شماره 910 منتشر شد

0
545

جهاد امیدآفرینی با فسادستیزی

سیاست‌ها و رویکردهای جدید و جدی قوه قضائیه در موضوع مبارزه با فساد می‌تواند فصل نوینی را در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی با هدف سنگین‌تر کردن کفه عدالت به منزله اصلی‌ترین شعار جمهوری اسلامی و نظام ولایی پدید آورد. اگر شعار عدالت از جمهوری اسلامی گرفته شود و در عمل آثاری از عدالت به معنای واقعی در ایران مشاهده نشود، جمهوری اسلامی دیگر هیچ تفاوت اساسی با دیگر نظام‌های سیاسی در دنیا نخواهد داشت. در سال‌های پس از انقلاب، تلاش‌های فراوانی در حوزه عدالت‌گستری انجام گرفت، اما با وجود پیشرفت‌های قابل ملاحظه در این مسیر همچنان وضعیت موجود با وضعیت مطلوب فاصله بسیار دارد. رهبر حکیم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم، جایگاه و شأن عدالت در جمهوری اسلامی را این‌چنین توصیف می‌کنند: «عدالت در صدر هدف‌های اولیه همه بعثت‌های الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است.»
از منظر و دیدگاه معظم‌له، رسیدن به عدالت بدون مبارزه جدی با فساد ناممکن خواهد بود. ایشان در چهارمین توصیه راهبردی در بیانیه گام دوم به این مهم اشاره کرده و می‌نویسند: «عدالت و مبارزه با فساد؛ این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی، اخلاقی و سیاسی، توده چرکین کشورها و نظام‌ها اگر در بدنه حکومت‌ها عارض شود، زلزله ویرانگر و ضربه‌زننده به مشروعیت آنهاست و این برای نظامی چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیتی فراتر از مشروعیت‌های مرسوم و مبنایی‌تر از مقبولیت اجتماعی است، بسیار جدی‌تر و بنیادی‌ترین از دیگر نظام‌هاست.»
اکنون در جمهوری اسلامی به دلیل ضعف در ستیز با فساد از سوی دستگاه‌های مسئول طی چهل سال گذشته، بیشترین نارضایتی مردم از فسادهای موجود است. برای مردم کاستی‌ها، کمبودها و نداشتن‌ها به راحتی قابل تحمل بوده؛ اما برای آنان، فساد، تبعیض و بی‌عدالتی‌های ناشی از ضعف عملکرد مسئولان قابل تحمل نیست.
در چنین شرایطی، دشمن با بزرگنمایی ضعف‌ها و سیاه‌نمایی کامل از وضعیت از طریق دروغ‌پراکنی، تلاش می‌کند بر عمق نارضایتی‌ها، گله‌مندی‌ها و بدبینی‌های مردم نسبت به وضع موجود بیفزاید و آنان را نسبت به مسئولان کشور و نظام بی‌‌اعتماد و نسبت به آینده ناامید کند. اکنون دشمنان تلاش می‌کنند با برجسته‌سازی فساد در کشور، نظام جمهوری اسلامی را به فساد سیستمی فراگیر و گسترده متهم کرده، مردم را نسبت به کل نظام بی‌اعتماد کنند. رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم در زمینه برنامه‌های دشمن با هدف ناامیدسازی مردم می‌گویند: «در طول این چهل سال‌ـ و اکنون مانند همیشه‌ـ سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبرهای دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه نشان دادن واقعیت‌ها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ‌ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسنات بزرگ، برنامه همیشگی هزاران رسانه‌ صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملت ایران است و البته دنباله‌های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده‌اند که با استفاده از آزادی‌ها، در خدمت دشمن حرکت می‌کنند.»
در چنین شرایطی، در بیانیه گام دوم از «امیدآفرینی»، با عنوان «نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد» یاد شده است؛ بنابراین هر یک از قوای سه‌گانه، دستگاه‌های حکومتی، اقشار و آحاد مردم باید نقش و سهم خود در جهاد امیدآفرینی را مشخص کنند. بدون تردید، قوه قضائيه در وضعیت کنونی، نقش و سهم بی‌بدیلی در جهاد امیدآفرینی دارد. بر اساس آنچه پیشتر در این نوشتار آمد، مبارزه با فساد در کشور، مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدام قوه قضائيه در وضعیت کنونی، در راستای امیدآفرینی و عدالت‌گستری خواهد بود. با ورود مجدد آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به دستگاه قضا با عنوان ریاست ‌این قوه، بارقه‌های امید در افق پدیدار شد و توده‌های مردم و به ویژه جریان انقلابی کشور، به این انتصاب در قوه قضائیه امید بست.
آشکار شدن عزم و اراده جدی رئیس محترم قوه قضائيه برای مبارزه با فساد در اشکال مختلف، برافراشته شدن پرچم دفاع از حقوق عامه در دستگاه قضا، گشودن باب پرونده‌های پر رمز و راز فساد از قبیل واگذاری‌ها در سازمان خصوصی‌سازی، توجه به دانه‌درشت‌های مفسد و فسادآفرین در خود دستگاه‌ قضا و دیگر اقدامات در این فصل جدید، همگی برای کشور، نظام و مردم امیدآفرین بوده و استمرار این نگاه و رویکرد، کفه عدالت را نسبت به گذشته پررنگ‌تر و سنگین‌تر خواهد کرد. مردم تشنه عدالت بوده و اکنون یکی از بهترین راه‌های تحقق عدالت در کنار ده‌ها اقدام دیگر، مبارزه جدی و بی‌امان با مفسدان مالی و اقتصادی است. البته مبارزه با فساد، وظیفه همه دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه است و در انحصار یک قوه و آن هم قوه قضائیه نیست؛ اما وقتی فسادهایی شکل گرفته و باندها، شبکه‌ها و افرادی در سال‌های گذشته با سوءاستفاده از اعتمادها، با برخورداری‌ از رانت‌ها، با سوءاستفاده از قانون و به دلیل ضعف‌ نظارت‌ها و ضعف در برخوردهای قضایی بدون اغماض، به غده‌های چرکین تبدیل شده‌اند، دستگاه قضا باید تیغ جراحی برداشته، بادقت و بدون لحاظ کردن خط قرمز در مسیر مبارزه با فساد، ریشه‌های فساد را از بن خشکانده و با مفسدان در هر سطح، رتبه و جایگاهی طبق قانون برخورد کرده و آنان را مجازات کند. روند جدی مبارزه با فساد از سوی قوه قضائيه، باید به گونه‌ای دنبال شود که مردم دیگر تحت تأثیر تبلیغات دشمنان قرار نگرفته، با تمام وجود احساس کنند مبارزه با فساد در جمهوری اسلامی، هیچ خط قرمزی ندارد. آیت‌الله رئيسی از این روند باید مراقبت‌ کرده و جلوی هر نوع اغماض و انحراف در مسیر مبارزه با فساد را بگیرد. وظیفه همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها هم کمک به دستگاه‌ قضا در این جهاد مقدس امیدآفرینی و عدالت‌گستری است.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید