جدیدترین شماره هفته نامه صبح صادق

0
91

767fe

دفاع همچنان ادامه دارد

رسول سنائی‌راد/ اتصال هفته گرامیداشت دفاع مقدس با دهه ولایت در سال جاری امر مبارکی است که پیام بلند آن ضرورت پذیرش ولایت معرفی شده از سوی نبی گرامی اسلام(ص) در عید الله‌اکبر «غدیر خم» برای ورود به حصار امن و راحتی از عذاب طاغوت است. اگر پیام اطمینان‌بخش و مولد آرامش غدیر به درستی فهم و عمل می‌شد، اسلام راستین نبوی پس از ارتحال پیامبر(ص) نیز استمرار می‌یافت و اجازه جولان به مستکبران و طواغیت را نمی‌داد و تمدن ناب اسلامی حاصل از حکومت نبوی برای همیشه تاریخ می‌توانست حصار امن الهی را برای امت اسلامی حفظ کند؛ اما افسوس که تنازل مفهوم بلند ولایت و جانشینی حضرت نبی(ص) به صرف دوستی آن حضرت، امکان نفوذ اغیار به درون جامعه اسلامی و شکل‌گیری طواغیتی از امویان تا حزب بعث، آل‌سعود و داعش را فراهم آورده و زمینه‌ساز سلطه استکباری جهان کفر بر مسلمانان شده است.
آنچه طی هشت سال دفاع مقدس رخ داد، مقابله جبهه طاغوت و کفر با جبهه ولایت بود که قرن‌ها پس از حادثه غدیر، با انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) پرچم اسلام ناب محمدی(ص) برافراشته شد.
در واکنش به این پدیده نورانی بود که نظام استکبار و مدافعان اسلام آمریکایی، صدام بعثی را به نیابت برگزیده و با تحریک و حمایت از وی تجاوزی ظالمانه را علیه نظام نوپای اسلامی رقم زده و با بهره‌گیری از روحیات قدرت‌طلبانه و ماجراجویانه صدام، او را سردار قادسیه نامیده و توهم سقوط شش روزه جمهوری اسلامی ایران و جایگزینی وی به جای محمدرضا پهلوی در منطقه غرب آسیا را ایجاد کردند. غافل از اینکه انقلابی‌گری و روحیه جهادی برآمده از ارزش‌های اعتقادی و مبانی اسلام ناب و محوریت ولایت در نزد نیروهای انقلاب، مولد سدّی محکم و پولادین در برابر این تجاوز ظالمانه بوده و مقاومتی دینی و انقلابی را سازمان داد که نه‌تنها متجاوزان را زمینگیر کرد و شرایط دفع متجاوز و چشاندن طعم شکست به آنها را فراهم ساخت؛ بلکه روند پیروزی‌های رزمندگان اسلام معرّف ارزش‌های اعتقادی مولد قدرت و عزت در عرصه افکار عمومی و پدید آمدن بیداری اسلامی و شکل‌گیری هویت اسلامی ـ جهادی شد که نوید سر دادن اذان رشادت و برافراشته شدن پرچم توحید در اقصا نقاط جهان و پدید آمدن حسّ امید و جنبش نزد تمامی مظلومان و ستمدیدگان جهان بود که مقاومت در مجاهدان افغانستان، پیروزی رزمندگان حزب‌الله در لبنان و روند انتفاضه و مقاومت در فلسطین از آثار آن بود. از این رو نظام استکبار که خطر توسعه این هویت انقلابی ـ جهادی را درک کرده و عظمت عملیات‌های غرور‌آفرین رزمندگان اسلام را در شرایط نابرابر دیده بود، بر آن شد تا ابتدا با مذاکره و نفوذ و سپس تشدید تحریم و ورود مستقیم به جنگ، مانع ادامه این روند و توقف این جنگ الهام‌بخش شود. بنابراین جبهه استکبار و حامیان اسلام آمریکایی با تمام توان پس از کربلای ۵ و تهدید بصره به حمایت از صدام برآمده و دست او را در هر جنایتی برای تغییر روند جنگ باز گذاشتند. حضرت امام خمینی(ره) در روزهای سخت و فشار جنگ در آخر تابستان سال ۱۳۶۶ که علاوه بر ورود گسترده منافقین به جنگ، کشتار ناجوانمردانه حجاج و زائران ایرانی به دست آل‌سعود و توسعه جنگ به شهرها و نفتکش‌ها و کاهش صادرات و قیمت نفت به بشکه‌ای پنج دلار رقم خورد، در پاسخ به تردیدآفرینی‌های آقای منتظری پس از حمله ناو وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و به شهادت رساندن مسافران بی‌گناه آن، در پیامی سیاسی ـ معنوی اعلام فرمودند: «این جنگ، جنگ اعتقاد است.جنگ ارزش‌های اعتقادی ـ انقلابی علیه دنیای کثیف زور و پول و خوشگذرانی است. جنگ ما جنگ قداست، عزت و شرف و استقامت علیه نامردمی‌ها است… جنگ بین استکبار و اسلام است… امروز تردید به هر شکلی خیانت به اسلام است.»
با این پیام سیاسی ـ معنوی حضرت امام(ره) قوای روحی و معنوی رزمندگان اسلام برای استقامت و پایداری در برابر امواج سهمگین فشار و خیانت تقویت شد و آنها به مشروعیت این دفاع و استقامت نیز دلگرم شدند و تا پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به دفاع سرسختانه و جانانه خود با رشادت در عین مظلومیت ادامه دادند؛ استقامتی که اگر چنانچه با اقدام و عمل بیشتر مسئولان و دسترسی به امکانات و تجهیزات بیشتری همراه بود، می‌توانست در نتایج جنگ هم مؤثر بوده و به سقوط صدام منتهی شود.
در واقع، این حمایت و همراهی همه‌جانبه نظام استکبار به سردمداری آمریکای جنایتکار بود که موجب شد متجاوز از سقوط قطعی، جان به در برده و جنگ با پذیرش قطعنامه به پایان برسد. جالب اینکه همان‌گونه که شروع جنگ با توطئه آمریکایی‌ها و حمایت جبهه نفاق و اسلام آمریکایی همراه بود، در روزهای پایانی جنگ هم، آمریکایی‌ها به حمایت علنی از صدام پرداختند با تشدید تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت، رژیم‌های مرتجع عربی و در رأس آن آل‌سعود را به کمک صدام آوردند و به دنبال جلوگیری از رقم خوردن نتیجه به نفع جمهوری اسلامی ایران شدند، اما با وجود تمام حمایت‌ها، صدام سرانجام با پذیرش عقب‌نشینی به مرزها و پذیرش قرارداد ۱۹۷۵ و با بر جا گذاشتن حدود یک میلیون کشته و زخمی و هزینه کردن ۳۷۵ میلیارد دلار ذخایر ارزی به علاوه رقمی کلان‌تر درآمدهای هشت ساله و استقراض از کشورهای عربی به هیچ‌‌یک از ادعاها، شعارها و بهانه‌های آغاز جنگ نرسید.
اما در این سو ملت بزرگ ایران گرچه مظلومیت‌ها و هزینه‌هایی متحمل شده بود، ولی دستاوردهایی چون تشکیل بسیج، شکل‌گیری صنعت دفاعی مستقل، الهام‌بخشی به مظلومان فلسطینی و لبنانی و کسب تجارب ارزشمند دفاعی برای سپاه و ارتش رقم خورده بود که پشتوانه قدرت ملی برای تداوم ایستادگی و مقاومت و دفاع از عزت ملی در برابر هر ظلم و تجاوز دیگر به شمار می‌آمد. شکست جنگ نیابتی امروز و فروپاشی جریان تروریستی ـ تکفیری داعش را باید حاصل قدرت برآمده از هشت سال دفاع مقدس دانست که البته باز دشمن با فشار و مذاکره قصد ایجاد رخنه و نفوذ برای ضربه زدن به پایه‌های هویتی آن، یعنی دین و انقلابی‌گری دارد؛ لذا پس از دفاع مقدس، دفاع همچنان باقی است و این بار نوبت جهاد کبیر است که اجازه بازگشت سلطه و پذیرش خواسته‌های استکبار را سلب کند. امروز جهاد اصغر جایش را به جهاد کبیر داده، اما لازمه آن مجاهدت و انقلابی‌گری است.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید