854fe

شماره ۸۵۴ منتشر شد

854fe
ترسیم زیبای آرمان پاسداران

دکتر یدالله جوانی/ روز شنبه نهم تیر ماه سال جاری مراسم میثاق پاسداری با حضور رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و فرماندهی معظم کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین(ع) برگزار شد. مراسم یاد شده از ابعاد و زوایای گوناگون قابل بررسی بوده، به طور قطع دارای پیام‌ها، آثار، نتایج و پیامدها در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. از جمله موضوعات تأمل‌برانگیز مرتبط با این مراسم، گفتمان حاکم بر حرکات و عملیات‌های به نمایش درآمده در میدان، در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی است. نگارنده که از نزدیک شاهد عملیات بودم، معتقدم ایده‌پردازان، طراحان، برنامه‌ریزان و پاسداران جوان پرشور و نشاط در میدان توانستند آرمان پاسداران را از یک سو و موقعیت چهل سالگی انقلاب اسلامی و حرکت استکبارستیز و تمدن‌ساز آن را از دیگر سو، به خوبی ترسیم کنند.
مواردی از پیام‌ها و محتوای این عملیات تحسین‌برانگیز و شوق‌افزای امیدآفرین عبارت است از:
۱ـ به درستی نشان داده شده است که سپاه و پاسداران این نهاد انقلابی، یک مجموعه صرفاً نظامی نبوده، در راستای پاسداری از انقلاب اسلامی، هویتی نظامی، سیاسی، فرهنگی و… دارند.
۲ـ به درستی موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی، پختگی و بلوغ پاسداران و نهاد انقلابی سپاه در چهلمین سال انقلاب اسلامی به نمایش درآمد.
۳ـ وحدت و انسجام نیروهای مسلح کشور شامل ارتش، نیروی انتظامی و سپاه به منزله «ید واحده» به خوبی در فضا ترسیم شد.
۴ـ در عملیات نمایشی پاسداران جوان، روند تکاملی انقلاب اسلامی و نقاط عطف این روند با تأکید بر بیداری و قیام ملت ایران، نقش الگویی و الهام‌بخشی جمهوری اسلامی، بیداری ملل محروم و مستضعف جهانی اسلامی و فرو ریختن کاخ‌های ظلم و ستم و همه قدرت‌های شیطانی، به خوبی به نمایش درآمد و آینده را به درستی ترسیم کرد.
۵ـ ترکیب و توأمان کردن آیات الهی با تلاوتی دلنشین همراه با حرکات تجسمی و نمایشی، صحنه‌های زیبایی را پدید آورده بود. یکی از این صحنه‌ها نمایش چهل سال مقاومت و ایستادگی ملت قهرمان، مؤمن و انقلابی ایران در برابر همه قدرت‌های شیطانی است. ایستادگی و مقاومتی که ثمره و نتیجه نهایی‌ آن پس از چهل سال، افزایش ایمان‌ها برای تداوم ایستادگی و مقاومت است.
۶ـ از صحنه‌های پرمعنا، شوق‌انگیز، ‌امیدآفرین و خالق اشک‌های مرواریدگونه بر گونه‌های هر تماشاگر، ‌تحویل دادن پرچم از نسلی به نسلی دیگر بود. در این صحنه،‌ جمعی از پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت و یادگاران و همرزمان شهیدانی، چون همت، خرازی،‌ زین‌الدین، کاظمی، بروجردی، باکری و همدانی، ‌پرچمی را که به مدت چهل سال برای در اهتزاز نگه داشتن آن مجاهدت‌ها صورت گرفته، به نسلی از جنس و نسل شهید حججی‌ها و پاسداران جوان به امانت سپردند و از آنان خواستند در حفظ این امانت و سپردن آن به نسل‌های بعدی تا ظهور آقا امام زمان(عج) کوشا باشند.
۷ـ عبارت پرمعنای «من انقلابی‌ام»، دال مرکزی گفتمان حاکم بر عملیات نمایشی پاسداران جوان و دانش‌آموختگان دانشگاه افسری امام حسین(ع) در محضر مولا و مقتدای‌شان حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) بود.
به طور قطع می‌توان گفت، پاسداران جوان تداوم‌بخش راه پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت خواهند بود و با تمام توان از میراث خمینی کبیر(ره) و شهیدان راه خدا پاسداری کرده، ‌این حرکت الهی را تا تحقق همه آرمان‌های والایش پاسداری خواهند کرد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>