شماره 911 منتشر شد

0
406

بن‌بست نداریم

«بن‌بست نداریم» یکی از گزاره‌های بسیار مهم و راهبردی رهبر حکیم و راه بلد انقلاب اسلامی ‌در بیانات سال‌های اخیر خطاب به مردم و کارگزاران نظام است. بیاناتی چون:
«تولید،‌ عملی است و امکانات آن در کشور وجود دارد؛ اما مسئولان سه قوه باید وظایف خود را انجام دهند تا تولید رونق پیدا کند و ما در این بخش بن‌بست نداریم و راهی نیست که نتوانیم حرکت کنیم و باید به خودمان تحرک ببخشیم.» (بیانات 1 فروردین 1396)؛ «در اداره اقتصاد کشور بن‌بست نداریم.» (بیانات در دیدار با هیئت دولت، 7 شهریور 1397)؛ «ما فشار اقتصادی داریم؛ اما بن‌بست نداریم.» (بیانات 12 مهر 1397)؛ «هیچ بن‌بست و مشکل غیر قابل حلی در کشور وجود ندارد.» (بیانات 19 مهر 1397)؛ «در کشور بن‌بست نداریم.» (14 خرداد 1398)
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت در هفته گذشته، ‌با اشاره به ظرفیت‌های کشور و تحرک‌ها در سال جاری در زمینه‌های تولید صنعتی،‌ کشاورزی، ‌انرژی، ‌پتروشیمی و لوازم خانگی و مبارک دانستن این وضعیت فرمودند: «این واقعیت نشان می‌دهد کسانی که از بن‌بست در کشور حرف می‌زنند،‌ کاملاً اشتباه می‌کنند.»
تأکیدهای پی‌ در پی رهبر معظم انقلاب بر این نکته راهبردی،‌ بیشتر از آن جهت است که دشمنان در جنگ نرم با استفاده از ابزار رسانه و الگوی عملیات روانی تصویرسازی غلط از جامعه ایران و شرایط کشور،‌ به دنبال القای نوعی نگاه بدبینانه به وضعیت و در بن‌بست قرار گرفتن جمهوری اسلامی هستند. در این تصویرسازی غلط و منفی از شرایط کشور دشمن تلاش می‌کند با تمرکز بر ناامیدسازی و بدبین‌سازی، ‌تنها راه نجات کشور از بن‌بست کنونی را ‌روی‌آوردن به غرب و گشودن باب مذاکره در حوزه‌های گوناگون ‌معرفی کند. نگاهی به مواضع و عملکرد برخی مسئولان، جریان‌های سیاسی و رسانه‌های داخلی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد دشمنان تا حدودی توانسته‌اند در انجام این عملیات روانی در بستر جنگ نرم موفق باشند. کسانی که در سال‌های اخیر، ‌پیشرفت و حل مشکلات مردم را ‌تنها از طریق مذاکره با آمریکا میسر دانسته و از همین روی، توجیه‌گر ضرورت مذاکره با آمریکا بوده‌اند، ‌در واقع اساس استدلال‌شان در بن‌بست بودن کشور است. نکته مهم اینکه آمریکایی‌ها به همراه متحدان اروپایی و صهیونیستی خود،‌ بر این باورند که تنها راه جلوگیری از پیشرفت‌های واقعی ایران و مهار قدرت جمهوری اسلامی،‌ مجبور کردن رهبران جمهوری اسلامی به پذیرش مذاکره است. آنان بر این اعتقاد هستند که از طریق سیاست و راهبرد‌ «فشار‌ـ مذاکره» می‌توان در هر حوزه‌ای از طریق مذاکره، جمهوری اسلامی را‌ به امید کاهش فشارها وادار به قبول مجموعه‌ای از محدودیت‌ها کرد. به عبارت دیگر، آمریکایی‌ها به همراه متحدان خود ‌تصور می‌کنند که می‌توان الگوی برجام را از طریق فشار به تمامی حوزه‌های راهبردی قدرت‌آفرین برای جمهوری اسلامی تعمیم داد. نتیجه این فشارها از یک طرف و عملیات روانی دشمن از طرف دیگر، موجب شد تا عده‌ای تصور کنند کشور در بن‌بست قرار دارد و تنها راه شکست این بن‌بست مذاکره با آمریکاست. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدارهای گوناگون با مردم و مسئولان،‌ با ذکر دلایل متقن و بیان استدلال‌های مبتنی بر واقعیات‌، بر این نکته تأکید دارند که کشور در بن‌بست قرار ندارد. معظم‌له بارها اعلام فرموده‌اند که‌ هیچ مشکلی در کشور نداریم که کلید حل آن در خارج کشور باشد.
این راهبرد، سعودی‌ها و اماراتی‌ها را در مقابل مردم یمن خلع سلاح کرده است. راهبرد هفتم انصارالله «رد الفعل» سعودی و امارات بوده است. بر این اساس انصارالله جنگ را درون امارات و سعودی کشاند. حمله پهپادهای انصارالله به ابوظبی و فرودگاه‌ها و مراکز نفتی سعودی بدین منظور صورت گرفت و توانست ضربات سنگینی را به این دو رژیم متجاوز وارد کند. امروز در اردوگاه امارات زمزمه خروج به گوش می‌رسد و سعودی چاره‌ای ندارد جز اینکه به پایان این جنگ و پذیرفتن واقعیت «دولت انصارالله در یمن» فکر کند. راهبرد هشتم انصارالله همبستگی با دولت‌ها و جنبش‌های مقاومت و علنی کردن روابط راهبردی با ایران است. انصارالله بدون واهمه خود را جزئی از جبهه مقاومت می‌خواند. راهبرد نهم انصارالله گسترش فرهنگ «مقاومت دینی» است. بزرگداشت وسیع غدیر، عاشورا، بعثت، هفته وحدت و روز قدس بخشی از راهبرد انصارالله در تعمیق فرهنگ مقاومت دینی است.
در واقع انصارالله‌ـ همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در ملاقات 22 مرداد 1398 با هیئت یمنی فرمودند‌ـ با ایمان، عزم و استقامت در برابر جنگ کفار و مترفین، پیروزی‌های بزرگی به دست آورده و به طرف اصلی یمن تبدیل شده است. البته این ثمره هر ملتی است که با ایمان و توکل و استقامت در مقابل دشمن می‌ایستد؛ کما اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار مورد اشاره به عنوان رمز فرمودند: «هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعاً پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.»
روزی که سرتیپ احمد العسیری اعلام کرد، ائتلاف نظامی ضد یمن توانسته همه موشک‌های بالستیک انصارالله را نابود کند، با دروغی بزرگ خواست وانمود کند که اگر موشکی از سوی انصارالله شلیک نمی‌شود، به معنای انهدام این موشک‌ها بر اثر حملات نظامی هوایی ائتلاف است که او تعداد این حملات‌ را 2415 اعلام کرده است.
اکنون سعودی‌ها چه پاسخی دارند وقتی موشک بالستیک برکان 3 با طی 1300 کیلومتر به مرکز صادرات نفت «الشیبه» در شرق عربستان اصابت می‌کند و سبب می‌شود ده‌ها ماشین آتش‌نشان و ده‌ها آمبولانس آژیرکشان به این مرکز در الدمام بشتابند. امروز انصارالله در حین جنگ در عرصه تسلیحات نظامی به توانمندی رسیده که سعودی‌ها با صرف میلیاردها دلار به آن دسترسی ندارند. در هفته‌‌های اخیر و پس از آنکه مشخص شد سیستم پدافندی پاتریوت و بی 52 آمریکایی قادر به خنثی کردن حملات موشکی و پهبادی انصارالله نیستند، عربستان حدود پنج میلیارد دلار دیگر هزینه کرد و سیستم دفاعی «تاد»‌(Thad) را به خدمت گرفت؛ اما اصابت موشک انصار به دمام ثابت کرد از این سیستم نیز در مقابل تهاجم موشک‌های بالستیک یمنی‌ها کاری ساخته نیست.
هم‌اینک انصارالله انواعی از سیستم‌های موشکی برکان نقطه‌زن 1، 2 و 3 را در اختیار دارد که قادرند مسافت‌های 500، 800 و 1500 کیلومتری را طی کنند که طی کرده و به هدف اصابت کردند. نوع دیگری از موشک‌های انصار موشک‌های غیربالستیک «زلزال‌ها» است که عمق 200 تا 300 کیلومتری را هدف قرار می‌دهند که از آنها برای زدن فرودگاه‌های نظامی و مدنی در «خمیس مشیط» و محیط پیرامونی آن یعنی فرودگاهی‌های أبها، عسیر، جیزان و نجران استفاده می‌شود. نوع دیگری از موشک‌های بالستیک و نقطه‌زن بومی انصارالله «قاصف K2» است که می‌تواند عمق 400 و 500 کیلومتری را هدف قرار دهد. سلاح راهبردی دیگر پهپادهای تهاجمی است که کارکرد اطلاعاتی و جاسوسی دارند؛ اما انصارالله با تغییر کاربری آنها علاوه بر جنبه اطلاعاتی، جنبه تهاجمی نیز به آنان داده است. این پهپادها اینک به وفور در اختیار انصارالله قرار دارند؛ به گونه‌ای که در یک روز ده فروند آنها به یک نقطه عملیاتی گسیل شده‌ و تا فاصله 1300 کیلومتری را پیموده‌اند. حمله به فرودگاه ابوظبی در 1300 کیلومتری یمن و حمله پهپادها به ریاض نشان داد، دیگر نقطه امنی در امارات و عربستان وجود ندارد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید