شماره 818 منتشر شد

0
201

818-1

تداوم انقلاب نيازمند تمسک به عاشورا

مهدي سعيدي/ نهضت عاشورا همچون سرچشمه حقيقت و معارف بزرگ انساني در طول تاريخ سيراب‌کننده همه آنهايي بوده است که خوب زيستن و خوب مردن را آرمان زندگي خود قرار داده‌اند. حماسه بزرگ کربلا تجلي شخصيت بزرگمردي است که به اسطوره عزت، آزادگي، آزادي‌خواهي و عدالت‌طلبي تبديل شده و در قله مرتفع تاريخ ايستاده است و همه مجاهدان و مبارزان راه حق را سيراب مي‌کند.
نهضت اسلامي ملت ايران که در مرحله شکل‌گيري با تأسي به مکتب عاشورا توانست طاغوت زمان را بشکند و نظام اسلامي را مبتني بر الگوي مکتب اهل بيت(ع) شکل دهد، عالي‌ترين تجلي تمسک به عاشورا در دوران جاهليت ثاني و عصر حاکميت ايدئولوژي‌هاي چپ و راست بود. اين نهضت در ادامه کار خود و در مرحله تثبيت و تداوم در آستانه آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامي و مرحله تشكيل دولت اسلامي نيز به مكتب كربلا نيازمند است.
تلاش براي احيای ارزش‌هاي اسلامي، مهم‌ترين آرمان عاشورايي است كه نظام اسلامي بر اساس آن بنا نهاده شده است. سنت‌هايي كه در همه عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و حتي اقتصادي بايد در جامعه اسلامي جاري باشد. از امر به معروف و نهي از منكر و اقامه صلاه گرفته تا بسط و گسترش انصاف و برابري و عدالت و مبارزه با فقر و فساد و تبعيض! امروز توجه به همه شعائر ديني و تلاش براي فراگير کردن و نهادينه ساختن ارزش‌هاي اسلامي در جامعه و به واقع ساختن «جامعه‌اي اسلامي» يكي از گام‌هاي مهم تحقق كامل انقلاب اسلامي است كه بايد براي تحقق آن تلاش شود. اين مهم آنجايي بيشتر درك خواهد شد كه فراموش نكنيم جنگ نرم همه‌جانبه و تهاجم فرهنگي به ارزش‌هاي جامعه اسلامي، امروز در صدر برنامه‌هاي استكبار جهاني عليه انقلاب اسلامي قرار دارد و بيشترين بودجه‌هاي دشمنان صرف آن مي‌شود.
آرمان برجسته ديگر نهضت حسینی ظلم‌ستيزي و ايستادگي در برابر زياده‌خواهان است كه تقويت آن نيز به يكي ديگر از نيازهاي امروز انقلاب ما تبديل شده است. مسئله مبارزه با ظلم و جور را مي‌توان هم در سياست داخلی و هم سياست خارجی مورد توجه قرار داد. در سياست داخلی، پرهيز از تعدي و ظلم به حقوق ملت از سوی دستگاه‌ها و نهادهایی كه به واسطه مأموريت‌هاي ذاتي خود نيازمند اقتدار و استيلا هستند (همچون دستگاه قضايي و نيروي انتظامي)، همچنين تلاش براي تقويت اركان مردم‌سالاري ديني كه بر حقوق و آزادي‌هاي ملت تأكيد دارد، يكي از نشانه‌هاي تمسك به اباعبدالله‌الحسین(ع) خواهد بود.
در سياست خارجي نيز روح ايستادگي و استقامت در برابر استكبار جهاني و استعمارگران زياده‌خواه و تأكيد بر شعار «نه شرقي نه غربي» و حمايت از مظلومان و مستضعفان عالم، آرمان‌هايي است كه منشأ و مبدأ آن را باید در حركت حسين‌بن‌علي(ع) جست‌وجو کرد. در جهاني كه نظام سرمايه‌داري‌ـ صهيونيستي، در تلاش است همه مخالفان و منتقدان خود را به بردگي مدرن و تسليم و وادادگي بكشاند، توجه به روح قيام امام حسين(ع) و تسليم نشدن در برابر قدرت فاسق و فاجر زمانه به خوبي مي‌تواند به مانیفست سياست خارجه جمهوري اسلامي بدل شود.
تقويت روحيه عزت حسيني يكي ديگر از نيازهاي ملت ما در زمانه‌اي است كه مستكبران عالم براي به ذلت كشاندن ملت ايران دست به دست هم داده‌اند. استكبار جهاني با تهديدات نظامي، تشديد تحريم‌هاي همه‌جانبه اقتصادي، فشارهاي سياسي براي كشاندن مسئولان نظام اسلامي به پاي ميز مذاكره و… در تلاش است ملت ايران را از اوج عزت به حضيض ذلت بكشاند.
در اين ميان، توجه به آنچه در سبك زندگي ارائه شده از سوی حضرت سيدالشهداء برجسته است، به خوبي مي‌تواند بر حفظ عزت ملت ايران بيفزايد و مقوم ايمان و اراده ملت ايران در اين مسير پرخطر باشد. كليدواژه‌هايي چون حريت و آزادگي، شجاعت، ايستادگي، غيرت، ايثار، از خودگذشتگي، وفاي به عهد، صبر، توكل و رضا مفاهيم ارزشمند سبك زندگي حسيني است كه تمسك به آنها پيام‌آور عزت ملت ايران در اين زمانه خواهد بود.
موارد مذكور تنها صفحه‌ كوچكي از دفتر پر ورق حماسه حسيني است كه بشريت امروز و ملت ايران به آن محتاج است و تكرار هر ساله عزاي حضرت اباعبدالله(ع) فرصتي براي بازخواني اين دفتر عظيم تاريخي است. نهضت كربلا حقيقتي كهنه و مانده در دوردست تاريخ نيست! چراغی است كه همچنان روشن‌كننده راه حقيقت‌پرستان، آزادي‌خواهان و عزت‌مداران بوده و تا زمانه «تشكيل دولت موعود حق» باقي خواهد ماند، تا آن هنگام كه زمان ظهور منتقم خون ثارالله سر رسد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید