شماره 803 منتشر شد

0
205

803fe

علی تتماج/ آخرین جمعه ماه مبارک رمضان نه تنها برای ملت ایران، بلکه برای جهان اسلام و حتی بسیاری از ملت‌های جهان اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. امام خمینی(ره) در سال 1358 به حمایت از ملت فلسطین این روز را «روز قدس» نامگذاری کردند. شاید در سال‌های ابتدایی این روز فقط در میان ایرانیان گرامی داشته می‌شد، اما همچون بسیاری از اصول و چارچوب‌های انقلاب اسلامی که جایگاه جهانی یافته، به مرور نه تنها در کشورهای اسلامی، بلکه در سراسر جهان ملت‌ها این روز را گرامی می‌دارند و فریاد حمایت از فلسطین سر می‌دهند.
امسال نیز روز جهانی قدس در حالی فرا رسیده که شرایطی خاص بر منطقه و مسئله فلسطین حاکم است. در حوزه داخلی فلسطین در حالی رژیم صهیونیستی اشغال گسترده‌تر کرانه باختری و قدس را در پیش گرفته که آمریکایی‌ها نیز به شدت بر طبل این اشغالگری می‌کوبند که تصویب طرح انتقال سفارت آمریکا به قدس در سنای آمریکا و سفر ترامپ به سرزمین‌های اشغالی را می‌توان از آن جمله دانست.
در حوزه منطقه‌ای نیز ارتجاع عربی به سرکردگی رژیم سعودی در حالی ادعای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و به تازگی قطر را می‌دهد که هدف اصلی آن را اعمال فشار بر گروه‌های فلسطین، از جمله حماس تشکیل می‌دهد. گزارش‌ها نشان می‌دهد سعودی در ازای قرارداد تسلیحاتی با آمریکا تعهد خیانت به فلسطین را داده و با ادعای مقابله با قطر و آنچه تروریسم می‌نامد، طرح افزایش فشارها و تحریم‌ها علیه فلسطینی‌ها را اجرایی می‌کند. از سوی دیگر تروریسم دست‌پرورده آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن که آشکارا تحت حمایت رژیم صهیونیستی هستند، در حالی به روزهای پایانی حیات ننگین مأموریت خود نزدیک می‌شوند که مأموریت ایجاد فضای رعب و وحشت در ایران به آنها محول شده که حادثه تروریستی در مجلس شورای اسلامی و مرقد امام خمینی(ره) برگرفته از همین توطئه‌ها بوده است. نکته بسیار مهم دیگر آنکه کنگره آمریکا سرانجام با رأی اکثریت قطعنامه تشدید تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کرد. این اقدام در حالی صورت گرفته که در کنار نقض آشکار برجام، دلیل ادعایی آنان مقابله با حضور ایران در منطقه مطرح شده که در اصل برگرفته از خشم آمریکا از مبارزه ایران با تروریسم و دستاوردهای آن در برقراری ثبات و امنیت منطقه است.
آنچه در لایه‌های پنهانی تحرکات ضد ایرانی آمریکا و شرکای آن مشاهده می‌شود، تقارن آن با روز جهانی قدس است. این تقارن نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها از یک سو به دنبال دلسردکردن ملت ایران از راهبرد مقاومت و از سوی دیگر ایجاد فضای حاشیه‌ای برای دوری ایرانیان و جهانیان از روز جهانی قدس است. آمریکایی‌ها می‌خواهند چنین القا کنند که حمایت از مقاومت و فلسطین هزینه‌های سنگینی دارد و البته راهکار مورد نظر خود را نیز ارائه می‌کنند و آن تسلیم شدن ایران در برابر زیاده‌خواهی منطقه‌ای و موشکی آمریکاست که در اصل تبدیل‌کردن ایران به کشوری تسلیم‌پذیر، ضعیف و بدون استقلال و آزادی است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که حضور گسترده ملت ایران در روز جهانی قدس در حالی که استمرار حمایت از فلسطین است، پاسخی قاطع به تحریم و تهدیدات اخیر آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن خواهد بود که همچون سال‌های اخیر نه تنها در عرصه داخلی و مقابله با آمریکا دستاوردهای بسیاری برای ایران رقم خواهد زد؛ بلکه همچنان نام ایران را در جایگاه پیشگام حمایت از مظلومان در جهان طنین‌انداز خواهد کرد. جهانیان همچون گذشته ایرانیان را پرچمدار صلح و آزادی‌خواهی جهان خواهند دانست؛ اصلی که در کنار خنثی‌سازی بسیاری از توطئه‌های دشمنان می‌تواند مؤلفه‌ای مهم برای شکستن تحریم‌ها و استمرار رویکرد جهانیان به همگرایی با جمهوری اسلامی ایران باشد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید