759 | شماره جدید هفته نامه

0
205

759fe

مهم کار است نه نام

علی قاسمی/ این روزها تغییرات جدید آرایش سیاسی در درون مجلس با شکل‌گیری فراکسیون‌ها در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد. فراکسیون رهروان که از پیش وجود داشت و دو فراکسیون «امید» و «اعتدال» با جذب نمایندگان دوره دهم تشکیل شد. این فراکسیون‌ها با انتخاب هیئت‌رئیسه، سخنگو و کارپردازان شکل رسمی گرفتند. البته در کنار سه فراکسیون سیاسی چندین فراکسیون کوچک و تخصصی از پیش شکل گرفته بود، یا قرار بود در آینده بنا به اقتضائاتی شکل بگیرد.
پس از شکل‌گیری فراکسیون‌ها، جریان‌های سیاسی و رسانه‌های مرتبط با آنها هر یک از منظری که بعضاً گزش هم بین آنها زیاد بود، این روند را تحلیل کردند. آنچه در میان تحلیل‌ها دیده می‌شد نگاه جریانی، نقد یکدیگر و آماده شدن برای انتخابات 96، ائتلاف‌های احتمالی در آینده و اولویت‌های سیاسی فراوان بود. در این میان هیچ‌ یک از اولویت‌های کاری، یا اینکه در آینده با این فراکسیون‌ها چه دردی را از دردهای این مملکت دوا کنند، دیده نشد. نمایندگان محترم باید به یاد داشته باشند شعارهای انتخاباتی هر دو لیست اصولگرایان و اصلاح‌طلبان و به نوعی همه فراکسیون‌ها برای حضور در بهارستان، مبتنی بر «رونق اقتصادی» و «رفع مشکلات معیشتی» تنظیم شده بود.
پیش‌بینی می‌شد مجلس دهم با همدلی، پرهیز از حاشیه‌پردازی و همگرایی سیاسی، موضوعات اقتصادی را در اولویت قرار دهد، نه اینکه نگاه‌شان از این انتخابات به انتخابات بعدی متمرکز شود. مجلس دهم باید با فوریت سر و سامان دادن به شرایط نابسامان اقتصاد، حل مشکل بیکاران متقاضی کار و ایجاد اشتغال برای آنها را در کنار از بین بردن رکود و حرکت به سمت عدالت اجتماعی و رونق اقتصادی به صورت توأمان مدنظر قرار دهد.
به نمایندگان محترم و منتخب ملت پیشنهاد می‌‌شود فارغ از دعواهای سیاسی و جناحی، اولویت‌های مهم را برای توسعه زیرساخت‌های اساسی کشور در راستای تولید و بالا بردن بهره‌وری و تأکید بر بحث اقتصاد مقاومتی مد نظر قرار دهند و در کنار اولویت اقتصادی، به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب که ضمن تجلیل از حضور حماسی مردم در انتخابات هفتم اسفند طی پیامی به منتخبان مجلس دهم صادر کردند، توجه جدی داشته باشند.
معظم‌له در بخشی از آن پیام متذکر شدند: «ساده‌زیستی، پاکدستی، حضور پیوسته در جایگاه مسئولیت، ترجیح منافع ملی بر خواسته‌های شخصی و جناحی، ایستادگی شجاعانه در برابر مداخلات بیگانه، واکنش انقلابی به نقشه‌های بدخواهان و خائنان، منش جهادی در اندیشه و عمل و در یک جمله؛ کار برای خدا و در راه خدمت به خلق خدا را، برنامه دائمی خویش در دوران این مسئولیت بدانید و به هیچ قیمت از آن تخطی نکنید.»
نمایندگان محترم به خوبی واقفند که کشور ما توانمندی‌های بالایی دارد و می‌تواند به‌ اتکای امکانات انسانی و فیزیکی داخل کشور رشد هشت درصدی، اشتغال بالا، معیشت مردم و کاهش فقر را دنبال کند. مهم جهت‌گیری‌های اقتصادی کشور با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که از یک سو اقتصاد را مقاوم‌سازی کند و از سوی دیگر نگاه به ساخت درونی و بحث معیشت جزو اولویت‌ها و سیاست‌ها قرار گیرد. تا دیر نشده همه شخصیت‌ها و همه جریان‌ها، به ویژه سه فراکسیون ولایت، امید و اعتدال باید برای رفع دغدغه‌های اقتصادی رهبر معظم انقلاب که طی شعار سال با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام‌گذاری شد، همه همت خود را به کار گیرند.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید