750 | جدیدترین شماره هفته نامه

0
272

750fe

«طاغوت اعظم» و «شیطان اکبر»

دو واژه‌ای که از دل بیانات مهم امام خامنه‌ای در دیدار با شرکت‌کنندگان در سی‌وسومین دوره‌ مسابقات بین‌المللی قرآن کریم خودنمایی کرد، «طاغوت اعظم» و «شیطان اکبر» بود که معظم‌له آمریکا را به این الفاظ توصیف کردند.
کلمه طاغوت از ریشه «طغیان» به معنای تجاوز از حدّ، گرفته شده و معنایی عام دارد و بر افراد مختلفی صدق می‌کند، از این رو صاحب‌نظران و مفسران در معنای آن گفته‌اند که طاغوت به هر طغیانگر و متجاوز از حدود اطلاق می‌شود. شیطان هم از ماده «شطن» و به معنای خبیث و پست گرفته شده و به موجود رانده‌شده، سرکش و متمرّد اطلاق می‌شود و اینکه به ابلیس هم شیطان اطلاق شده، به دلیل فساد و شرارتی است که در او وجود دارد.
اما استفاده از صفات «اعظم» و «اکبر» برای این دو واژه طاغوت و شیطان از سوی رهبر حکیم انقلاب اسلامی ریشه در اعتقاد دینی دارد و بر اساس بیان صریح قرآن است. سخن ایشان مبنی بر اینکه مبنای اصلی و واقعی اقتدار، ایمان به خدا و کفر به طاغوت است، ترجمان کلام وحی است که؛ «فَمَن يَكفُر بِالطّاغوتِ وَ يُؤمِن بِاللهِ فَقَدِ استَمسَكَ بِالعُروَةِ الوُثقى؛ کسی که به طاغوت کافر شود و به خدا ایمان آورد، به دستگیره محکمی چنگ زده است…»
همین باور و ایمان به اراده حق‌تعالی و نهراسیدن از طواغیت و شیاطین، قدرت و اراده انسان را برای رویارویی با آنها دوچندان می‌کند و پیروزی‌هایی بزرگ و فتوحاتی عظیم را در میدان‌های مختلف نصیب انسان می‌کند.
در بُعد اجتماعی نیز مقابله با طاغوت‌های زمان و شیاطینی که مظهر استکبار و استعمار بشریت هستند، زمینه‌ساز قدرت و اقتدار روزافزون یک جامعه مصمم و با اراده می‌شود و قدرت‌های شیطانی را با داشتن ابزارهای گوناگون سلطه دچار افول می‌کند.
اساس پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) در سال 1357 نیز به ایستادگی و پایداری ملت مسلمان ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های طواغیت زمان و مبارزه با حاکمیت مستکبران برمی‌گردد. آنجا که مردم ایران تصمیم به تغییر سرنوشت خود گرفتند و راه روشن استقلال و آزادی را در برابر مسیر وابستگی و سرسپردگی به بیگانگان برگزیدند، قدم در راه پرفراز و نشیبی گذاشتند که البته با دشمنی‌های فراوان قدرت‌های سلطه‌گر مواجه شدند. اما اتکا به شاخصه ایمان و باور قلبی برای دستیابی به اهداف بلندی که ریشه در آرمان‌های دینی و ملی آنها داشت سبب شد تا با همه موانع، محدودیت‌ها و سختی‌ها راه خود را ادامه دهند، تا امروز جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه خود را در منطقه و جهان پیدا کند. امروز ملت بزرگ ایران به نقطه‌ای رسیده است که نه فریب وعده‌های پوشالی مستکبران را می‌خورد و نه از نهیب‌ها و تهدیدات آنان هراسی به دل راه می‌دهد.
اما متأسفانه برخی کشورهای اسلامی به جای تمسک به قدرت الهی و تقویت پایگاه مردمی خود، به قدرت‌های طاغوتی اتکا کرده‌اند که نتیجه آن سست شدن پایه‌های حکومت‌شان است و امروز شاهد افول و نزول آنها یکی پس از دیگری هستیم؛ درد بی‌درمانی که حاصل تمسک حاکمان وابسته به طاغوت اعظم و شیطان اکبر است. به امید روزی که ملت‌های مسلمان با شناخت طواغیت زمان و حرکت بر اساس وعده الهی به سیطره این قدرت‌های شیطانی در سراسر عالم، به ویژه جهان اسلام پایان دهند.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید