شماره ۸۵۰ منتشر شد

0
119

850fe

امام علی(ع) الگوی امام روح‌الله

علی حیدری/چهاردهم خرداد هر سال یادآور یکی از تلخ‌ترین رویدادهای تاریخ انقلاب اسلامی است. ۲۹ سال پیش در چنین روزی وقتی خبر عروج ملکوتی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی منتشر شد، ایران اسلامی غرق در ماتم و عزا شد و انقلاب کبیر اسلامی معمار و بنیانگذارش را از دست داد؛ معماری که بیش از نیم قرن پیش در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ با ایمان و اراده‌ای پولادین که از اتکال به ذات اقدس الهی نشئت می‌گرفت، رهبری حرکت عظیم مردم مسلمان ایران را در اوج خفقان طاغوت بر عهده گرفت و با سینه سپر کردن در برابر رژیم ستمشاهی که با پشتوانه آمریکا و غرب حقوق ملت را چپاول می‌کرد، سبب شد جوانه‌های امید و باور در دل‌های مردان و زنان این سرزمین شکوفا شده و روح مبارزه در کالبد فرزندان ایران زمین دمیده شود. شکوفه‌هایی که در گذر زمان به سروهای استوار تبدیل شدند و توانستند با مدد گرفتن از خداوند، با وحدت و همدلی نهضت اسلامی مردم ایران را علی‌رغم محاسبات و پیش‌بینی‌ها، در مدت زمان کوتاهی به پیروزی برسانند.

در گذر زمان، چهاردهم و پانزدهم خرداد امسال مصادف و مقارن شده است با ایام ضربت خوردن و شهادت امیر مؤمنان علی(ع)، بزرگمرد تاریخ بشریت، شخصیت بی‌بدیلی که به اعتراف دوست و دشمن در طول حیات با برکت خود شاخصه‌های تعالی‌بخشی را در وجود خویش تجسم عینی بخشید. همو که به گفته پیامبر اعظم(ص) بهترین فرد تاریخ انسانیت و با تقواترین آنهاست که کتاب‌ها و مقالات فراوانی در وصف شجاعت، عدالت، کرامت، عبادت، فصاحت و بلاغتش نگاشته شده‌ که شاید همه آنها قطره‌ای از اقیانوس بیکران عظمت و شوکت آن امام همام باشد. کسی که اسلام و مسلمانان از ۱۴۰۰ سال پیش تا همیشه تاریخ وامدار جهاد و شهادت و اهل بیت او که همانا اهل بیت پیامبر خوبی‌هاست، هستند.
امام خمینی(ره) در روزگاری که همه تلاش دشمنان بشریت در مسیر مبارزه برای نابودی اسلام قرار گرفته بود، با خروش بیداری‌بخش خود، منادی حکومت اسلامی شد و ضمن تبیین دقیق و عمیق اسلام ناب، پایه‌های یک حکومت اسلامی مردم‌سالار را پایه‌ریزی کرد. رهبر کبیر انقلاب در این مسیر با آگاهی و باور الهی دسیسه‌های دشمنان و تبلیغات مسموم آنان برای جدایی دین از سیاست را خنثی کرد و این باور غلط را از افکار عمومی جامعه زدود.
نگاه حضرت امام(ره) به حکومت امیرالمؤمنین علی(ع) در صدر اسلام، به مثابه یک الگوی تمام‌عیار بود. اگرچه حکومت امام علی(ع) در آن دوران با دشمنی‌ها و مخالفت‌های سنگین مواجه شد و دوام نیافت، اما امام(ره) شاکله اصلی حکومت دینی را از مشی حکومتداری امیرالمؤمنین(ع) کسب کردند و در حد امکان، به بهترین وجه آن را عملی ساختند که مهم‌ترین حاصل آن تأسیس نظام جمهوری اسلامی در کشورمان و الهام‌بخشی به دیگر ملت‌های مسلمان است.
دقت در سیره عملی امام راحل(ره) نشان‌دهنده این واقعیت است که بسیاری از ویژگی‌های ایشان ملهم از سیره امام علی(ع) است که پس از فقدان ایشان و در حدود سه دهه زعامت امام خامنه‌ای در مقاطع مختلف در وجود خلف صالح امام هم به وضوح نمایان شده است؛ ویژگی‌هایی که اگر مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی در سطوح مختلف از آن الگو بگیرند، بی‌شک گامی بزرگ در تحقق دولت اسلامی که از آرمان‌های امام(ره) و سومین مرحله از مراحل پنج‌گانه تکامل انقلاب اسلامی در دیدگاه رهبر معظم انقلاب است، برداشته خواهد شد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید