شماره 870 منتشر شد

0
138

870fe

ویژگی‌های ایران در ۹۰ سالگی انقلاب

دکتر یدالله جوانی
مدیر مسئول
ایران با انقلاب اسلامی در مسیر رشد و بالندگی قرار گرفت و دلیل تمامی دشمنی‌های دشمنان با ملت ما، در همین یک نکته نهفته است. در یک کلام می‌توان گفت، انقلاب اسلامی بر آرمان پیشرفت مادی و معنوی تمرکز دارد و بر همین اساس، قدرت‌های شیطانی سلطه‌گر و در رأس آنها آمریکایی‌ها، با انقلاب اسلامی مقابله کردند. چنین دشمنانی هرگز نمی‌خواستند این انقلاب و حرکت اسلام‌خواهانه ملت ایران پا بگیرد، لکن اراده الهی، انقلاب و نظام دینی برخاسته از آن را، به پاس مقاومت‌ها، رشادت‌ها، مجاهدت‌ها و شهادت‌های مردم تابع ولایت، به چهل سالگی رساند. اکنون جمهوری اسلامی ایران به مرحله‌ای از بلوغ و پختگی دست یافته و درست در زمانی که دشمن پایان انقلاب را در چهل سالگی فریاد می‌کند؛ نقشه راه پنجاه سال آینده این نظام دینی را ترسیم می‌کند.
با اطمینان می‌توان گفت، انقلاب چهل ساله با عبور از همه موانع، روزی نود ساله خواهد شد و هیچ بن‌بستی برای انقلاب و جریان انقلابی در کشور وجود ندارد. سرسخت‌ترین دشمنان این انقلاب، همگی در سراشیبی سقوط قرار دارند. آمریکایی‌ها با سرپوش گذاشتن بر واقعیات و با پردازش تصویرهای دروغین، هرگز قادر به تغییر روندهای آینده‌ساز مبتنی بر مبانی، اصول، آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی نخواهند بود. چند روز پیش، از الگوی پایه اسلامی‌ـ ایرانی پیشرفت رونمایی شد و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، برای تکمیل و ارتقای این الگو فراخوان داده و در مقدمه پیام خود آوردند: «خداوند جلّ و علا را سپاس می‌گزارم که با هدایت و توفیق او، تلاش نظام‌مند چند هزار تن از صاحب‌نظران و استادان دانشگاهی و حوزوی و فرزانگان جوان برای طراحی الگوی اسلامی‌ـ ایرانی پیشرفت پس از هفت سال در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به نتیجه رسید. این سند، اهم مبانی و آرمان‌های پیشرفت را تدوین کرده و افق مطلوب کشور را در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای نیل به آن را طراحی کرده است که با تحقق آن، که کاری عظیم‌ و دشوار، اما ممکن و شیرین است، کشور راه پیشرفت را خواهد پیمود و طلیعه مبارک تمدن نوین اسلامی‌ـ ایرانی در زیست بوم ایران رخ خواهد داد. ان‌شاءالله».
بی‌تردید این سند پس از اصلاح و تکمیل طبق فراخوان رهبر معظم انقلاب با مخاطب قرار دادن نهادها و سازمان‌های اصلی کشور مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، دولت، شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و مرکز الگوی اسلامي‌‌ـ ایرانی پیشرفت طی یک بازه زمانی دو ساله، به مهم‌ترین سند بالادستی بعد از قانون اساسی تبدیل خواهد شد. در پیام رهبر حکیم انقلاب خطاب به مجمع تشخیص مصلحت آمده است: «مجمع تشخیص مصلحت نظام سند پیوست را به عنوان چارچوب بالادستی سیاست‌های کلی مورد ملاحظه قرار دهد و پیشنهادهای تکمیلی برای حصول اطمینان از کفایت آن را در جایگاه یاد شده ارائه کند و پس از ابلاغ نسخه نهایی الگوی اسلامی‌ـ ایرانی پیشرفت، سیاست‌های کلی نظام را برای انطباق با الگو بازنگری نماید.»
معظم‌له بر همین مبنا در پیام خود خطاب به مجلس شورای اسلامی آوردند: «مجلس شورای اسلامی با نگاه ملی به بررسی سند حاضر بپردازد و نکات ضروری برای ارتقای آن را به عنوان سند بالادستی قوانین برنامه‌ای کشور پیشنهاد نماید و تمهیدات لازم را برای تهیه و تصویب طرح‌ها و لوایح برنامه‌ای در چارچوب نسخه نهایی آن مقرر سازد.» ادامه در صفحه۲از محتوای این سند و همچنین مطالبات رهبر معظم انقلاب از نهادها، قوا و نخبگان دانشگاهی و حوزوی برای ارتقای این سند، می‌توان دریافت که نسخه نهایی الگوی اسلامی‌ـ ایرانی پیشرفت، نقشه راه پنجاه سال آینده جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. بر اساس این نقشه راه و مبتنی بر مبانی خداشناختی، هستی‌شناختی، انسان‌شناختی، جامعه‌شناختی، ارزش‌شناختی و دین‌شناختی آرمان‌ها و ارزش‌ها تدوین شده است. با توجه به مبانی، آرمان‌ها و ارزش‌های تدوین شده، رسالت ملت و نظام ایران به این صورت مورد تصریح و تأکید واقع شده است: «رسالت ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران حرکت عقلانی، مؤمنانه و متعهدانه در جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی متناسب با آرمان‌ها در زیست بوم ایران است.»
برخی از ویژگی‌های ایران در نود سالگی انقلاب بر اساس افق ترسیم شده در این سند عبارت است از:
۱ـ در سال ۱۴۴۴ هجری شمسی مردم ایران دیندار، عموماً پیرو قرآن کریم، سنت پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) و با سبک زندگی و خانواده اسلامی‌ـ ایرانی و روحیه جهادی، قانونمدار، پاسدار ارزش‌ها، هویت‌ ملی و میراث انقلاب اسلامی، تربیت‌یافته به تناسب استعداد و علاقه تا عالی‌ترین مراحل معنوی، علمی و مهارتی و شاغل در حرفه متناسبند و از احساس امنیت، آرامش، آسایش، سلامت و امید زندگی در سطح برتر جهانی برخوردارند.
۲ـ تا سال ۱۴۴۴ ایران به پیشتاز در تولید علوم انسانی اسلامی و فرهنگ متعالی در سطح بین‌المللی تبدیل شده و در میان پنج کشور پیشرفته جهان در تولید اندیشه، علم و فناوری جای گرفته است.
۳ـ تا سال ۱۴۴۴ ایران از اقتصادی دانش‌بنیان، خوداتکا و مبتنی بر عقلانیت و معنویت اسلامی برخوردار بوده و دارای یکی از ده اقتصاد برتر جهان است.
۴ـ تا سال ۱۴۴۴، سلامت محیط زیست و پایداری منابع طبیعی، آب، انرژی و امنیت غذایی با حداقل نابرابری فضایی در کشور فراهم شده، کشف منابع، خلق مزیت‌ها و فرصت‌های جدید و وفور نعمت برای همگان با رعایت عدالت بین نسلی حاصل شده است.
۵ـ تا سال ۱۴۴۴، فقر، فساد و تبعیض در کشور ریشه‌کن شده و تکافل عمومی و تأمین اجتماعی جامع و فراگیر و دسترسی آسان همگانی به نظام قضایی عادلانه تأمین شده است.
۶ـ در سال ۱۴۴۴ ایران از نظر سطح کلی پیشرفت و عدالت، در شمار چهل کشور برتر آسیا و هفت کشور برتر جهان شناخته می‌شود و دارای ویژگی‌های برجسته جامعه اسلامی و خاستگاه تمدن اسلامی‌ـ ایرانی است. به حول و قوه الهی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید