شماره 865 منتشر شد

0
388

865fe

عاشورایی که تکرار می‌شود

علی حیدری
سردبیر
1379 سال از عاشورای سال61 هجری می‌گذرد؛ واقعه‌ای بزرگ که در طول دوران‌های متمادی نماد و الگوی جنبش‌ها و حرکت‌های شیعیان جهان به شمار آمده و سرچشمه حیات‌بخش فرهنگ و ارزش‌های ماندگاری است که نه تنها مسلمانان، بلکه بشریت تشنه حقیقت را از زلال معرفت سیراب می‌کند. عاشورا یک روز نیست، چون شیعه به درستی آموخته که «کل یوم عاشورا» و کربلا هم یک سرزمین نیست، چرا که «کل ارض کربلا» و این شعار رسایی است که مسیر روشن جهاد و مبارزه برای رسیدن به حق را ترسیم می‌کند.
نهضت عظیم اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) منبعث از فرهنگ غنی عاشورا بود و از ایستادگی در برابر ظلم و جور و روحیه عزت‌خواهی و ذلت‌ناپذیری حکایت داشت. عاشورا تابلوی تمام‌نمایی بود که مسیر حرکت ملت بزرگ ایران را نمایان ‌کرد تا در غوغای حاکمیت مادی‌گرایی، پایه‌گذار نظامی بر پایه ارزش‌های دینی و خواست و اراده عمومی شوند؛ ملتی که فصلی جدید را در دنیای پر آشوب قرن بیستم رقم زدند و الگویی برای بسیاری ملت‌های تحت ظلم و ستم شدند و امروز انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران در چهلمین سال تأسیس خود به بالندگی و شکوه در عرصه‌های گوناگون رسیده و الهام‌بخش ملت‌های مسلمان و آزادیخواه جهان شده است.
دشمنان انقلاب اسلامی به مدد نظریات اندیشمندان خود منتظر بودند تا هر چه از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد نشانه‌های افول، شکست و استحاله آن را مشاهده کنند؛ اما گذر زمان نه تنها نشانه‌های مورد نظر آنها را نمایان نکرد؛ بلکه نوشوندگی روز به روز و تکرار تجربه‌های همراه با شور روزهای آغازین انقلاب در عرصه‌های گوناگون، دشمن را به این نتیجه رساند که ماهیت انقلاب مردم ایران با نظریه‌های نوشته شده بر اساس الگوها و ارزش‌های غربی فاصله بسیاری دارد و گذشت زمان نه تنها سبب پیری انقلاب نمی‌شود؛ بلکه به تکامل و پختگی آن کمک می‌کند. از‌این‌رو تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا با یک جنگ وسیع و تمام‌عیار اقتصادی به ملت ایران هجوم بیاورند و با پشتیبانی رسانه‌ای و ایجاد فضای ناامنی روانی به اهداف خود جامه عمل بپوشانند که نشانه‌های این هجمه وسیع در جامعه امروز هویداست.
هدف دشمن کاشتن بذر تردید و سست کردن باورهای مردم در راهی است که 40 سال است با برچیده شدن نظام طاغوتی وابسته به قدرت‌های جهانی آغاز شده و فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است و به تعبیر رهبر حکیم انقلاب، در یک پیچ مهم تاریخی قرار دارد که به حول و قوه الهی و حفظ روحیه مقاومت، مردم ایران آن را نیز پشت سر خواهند گذاشت و جمهوری اسلامی ایران با قدرت و قوت مسیر نیل به اهداف عالیه انقلاب اسلامی را خواهد پیمود.
واقعیت این است که در خباثت دشمن تردیدی نیست و جز این از دشمن انتظار نمی‌رود، اما مقابله با دسیسه‌های پیچیده و خطرناک دشمن نیازمند هوشیاری، بصیرت و زمان‌شناسی است که مردم مسلمان با تمسک به الگوهای بی‌بدیل خود و پیروی عملی از آنها در برابر ظلم و زیاده‌خواهی دشمنان می‌ایستند و با ایمان و باور قلبی به فتح و پیروزی، موانع، مشکلات و سختی‌ها را پشت سر می‌گذارند. به شرطی که چشم‌ و گوش‌شان به ولی زمان باشد تا جبهه حق را از جبهه باطل تشخیص دهند و در عاشورایی که هر روز تکرار می‌شود، در صف مجاهدان راه حق گام بردارند؛ چرا که همواره پیروزی با حق‌جویان و حق‌طلبان است.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید