شماره جدید هفته نامه

0
301

771fe

تغيير يا تثبيت در وزارت فرهنگ و ارشاد

مهدي سعيدي / در طول دهه‌هاي اخير يکي از مسائل پر مناقشه مسئله فرهنگ بوده است. اين مسئله در دولت‌هاي مختلف رنگ و بوي خاص خود را گرفته و در هر دوره چالش‌هایي مختص به آن وجود داشته است و کمتر دولتي را مي‌توان يافت که توانسته باشد فضاي عمومي عرصه فرهنگ را به ثبات و آرامش برساند! دولت روحاني نيز با تشکيل کابينه خود در تابستان سال 1392، آقاي علي جنتي را در حالي برای مقام وزارت معرفي کرد که پيش از آن هيچ سابقه برجسته‌اي در حوزه مديريت فرهنگي کشور برعهده نداشت. آقاي روحاني نيز هرچند با شعارهاي فرهنگي به قدرت نرسيد و تصوير مشخصي از برنامه‌هايش در عرصه فرهنگ ارائه نداد؛ اما در يک برآورد اوليه اين احتمال که عرصه فرهنگ، همچنان عرصه‌اي پر مناقشه باقي خواهد ماند قابل تصور بود، ضمن آنکه رويکرد اعتدالي در حوزه فرهنگ رنگ و بوي تساهل و تسامح مي‌داد و اين نگاه با توجه به آشفتگي که در عرصه فرهنگ وجود داشت، حکايت از آن داشت که دولت به وظايف هدايتگري خود در عرصه فرهنگ اعتقاد چندانی ندارد و اين معضل مي‌تواند به پاشنه آشيلي براي دولت بدل شود.
وزير فرهنگ خيلي زود در مسيري افتاد که نگاه‌هاي انتقادي را نسبت به عملکرد خود فعال ساخت. اجراي تک‌خواني بانوان در مراسم خانه فرهنگ ايران و با حضور وزير فرهنگ و واکنش وي مبني‌بر اينکه: «من اشکالي در تک‌خواني بانوان نمي‌بينم»!، اولين ماجرايي بود که با واکنش‌هاي شديدي همراه بود.
ناکامي در راه‌اندازي ارکستر سمفونيک و ارکستر ملي که با اعتراض علي رهبري و فرهاد فخرالديني و جمعي از هنرمندان همراه شد، تعلل در بازسازي تئاتر شهر، حمايت ناشيانه از عملکرد خانه موسيقي که آن نيز مورد انتقاد جمع گسترده‌اي از هنرمندان بود و مواردي از اين دست حکايت از ضعف مديريتي در اين مجموعه داشت و مؤيد اين نظر بود که وزارت فرهنگ حتي از همراهي هنرمندان نيز ناتوان خواهد بود.
در اين ميان ماجراي برگزاري و لغو کنسرت‌ها زنجيره‌اي از حوادث بود که به مهم‌ترين چالش‌هاي علي جنتي در وزارت ارشاد بدل شد. اسفندماه 92 بود که با لغو کنسرت «ليان» در بوشهر، اين ماجرا آغاز شد و تقريباً هفته‌اي نبود که سخنگوي اين وزارتخانه سؤالي را در اين باره پاسخ ندهد. صدور مجوزهاي فکر نشده در برخي از شهرستان‌هاي حساس، بدون آماده کردن پيش‌زمينه و بسترسازي لازم، قطعاً نتيجه‌اي جز برانگيخته شدن حساسيت‌ها در پي نداشت. اوج اين مناقشات در ماه‌هاي اخير به برگزاري کنسرت در دو استان خراسان و قم بر‌مي‌گردد که با واکنش شديد علما در اين دو مرکز مهم تشيع همراه و موجب شد تا وزير به طور ضمني از مواضعش کوتاه آيد و مديركل ارشاد قم نيز عزل شود. اما اين اقدامات کافي نبود و اين وضعيت موجب شد تا از هفته گذشته شايعات نه چندان جدي در محافل خبري درباره استعفاي وزير ارشاد به گوش برسد. شايعه نه چندان جدي و معتبر «استعفا» وقتي جدي‌تر شد كه سفر جنتي همراه با رئيس‌جمهور به تايلند لغو شد و البته جلساتي براي «مشورت در مورد استعفا» تشكيل شد؛ خبري كه براي نخستين‌بار در وبگاه خبری «انتخاب» که از حاميان دولت است منتشر شد و «شايعات نه چندان قوي» را به «احتمالي قريب به يقين» بدل كرد.
واكنش حسام‌الدين آشنا نيز مؤيد ديگري بود که شايعات را به خبري موثق تبديل کرد. او گفت كه خبر استعفاي جنتي و جايگزيني خود در وزارت ارشاد را «نه تأييد مي‌كند و نه تكذيب.»
حال بايد منتظر بود که در روزهاي آتي و پس از پایان تعطیلات ماه محرم، صحت و سقم اين خبر آشکار شود. در اين شرايط وزير فرهنگ و ارشاد يا با تغييراتي در خط‌مشي‌ها و همراهانش به فعاليت خود ادامه خواهد داد، يا آنکه در ماه‌هاي پاياني دولت يازدهم بايد منتظر سپردن امور فرهنگي به گزينه‌اي جديد بود. هر چند بعيد است که با توجه به گزينه‌هايي که در فضاي پرشايعه اين روزها از آنها به‌مثابه گزينه جايگزين ياد مي‌شود، در اين فرصت اندک انتظار تغييراتي جدي در عرصه فرهنگ داشته باشيم.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید