شماره 863 منتشر شد

0
349

863fe

نمايش اقتدار

مهدی سعیدی
روزنامه نگار
سه‌شنبه‌اي که گذشت، شاهد رخداد مهمي در سياست داخلي و تعاملات قوای مجريه و مقننه بوديم که سرفصلي نو در توسعه سياسي به حساب مي‌آيد. در حالي که بدخواهان نظام اسلامي تلاش داشتند ماجراي طرح «سؤال از رئيس‌جمهور» از سوی نمايندگان مجلس را به فرصتي براي ايجاد چالشي جدي ميان مسئولان کشور تبديل کنند، روند برنامه‌ها در بهارستان به نحوي پيش رفت که همه نقشه‌هاي دشمن را نقش بر آب کرد. تعامل رئيس‌جمهور و مجلس به گونه‌ای بود که با تحسين افکار عمومي و عصبانيت دشمنان ملت همراه بود و اين‌گونه مورد تقدير رهبر معظم انقلاب اسلامي قرار گرفت: «جلسه ديروز مجلس نمايش اقتدار و ثبات جمهوري اسلامي ايران بود و خداوند به آقاي رئيس‌جمهور و قوه مقننه خير بدهد که مشترکاً چنين نمايش اقتداري را نشان دادند.» در بررسي ابعاد اين ماجرا مي‌توان به موارد زير توجه کرد:
1ـ جمهوري اسلامي توانست تجلي ديگري از ماهيت مردم‌سالارانه خود را به نمايش بگذارد! رخداد سه‌شنبه تجلي کاملي از تعبير مشهور بنيانگذار نظام اسلامي است که فرموده بودند: «مجلس در رأس امور است.» اين حرکت نشان داد، نمايندگان مردم به خوبي مطالبات مردم از دولتمردان را دنبال کرده و بر وظيفه نظارتي خود عمل مي‌کنند و اين حقيقت را يادآوري کردند که حضور مردم در نظام جمهوري اسلامي تنها به روز انتخابات و پاي صندوق رأي خلاصه نمي‌شود و مردم در همه مراحل در امور کشور نقش‌آفرين هستند.
2ـ مواجهه دولت و مجلس از جمله مسائلي است که بايد مبتني بر تعامل و همگرايي شکل گيرد تا حاصل آن کارآمدي نظام سياسي باشد. در اين ميان، سازوکارهای حقوقي چون سؤال از رئيس‌جمهور نيز با هدف کارآمدي‌سازي نظام سياسي و تأمين حقوق مردم در قانون لحاظ شده است؛ از این رو عمل به قانون و بهره گرفتن از ابزارهاي قانوني نبايد به ايجاد اختلاف در کشور منجر شود. فهم اين منطق بود که موجب شد آقاي روحاني فارغ از نسخه‌هاي جنجالي که اطرافيان راديکال ايشان در احزاب و گروه‌هاي سياسي در اين ايام پيچيده و ايشان را به موضع‌گيري افراطی و افشاگري عليه رقيب سياسي در روز پاسخگويي در بهارستان دعوت مي‌کرد، در کمال آرامش و مبتني بر وظايف قانوني در جايگاه پاسخگويي برآمده و اسير حاشيه‌سازي‌ها نشود.
3ـ حل مشکلات کشور و روابط بين قوا نيازمند تدبير و هوشمندي چندجانبه‌اي است که همه متوليان امر بايد به نتايج آن پايبند باشند. ماحصل اين تدبير پذيرش اين حقيقت است که موفقيت کشور با حرکت در مسير قانون و فهم اوضاع کشور ممکن خواهد بود. تقليل منافع ملي به مصالح جناحي و به خدمت گرفتن ابزارهاي قانوني به فرصتي براي تسويه‌حساب سياسي، آفت بزرگي است که پیامدهای آن بي‌اعتبارسازي نهادهاي قانوني و کاهش اعتماد عمومي به نظام سياسي خواهد بود. از آن‌رو هر گاه اقدام و تصميمات سياسي عاري از ملاحظات جناحي بوده، آثار و برکات آن را در سطح اجتماعي و رضايت مردم مي‌توان مشاهده کرد.
بررسي نتايج اعلام شده در رأي‌گيري پاياني و تفاوت آرا نسبت به پرسش‌های گوناگون نشان مي‌دهد، با وجود تبليغاتي که برخي هواداران افراطي دولت عليه مجلس داشته و طرح سؤال از رئيس‌جمهور را جناحي و سياسي تحليل مي‌کردند، مجلس در مواجهه با رئيس‌جمهور سياسي عمل نکرده و هر يک از نمايندگان مطابق با تشخيص خود و رعايت مصالح کشور رأی داده‌اند.
به واقع، رأي منفي نزدیک به 200 نفر از نمايندگان مجلس نشان مي‌دهد، حتي همراهان و همفکران رئيس‌جمهور که تحت عنوان فراکسيون اميد در مجلس فعاليت دارند، از پاسخ‌هاي آقاي روحاني قانع نشده‌اند!
4ـ منطق «پاسخگويي» يکي ديگر از ضروريات امروز جامعه است که از درون اين رخدادها بايد به گفتماني فراگير در سطح جامعه بدل شود. جلسه بهارستان نشان داد حتي عالي‌ترين مقام اجرايي در نظام جمهوري اسلامي را به سادگي مي‌توان در معرض سؤال قرار داد و از ايشان خواست که به سؤالات مطروحه ملت پاسخ گويند و اين پرسش و پاسخ نه تنها صوري نبوده، بلکه سؤال‌کنندگان ممکن است قانع نشده و در نهايت اين مسئولان هستند که بايد خط مشي خود را تغيير داده و مبتني بر تدبير صحيح اقدام و حرکت کنند.
5ـ قانع نشدن نمايندگان از پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور و واکنش‌هايي که افکار عمومي و کارشناسان اقتصادي به اظهارات رئيس‌جمهور نشان دادند، اين حقيقت را نشان می‌دهد که برنامه‌هاي دولت براي حل مشکلات اقتصادي و مدیریت بازار چاره‌ساز نبوده و نتوانسته است کارشناسان و نمايندگان مجلس را قانع کرده و آرامش را به افکار عمومي بازگرداند، از این رو دولت براي مهار وضعيت، بايد در تدابير اقتصادي خود بازنگري اساسي داشته باشد که لازمه آن تغییر رویکردهای دولت و تغييرات جدي در تيم اقتصادي و برخي مشاوران و اعضاي کابينه خواهد بود.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید