شماره 916 منتشر شد

0
947

سپاه در گام دوم

اعضای مجمع عالی فرماندهان سپاه پس از شرکت در همایش دوسالانه فرماندهان و مدیران، چهارشنبه گذشته به محضر فرمانده معظم کل قوا شرفیاب شدند و با مولا و مقتدای خود دیدار و تجدید عهد و پیمان کردند.
امام خامنه‌ای در این دیدار سپاه را نهادی پرافتخار و رشد یافته در مسیر تعالی و پیشرفت خواندند. همچنین نوآوری و خلاقیت، ورود پرتوان به عرصه‌های گوناگون خدمات اجتماعی و مورد نیاز مردم و کشور، فعالیت در عرصه‌ فرهنگ و هنر و اندیشه، تلاش برای حفظ معنویت و نگاه و نقش‌آفرینی مؤثر در جغرافیای مقاومت در منطقه را سرفصل‌های اساسی قضاوت درباره پیشرفت‌ها و توفیقات مادی و معنوی سپاه در 40 سال گذشته دانستند و افزودند: «من صددرصد از سپاه راضی هستم، اما به این حد از پیشرفت سپاه قانع نیستم و معتقدم این نهاد بر اساس توانایی‌ها و استعدادهای خود می‌تواند ۱۰ و حتی ۱۰۰ برابر رشد و پیشرفت کند.»
در حقیقت می‌توان گفت، رهبر حکیم انقلاب بر سیر حرکت، اقدامات و عملکرد سپاه در گام اول انقلاب که در مقاطع مختلف از مقابله با ضد انقلاب، حضور افتخارآفرین در دفاع مقدس و سازندگی تا تقویت جبهه مقاومت و… پر از فراز و نشیب‌های فراوان بود، مهر تأیید زده و مسیر پیش رو و افق حرکت نهاد پاسدار انقلاب اسلامی را با توصیه‌های هشت‌گانه مشخص کردند که باید آیینه تمام‌نمای حرکت سپاه و پاسداران باشد.
فلسفه تأسیس و تشکیل سپاه، پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است که در طول چهار دهه گذشته این نهاد مقدس به خوبی از عهده این رسالت و مأموریت برآمده است و مانند خود انقلاب اسلامی روز به روز پویایی و نوشوندگی‌اش را حفظ کرده و ضمن عمق‌بخشی داخلی در عرصه‌های گوناگون، تهدیدات دشمنان را رصد می‌کند، متناسب با آنها روش‌های مقابله را می‌یابد و با شجاعت و روحیه انقلابی عمل می‌کند.
اما آنچه این نهاد را از دیگر نهادها و سازمان‌ها متمایز کرده، چند عامل است که باید به عنوان مزیت نسبی سپاه حفظ و تقویت شده و عوامل تضعیف‌کننده آن از میان برداشته شود. در نگاه کلی این عوامل عبارتند از: معنویت و ایمان، روحیه انقلابی و جهادی، ولایتمداری و مردمی بودن که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از بدو تأسیس تاکنون آنها را به عنوان عناصر هویتی خود مورد توجه قرار داده و تا امروز با تکیه بر این عوامل بنیادین به پیشرفت‌های شگرفی دست یافته که تنها یک نمونه عینی آن را می‌توان در توسعه علوم و فنون و تجهیزات و امکانات که به دست فرزندان این آب و خاک حاصل شده، مشاهده کرد.
افزون بر اینها همان‌طور که از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب بر می‌آید، حفظ روحیه جوانی، تقویت آمادگی‌ها و نترسیدن از دشمن عناصر مهمی محسوب می‌شوند که نویدبخش پیروزی‌های عظیم برای ملت ایران و عبور از پیچ تاریخی هستند. در این میان سپاه به عنوان حافظ و پاسدار انقلاب باید در گام دوم انقلاب، ضمن حفظ آمادگی دفاعی و نظامی، به تقویت عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در داخل و تقویت جغرافیای مقاومت در آن سوی مرزها بپردازد و در جهت تشکیل تمدن اسلامی گام بردارد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید