شماره 904 منتشر شد

0
302

مطالبه کارآمدی


فتح‌الله پریشان
کارشناس سیاسی

کمتر از هشت ماه به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. تحرک انتخاباتی در رده‌های پایینی و میانی حزبی از مدت‌ها پیش آغاز شده و به تدریج وارد فضای جدی‌تر جلسات جریانی در میان بزرگان مؤسس و مؤثر احزاب و گروه‌های سیاسی می‌شود که معمولاً برای اصل حضور در انتخابات و نحوه آن، برآورد وضعیت اردوگاه‌های انتخاباتی خودی و رقیب و به تبع آن بازبینی سناریوهای مختلف رفقا و رقبای سیاسی و بازاندیشی در کم و کیف ائتلاف‌ها و… در این جلسات تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری می‌شود. مخالفت «بهزاد نبوی» با ایده «مشارکت مشروط در انتخابات» «حجاریان» در جبهه اصلاحات و مخالفت تلویحی «حداد عادل» با ایده نواصولگرایی و نقش‌آفرینی جوانانه به سیاق دعوت «قالیباف» در اردوگاه اصولگرایی، دو کد و عنوان خبری بود که هفته گذشته در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد و نمایی از اقدامات انتخاباتی در لایه‌های زیرین و رویین جریان‌ها و گروه‌های سیاسی را نشان داد.
اما پرسش این است که با توجه به مدت زمان باقیمانده تا انتخابات و اینکه جای چنین مباحثی در اتاق فکرهای حزبی و جریانی برای پخته کردن این مباحث است، با چه هدفی این موضوعات طرح و به عرصه عمومی کشانده می‌شوند؟ چرا عده‌ای همواره در آستانه هر انتخاباتی بازی تحریم مشارکت، مشارکت مشروط یا رأی سفید و… را طرح می‌کنند؟
این موضوع در وهله اول به اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی مربوط می‌شود. همه گروه‌ها و افراد با هر سلیقه و ذائقه سیاسی در طول این چهار دهه از انقلاب اسلامی و با تجربه برگزاری بیش از 40 انتخابات، به این ادراک و فهم از رفتار سیاسی و سلوک انتخاباتی در جمهوری اسلامی ایران رسیده‌اند که انتخابات در ایران تنها راه درست و مسالمت‌آمیز و البته مردمی‌ترین شیوه انتقال قدرت و امن‌ترین راه برای تلاش به قصد اصلاح و تصحیح روش حکمرانی است و انصافاً نظام اسلامی امین چیزی است که از صندوق‌های انتخابات مردمی بیرون می‌آید. در واقع، در لایه‌هایی از گروه‌های سیاسی به ظاهر منتقد نظام و متمایل به غرب نیز مختصات منحصربه‌فرد مردم‌سالاری دینی باور شده است؛ البته برخی در بطن این نکته درست، مطالبه غلطی نیز برای تغییر اساسی نظام سیاسی در اثر القائات نظام سلطه در برخی برهه‌های انقلاب مانند انتخابات دوره دهم ریاست‌جمهوری در سال 1388 داشته‌اند که با هوشمندی مردم و رهبری سر مطالبات آنها به صخره محکم انقلاب و نظام اسلامی خورده و گاهی برای بزرگ کردن سهم خود از کیک قدرت جریانی، به ترفندهایی مانند مشارکت مشروط متوسل شدند.
تأثیرگذار بودن مردم در انتخابات نکته مهم دیگری است که مدنظر گروه‌های سیاسی قرار دارد. جریان‌ها و گروه‌های سیاسی با طرح این مسائل به دنبال یارگیری از میان مردم، نخبگان و حتی مسئولان برای انتخابات پیش رو به نفع خود هستند؛ در حالی که نکته مهمی که در این قبیل مباحث از دید آنها پنهان می‌ماند، نظر واقعی مردم و مطالبه آنها از کسانی است که می‌خواهند خود را در معرض انتخاب مردم بگذارند. آنچه برای مردم مهم است، کارآمدی و داشتن برنامه راهگشا برای برون‌رفت کشور از این وضعیت اقتصادی و شرایط خطیری است که تحریم‌های ناجوانمردانه از بیرون و پاره‌ای ضعف و سوء‌مدیریت‌ها در داخل رقم زده است؛ ضمن اینکه مردم همچنان به اصل حضور در پای صندوق‌های انتخابات اعتقاد دارند و آن را برای حفظ، تقویت و افزایش امنیت ملی خود ضروری می‌دانند.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید