شماره 883 منتشر شد

0
157

883fe

اعترافات ديرهنگام

مهدی سعیدی
روزنامه نگار
مدت مديدي است که اردوگاه اصلاح‌طلبان با نوعي تشتت و اعوجاج مواجه شده است. حرف و حديث‌هاي نقل شده از سوی منسوبان اين جريان موجب شده تا شاهد تشديد واگرايي‌ها در اين جريان باشیم. به نظر مي‌رسد، صدور فرماني براي سکوت و پرهيز از اظهارنظر براي اين اردوگاه ضروري باشد.
در اين ميان اظهارنظر فرد شناخته شده اين جريان که به نوعي محوري‌ترين شخصيت اين اردوگاه نيز به شمار مي‌آيد، بخشي از اصلاح‌طلبان را غافلگير کرده است. آقاي موسوي‌خوئيني‌ها که مدت‌ها رياست مجمع روحانيون مبارز را بر عهده داشته و نقش ريش‌سفيدي را در سال‌های اخير براي حزب مشارکت، سازمان مجاهدين و… بازي کرده است، در مصاحبه‌اي به مناسبت دومین سالروز درگذشت مرحوم هاشمي‌رفسنجاني به طرح مباحثی پرداخته است. اظهارات وي داراي بخش‌هاي متعدد تأمل‌برانگیزی است که سه نکته آن مورد توجه اين نوشتار است:
1ـ جنجالي‌ترين بخش اظهارات خوئيني‌ها که به مذاق بخش عمده‌اي از اصلاح‌طلبان خوش نيامده، مواضع ايشان عليه آقاي هاشمي است. وي در بخشي از اظهاراتش آقاي هاشمي را چهره‌اي قانون‌گريز معرفي مي‌کند که حاضر نبود خود را در چارچوب قانون معرفي کند و براي تحقق برنامه‌هاي خود از شگردهاي مختلفي براي دور زدن قانون استفاده مي‌کرده است! وي در بخشي ديگر زبان هاشمي را زباني گزنده معرفي مي‌کند که تاب شنيدن صداي مخالف را نداشته و مخالفان را مورد هجمه قرار مي‌داد. وي تأکيد دارد: «البته آقاي هاشمي هم در تخريب خيلي خودش کم از ديگران نداشت. مثلاً در خطبه‌هاي نماز جمعه‌اش ببينيد مخالفانش را چطوري نوازش مي‌کند. آقاي هاشمي زبان گزنده‌اي نسبت به منتقدان و مخالفانش داشت.»
این نگاه تند انتقادی به هاشمی سر باز کردن زخمی کهنه است که می‌تواند به فعال شدن گسل‌های به ظاهر خاموش در این اردوگاه بینجامد، همانطور که در این چند روزه اين اظهارات به شدت با واکنش جريان حامي هاشمي در اردوگاه اصلاح‌طلبان همراه شده و جنجال‌ها بالا گرفته است.
2ـ برائت از برخي شخصیت‌های راديکال همچون «اکبر گنجي» نيز نکته قابل ملاحظه اين سخنان بود. شخصیت‌های شناخته شده اصلاح‌طلبان در طول اين سال‌ها هيچ‌گاه حاضر نشده‌اند با صراحت از افراطيون و استحاله‌شدگان اين اردوگاه اظهار برائت کنند. در اين مصاحبه خوئيني‌ها وقتي خبرنگار درباره هجمه‌هاي اصلاح‌طلبان عليه هاشمي از او مي‌پرسد و از به کارگيري تعابيري چون، «عالي‌جناب سرخ‌پوش» ياد مي‌کند، مي‌گويد: «آقاي اکبر گنجي را شما جزو اصلاح‌طلب‌ها مي‌دانيد و از من مي‌خواهيد پاسخ کارهاي آقاي گنجي را بدهم؟ آقاي گنجي رفت و از خط خارج شد؛ نه‌تنها از خط انقلاب، بلکه الآن نسبت به بسياري از اعتقادات ديني هم مسئله دارد. آن زمان هم که اينها را مي‌گفت، خودش تنها بود.» چنين اعترافاتي هرچند هنوز هم غنيمت است! اما بايد خيلي زودتر از اين گفته می‌شد و در کلامي رسمي‌تر و در سطح عمومي‌تر بيان مي‌شد تا تکليف هواداران اصلاحات با براندازان و ضدانقلاب مشخص شود.
3ـ بخش ديگري از مصاحبه اختصاص به نشست‌هاي شوراي بازنگري قانون اساسي دارد. در لابه‌لای صحبت‌هاي بيان شده در اين رابطه آنچه قابل ملاحظه است، اين تعبير وي درباره انتخاب رهبري است.
وي با صراحت مي‌گويد: «اين را هم لازم است بگويم که بهترين کار همان بود که آن روز اتفاق افتاد. رهبري شورايي که اصلاً از نظر من مردود و ناکارآمد بود. اما در رهبري فردي هم، در آن روز و روزگار در آن جمعي که فعال بودند، مناسب‌تر از آقاي خامنه‌اي نداشتيم.» اين اظهارنظر در حالي است که امروز عملکرد سه دهه گذشته حکيم انقلاب اسلامي در جايگاه رهبري جامعه اسلامي، بيش از هر چيز اثبات‌کننده حسن اين انتخاب است که بر زبان مخالف منصف و موافق جاري است. اما اصلاح‌طلبان در طول اين سه دهه با ناملايمتي و دوري از انصاف با اين حقيقت مواجه شده‌اند! و آنگونه که شايسته اين جايگاه در نظام اسلامي است، رفتار نکرده‌اند! اصلاح‌طلبان آنجا که به حمايت از رهبري نیاز بوده، نه‌تنها حضور فعال نداشته‌اند، که گاهی با سکوت يا ترديدآفريني‌ها در مسير تضعيف رهبري گام برداشته‌اند! اين جداي از اقدامات و اظهارات برخي افراطيون است که براي کسب منافع فردي و جناحي در خدمت بيگانگان قرار گرفته و در رفتار و گفتار عليه رکن اساسي نظام اسلامي موضع گرفته‌اند! اوج اين عملکرد را مي‌توان در ماجراي فتنه 88 مشاهده کرد که جريان چپ تمام‌عيار به ميدان حمايت از سران فتنه وارد شد و از اقدامات براندازانه عليه حقوق ملت حمايت کرد و آتش‌بيار معرکه‌اي شد که بيگانگان براي مقابله با نظام ولايت فقيه طرح‌ريزي کرده بودند.اصلاح‌طلبان برای بازگشت به نظام اسلامی و کسب اعتبار نزد ملت باید راهی طولانی را طی کنند که چنین اظهاراتی تنها سرآغاز این راه می‌تواند باشد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید