شماره 764 هفته نامه صبح صادق

0
267

764fe

الگویی برای دولتمردان

علی حیدری/ هشتم شهریور 1360 روز انفجار دفتر نخست‌وزیری و به عبارتی پایان دوره کوتاه ریاست جمهوری شهید محمدعلی رجایی بود که روزی تلخ در تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می‌آید؛ چراکه هنوز یک ماه از شروع کار او در مقام دومین رئیس‌جمهور ایران نگذشته بود که عوامل جریان نفاق وی را به همراه محمدجواد باهنر (نخست‌وزیر) به شهادت رساندند. دورانی به لحاظ روزشمار اندک، ولی اثرگذار و ماندگار در حافظه ملت انقلابی ایران.
محمدعلی رجایی در دوران کوتاه ریاست جمهوری خود منشأ خدمات فراوانی بود؛ اما مهم‌تر از همه آنها سبک زندگی و کشورداری او بود که سبب شد تا پس از گذشت 35 سال هنوز هم به مثابه یک الگوی بی‌بدیل ساده‌زیستی، خدمتگزاری، مردم‌داری و ولایتمداری شناخته شود.
نام شهید رجایی با حرکت عظیم ملت بزرگ ایران عجین شده است و هر جا که از انقلاب اسلامی سخن به میان می‌آید، از تنها رئیس‌جمهور شهید هم یاد می‌شود، گویی که شهید رجایی نیز همزاد انقلاب بوده است.
اما پرسش اساسی اینجاست که چه عاملی سبب شده است که پس از گذشت سالیان دراز و آمد و رفت دولت‌های متعدد، هنوز هم دوران شهید رجایی به مثابه خاطره‌ای تکرارنشدنی در اذهان نقش بسته باشد؟
در پاسخ باید گفت، از یک منظر بی‌شک وقتی یک مسئول عالی اجرایی کشور به زندگی پر زرق و برق دنیوی پشت پا بزند و همانند مردم زندگی کند، شبیه آنها لباس بپوشد و مانند آنها غذا بخورد و مردم او را از جنس خود بدانند ارتباط بین این دو فراتر از رابطه بین یک رئیس‌جمهور با مردمش خواهد بود و بین آنها پیوند قلبی و عاطفی برقرار می‌شود که رمز مانایی و جاودانگی شهید رجایی در قلب‌ها و دل‌های مردم نیز همین عامل است.
از نظرگاه دیگر هم می‌توان به این موضوع نگریست و آن، اینکه مردم رجایی را در قامت تمام‌عیار یک خدمتگزار می‌دیدند که چه در دوران ریاست جمهوری و چه در یک سالی که نخست‌وزیر دولت قبل بود، تمام همّ خود را صرف زدودن غبار محرومیت از چهره مردم ستمدیده‌ای کرد که زیر بار ظلم پادشاهان از حقوق خود محروم شده بودند. او با اقداماتی که مجال ادامه آن را نیافت، طعم شیرین خدمت را به محرومان و مستضعفان چشاند در حقیقت، مردم رجایی را با خدماتش می‌شناسند تا جایی که دوستی نقل می‌کرد، یک بار که برق در یکی از مناطق کشور قطع و وصل شده بود، مادربزرگش با شکر نعمت برق برای کسی که آن را به قول او درست کرده بود، دعا کرد. از او می‌پرسند مگر می‌دانی چه کسی برق را به وجود آورده که پاسخ می‌دهد: بله، آقای رجایی!
اما نکته مهمی که در این میان نباید آن را از نظر دور داشت، این است که دولتمردان ما باید به این موضوع توجه داشته باشند که چرا مردم نام شهید رجایی را هنوز در ذهن خود زنده و جاوید نگه داشته‌اند؟ شهید رجایی نماد پاکدستی، ساده‌زیستی و خدمت به محرومان و مستضعفان بود؛ اما چیزی که امروز جامعه اسلامی ما را رنج می‌دهد، نقطه مقابل اینهاست؛ یعنی گرایش برخی مسئولان به اشرافی‌گری، تجمل‌گرایی و رفاه‌زدگی است که از فساد اقتصادی، فیش‌های حقوقی نجومی و… نشئت می‌گیرد. چیزهایی که به تکرار ولی‌امر مسلمین بر مقابله با آنها تأکید کرده‌اند. به راستی، مقابله با چنین پدیده‌هایی که به اعتماد مردم به نظام و مسئولان ضربه فراوانی زده، نیازمند عمل انقلابی است؛ از این رو باید پا را از حرف و شعار فراتر گذاشت و همچون شهید رجایی بیشتر از حرف، عمل کرد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید