شماره 907 منتشر شد

1
682

مثل همیشه با مردم

هفته گذشته دو خبر مهم در رسانه‌ها انتشار یافت که هر دو جنبه دستوری داشت و از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شده بود: ۱ـ بازار را تنظیم کنید. ۲ـ با جنگل‌خواری در گلستان برخورد کنید. اهمیت این دو خبر به گونه‌ای بود که در بسیاری از رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد. با اندکی تأمل و با رجوع به حافظه تاریخی و مرور سیره نظری و عملی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در ۳۰ سال گذشته، نمونه‌های بسیار فراوانی از این جنس دستورها را می‌توان ملاحظه کرد؛ دستورهایی که نشان می‌دهد، معظم‌له همیشه به فکر مردم و طرفدار حقوق عمومی و منافع ملی بوده است. ماهیت این دستورها و پیگیری‌های بعدی در زمینه نتایج حاصله نشان می‌دهد:
۱ـ رهبر معظم انقلاب نسبت به مسائل کشور و مشکلات مردم اشراف کامل دارند. 
۲ـ دغدغه رهبر معظم انقلاب رعایت حقوق عمومی، حل مشکلات مردم و تأمین رفاه حال آنان است. 
۳ـ در مکتب رهبری همانند امام(ره)، مسئولان باید خدمتگزاران و خادمان مردم باشند.
۴ـ رهبر فرزانه انقلاب نسبت به گزارش‌های مردمی و نهادها و همچنین مشاهدات شخصی خود در زمینه موضوعی که مبین تضییع حقوق مردم یا فرد خاص از جامعه با هر نوع جایگاه و موقعیت اجتماعی باشد، حساس بوده، با دقت کامل برای تأمین حقوق مردم ورود کرده، دستور می‌دهند و آن را تا رسیدن به نتیجه کامل پیگیری می‌کنند.
البته در این میان، هر جا مسئولان و دستگاه‌ها، نسبت به تدابیر، فرامین و دستورهای رهبری، جدیت به خرج داده و اقدامات لازم را به هنگام انجام داده باشند، مردم شاهد نتایج آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن بودند؛ اما در برخی موضوعات بسیار مهم، کوتاهی مسئولان سبب افزون شدن دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب از یک‌سو و افزایش نارضایتی مردم از سوی دیگر شده است. برای نمونه، فرمان هشت ماده‌ای معظم‌له که برای پدید‌آیی یک مبارزه جدی و بی‌امان و بدون ملاحظه‌ این و آن، خطاب به رؤسای سه قوه در سال ۱۳۸۰ صادر شد، متأسفانه به صورت شایسته و بایسته مورد توجه و اقدام واقع نشده و بسیاری از مشکلات امروز کشور در حوزه‌های گوناگون و از جمله در حوزه مسائل اقتصادی و معیشتی مردم، در جدی نگرفتن همین فرمان هشت ماده‌ای ریشه دارد. نادیده گرفتن این دستور به صورت شایسته و در خور انتظار معظم‌له، افزون بر پدیدآوردن مشکلات برای کشور و مردم، عامل اصلی پدیدآیی نارضایتی‌‌های عمومی در زمینه فساد و بی‌اعتنایی مسئولان نسبت به امر مبارزه با فساد است. مبارزه با فساد شرط لازم برای رسیدن به عدالت است. عدالت و پیاده‌سازی آن، تنها راه تأمین حقوق عمومی بوده و شعار اصلی جمهوری اسلامی و نظام ولایی به شمار می‌آید.
اما در جایی که دستور رهبری با سرعت و دقت بالا اجرا شده، مردم هم به سرعت از نتایج و برکات آن دستور برخوردار شده‌‌اند؛ برای نمونه، می‌توان به بوستان و پارک جنگلی یاس در اتوبان بابایی، نرسیده به خیابان استخر در شمال شرق تهران اشاره کرد. این پارک در وسعت ۱۴۰۰ هکتار، بزرگ‌ترین پارک جنگلی تهران به شمار می‌آید که با مجموعه‌ای کامل از امکانات، اکنون برای رفاه حال مردم تهران، به یکی از بهترین مراکز تفریحی ایران تبدیل شده است. این پارک با یک دستور رهبری و جدی گرفتن آن از سوی شهردار وقت تهران احداث شد. اگر آن دستور نبود یا دستور جدی گرفته نمی‌شد، اکنون چنین پارکی در اختیار عموم مردم نبود و محل آن بین ارگان‌ها و دستگاه‌ها تقسیم شده و با ساخت‌وسازهای فراوان، به یک مجموعه مسکونی یا اداری تبدیل شده بود. منظور از بیان این قبیل نمونه‌ها، توجه رهبری به مسائل کشور و مردم از یک‌سو و نتایج عمل کردن یا عمل نکردن مسئولان کشور به دستورات صادره معظم‌له مبتنی بر این توجه از دیگر‌سوست.
اکنون مردم در جریان دو دستور مشخص صادره از سوی رهبری خطاب به مسئولان دولت قرار گرفته‌اند. دستور اول، به وضعیت آشفته بازار و هرج و مرج قیمت‌ها و ضعف برنامه‌ریزی‌ها و کنترل قیمت‌ها برمی‌گردد. مردم این روزها، بیش از هر موضوع دیگر، از ضعف نظارت دولت و دستگاه‌های مسئول، نسبت به قیمت‌ها گله دارند؛ قیمت مسکن، خودرو، کالاهای اساسی و آنچه مردم برای گذران زندگی به آنها نیاز دارند. به طور قطع، اگر در دو سال گذشته، مسئولان به وظایف خود در امر برنامه‌ریزی و نظارت دقیق بر بازار عمل می‌کردند، اکنون شاهد این بی‌نظمی در قیمت‌ها و سوءاستفاده‌های افراد سودجو و باندهای مافیایی نبودیم. با پدیدآیی چنین وضعیتی در بازار، رهبر معظم انقلاب در کنار تذکرات پی در پی در سال‌های اخیر، با ورودی مجدد خطاب به دولت، دستور اکید مبنی بر تنظیم بازار داده‌اند. خبر این دستور را رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت، این‌گونه رسانه‌ای کرد: «رهبر معظم انقلاب دستور دادند که در خصوص تنظیم بازار تلاش مجدانه‌ای صورت بگیرد که قطعاً این کار نیز انجام خواهد شد تا شاهد رفاه بیشتر مردم باشیم.» اما خبر مربوط به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره زمین‌خواری در استان گلستان را آقای کاظم‌ پالیزدار، دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور رسانه‌ای کرد. ایشان در مصاحبه با خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به حضور خود در استان گلستان مبنی بر بررسی زمین‌خواری در این منطقه با عنایت به دستور رهبر معظم انقلاب درباره وجود فساد در این استان اظهار داشت: «در استان گلستان به خصوص روستای زیارت، متأسفانه شاهد زمین‌خواری بودیم.»
امید است مسئولان در همه عرصه‌ها، اولاً به وظایف ذاتی خود عمل کنند تا امور کشور به درستی اصلاح شود و ثانیاً هر نوع دستور و امر رهبری را که تأمین‌کننده منافع ملی و حقوق مردم است، با دقت و سرعت اجرا کنند.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید