود فتنه‌گری آنها در زمان و تا زمانی است که مردم برای مقابله با آنها به خیابان نیامدند و واکنش جدی از خود نشان ندادند، اما به محض حضور پرخروش و رعدآسای مردم در صحنه، فتنه‌گران در داخل و خارج احساس حقارت و ذلت کردند و پذیرفتند که باید شکست را قبول و به آن اعتراف کنند. بنابراین مردمی که نقش و قدرت حضور پرصلابت‌شان فصل‌الخطاب عملیاتی بود، انتظار دارند سایر بخش‌های مرتبط با مقابله با فتنه نیز مانند آنها وظیفه‌شان را به درستی انجام دهند و کوتاهی نکنند تا در حق آنها جفا نشود. از قضا مردم کسانی را هم که به ظاهر از سر دلسوزی دعوت به جمع کردن پرونده فتنه به شکل نیمه‌تمام می‌کنند، می‌شناسند و از آنها نمی‌گذرند به‌ویژه اینکه اگر به سبب چنین دیدگاه‌هایی و نیز جان گرفتن فتنه در سایه آن، احیاناً نظام با مشکل جدید مواجه شود. بنابراین مردم انتظار جفا ندارند و خواهان قطعی شدن پرونده فتنه هستند نه مصالحه ظاهری که حق مردم و نظام را زیر پا گذارد.
خلاصه کلام اینکه نباید اجازه داد با نامشخص بسته شدن پرونده فتنه که خسارت‌بارترین واقعه پس از انقلاب علیه انقلاب بود، اتفاقات فوق رقم بخورد و در عصری که همه اهل فن به ضعف‌ها و عیب‌های نقاط عطف تاریخی گذشته واقفند، به سبب منافع برخی رویه نادرست و فریب‌دهنده گذشته درباره فتنه و انقلاب تکرار شود. برای درک بیشتر اهمیت این موضوع به بیانی از امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) اشاره می‌شود که فرمودند: «مسئله اصلی این است که یک جماعتی در (فتنه) به شکل غیرقانونی و به شکل غیر نجیبانه ایستادگی کردند و به کشور لطمه و ضربه وارد کردند؛ این را چرا فراموش می‌کنید؟» اگر این سخنان در ایام فتنه بیان شده بود شاید قابل عبور بود، اما با توجه به تاریخ آن که (۶/۵/۹۲) یعنی حدود چهار سال پس از فتنه است، معلوم می‌شود کسی اجازه ندارد بدون قطعی شدن و آشکار شدن زوایای فتنه، تشویق و دعوت به بسته شدن پرونده این فتنه کند.
رضا گرمابدری


در آستانه سالروز  حماسه نهم دی و با حضور اصحاب رسانه
دایره‌المعارف 9جلدی فتنه 88 رونمایی شد

در آستانه سالروز حماسه مردمی 9دی و در حاشیه نشست خبری بزرگداشت حماسه نهم دی‌ با حضور قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و جمعی از اصحاب رسانه از دایره‌المعارف 9جلدی فتنه 88 رونمایی شد.
به گزارش صبح‌صادق، دکترعلی‌محمد نائینی، رئیس ستاد بزرگداشت حماسه نهم دی در این نشست گفت: شواهد و قرائن فراوانی نشان می‌دهد که جریان فتنه در سال 1388 با کانون‌های تفکر غربی، درصدد طراحی و عملیاتی کردن پروژه دیگری از سلسله پروژه‌های انقلاب رنگی در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم بودند؛ پروژه‌ای که برخی آن را گرجستانیزه کردن ایران نام‌گذاری کردند.
وی در ادامه، ضمن اشاره به برنامه‌های مختلف نهم دی ماه امسال گفت: یکی از برنامه‌های ما که امروز انجام خواهد شد، رونمایی از 9 جلد کتاب دایره‌المعارف فتنه 1388 است که حاصل یک کار جامع، روشمند، علمی و تحقیقاتی است که از سوی جمعی از پژوهشگران و تحلیلگران در 9 عنوان به رشته تحریر درآمده است.
در ادامه «احمد امامی» مدیر عامل موسسه «صبح حضور امید» هم با اشاره به اینکه منابع موجود در باره توطئه‌های 30 ساله از جمله فتنه عمیق 88، از شمول و جامعیت کافی برخوردار نیستند، بیان داشت: از همین رو، موسسه فرهنگی ـ هنری صبح حضور امید تلاش کرد تا حوادث فتنه 88 و نحوه مواجهه با آن را برای ثبت در تاریخ، تدوين و مستند کرده و از ابعاد مختلف، مورد بررسی و تحلیل قرار دهد که محصول این تلاش، تهیه و انتشار مجموعه‌ای 9 جلدی با عنوان «دائره‌المعارف فتنه 88» است.
وی با بیان اینکه جلد اول در چهار گفتار تنظيم شده كه در آن، مباحثي چون فتنه، جنگ نرم، كودتاي مخملي و فتنه‌هاي 30‌ساله انقلاب اسلامي بررسي و تشريح شده، ادامه داد: جلد دوم هم به شرح مبسوط حوادث پيش و پس از انتخابات دهم رياست جمهوري اختصاص دارد و با روايتي تاريخي ـ تحليلي، رخدادهاي سال‌های 1388 تا 1390 را در پنج گفتار بررسي مي‌كند و در جلد سوم، به كالبدشكافي فتنه 88 اختصاص يافته و مباحثي چون زمينه‌هاي شكل‌گيري كودتاي سبز، سناريوهاي تداوم فتنه، پيامدهاي مثبت و منفي فتنه 88 و دلايل شكست كودتاي سبز را در شش گفتار در خود جاي داده است.
امامی با بیان اینکه جلد چهارم به رفتارشناسي خواص در فتنه 88 اختصاص دارد، خاطر نشان کرد: جلد پنجم در ادامه جلد چهارم به رفتارشناسي گروه‌هاي سياسي داخلي، ضدانقلاب خارج از كشور و کشورهاي بيگانه، در مراحل پیش و پس از انتخابات، به تفکیک در چهار فصل اختصاص یافته و در جلد ششم به بررسي نقش رهبر معظم انقلاب اسلامي در مديريت و مهار فتنه سبز می‌پردازد.
وی با اشاره به اینکه جلد هفتم با محتوايي اسنادي، در شش گفتار تدوین شده است و با عنوان «آثار ماندگار در باب فتنه 88»، به مواضع روشنگرانه برخي شخصيت‌ها‌، تشکل‌ها و گروه‌هاي سياسي در موضوع فتنه، می‌پردازد، گفت: جلد هشتم نيز در چهار گفتار، به اسناد و مداركي اختصاص دارد كه در دوره فتنه انتشاريافته و شامل مجموعه بيانيه‌ها و اطلاعيه‌هاي سران فتنه و برخي از بيانيه‌ها و اطلاعيه‌هاي مهم از ديگر شخصيت‌ها و گروه‌هاي سياسي تأثيرگذار، بوده و در جلد نهم حوادث و وقايع اين دوره را به‌صورت مصور و تمام رنگي به نمايش درآورده است.


یادداشت
دکتر یدالله جوانی

معنای قرار داشتن همه‌گزینه‌ها بر روی میز
بررسی ادبیات دولتمردان آمریکا در قبال جمهوری‌اسلامی در یک دهه گذشته، نشان می‌دهد یک عبارت در سخنان آنان بیش از حد تکرار شده و می‌شود. آن عبارت چنین است: «همه گزینه‌ها بر روی میز است.» بعضاً این عبارت هم جایگزین می‌شود که: «هیچ گزینه‌ای از روی میز حذف نشده است.» تکرار این جملات و جملات مشابه و هم‌معنا از سوی مقامات آمریکا توجه و تأمل در این مفاهیم را ضروری می‌کند. بنابراین موضوع این یادداشت، پاسخ به این پرسش است: «معنای قرار داشتن همه‌گزینه‌ها بر روی میز چیست؟»
در پاسخ به این پرسش باید گفت، این نوع سخن گفتن آمریکایی‌ها، مرتبط با راهبرد فشار ـ مذاکره، در قبال جمهوری‌اسلامی ایران است. آمریکایی‌ها بر این تصور هستند که با وارد ساختن فشار بر جمهوری اسلامی، می‌توانند ایران را تسلیم خواسته‌‌‌های خود کنند. بنابراین منظور از تمامی گزینه‌ها، تمامی ابزارهای اعمال فشار بر جمهوری‌اسلامی است. اما آنچه در ابتدا به ذهن‌ها متبادر می‌شود، تهدیدات نظامی آمریکایی‌ها است.
در واقع افکارعمومی در خارج از ایران و در داخل ایران، در ابتدا این تصور را پیدا می‌کند که مقامات آمریکایی از طریق این جمله و با این نوع ادبیات، ایران را به صورت غیرمستقیم به استفاده از ابزار نظامی تهدید می‌کنند، اما واقعیت آن است که هم آمریکایی‌ها می‌دانند با توجه به قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی در حوزه دفاعی، اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی به ضرر آنان خواهد بود و هم مقامات ایران بر این امر واقف هستند که به دلیل قدرت دفاعی کشور، نباید تحت‌تأثیر عملیات روانی آمریکایی‌ها قرار گرفت و در موضوع هسته‌ای یا دیگر مسائل که آمریکایی‌ها بر مبنای خلق و خوی استکباری مطرح می‌کنند، عقب‌نشینی کرد و تسلیم خواست آنان شد.
با توجه به نکته مذکور، می‌توان دریافت که کم‌رنگ‌ترین گزینه روی میز آمریکایی‌ها، همین گزینه نظامی است. آمریکایی‌ها با توجه به شکست‌های سنگین نظامی در یک دهه اخیر، به‌ویژه در دو کشور افغانستان و عراق، شهامت ورود به یک جنگ گسترده دیگر را ندارند. آنچه سبب شد آمریکایی‌ها از دست زدن به یک اقدام نظامی محدود علیه سوریه انصراف دهند، نگرانی آنان از گسترش جنگ در منطقه و گرفتار شدن در باتلاقی دیگر بود. به طریق اولی، هر نوع جنگ علیه جمهوری اسلامی، از سوی آمریکا یا رژیم صهیونیستی، به صورت مستقل یا مشترک متجاوزان را در کل منطقه و غرب آسیا دچار مشکل خواهد کرد و پیامدهای نظامی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی چنین تجاوزی، برای آنان قابل پیش‌بینی نیست. آمریکایی‌ها تاکنون هر نوع اقدامی را که درخصوص جمهوری اسلامی توانسته‌اند انجام دهند، انجام داده‌اند. اگر آنان اقدامی را تا به‌حال انجام نداده‌اند، در توان آن‌ها نبوده است. بنابراین گر چه عبارت تمامی گزینه‌ها شامل گزینه نظامی هم می‌شود، لکن آمریکایی‌ها بیشتر بر روی کلمه «همه» یا «تمامی» بیشتر تمرکز دارند تا برروی «کلمه» نظامی، به عبارتی، آمریکایی‌ها می‌خواهند بگویند ما در مقابل جمهوری اسلامی، برای ضربه زدن و فشار آوردن، هر کاری از دست‌مان بر آید، انجام خواهیم داد. بر همین اساس است که پشت هر نوع توطئه علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی، نقش آمریکایی‌ها برجستگی دارد. آمریکایی‌ها در موضوع تحریم‌های اقتصادی، تهاجم فرهنگی و جنگ‌نرم، فتنه‌انگیزی در ایران، اخلال‌های امنیتی از طریق گروهک‌های تروریستی مثل پژاک در شمال غرب، جندالشیطان و جیش‌العدل در جنوب شرق، ترور دانشمندان هسته‌ای در داخل ایران به‌شدت فعال هستند.
در پروژه‌‌های اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی، شیعه‌هراسی و شیعه‌ستیزی، ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی، به راه‌انداختن جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی، فشار بر روی محور مقاومت و...، در راستای تضعیف موقعیت منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی نقش اصلی را عهده‌دار هستند. حال سوال این است آیا نسبت به چنین شیطانی که با استفاده از هر شیوه و روشی برای ضربه‌زدن به اسلام، شیعه، جمهوری اسلامی و ملت ایران استفاده می‌کند و تمامی امکانات خود را در این راستا بسیج کرده، می‌توان اعتماد کرد. به هر حال آمریکا همچنان شیطان بزرگ است و دشمنی او با ملت ایران ادامه دارد. در این شرایط فقط و فقط با هوشیاری، مقاومت و ایستادگی می‌توان عزت ملت و استقلال کشور را حفظ کرد و به پیش‌رفت. برای حل مشکلات اقتصادی، باید بدانیم خداوند متعال گره‌گشایی از مشکلات ما در این حوزه را، در دستان دشمنان قرار نداده و باید بر روی راه‌های دیگر با تکیه برتوانایی‌های داخلی تمرکز کنیم.


 

صفحه 2 سياسي

 

 

امام خامنه‌ای در جمع دانشجویان عزادار اربعین حسینی
این كشور و آینده آن متعلق به جوانان است

در اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) و یاران با وفای ایشان، با عزاداری هیئت‌های دانشجویی از سراسر كشور در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، حسینیه امام خمینی(ره) یكپارچه احساس و شور و شعور حسینی بود.
در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمیان به تبیین ابعاد نورانی نهضت تاریخ‌ساز امام حسین(ع) و روشنگری‌های درس‌‌آموز كاروان اسرای كربلا پرداخت.
در ادامه‌ این مراسم معنوی آقای مطیعی ـ ذاكر اهل بیت(ع) ـ بر مصائب حضرت سیدالشهداء(ع) و كاروان اسرا مرثیه‌سرایی و نوحه‌خوانی كرد و دانشجویان و دانشگاهیان در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی به عزاداری و سینه‌زنی پرداختند.
در پایان مراسم نیز دانشگاهیان نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت آیت‌الله‌‌العظمی خامنه‌ای اقامه كردند.
در پایان این مراسم رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان كوتاهی از اجتماع پرشور دانشجویان عزادار در اربعین حسینی تشكر كردند و افزودند: این جلسه گرم و پرشور با حضور نخبگان و با این شور و شعور و اخلاص از جمله جلسات بی‌نظیر است.
ایشان ضمن دعا برای جوانان كشور تأكید كردند: این كشور و آینده آن متعلق به جوانان است و شما باید بار این مسئولیت سنگین و پر افتخار را به سر منزل مقصود برسانید.

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آقای پرورش
حضرت آبت الله العظمی خامنه ای در پی درگذشت یاور صدیق انقلاب آقای سیدعلی اکبر پرورش پیام تسلیتی صادر کردند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
با تأسف و تأثر، خبر درگذشت یاور صدیق انقلاب مرحوم آقای سیدعلی اکبر پرورش (رحمت الله علیه) را دریافت کردم؛ چهره محترم و اثرگذاری که بخش اعظم عمر بــا برکت خود را در خدمت اسلام و ارزش های متعالی دین گذرانید و لهجه صادق و دل با اخلاص و خُلق نیک را به ترویج و تحکیم انقلاب و نظام اسلامی گماشت؛ تلاش های مبارزاتی در دوران طاغوت را به خدمات ارزنده و مسئولیت های سنگین خود در قوه مجریه و قوه مقنّنه و شورای عالی دفاع در دوران جمهوری اسلامی پیوند داد و با همه توان به کشور و ملت خود خدمت کرد و سلامت و راحت خود را بر سرِ انجام وظیفه نهاد. بیماری رنجبار و طولانی او آخرین آزمایش دشواری بود که وی با صبر و متانت، آن را تحمل کرد و زندگی پاک و شرافتمندانه را به پایان برد. اینجانب
درگذشت ایشان را به خانواده و بازماندگان محترم و به همه دوستان و علاقه مندان ایشان تسلیت می گویم و رحمت و رضوان الهی را برای وی مسئلت می کنم.
سیدعلی خامنه ای
6دی ماه 1392


اخبار

رئیس دیوان عالی کشور
امروز سپاه در خط مقدم هجمه‌های دشمنان قرار دارد

آیت‌الله محسنی گرکانی، رئیس دیوان عالی کشور در جمع کارکنان نیروی زمینی سپاه با تأکید بر تلاش جبهه استکبار برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی گفت: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خط مقدم هجمه‌های دشمنان قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی نیروی زمینی سپاه، طرح «در محضر خوبان» تیپ احتیاط ولایت امر نیروی زمینی سپاه در مصلای بزرگ حضرت عبدالعظیم حسنی شهر ری برگزار شد. در این دیدار آیت‌الله محسنی گرکانی طی سخنانی با تأکید بر جایگاه ویژه سپاه گفت: امروز بحمدالله نیروهای توانمندی در نظام وجود دارند، اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نیروی ویژه و بازوی قدرتمند دفاعی است که مقام معظم رهبری از آن به ستون فقرات کشور تعبیر می‌کند و لذا این جایگاه را باید حفظ کرد تا خدای ناکرده آسیبی به آن وارد نشود.
رئیس دیوان عالی کشور، سپاه را آماج حملات دشمنان خواند و افزود: دشمن‌شناسی حکم می‌کند که باید از نیروهای توانمند کشور خصوصاً سپاه پاسداران حمایت کنیم.
آیت‌الله محسنی گرکانی با استناد به آیات قرآن کریم به بیان ویژگی‌های دو جبهه حق و باطل و تقابل این دو جبهه پرداخت و گفت: پایه حزب خدا و جبهه حق، ایمان است و بدون تردید امنیت حاکم در جامعه به برکت نیروهای مومن است.
وی افزود: دشمن در تلاش است با ایجاد تفرقه در بین مسلمانان آنها را به جان یکدیگر بیندازد، اما همانطور که قرآن کریم می‌فرماید اعتصام به‌حبل‌الله و تمسک به قرآن و اهل‌بیت موجب وحدت و پیروزی جبهه حق خواهد شد.
رئیس دیوان عالی کشور نیروهای نظامی را روبنای امنیت و قوه قضائیه را زیربنای امنیت در جامعه خواند و گفت: قوت نظام به نیروهای نظامی، قوه قضائیه و وحدت مردمی است. باید همه دست برادری به هم بدهیم تا این نظامی که به برکت خون شهدا به وجود آمده و با رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تا به امروز ادامه یافته است در مقابل جبهه استکبار حفظ کنیم.


بانک انصار با همکاری بانک مرکزی برگزار می‌کند
نخستین کنفرانس ملی توسعه مدیریت پولی و بانکی

نخستین کنفرانس ملی توسعه مدیریت پولی و بانکی با حضور بزرگ‌ترین استادان و نخبگان علمی کشور، صاحب‌نظران و فعالان حوزه‌های اقتصادی و پولی و بانکی و همچنین شخصیت‌های عالی‌رتبه کشوری و با حمایت علمی بیش از 30 دانشگاه معتبر کشور به همکاری بانک انصار و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در روزهای هشتم و نهم بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار خواهد شد.
به گزارش دبیرخانه دائمی کنفرانس، در مراسم افتتاحیه دکتر «ولی‌اله سیف» رئیس کل بانک مرکزی سخنرانی خواهد کرد. همچنین تاکنون حضور و سخنرانی مدیران عامل بانک‌های ملت و تجارت در پانل‌های تخصصی کنفرانس قطعی شده است که این امر به همراه حضور تعداد زیادی از مدیران و کارشناسان بانک‌های کشور، بیانگر استقبال نظام بانکی کشور از برگزاری این رویداد علمی است.
با توجه به حمایت بی‌سابقه معتبرترین دانشگاه‌های کشور و مشارکت گسترده بانک‌ها و همچنین حضور شخصیت‌های برجسته کشور، این کنفرانس به یکی از بزرگ‌ترین همایش‌های تخصصی کشور تبدیل شده و اجتماع بزرگ‌ترین استادان و نخبگان کشور را رقم خواهد زد.
رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس
ششمین جشنواره ادبی یوسف برگزار می‌شود

ششمین جشنواره ادبی یوسف با هدف زنده‌ نگه‌داشتن یاد جوان بسیجی شهید «یوسف ملک‌شامران» که از شاعران و نویسندگان مستعد کشور بوده و در مرحله دوم عملیات الی‌بیت‌المقدس به شهادت رسیده، برگزار می‌شود.
به گزارش صبح‌صادق؛ گلعلی بابایی، رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس در نشستی خبری با بیان اینکه این جشنواره از سال 85 با محوریت زنده‌یاد امیرحسین فردی راه‌اندازی شده، گفت: این جشنواره برای تجلیل از این جوان بسیجی و نویسنده حوزه کودک و نوجوان پایه‌گذاری شده و مراسم اختتامیه آن در هفته آخر بهمن برگزار می‌شود.
رحیم مخدومی، دبیر علمی این جشنواره هم با اشاره به اینکه جشنواره در دو بخش آثار جدید و آثار منتشر شده برگزار خواهد شد، افزود: برای گرد‌آوری آثار با 70 ناشر مکاتبه شده که تاکنون 72 عنوان کتاب جمع‌آوری شده است و از این تعداد 64 عنوان مرتبط بودند و از این 64 عنوان در مجموع 533 داستان کوتاه به دست آمده است.
وی با اظهار اینکه در بخش آثار ارسالی هم تاکنون 380 عنوان داستان از 180 نویسنده دریافت شده، یادآور شد: آثاری که رتبه اول تا سوم پنج دوره گذشته را به دست آورده‌اند در قالب کتاب «نقد جشنواره» رونمایی می‌شود.
 


يادداشت
مهدي سعیدي

ضرورت ايستادگي در برابر فعاليت جديد شبهه‌افکنان
يکي از معضلاتي که دولت اصلاحات را با چالش‌هاي جدي مواجه ساخت و منجر به افول دولت خاتمي و ريزش آرا و کاهش محبوبيت وي نزد افکار عمومي شد، اقدامات و اظهارات ساختارشکنانه‌اي بود که فعالان فرهنگي ـ سياسي جريان دوم خرداد با در اختيار داشتن رسانه‌ها و تريبون‌هاي مختلف از جمله مطبوعات زنجيره‌اي، از خود به‌جا گذاشتند! اين اقدامات، واکنش اعتراض‌آميز ملت و علاقه‌مندان به ارزش‌هاي انقلاب و اسلام را به همراه ‌داشت و بخشي از توان دولت را صرف تلطيف فضاي عمومي و جلوگيري از ايجاد تنش مي‌کرد. اين جريان تا بدانجا پيش رفت که در سال‌هاي پاياني فعاليت دولت هشتم، با اتخاذ «سياست عبور از خاتمي»، وی را در دانشگاه به تمسخر گرفت و با هو کردن وي، خاتمي را با عصبانيت بدرقه کرد!
حاصل اين تندروي‌ها خيلي زود مشخص شد و نامزد اين جريان سياسي در انتخابات نهمين دوره رياست‌جمهوري در سال 1384 با شکست سختي از ديگر رقبا، در جايگاه پنجمي از ميان هفت نفر قرار گرفت و حذف شد! و گزينه‌اي رأي آورد که درست 180 درجه در مقابل تفکر اين جريان ساختارشکن قرار داشت!
اين بداقبالي افراطيون و بي‌توجهي ملت به آنها در انتخابات رياست‌جمهوري دهم و يازدهم نيز دنبال شد و باز هم اين جريان فرصتي براي جذب آرای اکثريت ملت نيافت، اما اين بدان معنا نبود که افراطيون کار را رها کنند و به‌دنبال تداوم اهداف خود نباشند. از این‌رو در انتخابات دهم رياست‌جمهوري بعد از شکست از ملت، فتنه 88 را کليد زدند و در انتخابات يازدهم، بعد از آنکه فرصتي براي فتنه‌گري و عرض‌اندام نيافتند، انتخاب دولت اعتدال را فرصتي براي تداوم روند ساختارشکنانه خود يافته‌اند!
توهين به ساحت مقدس حضرت امام(ره) در فيس‌بوک، انتشار مقاله‌اي توهين‌آميز به ساحت مقدس اميرالمومنين(ع) و زير سوال بردن جايگاه رفيع ولايت و امامت آن هم در آستانه عيد ولايت توسط يکي از روزنامه‌هاي منسوب به اين جريان، راه‌اندازي نظرسنجي براي ارتباط با آمريکا و تلاش براي بازگشت فتنه‌گران از کشور گريخته، نمونه‌هايي است که در طول مدت کوتاهي که از عمر دولت يازدهم گذشته، صورت گرفته است. در ادامه همين روند، شاهد اظهارنظرهای عجيب و غريب سعيد حجاريان (نظریه‌پرداز اصلاح‌طلبان) در روزهاي گذشته بوديم که وي باصراحت خواستار تغيير قانون و تنفيذ اختيارات انحلال مجلس به دولت شده بود! چند روز بعد، «صادق زيباکلام» نيز وارد ميدان تضعيف نهادهاي قانوني کشور شد و گفت: «بنده اگر جاي آقاي حجاريان بودم، به جاي اينكه به‌دنبال اين تز و اصلاح امور از طريق انحلال مجلس باشم، سعي مي‌كردم نظارت استصوابي را از شوراي نگهبان سلب كنم.»!
آخرين اقدام اين جريان نيز انتشار مطلب توهين‌آميز روزنامه قانون بود که با همان روند و ادبيات روزنامه‌هاي زنجيره‌اي دوم خردادي، اصول اسلام را مورد هجمه قرار داده است!
در اين بين دولت محترم جمهوري اسلامي ايران که شعار اعتدال را براي خود برگزيده است، بايد بيش از ديگران نسبت به چنين اقداماتي حساس باشد. چراکه اولاً چنين اقداماتي هم از مباني و باورهاي فکري رئيس‌جمهور و دولت محترم به دور است. ثانياً آنکه جز ايجاد حاشيه و جنجال و متهم ساختن دولت، دستاوردي به همراه نخواهد داشت. ثالثاً برخي از اين اقدامات، از مجاري‌اي منتشر مي‌شود که دولت بر آنها نظارت دارد، از این‌رو وظيفه قانوني دولت است که براي اين مسئله، چاره‌اي بينديشد.
از سويی، ديگر نهادهاي نظارتي همچون دستگاه قضايي و مجلس شوراي اسلامي نيز در قبال اين‌گونه اقدامات، مسئوليت‌هايي دارند که انتظار آن است با دقت و سرعت، عمل کنند.
اما از همه مهم‌تر بر انديشمندان و صاحب‌نظران و فرهيختگان حوزه و دانشگاه فرض است که با واکنش بجا به موج شبهه‌افکني که اين جريان به راه انداخته، حساسيت نشان دهند و با پاسخ‌هاي اقناعي و موشکافانه اجازه ندهند تا شبهات و انحرافات فکري و سياسي، باور جوانان اين سرزمين را با ترديد مواجه سازد.


نكته و نظر

شفا یافتن هم لیاقت می‌خواهد!
نکته: حسین‌بن‌محمد عبدالله از پدرش نقل کرد که گفت: در مسجد جامع مدینه نماز می‌خواندم، مردان غریبی را دیدم که به یک طرف نشسته با هم صحبت می‌کردند. یکی به دیگری می‌گفت: هیچ می‌دانی که بر من چه واقع شده، گفت: نه! گفت: مرا مرض داخلی بود که هیچ طبیبی نتوانست آن مرض را تشخیص بدهد تا دیگر ناامید شدم. روزی پیرزنی به نام سلمه که همسایه ما بود به خانه من آمد و گفت: اگر من تو را مداوا کنم چه می‌گویی؟ گفتم: به غیر از این آرزویی ندارم! به خانه خود رفته و پیاله‌ای از آب آورد و گفت: بخور تا شفا یابی. من آن آب را خوردم بعد از چند لحظه خود را صحیح و سالم یافتم. روزی به سلمه گفتم: آن شربت چه بود که به من دادی و چگونه مرا خوب کردی!
گفت: با یک دانه از تسبیحی که در دست دارم. پرسیدم این چه تسبیحی است، گفت: تسبیح از تربت‌کربلا بود. به او پرخاش کردم و گفتم: ای رافضه (ای شیعه) مرا به خاک قبر حسین مداوا کرده بودی؟ دیدم غضبناک شد و از خانه بیرون رفت و هنوز به خانه خود نرسیده بود که آن مرض بر من برگشت و الحال هیچ طبیبی نمی‌تواند آن را علاج بکند. (امالی شیخ طوسی، ص ۲۵۸)
نظر: یکی از ویژگی‌های برجسته شیعه نسبت به دیگر مذاهب اسلامی توسل جستن آنان به اهل بیت پیامبر اعظم(ص) و واسطه قرار دادن این بزرگان بین خود و خدا برای حل مشکلات مادی و معنوی‌شان است. خداوند نیز به‌دلیل آبرویی که اهل بیت پیامبر(ص) نزد وی دارند، حاجات متوسلین را روا می‌کند؛ نعمتی که برخی از آن دورند.


 

صفحه 3  سياسي

 

 

اخبار


نماینده ولی فقیه در سپاه
لایه‌های فتنه باید مورد شناسایی قرار بگیرند

حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیش از ‌خطبه‌های نمازجمعه تهران با تأکید بر اینکه شناسایی عناصر پشت صحنه، فتنه 88 اهمیت بالایی برای دلسوزان نظام و انقلاب دارد، خاطرنشان کرد: همین افراد پشت‌ صحنه تئوری فتنه را طراحی می‌کنند.
البته شناخت عناصر روی صحنه آسان است، اما نمی‌توان به‌سادگی عناصر پشت صحنه را شناخت. نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر این نکته که فتنه 88 هم همانند فتنه‌های پیشین دارای سه لایه مجزا است، گفت: در فتنه 88 یک لایه روی صحنه فعال بود، لایه روی صحنه، آن دو نفری بودند که همواره در جلوی فعالیت‌ها قرار داشتند. وی همچنین یادآور شد: در آن فتنه یک لایه در کف خیابان قرار داشت و یک لایه نیز پشت صحنه فعال بود؛ برای شناخت افراد پشت صحنه باید از طریق نخبگان و تحلیل‌ها پیش رفت. حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی گفت: فعالان پشت صحنه این فتنه کسانی بودند که کمیته صیانت از آرا و ستاد ابطال انتخابات را تشکیل دادند؛ همین عناصر پشت صحنه هستند که معمولاً در فتنه‌ها سالم می‌مانند و مجدداً شروع به فعالیت می‌کنند که شاهد آغاز فعالیت برخی از اینها هستیم. نماینده ولی‌فقیه در سپاه با طرح این پرسش که چرا در کشورمان زمینه عبور از خطوط قرمز فراهم می‌شود، گفت: در سیستم آمریکا هیچ‌یک از احزاب و کاندیداها و حتی نمایندگان کنگره به ساختار لیبرال دموکراسی حمله نمی‌کنند؛ در تاریخ این کشور هیچ‌گاه به سیستم لیبرال دموکراسی حمله نشده است و دو حزب این کشور و طرفداران‌شان به اصول لیبرال دموکراسی وفادارند. وی افزود: من تاکنون مشاهده نکرده‌ام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری و نمایندگان کنگره آمریکا اجازه داشته باشند به ساختار حاکمیت کشور حمله کنند، اما در ایران مشکل از اینجا آغاز می‌شود که افراد به خود اجازه می‌دهند به اصول حاکم حمله کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی در همین زمینه یادآور شد: در 34 سال گذشته مکرراً شاهد بودیم که در برخی از دوره‌ها رئیس‌جمهور یا کاندیداهای انتخابات، به اپوزیسیون نظام تبدیل می‌شوند.وزیر کشور انتخابات88 عنوان کرد
فتنه‌گران، چهار سال پیش از انتخابات قصد فتنه‌گری داشتند

صادق محصولی، وزیر کشور دولت نهم در زمان فتنه در مورد تحرکات جریان فتنه از سال 84 تا 88 اظهار داشت: فتنه 88 یک زمینه‌هایی داشت که ایجاد شد و تمهیداتی برای ایجاد فتنه طراحی شده بود که موارد متعددی موجود است و می‌توان به بعضی از آنها اشاره کرد. از جمله، تلاشی بود که فتنه‌گران حرکتی در ایام دولت اصلاحات داشتند ولی به نتیجه نرسید، یعنی آنها آسیب‌شناسی کردند و نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دادند و برای فتنه 88 از آن آسیب‌شناسی استفاده کردند.
وزیر کشور دولت نهم جلسات پنج‌شنبه‌های موسوی را سنگ بنای کودتای مخملی دانست و افزود: از جمله موارد دیگر، شبکه‌بندی و شبکه‌سازی بود که جریان فتنه در کشور از سال 86 به صورت فشرده شروع کرد و سعی کرد تا 88 به صورت فشرده‌تر این تشکیلات شبکه‌ای را برای انجام فتنه راه‌اندازی کند. در این راستا عوامل مختلفی مؤثر بود و برخی از شخصیت‌ها خودشان جلسات را اداره می‌کردند. از جمله آن جلساتی است که به دستور آقای موسوی گذاشته می‌شد که به جلسات «پنج‌شنبه‌ها» معروف بود و یکی از سنگ بناهای این کودتاهای مخملی فتنه88 را می‌توان اینجلسات دانست. محصولی در مورد سایر جلساتی که در زمینه فتنه 88 فعال بودند نیز گفت: علاوه بر سلسله جلسات معروف به «پنج‌شنبه‌ها» که به دستور آقای موسوی بود، جلسه صبحانه اصلاح‌طلبان هم جلسه دیگری بود. همچنین از سال 86 نیز جلسات بنیاد باران با حضور خود آقای خاتمی و جلسات دفتر آقای مهدی هاشمی ـ که به تعبیر خودش یک اتاق جنگ کامل را به وجود آورده بود ـ برای طراحی اقدامات فتنه 88 جزو مواردی بود که انجام داده بودند. وی در مورد اقدامات دشمن برای هدایت کودتای مخملی در ایران نیز اظهار داشت: به‌طور کلی کاری که دشمن تدارک دیده بود، از جمله این بود که در «دوبی» هم پایگاهی برای ایرانی‌ها توسط آمریکایی‌ها زده شده بود که پایگاه جاسوسی بود و یکی از اهداف عمده‌اش در جهت پوشاندن و رفع آن خلأهایی بود که در این حرکتی که منجر به فتنه 88 شد، پیش‌بینی می‌کردند. بعضی از ایرانی‌ها به آنجا می‌رفتند و عموماً ایرانی‌هایی را که در «دوبی» رفت‌و‌آمد داشتند و می‌توانستند در پوشش لازم برای اینها خدمت کنند، آموزش می‌دادند.

تقاضای کشورهای مختلف از سپاه برای آموزش امنیت پرواز

معاون هماهنگ‌کننده سپاه حفاظت هواپیمایی گفت: ما با نمایندگان مختلفی از دنیا دیدار داشته‌ایم که آنها تقاضاهایی در حوزه آموزش مقابله با هواپیماربایی داشتند، اما به دلیل ملاحظات امنیتی، این کار تاکنون صورت نگرفته است.
باقری افزود: برخی از ربایش‌های هواپیما، سیاسی، اقتصادی، روانی و برخی مذهبی است. معاون هماهنگ‌کننده سپاه حفاظت هواپیمایی با بیان اینکه در این 30 سال، 130 مورد اقدام به هواپیماربایی در زمین و هوا صورت گرفته، اظهار داشت: 26 مورد از اینها با درگیری فیزیکی و کشت و کشتار همراه بود. وی خاطرنشان کرد:‌ بعد از انقلاب اسلامی سه بار مورد بازرسی امنیتی ایکائو بوده‌ایم و سپاه توانسته بود در جهت اقدامات، اجرا و دستورالعمل‌ها، نمره عالی بگیرد. باقری تصریح کرد: ‌در سال 86 سازمان ایکائو از نحوه تأمین امنیت توسط سپاه حفاظت بازرسی کرد که ما توانستیم نمره عالی را دریافت کنیم. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: امروز در زمینه حفاظت هواپیمایی همه دنیا تمایل دارند بدانند توان ما در چه خلاصه شده و از جزئیات کارمان اطلاع داشته باشند. ما تنها رده‌ای هستیم که بعد از جنگ 16 شهید در حوزه مأموریتی تقدیم کرده‌ایم و به نوعی سپاه حفاظت هواپیمایی در حوزه نبرد امنیتی در خط مقدم است. وی با بیان اینکه چهار پاسدار حفاظت هواپیمایی در پرواز خلیج‌فارس که مورد اصابت موشک آمریکایی قرار گرفت به شهادت رسیدند، اظهار داشت: یکی دیگر از هواپیماربایی‌هایی که با رشادت پاسداران سپاه حفاظت هواپیمایی خنثی شد، پرواز اهواز ـ بندرعباس بود که از 22 مسافر، 21 نفر هواپیماربا بودند و یک مأمور ما 64 چاقو خورد و نفر دوم مورد اصابت گلوله قرار گرفت، اما مأموریت‌شان را به خوبی انجام دادند. این در حالی بود که این مأموران، روزه بودند. وی با بیان اینکه سالیانه 25 میلیون نفر از طریق پایانه‌های هوایی جابه‌جا می‌شوند، گفت: این در حالی است که مسافران، همه نوع دغدغه‌ای دارند، جز دغدغه امنیت. گفتنی است وقوع چند مورد هواپیماربایی موفق در سال‌های اولیه پس از انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی، باعث شد تا امام خمینی(ره) حفاظت از خطوط هوایی غیرنظامی را در 5 دی‌ماه 63 به مردمی‌ترین نهاد نظامی کشور یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بسپارد.نامه برخی نمایندگان مجلس به رؤسای قوا

دوازده تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با فرستادن نامه‌ای سرگشاده به حجت‌الاسلام حسن روحانی، علی لاریجانی و آیت‌الله صادق لاریجانی، رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، خواستار برخورد قاطع با فساد اقتصادی و پیگیری قاطعانه پرونده بابک زنجانی شدند. این نامه که دوازده تن آن را ‌امضا کرده‌اند، در اعتراض به مفاسد مالی ‌رخ داده در کشور‌‌ و خطاب به دکتر روحانی، آیت‌الله آقای آملی لاریجانی و علی لاریجانی رؤسای سه قوه‌ نوشته شده و در بخشی از آن آمده است:
فساد مالی مزمن، به فساد سیاسی و جرایم یقه‌سفید‌ها دامن زده است بدین معنا که سوءاستفاده از قدرت عمومی برای مقاصد شخصی، تباری و گروهی گسترش یافته و به رشد شگفت‌آور زراندوزان بی‌آزرمی منجر شده است که به عنوان مجرمان یقه‌سفید، خریدار کالای سیاه از فروشندگان تکیه زده بر مصادر دولتی و حکومتی هستند. این عناصر مشئوم که مرتباً تکثیر می‌شوند، در زمان‌های نسبتاً کوتاه به ثروت‌های افسانه‌ای دست می‌یازند. این پدیده بدون همکاری دو طرف میز و در بستری از ساختارهای مستعد، قوانین و مقررات ناشفاف، سیاست‌های نامناسب و محدودیت‌های بی‌وجه رسانه‌ای، ممکن نیست. یک مصداق که این روز‌ها رنج مردم شریف را دوچندان کرده است، «بابک زنجانی» است. بابک زنجانی ۴۳ ساله که راست و دروغ، آغاز کار خود را به یکی از مقامات جمهوری اسلامی که به رحمت خدا پیوسته است، منتسب می‌کند، امروز به عنوان ثروتمندی همه‌فن‌حریف در صحنه‌های مختلف در جولان است و با تکبر و تبختر همه چیز را «خریدنی» نشان می‌دهد. این نمونه‌ای از پدیده شگفت‌آوری است که تمامی نظام را به فساد متهم می‌کند و عجیب این است که رسانه ملی نیز خواسته یا ناخواسته با نحوه برخوردش با این زرسالار، به «آدم‌شویی» مشغول است. اگر در‌‌ همان سال‌های اول دوره سازندگی که جرایم یقه‌سفید‌ها، با سوءاستفاده معدودی از سیاستمداران آغاز شده بود، به هشدارهای دلسوزان توجه می‌شد، حالا به اینجا نمی‌رسیدیم که اعتماد مردم به نهادهای مسئول به حضیض برسد و افرادی با بی‌پروایی همه نظام و ارزش‌های آن را به سخره بگیرند.


خط خبر

وقتی به خودمان توهین می‌کنیم...
وزیر امور خارجه ایتالیا چند روز پیش با سروصدا و هیاهوی فراوان به تهران آمد و با مقامات ارشد اجرایی و پارلمانی کشورمان دیدار کرد. این سفر از سوی مسئولان وزارت امور خارجه به عنوان دستاوردی بزرگ و زمینه‌ساز ارتباطات گسترده با قاره اروپا ارزیابی شد، اما بلافاصله نخست‌وزیر ایتالیا طی اظهارنظری، مشکلات سال‌های اخیر در فضای بین‌المللی را به دولت سابق ایران نسبت داد و گفت: «اغلب بی‌ثباتی‌های منطقه‌ای در سال‌های اخیر مربوط به ایران و تصمیماتی بود که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق اتخاذ می‌کرد.» به نظر می‌رسد علاوه بر اینکه دکتر ظریف به عنوان وزیر امور خارجه کشورمان، باید پاسخی مناسب و محکم به این اظهارنظر بی‌ادبانه طرف ایتالیایی بدهد، باید این مسئله را هم مدنظر داشت که بیان برخی اظهارات از سوی مقامات دولت یازدهم علیه دستاوردهای دولت پیشین سبب شده تا دولتمردان غربی هم اجازه جسارت توهین به دستگاه اجرایی ایران را به خود بدهند.
تحلیل روزنامه آمریکایی از سخنان ولایتی

سخنان علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، باعث شیفتگی رسانه‌های بیگانه شده است. علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر معظم انقلاب در حوزه بین‌الملل، در برنامه «شناسنامه» حضور یافت و بخشی از سخنان وی که در مورد لزوم مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در موضوع هسته‌ای بود، مورد توجه رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفت. نشریه آمریکایی «لس‌آنجلس تایمز» به این مطلب پرداخت و نوشت که سخنان ولایتی احتمالاً نشانه‌ای از تمایل رهبران ایران برای پایان دادن به انسداد روابط ایران و آمریکا در سی و چهار سال گذشته است. تایمز نوشت زمانی که علی‌اکبر ولایتی از دستاورد و موفقیت مذاکره مخفی ایران و آمریکا در موضوع عراق و افغانستان در این برنامه سخن می‌گفت، شاید این مسئله را به اذهان متبادر می‌کرد که رویکرد رهبران ایران برای بهبود رابطه با آمریکا تغییر کرده است.
نیاز غرب برای مذاکره با ایران به گونه‌ای است که حتی از نشانه‌های کوتاه و غیر قابل اجرا هم نمی‌گذرد و به سرعت بر روی آن جریان‌سازی می‌کند.
مجرمان خطرناک در فیس‌بوک صاحب شهر شدند

در رخدادی منحصر‌به‌فرد، صفحه‌ای که با نام «شرارت» در شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» راه‌اندازی شد، در زمانی کوتاه، سی هزار پیگیری‌کننده یافت؛ صفحه‌ای که شاید بتوان گفت از معدود صفحات در مجموعه این وب‌گاه دارای یک میلیارد و چندصد میلیون کاربر باشد که مجرمان خطرناک و جنایتکاران در آن معرفی و تحسین می‌شوند و البته هنوز گروهی از اهالی مرتبط، برای بسته شدن آن، اقدام به گزارش نکرده‌اند! «پیچ‌گوشتی»، «سیاه»، «خالدار»، «غول»، «زردک»، «قاتل»، «فیل»، «پلنگ»، «کوسه»، «گراز» و صد‌ها لقب عجیب دیگر در صدر و ذیل نام گروهی از اشخاص نقش بسته که ظاهراً خلافکاران باسابقه‌ای هستند و هر یک به خودیِ خود می‌توانند منشأ جرایم عجیبی باشند؛ اما اکنون تصویر، عناوین و سوابق‌شان در صفحه‌ای در فیس‌بوک قرار گرفته و روزبه‌روز مشهور‌تر می‌شوند! با توجه به رشد مراجعه‌کنندگان این شبکه، احتمال اینکه بتواند به یک وب‌شهر ضد هنجار تبدیل شود نیز وجود دارد. از وزیر ارشاد که از طریق فیس‌بوکش مردم را هدایت می‌کند، خواهانیم که از این اشرار بخواهد صفحه خود را ببندند!
حیثیت‌سازی از طریق جعل خبر

در حالی که غرب در جبهه‌های مختلف با ناکامی‌هایی مواجه شده است، در تلاش است که با خبرسازی و تبدیل آرزو به خبر، آبروی خود را در افکار عمومی جهانی حفظ کند. به همین دلیل در هفته گذشته غربی‌ها مدعی شده بودند که غرب به ایران پیشنهاد کرده است در ازای کاهش تحریم‌ها، با تشکیل دولت انتقالی در سوریه موافقت کند. معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان پیشنهاد غرب به ایران را که در ازای تحریم‌ها با رفتن بشار اسد موافقت کند، تکذیب کرد. حسین امیرعبداللهیان افزود:‌ بر اساس اطلاع ما حتی در مذاکرات روسیه و آمریکا نیز مسکو در خصوص تداوم ریاست‌جمهوری بشار اسد اعلام کرده که تداوم ریاست‌جمهوری بشار اسد متکی به تصمیم و اراده مردم سوریه است.
جنگ علیه ببرها و مگس‌ها در چین!

دولت و حزب حاکم چین روز پنج‌شنبه اعلام کردند در راستای مبارزه با فساد مالی، رشوه و اختلاس، به جنگ «ببرها» و «مگس‌ها» خواهند رفت. حزب حاکم کمونیست چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مبارزه با فساد مالی و اختلاس در یک دوره پنج‌ساله از 2013 آغاز شده است و تا 2017 ادامه می‌یابد و با حملات سهمگین تشدید خواهد شد. در این بیانیه به مفسدان بزرگ و کوچک عنوان «ببرها» و «مگس‌ها» داده شده و آمده است: سبک کار کشور و حزب حاکم در این مدت بر مبارزه راسخ با فساد متمرکز خواهد بود.
هالیوود به افغانستان مهاجرت کرد!

حامد کرزای در سفری که به تهران داشت، گفت: ما در افغانستان مجوز 200 تلویزیون خصوصی را داده‌ایم اما تمام این شبکه‌ها در اختیار آمریکایی‌ها قرار گرفته و آنها در حال فرهنگ‌سازی برای ما هستند.
رسانه‌هایی که با برنامه کار می‌کنند

در جلسه هفته گذشته رسانه‌های اصلاح‌طلب، مدیران حاضر در جلسه از ناهماهنگی‌های موجود در فضای رسانه‌ای گلایه کرده و معتقد بودند ما سر رسانه‌ای نداریم. کسی نیست ما را جمع کند و سوژه بدهد. اما اصولگرایان برای گام‌به‌گام حرکت خود برنامه دارند. شما ببینید چه فضایی برای مصاحبه حجاریان با ایسنا به وجود آوردند. هدف مصاحبه، برجسته کردن نقش روحانی در رفع حصر منتظری بود، اما همه چیز به انحلال مجلس توسط دولت کشیده شد. نباید ایسنا این بخش از مصاحبه را منتشر می‌کرد. یا ببینید درباره سفر هیئت پارلمانی اروپا و دیدار با ستوده چه کردند. مدام خاتمی را می‌زنند اما ما دفاعی نداریم. جلسه ما هم سوراخ است، آن هفته درباره نقد دولت بر سخنان حجاریان نقل قولی کردیم و سر از رسانه‌های اصولگرا در آورد.
واکنش سعید حدادیان به اظهارات اخیر استاندار یزد

حاج سعید حدادیان به اظهار نظر اخیر استاندار یزد واکنش نشان داد. وی در این‌باره گفت: شنیده شده استاندار محترم یزد گفته‌اند که مردم یزد بر اثر مجالس زیاد روضه و عزاداری دچار افسردگی شدند. خدمت ایشان خیلی ساده عرض می‌کنم لطفاً در این امور یک مراجعه‌ای به علمای استان یزد داشته باشید و حداقل با امام جمعه استان هماهنگ باشید بعد راجع به روضه سیدالشهدا (ع) حرف بزنید. ما خوشحال‌ترین و فعال‌ترین و خوش‌اخلاق‌ترین افراد را کسانی دیدیم که در مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) شرکت می‌کنند. شما یک روحانی به نام آیت‌الله راشد یزدی دارید که ایشان روضه‌خوان امام حسین(ع) نیز هستند. در ایران و دنیا شخص منبری مثل ایشان دارید که اهل بگو بخند و شادی و نشاط باشند؟ در تمام منبرهای ایشان شادی و نشاط وجود دارد و در عین حال بسیار زیبا هم روضه‌شان را می‌خوانند. اتفاقاً ایشان روانشناس و جامعه‌شناس هم هستند و مطالعات‌شان در این زمینه زیاد است. اهل ادبیات هم هستند و غیر از دروس حوزه، علوم جدید را هم مطالعه دارند. نکند خدای‌نکرده از جایی دیگر مشکل داشته باشیم و بخواهیم سر جلسات روضه سیدالشهدا(ع) خالی کنیم، این خطرناک است.
با افتخار پنج‌هزار فحش از فتنه گرفتم

«علیرضا قزوه» مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، در یادداشتی نوشت: در جریان انتخابات سال ۸۸ هم عملاً خانه شاعران ایران مشارکتی جدی در جریانات سیاسی روز داشت و عملاً به دفاع و شعر گفتن برای جریان راه سبز تبدیل شد. در جریان فتنه سال ۸۸ به تنهایی بیش از پنج‌هزار فحش و ناسزا از این و آن خوردم که هنوز همه آن یادداشت‌های پر از لطف و مهر را دارم و خوشوقتم که در میان آنها فرزندان برخی از شما نیز مرا با الفاظ رکیک نواختند. (اگر خواستید بفرمایید اصل فحش‌ها را خصوصی برای‌تان بفرستم)


 

صفحه 4 نگاه دوم


 

تخریب‌های انتخاباتی مجلس دهم کلید خورد
حسین عبداللهی فر

مرور مسائل انتخابات گذشته و بیان ناگفته‌هایی از دولت‌های نهم و دهم که در گفت‌وگوی هفته‌نامه 9 دی با آیت‌الله مصباح مطرح شد و در نخستین روز هفته پیش انتشار یافت، دستمایه طرح مباحثی مربوط به انتخابات آینده و تخریب یک جناح سیاسی شد که بر صفحات روزنامه‌های وابسته به اصلاح‌طلبان در روز یک‌شنبه (اول دی) نشست.
«اعتماد» در این روز با حروف درشتی در سرصفحه خود جمله «در انتخابات شکست خوردیم» را از قول آیت‌الله مصباح برجسته کرد و نوشت: «علنی شدن تذکرات آیت‌الله مصباح یزدی به احمدی‌نژاد در شرایطی که کاندیدای این طیف در انتخابات ریاست جمهوری اخیر رأی ناچیزی کسب کرد و سیل انتقادات به این طیف هر روز بیشتر‌ می‌شود، را تنها می‌‌توان تبری جستن این طیف از مشکلاتی دانست که دولت احمدی‌نژاد در سال‌های اخیر برای کشور به وجود آورده است.»
«آفتاب یزد» تقریباً همه نیم‌تای اول خود را به این موضوع اختصاص داد و «اصولگرایان به وحدت نمی‌رسند» را تیتر اول خود برگزید و در ادامه نوشت: «جریان‌های اصلاحات و اعتدال در وحدت با هم به‌دنبال تصاحب مجلس دهم هستند و در نظر دارند مجلسی معتدل تشکیل دهند. ناظران سیاسی معتقد هستند که با توجه به رویکرد اعتدالی جامعه، این موضوع دور از ذهن نیست و امکان تشکیل مجلسی متفاوت از مجالس هفتم، هشتم و نهم وجود دارد. دقیقاً به همین خاطر است که فعالیت‌های علنی و غیرعلنی اصولگرایان آغاز شده تا بتوانند با حربه ائتلاف، مجلس قوه مقننه را در چنگ خود نگه دارند، اما این سوال مطرح است که آیا می‌‌توانند به یک ائتلاف برسند؟»
این روزنامه در پاسخ به پرسش فوق می‌‌نویسد: «این جریان علی‌رغم تلاش‌هایی که داشت در انتخابات گذشته ناکام بود و با تکثر کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری روبه‌رو بود. به نظر می‌‌رسد در انتخابات مجلس آتی هم این جریان توفیقی برای رسیدن به وحدت نخواهد داشت. نشان به آن نشان که روز گذشته پدر معنوی یکی از اضلاع اصولگرایان در سخنانی، آب پاکی را از هم اکنون روی دستان باقی اصولگرایان ریخته است. آیت‌الله مصباح یزدی در گفت‌وگو با نشریه جبهه پایداری اظهار نموده که ابداً از عدم ائتلاف با اصولگرایان در انتخابات گذشته پشیمان نیست.»
«آفتاب یزد» همچنین سرمقاله و یادداشت اول همین روز خود را به وحدت اصولگراها اختصاص داد و به درج مطالبی متناقض پرداخت.
محمدصادق جوادی حصار در حالی در یادداشتی با عنوان «خود حق پنداری عامل عدم وحدت اصولگرایان» دلایل عدم وحدت اصولگراها را برشمرد که فیاض زاهد در سرمقاله این روز نوشت: «بر این باورم این جریان تلاش خواهد نمود که با یک گروه هماهنگ وارد انتخابات مجلس شود تا کرسی‌های خود را از دست ندهد.»
«آرمان» هم طی یک یادداشت وحدت اصولگراها را شکننده خواند و به قلم علی‌اکبر اولیاء نوشت: «افرادی که در جبهه پایداری هستند، قبول نخواهند کرد که افرادی نظیر لاریجانی و باهنر مدیریت اصولگرایان را بر عهده بگیرند و از دیگر سو، طیف سنتی جریان اصولگرا، به دلیل اینکه افراد نزدیک به جبهه پایداری به آقای احمدی‌نژاد و جریان مشایی نزدیک بودند، به آنها اعتماد ندارد.»
روزنامه «ایران» هم در این روز، همین تردیدها را البته تحت عنوان «تکاپوی سیاسی جانشینان عسگراولادی» القا کرد و افزود: «شاید برای احزاب جبهه پیروان محور قرار گرفتن این تشکل در میان اصولگرایان مطلوب باشد، اما آیا دیگر تشکل‌های اصولگرا چون جبهه پایداری حاضر می‌‌شوند زعامت یا حداقل پیشگامی باهنر را در یک دست کردن جناح راست بپذیرند؟»
انتشار این مصاحبه از آیت‌‌الله مصباح علاوه بر موج تخریبی که علیه اصولگرایان راه انداخت، ورود زودهنگام به موضوع انتخابات را نیز در پی داشت. چنانچه روزنامه «آرمان» (4/10) تیتر درشت «ترافیک انتخاباتی در مسیر تهران-ـ نور» را روی تصویر بزرگی از ناطق‌نوری قرار داد و در پاسخ به این پرسش که چرا اصلاح‌طلبان به سمت شیخ نور رفتند؟ نوشت: «اما ماجرای ارتباط اصلاح‌طلبان با شیخ نور متفاوت از اصولگرایان است. ناطق نوری و اصلاح‌طلبان هر دو آسیب‌دیده از بی‌اخلاقی‌ها بودند و طی 8 سال گذشته، هر یک از سویی مورد هجمه قرار گرفتند؛ لذا همین حس مشترک سبب نزدیکی آنها شد.»
«آفتاب یزد» هم در روز آخر هفته «استارت احمدی‌نژاد برای انتخابات مجلس؟» را تیتر کرد و ضمن انعکاس اظهار نظر هشت چهره سیاسی در این خصوص نوشت: «محمود احمدی‌نژاد بار دیگر زیر ذره‌بین رسانه‌ها قرار گرفته است. او پس از انتخابات 24 خرداد غیر از ماجرای درخواست مناظره از روحانی، تلاش کرده سکوت پیشه کند. این سکوت او اما باعث نشده که توجه سایرین نسبت به او کم‌رنگ شود. حالا خبرهایی در مورد فعالیتش برای انتخابات مجلس دهم در رسانه‌ها مطرح است. اطرافیان او می‌‌گویند احمدی‌نژاد قصدی برای بازگشت به دنیای سیاست ندارد، اما برخی چهره‌های سیاسی می‌‌گویند بعید است احمدی‌نژاد به این زودی‌ها از سپهر سیاست ایران خداحافظی کند.»


ديپلماسى
فرامرز پارسا

بازي‌هاي حاشيه‌اي غرب
از جمله مسائل مطرح در قبال سوريه را مسائل مطرح در باب برگزاري نشست ژنو2 درباره این کشور در اوايل بهمن ماه تشکيل مي‌دهد. نکته مهم آنکه محافل رسانه‌اي و سياسي غرب چنان ادعا کرده‌اند که به دليل مخالفت‌هاي آمريکا و عربستان، ايران به اين نشست دعوت نشده و به نوعي در حاشيه قرار گرفته است. البته اخضر ابراهيمي نماينده سازمان ملل در امور سوريه از قطعي نبودن ليست دعوت‌شدگان به نشست ژنو2 سخن گفته است. حال اين سوال باقي است که چرا غرب به دنبال فضاسازي رسانه‌اي سنگين در باب حضور و يا عدم حضور ايران در ژنو2 است و در وراي آن چه اهدافي را پيگيري مي‌کند. از نکات مطرح در فضاسازي رسانه‌اي غرب تأکيد بر نقش آمريکا و عربستان در ژنو2 و تأثير آنها برعدم حضور ايران است. آنها به نوعي تلاش دارند تا نقش ايران و حتي روسيه را در معادلات سوريه و منطقه کم‌رنگ نشان دهنده در حالي که بر جايگاه عربستان و آمريکا مي‌افزايند. آنها با اين سناريو برآنند تا ضمن پنهان‌سازي شکست‌هاي گسترده غرب در سوريه و منطقه، به بهانه نقش کليدي عربستان و آمريکا در برگزاري ژنو 2، لزوم توجه به خواسته‌ها و نظرات آنها در نشست مذکور را برجسته ‌سازند. غرب به‌دنبال نتيجه‌سازي درباره ژنو2 با پررنگ‌ساختن نقش آمريکا و عربستان و كم‌رنگ‌سازي نقش ايران است. مطالبه عربستان و غرب از ژنو2 نيز در يک جمله خلاصه مي‌شود و آن اينکه اسد در دولت انتقالي سوريه نقشي نداشته باشد و يا حداقل امور به نخست‌وزير با محوريت معارضان واگذار و مقام رياست‌جمهوري به مقامي تشريفاتي مبدل شود. نکته مهم ديگر در رفتار غرب تلاش آنها براي معرفي ايران به‌عنوان حامي تروريسم است. غرب همواره چنين ادعا کرده است که حمايت ايران از فلسطين، حزب‌الله و سوريه حمايت از تروريسم است که به گمان آنها به ناامني در منطقه منجر مي‌شود. اکنون اين سناريو مطرح است که غرب با برجسته‌سازي مسئله ژنو2 و طرح ادعاي عدم دعوت ايران به اين نشست به دليل حمايت از تروريسم ابعاد جديدي از پرونده‌سازي عليه ايران را بازگشايي کرده است تا ضمن تخريب چهره منطقه‌اي ايران در مذاکرات هسته‌اي، به باج‌گيري از تهران بپردازد. اما اين حقيقت وجود دارد که حضور ايران در ژنو2 با ظرفيت‌هاي عظيمي که دارد چالشي براي غرب محسوب می‌شود، لذا آنها براي عدم حضور ايران به هر ابزاري چنگ مي‌زنند، حتي اگر اين نشست را کاملاً لغو سازند. غرب همواره تلاش کرده تا حمايت از مقاومت و ضديت با آمريکا و متحدانش را به اين ضد ارزش مبدل سازد و در اين راه نيز از هر ابزاري بهره گرفته است. اکنون عدم دعوت از ايران در حالي مطرح است که بهانه آن را حمايت ايران از مقاومت و دوري از آمريکا و عربستان عنوان مي‌دارند. آنها برآنند تا به ملت ايران چنان القا سازند که سياست گرايش به مقاومت يعني انزواي منطقه‌اي، در حالي که راهکار خروج از آن نيز دوري از مقاومت و رويکرد به غرب و متحدان آنها است.
در نهايت رفتار غرب نشان مي‌دهد که آنها برآنند تا هر مولفه‌اي را به مذاکرات هسته‌اي پيوند بزنند تا با زنجيره رفتارها به باج‌گيري از ايران بپردازند. آنها در کنار مسائلی مانند تحريم‌ها، پنج‌شنبه (28/9/92) مسئله حقوق بشر را باب کردند و در سازمان ملل عليه ايران قطعنامه تصويب کردند. تحولات سوريه هر چند امري حاشيه‌اي است، اما غرب سعي دارد آن را به يکي از چارچوب‌هاي مذاکرات مبدل سازد، به‌گونه‌اي که به بهانه پذيرش ديدگاه ايران در ژنو2 خواستار امتياز‌دهي هسته‌اي از سوي ايران شود. 


پرونده

صالحی: غنی‌سازی با استفاده از لیزر را داوطلبانه کنار گذاشتیم
صالحی درباره روش‌های غنی‌سازی با بیان اینکه امروز روش‌های قدیمی‌ چون دیفیوژن هنوز در دنیا از جمله در شرکت اوردیف فرانسه مرسوم است، گفت: از آن‌جایی که استفاده از سانتریفیوژ برای غنی‌سازی به‌صرفه‌تر است در دنیا مرسوم شده است. ایران هم پیش از آنکه غنی‌سازی را با استفاده از سانتریفیوژ آغاز کند، همزمان دو روش غنی‌سازی با لیزر و کار بر روی سانتریفیوژ را در سطح آزمایشگاهی انجام داد و در هر دو روش موفق شدیم، اما از آنجا که استفاده از سانتریفیوژ به صرفه‌تر بود، آن را پیش گرفتیم و غنی‌سازی با استفاده از لیزر را داوطلبانه کنار گذاشتیم. البته این موضوع به سال‌ها پیش، زمانی که بنده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نماینده ایران مشغول به فعالیت بودم، بازمی‌گردد.
در هر توافق هسته‌ای؛ سانتریفیوژهای ایران باید نابود شوند!

به گزارش پایگاه اینترنتی الکرمل، «یوفال اشتاینیتس» وزیر امور راهبردی رژیم صهیونیستی گفت: اگر تحریم‌ها علیه ایران یک یا دو سال دیگر ادامه می‌یافت این وضعیت می‌توانست به فروپاشی اقتصاد ایران منجر شود. تحریم‌ها علیه تهران، بزرگ‌ترین پیروزی سیاسی اسرائیل است. وی تأکید کرد: هر توافق هسته‌ای با ایران باید این کشور را به برچیدن سانتریفیوژها ملزم کند. هر توافقنامه‌ای که شامل این موضوع نباشد یک توافقنامه بد است.
روسیه: توافق هسته‌ای ژنو زمینه‌ساز افزایش ثبات بین‌المللی است

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه تشریک مساعی گروه 1+5 به نمایندگی از جامعه جهانی حل مسئله هسته‌ای ایران را امکان‌پذیر ساخت، اعلام کرد: این رویداد موجب افزایش ثبات در سطح بین‌المللی شد. در این بیانیه گفته شده است: تلاش‌های پیگیر گروه 1+5 به توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران منجر شد. توافق هسته‌ای ژنو سبب نزدیک شدن به حل‌وفصل مسئله هسته‌ای ایران به عنوان پیچیده‌ترین مسئله جهانی شده است. همچنین در این بیانیه آمده است: توافق ژنو بر اساس طرح پیشنهادی رئیس‌جمهوری روسیه (طرح گام‌به‌گام) تنظیم شده است و با مواضع روسیه که خواهان حل مسائل سیاسی و دیپلماتیک از طریق گفت‌وگو است، مطابقت دارد.
ساخت نسل جدید سانتریفیوژها در ایران
علی‌اکبر صالحی در جمع خبرنگاران با اشاره به پیشرفت‌های ایران در عرصه هسته‌ای گفت: باید بگوییم در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که در مسئله چرخه سوخت توانایی‌های بسیاری داشته و از اکتشاف تا تبدیل کانه‌آرایی و تولید سوخت هسته‌ای قابلیت‌های بسیاری دارد. وی به ساخت نسل جدید سانتریفیوژها در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۹ هزار سانتریفیوژ در کشور وجود دارد و نسل جدید آنها نیز در حال ساخت است. ما باید پیش از تولید انبوه نسل جدید سانتریفیوژهای کشور، تمامی آزمایش‌ها را روی آن‌ها انجام دهیم و پس از آن به مرحله تولید انبوه برسیم.


مرورى بر يك رخداد
هادی محمدی

نگاهي بر انفجارهاي خونين لبنان
مزدوري رياض ـ تل‌آويو براي اربابان غربي

غرب آسيا (خاورميانه) اين روزها با مجموعه‌اي از ناآرامي‌هاي جديد همراه شده كه صدها كشته و زخمي بر جاي گذاشته است.
اما مهم‌ترين اين تحولات را در لبنان مي‌توان مشاهده كرد. در لبنان از جمله در بيروت نيز انفجارهاي خونيني روي داده كه در نتيجه آن، ده‌ها نفر از جمله محمد شطح، وزير دارايي سابق لبنان و مشاور حريري نخست‌وزير سابق لبنان كشته و زخمي شدند. شايد بتوان گفت انفجار بيروت (جمعه 6/10/92) از مهم‌ترين تحولات لبنان پس از انفجار نزديك سفارت جمهوري اسلامي ايران بوده است؛ به‌ويژه اينكه، يكي از اركان جريان غربگراي 14 مارس (وزير دارايی سعد حريري) در جمع كشته‌شدگان است.
هرچند كه محافل رسانه‌اي و بعضاً سياسي عربي و غربي تلاش كردند تا گروه‌هاي تروريستي را مسئول نهايي اين ناآرامي‌ها معرفي کنند، اما وضعيت دروني و منطقه‌اي اين گروه‌ها به‌ويژه شكست‌هاي گسترده آنها در سوريه و نيز عدم انسجام دروني اين گروه‌ها كه نشانگر عدم استقلال آنها از مولفه‌هاي بيروني است، اين ادعا را با ابهامات بسياري مواجه مي‌سازد. براي يافتن عاملان اين انفجار، توجه به تحولات لبنان و منطقه، امري قابل توجه است.
مهم‌ترين مسئله در تحولات منطقه آن است كه گروه‌هاي تروريستي در منطقه به خودي خود شكل نگرفته‌اند بلكه آنها مهره‌هايي در دستان بازيگران ديگري بوده‌اند كه براي رسيدن به اهداف خود حاضر به آتش زدن كل منطقه هستند. اسناد و گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه ائتلافي از برخي كشورهاي عربي به سركردگي عربستان، صهيونيست‌ها و كشورهاي غربي برآنند تا موازنه منطقه را به نفع خود تغيير دهند. در چارچوب رفتاري آنها چند اصل مشاهده مي‌شود:
نخست آنكه آنها به دنبال تضعيف مقاومت در منطقه هستند كه هدف قرار دادن سوريه، حزب‌الله لبنان و گروه‌هاي مقاومت فلسطيني نظير حملات صهيونيست‌ها به غزه و در کل، در تمام اينها تضعيف موقعيت منطقه‌اي ايران، هدف اصلي اين ائتلاف بوده است.
دوم آنكه تضعيف ارتش‌هاي منطقه براي ايجاد موازنه جديد نظامي در منطقه نيز ديگر هدف اين ائتلاف است چنانكه اكنون ارتش‌هاي عراق، سوريه، لبنان و گروه‌هاي مقاومت فلسطين، درگير مقابله با فضاي بحراني منطقه هستند. مهم‌ترين مولفه براي اين ائتلاف، استفاده از گروه‌هاي تروريستي بوده است كه آنها را از سراسر جهان (83 كشور) راهي منطقه به‌ويژه سوريه كرده‌اند. هرچند كه ائتلاف مذكور هزينه‌هاي بسياري براي اين اهداف پرداخته اما تاكنون به نتيجه دلخواه نرسيده است چنانكه نمود آن را در شكست‌هاي گسترده آنها در سوريه و ناكامي‌هاي گسترده‌ گروه‌هاي تروريستي در منطقه مي‌توان مشاهده كرد.
در چنين شرايطي، ائتلاف مذكور براي پنهان‌سازي شكست و نيز كسب حداقل امتيازات از منطقه و جهان به سمت انفجارهاي خونين روي آورده‌ است كه دامنه آن در بسياري از كشورهاي منطقه مشاهده مي‌شود. آنها با هزينه‌تراشي براي منطقه برآنند تا فضاي ناامني در منطقه را همچنان حفظ کنند تا شايد تحت لواي آن بتوانند به اهداف خود دست يابند. در اين چارچوب، لبنان به دليل موقعيت راهبردی كه دارد، از اهداف اصلي آنها است كه انفجار ديروز، بخشي از آن سناريو است، تكرار آن در روزهاي آينده دور از ذهن نیست. انفجارهايي كه هدف آن، ايجاد چنددستگي در لبنان و ورود ارتش لبنان و حزب‌الله در ناآرامي‌هاي فرسايشي است تا در نهايت، به تضعيف مقاومت در منطقه منجر شود. نكته قابل توجه آنكه ائتلاف مذكور صرفاً عليه سوريه و لبنان فعاليت نمي‌كند، بلكه دامنه فعاليت آن را در ساير مناطق نيز مي‌توان مشاهده كرد چنانكه غزه در روزهاي اخير، آماج حملات صهيونيست‌ها قرار گرفته در حالی كه برخي كشورهاي عربي نظير عربستان از آن حمايت مي‌كنند. در مصر نيز ارتش به پشتوانه عربستان و صهيونيست‌ها و البته غرب، كودتايي سراسري را عليه اسلامگرايي به راه انداخته‌اند كه ممنوع‌الفعاليت كردن اخوان به بهانه انفجار در المنصوره و تروريست ناميدن اين جريان و حتي تعيين پنج سال زندان براي كساني كه در تظاهرات حمايتي از اخوان حضور يابند، از آن جمله است. در مصر رسماً مبارزه با اسلامگرايي به بهانه امنيت اجرا مي‌شود كه تأمين‌كننده منافع رياض، صهيونيست‌ها و غرب است. البته نبايد فراموش كرد كه ناآرامي‌هاي عراق در اربعين سالار شهيدان نيز برگرفته از تحركات همين ائتلاف بوده است.
بر اين اساس مي‌توان گفت همچون گذشته عامل اصلي بحران منطقه، غرب و نظام سلطه است كه با به بازي گرفتن عربستان و صهيونيست‌ها و گروه‌هاي تروريستي به دنبال سلطه بر منطقه است؛ از این‌رو راه برقراري امنیت در منطقه نيز ادامه مقاومت در مقابله با غرب و مهره‌هاي آنها است، چنانكه نمود عيني آن را در سوريه مي‌توان مشاهده كرد.


اقتصادى
سعید مهدوی

بررسی طرح توزیع سبد کالا
دولت یازدهم از ابتدای شروع به کار، موضوع پرداخت‌های غیرنقدی و توزیع کالاهای اساسی را در کنار یارانه نقدی مطرح کرده است. این طرح اکنون به عنوان توزیع «سبد کالا» در بین اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین جامعه، تا حدود زیادی قطعی شده است. برای سال 92، دو سبد کالا در ماه‌های بهمن و اسفند پیش‌بینی شده است. همچنین برای سال 93 دولت برنامه دارد که در هر فصل، یک سبد کالا و در مجموع چهار سبد کالا را بین قشرهای هدف توزیع کند. در ادامه پس از ذکر جزئیات این سبدهای کالا و نحوه توزیعش، ماهیت این نوع توزیع یارانه را بررسی می‌کنیم.
جزئیات سبد کالا و نحوه توزیع
ارائه دو سبد کالا تا پایان سال که از طرح‌های دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر است، برای کارکنان دولت، مستمری‌بگیران دولت، مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی، بازنشستگان لشکری، بازنشستگان کشوری، سازمان بهزیستی، کارگران، کمیته امداد و دانشجویان متأهل در نظر گرفته شده است. همچنین برای بهمن‌ماه سبد کالاهایی با محتوای برنج، روغن، پنیر، تخم‌مرغ و مرغ پیش‌بینی شده‌اند. «حسن یونس‌سینکی» معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، اعتبار این دو سبد کالا را حدود هزار میلیارد تومان برآورد و نحوه توزیع آن را نیز استفاده از نظام الکترونیک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اعلام کرده است. وی جامعه هدف دو سبد کالایی سال 92 را بین 14 تا 15 میلیون نفر تخمین زده است. حال اگر ارزش هر سبد کالایی دولت محاسبه شود، ارزش هر سبد برای حدود 15 میلیون خانوار ایرانی (تقسیم اعتبار هزار میلیارد تومانی بر دو سبد) 500 میلیارد تومان می‌شود که سهم هر خانوار از آن (توزیع 500 میلیارد تومان به 15 میلیون خانوار به‌طور مساوی)، 33 هزار و 333 تومان است.
هدف دولت از توزیع سبد کالا
هدف دولت از توزیع کالا به این روش، تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی اقشار آسیب‌پذیر بیان شده است. در این زمینه رئیس‌جمهور آماری ارائه کرده که بر اساس آن، سفره‌های مردم در سال 91 حدود 6 درصد خالی‌تر شده است که دولت تلاش دارد با برنامه‌ریزی، اقلام مورد نیاز اقشار آسیب‌پذیر را تأمین کند و در اختیار آنها قرار دهد. اقلام این سبدهای کالایی نیز از محل کالاهای ذخیره‌سازی شده دولت توزیع خواهد شد.
مزایای توزیع سبد کالا
ماهیت این نوع توزیع یارانه (غیرنقدی) به این دلیل که موجب افزایش حجم نقدینگی در جامعه نمی‌شود مفید ارزیابی می‌شود و در کنترل تورم و پایین آوردن نرخ آن و همچنین تعدیل قیمت برخی از کالاهای اساسی موثر است. از سوی دیگر، چون هدف این طرح، دهک‌های پایین جامعه هستند، موجب رشد رفاه عمومی و حرکت به سوی عدالت اجتماعی می‌شود.
ایرادات وارده به طرح
اما ایراداتی که به این نوع نحوه توزیع یارانه وارد است و دولت باید پیش از اجرا در حد توان، آنها را مرتفع سازد از این قبیلند؛ 1ـ در بین اقشار آسیب‌پذیر به قشر بیکار، زنان سرپرست خانوار که مستمری دریافت نمی‌کنند، کشاورزان روستایی که بیمه ندارند و... اشاره نشده است. 2ـ در کنار یارانه غیر نقدی به‌وجود آمدن بازار سیاه برای کالاهای توزیع شده اجتناب‌ناپذیر است. 3ـ این طرح‌ها نقش دولت را در بازار و جامعه پررنگ‌تر می‌کنند، در حالی‌که که دولت باید وظیفه هدایت و کنترل را ایفا کند و از طریق کاهش تورم، نظارت دقیق بر قیمت‌ها و جلوگیری از گرانی، قدرت خرید مردم را بالا ببرد. 4ـ برخی از کارشناسان این روش را بازگشت به عقب در مسیر هدفمندی یارانه‌ها و قدم نهادن در راه «اقتصاد کوپنی» می‌دانند.


نداى قدس

موافقت آمریکا با شروط رژیم صهیونیستی
رادیو رژیم صهیونیستی طی گزارشی اعلام کرد: آمریکا با تمام خواسته‌های امنیتی و شروط اسرائیل[رژیم صهیونیستی] در دره اردن، موافقت کرده است. این رادیو افزود: واشنگتن با باقی ماندن رژیم اسرائیل و سیطره کامل بر مرز اردن و همچنین استفاده از وسایل پیشرفته برای کنترل اوضاع امنیتی در کرانه باختری موافقت کرده است. در ادامه گزارش آمده از جمله پیشنهاد دو هفته پیش «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا طی سفر خود به اراضی اشغالی، ساخت دیوار مرزی در امتداد دره اردن و همچنین امکان پرواز هواپیماهای بدون خلبان اسرائیلی در آسمان کرانه باختری برای کنترل اوضاع امنیتی در کرانه باختری، بوده است.
اخراج 1850 آفریقایی از سرزمین‌های اشغالی
براساس آمارهای رسمی، 1850 پناهنده اریتره‌ای و سودانی از ابتدای سال جاری میلادی (2013) سرزمین‌های اشغالی را ترک کرده‌اند که این میزان چهاربرابر تعداد سال 2012 است. آمارهای رسمی دفتر آمار و اطلاعات جمعيتی و مهاجرت وزارت داخلی رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از یک‌هزار مهاجر آفریقایی در اردوگاه ساهار در جنوب سرزمین‌های اشغالی بازداشت هستند که نیمی از آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. در سال 2012 میلادی نیز رژیم صهیونیستی حدود چهار هزار نفر از مهاجران آفریقایی را بازداشت و شماری از آنها را از سرزمین‌های اشغالی اخراج کرد.
شیوه‌های غیر انسانی صهیونیست‌ها برای جذب مهاجر

«سلیمان الشیخ» اندیشمند سیاسی گفت: صهیونیست‌ها با به راه انداختن انفجار در محل‌های تجمع و سکونت یهودیان در کشورهای مختلف و القای حس ناامنی، آنها را برای مهاجرت به اراضی اشغالی ترغیب می‌کنند. وی با نگارش مقاله‌ای تحت عنوان «لیبرمن و یهودیان آفریقای جنوبی» تصریح کرد: از جمله اقدامات مشابهی که صهیونیست‌ها علیه محافل یهودی ساکن کشورهای مختلف انجام داده‌اند، می‌توان به انفجار بمب در یک معبد یهودی در بغداد اشاره کرد که البته پس از مدتی مشخص شد یکی از مزدوران رژیم اشغالگر قدس در پشت پرده این ماجرا بوده است و دلیل این اقدام وی، ایجاد حالت وحشت در میان ساکنان یهودی عراق برای واداشتن آنها به مهاجرت از این کشور بوده است.
افشای کانال ارتباطی محرمانه میان نتانیاهو و عباس

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان از سال‌ها پیش کانال ارتباطی محرمانه‌ای میان خود در لندن دارند. به گزارش روزنامه عبری‌زبان یدیعوت آحارونوت، اسحاق مالخو فرستاده ویژه بنیامین نتانیاهو هر از چند گاهی با فردی نزدیک به عباس در لندن دیدار می‌کند تا نامه‌های دو طرف مذکور را رد و بدل کنند.
تخریب روستای عراقیب برای شصت‌وسومین بار

بولدوزرهای رژیم صهیونیستی تحت حمایت شدید نیروهای پلیس صهیونیستی، روستای عراقیب در النقب را برای شصت‌وسومین بار متوالی تخریب کردند و ساکنان این روستا را در سرمای شدید بی‌خانمان و بی‌سرپناه کردند.


 

صفحه 5 بين الملل

 

 

پس‌لرزه‌هاي دوستي با غرب براي اردوغان
قاسم غفوری

هر چند كه سال‌ها از دوران جنگ صليبي مي‌گذرد و در ظاهر اين عبارت در ادبيات گفتاري غرب منسوخ شده، اما رفتارهاي سران غرب از حقيقتي ديگر حكايت دارد و آن، استمرار اشكال جديد جنگ‌هاي غرب عليه بشريت است. غرب در چارچوب مقابله با اسلام اصيل و حركت‌هاي ضد‌استعماري و ضد‌استبدادي برآمده از انديشه‌هاي اسلامي، همواره به دنبال الگوسازي بوده است. با توجه به اينكه كشورهاي عربي چنين موقعيتي را نداشته‌اند، غرب تلاش كرده تا در سال‌هاي اخير الگوی تركيه‌اي را به منطقه القا کند، به‌گونه‌اي كه در محافل رسانه‌اي و سياسي غرب، تركيه به‌عنوان نماد اسلام‌خواهي معرفي شود و خواستار حركت‌ ملت‌ها در اين عرصه شده‌اند.
هر چند كه تركيه همچنان با حزب عدالت و توسعه و نخست‌وزيري اردوغان به بازيگري در منطقه ادامه مي‌‌دهد، اما روند تحولات اين كشور از اوضاع خاصی حكايت دارد.
«رجب طيب اردوغان» نخست‌وزير ترکيه اين روزها دوراني سخت را سپري مي‌کند. وي درحالي تلاش دارد تا در سمت رياست جمهوري ترکيه قرار گيرد که روند تحولات ترکيه مغاير با اهداف وي پيش مي‌رود. در حالي اعتراضات مردمي به سياست‌هاي اردوغان همچنان ادامه دارد و بسياري از شهرها شاهد تظاهرات عليه سياست‌هاي دولت است که گزارش‌هاي منتشر شده از فساد در دستگاه‌هاي سياسي و امنيتي ترکيه نيز به چالش براي وي مبدل شده است، به گونه‌اي که فرصتي براي جريان‌هاي سياسي براي به چالش کشاندن اردوغان فراهم آمده است.
گزارش‌هاي منتشر شده از فساد گسترده در ميان مقامات سياسي و حتي امنيتي تركيه كه نزديك به دولتمردان است حكايت دارد، چنانكه منابع خبري از بازداشت و بازخواست برخي از اين مقامات خبر داده‌اند.
همزمان، اردوغان اين مسئله را توطئه كثيف مخالفان داخلي دانسته كه با همراهي برخي سفارتخانه‌هاي خارجي صورت مي‌گيرد. وي برخي كشورهاي عربي و غربي را به براندازي حكومت خود متهم مي‌كنم.
برخي منابع از طرح هواداران گولن به‌عنوان يكي از شخصيت‌هاي بانفوذ تركيه‌اي براي سرنگوني دولت اردوغان خبر داده‌اند كه به نوعي، تداعي‌گر رقابت داخلي ميان جريان‌هاي اسلامگراي تركيه محسوب مي‌شود.
هر چند که احتمال پرونده‌سازي از سوي گروه‌هاي مخالف در پرونده فسادهاي مطرح شده عليه مقامات تركيه دور از ذهن نیست، چنانكه سوسياليست‌هاي جمهوريخواه درخواست‌هاي مكرري را براي سرنگوني اردوغان اعلام كرده‌اند، اما بررسي کارنامه ترکيه نشانگر نقش و جايگاه عملکردهاي اردوغان در وضعيت کنوني است.
در طول سه سال اخير، اردوغان سياست‌هاي گذشته خود را که مبين حمايت از مطالبات مردم و همگرايي منطقه‌اي بوده کنار نهاده و با غر‌ب‌گرايي، عملاً از فضاي داخلي کشور فاصله گرفته و به عامل بحران در منطقه مبدل شده است.
جنگ‌افروزي در منطقه عملاً آنکارا را گرفتار حاشيه‌ها ساخته، به‌گونه‌اي که از يک سو فرصت براي جريان‌هاي مخالف براي تقويت موقعيت خود را فراهم ساخته است، به ويژه اينکه مردم ترکيه نيز در مسير اعتراض از سياست‌هاي دولتمردان قرار گرفته‌اند. عملکردهاي اردوغان در عرصه منطقه موجب نارضايتي مردم از سياست‌هاي وي شده که تزلزل بيشتر موقعيت داخلي وي را به همراه داشته است.
از سوي ديگر، اين سناريو مطرح است که تاريخ مصرف دولت ترکيه براي غرب به پايان رسيده و آنها به دنبال چهره‌اي جديد از جمله بازگشت سوسياليست‌هاي جمهوريخواه به قدرت هستند تا طرح‌هاي خود را با آنها اجرايي سازند.
ناکامي‌هاي دولتمردان ترکيه در اجراي سياست‌هاي غرب در منطقه، زمينه‌ساز اين تحرکات است به‌ويژه اينکه، اردوغان ديگر مانند گذشته از حمايت‌هاي منطقه‌اي برخوردار نیست و غرب نمي‌تواند از آن به‌عنوان الگوي منطقه بهره گيرد.
براين اساس، غرب بيشتر به صورت پنهان و آشکار در مسير حذف اردوغان قرار گرفته که ايجاد فضاي باز براي مخالفان از جمله اين رفتارها است.
نكته مهم آنكه، غرب در منطقه سياست حذف نظام‌ها و دولت‌هاي اسلامي ولو آنهايي كه مانند نظام تركيه اسلامي سكولار و فاقد اصالت‌هاي اسلامي است را در دستور كار دارد.
تحولات مصر، تونس، ليبي نشان مي‌دهد كه غرب سعي دارد تا چنان عنوان دارد كه الگوهاي اسلامي پاسخگوي نيازهاي مردمي نیست و در نهايت بايد از صحنه حذف شود. هر چند كه غرب، تركيه را به عنوان نمادي از الگوي اسلامي در منطقه ترويج مي‌كرد، اما اكنون در چارچوب سناريوي غرب مبني بر عدم كارآمدي دولت‌هاي اسلامگرا و لزوم رويكرد ملت‌ها به غرب، تركيه نيز كارآمدي خود را از دست داده، از این رو حذف دولت اردوغان و آمدن جريان‌هاي لائيك در دستور كار غرب قرار دارد. اين سناريو زماني بيشتر تقويت مي‌شود كه رويكردهاي اخير اردوغان به كشورهاي منطقه و حتي چين و روسيه نيز جهت ترميم نسبي چهره خود، چندان خوشايند غرب نبوده و به انتقاد از مواضع وي پرداخته‌اند، چنانكه حتي پارلمان اروپا بار ديگر پرونده حقوق‌بشر تركيه را مطرح كرده است، البته رويكرد غرب همگرايي مطلق با جريان‌هاي لائيك و مخالفان دولت كنوني تركيه نیست، بلكه آنها برآنند تا موازنه قدرت را چنان چينش کنند كه هم اسلامگرايان و هم ساير جريان‌ها، گزينه‌اي جز رويكرد به غرب و اجراي خواسته‌هاي آنها براي حفظ قدرت نداشته‌ باشند.
به هر حال، روند تحولات در ترکيه نشان مي‌دهد که دولتمردان اين کشور به رياست اردوغان با چالش‌هاي بسياري مواجه هستند که برگرفته از سياست‌هاي نادرست وي در عرصه داخلي و خارجي است. اردوغان با رويکرد به غرب‌گرايي، از مديريت دروني کشور غافل شده که نتيجه آن نيز فساد جاري در ساختار سياسي و امنيتی اين کشور و در نهايت، سوء‌استفاده احزاب رقيب براي حذف وي از قدرت شده است، در حالي كه نمي‌توان نقش غرب در باج‌گيري از تركيه در وراي اين بحران‌ها را نيز ناديده گرفت. اسلام‌گرايي در تركيه اكنون تاوان غرب‌گرايي دولتمرداني را مي‌پردازد كه از مسير صحيح، خارج و آرمان‌هاي خود و ملت‌شان را قرباني غرب‌گرايي كردند.


سودان جنوبي براي حمله آمريكا دعوت‌نامه مي‌فرستد
رضا اشرفی

از همان زماني كه نتايج اوليه همه‌پرسي سودان جنوبي در 30 ژانويه 2011 نشان داد كه استقلال و تجزيه سودان سرنوشت اين كشور است، مشخص بود كه بحران‌هايي كه در آينده اين كشور را با خود مواجه خواهد كرد بيش از آن است كه تصورش مي‌رود. دليل آن نيز كاملاً مشخص است. از همان دوره‌اي كه گفته مي‌شد حدود 40 درصد از كشور سودان را مسيحي‌ها تشكيل مي‌دهند كه در بخش جنوبي زندگي مي‌كنند، روشن بود كه اهدافي پشت آن تبليغ وجود دارد. بنابراين اقليت مسیحي اعلام كردند كه حق با آنها است كه دولتي جديد در بخش جنوبي تشكيل بدهند و سرنوشتي جدا براي خود داشته باشند.
اما هيچ‌وقت اين مسئله مورد اشاره قرار نگرفت كه وقتي سودان جنوبي تأسيس مي‌شود، مسيحيت خود در آن تبديل به اقليت مي‌شود، به اين دليل كه ميزان جمعيت بوميان در سودان جنوبي بيش از جمعيت مسيحيان است، در حالي كه آمريكا و رژیم صهیونیستی به‌گونه‌اي عمل كردند كه قدرت در دست گروه مسیحي قرار بگيرد. اين اقدام اولين گام اختلاف در سودان جنوبي بوده است كه پس از اين بايد شاهد اختلافات بيشتري در آن باشيم.
ناگفته پيداست كه آمريكا به‌خوبي از اين مسئله آگاهي داشته است كه جمعيت مسيحي كه در سودان جنوبي قدرت را به دست مي‌گيرد، خود تبديل به اقليت مي‌شود و همين، زمينه اختلاف‌افكني را ايجاد مي‌كند، اما آنها براي اينكه بتوانند به جمهوري سودان فشارآوردند و اين كشور ضد هژمون را در آفريقا با مشكلاتي مواجه كنند دست به چنين كاري زدند. به‌خصوص كه ميزان قابل توجهي از نفت سودان در سودان جنوبي قرار دارد و همين مسئله منابع مالي جمهوري سودان را در شمال با مشكل مواجه مي‌كند. البته ناگفته نماند كه راه ترانزيت نفت سودان جنوبي از كشور سودان مي‌گذرد تا به آب‌هاي مديترانه برسد، اما به هر حال آمريكا در صدد است تا ترانزيت نفتي سودان جنوبي را از بخش شرقي ايجاد كند.
به هر حال آنچه كه اين روزها در سودان جنوبي مي‌گذرد بيش از آنكه مشكلي با كشور همسايه و البته مادر خود داشته باشد در درون خود با چالش مواجه است. در خبرهاي مختلف آمده است كه شورشيان بومي بخش منابع نفتي را در اختيار گرفته و اجازه نمي‌دهند كه دولت جديد به راحتي به صادرات و ترانزيت نفت بپردازد. اين مسئله اگرچه از سوي دولت مركزي تكذيب شده است، اما به هر جهت انتشار چنين خبري به‌خصوص كه با واقعيت همراه باشد، مي‌تواند ضربه قابل توجهي به اقتصاد دولت تازه‌تأسيس شده بزند.
در همين حال تحولات سودان جنوبي واكنش‌هاي بين‌المللي نيز به همراه داشته است كه بيش از همه آمريكا و پس از آن رژيم صهيونيستي نسبت به آن حساسيت نشان مي‌دهند كه البته با منافع مستقيم آنها گره خورده است. آمريكا و رژيم صهيونيستي بلافاصله پس از اينكه سودان جنوبي به استقلال رسيد و اختلافي كه از سال 1995 تا 2005 دو جنگ داخلي تعيين شده را براي آنها به ارمغان آورد، در صف اول بودند تا آن را به رسميت بشناسند.
واشنگتن و تل‌آويو بلافاصله پرچم‌هاي خود را در پايتخت سودان جنوبي برافراشتند تا پيامي مشخص به دنيا و به‌خصوص مخالفان خود بدهند. در حال حاضر نيز آمريكا بيش از 40 نيروي ويژه را راهي سودان جنوبي كرده تا از سفارت اين كشور محافظت كند. همزمان خبرها حكايت از آن دارند كه واشنگتن براي اقدام نظامي در آفريقا آماده مي‌شود. دولت اوباما اگر چه سعي مي‌كند خود را از جنگي ديگر خلاص كند و به همين دليل به سوريه حمله نكرد؛ اما نبايد فراموش كرد كه بحث سودان و در كل، آفريقا تفاوت بنيادي با خاورميانه دارد، به همين دليل دور از انتظار نيست كه در دوره‌اي مقطعي كه حتماً با واكنش‌هاي ميداني ناچيزي مواجه خواهد شد به اين كشور و شورشيان آن حمله كند.
آمريكا حتي پيش از تجزيه سودان سعي داشته تا در اين كشور و منطقه اطراف آن نفوذ بيشتري داشته باشد. بنابراين استقلال سودان جنوبي اين بهانه را به واشنگتن داد. حال كه فضاي لازم ايجاد شده مي‌تواند مبادرت به اعزام نيروي نظامي، اطلاعاتي و امنيتي كند.
مسئله ديگر اين است كه آمريكا سعي دارد به هر شكل نشان دهد سودان جنوبي موفق‌تر از همسايه شمالي خود است. از اين منظر سعي مي‌كند مشكلات اقتصادي آن را كمتر كند تا از اين بهانه برخوردار باشد كه مشروعيت سودان جنوبي نسبت به جمهوري سودان بيشتر است و نتيجه بگيرد كه متحدانش از آرامش و امنيت بيشتری برخوردار هستند.
حال كه سودان جنوبي با چالش‌هاي دروني مواجه شده آمريكا مجبور است در زمينه‌هاي مختلف تلاش بيشتري انجام دهد تا ادعاهاي خود را به اثبات برساند. بنابراين در هفته‌هاي آينده بيش از اين از سودان جنوبي و نوع نفوذ و مداخله واشنگتن در اين كشور شنيده خواهد شد. دولت مركزي سودان جنوبي نيز كه با كمك آمريكا متولد شده كاملاً در همين راستا قدم خواهد برداشت و زمينه‌هاي نفوذ بيشتر را براي آمريكا باز خواهد كرد.


از نگاه دیگران

فروشنده توهم
وزير امور خارجه آمريكا با هماهنگي كامل با رئيسش در اين روزها به فروشنده توهم مبدل شده است. هيچ‌كس نمي‌داند و البته خود كري هم نمي‌گويد كه خوش‌بيني وي براي دستاورد در زمينه مذاكرات دوجانبه رژيم صهيونيستي و فلسطيني‌ها بر چه مبنايي قرار دارد.
اتحاديه اروپا هم مثل كري و اوباما وارد اين بازار توهم شده و با اعلام حمايت از مذاكرات، وعده‌هاي بي‌سابقه‌اي را براي حمايت از دو طرف مطرح كرده است. اتحاديه اروپا اين وعده‌ها را مرتبط ساختن آن با عادلانه بودن توافق صلح و احقاق حقوق مشروع فلسطيني‌ها داده است.
آيا اين نظريات به منظور انجام يك حركت ديپلماتيك براي فرار از شكست عنوان مي‌شود؟ شايد هم هدف اصلي دور نگه داشتن فلسطيني‌ها از مراجعه به سازمان ملل و سازمان‌هاي تخصصي مربوط است؟ و يا ممكن است اين رفتارها پوششي براي تحميل طرح جديد آمريكا باشد؛ طرحي كه آمريكا قصد دارد به وسيله آن رژيم صهيونيستي را پس از ناراحتي در مورد توافق هسته‌اي با ايران راضي كند. طرح آمريكا كه كري بر آن نام توافق چهارچوب را اطلاق كرده يادآور دردهاي اسلو است. به‌ويژه اينكه طرح مذكور به هيچ كدام از مسائل اساسي مذاكرات و يا مسائل به جا مانده از اسلو نمي‌پردازد. اين طرح فاقد پيش‌شرط سابق آمريكا براي شروع مذاكرات در مورد توقف ساخت‌وساز و حتي آزادي موج سوم از اسراي پيش از اسلو است.
طرح پيشنهادي آمريكا تنها براي تأمين امنيت صهيونيست‌ها ارائه شده است تا جايي كه وزير امور خارجه آمريكا صراحتاً عنوان مي‌كند كه اگر توافق دو طرف اسرائيلي و فلسطيني متضمن امنيت تل‌آويو نباشد، توافقي در كار نخواهد بود.
چنين امري يك پارادوكس عجيب و سبب طرح سوالات مهم است؛ اين چه توافقي است كه دغدغه اصلي مذاكره تضمين و تداوم اشغالگري و تأمين امنيت براي آن است؟ آيا امنيت صهيونيست‌ها تا اين حد از سوي فلسطيني‌ها تهديد شده است؟ آيا دولت فلسطيني كه قرار است روزي تشكيل شود براي رژيم صهيونيستي قدرتمند و داراي اين همه ابزار و امكانات خطري ايجاد مي‌كند؟ چرا صهيونيست‌ها تا اين اندازه به‌دنبال شناسايي هويت يهودي خود از سوي فلسطینی‌ها هستند و چرا تلاش مي‌كند همه كشورهاي اروپايي هويت آنها را به رسميت بشناسند؟ چنين امري در صورت تحقق خطر يك ترانسفر بزرگ و مهاجرت دادن فلسطيني‌های ساكن اراضي اشغالي 1948 از سرزمين مادري و اجدادي خود و نيز حذف حق بازگشت براي آوارگان فلسطيني است.
اينكه تشكيلات خودگردان چنين طرحي را بپذيرد بسيار دور از ذهن و نزديك به صفر است. آمريكايي‌ها قصد دارند از اين طريق، مسئوليت شكست مذاكرات را به عهده طرف فلسطيني بیندازند و صهيونيست‌ها را از اين شكست تبرئه كنند.
واقعيت این است که نه فلسطيني‌ها چيزي براي امتيازدهي در مذاكرات دارند و نه صهيونيست‌ها از چيزي كوتاه خواهند آمد. در واقع آمريكا صلاحيت ميانجي شدن را ندارد و همواره از صهيونيست‌ها حمايت مي‌كند.
بنابراين گزينه اول و آخر، ثبات موضع طرف فلسطيني و تمسك آن به اهداف ملي است. چرا ما نبايد رويكرد مذاكراتي را تغيير دهيم و سازمان ملل و سازمان‌هاي مرتبط با آن را در این مذاکرات وارد كنيم.
منبع: روزنامه الايام ( چاپ فلسطين اشغالي)
نويسنده: صادق الشافع
مترجم: سحر دولتيان


كند و كاو
رخدادها پیرامون ایران و آمریکا 604

اوباما: همه گزینه‌ها درباره ایران همچنان روی میز است
فارس(1/10/1392): رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری پایان سال میلادی خود گفت: نیازی به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران نیست. باراک اوباما، درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهار داشت: درباره ایران این احتمال وجود دارد برای مشکلی که بیش از یک دهه وجود داشته راه‌حلی پیدا شود. اوباما در ادامه هدف از گفت‌وگو با ایران را جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای دانست. وی طبق روال گذشته گفت تمام گزینه‌ها روی میز است. اوباما افزود برای ما مهم است که بدانیم آیا توافق با ایران امکان‌پذیر است یا خیر.
چامسکی: جهانیان، اسرائيل و آمريکا را تهديد مي‌دانند نه ایران
باشگاه خبرنگاران(4/10/1392): چامسکي، زبان‌شناس و استاد دانشگاه «ام‌آي‌تي» آمريکا گفت ايران از نگاه غرب، آمريکا و متحدانش به‌ويژه اسرائيل، به سبب برنامه هسته‌اي‌اش جدي‌ترين تهديد محسوب مي‌شود، اما خوب است به ياد داشته باشيم که اين مشغله فکري در غرب وجود دارد و اين موضوع در مورد همه جهانيان صدق نمي‌کند و درصد کمي از جهانيان، ايران را تهديد مي‌دانند. مردم، اسرائيل و آمريکا را تهديد مي‌دانند. کشورهاي عضو جنبش غير متعهدها که بيشتر کشورهاي جهان را تشکيل مي‌دهند، به شدت از حق ايران براي غني‌سازي اورانيوم به عنوان امضاکننده ان‌پي‌تي حمايت کرده‌اند. شما مي‌توانيد اسناد را مشاهده کنيد و آنچه اسناد مي‌گويند اين است که ايران تهديد نظامي نيست. ايران به اقدامات تجاوزکارانه نيز نپرداخته است.
رایس: تحریم‌ها بار دیگر اعمال می‌شوند
مهر(3/10/1392): «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس»، گفت در صورتی که ایران پس از توافق جامع به تعهدات خود عمل نکند، تحریم‌های برداشته‌شده بار دیگر علیه این کشور اعمال می‌شوند. وی در پاسخ به این پرسش مجری برنامه که ممکن است ایرانی‌ها پس از توافق جامع «حقه زده» و به تعهدات خود عمل نکنند، گفت: ما توافق نمی‌کنیم که به‌واسطه آن نتوانیم بفهمیم آن‌ها دارند چه کار می‌کنند، اگر چنین اتفاقی بیفتد، اطمینان خواهیم یافت که فشارها بار دیگر علیه آنها اعمال شود. این را از من بپذیرید چون من در سازمان ملل روی این موضوع کار کرده‌ام.
کلینتون: انتقادات تل‌آویو از «توافق ژنو» به دیپلماسی آمریکا کمک می‌کند
فارس(3/10/1392): وزیر خارجه سابق آمریکا در یک نشست پشت پرده در واشنگتن تصریح کرد که انتقادات آشکار اسرائیل از توافق «ژنو» خوب است و به دیپلماسی آمریکا در قبال ایران کمک می‌کند.
«هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا در یک نشست محرمانه در واشنگتن گفت: نگرانی‌های آشکار اسرائیل از اینکه توافق ایران و گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین به‌علاوه آلمان) در «ژنو» ناکارآمد بوده است، به دیپلماسی آمریکا در قبال ایران کمک می‌کند و به فشارها بر ایران و هم‌پیمانان این کشور ادامه می‌دهد. کلینتون در ادامه گفته‌های خود اعلام کرد نگرانی‌ها از حمله احتمالی اسرائیل احتمالاً ایران را در گفت‌وگو با دیپلمات‌های آمریکایی منعطف‌تر کرده است.
استمرار خصومت‌ورزی کنگره
مهر(1/10/1392): «هري ريد» رهبر اکثريت مجلس سناي آمريکا روندي را آغاز کرده که به مجلس سنا اجازه مي‌دهد اگر مذاکرات ماه آينده درباره برنامه هسته‌اي ايران به شکست منتهي شود تحريم‌هاي جديدي را بر ضد اين کشور اعمال کند. با اعلام اين خبر معاونان و نمايندگان مجلس سنا گفتند: ريد براي پيش‌نويس قانون اين تحريم‌ها از اصل 14 استفاده کرده است که به وي اجازه مي‌دهد از طريق اين کميته روند عادي مربوط به ارائه پيش‌نويس را براي رأي‌گيري در مجلس سنا پشت سر بگذارد.
دلجويي آمريکا از متحدان عرب
باشگاه خبرنگاران(1/10/1392): يک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمريکا تأکيد کرد توافق هسته‌اي اين کشور با ايران، موجب نخواهد شد که آمريکا متحدان ديرينه عرب خود را کنار بگذارد. اين مقام که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با رسانه‌ها در سفارت آمريکا در لندن با بيان اينکه نيمي از وقت جان کري وزير امور خارجه آمريکا صرف بررسي مسائل خاورميانه مي‌شود، مدعی شد توافق ماه گذشته با قدرت‌هاي جهاني، تنها گامي براي کنار گذاشتن بخش‌هاي اصلي برنامه هسته‌اي ايران بود. وي ادعا کرد روند تحريم‌ها را مي‌شود تغيير داد و آنها را به حالت اول بازگرداند و موضوع، توقف برنامه هسته‌اي ايران نيست، بلکه مطمئن شدن از اين است که براي ايران ساختن يک سلاح هسته‌اي، غيرممکن است.


هویت 336

کانادا: حبس نامحدود و بدون محاکمه مهاجران
كانادا كشور مدعي حقوق بشر مهد نقش حقوق بشر است كه بخش كوچكي از آن رفتارهاي دستگاه قضايي اين كشور با مهاجران است كه خشم مردم و نهادهاي حقوق بشر را برانگيخته است. چندي پيش جمع گسترده‌ای از معترضان از شهرهای مختلف کانادا در اعتراض به حبس‌های نامحدود مهاجران در زندان‌های کانادا بدون آنکه دادگاهی برای آنها تشکیل شود، در مقابل زندانی در نزدیکی «تورنتو» تظاهرات برپا کردند. بر اساس این گزارش، برخی از این افراد بیش از هفت سال است که بدون هیچ اتهامی در حبس به سر می‌برند و اصلاً مشخص نیست که چه زمانی قرار است از زندان آزاد شوند. مرکز تأدیب میانه شرقی که به ابرزندان «لیندسی» معروف است، یک زندان با امنیت بسیار بالا و دارای یک‌هزار و 200 تخت است و مهاجران در حالی در کنار مجرمانی که جرم آنها ثابت شده است قرار می‌گیرند که هیچ دادگاهی برای آنها تشکیل نشده است.
آمریکا: جاسوسي با رمزگشایی تلفن‌‌های همراه‌

آمريكا در حالي ادعاي آزادي ارتباطات را سر مي‌دهد كه هر روز ابعاد جديدي از نقض آزادي شهروندان آمريكايي توسط دولتمردان فاش مي‌شود، چنانكه یک روزنامه آمریکایی با استناد به یک سند گزارش کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا از طریق رمزگشایی کدهای تلفن‌ همراه، قابلیت دستیابی به مکالمات محرمانه در سراسر جهان را برای خود فراهم کرده است. به گزارش واشنگتن‌پست، طبق یک سند داخلی، آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA)، با غلبه بر فناوری رمزگذاری تلفن‌ همراه که در سراسر جهان به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابزار رمزگشایی و دست پیدا کردن به میلیاردها تماس و متن‌هایی که از طریق امواج هوایی به صورت روزانه حرکت می‌کند را به دست آورده است. آمريكا به بهانه مبارزه با تروريسم اقدام به شنود مكالمات و بررسی رایانامه‌هاي مردم سراسر جهان مي‌کند، در حالي كه همزمان ادعاي حمايت از آزادي بيان را سر مي‌دهد.
ایتالیا: شرايط غيرانساني پناهندگان

ايتاليا از جمله كشورهاي اروپايي است كه نقض حقوق مهاجران و پناه‌جويان در آن به امري نهادينه مبدل شده است. در همين چارچوب منابع خبري از وضعيت نابسامان پناهندگان در اردوگاه‌هاي اين كشور حكايت دارد. رسوايي‌ای‌ كه تحت فشارهاي جهاني موجب شد تا دولت ایتالیا تحقیقاتی را درباره بدرفتاری با پناهجویان در یک مرکز پذیرش در جزیره لامپدوسا آغاز كند. نهادهاي حقوق بشري می‌گوید با این پناهندگان همانند «حیوانات» رفتار می‌شود. این اردوگاه پذیرای پناه‌جویانی از آفریقا و خاورمیانه است که با قبول خطرات زیاد خود را با قایق به ایتالیا رسانده‌اند، اما با ناديده گرفتن حقوق اوليه انساني مواجه شده و مانند بردگان با آنها رفتار مي‌شود.


 

صفحه 6 تیتر یک

 

 

سردار سرلشکر حاج‌قاسم سلیمانی
مولفه‌های قدرت آمریکا فرو ریخته است
تهیه و تنظیم :یونس فتحی

اشاره
هفته گذشته یادواره سرداران و 600 شهید شهرستان سیرجان، از توابع استان کرمان برگزار شد. سخنران این مراسم باشکوه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه بود. سردار سلیمانی در این مراسم درخصوص دفاع مقدس و شهیدان، حکومت اسلامی و ولایت‌فقیه و وضعیت آمریکا و نیروهای آمریکایی در منطقه مطالبی بیان کرد خبرنگار هفته‌نامه صبح‌صادق که در این مراسم حضور داشت سخن مذکور را تلخیص و تنظیم کرده است که در ادامه می‌آید.

جنگ یک مدرسه بود
در موضوعات گوناگون حقیقتاً جنگ یک مدرسه بود؛ مدرسه به معنای حقیقی که شاید هیچ جامعه‌ای هیچ مجتمعی و جای و جایگاهی برای تحول در جامعه ما موثرتر از دفاع مقدس نبوده است. ما جاهای ارزشمند زیاد داریم، اما یک جایی که بتواند یک جا نمایندگانی از آحاد ملت از صنوف مختلف را بیاورد در درون خودش و در آنجا تأثیر بگذارد و آنها را در جامعه منتشر بکند، مثل جنگ نداریم. اصل خود جنگ، اصل پسندیده‌ای نبود. کسی هم دنبال جنگ نبود. اما ما دفاع کردیم و برای دفاع خود را به هم رساندیم و خداوند در این حادثه، جنگ را یک گنج برای ملت قرارداد. لذا آن چیزی که در جنگ آموخته می‌شد به طور حقیقی روح دین و عصاره حقیقی دین بود. مردم و جوانان و سنین مختلف که در آنجا حضور پیدا می‌کردند، متأثر از آن می‌شدند. درس وفاداری درس عشق، درس دین حقیقی، درس عرفان حقیقی، درس اخوت و برادری حقیقی. بنابراین دفاع مقدس یک اجتماع بی‌نظیر بود و تأثیر آن در بنیه فرهنگی و جامعه ما به همان نسبت بی‌نظیر بود و بعد از انقلاب هم به عنوان یکی از کانون‌های دگرگونی جامعه ایفای نقش کرده است. اساتید این مدرسه هم شهدای ما بودند و این شهدا در واقع به طور حقیقی با عمل خودشان تأثیر اساسی می‌گذاشتند. به این دلیل دفاع مقدس تبدیل شد به یک کانون تأثیرگذار در جامعه ما که این اساتید حقیقی، این عارفان اهل عمل، این معلمان اخلاق که اخلاق در واقع ملکه وجودشان بود. در متن این حرکت عظیم بودند این کم اتفاق می‌افتد. جنگ هم یک خصوصیتی داشت که هیچ جوهری از انسان درونش پنهان نمی‌ماند. کلاً صحنه‌هایی مثل صحنه‌های جنگ چیزی نیست که کسی بتواند چیزی را در آن پنهان کند. کسی که می‌ترسد، در صحنه جنگ نمی‌تواند تظاهر به شجاعت کند. این خودش را نشان می‌دهد. کسی که ایمان به راهی ندارد، نمی‌تواند در این راه مستدام و استوار بماند، کنار می‌کشد.
یادم هست در هورالعظیم نهری بود به نام «نهرالکسور» که با قایق می‌رفتم. وقتی داخل این آبراه می‌رفتم فکر می‌کردم اگر روزی امام زمان(عج) ظهور بفرماید این حکومتی که ایجاد می‌کند چه نوع حکومتی است؟ فکر می‌کردم این هوری که من می‌بینم و این هوریانی که در درون هورالعظیم هستند. اینان نمادی از اوج حکومت هستند. این انسان‌هایی که روی یک تکه یونولیت در فاصله دو متری دشمن نشسته‌اند و فاصله بین آنها و دشمن یک تکه به هم چسبیده از نی بود. قاشقش که به ظرف غذا می‌خورد یک تیر به سمتش شلیک می‌شد، اما او ایستاده بود، انسان را متحیر می‌کرد.
ببینید وقتی تکه‌ای آهن را به یک مدار مغناطیسی وصل کنید چه اتفاقی می‌افتد. این تکه آهنی که به مدار مغناطیسی وصل شود خودش خاصیت مداری پیدا می‌کند. خودش مدار خواهد شد و همه این براده‌های مستعد را به خودش جذب می‌کند. اینها به مدار وصل شده‌اند شما خیلی داستان‌های حقیقی می‌شنوید. نه از فرزندان شهدا، از کسانی که فاصله‌های دور با شهید دارند و اصلاً شهید را نمی‌شناسند و از شهر دیگری بودند، می‌روند سر قبر یک شهید که از نظر ما یک شهید عادی است، اما مراد می‌گیرند. این یک حقیقت است آن وقت خدا فقط یک زندگی جاوید ابدی به آنها عطا نکرده است، بلکه یک عزت ابدی هم به آنها عطا کرده، یک قدرت تسخیر ابدی به آنها عطا کرده است. عزت حقیقی همه‌اش مال خداست؛ «من کان یرید العزه فلله عزه جمیعا» همه عزت برای خداست همان عزت حقیقی، «تعز من تشاء و تذل من تشاء» اینها چون به این مدار وصل شدند و چند صفت مهم داشتند خصوصاً صفت اطاعت از خدا و تقوای الهی را داشتند، خداوند به آنها عزت داد، عزت ابدی داد.
این اراده الهی است که این عزت بر ای شهدا علی‌الابد باشد، یک اصل اعتقادی است. همان‌طور که امام حسین(ع) تنها بود و غریب اما ذلیل نبود. هرگز عزتی که از راه عشیره و مال و مقام بیاید، عزت نخواهد بود. این شهیدان از این جنس و مدار بودند و به دلیل اتصال به این مدار این مغناطیس پیوسته اتصال دارد. لذا شما اگر رفتید کنار قبر یک شهید، هر شهیدی فرق ندارد، به این مدار اتصال دارد فکر نکنید کمتر از یک امام زاده است، او به دلیل گردیدن حول این محور این مقام را پیدا کرده است، این راه انتخابی و با عزت است. جمهوری اسلامی این فرصت را برای ما فراهم کرد که بتوانیم این افتخار و عزت ابدی را کسب کنیم.

منشأ پیروزی‌های ما رهبری است
ما هرچه به روح امام(ره) تعظیم کنیم، باز هم امام(ره) مدیونیم. امام(ره) کار بزرگی کرد نه برای جامعه صرفاً متدین، امام(ره) برای همه ایران کار بزرگی کرد. امام برای همه جامعه اسلامی کار بزرگی کرد. امام برای بشریت کار بزرگی کرد. شما ببینید این ممزوجیتی که امام در حکومت از دین و دموکراسی ایجاد کرد این هنر بزرگ امام بود. این کلمه‌ای که مقام معظم رهبری بر زبانش جاری شد و من ندیدم که هیچ‌کس جامع‌تر و مطلوب‌تر از ایشان در تعریف امام آن جامعیتی را مثل کلامی که از قلب مبارک ایشان و حقیقت وجود ایشان برمی خیزد به این زیبایی تعبیر کند که فرمودند: «امام خمینی(ره) بعد از معصومین بی‌نظیر بود.» خیلی حرف قشنگی است، نه در بین علما بی‌نظیر بود، بعد از معصومین بی‌نظیر بود. امام کاری کرد که با تلفیق دو موضوع دین و دموکراسی هرگز در این کشور هیچ کس دیگری را مغلوب نخواهد کرد و نه دین دموکراسی را کنار زده است و نه دموکراسی احساس کرد که دین با او تضاد دارد. امام در خدمت به اسلام، عظمتی که از خود نشان داد، تأسیس این حکومت بود. من اعتقاد قلبی دارم هیچ مذهبی جز تشیع و فقه شیعه این توانمندی و بلوغیت را ندارد که بتواند ایجاد حکومت کند. هیچ مذهب دیگری. این را با یقین می‌گویم و با علم و ارتباطی که با جهان اسلام دارم می‌گویم که چنین توانایی‌ای در دیگران وجود ندارد. این هنر فقه تشیع است.
امام آمد و برای خدمت به جهان اسلام این را تبدیل کرد به یک حکومت و این دو را در دل هم جا داد و ما خیلی وقت‌ها در عباراتی که بیان می‌کنیم بی‌معرفتیم. کار بزرگی که امام برای ایران کرد، مذهب را پشتوانه ملیت قرار داد. اگر مذهب پشتوانه ملیت نبود، مانند گذشته که در هر جنگی قسمتی را از دست دادیم باز هم از دست می‌دادیم و اگر در این جنگ از دست ندادیم به این علت بود که امام آمد مذهب را پشتوانه ملت قرار داد، ملتی که از پشتیبانی دین و مذهب برخوردار است شکست نمی‌خورد. این کار بزرگ امام بود و خیلی از ملی‌گراها قدر این را نمی‌دانند، قدر امام را نمی‌دانند. همان کسانی که دم از ملی گرایی می‌زنند. نمی‌دانند که امام ملت ایران را بیمه کرد.
پیامبر اسلام(ص) فرمودند: «انی تارک فیکم‌الثقلین کتاب‌الله و عترتی» یعنی من دو چیز گرانبها را در میان شما به ودیعه می‌گذارم کتاب خدا و عترتم را. مصداق حقیقی این دو ثقل عظیم عالم خلقت که جمهوری اسلامی با تمام تأکیدات و عمق وجودش به آن تکیه می‌کند همین دو نکته «جمهوری اسلامی» و «ولایت فقیه» است. جمهوری اسلامی تبلور حقیقی پیاده شده بخشی از کتاب الله است. ظهورحقیقی کتاب الله، جمهوری اسلامی است و به این دلیل امام فرمود: حفظ جمهوری اسلامی از نماز واجب‌تر است.
امام که کوهی از عاطفه بود درباره این شهدایی که در بستر این دفاع مقدس به شهادت می‌رسیدند می‌گفت اینها بهترین‌های این ملتند و اینها چه می‌کنند و من چه! امام قبول کرد بیش از 200 هزار نفر از بهترین‌های این ملت به دلیل حفظ جمهوری اسلامی ایران در جنگ شهید شوند شکل‌گیری جمهوری اسلامی اتفاق کوچکی نیست. ولی‌فقیه جدا از موضوعات دیگری است که می‌بینیم، آنچه که منشأ اساسی پیروزی‌های حقیقی ما و نکته بارز حکومت ما بود رهبری است. رهبر حکیم، رهبر بدون هوا، رهبر متقی، رهبری که خودش خاکی است حاضر است به تعبیر کلام مبارک‌شان که خطاب به امام زمان(عج) گفتند: من یک جان ناقابلی دارم تقدیم راه شما می‌کنم، این رهبر امروز در ایران برای ایران و در بین رهبران دنیا هست. نگاه کنیم به اطراف‌مان، ببینیم چه جاه‌طلبی‌هایی وجود دارد و چه سارقانی بر جهان اسلام حاکم هستند؟ چه فاسدان و مفسدانی حاکم هستند؟ در این فضا یک رهبر متقی، برخاسته از عمق اعتقادی ما، این دو، دو ثقلین مهم امام هستند. من اعتقاد دارم در هر حرکت سیاسی در هر موضوع و مناقشه سیاسی آن چیزی که باید خط قرمز نه تنها هر مسلمان متعصبی، بلکه هر ایرانی متعهدی قرار گیرد این دو هستند. اگر کسی ایران را دوست داشته باشد، «جمهوری اسلامی» و «ولی‌فقیه» را باید دوست بدارد. اگر کسی در سلک متدینین باشد و صدای ولی‌فقیه را نشنود و نخواهد بشنود، مطمئن باشید والله العظیم صدای امام زمان(عج) را هم نخواهد شنید، حتی اگر در جنب امام زمان(عج) باشد. اگر کسی اعتقاد به جمهوری اسلامی این تلفیق زیبای دین و مردم‌سالاری نداشته باشد، هیچ اعتقادی به ملیت و ملی‌گرایی هم ندارد. این دو رکن مهمند و منشأ افتخارات ما هستند. دلیل اصلی قبول شهادت شهیدان ما، درک حقیقی این دو موضوع مهم بود، احساسات نبود. ببینید امروز این کشورها مثل گرگی که داخل یک گله‌ای می‌افتد در کشورهای اطراف ما چه می‌کنند.

امروز کسی از آمریکا نمی‌ترسد
از اول انقلاب ما را تحریم کردند و تحت فشار قرار دادند و بنا به گفته خود آنها، ایران در همه زمینه‌ها پیروز شد. دروغ می‌گویند و غلط می‌گویند که با تحریم‌های اقتصادی، ایران را تحت فشار قرار دادیم و وادار به قبول مذاکره کردیم. دروغ به این بزرگی! بله ایران در فشار است، اما شما نگاه کنید به وضع خودتان، ببینید وضع شما چگونه است؟ شما در همه این جنگ‌هایی که در طول 15 سال اخیر در منطقه انجام دادید، به عراق حمله کردید و گفتید برای نجات مردم عراق این کار را کردیم، امروز به مردم عراق رجوع کنید و نظرسنجی کنید ببینید حجم تنفر مردم عراق از شما چه قدر هست؟! شما به افغانستان حمله کردید و گفتید برای شکست گروه‌های تروریستی و طالبان! بعد چه کردید؟ طالبان را از لیست تروریست خارج کردید، انداختید در دامان افغانی‌ها و وقتی ناتوان شدید، گفتید مشکل خودتان هست.
آمریکا سه تا مشخصه مهم داشته است: قدرت اقتصادی، قدرت سیاسی و قدرت نظامی. در بحث قدرت اقتصادی شما امروز جزء مقروض‌ترین کشورها هستید، مقروض‌ترین کشور دنیا امروز آمریکاست. در بعد نظامی امروز هیچ‌کس نیست از قدرت نظامی شما بترسد، آن ابهت فرو ریخته و شما در مقابل سازمان‌های کوچک تسلیم شدید و شکست خوردید. من تعجب می‌کنم از حرف‌هایی که آمریکایی‌ها می‌زنند که روی میز ما روی میز ما... گریه سربازان‌شان یادشان رفته است. عجز و ناتوانی فرماندهان‌شان را یادشان رفته است. و این در حالی است که ایران به لطف خداوند و عنایت ائمه معصومین(ع) بر همه مشکلات فائق آمده است و شیشه چون شکند تیزتر گردد. ملت ایران با صبر و تحمل، همانگونه که امروز در منطقه در اثر فشارهای شما تبدیل به قدرت اول منطقه شده است، قابلیت این را دارد که در دنیا به یک کشور تأثیرگذار اساسی تبدیل شود. این ملت با رهبری و دولت خدمتگزارش و انسان‌های شریفی که در دل این دولت‌ها و این دولت هستند این قابلیت را دارد و می‌توانند بر همه سختی‌ها فائق شوند.


نگاه یک
علی اسماعیلی

دولتمردان مواظب دام برخی رسانه‌ها باشند!
روزنامه «قانون» متعلق به مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت یازدهم، هفته گذشته در گفت‌وگو با دکتر «سوده حامد توسلی» استاد دانشگاه و حقوقدان، دیدگاه اسلام درباره شهادت زنان در دادگاه‌ها را مصداق تبعیض جنسی دانست! که این موضوع با واکنش و اعتراض بسیاری از دیگر اصحاب رسانه و نمایندگان و... مواجه شد. اما عجیب‌تر اینکه این روزنامه، روز بعد نیز در مصاحبه با برخی از کارشناسان، مجدداً بر این ادعای خود تأکید کرده و مدعیانه نوشت: «با مباحث علمی و حقوقی بازی سیاسی نشود.»!
حال جدا از بحث نص قرآنی درباره حکم شهادت زنان در دادگاه‌ها و مراجع قضایی، چند نکته قابل توجه و تأمل دیگر درباره چرایی انتشار چنین مصاحبه‌ها و اخبار و گزارش‌هایی توسط برخی نشریات خاص وجود دارد که به آن می‌پردازیم.
نخست اینکه، چرا روزنامه‌ای که متعلق به یکی از وزرای دولت محترم بوده که خود آن وزیر نیز ملبس به لباس فاخر روحانیت است، بحث‌های تخصصی و علمی و حقوقی را به جای طرح در مجالس و محافل علمی و حقوقی، کوچه‌بازاری کرده و جنبه عمومی به آن می‌دهد. حتی اگر بحثی هم درباره چنین موضوعاتی در بین برخی وجود داشته باشد، جای طرح آن در بین علما و متخصصان اهل فن و دین و حقوق است، نه اینکه اعصاب و روان جامعه و عموم مردم را درگیر مسائلی کنند که معمولاً هم نشان داده ‌شده ،تنها کارکرد آن، ایجاد شبهه و تردید در اعتقادات مردمی است! که تخصصی درباره آن موضوع ندارند. آیا این کار، خود یک اقدام سیاسی و سیاسی‌بازی نیست!
از سویی، مگر برخی نشریات دوم خردادی در دوران خاتمی، همین مباحث مهم اعتقادی را با نیت ایجاد شبهه در بین مردم کوچه، ‌بازار طرح نمی‌کردند؟ یکی از ایرادات مهم بسیاری از بزرگان به «سروش» همین کوچه‌بازاری کردن بحث‌های علمی و فقهی و دینی بوده و هست! از این‌رو نمی‌توان گفت که این روزنامه صرفاً دغدغه و نیت طرح یک بحث علمی و حقوقی را داشته است! از طرفی دیگر، فرار بسیاری از گردانندگان آن نشریات به خارج کشور و پناهندگی به اربابان غربی و صهیونیستی‌شان نشان داد که اصولاً این نشریات، آبشخوری در آن سوی آب‌ها داشتند و تنها مجری اوامر اربابان خارج‌نشین خود! بودند. پس ما بنا بر آن تجربه، به انتشار چنین مطالبی در نشریات و به بهانه علمی و حقوقی بودن آنها مشکوکیم.
موضوع دوم اینکه، نگاه به نحوه انتشار اخبار و گزارش‌ها و مصاحبه‌ها و... نشریات اصلاح‌طلب در این روزها، یک نکته ظریف و قابل تأمل دیگر را نیز آشکار می‌کند و آن اینکه، این نشریات، همانند دوم خرداد با طرح چنین مسائل و اخبار و موضوعاتی به‌دنبال انحراف دولتمردان از وظایف و مأموریت‌های اصلی‌شان هستند، از این رو به‌نظر می‌رسد که دولتمردان باید با تجربه‌آموزی از دوران دوم خرداد، مواظب افتادن در دام این‌گونه رسانه‌ها باشند. درگیر کردن دولت با مسائل حاشیه‌ای چون؛ همین بحث اخیر روزنامه قانون، یا رفع حصر سران فتنه، حقوق شهروندی، دلجویی از فتنه‌گران و پیگیری آزادی آنان و... و دور ماندن آنان از وظیفه اصلی‌شان که از دید مردم، مباحث اقتصادی و تورم و تحریم‌ها و... است، سبب بی‌اعتمادی مردم از دولت خواهد شد چراکه مردم می‌بینند، دولت به جای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی‌شان، مواردی را پیگیری می‌کند که دغدغه چندم آنان است و یا اصلا دغدغه‌شان نیست! پس دولتمردان باید به‌شدت مواظب شیطنت رسانه‌ای برخی نشریات و پایگاه‌های خبری اصلاح‌طلب و گفتار و رفتار سیاسیون این جریان باشند و همانگونه که نظرسنجی‌های خود دولتمردان نشان داده، به فکر معیشت و ارتقای اقتصادی مردم باشند. و سخن آخر آنکه، همانگونه که گفته شد، طرح مباحث علمی و دینی در محافل علمی و دینی است و اگر برای عده‌ای سوال و شبهه‌ای است، این مباحث را در حضور علمای دینی و در این محافل طرح و پیگیری کنند.


نگاه دو
علی حیدری

پیاده‌روی اربعین از سکوت تا سانسور!
از 1374 سال پیش وقتی که جابربن‌عبدالله انصاری نخستین زائر امام حسین(ع)، در روز اربعین سال61 هجری از مدینه به سمت کربلا رهسپار شد، همه ساله علما و اولیای الهی برای زیارت سیدالشهداء(ع) در روز اربعین با پای پیاده از نجف اشرف به سوی کربلا رهسپار می‌شدند و با وجود اینکه زیارت سید‌الشهداء(ع) در برخی برهه‌ها به سختی انجام می‌شد و حتی جان زائران در خطر بود، شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) همه خطرات را به جان می‌خریدند و در روز اربعین به زیارت امام حسین(ع) نائل می‌شدند.
این رویه تا زمان به قدرت رسیدن صدام نیز ادامه داشت، اما در دوره وی
-( از سال 1400 تا سال 1424 قمری) وقفه‌ای در اجرای برنامه پیاده‌روی‌ ایجاد شد، اگرچه برخی اخبار حکایت از پیاده‌روی مخفی مردم در زمان صدام داشت. اما مردم عراق پس از سقوط رژیم صدام، بار دیگر عشق و علاقه وصف‌ناپذیر خود به امام حسین(ع) را طی یک دهه گذشته به جهانیان ثابت کرده و مراسم اربعین حسینی را هر سال با شکوه‌تر از سال پیش برگزار می‌کنند و پذیرای دیگر محبان و شیعیان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) از کشورهای ایران، لبنان، سوریه، پاکستان، هند، لبنان، قطر، امارات، کویت، بحرین و... نیز هستند.
اما امسال پیاده‌روی اربعین ویژگی‌های خاص خود را داشت. وزارت گردشگری عراق شرکت‌کنندگان در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی امسال را 20 میلیون‌و700 هزار نفر از شیعیان و اهل تسنن تخمین زد. البته باز هم آمار غیررسمی جمعیت حاضر را بیش از اینها می‌داند.
چنین تجمعی آن‌هم در یک روز در طول تاریخ بشریت بی‌سابقه و بی‌نظیر است. تجمع بیش از20 میلیون نفر در یک روز عظمت حادثه عاشورا و عشق و ارادت قلبی شیعیان و دلباختگان به امام حسین(ع) را به تصویر می‌کشد.
جالب اینجاست که جمعیت این راه‌پیمایی بزرگ در سال‌های گذشته به مرز 16 میلیون نفر رسیده بود، اما امسال با وجود تهدیدات تکفیری‌ها و گروه‌های تروریستی مبنی بر حمله به عزاداران حسینی، نه تنها از این خیل عظیم کاسته نشد، بلکه به بالاترین حد خود در طی سالهای اخیر رسید. این در حالی است که به گزارش «ویکی پدیا»، جمعیت حاضر در این اجتماع بزرگ 25 تا 30 میلیون نفر تخمین زده شد و این دانشنامه اینترنتی به اصطلاح آزاد از آن به عنوان عظیم‌ترین تجمع صلح‌آمیز جهان نام برد، اما با فشار صهیونیست‌ها بلافاصله صفحه پیاده‌روی اربعین را از صفحات خود حذف کرد!
جالب‌تر اینکه، شبکه‌های خبری و غیرخبری جهان هم که معمولاً دنبال بهانه برای پخش تجمعات و کارناوال‌های معروف هستند و آنها را از حیث بزرگی و عظمت‌شان پوشش می‌دهند و برخی نیز صحنه‌هایی از آن را به‌طور زنده پخش می‌کنند، از کنار این رویداد منحصربه‌فرد گذشتند و ترجیح دادند به جای اعتراف به واقعیت، سکوت اختیار کنند! در حالی که می‌توانستند ارزش‌های متعدد خبری را در این حرکت عظیم و باشکوه پیدا کنند.
با همه اینها، یک حضور ده‌ها میلیونی دیگر محقق شد و در سینه تاریخ به ثبت رسید. حال چه رسانه‌های جهان به وظیفه خود در انعکاس آن عمل کنند، چه از آن طفره بروند. مهم این است که عاشورا و کربلا در طول تاریخ شیعه خود به یک رسانه عظیم و اثرگذار مبدل شده و با گذشت زمان، نه‌تنها کهنه نمی‌شود، بلکه اقیانوس بی کران معرفت و عشق به ولایت و امامت است.


 

صفحه 7 گزارش

 

 

منبرهای سایبری طلاب در عرصه جهانی (دوم و پایانی)
ابعاد الگوی تحليل ارتباط‌شناختي وبلاگ‌نويسي طلاب
مجید مبینی *

مقوله‌هاي الگوی تحليل وبلاگ‌نويسي طلاب، نيازمند توضيح است كه در ادامه بيان مي‌شود.
1. هويت نويسنده
منظور از هويت، نام نويسنده است. برخي بلاگرها در وبلاگ از نام واقعي خود استفاده مي‌كنند و گروهي ديگر ترجيح مي‌دهند با نام مستعار فعاليت كنند. درباره علت استفاده از نام واقعي در وبلاگ، مي‌توان به دو عامل زیر اشاره كرد:
الف ـ يكي از كاركردهاي رسانه براي فرد، در حوزه «هويت شخصي» است: (مك‌كوايل، 1388: 112) فرد با داشتن رسانه، خود را اظهار و هويت‌جويي مي‌كند. در ميان رسانه‌ها، اين كاركرد در وبلاگ به دو دليل نقش پررنگ‌تري دارد:
اول آنكه وبلاگ، رسانه‌اي فردي است و بر خلاف ديگر رسانه‌ها كه بيشتر گروهي است، اين رسانه كاملاً بر محور شخص فعاليت مي‌كند. بنابراين، اعتبار بخشيدن به يك فرد، در آن قوي است.
دوم آنكه وبلاگ، فضايي شيشه‌اي است، به گونه‌اي كه فرد ناگزير بايد افكار و شخصيت خويش را نمايان سازد و مانند برخي رسانه‌هاي ديگر، به راحتي امكان پنهان كردن خود حقيقي را ندارد. دكتر سعيدرضا عاملي، عضو هيئت علمي گروه ارتباطات دانشگاه تهران، با ناميدن وبلاگ به عنوان «خانه هويت»، مي‌گويد: وبلاگ برخلاف فضاي چت‌روم‌ها يك فضاي باهويت است. در فضاي چت، انسان‌ها خود را در آن پنهان مي‌كنند، ولي در فضاي وبلاگ، افراد ممكن است در ابتدا به دليل وجود يك سري ابهامات، با نام مستعار حضور پيدا كنند، اما به‌تدريج، به دليل آنكه وبلاگ، خانه هويت و تجسم‌بخش شخصيت مي‌شود، نمي‌توانند در ادامه، خود را پنهان كنند. (عاملي، 1385)
هويت‌جويي لزوماً مترادف با خودنمايي به معناي منفي آن نيست، بلكه مي‌تواند به اين معنا باشد كه هر فرد با داشتن توانمندي‌هاي علمي و فكري مي‌كوشد با حضور در وبلاگستان، خود را معرفي كند تا بتواند انديشه‌هاي خويش را در گستره پهناورتري منتشر سازد.
ب ـ هم‌اكنون نزديك به19730 وبلاگ به زبان فارسي وجود دارد؛ (Languages,2011) اگر در چنين فضاي پرتراكمي، وبلاگي جديد ايجاد شود، بلاگر مجبور است براي آن اعتبار ايجاد كند تا حرف‌هايش ديده و خوانده شود و در غير اين صورت، ايجاد وبلاگ امري بي‌فايده خواهد بود. يكي از راه‌هاي جلب اعتماد مخاطبان به يك وبلاگ، استفاده از نام واقعي است كه مي‌تواند در اعتباربخشي به يك وبلاگ تازه‌كار نقش مهمي ايفا كند. استفاده از نام واقعي در وبلاگ‌، به‌ويژه پس از ايجاد شبكه‌هاي اجتماعي مانند فيس‌بوك كه معمولاً كاربران، با هويت واقعي در آن فعاليت مي‌كنند، بيشتر شده و نشان‌دهنده آن است كه فضاي مجازي، به سوي حقيقي شدن هويت‌ها گام برمي‌دارد.
درباره چرايي استفاده از نام مستعار در وبلاگ‌هاي طلاب نيز مي‌توان به اخلاص و گريز از شهرت‌طلبي، رهاندن خود از تهمت تلاش براي خودنمايي، آزادي بيان بيشتر،‌ داشتن موقعيت خاص شغلي و... اشاره كرد. در الگوی پيشنهادي، وبلاگ‌هايي نيز كه بدون نام باشند، در گروه استفاده‌كنندگان از نام مستعار قرار مي‌گيرند.
2ـ تحصيلات
تحصيلات طلاب را مي‌توان به چهار سطح تقسيم كرد:
الف ـ سطح حوزه با مدرك غير حوزوي سيكل يا ديپلم؛
ب ـ سطح حوزه، همراه با تحصيلات دانشگاهي؛
ج ـ خارج حوزه؛
د ـ خارج حوزه، همراه با تحصيلات دانشگاهي.
پايه اول تا دهم حوزه، با نام دوره سطح شناخته مي‌شود كه خود، شامل سه بخش سطح يك تا پايان پايه ششم؛ سطح دو تا پايان پايه نهم و سطح سه تا پايان پايه دهم، همراه با نگارش پايان‌نامه است.
مقطع خارج حوزه، از سال اول درس خارج شروع مي‌شود و به‌طور متوسط ده سال به طول مي‌انجامد. (علي‌دوست،1384: 99) اين مدت زمان با توجه به استعداد، پشتكار و كيفيت خواندن دروس سطح،‌ متفاوت خواهد بود. (هادوي،1380: 49) در آيين‌نامه‌هاي نظام آموزشي حوزه، از مقطع خارج حوزه با عنوان سطح چهار ياد مي‌شود كه معادل مقطع دكترا در دانشگاه است.
البته نبايد از نظر دور داشت كه با راه‌اندازي مراكز تخصصي حوزه فلسفه، كلام، تفسير و... ، آنها نيز به اعطاي مدارك سطح دو تا چهار اقدام مي‌كنند،‌ اما در اين نوشتار، منظور از سطح، تحصيلات معمول و مرسوم فقه و اصول است. همچنين منظور از تحصيلات حوزوي و دانشگاهي آن است كه طلبه به آن دروس اشتغال دارد و يا آنكه فارغ‌التحصيل شده است.
بررسي اين شاخص در وبلاگ‌نويسان طلبه، نشان مي‌دهد كه طلاب كدام مقطع به وبلاگ‌نويسي مستمر اشتغال دارند. البته اين شاخص نمي‌تواند نشان دهد كه شروع وبلاگ‌نويسي آنها از چه مقطعي بوده و تنها بيانگر وضعيت كنوني آنهاست.
از سنجش ميزان تحصيلات بلاگرهاي طلبه درمي‌يابيم كه مطالب ارائه شده در وبلاگ‌هاي منتسب به حوزه تا چه اندازه علمي است و آيا اين وبلاگ‌ها مي‌توانند از اعتبار علمي حوزه دفاع كنند يا آنكه سطح پايين تحصيلات بلاگرهاي طلبه موجب ضعف علمي مطالب ارائه شده و در نتيجه، ايجاد ذهنيت منفي مخاطبان درباره حوزه‌هاي علميه مي‌شود.
3ـ سبك نگارشي
از اين منظر مي‌توان وبلاگ‌ها را به دو گونه تقسيم كرد:
الف ـ وبلاگ‌هاي داراي قلم رسمي: به وبلاگ‌هايي اطلاق مي‌شود كه نوع نگارش آنها بنا بر زبان معيار است. زبان معيار، گونه‌اي از نگارش است كه در نشريه‌هاي رسمي كشور مانند روزنامه‌ها به كار مي‌رود. بهره‌گيري اندك از آرايه‌هاي ادبي، يكي از ويژگي‌هاي زبان معيار است.
ب ـ وبلاگ‌هاي داراي قلم غير رسمي محاوره‌اي و وبلاگي: وبلاگ‌هايي را مي‌گويند كه نوشته‌هاي ساده و صميمي دارند، هر چند مضمون عميق و ظاهر دقيق ويرايش شده‌اي نيز داشته باشند.
وبلاگي نوشتن، ساده نوشتن است كه با سطحي نوشتن، به‌طور كامل مغاير است. برخي وبلاگ‌نويسان مبتدي يا ساده‌انديش، با خلط دو مفهوم «ساده‌نويسي» و «سطحي‌نويسي» به خطا گمان برده‌اند كه براي نوشتن در وبلاگ بايد سطحي و عوامانه و بدون استدلال نوشت. در اين‌گونه وبلاگ‌ها معمولاً غلط‌هاي املايي، انشايي و ويرايشي بسياري به چشم مي‌خورد كه علت آن، تصور نادرست نويسنده از مفهوم «ساده نوشتن» است كه آن را با بداهه‌نويسي و نداشتن هر گونه ويرايش يكي مي‌پندارد.
در انتخاب سبك رسمي يا غير رسمي محاوره‌اي، وبلاگي براي وبلاگ، مهم‌ترين مسئله، تعريف موضوع وبلاگ و مخاطبان آن است كه در صورت نبودن تناسب ميان زبان رسانه با موضوع و مخاطبانش، آن رسانه توجه مخاطب را جلب نخواهد كرد و به تدريج، حذف خواهد شد.
4ـ ميانگين به‌روز رساني
برخي طلاب علت دور بودن از فعاليت تبليغي در وبلاگستان را نداشتن فرصت لازم بيان مي‌كنند. بررسي اين شاخص نشان مي‌دهد كه به طور ميانگين، طلاب وبلاگ‌نويس چه ميزان براي به‌روز رساني وبلاگ وقت صرف مي‌كند كه از نتيجه آن، مي‌توان به‌طور نسبي مقدار وقت لازم براي داشتن يك وبلاگ طلبگي را به دست آورد و درستي يا نادرستي ادعاي طلاب دور مانده از عرصه وبلاگ را سنجيد.
در اين مدل، وبلاگ‌هايي كه در يك تا هفت روز در طول يك هفته به‌روز رساني مي‌شوند، داراي به‌روز رساني بالا، وبلاگ‌هايي كه ميان هشت تا سي روز در طول يك ماه به‌روز رساني مي‌شوند، داراي به‌روز رساني متوسط و وبلاگ‌هايي كه در طول بيش از يك ماه تا شش ماه به‌روز رساني مي‌شوند، داراي به‌روز رساني پايين ناميده مي‌شوند. همچنين وبلاگ‌هايي كه بيش از شش ماه از زمان به‌روز رساني آنها گذشته باشد، بدون به‌روز رساني هيچ ناميده مي‌شوند.
5ـ تعامل با وبلاگ يا پایگاه‌هاي رقيب
يك بلاگر در برابر وبلاگ يا پایگاه‌هايي كه از نظر فكري با آنها مخالف است، سه گونه مي‌تواند موضع بگيرد؛ سكوت، لينك و نقد.
در شيوه اول، بلاگر نه رقباي خود را لينك مي‌كند و نه درباره آنها هيچ اعتراضي را مطرح مي‌سازد، بلكه به شيوه‌اي عمل مي‌كند كه گويا هرگز آنها را نمي‌بيند. در شيوه دوم، بلاگر با لينك كردن رقباي فكري خود، به مخاطب القا مي‌كند كه به دنبال آزادانديشي است و به اعتقاد او هر صدايي بايد شنيده و حرف بهتر انتخاب شود. در شيوه سوم،‌ بلاگر به نقد رقباي خود مي‌پردازد كه اين نقد يا عالمانه يا عوامانه است. سنجش اين مقوله نشان مي‌دهد بلاگرهاي طلبه، در قبال مخالفان فكري خود در فضاي سايبر،‌ چه رويكردي را در پيش گرفته‌اند.
معيار سنجش، شمار لينك‌هاي موجود در بخش لينك‌ها يا يادداشت‌هاي وبلاگ، به وبلاگ يا پایگاه‌هاي رقيب است. اگر شمار لينك‌ها صفر، يك تا 9، 10 تا 20 و بالاي 20 باشد، به ترتيب، بيانگر ميزان تعامل هيچ، پايين، متوسط و بالا خواهد بود.
6ـ تعامل با وبلاگ‌ يا پایگاه‌هاي همسو
در بررسي اين مقوله، در نگاه اول به نظر مي‌رسد كه بايد يك بلاگر، با پایگاه‌ها يا وبلاگ‌هاي همسو تعامل داشته باشد و كمترين كاري كه بايد انجام دهد، لينك كردن آنهاست، اما در برخي وبلاگ‌هاي طلاب، اين مسئله به چشم نمي‌خورد.
به نظر مي‌رسد يكي از علت‌هاي اين امر، نداشتن فرصت كافي براي سر زدن به ديگر پايگاه‌ها و وبلاگ‌ها و گزينش آنها باشد. همچنين حس رقابت درون‌گروهي كه مي‌تواند از علت‌هاي اين رفتار باشد.
تعامل با همفكران موجب قوت بيشتر جبهه فكري خودي مي‌شود. ازاين‌رو، وجود اين تعامل، يك ضرورت به شمار مي‌رود. نبود اين امر، آسيبي است كه در صورت مشاهده بايد در پي يافتن چرايي آن برآمد.
معيار سنجش، شمار لينك‌هاي موجود در بخش لينك‌هاي وبلاگ به وبلاگ يا پایگاه‌هاي همسو است. اگر شمار لينك‌ها صفر، يك تا 9، 10 تا 20 و بالاي 20 باشد، به ترتيب، بيانگر هيچ، پايين، متوسط و بالا خواهد بود.
7ـ مخاطب‌گزيني
يك بلاگر طلبه با توجه به هويت صنفي‌اش كه تبليغ را وظيفه او مي‌داند، همواره به دنبال گزينش مخاطباني خاص براي پيام‌هاي خود است. اين مخاطبان مي‌توانند غيرمسلمانان، نومسلمانان يا مسلمانان باشند.
در صورتي كه نتيجه بررسي اين عامل بيانگر آن باشد كه مخاطب‌گزيني بلاگرهاي طلبه، محدود به مسلمانان است، مسئولان تبليغ حوزه بايد در انديشه جبران اين كاستي برآيند.
سنجش مقوله مخاطب‌گزيني به اين شيوه است كه اگر مطالب وبلاگ، درون‌ديني و با استناد به مقدسات دين اسلام باشد، مخاطبان آن، مسلمانان است و اگر برون‌ديني باشد، غيرمسلمانان و اگر به اصول دين يا احكام اوليه دين بپردازد، مخاطبان آن، نومسلمانان است.
8ـ بخش‌بندي مخاطبان
يك بلاگر در بدو ورود به وبلاگستان، تصوري از مخاطبان خود دارد و متناسب با همين گزينش، به وبلاگ‌نويسي مي‌پردازد. سنجش اين مقوله نشان مي‌دهد كه كدام بخش از مخاطبان، بيشتر مورد نظر بلاگرهاي طلبه هستند. با مطالعه تكميلي داده‌هاي اين شاخصه، مي‌توان درستي يا نادرستي اين انتخاب را تحليل و بررسي كرد.
در اين الگو، مخاطبان به پنج گروه تقسيم شده‌اند: نوجوانان؛ جوانان؛ محققان؛ افراد خاص و ديگر موارد. منظور از خاص، مخاطباني هستند كه به يك حوزه مانند ادبيات، سياست و... علاقه‌مندي دارند.
۹ـ. ميانگين نظردهي
شمار بازديدكنندگان مشخص مي‌سازد كه بلاگرهاي طلبه تا چه حد توانسته‌اند در جذب مخاطب، موفق باشند و آيا اصولاً از وبلاگ مي‌توان براي جذب مخاطبان اينترنتي در تبليغ ديني بهره برد. درباره اهميت اين مطلب بايد گفت طلبه‌اي كه بخشي از وقت خود را براي ايجاد وبلاگي بدون خواننده اختصاص مي‌دهد، در واقع، وقت خود را به هدر داده است؛ چراكه خوانده نشدن يك مطلب در اينترنت، با درج نشدن آن مطلب در اينترنت تفاوت چنداني ندارد.
مشكل آنجاست كه به دليل پنهان بودن ميزان بازديد در بيشتر وبلاگ‌ها از يك‌سو و استفاده بسياري از خوانندگان وبلاگ‌ها از فيدها براي خواندن وبلاگ‌ها كه موجب مي‌شود تغييري در ميزان آمار بازديدكننده وبلاگ ايجاد نشود. از سوي ديگر، سنجش دقيق ميزان بازديدكنندگان وبلاگ‌ها ممكن نيست. ازاين‌رو، از شاخصه ميانگين كامنت‌هاي وبلاگ، مي‌توان به طور نسبي از ميزان بازديدكنندگان يك وبلاگ آگاه شد.
در اين الگو، ميانگين كامنت‌ها به «بالا، متوسط، پايين و هيچ» تقسيم شده است. وبلاگ‌هايي كه داراي يك تا 9 كامنت بوده‌اند، داراي ميانگين كامنت پايين؛ 10 تا 29 كامنت، داراي ميانگين متوسط و بيش از سي كامنت، داراي ميانگين كامنت بالا ناميده مي‌شوند.
نتيجه‌گيري
در اين نوشتار ضمن ارائه تعريفي از وبلاگ، به موضوع وبلاگ‌نويسي طلاب پرداخته شد و در ادامه، به چند مشكل فراروي تحليل وبلاگ‌نويسي طلاب اشاره كرديم كه نبود الگویی براي تحليل وبلاگ‌نويسي آنان به عنوان يك مشكل مهم مطرح شد. در ادامه با مبنا قرار دادن الگوی هنجاري رسانه‌هاي سايبر اسلامي ـ كه براي تحليل سايت‌هاي ديني ارائه شده است ـ الگوی براي تحليل ارتباط‌شناختي وبلاگ‌نويسي طلاب پيشنهاد شد.
اين الگو كه با تمركز بر ابعاد فرستنده، پيام، رسانه و مخاطب طراحي شده، در بردارنده شاخص‌هایی است که سنجش و تحليل هر يك از اين شاخص‌ها مي‌تواند ابهام‌هايي را از فعاليت طلاب در عرصه وبلاگ‌نويسي بزدايد.
الگوی ارائه شده در اين نوشتار كه اولين الگوی تحليل ارتباط‌شناختي وبلاگ‌نويسي طلاب است، براي پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه ارتباطات، شروع و مقدمه‌‌اي براي ارائه الگو‌هاي كارآمدتر است. وجود چنين الگو‌هايي كه به تدريج از استواري و دقت بيشتري برخوردار خواهند شد، موجب مي‌شود محققان بيشتري به تحليل وبلاگ‌نويسي طلاب روي آورند كه نتيجه آن، افزايش كيفي فعاليت تبليغي طلاب در فضاي سايبر است؛ امري كه نويدبخش گسترش بيش از پيش آموزه‌هاي اسلام و انقلاب، به مدد فضاي سايبر، در جامعه و جهان خواهد بود.
* منتشر شده در مرکز پژوهش‌های صداوسیما
* دانش‌آموخته حوزه علميه قم و دانشجوي دکتراي فرهنگ و ارتباطات دانشگاه باقرالعلوم7 قم.


نيم نگاه
فتح الله پریشان

ساز مخالفت رژیم اشغالگر قدس با توافق ژنو در آمریکا کوک شد!
هفته گذشته خبری به نقل از یک روزنامه صهیونیستی بر تارک خبرگزاریها نشست که حاکی از نوعی تقسیم کار واشنگتن ـ تل‌آویو در موضوع هستهای ایران در نقش پلیس خوب و بد بود و از هیاهوها و مخالف‌خوانی‌های تصنعی مسئولان رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات و توافق هسته‌ای ژنو پرده برداشت. به نقل از خبرگزاری فارس از این روزنامه، «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا در یک نشست محرمانه در واشنگتن گفت: «نگرانی‌های آشکار اسرائیل از اینکه توافق ایران و گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین به‌علاوه آلمان) در «ژنو» ناکارآمد بوده است، به دیپلماسی آمریکا در قبال ایران کمک می‌کند و به فشارها بر ایران و هم‌پیمانان این کشور ادامه می‌دهد.» وی در ادامه گفته‌های خود مدعی شد که نگرانی‌ها از حمله احتمالی اسرائیل، احتمالاً ایران را در گفت‌وگو با دیپلمات‌های آمریکایی منعطف‌تر کرده است!
شنیدن این خبر از حیث دانستن آن ارزش خبری ندارد؛ چراکه با ادله و استنادات علمی در همین نشریه و طی گزارش‌ها و یادداشت‌های سیاسی کوتاه و بلند به تحلیل این تقسیم کار و نقشپذیری رژیم صهیونیستی در نقش پلیس بد که البته هیچ رعبی هم برنمی‌انگیخت، پرداخته بودیم؛ اما چون خانم کلینتون با اعتراف به آن نمایشی از استانداردهای دوگانه آمریکا در مذاکره را مستندسازی کرده واجد ارزش خبری ـ تحلیلی خاصی شده است. حال سوال این است که حدس تحلیلی نویسندگان صبح‌صادق صرفاً یک گمانهزنی سیاسی بوده یا مبتنی بر اصولی علمی و مبرهن بوده که چند هفته پیش به این تحلیل رسیده بودیم؟
1ـ در ایام مذاکرات، تحلیلگران این نشریه با شناختی که از ساخت قدرت در ایالات متحده و میزان و مقدار نفوذ تعیین‌کننده صهیونیستها در ساختار سیاسی و لایه‌های پنهان و آشکار قدرت این کشور داشتند، حدس قوی می‌زدند که آمریکایی‌ها با توجه به نوع رابطه‌ای که بین ایران و این رژیم جعلی هست چنین نقشی را به آنها واگذار نمایند تا به زعم تحلیل غلط خود که در این اظهار نظر هم مبنای تحلیل وزیر خارجه سابق آمریکاست که تصریح کرده که هشدارهای رژیم صهیونیستی برای حمله احتمالی نظامی در ایران جدی گرفته می‌شود و روسیه و چین تحت تأثیر ترس از حمله نظامی تل‌آویو قرار می‌گیرند، ایران به نوعی به این توافق رضایت داده و میز مذاکرهای را که بسیاری در داخل کشورمان داده‌ها و ستانده‌های آن را دارای توازن نمی‌دانند و از این منظر منتقد دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای هستند، ترک نکند.
2ـ ملاحظه مسیر مذاکره و دیپلماسی آمریکاییها که مسیر مذاکره را این‌گونه طی می‌کردند؛ واشنگتن ـ تل‌آویو ـ ژنو و بالعکس! و همواره ساعاتی پیش از مذاکره میهمان صهیونیست‌ها بودند و پس از مذاکره نیز بدون معطلی راهی آنجا شده و گزارش مبسوطی از روند مذاکرات را به دوستان اسرائیلی خود ارائه می‌کردند و از بیان این موضوع نیز ابایی نداشتند، نوعی تقسیم کار از فحوای بیانات و موضع‌گیری‌ها نشان داده می‌شد. این کسب تکلیف هم گمانه تحلیلی قوی مبنی بر تصنعی و ساختگی بودن ساز مخالفت رژیم صهیونیستی با روح مذاکرات را علنی می‌کرد.
3ـ برخلاف برخی از فعالان سیاسی در داخل ایران که مواضع تل‌آویو درباره توافق ژنو را جدی و نشانه اختلاف میان آمریکا و رژیم صهیونیستی در این مورد عنوان می‌کردند، بسیاری از دلسوزان انقلاب اسلامی از جمله تحلیلگران این هفته‌نامه، از همان ابتدا گوشزد می‌کردند که سروصدای صهیونیست‌ها و مخالفت‌شان با توافق ژنو را باید در قالب عملیات روانی و بخشی از یک سناریو بزرگ‌تر تحلیل کرد؛ چرا که منطقاً رژیم صهیونیستی نمی‌تواند مخالف چنین توافقنامه‌ای باشد که به زعم خیلی از تحلیلگران داخلی و خارجی، بسیاری از نگرانی‌ها و خواسته‌های صهیونیست‌ها را در گام اول برآورده می‌کند!


دريچه
گردآوری: اکبر کریمی

صبح‌صادق هولوکاست انگلیس علیه ایرانیان را بررسی می‌کند (9)
معامله انگلیس با روس!
دغدغه اصلی روس‌ها در جنگ جهانی اول بر سر قسطنطنیه، ساحل باختری بسفر، دریای مرمره و تنگه داردانل و همچنین جنوب خط انوز به مدیه ملحوظ شدن این مناطق پس از جنگ به امپراتوری روسیه بود. آرزوی دیرینه دولتمردان روسیه دسترسی به آب‌های آزاد جهان بود و این خواسته نیز در راستای آرزوی آرمانی آنان قرار داشت که در زمان امپراتوری نیکلای(در دوران جنگ جهانی اول) دنبال می‌شد.
دولت انگلستان پذیرش خواسته روس‌ها مبنی بر الحاق سرزمین‌های اشاره شده به امپراتوری روسیه پس از اتمام جنگ جهانی اول را منوط به پذیرش برخی خواسته‌های طرف انگلیسی از سوی دولت روسیه عنوان کرد که افزایش حوزه نفوذ این کشور در ایران قسمتی از این خواسته‌ها بود.
روسیه سریعاً شروط انگلیسی‌ها را پذیرفت و با انضمام منطقه بی‌طرف ایران به حوزه نفوذ استعمار پیر موافقت کرد، بنابراین طبق این توافق که به قرارداد ۱۹۱۵ معروف شد؛ انگلیس در ازای وعده خشک و خالی واگذاری قسطنطنیه و تنگه‌ها به روسیه پس از خاتمه جنگ، امتیازات واقعی و بسیار قابل توجهی در سال ۱۹۱۵ در ایران به دست آورد.
چنانچه پیشتر گفتیم انگلیسی‌ها تا سال ۱۹۱۵ م بخش عمده‌ای از خوزستان و جنوب غرب ایران به همراه مناطق نفت‌خیز منطقه جنوب را به اشغال نظامی خود درآورده بودند. در سال ۱۹۱۵ انگلیس در شرف انجام یک عملیات نظامی بزرگ در ماه آوریل بود تا خوزستان را کاملاً در تصرف خود درآورد. با امضای قرارداد ۱۹۱۵، انگلستان به کمک عراده‌های جنگی خود و با استفاده از قسمتی از توان قوای روسی اقدام به اشغال شرق ایران برابر مفاد قرارداد ۱۹۱۵ کرد.
پر واضح است که لشکرکشی به سرزمین برای اشغال و چپاول آن همواره با مقاومت مردم آن سرزمین مواجه خواهد بود. اشغال سرزمین ایران نیز با همه ضعف و قدرتش از این امر مستثنی نبوده است. مضاف بر این عدم وجود ارتش قدرتمند در ایران برای مقابله با تهاجمات خارجی دلیلی بود تا مقاومت‌های مردمی برای مقابله با استعمار اوج گرفته و تلفات ناشی از آن نیز افزایش یابد. استعمار پیر برای الحاق سرزمین ایران به خود و برای خشکاندن مقاومت‌های مردمی در دوران جنگ جهانی اول جنایات هولناکی را رقم زد. این شیطان پیر در بدو ورود خود به ایران شروع به قلع و قمع مجاهدان این سرزمین کرد. سپس با ایجاد اختلاف در بین قبایل، از بین بردن مزارع و باغات آنان، اجیر کردن برخی عناصر خودفروخته در کشور برای پیشبرد منافع خود، نفوذ در بین سران کشور، جمع‌آوری آذوقه و مایحتاج مردم برای قوای اشغالگر خود و در عوض ایجاد قحطی کاذب در کشور و کشتار پیر و جوان و کودک ایران سابقه‌ای تیره و تار از خود به یادگار گذاشت که اکنون پس از گذشت سالیان دراز مردم این سرزمین حاضر نیستند روابط حسنه‌ای با این کشور که هیچ زمانی دست از ضربه زدن و حیله و مکر برنداشته، داشته باشند.


 

صفحه 8 كارگاه سياسىى

 

 

احزاب سياسى ايران - 231
تأليف: لطفعلی لطیفی پاکده

فعالیت در چارچوب اصول قانون اساسی و ارزش­‌ها
آشنایی با برخی از دیدگاه های حزب موتلفه اسلامی (15)

در شماره گذشته با دیدگاه­های حزب موتلفه اسلامی در جامعیت دین و پیوستگی دین و سیاست آشنا شدیم. در ادامه به بررسی برخی دیگر از دیدگاه‌های این حزب درباره استقلال، قانون اساسی و ارزش‌های نظام اسلامی می‌پردازیم.

استقلال همه‌جانبه کشور
اصل استقلال از کفار، ریشه در کلام الهی دارد. آنجا که کلام‌الله مجید می‌فرماید:
«وَلَن یجْعَلَ اللّهُ لِلْكَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً» (نساء:141)
و خدا هرگز برای كافران سلطه‌ای بر مومنان قرار نداده است.
امام خمینى(ره) با توجه به آیه شریفه فوق، استقلال را از مهم‌ترین اصول برنامه‏ریزی توسعه کشور و سلطه فرهنگى را علت عقب‏ماندگى كشورهاى جهان سوم مى‏دانستند و بارها درباره آن هشدار دادند: «اسلام وابستگى شما را و ما خودمان را به دیگران منكر است، مى‏گوید نباید صنعت ما وابسته باشد، نباید زراعت ما وابسته باشد، نباید ادارات ما وابسته باشد، نباید اقتصاد ما وابسته باشد، نباید فرهنگ ما وابسته به غیر باشد... مبدأ این همین است كه در فكر، وابسته هستیم.»(۱)
امام خمینى(قدس سره‌الشریف) بر این نكته اصرار داشتند كه: «هر دو جریان باید با تمام وجود تلاش كنند كه ذره‏اى از سیاست «نه شرقى، نه غربى، جمهورى اسلامى» عدول نشود كه اگر ذره‏اى از آن عدول شود، آن را با شمشیر عدالت اسلامى راست كنند.»(۲)
در تشخیص خودی از غیرخودی این مهم است که آیا حزب یا جناح مورد نظر، اعتقادی به استقلال کشور دارد یا خیر و اگر اعتقاد دارد، آیا این اعتقاد با رفتارها و مواضع آن تأیید هم می‌گردد یا خیر؟
مؤتلفه سخت به استقلال کشور معتقد است، در مرامنامه جدید مؤتلفه، از جمله اهداف حزب را چنین آورده اند:
«تـأمین امنیت داخلی و خارجی، استقلال و تمامیت ارضی از طریق تجهیز نیروهای نظامی و انتظامی»(۳)
در این‌باره، محمدنبی حبیبی در 13 خرداد 1387 گفت: «امام(ره) به ملت ما آبرو و عزت داد. استقلال و آزادی و کرامت انسان از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مؤلفه‌های خط امام(ره) است. او بود که ملت ایران را از زیر ننگ پذیرش سلطنت شاهان و استبداد داخلی رهانید و بساط استعمار خارجی و استبداد جهانی را در کشور تعطیل اعلام کرد.»(۴)
همچنین در وصیت‌نامه شهید لاجوردی، یکی از اعضای مؤسس و برجسته مؤتلفه (دی 1383) می‌خوانیم:
«و باز توصیه‌ام به سردمداران این است كه... شعار نه شرقی و نه غربی را كه خواست و حق مردم است و علت موجده این انقلاب بوده، فراموش نكنند.»(۵)
مؤتلفه در راه استقلال کشور شهیدانی نیز تقدیم راه خدا کرده است. در این‌باره، آیت‌الله سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در مراسم بزرگداشت چهار شهید مؤتلفه اسلامی ـ کسانی که به‌خاطر اعدام انقلابی حسنعلی منصور به شهادت رسیدند ـ اظهار داشت: «این شهدای عزیز، شهدای استقلال و عظمت انقلاب اسلامی هستند.»(۶)
به گفته اسدالله بادامچیان، جمهوری اسلامی ایران در اوضاع کنونی، آن قدر مستقل است که هیچ‌کس در جهان منکر آن نیست: «در حال حاضر هیچ كشوری در دنیا نیست كه استقلال ایران را چه در حكومت و چه در دانش هسته‌ای، دفاعی و نظامی و همچنین بخشی از اقتصاد مانند نفت قبول نداشته باشد. بنابراین ما توانسته‌ایم استقلال خود را حفظ کنیم و روزبه‌روز آن را تكامل دهیم.»(۷)‌
حاصل کلام آنکه استقلال کشور و رعایت اصل نه شرقی، نه غربی برای مؤتلفه اهمیت فراوان دارد.
دفاع از قانون اساسی
مؤتلفه در مرامنامه اولیه خود تصریح كرده است كه به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد.(۸) این اعتقاد، در مرامنامه جدید مؤتلفه نیز تکرار شده است: «حزب... در چارچوب مرامنامه و اساسنامه و اصول قانون اساسی و سایر قوانین فعالیت خواهد كرد.»(۹)
مؤتلفه، نه‌تنها احترام به قانون اساسی، كه احترام به قوانین عادی را نیز بسیار لازم می‏داند و اعتقاد دارد كه رعایت نکردن آنها منجر به دیكتاتوری می‏شود. مرحوم آقای عسگراولادی معتقد بود: «اگر هر گروه و هر فرد در چارچوب قانون حركت كند و مواضع خود را با قانون انطباق دهد، بسیاری از تشنج‏ها و تنش‏ها اصلاً پدید نمی‏آید...»(۱۰)
از سوی دیگر، در دوران پایانی ریاست‌جمهوری آقای رفسنجانی، زمانی كه برخی از سران كارگزاران سازندگی پیشنهاد تغییر قانون اساسی را دادند زمینه برای دوره سوّم ریاست‌جمهوری آقای هاشمی مهیا شود، مؤتلفه به‌شدّت مخالفت كرد و ضمن تجلیل زیاد از آقای رفسنجانی و كفایت او و اینكه او رهبری مؤتلفه اسلامی را در دوران خفقان طاغوت برعهده داشت، از قانون اساسی دفاع کرد و گفت: قانون اساسی مانند موم نیست كه آن را به هر شكلی كه بخواهیم دربیاوریم.(۱۱)
گفتنی است مواضع سیاسی مؤتلفه نشان می‌دهد که این حزب از نقض قانون اساسی اظهار نگرانی کرده است. برای نمونه حبیب‌الله عسگراولادی درباره مجلس ششم گفته بود: «روند نقض قانون اساسی در مصوبات مجلس [ششم] نگران‌کننده است.»(۱۲)
بنا بر آنچه بیان شد، مؤتلفه به سند ملی بیانگر حقوق امام و امت، یعنی قانون اساسی باور دارد.
ارزش‌های نظام
مؤتلفه عمیقاً به ارزش‏های نظام معتقد است و این ارزش­ها را برخاسته از تفكرات ناب اسلامی مبتنی بر دیدگاه‏های امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری و استادان حوزه علمیه قم می‌داند و در جهت ترویج آنها می‏كوشد. اصولاً سمت‏گیری اصلی مبارزه مؤتلفه با كسانی است كه در جهت حذف این ارزش­ها تلاش می‏كنند. «شما» ارگان مؤتلفه، تقریباً در همه شماره‏های خود آكنده از تأكید بر ارزش­های نظام است.
از نظر مؤتلفه، نقاط قوت نظام عبارتند از:
الف ـ الهی بودن نظام در عین مردمی بودن آن
ب ـ دور بودن نظام از سیئات نظام­های سكولار و لائیك
ج ـ مشاركت سیاسی گسترده مردم كه با هیچ یك از دموكراسی‌های جهان قابل مقایسه نیست.(۱۳) [بلکه فراتر، کامل‌تر و مردمی‌تر است.]
د ـ مشروعیت مردمی به‌گونه‏ای كه در مقایسه با نظام­های دیگر جهان در عالی‌ترین سطح قرار دارد.
ه ـ انتخابات آزاد به‌گونه‏ای كه مردم با اطمینان كامل به مؤثر بودن نتایج رأی خودشان حضور می‏یابند.(۱۴)
از نظر مؤتلفه، نقاط ضعف نظام اسلامی در اوضاع کنونی عبارتند از:
الف ـ به‌صورت كاربردی و متن دانشگاهی در نیامدن تعالیم اسلام؛ از آنجا كه اسلام خالص هنوز به صورت كاربردی و مدون دانشگاهی ارائه نشده است، پاره‏ای از مشكلات مدیریتی و اقتصادی در جامعه ما پدید آمده است.(۱۵)
ب ـ مناسبات ناهنجار اداری؛ اصلاح نظام اداری با هدف حذف مقررات دست‌وپاگیر در ادارات كه بزرگ‌ترین مشكل در مسیر راه‏اندازی كار مردم به حساب می‏آیند.(۱۶)
ج ـ مناسبات غلط اقتصادی؛ اصلاح نشدن وضع معیشت مردم به صورت کامل، به‌ویژه طبقات محروم و مستضعف و بسته نشدن راه­های نامشروع كسب ثروت كسانی كه از امتیازات دولتی و زدوبندهای مخرب برای دستیابی به ثروت­های بادآورده سود می‏جویند.(۱۷)
د ـ ساختار غلط اقتصادی؛ هنوز بیش از هشتاد درصد از اقتصاد كشور در دست دولت است و این دولت‌سالاری در اقتصاد تاكنون خسارات سنگینی را بر اقتصاد كشور وارد ساخته، سرمایه‏های عظیمی را فراری داده و یا متضرّر ساخته است.(۱۸)
ه ـ تخلفات فرهنگی؛ وجود نارسایی در زمینه مسائل فرهنگی و سامان نیافتن وضعیت رسانه‏ها، به‌ویژه رسانه‏های مكتوب با وجود تخلفات و اهانت به مقدسات و ارزش­های الهی.(۱۹) به‌طور كلی، از دیدگاه مؤتلفه، اصلاحات در بخش­های اقتصادی، فرهنگی و... براساس تعالیم اسلامی، ضروری و اجتناب‏ناپذیر است.(۲۰)
در کل مؤتلفه ارزش­های نظام را باور دارد و حتی نوع انتقادهای مؤتلفه نیز بیانگر این نکته است که مؤتلفه بیشتر نگران تضعیف ارزش­های انقلاب اسلامی است.
* پی‌نوشت‌ها در دفتر نشریه موجود است.


انديشه سياسى مسلمانان 231
فتح الله پريشان

عوامل ثبات و پایداری دولت از منظر محقق دوانی
دولت و مسائل مرتبط به آن در حوزه اندیشه سیاسی مسلمانان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. بر همین اساس، اندیشمندانی که در این ساحت به تأمل‌ و تفکر پرداخته‌اند، همواره نگاه آسیب‌شناسانه داشته‌اند تا آن را از گزند عوامل آسیب‌زا مراقبت کرده، زمینه‌های ثبات و پایداری دولت را فراهم آورند. محقق دوانی نیز به طریقه فیلسوفان گذشته به این میدان قدم گذاشته و از طریق طرح بحث عدالت و ظلم به این موضوع نگریسته است.
علامه جلال‌الدین محمد دوانی به سیاق فیلسوفان، عدالت را مقابل ظلم گرفته است. بدان معناکه طوایف و طبقات مردم و افراد جامعه را در جای خود قرار دهد و هیچ یک بر دیگری تجاوز و تعدی نکند. وی عدالت را بیشتر به معنای نظم و انتظام و مراتبی دیدن امور می‌داند و اگر خللی به این نظم و انتظام و مراتب طبقات و طوایف مردم وارد شود، هر کس به دیگری ضرر می‌رساند و انتظام امور فرو می‌پاشد.(۱) و دولت کارکردهای خود را از دست می‌دهد.
دوانی با اقتباس از ارسطو، عدالت را در سطح هستی و خالق آن می‌داند و آن را چنین تقسیم‌بندی می‌کند: قسمتی از عدالت این است که اقدام به اعمالی شود که حق عبودیت را ادا می‌کند. در این صورت لازم است بنده و عبد بهترین طریق بندگی و سلوک را به کارگیرد. قسم دیگر آن است که مرتبط با روابط با همنوعان خود در جامعه است. مانند تعظیم سلاطین و تکریم علما و صاحبان دین و شریعت و ادای امانات و رعایت انصاف در معاملات؛ قسم سوم، ادای حقوق اسلاف و گذشتگان است، حقوقی چون پرداخت دیون، عمل به وصایای آنها و رد مظالم برای آنها. دوانی با عین هم تلقی کردن حکمت و شریعت، روایتی از پیامبر(ص) نقل می‌کند که همه اقسام عدالت را شامل است: «التعظیم لامر الله و الشفقه علی خلق‌الله تعالی»(۲)
رعایت عدالت یا در امور متعلق بین عبد و حق تعالی است یا در امور متعلق بین فرد با همنوعان خود. به نظر دوانی، شریعت حق محمدیه بر تمام تفاصیل حکمت عملی احاطه دارد و اگر حکمت عملی ناظر به جریان عدالت در رفتار و اعمال افراد است احکام شریعت نیز با تفصیل و براساس عدالت جاری شده است.(۳)
دوانی اعتبارات عدالت را در امور مختلف می‌داند و در هر یک عدالت به‌گونه خاصی متعین می‌شود. او عدالت را در اموری که اصل و ملاک در آنها انتظام امور معاش است به سه قسم تقسیم می‌کند: یکی، متعلق به تقسیم اموال و کراماتی چون هبه و انعام است؛ دومی متعلق به معاملات و معارضات است؛ سومی، متعلق به امور تربیت و تأدیبات افراد و تدبیر امور آنها مانند تعلیمات و تعزیرات و حدود است. وی معتقد است در امور فوق چون رعایت اعتدال و حد وسط ـ که مطلوب فیلسوف است ـ بسیار مشکل است، لازم است که به حدود و احکام شریعت رو آورد؛ چرا که حکمت بالغه و کامله الهی هر چیز را به مقتضای عدالت تعیین کرده است.(۴)
دوانی حاصل جریان عدالت در همه اجزای دولت و حکومت و جامعه را پیدایش اعتدال و انتظام و دوری از افراط و تفریط می‌داند و معتقد است چنین اعتدالی با اجرای احکام شریعت به دست می‌آید و به تبع سبب ثبات و پایداری دولت خواهد بود. سبب دیگری را که دوانی عامل ثبات و پایداری و استحکام دولت می‌داند، وجود الفت و اتحاد و همیاری میان افراد جامعه است. به نظر او، دولتی که در آن میان افراد جامعه و دولت، اتفاق و همدلی و طریقه عدالت باشد دارای استحکام و ثبات و پایداری و نیز رشد و تعالی پایدار خواهد بود. «به تجربه معلوم شده که هر دولتی تا میان اصحاب آن موافقت بوده و سلوک سیرت عدالت می‌‌نموده‌اند در تزاید بوده.»(۵)
مولفه مهم دیگری که دوانی آن را سبب حفظ و بقای دولت می‌داند، وجود منازعه و اختلاف میان دشمنان دولت از بیرون است، زیرا اگر میان دشمنان اختلاف و منازعه باشد، آنان به شر یکدیگر مشغول شده و دولت از آسیب‌های آنان مصون می‌ماند.


آفاق
شهاب زمانى

مفهوم‌شناسی، ارکان و اصول دموکراسی
دموکراسی یکی از دغدغه‌های مهم جوامع بشری امروزی است که پرداختن به آن به‌عنوان یک ضرورت مطرح است. اما دموکراسی باوجود شهرتی که داشته، همواره یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات تاریخ بوده است. دموکراسی در عین حال از مبهم‌ترین واژگان سیاسی اجتماعی نیز به شمار می‌آید؛ چراکه اختلافات فراوانی درباره معنا و مفهوم دموکراسی و نیز انواع آن وجود داشته است، به‌گونه‌ای که به سختی می‌توان به زبان مشترکی در زمینه دموکراسی دست یافت. این اختلافات به گونه‌ای است که در عصر حاضر که دموکراسی به عنوان یک ارزش در افکار عمومی تلقی شده است حتی نظام‌های دیکتاتوری و استبدادی نیز از دموکراسی داد سخن به میان آورده‌اند. بنابراین لازم است پیرامون این مفهوم مهم در سلسله مقالاتی که تلاش خواهیم کرد در این ستون برای بازاندیشی در مفهوم، گستره و ابعاد، ارکان، انواع و مولفه‌های دموکراسی حضورتان تقدیم کنیم، بیشتر آشنا شویم.

مفهوم‌شناسی دموکراسی
از حیث مفهوم‌شناسی لغوی، دموکراسی از واژه (demokratian) یونانی گرفته شده است که خود ترکیبی از demos به معنی مردم و kratein یعنی حکومت کردن است. به این ترتیب دموکراسی یعنی حکومت به وسیله مردم.(۱) در تعریف دموکراسی آمده است که مردم در آن حکومت می‌کنند یا اینکه یک روش حکومت کم خطا است که مردم در آن قدرت اصلی هستند. اما مفهوم دموکراسی که فراتر از شکل حکومتها است به نوعی به ارزش اجتماعی و فرهنگی باز می‌گردد که در درجه اول به باور یک جامعه مربوط است.
به لحاظ نظری نیز میان اندیشمندان مختلف پیرامون دموکراسی تفاوت‌های فراوانی وجود داشته و هر کسی تلاش کرده است تا دیدگاه‌های خود را بر دموکراسی تحمیل کند، به گونه‌ای که دموکراسی را بر اساس مبانی نظری خود به تفسیر در آورده است، اما با این حال آنچه مسلم است این است که آنچه به نام دموکراسی در سطح جهان وجود خارجی پیدا کرده است و در حال حاضر نیز موجود است غیر از دموکراسی مطلق به معنای مردم‌سالاری واقعی است؛ چراکه دموکراسی مطلق عبارت است از شرایطی که در آن تمامی مردم یک جامعه به‌طور یکسان حق مشارکت در تعیین سرنوشت خود و اظهار نظر در تمامی امور مربوط به جامعه خود را آن هم به‌صورت مستقیم داشته باشند و این در حالی است که در عمل چنین کاری نه امکان‌پذیر است و نه تاکنون چنین اتفاقی در تاریخ افتاده است و حتی دموکراسی یونان باستان که گاه ادعا می‌شود از نوع دموکراسی مستقیم بوده است چنین ویژگی را نداشته است؛ چراکه برای نمونه در آتن دوران باستان بردگان اکثریت جمعیت را تشکیل می‌دادند [حدود پنج برابر ساکنان اصلی آتن را بردگان تشکیل می‌دادند] اما حقوق شهروندان را نداشتند و جزئی از مردم نبودند.(۲) و یا در همین کشور اساساً زنان حق هیچ‌گونه مشارکت سیاسی نداشتند بنابراین فقدان یکی از شرایط دموکراسی مطلق آن را از جنبه مطلق بودن خارج می‌سازد.

ارکان دموکراسی
یا نقاط مشترک دموکراسی‌ها
برای ممانعت از اینکه هر حکومتی ولو غیردموکرات و دیکتاتور خودش را دموکرات ننامد، دانشمندان تلاش کرده‌اند تا با مطالعه انواع دموکراسی در سطح جهان نقاط مشترک دموکراسی را به دست آوردند که ارکان دموکراسی محسوب شده و در نتیجه هر دولتی که حداقلی از این شرایط را دارا باشد می‌تواند صفت دموکراتیک را بر خود بگذارد. به‌طور کلی دانشمندان از دو اصل به عنوان اصول مادر دموکراسی یاد کرده‌اند که عبارتند از:
الف ـ نظارت همگانی بر تصمیم‌گیری جمعی؛
ب ـ داشتن حق برابر در اِعمال این نظارت.
هر اندازه که این دو اصل در تصمیم‌گیریهای یک اجتماع بیشتر تحقق یابد، آن اجتماع دموکراتیک‌تر خواهد شد.(۳)
اما به صورت جزئی‌تر این اصول عبارتند از:
1 ـ اصل رضایت (قبول عامه): مفهوم رضایت و پذیرش شهروندان در تبعیت از حکومت و حاکمان، از عناصر اساسی در فلسفه سیاسی دموکراسی است و این اصل حتی از نظر اندیشه سیاسی اسلامی و به‌ویژه در نظام سیاسی ولایت فقیه مورد توجه قرار گرفته است و بر طبق آن با وجود اینکه منشأ مشروعیت نظام سیاسی از جانب خداوند متعال است؛ اما برای تحقق عملی حکومت نیاز به عنصر مقبولیت عمومی مردم وجود دارد.
2 ـ اصل حاکمیت ملّی و مشارکت عمومی: مقصود آن است که سازمان‌ها و تصمیمات حکومت، مستند به رأی مردم باشد و به شخص معیّن و یا طبقه حاکمه متّکی نباشد؛ یعنی حاکمیت و سیادت از آنِ تمامی مردم است و مردم با انتخاب نماینده و نظارت بر عملکرد او، از هرگونه انحصار در روند تصمیم‌سازی و چیرگی گروه و فکر خاص جلوگیری می‌کنند. این از اصول دموکراسی است، که در واقع تمام اصول و مؤلفه‌های دیگر، جلوه‌های جزئی‌تر آن هستند.
3 ـ اصل برابری: شهروندان کشور باید در برابر قانون یکسان و برابر باشند. این برابری می‌تواند از حدود سیاسی خارج شده و معنای درجه‌ای از برابری در فرصت‌ها در همه زمینه‌ها (اقتصاد، آموزش و پرورش و...) را به خود بگیرد. در هر صورت اصل تساوی شهروندان در برخورداری از حقوق شهروندی یکی از اصول زیربنایی همه انواع دموکراسی‌ها است.
4 ـ درجه‌ای از آزادی: آزادی گفتار، نوشتار، اجتماع، دادخواهی و آزادی عقیده و ایمنی از تعدی خودسرانه دولت ازجنبه‌های مختلف آزادی هستند.
5 ـ حاکمیت قانون: این اصل شالوده و نگهدارنده آزادیها و حقوق فردی است. حکومت قانون می‌تواند محدوده و مرز آزادی فرد را با توجه به برخی امور که به اساس آزادی و دموکراسی لطمه‌ای وارد نکند محدود کند. بدون قانون، اساس آزادی نیز در معرض تهدید و نابودی است.
6 ـ حاکمیت مردم (حاکمیت اکثریت): اصل حاکمیت مردم از اصول مادر دموکراسی است که در واقع تمام اصول و مولفه‌های دیگر جلوه‌های جزئی‌تر آن هستند. البته دموکراسی سیاسی در واقع و در مقام عمل به معنای حاکمیت اکثریت یا نصف به علاوه یک خواهد بود.
7 ـ حق شهروندی: شهروند فردی است که در رابطه با یک دولت در نظر گرفته می‌شود که از سویی برخوردار از حقوق مدنی است و از سوی دیگر مکلف به انجام تکالیفی در برابر دولت است. شأن شهروندی از مفاهیم اساسی زندگی دموکراتیک محسوب می‌شود.
8 ـ سیستم نمایندگی: هیئت نمایندگان بایستی حق قانونگذاری، حقّ رأی در مورد مالیاتها، نظارت بر بودجه، حق استیضاح و پرسش از تصمیمات دولت را داشته باشد.(۴)
بنابراین امروزه با در نظر گرفتن این اصول می‌توان هر دولتی را که واجد حداقلی از این ویژگی‌ها باشد دولت دموکراتیک نامید، هر چند ممکن است برخی نظریه‌پردازان غربی که به غلط خود را مرجع تفسیر علوم می‌دانند و دموکراسی را بر طبق مبانی نظری خویش تعریف می‌کنند آن را دموکراتیک ندانند.
* پی‌نوشت‌ها در دفتر نشریه موجود است.


اصطلاحات

رهیافت میان‌رشته‌ای
رهیافت میان‌رشته‌ای در اصل برنامه پیشگیری و درمان تحویلی‌نگری و نیز برنامه حفظ جهان‌شمولی ره‌آوردهای علوم در عین پذیرفتن مبانی پست‌مدرنیستی، به‌ویژه نظریه زمینه‌مندی معرفت و کثرت‌گرایی معرفتی است. ممیز اصلی رهیافت میان‌رشته‌ای، در الگوی پژوهشی اثربخش آن است. مطالعه میان‌‌رشته‌ای در موضوع مقاله حاضر، عبارت از اخذ روی‌آوردهای متنوع درون‌دینی و برون‌دینی مبتنی برالگوهای تعریف شده زیر است:
یک) الگوی تلفیق انسجام‌گرایانه؛ در این الگو، محقق نظر به ره‌آوردها (و نه‌ روی‌آوردها) دارد و ره‌آوردهای علوم مختلف و رهیافت‌های گوناگون را مورد اقبال قرار می‌دهد و سعی می‌کند آنها را با نقد به وسیله همدیگر به نحوی سازگار تلفیق دهد. این تلفیق، قرائت یک ره‌آورد بر اساس ره‌آوردهای دیگر نیست، بلکه تلاشی است برای دستیابی به نظریه‌ای جامع که متضمن همه ابعاد قابل‌قبول در رهیافت‌های مختلف باشد. امروزه نزد کسانی که به مطالعات روان‌شناسی دینی می‌پردازند، این شیوه رواج فراوان دارد و در مطالعات اندیشه سیاسی دینی نیز می‌تواند موثر افتد.
دو) الگوی چالش روی‌آوردها؛ در الگوی دیالکتیکی، محقق به روی‌آوردها (و نه ره‌آوردها) می‌نگرد و برای دستیابی به فرادیدگاه‌، روی‌‌آوردهای متنوع را به چالش می‌گیرد. البته خود محقق در چالش بین رشته‌ها و رو‌ی‌آوردها طرف دعوا قرار نمی‌گیرد، بلکه با ضوابط خاصی چالش را هدایت می‌کند. همدلی (و نه وابستگی متعهدانه) با همه روی‌آوردها، شرط هدایت چالش است. فهم زبان رشته‌ها و برخورداری از سعه‌صدر و تسامح، دو شرط این همدلی است. ره‌آورد چالش بین رشته‌ها، دیدگاه تلفیقی جامع‌نگر نیست، بلکه اخذ روی‌آورد ژرف‌نگری است که چشم محقق را به ابعاد پنهان مسئله بینا می‌سازد. رهیافت ملاصدرا فیلسوف متأله و حکیم متعالیه در حل بسیاری از مسائل مورد مطالعه خویش، چالش روشمند بین رهیافت‌های مشایی، اشراقی، کلامی، عرفانی، تفسیری و مانند آن بوده است. نکته‌ای که لازم است در جمع‌بندی روش‌شناسی مطالعات سیاسی اسلام به‌ویژه در حوزه اندیشه سیاسی اسلام گفته شود این است که مطالعه و تتبع در این حوزه، محتاج اخذ رهیافت درون‌دینی است، اما حصر توجه به آن، آسیب‌زا است. گرایش رایج در دهه‌های اخیر این است که از رهیافت‌های مختلف اقبال می‌گردد، اما محتاج الگوی پژوهشی خاصی است. اقبال از رهیافت‌های مختلف می‌تواند بدون الگو باشد و به التقاط بینجامد و می‌تواند به دلیل الگوی تحویلی‌نگری به حصرگرایی نقابدار برگردد. دو الگوی تلفیق انسجام‌گرایانه ره‌آوردها و چالش بین روی‌آوردها، می‌تواند مطالعات میان‌رشته‌ای را در دستیابی محقق به اندیشه سیاسی اسلام به میان آورد.


 

صفحه 9 تاريخ  


 

آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی بر مبنای وصیت‌نامه امام خمینی(ره)
وابستگی به بیگانگان

تهیه و تنظیم: سید مهدی حسینی

«استقلال و آزادی» یکی از شعارهای راهبردی و اساسی و از مطالبات جدی ملت انقلابی و مبارز ایران بود و هست و هرگونه خدشه به آن زمینه خطر وابستگی و آسیب‌های دنباله‌دار آن را فراهم خواهد کرد، بر مبنای وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(ره) در این رابطه نکات مهم و برجسته‌ای وجود دارد که به ناگزیر باید مختصر به بخشی اشاره کرد. امام راحل مکرر در بیانات و رهنمودها بر این موضوع تکیه کردند، چراکه خطر وابستگی در ابعاد گوناگون آن همواره وجود داشته است. در مباحث پیشین تحت عنوان خودباختگی فرهنگی بحثی فشرده ارائه شد و درباره وابستگی فکری و فرهنگی به کشورهای استکبار جهانی مطالبی را یادآور شدیم و از آن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه یاد کردیم، به تعبیر امام راحل وابستگی فکری و فرهنگی از موانع استقلال به شمار می‌رود، هرچه ضریب وابستگی بیشتر شود طبیعتاً ضریب استقلال کاهش می‌یابد یا ضعیف‌تر می‌شود. بنابراین هرگونه غفلت، خیانت نسبت به مطالبات انقلابی مبارزان که جان خود را فدا کرده‌اند تلقی می‌شود. در این رابطه امام راحل در وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی‌شان ضرورت هوشیاری را متذکر شده‌اند، چراکه با هرگونه غفلت قطعاً روند اداره کشور در معرض خطر آسیب‌ها قرار خواهد گرفت.
وصیت‌نامه
«وصیت من به وزرای خارجه در این زمان و زمان‌های بعد آن است که مسئولیت شما بسیار زیاد است، چه در اصلاح و تحول وزارتخانه و سفارتخانه‌ها و چه در سیاست خارجی حفظ استقلال و منافع کشور و روابط حسنه با دولت‌هایی که قصد دخالت در امور کشور ما را ندارند و از هر امری که شائبه وابستگی با همه ابعادی که دارد به‌طور قاطع احتراز نمایید و باید بدانید که وابستگی در بعضی امور هر چند ممکن است ظاهر فریبنده‌ای داشته باشد یا منفعت و فایده‌ای در حال داشته باشد لکن در نتیجه ریشه کشور را به تباهی خواهد کشید و کوشش داشته باشید در بهتر کردن روابط با کشورهای اسلامی و در بیدار کردن دولتمردان و دعوت به وحدت و اتحاد کنید که خداوند با شما است و وصیت به ملت‌های کشورهای اسلامی است که انتظار نداشته باشید که از خارج کسی به شما در رسیدن به هدف که آن اسلام و پیاده کردن احکام اسلام است کمک کند. خود باید به این امر حیاتی که آزادی و استقلال را تحقق می‌بخشد قیام کنید و علمای اعلام و خطبای محترم کشورهای اسلامی دولت‌ها را دعوت کنند که از وابستگی به قدرت‌های بزرگ خارجی خود را رها کنند و با ملت خود تفاهم کنند. در این‌صورت پیروزی در آغوش خواهند کشید.»
زیر بار مکتب بیگانه نرفتن
حفظ شرافت انسانی وابسته به حق حیات انسان‌ها است و هر ملتی که از خود مکتبی مستقل و استقلال فکری داشته باشد و زیر بار مکتب‌های بیگانه نرود، حق حیات دارد و هر ملتی که مکتب نداشته باشد و بخواهد مکتبش را از بیگانه بگیرد ناچار تن به بردگی بیگانه خواهد داد و همان خواهد شد که در مباحث پیش از آن به فرهنگ خودباختگی یاد کردیم و این آسیب موجب نگرانی بسیاری از بزرگان انقلاب بوده و هست که حضرت امام در وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی‌شان بسیار مورد تأکید قرار دادند و استاد شهید مطهری در این‌باره بحثی ارائه کرد و گفت: «به‌دلیل همین نگرانی‌‌هاست که من روی مسئله استقلال و بالاخص استقلال مکتبی زیاد تکیه دارم. ما اگر مکتب مستقل خودمان را ارائه نکنیم، حتی با اینکه رژیم را ساقط کرده‌ایم و حتی با این فرض که استقلال سیاسی و استقلال اقتصادی را به‌دست آوریم، اگر به استقلال فرهنگی دست نیابیم، شکست خواهیم خورد و نخواهیم توانست انقلاب را به ثمر برسانیم.»
استاد شهید مطهری در ادامه مباحث خود تأکید می‌کند: «ما باید نشان بدهیم جهان بین‌المللی، نه با جهان‌بینی غرب منطبق است و نه با جهان‌بینی شرق و به هیچ کدام‌شان وابسته و محتاج نیست. این چه بیماری است که حتی جهان‌بینی اسلامی را می‌خواهد با جهان‌بینی‌های بیگانه تطبیق بدهد.»
بنا بر رهنمود حضرت امام خمینی(ره) که فرمودند: «ما می‌خواهیم زندگی فقیرانه داشته باشیم ولی آزاد و مستقل باشیم، ما این پیشرفت و تمدنی که دست‌مان پیش اجانب دراز باشد را نمی‌خواهیم، ما تمدنی را می‌خواهیم که بر پایه شرافت و انسانیت استوار باشد و بر این پایه صلح را حفظ نماید.»
سرمایه‌داری وابسته برنامه کشورهای استعمارگر
از گذشته‌های دور در تاریخ معاصر ایران و جهان وابسته کردن سرمایه‌های داخلی به خارج از برنامه‌های تنظیم شده و راهبردی کشورهای استعمارگر در جهان معاصر بوده و هست. هرگونه تحول و انقلاب و اصلاحی هم که در کشورها رخ می‌دهد یکی از اهرم‌های فشارشان تحریم و ایجاد محدودیت استفاده از آن وابستگی‌ها و سرمایه‌های وابسته به آنها است و با ترفندهای گوناگون وارد عمل می‌شوند تا کشورهای استقلال‌طلب، یا در حال توسعه را به هر نحو ممکن به سرمایه‌داری‌شان وابسته نگه دارند. از همان گذشته‌های دور تاکنون کشورهای استعمارگر تلاش کرده و می‌کنند با خرید مواد خام و فروش تولیدات‌شان جلوی رشد و پیشروی کشورهای تحول‌خواه را بگیرند. یا با ترفندهایی که به کار برده‌اند برنامه‌ریزی و کوشش کرده‌اند همواره خودشان تأمین‌کننده نیازمندی‌های ملت‌ها و کشورها باشند تا از هر گونه رشد سرمایه‌داری مستقل در کشورها جلوگیری شود و در تاریخ معاصر ایران تاکنون همواره این سیاست دنبال شده و می‌شود. چون خواست آنها این بوده و هست و راه برون‌رفت ایران و کشورهای اسلامی همانا عمل به رهنمودهای امام راحل است که فرمود: «ما باید خودمان، [قدرت] را از دیگران، از غیر خود مأیوس کنیم و بگوییم آنها هیچ و با اتکای خدای تبارک و تعالی و قدرت ملی خودمان اسلامی خودمان کارهای‌مان را پیش ببریم و پیش می‌رود. این کارها منتهی بعضی‌های‌شان زود پیش می‌رود، بعضی‌های‌شان هم یک قدری دیرتر پیش می‌رود. باید ما عزم‌مان را جزم کنیم به اینکه نه دست‌مان را پیش آمریکا دراز کنیم نه پیش شوروی و نه پیش دیگران.»
قطع نگاه به بیرون
کشورهای استعمارگر همواره براساس دستگاه‌های تبلیغی و رسانه‌ای که داشته‌اند تلاش کرده‌اند با تحقیر و تضعیف تولیدات داخلی، «نگاه» مردم، جامعه، متخصصان، اهل علم و تحصیل و محققان را به خارج جذب کنند و این نوع و سبک کار بسیار به نفع کشورهای استعمارگر بوده و هست و در مقابل از آفت‌ها و آسیب‌های سنگینی است که گریبانگیر دستگاه‌ها و مجموعه‌های داخلی می‌شود. این وضعیت در جهان معاصر مرسوم شده است. حضرت امام(ره) همواره از این نوع وابستگی؛ اینکه نگاه ملت ایران به بیرون مرزها باشد که امکانات مصرفی و مورد نیاز از خارج وارد ایران شود، ابراز نگرانی کردند. امام راحل اعتقاد داشتند باور جوانان و مردم پر تلاش ایرانیان باید معطوف به داخل باشد، در واقع روح حاکم بر وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی امام این آموزه را ترویج می‌کند. ایشان در رهنمودهای متعدد دیگری فرمودند: «ما باید خودمان به فکر خودمان باشیم. در هر چیز باید خودمان به فکر خودمان باشیم و می‌توانیم، در امور بهداشتی و بهزیستی و اینها باید خودمان در فکر خودمان باشیم، منتظر نباشیم مثل سابق هی به خارج برویم و از خارج بیاوریم. باید توجه بکنیم و زحمت بکشیم...»
حضرت امام راحل(ره) در جمع گروهی از استادان دانشگاه هم همین موضوع را مورد اشاره و تأکید قرار دادند و فرمودند: «مبادا اساتید و معلمینی که به وسیله معاشرت‌ها و مسافرت به جهان به‌اصطلاح متمدن، جوانان ما را که تازه از اسارت و استعمار رهیده‌اند، تحقیر و سرزنش نمایند و خدای ناکرده از پیشرفت و استعداد خارجی‌ها بت بتراشند و روحیه پیروی و تقلید و گداصفتی را در ضمیر جوانان تزریق نمایند. به جای اینکه گفته شود که دیگران کجا رفتند و ما کجا هستیم، به هویت انسانی خود توجه کنند و روح توانایی و راه و رسم استقلال را زنده نگه دارند.» بنابراین امام راحل قطع نگاه به بیرون را خواستار بودند و این راه استقلال و خروج از وابستگی‌ها می‌دانستند.
القای ما نمی‌توانیم
موضوع دیگری که امام راحل در متن وصیت‌نامه و طی رهنمودهای متعدد دیگر به‌عنوان آسیب انقلاب اسلامی مورد عنایت قرار دادند القای «ما نمی‌توانیم» بود. شاید یکی از شاهکارهای حضرت امام(ره) در جهان معاصر مبارزه با این القای دشمن بود که به جامعه مسلمانان و ایرانیان تزریق کرده‌اند که «شما نمی‌توانید» و ما می‌توانیم برای‌تان انجام دهیم. امام(ره) این نکته اساسی را به‌خوبی درک کردند و نسبت به ترویج و توسعه آن در بین جوانان مسلمان و ایرانی تأکید ‌نمودند، رهنمود دادند و فرمودند: «عمده این است که شما دو جهت را در نظر بگیرید که من کراراً عرض کردم، یکی اعتماد به خدای تبارک و تعالی که وقتی که برای او بخواهید کار بکنید به شما کمک می‌کند. راه را برای شما باز می‌کند، در هر رشته که هستید راه‌های هدایت را به شما الهام می‌کند و یکی اتکال به نفس، اعتماد به خودتان، شما خودتان جوان‌هایی هستید که می‌توانید همه کارها را انجام بدهید، مخترعین ما می‌توانند در سطح بالا اختراع کنند، مبتکرین ما می‌توانند در سطح بالا ابتکار کنند به شرط اینکه اعتماد به نفس خودشان داشته باشند و معتقد بشوند که «می‌توانند» در رژیم سابق «نمی‌توانیم» را در بین همه قشرها شایع کردند به همه گفتند ما نمی‌توانیم و باید تواناها بیایند و به ما تعلیم بدهند، آنها هم که می‌آمدند تعلیم نمی‌دادند، شماها را وابسته می‌کردند....»
غل و زنجیر پرستیژ
از موارد دیگری که شائبه وابستگی را بسیار تقویت می‌کند گمان باطلی است که در بین جامعه رایج شده و اینکه پیشرفت‌ها و ترقیات متعلق به کشورهای استعمارگر است و از طرفی هم در داخل اندیشه و فکرشان در غل و زنجیر تیپ و نمایش‌های ظاهری است که از آن به «پرستیژ» نام برده می‌شود و این هم نوعی دیگر از خودباختگی‌ها است و از طرفی هم نوعی دیگر از وابستگی‌ها است، این «اسارت» انسان به پیشرفت و سیستم ماشینیزم غربی‌ها است، در حالی که وجود این روحیه و رفتار یکی از آسیب‌هایی است که موجب عقب‌ماندگی می‌شود و عامل بازدارنده‌ای است که استعمارگران نسخه آن را پیچیده‌اند و بسیاری از عناصر ضعیف‌النفس در همه جوامع گرفتار این آفت شده‌اند و در ایران هم از گذشته‌های دور رایج بوده و هست و خود این اعتنا کردن به وضعیت کشورهای اروپایی موجب شده بسیاری از جوانان خودشان را باور نکنند و نسبت به آینده ناامید باشند، فقط به ظاهر، تیپ، قیافه، کلاس و پرستیژ اهمیت بدهند، به این گمان که در فضای متوقی قرار گرفته‌اند. در حالی که گمانی باطل است و این از همان شائبه‌هایی است که امام راحل در وصیت‌نامه‌شان مورد تأکید قرار دادند و نوعی دیگر از ابعاد وابستگی است که یا استقلال مغایرت دارد.


از لابه لاي تاریخ

فخرفروشی شاه
معمول‌ترین وسیله دفاعی افراد خودشیفته، فخرفروشی است. فرد خودشیفته به واسطه عقده حقارت، فخرفروشی می‌کند و بدین وسیله تصور می‌نماید از ناتوانی خویش جلوگیری می‌کند و به دیگران می‌فهماند که نباید او را دست‌کم بگیرند.
«علم» تلگرافی را از اردشیر زاهدی به شاه می‌دهد که محتوای آن گزارشی بود از مقاله‌ای که در واشنگتن پست چاپ شده بود. در این مقاله، اظهار نظرهای مختلف شخصیت‌های مهم آمریکایی درباره ایران، گردآوری و ارائه شده بود. شاه به علم می‌گوید از او بپرسید چرا اینقدر به نوشته مطبوعات اهمیت می‌دهید؟ این مطالب چه به نفع ما باشد چه به ضرر ما کوچک‌ترین تفاوتی در نحوه اجرای سیاست ما نمی‌گذارد. فکر می‌کنید چه کسی ایران را به موقعیت شکوهمند فعلی‌اش رسانده؛ روزنامه‌نگاران خارجی یا خود من؟
در دوازدهم خرداد سال 1352 هـ .ش اسدالله علم برای تقدیم جزئیات سفر قریب‌الوقوع شاه و همسرش به حضور شاه می‌رود. شاه اسامی چند نفر از کسانی را که به عنوان ملتزمان رکاب پیشنهاد شده بودند، حذف می‌کند؛ از جمله امیر متقی، معاون اسدالله علم. علم به شاه اشاره می‌کند که امیر متقی تقریباً کلیه افراد مهم را در دولت و مطبوعات فرانسه می‌شناسد و ذکر می‌کند که حضور او در این سفر امتیاز محسوب می‌شود. ولی شاه در پاسخ علم می‌گوید: «این امتیازات دیگر به درد من نمی‌خورد. من دیگر آنقدر در دنیا مهم هستم که در فرانسه هم مثل همه جای دیگر پوشش خبری خوبی داشته باشم.»
در یکی دیگر از گفت‌وگوهایی که علم با شاه داشته، می‌توان از سخنان شاه، خودبزرگ‌بینی‌اش را درک کرد. شاه طی گفت‌وگویش با علم می‌گوید: «... مردم ایران امروز عاشق من هستند و هرگز به من پشت نخواهند کرد.»
غرور و خودبزرگ‌بینی شاه در مراسم تاج‌گذاری او نیز آشکار است. به جای آنکه توسط نماینده‌ای از سوی مردم تاج برسر خود بگذارد، خود تاج را برداشت و بر سر نهاد، در حالی که با این کار حداقل می‌توانست به صورتی نمادین نشان دهد که علاوه بر مقام موروثی، منتخب ملت نیز هست.
عدم تعادل و خودپسندی شاه او را به عظمت‌طلبی و همراه آن تکبر و تحقیر سوق داد. در سال1973 م (1352 هـ .ش)، شاه حکومت خود را به عنوان تمدن بزرگ معرفی ‌کرد. در سال 1974 م (1353هـ .ش) در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت: «در ایران آنچه به حساب می‌آید، یک واژه جادویی است و این واژه شاه است.»
وجه دیگری از عظمت‌طلبی شاه هنگامی خود را آشکار ساخت که در سال 1976م برابر با سال 1355هـ .ش، به مناسبت پنجاهمین سالگرد بنیانگذاری سلسله پهلوی تقویم ایرانیان را رسماً تغییر داد. سال 1355 هـ .ش به یکباره به 2535 شاهنشاهی تبدیل شد. در سال‌های اوج عظمت پهلوی، شاه اصطلاح جدید فرماندهی را به کار برد و خود را فرمانده نامید: «من به عنوان فرمانده این پادشاهی جاودانی با تاریخ ایران پیمان می‌بندم که این عصر طلایی نو به پیروزی کامل خواهد رسید و هیچ قدرتی در روی زمین قادر نخواهد بود در مقابل پیوند آهنین میان شاه و ملت بایستد.»


حكایت زمانه

نامه‌اي پيامبرگونه براي ثبت در تاريخ
حضرت امام خميني(ره) طي پيامي خطاب به رهبر شوروي، فروپاشي و رفتن کمونيست به موزه‌هاي تاريخ را در تداوم سياست‌هاي مادي‌گراي شوروي پيش‌بيني کرده بود. «مرضيه حديدچي» معروف به طاهره دباغ، يکي از افراد گروهي است که نامه حضرت امام(ره) را به گورباچف ابلاغ کرد.
هيئت اعزامي از سوي امام خميني(ره) به سرپرستي آيت‌‌الله جوادي آملي ۱۱ دي ماه سال ۱۳۶۷، برای ابلاغ پيام امام خميني به گورباچف، راهي مسکو شدند تا با ابلاغ اين پيام جهان کمونيسم را به پذيرش اسلام دعوت کنند. خانم دباغ خاطرات جالبي از اين سفر دارد که در ادامه بخشي از اين خاطرات را مي‌خوانيد:
«... حاج احمدآقا فرمودند که حضرت امام‏ نامه‏‌اى براى آقاى گورباچف دارند و از بين خانم‌ها شما انتخاب شده‌ايد و همچنين آيت‏‌الله جوادى آملى و آقاى جواد لاريجانى انتخاب شده‏‌اند؛ آماده باشيد تا هر زمان که حضرت امام(ره) فرمودند، اين پيام را براى آقاى گورباچف ببريد.
فردا به اتفاق آيت‌‌الله جوادى آملى و دکتر لاريجانى به فرودگاه رفتيم. مرحوم حاج‌احمد آقا هم در فرودگاه حضور داشتند و با همان مزاح هميشگي‌شان فرمودند وصيت‌نامه‌هاي‌تان را هم بنويسيد و برويد.
پس از پرواز هواپيما نماز ظهر را خوانديم و غذا خورديم و سپس آيت‌الله جوادي آملي نامه را دادند که ما بخوانيم. وقتي نامه را خوانديم، ديديم اصلاً نامه حال و هواي ديگري دارد و نامه‌اي نيست که مثلاً درخواستي شده باشد، اما اين نامه در رابطه با خدا و پيغمبر و انسانيت و اين مسائل است و ربطي به مسائل مملکتي و دفاع مقدس ندارد.
پس از قرائت نامه احساس کردم افتخار بزرگى نصيب بنده شده است؛ همه دل‏نگرانى که در وجود من بود، رفع و ذهن‌مان از همه بافته‏‌هاى قبلى پاک شد و در واقع احساس عزّتى به ما دست داد که حامل نامه چنين مرد بزرگى هستيم.
وقتى به شوروى رسيديم، تعدادى به استقبال آمدند. مسئول تشريفات خود آقاي گورباچف به استقبال ما آمده بود. احساس کردم اين بنده خدا وقتي چشمش به چادر من و عباي آيت‌الله جوادي آملي افتاد، قدري هول شده بود و نمي‌دانست که چه خبر است؟ به هر حال سوار ماشين شديم و ما را به نزديک کاخ کرملين به جايى که ميهمانان مهم در آنجا اسکان داده مى‏‌شدند، بردند.
صبح که عازم جلسه با گورباچف شديم، پس از ورود به کاخ آقاي گورباچف، هيچ بازديد بدني از ما صورت نگرفت و خيلي محترمانه برخورد کردند تا به اتاق گورباچف رفتيم.
امام(ره) فرموده بودند که نامه ابلاغ شود، نه اينکه داده شود و ما برگرديم، بنابراين آيت‏الله جوادى آملى شروع به خواندن نامه کردند. ايشان مي‌خواندند و آقاي لاريجاني به انگليسي ترجمه مي‌کرد و انگليسي ايشان را هم مترجم آقاي گورباچف به روسي ترجمه مي‌کرد. آقاي گورباچف به صندلي تکيه کرده بود و بعضي جاهاي نامه با تعجب گوش مي‌کرد.
برخي جاها او (گورباچف) به شدت برافروخته مي‌شد. يکي دوتا سوال نوشته بود که پس از اتمام نامه از آقاي جوادي آملي سوال کرد: امام(ره) ما را دعوت به اسلام کرده، آيا ما هم مى‌‏توانيم امام(ره) را به کمونيسم دعوت کنيم؟ که آيت‌الله جوادي آملي خيلي سنگين و بدون مکث جواب‌شان را دادند و ايشان قدري در فکر فرورفتند.
آيت‌الله جوادي آملي فرمودند شما فرض را اينجور نگذاريد که امام(ره) شخص شما را مورد خطاب قرار داده، حضرت امام(ره) مسئله‌اش مسئله امت‌ها و ملت‌هاست که سال‌هاست تحت سيطره کمونيسم هستند و جرئت ندارند صداي‌شان را بلند کنند و حالا که شما گامي را برداشته‌ايد، دارند نصيحت مي‌کنند که شما گام‌تان را تا انتها برسانيد.
آقاى گورباچف گفتند که امام در جايي در مورد افرادي که تحت ظلم هستند، صحبت کرده‌اند؛ آيا اين دخالت در مسائل حکومت‏‌ها نيست؟ که آقاى جوادى آملى هم پاسخ دادند از اينجا که نشسته‏‌ايم تا هفت طبقه زير زمين متعلق به شوروى است، هفت طبقه آسمان هم متعلق به شوروى است. مسئله دخالت در آب و خاک نيست. انسان‏‌ها مال کسى نيستند که کسى دخالت کند، انسان‌ها وراي اين حرف‌ها هستند و امام در رابطه با انسان و انسانيت سخن مي‌گويند... گورباچف به اين موضوع علاوه بر آنکه نتوانست جواب بدهد، چهره‏‌اش هم سرخ شد و ديگر سوال بعدي‌اش را نپرسيد.
سرانجام قرائت نامه تمام شد و ما بلند شديم که خداحافظى کنيم. از کاخ کرملين که بيرون آمديم، سوار ماشين شديم و به فرودگاه آمديم، چون حضرت امام فرموده بودند که اين هيئت جايي نرود و فقط نامه را ابلاغ کند و بازگردد و هيچ بازديدي نداشته باشد. ما هم نماز ظهر را در فرودگاه به صورت دسته‌جمعي خوانديم و به ايران برگشتيم. منظره آن نماز جماعت هم عجيب بود و عده زيادي در فرودگاه براي تماشا ايستاده بودند.
چند روز بعد از بازگشت حضرت امام ما را براي ارائه گزارش احضار کردند. سوالاتي داشتند و آقايان پاسخ دادند. ايشان فرمودند که عکس‌العمل‌هاي نامه را کدام يک از شما توجه داشتيد؟ که عرض کردم بنده چون بيننده بودم، دقت مي‌کردم، آنجا که بحث از مظلومي بود که در کشور شوروي تحت ستم باشد، مطرح شد، براي گورباچف بسيار سنگين بود و ديگري جايي که فرموده بوديد، اهل علم‌تان را بفرستيد بيايند در قم با علماي ما مباحثه کنند، براي‌شان خيلي سنگين بود و تکان خوردند. حضرت امام چهره‌شان قدري باز شد و اظهار رضايت کردند.»


امام در گذر زمان 177

پیام تبریک آیت‌الله اراکی
پس از رحلت امام خمینی(ره) بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی مسئولان نظام، مردم و نهادها خلأهایی را در اداره کشور احساس می‌کردند که در همان زمان بموقع برطرف شد، اشاره شد اولین آن، انتصاب آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای بود که به زعامت و رهبری نظام منصوب شدند که پیرو آن، گروه گروه مجموعه‌ها، نهادها و مردم با او بیعت می‌کردند و همچنین از ناحیه علما و مراجع تقلید و فقها مورد حمایت قرار می‌گرفتند، نکته مهم دیگر اقدام آیت‌الله‌العظمی اراکی بود که فتوای تقلید از میت را جایز دانستند و این مسئله در همان ایام مورد بحث و گفت‌وگوها قرار گرفت و به کسانی که از امام راحل تقلید می‌کردند اطمینان بخشید. اقدام دیگر آیت‌الله‌العظمی اراکی که نقش تعیین‌کننده در تداوم روند نظام و انقلاب داشت، پیام تبریک ایشان برای انتصاب مقام معظم رهبری بود که متن آن به این شرح بود.
بسم‌الله الرحمن الرحیم
«خدمت جناب مستطاب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران ـ دامت افاضاته ـ
ضمن ابراز تسلیت در مورد فقدان اسفناک و ضایعه جبران‌ناپذیر رحلت مرحوم آیت‌الله‌العظمی امام خمینی ـ طاب ثراه ـ که حقاً مجددالمذهب در قرن حاضر می‌باشند، اعلام می‌دارد انتصاب شایسته جنابعالی به مقام رهبری جمهوری اسلامی ایران مایه دلگرمی و امیدواری ملت قهرمان ایران است. شکی نیست که در موقعیت حساس کنونی حفظ نظام جمهوری اسلامی که از اهم واجبات شرعی است متوقف بر این امر مهم می‌باشد. اینک اینجانب با ابتهال و تضرع به درگاه ربوبی و با استغاثه به ناحیه مقدس حضرت ولی‌عصر(عجل‌الله‌تعالی فرجه‌الشریف) دوام تأییدات و توفیقات آن جناب را در انجام این مسئولیت سنگین خواستارم. بدیهی است در متشابهات امور شرعیه و مسائل مهم مملکتی مشورت با مراجع عظام و علمای اعلام ره‌گشای همه خواهد بود، امیدوارم همچون گذشته دست غیبی آن حضرت مکر شیاطین و نقشه اجانب را نقش بر آب فرموده و آن جناب را یار و یاور باشد. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته. الاحقر محمدعلی العراقی، ۶ ذی‌القعده ۱۴۰۹.»
آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به این پیام چنین مرقوم فرمودند:
بسم‌الله‌الرحمن الرحیم
« محضر شریف مرجع بزرگوار آیت‌الله‌العظمی آقای اراکی (دامت برکاته العالیه)
تلگرام تسلیت آن حضرت به مناسبت ارتحال رهبر کبیر انقلاب، حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خمینی(قدس‌الله نفسه‌الزکیه) که حقاً ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر و ثلمه‌ای بزرگ بود، عز وصول بخشید و موجب تسلا و سپاس گردید. از تعبیرات محبت‌آمیز و ادعیه زاکیه آن جناب نسبت به این جانب و توصیه صوابی که فرموده‌اید صمیمانه سپاسگزارم.»
اینجانب با استمداد از تفضلات و توفیقات الهی و با توسل به ذیل عنایات حضرت ولی‌عصر (ارواحنا فداه و عجل‌الله تعالی فرجه) تصمیم قاطع دارم که در جهت تحقق اهداف مقدس اسلامی و استقرار کامل حاکمیت شرع مبین که آرزو و راه و وصیت رهبر فقید و عزیزمان است تمامی تلاش ممکن را به کار برده و همه نیروها را در آن راه بسیج نمایم. از آن جانب تقاضا دارم که این جانب را همواره مشمول دعوت زاکیه خود قرار دهید. (۲۱/۳/۱۳۶۸)، ۷ ذی‌القعده ۱۴۰۹، سیدعلی خامنه‌ای»


مجالس شوراي اسلامي 66

«خط آشوب»، آن روي سکه «خط تحريم» انتخابات
با شکست فتنه‌گران در اولين گام از سناريوي تحريم انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و افزايش آمار داوطلبان ثبت‌نام کرده براي انتخابات، نگراني‌ها بر اردوگاه فتنه‌گران بيش از پيش سايه افکنده بود. اين جريان که گمان مي‌کرد خواهد توانست از اقبال نامزدها براي ثبت‌نام در انتخابات بکاهد، ناباورانه مشاهده کرد که اکثريت نمايندگان اقليت مجلس بدون توجه به اين سناريو و با جدا کردن صف خود از تحريم‌کنندگان بار ديگر در صف نامزدهاي انتخابات نهم قرار گرفتند. ضمن آنکه به سادگي نسل جديدي از تحصيل‌کردگان کشور جاي خالي جريان افراطي و ساختارشکن جريان دوم خرداد را نسبت به انتخابات گذشته پر کرده و سناريوي تحريم را در اولين گام بر زمين زدند. اين مسير نويدبخش انتخاباتي باشکوه بود که باحضور حداکثري ملت برگزار می‌شد و تنها روسياهي را براي تحريم‌کنندگان باقي می‌گذاشت. همين شرايط ايجاد شده و پيش‌بيني اوليه کافي بود تا اردوگاه فتنه را به تلاطم افکنده و آنان را وادار کند تا با اقدامي ناشيانه، سناريوي جدیدي را به ظاهر آغاز کنند.
سناريوي جديد با انتشار خبري کوتاه در پایگاه خبری ضدانقلابي جرس کليد خورد که عنواني اين‌چنين يافته بود: «امکان‌سنجي سبزها براي بازگشت دوباره به خيابان!» نويسنده آن مدعي بود که «هسته‌هاي اجتماعي جوانان سبز در حال امکان‌سنجي بهترين روز براي به راه انداختن دوباره تظاهرات خياباني هستند. منابع نزديک به شوراي هماهنگي راه سبز اميد در تهران از بررسي گزينه‌هاي مختلف براي تداوم جنبش خبر مي‌دهند. در ميان اين گزينه‌ها تجمعات خياباني نيز مورد بررسي است. سه گزينه ۱۹ دي، ۲۵ بهمن و ۱۲ اسفند به‌عنوان بهترين زمان تجمع مسالمت‌آميز خياباني روي ميز است.»
اين ادعا بيشتر به يک بلوف سياسي براي خروج از سايه «شکست سناريوي تحريم در گام اول» شباهت داشت و تلاش داشت تا ميزان توانايي جريان حاميان فتنه و ميزان هوشياري «جبهه ملت» را ارزيابي کند! به اين معنا که ببيند آيا هنوز کسي براي فتنه‌گران مانده است که به عنوان آخرين راه، باز هم حاضر شود که به خيابان‌ها بيايد؟ و از طرف ديگر مشخص کند که نظام اسلامي و ملت تا چه اندازه هوشيار هستند و اقدامات اردوگاه فتنه را چگونه ارزيابي مي‌کنند.
اين خبر، به خوبي نشان مي‌داد که «خط آشوب»، آن روي سکه «خط تحريم» بود، چرا که اگر تحريم جواب نمی‌داد، بلافاصله آشوبگري به‌عنوان تنها راه باقي مانده براي دشمن در دستور کار قرار می‌گرفت! اين رويه از جمله شگرد‌هاي کودتاي مخملين بود که در انتخابات دهم رياست‌جمهوري نيز دنبال شد. در آنجا نيز وقتي مشارکت حداکثري 85 درصدي، حماسه‌اي بزرگ خلق کرد و رئيس‌جمهوري مکتبي را با 24 ميليون رأي معرفي نمود، دشمنان که همه چيز را از دست رفته مي‌ديدند به عنوان آخرين راه، «خط آشوب» را کليد زدند! در واقع همه راه‌ها در بازي استکبار جهاني به «آشوب» و بلوا ختم مي‌شد!
در همان ایام «اکبرگنجي» عنصر فراري که به مبين تحليل اربابانش تبديل شده بود، در يادداشتي باصراحت گفته بود که «هيچ آماري از انتخابات آينده مورد تأييد مخالفان رژيم جمهوري اسلامي نخواهد بود مگر آنکه ميزان آن زير 50 درصد باشد.» وي در ادامه مي‌افزايد: «مخالفان فقط انتخابات را تحريم نکرده‌اند، بلکه هر نوع آمار بالاي پنجاه درصد مشارکت را هم پيشاپيش دروغ و تقلب به شمار آورده‌اند.» اين اظهارات به خوبي نشان مي‌دهد که آشوب‌افکني در قالب سناريوي کودتاي مخملي در دستور کار دشمنان قرار داشت و اين مسئله منشأ هشداري بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه انتخابات مجلس نهم داده بود.


 

صفحه 11 معارف-میقات

 

 

آیت‌الله سیدعبدالله فاطمی‌نیا
هر امامی در زمان خودش پاسدار دین بوده است

معجزه پایدار
مقام سید انبیا از عقول بشر خارج است، یعنی مقامی است که بسیار بسیار علم‌ها و دانش‌ها باید دست به دست هم بدهند تا این مقام تبیین بشود.
امام صادق(ع) می‌فرماید: «کانت جبرئیل اذا نزل علی رسول الله استاذن منه و قعد بین یدیه کالعبد» وقتی که جبرئیل بر پیامبر نازل می‌شد اجازه می‌گرفت و مثل بندگان در برابرش می‌نشست.
باز در حدیث داریم که امام صادق(ع) وقتی می‌خواست از رسول خدا مطلبی نقل کند، وقتی که می‌گفت قال رسول الله، «تغیر لونه» رنگ مبارکش عوض می‌شد. یعنی از عظمت این اسم.
امام سجاد(ع) در دعای دوم صحیفه می‌فرماید: «و الحمد لله الذی مَنَّ علینا بمحمد نبیه صلی‌الله علیه و آله دون الامم الماضیه و القرون السالفه»
حمد مخصوص خدایی است که به وسیله پیامبر اکرم(ص) بر ما امت منت گذاشته، احسان کرده. چقدر افتخار کنیم که امت این پیغمبریم، درسته در امم گذشته انبیا بودند، انبیا همه‌شان عزیزند، عظیمند، بزرگوارند، اما پیغمبر ما آقای پیامبران است.
«شرف‌الدین بوسیری» یک شاعری بوده، ظاهراً فلج می‌شود و عرض می‌کند یا رسول‌الله(ص) من چیزی ندارم به شما بدهم، خدا قریحه خوبی به من داده، اگر از خدا بخواهید من را شفا بدهد، قصیده‌ای در مدح شما می‌سازم، نذر می‌کند و می‌خوابد.
شب می‌بیند حضرت سیدالانبیاء(ص) آمد یک پارچه برد یمانی روی او کشید، از خواب بیدار شد، دید سالم است و هیچ مرضی در او نیست، بنابر این به نذر خود وفا می‌کند و چون حضرت در خواب با برد یمانی از او پذیرایی کرده، روی او کشیده، قصیده به نام قصیده بردیه نامیده شده. این قصیده بسیار بلند و بالایی است و در طول قرون و اعصار مورد اقتباس شعرا شده است.
در اوایلش می‌گوید:
خَلقاً و خُلقاً پیامبر اکرم بر تمام انبیا تفوق دارد و هیچ کدام به او نمی‌رسند.
این قصیده خیلی زیباست، آخرین نفری که دنبال این قصیده رفته تا جایی که من سراغ دارم «احمد شوقی» بوده، ایشان قصیده ساخته، اسم قصیده را گذاشته نهج‌البردیه. در آن، مطالب عالیه‌ای آورده خیلی زیبا و دلنشین، از جمله مطالبش این است، می‌گوید:
اگر برادرت حضرت عیسی(ع) یک مرده‌ای را زنده کرد، تو نسل‌های مرده را زنده کردی. «جاء النبیون بالآیات فانصرمت» تمام پیامبران معجزه آوردند ولی همه از بین رفته.
«و جئتنا بحکیم غیر منصرم» تو قرآنی آوردی که هیچ‌وقت از بین نمی‌رود. چون نبوت پیغمبر برای همه جهانیان تا آخر دنیاست، معجزه‌اش هم باید باقیه خالده باشد.
نقش امام حسن در احیای دین
ما برای اینکه به عصر امام حسن مجتبی(ع) یک نگاهی بکنیم باید اول در مورد معاصر پلید و منافق و جائر حضرت، یعنی معاویه یک قدری فکر کنیم. مظلومیت اهل بیت(علیهم‌السلام) برای این است که چه کسانی با اینها طرف حساب بوده‌اند، اصلاً اینها این قدر عرشی، نوری و قدسی بودند که همین که فقط روی زمین بودند ولو بدون دشمن، باز هم زجر می‌کشیدند. یکی از علمای صاحب دل، حرف لطیفی دارد، می‌گوید: علما زحمت می‌کشند که معراج پیامبر(ص) را ثابت کنند، به اینها بگویید، شما اگر می‌خواهید دلیل بیاورید، دلیل بیاورید که چطور پیغمبر(ص) روی زمین مانده بود. این را ثابت کنید، معراج را نمی‌خواهد ثابت کنید!
یک قطره از پلیدی‌های معاویه را برای‌تان می‌گویم، یک کتابی هست به نام «الاخبارالموفقیات» که از منابع «ابن ابی‌الحدید» بر شرح نهج‌البلاغه بوده است، این کتاب، کتاب عظیم‌القدری است و ابن ابی‌الحدید از آن نقل می‌کند.
مولفش «زبیربن بکار» است، اسمش که می‌آید؛ علمای سنی می‌خواهند از جا بلند شوند، مرد بزرگی بوده، مجتهد بوده، فقیه بوده است. در آن جا می‌نویسد که، پسر مغیره‌بن‌شعبه می‌گوید: پدرم از رفقای معاویه بود، شب‌ها با هم شب‌نشینی داشتند، شما از همین جمله چقدر باید الهام بگیرید، اینها با هم شب‌نشینی داشتند، مسئله خیلی مهم است، فقط نقشه بود برای امیرالمومنین(ع)، نقشه بود برای امام حسن(ع) و نقشه بود برای اصل اسلام.
می‌گوید یک شبی دیدم پدرم آمد یک قدری عبوس است، مثل هر شب نیست. یک مثلی هست می‌گوید «ویل لمن کفَّره نمرود» وای به حال کسی که نمرود بگوید او کافر شده. ببینید دیگر چی بوده که مغیره‌بن‌شعبه عبوس است. می‌گوید ایستادم تا اینکه پدرم سرش را بلند کرد و متوجه من شد، گفت: پسر جان حاجتی داری؟ گفتم: می‌خواهم بپرسم که چرا امشب شما عبوس هستید؟ گفت: پسر «جئت من عند اکفر الناس» امشب از نزد کافرترین مردم دارم می‌آیم! همین رفیقم معاویه!، گفتم: هرشب می‌رفتی پیشش، با هم رفیق بودید! گفت: بله بالاخره به این غلیظی که امشب فهمیدم، نمی‌دانستم! گفتم چه شد؟ گفت: ما هر شب صحبت می‌کردیم، از این طرف از اون طرف، مسائلی با هم داشتم، اما امشب نام مبارک رسول اکرم(ص) به میان آمد، معاویه پلید به حضرت ناسزا گفت!
این را حاشیه می‌زنم ابن‌تیمیه به نظر بنده اعداء عدو شیعه است، اغراق نمی‌کنم، در این مطالعات ناقابلی که داشته‌ام به تندی ابن‌تیمیه ندیده‌ام، او یک کتابی دارد، به نام «الصّارم المسلول علی شاتم الرسول» موضوع این کتاب این است که اگر کسی به پیامبر نستجیر بالله بد و بیراه بگوید کافر می‌شود. آنها که ابن‌تیمیه را این‌قدر بالا می‌دانند، بیایند آن را بخوانند آن وقت نگویند معاویه رضی‌الله عنه! به نقل معتبر، معاویه به پیغمبر بد و بیراه گفته است.
می‌گوید به پیغمبر(ص) ناسزا گفت، گفتم معاویه، چطور پیامبر به آن عظمت، تو اینطور درباره‌اش حرف می‌زنی؟! می‌گوید معاویه گفت: تو خیلی ساده‌ای! خیال کردی که من با حسن‌بن‌علی طرفم؟ گفتم من تا حالا این طور می‌دانستم الان می‌بینم داری به پیامبر ناسزا می‌گویی! گفت: نه، والله دفنا دفنا! به خدا قسم می‌خواهم نام پیغمبر دفن بشود! هدفم این است، نگاه می‌کنم چه کسی بیشتر مروج این پیغمبر است، او را از بین ببرم، اگر علی باشد او را از بین می‌برم، حسن باشد او را از بین می‌برم!
شیعه باید بداند که هر امامی در زمان خودش پاسداری از دین کرده است، اگر با این دفنا دفنای معاویه و این پلیدی‌ای که او داشت حضرت مجتبی(ع) نبود الان ما از دین و معارف اثری نداشتیم، حضرت از دین پاسداری کرد، تحویل داد به حضرت اباعبدالله(ع).
بالاترین مژده‌ای که در مورد حضرت مجتبی(ع) به شیعیان داده می‌شود این است که پیغمبر اکرم(ص) شما را دعا کرده است. شاید به تواتر رسیده باشد که وقتی پیامبر اکرم(ص) امام حسن و امام حسین(علیهماالسلام) را می‌دید، می‌فرمود: «اللهم انی اُحِبُهُما فاَحِبَهُما و اَحِبَ من یُحِبُهما» خدایا من این دو بچه‌ام را دوست می‌دارم تو هم اینها را دوست داشته باش و دوست داشته باش هر کس را که اینها را دوست داشته باشد.
امام رضا و احیای دین
همان‌طور که اگر نهضت امام حسین(ع) نبود، ما دین و معارفی نداشتیم، اگر آمدن امام رضا(ع) به خراسان و نهضت علمی ایشان نبود، از دین و معارف ما خبری نبود، به عبارت دیگر؛ خراسان آمدن امام رضا(ع) عیناً مانند کربلا رفتن حضرت سیدالشهدا(ع) است، هر دو با علم به شهادت آمدند و هر دو باعث احیای دین خدا و اعلای کلمه حق گشتند.
توجه به این مطلب مخصوصاً برای شیعه‌ای که به زیارت حضرت مشرف می‌شود و به حضرت سلام می‌دهد، بسیار اهمیت دارد و زیارتش را رنگین‌تر و پرمحتواتر می‌کند. اگر هجرت حضرت رضا(ع) نبود، زحمات جدش حضرت اباعبدالله(ع) و شهادت مظلومانه‌اش از بین می‌رفت.
از سال 132 تا 232 را می‌گویند قرن عباسی اول و بعد از آن را قرن عباسی ثانی و ثالث گویند. این قرن یک قرن پر ماجرا و پرحادثه است. بعد از قرن اول هجری که سنگین‌ترین قرن است. (به جهت هجرت و رحلت پیامبر اکرم و صدیقه کبری، شهادت امام حسن مجتبی و سیدالشهداء(علیهم‌السلام) و...) قرنی سنگین‌تر و پرماجراتر از 132 تا 232 نیست.
بنی‌امیه آنقدر ظلم و ستم و زشتی‌ها و جنایات کردند که مردم از آنها متنفر شدند و فهمیدند که حقیقتاً آنها شجره ملعونه هستند که در قرآن آمده است. اما وقتی قدرت به دست بنی‌عباس افتاد ابتدا مردم فکر می‌کردند که راحت شده‌اند، به مردم در باغ سبز نشان دادند، ولی کم‌کم ظلم به اهل بیت(علیهم‌السلام) را شروع کردند. کتاب‌هایی در مورد عیاشی‌ها و شب‌نشینی‌های خلفای عباسی نوشته شده که باعث ننگ اسلام و مسلمان‌هاست که چنین خلفایی بر مسلمین حکومت می‌کرده‌اند.
در مورد عصر عباسی و شناخت عظمت کار حضرت ثامن‌الحجج(ع)، توجه به بعضی نکات اهمیت خاصی دارد، مأمون به ادعای دموکراسی و آزادی، باعث هرج‌ومرج عجیبی در عقاید و حقایق دینی مسلمین شد، در این عصر، بعضی از مذاهب اربعه تسنن تکوین یافته بودند و بعضی به تدریج درحال به وجود آمدن بودند. از طرفی، فلسفه‌های خشک یونان و بعضی اقسام تصوف از خارج اسلام به میان مسلمین و وجود علمای وابسته به دربار و آزادی بسیاری از ملحدان و کفار و زنادقه و انتشار عقاید سخیفه و ایجاد شک و شبهه در عقاید مردم با آزادی کامل.
در چنین وضعیت ظلمانی و هرج‌ومرج فکری، امام رضا(ع) همچون خورشید جهانتابی در ظلمات درخشید و به داد عقاید مردم رسید و در حقیقت، اسلام را که در حال بی‌محتوا شدن و نابودی بود، احیا کرد. با تشکیل مجالس و مباحثه و مناظره با بزرگان ادیان مختلفه و ایجاد یک نهضت عمیق و گسترده علمی، معارف دین را زنده کرد.
شیخ صدوق(ره) خطبه‌های توحیدیه حضرت را در کتاب «عیون اخبار الرضا(ع)» و کتاب «توحید» جمع‌آوری کرده است. عظمت این سخنان و عمق این معارف، همه دانشمندان و محققان را در طول اعصار به تأمل و حیرت وا داشته و درهای علم و معرفت را به روی آنان باز کرده است. اینها از افتخارات ما شیعیان است. مباحثات حضرت با علمای ادیان و مذاهب، باعث تحیر و محکوم شدن عده‌ای و مسلمان شدن بعضی دیگر می‌شد، که سبب سرافرازی مسلمانان به‌ویژه شیعه شد.


آيينه خواص

مقدادـ 10
یاران با وفای امیرالمومنین(ع)

بیان شد مقداد جز اولین شیعیان و پیروان حضرت امیرالمومنین(ع) است. امام صادق(ع) درباره‌اش فرمود: «مقداد یکی از افرادی است که این آیه درباره‌ او نازل شده است. آنان که به ولایت امیرالمومنین ایمان آوردند و بر این ولایت صادق و ثابت ماندند: پيشگامان نخستين از مهاجرين و انصار و كسانى كه به نيكى از آنها پيروى كردند، خداوند از آنها خشنود گشت و آنها (نيز) از او خشنود شدند و باغ‌هايى از بهشت براى آنان فراهم ساخته، كه نهرها از زير درختانش جارى است جاودانه در آن خواهند ماند و اين است رستگاری بزرگ.» (توبه:100)
پس از ماجراهای انتخاب خلیفه در سقیفه، مقداد جزو معدود افرادی بود که مورد وثوق خاندان پیامبر(ص) به ویژه حضرت زهرا(س) بود و به منزل آن حضرت رفت و آمد داشت.
زمانی که چهل نفر از مردان نزد علی(ع) آمدند و گفتند: «ما آماده‌ دفاع و حمایت از شماییم»، حضرت به آنها فرمود: «اگر بر سر قول خود هستید، فردا موی سر خود را بتراشید و نزد من بیایید.» روز بعد تنها سلمان، مقداد، ابوذر و زبیر با سرهای تراشیده نزد ایشان حاضر شدند و اعلام فداکاری ‌کردند.
او جزو معدود افرادی بود که در تشییع جنازه و کفن و دفن حضرت زهرا (علیهاالسلام) حضور داشت.
مقداد جزو صحابه‌ای است که در نزد شیعیان و اهل سنت از احترام برخوردار است و در میان اهل سنت با لقب «حارس رسول الله» به معنی نگهبان فرستاده خدا، مشهور است.
پس از رحلت رسول خدا(ص) و انتخاب شدن خلیفه، گروهی دوازده نفره علیه خلیفه منتخب اعتراض کردند تا جایی که حتی خواستند او را از منبر رسول خدا(ص) پایین بیاورند. ولی امام علی(ع) این کار را به صلاح دین و امت ندید و به ایشان دستور داد: تنها بروید و آنچه از رسول خدا(ص) شنیده‌اید برای او بگویید. این كار حجت را تمام می‌کند.
آنان روز پنجم رحلت رسول خدا(ص) هر کدام سخنانی با خلیفه منتخب گفتند و احادیث و بیانات حضرت رسول پیرامون شخصیت امیرالمومنین(ع) و وصایت ایشان را بازگو کردند. مقداد پس از سلمان و ابوذر برخاست و گفت:«از ستم دوری کنید ... امر خلافت را به کسی واگذار که بهتر و مقدم‌تر است. به خوبی می‌دانی که بیعت با علی(ع) را رسول خدا با تو بست و تو را ملازم سپاه اسامه قرار داد و به شما اعلام کرد که خلافت برای تو و رفیقت که پشتیبان توست روا نیست... از خدا بترس و این بار سنگین را از دوش خود فروگذار تا سلامتی دنیا و آخرت را دریابی... به خوبی می‌دانی که خلافت از آن علی ست. این منصب را به صاحبش واگذار.»
این گروه شیعه، به اذن امام‌شان از هرگونه اقدامی که به درگیری منجر می‌شد، ممانعت می‌کردند و در طول 25 سال خانه‌نشینی امام، همواره در تمام سختی‌ها، یار و مطیع فرامین ایشان بودند.


يادداشت
رحیم محمدی;

سپر گارد آهنین جمهوری اسلامی ایران!
نقلاب شکوهمند اسلامی ایران که در سال ۵۷ به پیروزی رسید، به دلیل مشی نه شرقی، نه غربی‌ای که انتخاب کرده بود از همان ابتدا مورد هجمه‌های گوناگون دول استکباری به رهبری آمریکا قرار گرفت. آنها به شیوه‌های گوناگون در صدد به شکست کشانیدن این انقلاب بودند. از ایجاد ترور و ناامنی، تا تحمیل یک جنگ هشت‌ساله، همه و همه در راستای مقابله با تثبیت نظام اسلامی انجام ‌گرفت. یکی از این اقدامات، ترفند غیرانسانی ربودن هواپیماهای مسافربری بود تا بلکه از این طریق بتوانند امتیازاتی از دولت ایران بگیرند. عوامل تروریستی دشمنان انقلاب، چند فروند هواپیمای نظامی و غیرنظامی ایران را پس از ربودن به کشورهای اروپایی و سرزمین‌های اشغالی بردند تا جنجالی بزرگ علیه ایران اسلامی به راه اندازند و القا کنند که در کشورمان امنیت وجود ندارد. این حوادث سبب شد تا حضرت امام(ره) در فرمان شفاهی خود به فرمانده وقت کل سپاه، از وی بخواهند تا سپاه مسئولیت امنیت پروازها را عهده‌دار شود. بر این اساس، سپاه با آنکه تجربه چنین کاری را نداشت، ولی با تکیه بر ایمان معنوی پاسداران و بسیجیان این مسئولیت مهم را پذیرفت و با این اقدام، این ترفند دشمنان نیز نقش بر آب شد و پاسداران پرواز توانستند با هوشیاری و از جان‌گذشتگی خود، فضای امنی را در مسیرهای پروازی فراهم کنند. این موفقیت‌ها سبب شد در دنیا، سپاه حفاظت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را با عنوان «سپر گارد آهنین» بشناسند.
پس از پایان جنگ تحمیلی هم فرمانده وقت کل سپاه در نامه‌ای که محضر امام خمینی(ره) فرستاد، از ایشان درباره ادامه فعالیت سپاه در تأمین امنیت پروازها کسب تکلیف کرد که امام(ره) در پاسخ به این نامه عنوان کردند: «سپاه پاسداران چون گذشته مسئول حفاظت هواپیماها می‏باشد و در صورت ربوده شدن هواپیمایی، سپاه مسئول می‏باشد.»
تأکید امام(ره) بر مسئولیت سپاه در تأمین امنیت خطوط هوایی سبب شد تا پس از رحلت ایشان و تأیید فعالیت سپاه توسط مقام معظم رهبری، سپاه همچون گذشته بر ایفای مسئولیت خطیر خود ثابت‌قدم پیش برود به نحوی که تاکنون موفق شده بیش از ۱۳۰ مورد تلاش برای هواپیماربایی را ناکام بگذارد. ‌مهم‌ترین شاخصه‌های مقابله با هواپیماربایی، حضور نیروهای متخصص، باایمان و با پشتکار است. نیروهای سپاه حفاظت هواپیمایی با داشتن این مشخصه‌ها به قدری از آمادگی و توانمندی برای مقابله با «راهزنی هوایی» برخوردارند که با کمترین نیروی انسانی، از بروز تلفات انسانی و خسارات مادی ناشی از ربایش هواپیما جلوگیری می‌کنند.
برای مثال، در یکی از پروازهای داخلی از اهواز به بندرعباس، دو نفر از نیروهای سپاه حفاظت مقابل بیش از ۲۰ نفر از تروریست‌ها که قصد ربودن هواپیما را داشتند، ایستادگی کردند و با برداشتن ۵۰ جراحت، مانع تحقق نیت پلید تروریست‌ها شدند، اما دریافت مدال شجاعت از سوی فرمانده معظم کل قوا را التیامی بر زخم‌ها و جراحات خود دیدند. این قبیل رشادت‌ها سبب شده تا خطوط هوایی کشورمان به لحاظ امنیتی بنا به تأیید سازمان بین‌المللی هواپیمایی(ایکائو) جزو برترین کشورهای جهان قرار گیرد و علاوه بر آن، برخی کشورها هم خواهان دریافت آموزش‌های حفاظت هواپیمایی از سوی کشورمان هستند.


مسئول کمیته باورهای دینی نیروی زمینی سپاه در گفت‌وگو با صبح صادق
سلامت جسمی و روحی زیربنای آمادگی رزمی است

مجتبی برزگر

طرح امام رضا(ع) چند سالی است که از سوی ستادکل نیروهای مسلح برای اجرا به سپاه ابلاغ شده که هدف آن، اشاعه فرهنگ سلامت در سطح سازمان است. به ظنّ کارشناسان، طرح امام رضا(ع) بسیار جامع و مفید است و خلأ آن در نیروهای مسلح احساس می‌شد و بسیاری، ابلاغ آن ‌را بسیار بجا و بموقع دانسته‌اند. البته در اوایل کار این طرح با فرازونشیب‌هایی همراه شد، لیکن از سال 89 شتاب بیشتری به خود گرفت. یکی از کمیته‌هایی که در این طرح دیده شده، کمیته باورهای دینی است. حجت‌الاسلام «صمدی» مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه و عهده‌دار مسئولیت کمیته باورهای دینی طرح امام رضا(ع) است که با وی به گفت‌وگو نشستیم.

* ابتدا بفرمایید تعریف شما از کمیته باورهای دینی چیست؟
پیش از هر چیز باید بگویم که سلامت جسمی و روحی، زیربنای آمادگی رزمی است؛ اما ما در کمیته باورهای دینی وظیفه داریم آنچه در روایات ما پیرامون بهداشت و سلامت آمده را به باور تبدیل کنیم. به این معنا که امکان دارد عزیزان ما نسبت به مسائل بهداشتی و پزشکیِ روز آگاه باشند، اما در میدان عمل به فرهنگ‌سازی و القای مفاهیم آن از دریچه باورپذیری نیاز دارند. در صورت باورپذیری، افراد به‌طور ناخودآگاه خودشان را موظف می‌دانند که این کارها را انجام دهند. برای نمونه در بهداشت دهان و دندان؛ پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند هر فردی مسواک زده نماز بخواند ثوابش هفتاد برابر بیشتر است. اگر این روایت فرهنگ‌سازی شود، ضمن حفظ سلامت دندان‌های‌مان، از ثواب الهی هم برخوردار خواهیم بود.
* برای عمیاتی کردن این موضوعات اقداماتی هم داشته‌اید؟
یک لوح فشرده حاوی 400 حدیث با جذابیت بسیار زیبا آماده کرده‌ایم تا میان پاسداران و خانواده‌های‌شان توزیع کنیم. هرکس در اوقات فراغت خودش اگر 20 دقیقه هم وقت بگذارد، می‌تواند همه آنها را مطالعه کند. همچنین پیگیر تدوین جزوه‌هایی هستیم که در اختیار قرارگاه‌ها قرار دهیم.
* آیا طرح امام رضا(ع) خانواده کارکنان را هم در بر می‌گیرد؟
آنچه برای ما به‌عنوان یک کار سازمانی تعریف شده، فقط در حیطه پادگان‌هاست. منتها به‌نظر می‌آید که قابل گسترش باشد و می‌توان برای خانواده‌ها هم طرح‌هایی پیش‌بینی کرد؛ مشروط بر آنکه پشتیبانی لازم از این طرح انجام شود. به اعتقاد بنده، هدف غایی این طرح این است که یک رزمنده و نیروی نظامی از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشد.
* طرح امام رضا(ع) شامل چه حوزه‌هایی می‌شود؟ آیا صرف مسائل بهداشتی و پزشکی است؟
خیر. مسائل بهداشتی و پزشکی، بخشی از طرح امام رضا(ع) است. این طرح، کمیته‌های مختلف دیگری هم دارد و هرکدام وظایف خاص خودشان را دارند. طرح امام رضا(ع) شامل حوزه‌هایی چون؛ مهندسی، بهداشت، سلامت و در کنار آن امور فرهنگی است.
* تعامل حوزه نمایندگی با حوزه فرماندهی در اجرای طرح امام رضا(ع) باید چگونه باشد؟
خوشبختانه در این طرح برای حوزه نمایندگی نقش خوبی در نظر گرفته‌اند. یعنی در واقع می‌توان گفت، کار اصلی را در ایجاد زمینه فرهنگی و اعتقادی لازم به حوزه سپرده‌اند. طرح امام رضا(ع) یک طرح جامع و مفیدی است و نیاز به کار فرهنگی و اعتقادی دارد، لذا فرماندهی هم در سطح عالی از حوزه نمایندگی دعوت می‌کند.
* در مورد دستاوردها و پیامدهای طرح امام رضا(ع) در سطح سازمان توضیح دهید.
با گزارش‌ها و خبرهایی که از پیشرفت کاری کمیته‌ها به ما می‌رسد، می‌توانیم به طرح امام رضا(ع) امیدوار باشیم. اگر بخواهیم بحث تغذیه را در نظر بگیریم، به‌واقع با اجرای این طرح، در آشپزخانه‌ها اتفاقات خوبی را شاهد هستیم؛ از صرفه‌جویی گرفته تا کیفی‌تر شدن پخت غذاها، زیرا با وجود سیستم‌های کاملاً بهداشتی و به‌روز، بهداشت به نحو مطلوبی رعایت می‌شود. به نظر می‌رسد اقداماتی که انجام شده سیر موفقیت‌آمیزی داشته و در نهایت برای این طرح چشم‌انداز روشنی داریم.
* چه توقعات و انتظاراتی از فرماندهان و مسئولان در راستای اجرای طرح امام رضا(ع) دارید؟
خوشبختانه مسئولان با ما همکاری لازم را دارند، اما بر روی نگرش‌ها با هم مشکل داریم. فرماندهان فکر می‌کنند کمیته باورهای دینی طرح امام رضا(ع) یک کار بی‌هزینه است. چون این نگاه وجود داشت از بحث بودجه و امکانات هم خبری نبود. البته ما طی جلساتی که داشتیم برای دوستان توضیح دادیم که کار گسترده‌تر است و نیاز به سرمایه‌گذاری و پشتیبانی دارد. حتی این سخنرانی بین‌الصلاتین روحانیون را هم گفتیم هدفمند کنند. استفتائات بهداشتی را از دفاتر مراجع تقلید به‌خصوص مقام معظم رهبری پیگیری کنیم و با پاسخ پرسش‌های روز بیان کنیم. در این راستا تلاش کردیم با حوزه‌ علمیه‌ قم ارتباط و تعامل نزدیک‌تری داشته باشیم تا بتوانیم محصولات جدید علمی را از آن‌ها بگیریم. از فرماندهان این توقع را داریم که حوزه گسترده و پیچیده باورهای دینی را به‌عنوان یک اصل ببینند و برای خوراک فکری نیروها نیز هزینه‌های لازم را بپردازند.


گلی از باغ

«اوج مظلومیت» در شمال غرب کشور!
انقلاب اسلامی ایران که به پیروزی رسید، عده‌ای با تحریک کشورهای استکباری برای تجزیه ایران دست به عملیات مسلحانه زدند و در این رابطه جنایات‌های متعددی هم به‌ویژه در کردستان مرتکب شدند. به همین دلیل عده‌ای از دلسوختگان انقلاب برای آنکه جنایات صورت گرفته در کردستان برای آیندگان باقی بماند و در تاریخ ثبت شود، کتابی را با عنوان «اوج مظلومیت» منتشرکردند. این کتاب که جلد اول آن در بردارنده شش فصل و480 صفحه است را «جواد استکی»، «مهدی داوری» و «بتول احمدی» پدید آورده‌اند و نشر ستارگان درخشان نیز آن را برای اولین بار در سال 92 روانه بازار نشر کرده است.
در ابتدای این کتاب آمده است: «بر این عقیده‌ایم که تفسیر خون و شهادت را باید نوشت و پیامش را به نسل‌های آینده منتقل کرد تا آنان نیز از فروغ گرمابخش آن بهره‌مند شوند و قدردان امنیت، آسایش، توسعه و سازندگی که به‌واسطه حنجره‌های بریده، چشمان از حدقه بیرون زده و بدن‌های مثله شده جوانان دیروز و اسطوره‌های امروز، به دست آنها رسیده است، باشند.»
در بخش دیگری از کتاب برای نشان دادن بخشی از جنایات ضدانقلاب به واقعه‌ای به این شرح اشاره می‌کند: « ... افراد حزبی برای گرفتن انتقام و نشان دادن زهرچشم به زندانیان، دست و پای برادران پاسدار را با طناب بسته و تا گردن در خاک فرو کردند. برادران پاسدار تا آن جایی که رمق داشتند با تکان دادن سر، حیوانات و مور و مگس را از خود دور کردند، ولی پس از گذشت چندین روز در لحظات آخر که دیگر تاب مقاومت نداشتند، جان به جان آفرین تسلیم کردند و حشرات، سر و گردن آنها را متلاشی کرده و از بین بردند.»
این کتاب در فصول یک تا شش به وقایعی مانند: جنگ خونین پاوه، واقعه خونین دولاب، حمله به مینی‌بوس مسافری، تخریب تأسیسات حیاتی و هتک حرمت نوامیس مردم و... اشاره می‌کند.


قبیله آفتاب

با هر نشايي كه مي‌كاشت، تسبيح خدا مي‌گفت...
در شمال مرسوم است كه فاميل هنگام نشا به كمك يكديگر مي‌روند. يادم مي‌آيد آخرين باري كه او را دیدم، فصل نشا بود. پدر محمد به او گفت: «امروز برو و به دايي‌ات (پدر بنده) كمك كن.» محمد پیش از هر چيز سوال كرد بابا! خانم‌ها که نيستند؟ و وقتي مطمئن شد كه نامحرمي در آنجا نيست، باهم به زمين ما رفتيم. به مقام شهيد قسم! من در نزديكي‌اش بودم و مي‌شنيدم كه با هر نشايي كه مي‌كاشت، تسبيح خدا مي‌گفت...
به نقل از پسردایی و همرزم شهيد محمدزمان ولی‌‌پور افروزی
محمد زمان در سال 1341 در شهر شهيدپرور بابل، چشم به جهان گشود. او كشاورز زاده‌اي بود که از همان كودكي دستانش به كار و زحمت آبديده گشت. تحصيلات ابتدايي و راهنمايي را به سر برد و راهي دبيرستان شد. در كنكور تجربي شركت كرد و در رشته پزشكي قبول شد؛ اما حوزه علمیه را با تمام سختي‌هاي مادي‌اش برگزيد. نزد آيت‌الله ايازي(ره) رفت و به تحصيل در مكتب ناب جعفري مشغول شد. شهيد ولي‌پور در اندك مدتي نردبان ترقي را طي کرد. محمد در دوران تحصيل، همچون ديگر طلاب خطّة غيورپرور مازندران از جبهه و دفاع از ميهن غافل نبود. او پرورده مكتب ناب امام صادق(ع) بود و مردانگي را نزد شيرمرد عرصه عرفان و عمل، آيت‌الله ايازي آموخته بود. به جبهه رفت و زيباترين غزل‌هاي حضور را به نظاره نشست. محمدزمان به‌راستي عارف حقيقي و شيداي حضرت دوست بود. زندگاني خاكي وی در تاریخ 23/3/67 در عمليات «كربلاي 10» به سرانجام خونين خود رسيد و با اصابت تركشي به كمر در شلمچه، بال در بال ملائك گشود و لمعات عاشقي را به تكرار نشست. پيكر نازنين وي چندي بعد به زادگاهش بازگشت و بر فراز دستاني لرزان و چشماني اشكبار، به خاك سپرده شد تا سندي ديگر بر سرافرازي اين قوم مظلوم باشد و شاهدي زنده براي فرداي محشر ما.


 

صفحه 12 هنر-همراهان

 

 

نگاهی به فیلم «سر به مهر» به کارگردانی هادی مقدم‌دوست
تلاش برای کشف راز سرگردانی انسان مدرن
مهدی امیدی

«سر به مهر» یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سال‌های اخیر سینمای ایران است. این فیلم از معدود تلاش‌های موفق کارگردان‌ها در نمایش مفاهیم دینی و اسلامی است و شاید بتوان آن را تنها فیلم تاریخ سینما به حساب آورد که مضمون محوری‌اش «نماز» است.
«سر به مهر» نخستین فیلم سینمایی در کارنامه کارگردانی هادی مقدم‌دوست است. مقدم‌دوست پیش از این در نگارش فیلمنامه‌های فیلم «بی‌پولی» و سریال «وضعیت سفید» با حمید نعمت‌الله مشارکت کرده بود. این کارگردان با اولین فیلم خودش به عنوان یکی از پدیده‌های سی‌ویکمین جشنواره فیلم فجر شناخته شد؛ هم توانست نظر داوران آن جشنواره را به خودش جلب کرده و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی بخش نگاه نو(کارگردانان اول) را کسب کند و هم رضایت منتقدان را به دست آورد و در دومین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت.
«سر به مهر» داستان دختر جوانی به نام صبا (با بازی لیلا حاتمی) است که پس از پایان تحصیلاتش در تهران می‌ماند و به‌واسطه یکی از دوستانش کاری پیدا می‌کند. صبا یک دختر متفاوت، حساس و رنجور است که مشکلات منحصر به فرد خود را دارد. او بیشتر وقتش را در تنهایی و انزوا می‌گذراند. حتی تصمیمش برای ازدواج هم، تغییری در زندگی و روح ناآرام او به وجود نمی‌آورد. تنها همدم او، اینترنت و وبگاهش است، اما فضای مجازی و پنجره‌های بی‌انتهای آن، روح سرگردان او را آرام نمی‌کند. او از پنجره مجازی می‌گذرد و دنبال راه دیگری برای دستیابی به حقیقت و آرامش حقیقی می‌گردد. راه را می‌یابد، اما ..
«سر به مهر» یک تجربه متفاوت در زمینه سینمای مذهبی محسوب می‌شود. به تصویر کشیدن این گونه مضامین در سینما، کار دشوار و پیچیده‌ای است. فیلمسازها معمولاً به سه روش سعی می‌کنند فیلم دینی بسازند؛ یا به مسائل ماوراءالطبیعه و روحانی می‌پردازند و یا مناسک و نمادهای مذهبی را هدف قرار می‌دهند؛ برخی نیز به زندگی اولیای دین و اسوه‌ها می‌پردازند؛ اما متفاوت بودن «سر به مهر» از این منظر قابل توجه است که راه جدیدی را در پرداختن به موضوعات دینی انتخاب کرده است.
این فیلم با قرار دادن مسائل اجتماعی و روان‌شناختی در پس‌زمینه داستان، به اساسی‌ترین وجه دین، یعنی پرستش خدا پرداخته است. «سر به مهر» روایت انسانی است غریب و تنها، گرفتار در حصار مدرنیته و زندگی شهری که دنیایی جدید را به روی خود می‌گشاید. تماشای زندگی انسانی که قبلاً اهل نماز نبوده، اما با رسیدن به درک تازه‌ای از زندگی، اهل نماز می‌شود، برای ساخت فیلمی با مضمون مذهبی قابلیت بالایی دارد.
نکته غافل‌گیرکننده فیلم «سر به مهر» در این است که قهرمان داستانش چنان دچار سرگشتگی است که حتی وقتی شاهراه امید و رستگاری را می‌یابد، باز هم بی‌تاب است. صبا دچار یک کشمکش نادر و عجیب می‌شود. او از یک طرف، عطش عبادت پروردگار و نیاز به نماز را دارد، اما از آن طرف، اوضاع روحی و روانی و افراد پیرامونش به‌گونه‌ای هستند که نمی‌تواند نمازش را در ملأ عام بجا آورد! طرح دراماتیک دوگانگی روانی و رفتاری صبا باعث شده که فیلم هم جنبه‌ای مذهبی و معنوی بیابد و هم سویه‌ای روان‌شناختی پیدا کند.
«سر به مهر» نامی دوپهلو و آمیخته با ایهام است. نخستین برداشت از این نام، اشاره به اوج نزدیکی عابد به معبود است، یعنی لحظه سجده و زمانی که فرد در حین نماز، سر بر مهر می‌گذارد، اما معنی دیگر این نام که در فیلم هم جلا یافته، راز سر به مهر انسان سرگشته و پریشان گرفتار مدرنیته است. انسانی که مشتاق پرواز از خاک به افلاک است، اما دام‌هایی پیش رویش قرار دارند که مانع از پرواز آزادانه او می‌شوند. این اتفاق، چکیده فیلم «سر به مهر» است.
درواقع در این فیلم، نماز به‌مثابه یک امر قدسی، نه با پرداخت مستقیم که از خلال زندگی روزمره یک دختر دانشجو که به ظاهر چندان هم آدم متدینی نیست، تجلی می‌یابد. یعنی فیلمساز به جای انتقال پیام و تعیین تکلیف برای مخاطب، زمینه‌ای را فراهم کرده تا تماشاگر فیلم، خودش مفاهیم و معانی را درک کند.
با این حال، فیلم «سر به مهر» دو نقطه ضعف هم دارد؛ یک ضعف محتوایی و یک مشکل ساختاری. ضعف محتوایی فیلم در عدم تحول شخصیت محوری داستان است. شاخص اصلی سینمای دینی-و همه هنرهای دینی-در تحول است. در این فیلم هم مخاطب منتظر است که پس از نمازخوان شدن «صبا» تحول را در زندگی و رفتار او نیز مشاهده کند، اما در عمل، هیچ تحول و حتی تغییری در این شخصیت پدیدار نمی‌شود. مشکل دیگر فیلم هم در غیر منطقی بودن برخی از ماجراهای فیلم است؛ مثلاً در سکانسی صبا به دلیل بجا آوردن نماز، از رفتن به فرودگاه خودداری می‌کند. این در حالی است که در فرودگاه هم می‌توانست نماز بخواند!


عواقب آنتن‌فروشی در صداوسیما
حسین کارگر

یکی از اتفاقات عجیبی که طی ماهای اخیر در صداوسیما رخ داده است، آنتن فروشی است. مسئله‌ای که از عواقب گرفتاری رسانه ملی در بحران مالی محسوب می‌شود. تولید برنامه مشارکتی، تدبیر جدیدی است که صداوسیما برای بهبود زخم‌های اقتصادی خودش در پیش گرفته است. البته این ترفند صداوسیما، تولید برنامه مشارکتی نام‌گذاری شده است، اما معنای واقعی آن، «آنتن‌فروشی» است! به این ترتیب که شبکه‌های سیما در فواصل برنامه‌ها یا در متن یک برنامه، بخشی را در اختیار یک شرکت تولیدی یا تجاری قرار می‌دهند تا محصولات خود را معرفی کند.
در واقع، این کار هم نوع جدیدی از آگهی و تبلیغ تجاری محسوب می‌شود. با این تفاوت که در شکل مرسوم، تبلیغات در قالب یک مجموعه مجزا و با تیتراژ مشخصی، قبل، میان و یا در پایان سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون به نمایش در می‌آیند؛ اما در شکل جدید که بهترین نام آن آنتن‌فروشی است، تبلیغ یک شرکت خاص به‌صورت یک برنامه مستقل به خورد مخاطب داده می‌شود.
این ترفند، هرچند قسمتی از مشکلات مالی صداوسیما را مرتفع می‌کند، اما خسارت‌های زیادی را نیز در پی دارد؛ ازجمله اینکه در حال حاضر بخشی از برنامه‌های سیما به ملک مطلق موسسات بازرگانی و کارخانه‌ها و یا حتی شرکت‌های انبوه‌ساز مسکن و تبدیل ویلا شده است! آیا واقعاً این وضعیت در شأن صداوسیمایی که «دانشگاه عمومی» خوانده می‌شود، هست؟
خسارت دیگر «آنتن‌فروشی»، اتلاف وقت بینندگان سیماست. چون اغلب این برنامه‌های تبلیغاتی در بهترین ساعات شبانه‌روز روی آنتن می‌روند و بخشی از زمان پخش آنها با هنگامه نمایش یک سریال تداخل پیدا می‌کند و مردم مجبور هستند که نمایش این تصاویر را تحمل کنند تا نوبت به برنامه مدنظرشان برسد. حتماً مدیران محترم رسانه ملی می‌دانند مالک اصلی صداوسیما، همه ملت ایران هستند و نه صاحبان ثروت و سرمایه‌دارها. و بدتر این است که بهترین ساعات زندگی مردم در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار می‌گیرد. !
متعاقب چنین مسئله‌ای، اعتماد مخاطب نیز به سیما کاهش می‌یابد؛ به‌ویژه اینکه برنامه‌های مذکور، در پایین‌ترین سطح هنری و رسانه‌ای ممکن تهیه و ترسیم می‌شوند و نامی به جز بی‌احترامی به مخاطب نمی‌توان روی آنها گذاشت. در نتیجه تداوم چنین مسیری، بیننده دچار دلزدگی می‌شود و ریزش روزافزون مخاطب را در پی خواهد داشت.
در نتیجه، رسانه ملی در برخورد با کمبود بودجه، سیاست متضادی را در پی گرفته است؛ از یک طرف و با هدف پیروزی بر رقبای بیگانه در حال افزایش شبکه‌های خودش است و از طرف دیگر، برای جبران هزینه راه‌اندازی این شبکه‌ها به آنتن‌فروشی روی آورده که باعث نزول کیفیت فضای رسانه‌ای سیما و ریزش مخاطب می‌شود. باید برای این چرخه معیوب چاره‌ای اندیشید.


خبرها

استعفاي اجباري يک مدير سينمايي!
مديران دولت يازدهم يک مدير سينمايي را تنها 12 روز پس از انتصاب و به جرم حزب‌اللهي بودن و داشتن تخصص، مجبور به استعفا کردند! دکتر شهاب اسفندياري که دو هفته پیش با حکم محمدرضا جعفري جلوه (رئيس بنياد سينمايي فارابي) به سمت معاونت فرهنگي اين بنياد منصوب شده بود، روز يکشنبه از اين سمت استعفا داد. استعفاي اين مدير در مدتي بسيار کوتاه موجب شگفتي و غافلگيري شد، اما خيلي زود مشخص شد که اسفندياري مجبور به استعفا شده است؛ همچنان که اسفندياري در نامه استعفاي خودش خطاب به محمدرضا جعفري جلوه، رئيس بنياد سينمايي فارابي نوشته است: «ترجيح مي‌دهم با تقديم استعفاي خود، زمينه را براي عبور شما از اين وضعيت بغرنج فراهم کرده و عرصه را براي حضور فردي باب طبع اولياي امور باز کنم... از فرداي صدور حکم، همان گونه که پيش‌بيني کرده بودم، موانع و حساسيت‌ها آشکار شد و لذا طي مشورت با جنابعالي ترجيح داديم تا زمان روشن شدن تکليف برخي موارد، برنامه معارفه به تعويق بيفتد که اين وضعيت تا امروز ادامه يافته است...»
سردار نقدي: هنرمنداني که از دست بيگانگان جايزه مي‌گيرند حقيرند

مراسم اختتامیه جشنواره هنر مقاومت، شنبه هفته گذشته برگزار شد. سردار محمدرضا نقدي در این مراسم گفت: هنر مي‌تواند آنقدر اوج بگيرد که يک جنگ مغلوبه را به پيروزي تبديل کند، اما متأسفانه هنر و رسانه دستاويز قدرت‌هاي شيطاني شده‌اند و وسيله‌اي براي استعمار و استثمار هستند. نقدي هنر و رسانه را دو وسيله براي اينکه اروپاييان خود را حق به‌جانب نشان دهند، دانست و گفت: جايزه‌هايي که خارجي‌ها مي‌دهند، نشان بردگي است، نشان حقارت است و البته آدم‌هاي حقير، سرخورده و ناکام در اصالت هنر هستند که از دست اين خارجي‌ها جايزه‌هاي هنري مي‌گيرند.
سریال ضدایرانی و دست چدنی آمریکا

تلویزیون آمریکا در حال پخش یک سریال ضدایرانی و علیه برنامه هسته‌ای کشورمان است. دولت آمریکا پس از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، در حال پخش یک سریال ضدایرانی است. در این سریال که «میهن» (هوملند) نام دارد، اتهامات همیشگی دولتمردان آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران به نمایش درآمده است. رسانه‌های غربی به صراحت اعلام کرده‌اند که این سریال برای فضاسازی منفی و مخرب علیه برنامه هسته‌ای ایران ساخته شده و از شبکه شوتایم آمریکا در حال پخش است؛ اقدامی که به‌طور آشکار با توافق اخیر ژنو در تضاد است و می‌توان گفت دست چدنی آمریکا این بار از یک سریال بیرون زده است. نکته در خور تأمل، حمایت و تحسین رئیس‌جمهور آمریکا از این سریال است. باراک اوباما به‌تازگی در مصاحبه‌ای گفته است که علاقه خاصی به سریال «میهن» دارد!


تریبون

جمع‌بندی تریبون ـ ۱۹
چرا آمریکا توافقنامه ژنو را نقض کرد؟

در آستانه روز بصیرت توفیق شد تا مسابقه نوزدهم تریبون را با موضوعی نزدیک به همین روز جمع‌بندی کنیم؛ موضوعی مرتبط با استکبارستیزی و دشمن‌شناسی.
خوی استکباری
موضوع زیر پا گذاشتن توافق ژنو و تصویب تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی سبب شد تا خوانندگانی همچون امین فتاحی از کرمانشاه، علی کیه‌بادرودی از تهران، حسین جمشیدی‌خزلی از کرمانشاه، حوريه فندرسكي‌جز از بندرگز، محمدرضاقنبری از کرمانشاه، سیدحسین سیدی از اصفهان، سیدجمال‌الدین علویزاده از بهبهان، امين نجفي از قشم، علي اعتمادي از نيشابور و قربان امینی از میانه به خوی استکباری آمریکا اشاره کنند و در همین راستا میثم معصومی از خلیل‌آباد معتقد است: خوی استکبار هیچ توافقی را نمی‌پذیرد، مگر منافع ظالمانه خود را در آن ببیند.
لابی صهیونیستی
همراهان تریبونی عزیزی چون؛ الهام حیدرنژاد از کرمانشاه، عبدالکریم حق‌شناس از اصفهان، احمدرضا دهنوی از کنگاور، سجاد دهنوی از اسدآباد، مجتبی دهنوی از کرمانشاه، اسماعیل ثامنی از گرمسار، رزاق عزيزى از تبريز، مصطفی اکبری از داران، حلیمه گلوی از گرگان، فاطمه شهرابی از استان مرکزی، صغرا عباسقلی‌پور از املش، صفدر هاشمی از اصفهان، محمدزارعی برآبادی از خواف، محمدصادق مستقیمی از نایین، محمدابراهیم قنبری از داراب فارس، زهرا ناظمی و پروانه صاحب محمدي از دزفول و سجاد قادری از کرمانشاه، امنیت رژیم صهیونیستی و منافع این رژیم را عامل عهد‌شکنی آمریکا می‌دانند.
قلدرمآبی آمریکا
قلدری آمریکا را فاطمه جمشیدی‌خزلی از کرمانشاه، فاطمه صالحی‌منش از بوشهر و یوسف عزیزپناه از زنجان مطرح کرده‌اند و مهدی صحتی از بجنورد معتقد است که این سنجش پاسخ ایران بوده است و غلام رسول کریمی از دلند گفته: ذات بد نیکو نگردد چونکه بنیادش بد است...
دیگر نظرات
امید به کارساز بودن تحریم‌ها را مهدی آذربار از اردبیل مطرح کرده است. حسن خزايي از صحنه هم معتقد است بر‌خلاف گروه قبلی این گروه ایرانی امتیازاتی داده که موجب طمع آمریکا شده است.
اصل دشمنی‌ها با انقلاب است را مرادی از ایلام بیان داشته و عباس زیاری از سمنان هم نظری مشابه داشته است.
مرضيه احمدي از داران و محمدرضا شعبانی از هندیجان صحت بیان امام خامنه‌ای درباره آمریکا را مورد اشاره قرار داده‌اند.
خیرالنساء قربانی از املش هم تأکید کرده که آمریکا شیطان بزرگ است. الهام و عرفان عباسقلی‌پور از املش هم نظراتی در این زمینه داشته‌اند.
محمد ادیب‌نیا از تبریز صحبت‌های نسنجیده برخی از مسئولان دولتی در زمان مذاکرات را عامل این مسئله دانسته است. کوروش کریم از همدان هم نظری در همین راستا داده است.
رسول جنتی از کرمانشاه هم گفته است: اگر نقض نمی‌کرد، تعجب داشت. داود خيرى از بناب هم بر این نکته تأکید کرده است.
مریم وفایی از زرین‌شهر گفت: نقض توافقنامه نمادی از اسلام‌ستیزی و عهدشکنی آمریکا بود.
جواد آبی از همدان اثبات قدرت پوشالی از سوی این خلف وعده را و علي محرمي از چالدران هم خلف وعده را در ذات دولت آمريكا دانسته‌اند.
اظهار قدرت و تحمیل و اثبات خود به اروپایی‌ها موضوعی است که نیکخوفرد از قم مطرح کرده است.
محمدجعفري از رزوه گفته است: آمریکا تا ابد قابل اعتماد نيست.
مهدی عبدالحمدی از محلات هم معتقد است: مشکل آمریکا نظام مقدس جمهوری اسلامی و هرگونه پیشرفت این نظام در سایه ولی امر مسلمین است.
محمدباقر رضایی از لنده گفته است آمریکا هیچ‌گاه منطق مذاکره را یاد نگرفته چون ماهیتاً عهدشکن و غیرقابل اعتماد است و راحله کمالی از فلاورجان معتقد است: با این کار بار دیگرسخنان رهبر معظم انقلاب به همگان ثابت شد و قابل قبادی از رشت هم اینگونه بیان می‌کند که: این وعده خداست که دشمنان اسلام را به دست خودشان رسوا و خوار می‌کند.
زينب وکيل‌زاده از تبريز هم معتقد است: اعتماد کردن به روباه کار احمق‌ها است. چون روباه هر چقدر هم خود را مورد اعتماد بنماياند اگر منافع خود را در چاپلوسى براى شير و يا نقض عهد ببيند، درنگ نمى‌کند.
عزیزان گرانمایه دیگری مانند؛ سیده‌فاطمه نورایی از خواف، حدادزاده از یزد، علی قلی‌پور از بندرماهشهر، فاطمه احمدي، نرگس بیا از دزفول، معصومه پوزش از باغملک، عرب‌پور از همدان و رقيه زمانى و امير زكريا از شبستر هم با نظرات خود در این شماره از مسابقه تریبون شرکت داشتند.
برندگان تریبون 19

غلام رسول کریمی از دلند / زينب وکيل‌زاده از تبريز/ محمد ادیب‌نیا از تبریز
سوال تریبون 20

به نظر شما فتنه ۸۸ یک سوء تفاهم بود؟


روى خط

شمارگان هفته‌نامه را کم نکنید حاضریم هزینه‌اش را بپردازیم!
... 091440889/ سلام علیکم، با تشکر و سپاس فراوان از همه مسئولان و دست‌اندرکاران محترم هفته‌نامه، به عزیزان سازمان عملیات حقوق و مزایای سپاه بگویید ما را از وصیت‌نامه شهدا محروم نفرمایند. / بسیجی از قافله شهدا عقب‌مانده
... 091331112 / باعرض سلام، خواهشمندم برای جانبازان قطع عضو که درآمد دیگری جز حقوق بازنشستگی ندارند و فرزند دم بخت دارند فکری بکنید. / حسین ردانی‌‌پور از اصفهان
... 091398497/ سلام، لطفاً از خاطرات و وصیت‌نامه‌های شهدای عشایر هم در هفته‌نامه چاپ کنید. با تشکر / چراغی از چهارمحال‌وبختیاری
... 093997057/ سلام، به اذن پروردگار ابرقدرت‌ها شکست خوردند. ما با قدرت غیب هیچ ترس از جنگ نداریم. شهیدان امدادهای غیبی را دیدند که دعای‌شان مستجاب و شهید شدند.
... 091261983 / سلام، شما را به خانم حضرت رقیه(س) قسم می‌دهم برای بدحجابی فکری بکنید یک معتاد چند نفر را به فساد می‌کشاند و یک بدحجاب جامعه‌ای را.
صبح‌صادق: قابل توجه مسئولان فرهنگی کشور!
... 091137375 / سلام خسته نباشید. لطفاً شمارگان هفته‌نامه را کم نکنید، حاضریم هزینه‌اش را بپردازیم ولی به‌دست‌مان برسد تا از اوضاع کشور مطلع باشیم.
... 091761013/ سلام، اين روزها شاهد جفا در حق سرهنگ‌ها هستيم. آنها بدانند كه سرهنگ‌ها حاضرند جان خود را بدهند، اما ذره‌اي از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب‌نشيني نمي‌كنند. / نجفي از قشم
... 091370627 / صبح‌صادق سلام. سه ماهه است که هفته‌نامه ما قطع شده. نمی‌دانیم مشکلی به‌وجود آمده یا تیراژتان کم شده. فقط این نشریه بود که از این دنیای پر هیاهو، با خبرمان می‌کرد. آن هم دیگر نمی‌رسد!
... 091310432 / سلام، وقتی خبر ساخت بزرگراه طبقاتی را در هفته‌نامه صبح خواندم، از فعالیت‌های برادران و همرزمان عزیزم در این نهاد مقدس بسیار به وجد آمدم. به آن عزیزان تبریک و خسته نباشید می‌گویم. / شجاعی
صبح‌صادق: ما هم به این رزمندگان جهاد اقتصادی خسته نباشید می‌گیم؛ همون‌هایی که شعار «ما می‌توانیم» را جامه عمل پوشاندند.
... 091497668/ ذهن ما باغچه‌ای است، گل درآن باید کاشت. چه گلی بهتر از آیات خداست؟ گل کوثر، گل توحید، گل یاس، گل مریم، گل طه، گل ناس، گل اخلاص و توکل به خدا، گل ایمان و ادب لایق ماست. / بسیجی علی مودتی از فیرورق
... 091418901/ سلام، ايثارگران دفاع مقدس مشغول جنگ بودند و خانواده‌هاي‌شان با کوپن چهارصدو‌پنجاه گرمى روغن نباتي زندگى مي‌کردند و فرزندان برخی‌ها يا در دانشگاه‌های خارجی دانشجو بودند يا به دنبال غصب مراکز اقتصادى کشور بودند و ثروت‌اندوزي مي‌کردند. حالا آنها مدعی همه چیز شده‌اند و ایثارگران هم دارند فراموش می‌شوند.
... 091399818/ سلام، از نشان دادن چهره اصلی فتنه‌گران به عموم مردم سپاسگزاریم./ علی اربابی از زرند کرمان
... 091244165/ سلام خداقوت می‌گم به همه بر و بچه‌های نشریه صبح‌صادق. انصافاً از مطالب خوب و غالباً پرمغز نشریه استفاده می‌كنیم. امیدوارم روزبه‌روز به كیفیت محتوای نشریه اضافه بشه. برقرار و سربلند باشید. / محمدی ـ دانشجو
صبح‌صادق: از لطف شما ممنونیم و محتاج دعای خیرتون هستیم.
... 091785180/ خدا رحمت فرمايد مولوي شهيد جنگي زهي كه مصداق بارز يك سرباز ولايت بود و در روزگاري از معبر تنگ شهادت گذشت كه جندالشيطان به گمراهي مردم اهل سنت همت گماشته بود و هيچ وقت فراموش نخواهيم كرد كه ايشان مقام معظم رهبری را جز با لفظ «امام خامنه‌اي» نمي‌خواندند و صحبت‌هاي وحدت‌آفرين ايشان هنوز در بلوچستان طنين‌انداز است. پايگاه بسيج ايشان هنوز به همت بسيجيان بلوچ استوار مانده تا خاري در چشم تكفيري‌هاي گمراه‌كننده باشد. روحش شاد./ ابوالحسيني اقليد فارس


کتیبه سبز

از خواب گران خیز...
ابلیس ندیدی به درون تو خزیده
شیطان‌ به نهانخانه تو، خانه گزیده
او بذر ریا کاشته در عمق وجودت
او رخنه نموده به قیام و به قعودت
آن رانده ز درگاه خدا، با تو نشسته
آن مکر نهان، راه خدا روی تو بسته
تو پیرو شیطان‌ شده‌ای در همه احوال
با خواسته‌هایش شده‌ای یکسره فعال
شیطان لعین، راه تو صد دام نهاده
آغوش به روی تو، به صد کید گشاده
تسخیر شده فکر تو در خدمت شیطان
تو نیستی، او هست ترا سلسله‌جنبان
با چشم تو او می‌نگرد بر همگان مست
اینک دهن اوست که هتاک‌ترین است
تو مرکب ابلیس، ندانسته سواری
از خویش اراده، به‌خدا هیچ‌ نداری
او داده فریبت، شده‌‌ای اینهمه نادان
با رهبر و دین، جنگ کنی دشمن قرآن
قرآن به سر نیزه زنی، بس که دو رویی
از باطن شیطان، سخن یاوه بگویی
گاهی بشوی سبزتر از سبز امامت
آویخته‌ای خود به امامت، ز لئامت
ابزار شده بهر تو دین، مرد مزوّر
هر بافته‌ای نیست به این نسل مؤثر
با پارچه سبز مزن ضربه به شیعه
در باطل خود، دین مکن ابزار و وسیله
پنداشتی ‌ای بی‌سروپا، شهر شلوغ است؟
هر آنچه تو گفتی همه دیدیم، دروغ است
هر روز، بهانه به بهانه بفزایی
گویی که ترا نیست دگر هیچ حیایی
قانون الهی است، شکست تو رقم زد
هر نقشه کشیدی، همه را اوست به هم زد
اذناب تو، تصویر خمینی بدریدند
نفرین خدا تا ابدیت بخریدند
تصویر علی پاره شد و هیچ نگفتی
ای بی‌سروپا، دیدی و صدباره شنفتی
اندیشه ناپاک، به تزویر نهفتی
تو نیز چون منصور، دمر باز بیفتی
از توبه گریزان مشو ای ابله نادان!
در راه خطا می‌روی اینگونه شتابان
لجبازی تو، کار ترا زار نموده
اصلاح ترا، اینهمه دشوار نموده
دنیای تو امروز عیان شد چه حقیر است!
در چنبر ابلیس، وجود تو اسیر است
افسوس، تو خود را چه به بیراهه کشیدی
پیش قدمت مست شدی، چاه ندیدی
از خواب گران خیز، دگر وقت نداری
موج آمده تو کوچک و مانند غباری
«با آل علی هر که در افتاد، ور افتاد»
دیدیم که منصور چگونه، دمر افتاد
دریا متلاطم شده، ملت بخروشند
از کرده و از پستی تو، دیده نپوشند
عبدالمجید فرائی


حسن ختام

مويه‌ها براي بي‌وفايي ماست
آيا زماني فرا خواهد رسيد كه باور كنيم در همين نزديكي‌ها چشم‌هاي نگراني زندگي‌مان را هر روز مرور مي‌كند؟ چشماني مضطرب كه منتظر است تا با خوب شدن ما پا در ركاب ظهور نهد.
بياييم صادقانه برای يك بار هم شده بي‌نيرنگ دست بر آستان نيازش بريم و بگوييم: اگر چشم به راه خوب شدن مايي تا بيايي چنين نخواهد شد... پس خود از خدا بخواه چنان شود.
تو خود خوب مي‌داني كه امواج پرتلاطم و سهمگين فتنه‌هاي آخرالزماني مي‌رود تا آخرين باقي‌مانده‌هاي اين بنيان را ببرد.
آيا باوركردني‌ است با وجود ده‌ها، صدها و هزاران مؤسسه و مركز و بنياد و محفل و این همه شيفته، همچنان گرد غريبي بر روي شما باشد؟!
چه كسي باور مي‌كند؟
اي مسافر غريب! نمي‌خواهم دردي بر دردهاي تو باشم، كه اين دلگويه‌هاي دلی دردمند است و نه زخمي بر دل دوستان راستين تو كه نيك مي‌دانم حساب آنها از اين خطاب‌ها جداست.
خود خوب مي‌دانيم آنچه بر ما مي‌رود، نه ياد تنهايي‌هاي غريبانه تو كه رفع نيازهاي پست دنيايي ماست.
و اين هجوم، نه براي آزادي تو از زندان غيبت كه براي رفاه بيشتر خود است.
به‌راستي كدام‌يك از ما مدعيانيم كه آمدن تو را آن‌گونه كه واقعيت خواهد يافت، برتابيم؟
تا چه حد خود را براي آن آمدن، مهيا ساخته‌ايم؟
و آيا ما هرگز به اين فكر كرد‌ه‌ايم که گريه‌هاي نيمه شب آن مسافر غريب براي چيست؟
او مي‌گريد؛ اما نه براي عريضه‌هاي چاه‌ها؛ كه براي گرفتارآمدگان در چاه‌هاي خودخواهي.
او مي‌گريد؛ اما نه براي فرو غلتيدن جوانان در ورطه‌هاي گمراهي كه براي سكوت دانشمندان و خواص!
و بي‌گمان بخشي از آن مويه‌ها براي بي‌وفايي ماست...