747 | شماره جدید هفته نامه

0
224

747fe

چرا در مرحله تشکیل دولت اسلامی در جا می‌زنیم؟

ملت ایران برای تشکیل یک دولت عرفی، همانند سایر دولت‌ها و حکومت‌ها در جهان انقلاب نکرد. ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) در راه خدا قیام کرد و انقلاب اسلامی را پدید آورد و با هزینه‌های سنگین، موفق شد در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ رژیم ستمشاهی را فروریخته و جمهوری اسلامی را جایگزین آن کند. انقلاب اسلامی ملت ایران، ماهیتی دینی دارد و جمهوری اسلامی نیز یک نظام دینی است و بر اساس این، نظام سیاسی ایران از همه نظام‌های سیاسی متفاوت است. ملت ایران با انقلاب اسلامی به دنبال آن بوده و هست تا با عمل به اسلام، «تمدن اسلامی» را شکل دهد و تمام ‌انسان‌ها را از چنین تمدنی بهره‌مند کند. بنابراین، حرکت انقلابی ملت ایران، حرکتی نبود که در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ با فرو ریختن نظام طاغوت به پایان برسد؛ بلکه در آن مقطع اولین مرحله از آن قیام بزرگ، نهضت الهی و انقلاب اسلامی به پایان رسید؛ بنابراین باید با ادامه حرکت و طی کردن مراحل یکی پس از دیگری، آرمان‌های انقلاب اسلامی را تحقق بخشد. تمدن‌سازی اسلامی و رسیدن به حیات طیبه و فراگیر کردن اسلام در جهان، اصلی‌ترین آرمان انقلاب اسلامی است. رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) طی سالیان گذشته، در چندین نوبت به تفصیل به تبیین و تشریح مراحل انقلاب اسلامی برای تحقق آرمان و اهداف انقلاب اسلامی پرداخته‌اند و همگان و از جمله کارگزاران و مسئولان نظام را برای ادامه حرکت انقلاب و انقلابی عمل کردن به منظور طی این مراحل فراخوانده‌اند. از نظر رهبر معظم انقلاب، انقلاب اسلامی مراحل پنج‌گانه‌ای دارد که باید طی شود تا اهداف انقلاب اسلامی به طور کامل تحقق پیدا کند. معظم‌له هفته گذشته، در دیدار اعضای عالی مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، هدف انقلاب اسلامی را «تحقق تمدنی اسلامی» خواندند و بار دیگر مراحل پنج‌گانه را بدین صورت مورد اشاره قرار دادند: «مرحله اول در این فرایند، شکل‌گیری انقلاب اسلامی است و پس از آن باید بلافاصله نظام اسلامی تشکیل شود که هنر بزرگ امام خمینی(ره) نیز ایجاد نظام اسلامی بود.» رهبر معظم انقلاب، مرحله سوم را که اکنون در آن قرار داریم، «تشکیل دولت اسلامی»، یعنی تشکیل دولتی بر اساس الگوها و معیارهای کاملاً اسلامی خواندند و افزودند: «تا وقتی این مرحله به طور کامل محقق نشده است، نوبت به «تشکیل جامعه اسلامی» نمی‌رسد و در این صورت، موضوع سبک زندگی اسلامی نیز صرفاً در سطح گفتمان‌سازی در جامعه باقی خواهد ماند.» رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی، گام نهایی را «تحقق تمدن اسلامی» دانستند و خاطرنشان کردند: «تمدن اسلامی، کشورگشایی نیست؛ بلکه به معنای تأثیرپذیرفتن فکری ملت‌ها از اسلام است.»
سؤال این است که چرا سال‌های بسیار طولانی، در حال «در جا زدن» در مرحله سوم هستیم و موفق به عبور از این مرحله، یعنی «تشکیل دولت اسلامی» موفق نمی‌شویم؟ مشکل کار کجاست؟ کجای کار می‌لنگد؟ چه موانعی بر سر راه قرار دارد که حرکت را با مشکل روبه‌رو کرده است؟ تا کی و تا چه زمانی باید برای این مرحله وقت در نظر گرفت؟ بدیهی است همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، تا این مرحله طی نشود، نمی‌توان مراحل بعدی را به شکل صحیح و کامل تحقق بخشید. بنابراین، تحقق دولت اسلامی برای تحقق اهداف انقلاب، یعنی «تمدن‌سازی اسلامی» یک ضرورت است. به نظر می‌رسد، برای حل این مشکل، باید ریشه‌یابی دقیقی از مشکل انجام شود. مشکل «در جا زدن» در مرحله سوم انقلاب است. «دولت اسلامی»، یعنی دولتی است که در تمامی زمینه‌ها بر اساس الگوها و معیارهای اسلامی عمل می‌کند. «دولت اسلامی»، دولتی است که مدیران، کارگزاران و تمامی دست‌اندرکارانش، مشی اسلامی دارند و طبق تعالیم و آموزه‌های اسلامی عمل می‌کنند. رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی)، پیش از این دولت اسلامی را دولتی معرفی کردند که در آن پارتی‌بازی، رشوه‌خواری، رانت‌خواری، حیف و میل بیت‌المال نباشد و توجه به کرامت انسان‌ها، به‌‌منزله یک اصل مورد توجه همه کارگزاران باشد. با اندک توجهی به مختصات «دولت اسلامی» و تطبیق آن با شرایط و وضعیت امروز حکومت و دولت در کشور، می‌توان فاصله بسیار زیاد «وضع موجود» تا «وضع مطلوب» را ملاحظه کرد. باید این فاصله را روزبه‌روز کم ‌کرد تا روزی که دیگر فاصله‌ای نباشد و دولت حاکم در قلمرو سرزمین ایران، یک دولت با مختصات کاملاً اسلامی باشد. البته در اینجا، مراد از دولت، تنها قوه مجریه نیست؛ بلکه منظور تمامی قوا، نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌های حکومتی و حاکمیتی است. در بحث دولت اسلامی و تشکیل آن، باید به دو عامل اساسی توجه داشت؛ قوانین و مدیریت ارکان اصلی تشکیل هر دولت، از جمله دولت اسلامی هستند. در ریشه‌یابی شکل اصلی در بحث ناتوانی در ساخت دولت اسلامی با وجود گذشت چند دهه از مرحله نظام‌سازی اسلامی و درجازدن در مرحله سوم، می‌توان گفت مشکل اصلی نه در قوانین، بلکه در مدیریت است. به عبارت دیگر، مشکل اصلی کشور را باید در حوزه مدیریت و مدیران جست‌وجو کرد. ممکن است در حوزه قوانین در مواردی اشکالاتی باشد، ولی اشکالات اصلی در حوزه مدیریت است. مدیران در جمهوری اسلامی، باید همگی در تراز انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی باشند. از این رو، ضروری است برای تربیت مدیر و کادر سرمایه‌گذاری کرد و در سپردن مسئولیت‌ها و مدیریت‌ها به افراد دقت کرد. امروز در تمامی قوا، دستگاه‌ها و سازمان‌های دست‌اندرکار کشور، ضعف مدیریتی مشهود است. مسئولیت‌ها و مدیریت‌ها بعضاً به افرادی سپرده می‌شود که یا اعتقادی به آرمان‌ها، اهداف و ارزش‌های انقلاب اسلامی ندارند یا اگر به این ارزش‌های انقلاب اعتقاد دارند، از صلاحیت‌ها و شایستگی‌های لازم متناسب با آن مسئولیت برخوردار نیستند. توجه به این نکته، هم از جانب مردم در انتخابات برای انتخاب کردن افراد ضروری است و هم از سوی مسئولان عالی‌رتبه در سپردن مسئولیت‌ها به افراد که باید توجه کنند یک مدیر موفق، کسی است که شرایط سه‌گانه زیر را داشته باشد:
۱ ـ از علم و دانش متناسب با مسئولیت و حوزه مدیریتی مورد نظر برخوردار باشد؛
۲ ـ از مهارت، تجربه و تخصص لازم با حوزه مسئولیتی و مدیریتی مورد نظر برخوردار باشد؛
۳ ـ دارای اخلاق مدیریتی و اخلاق سیاسی متناسب با حوزه مدیریتی باشد.
اما در این میان، نکته بسیار مهم آن است که بدانیم افزون بر اینکه شروط سه‌گانه از شرایط لازم برای موفقیت یک کارگزار، مسئول و مدیر در نظام سیاسی و اداره امور کشور است، بلکه از روایات معصومین به درستی این مطلب به دست می‌آید که مدیریت و زمامداری و ریاست، حق کسانی است که از این قابلیت‌ها و شایستگی‌های سه‌گانه برخوردار باشند. به عبارت دیگر، در نظام دینی و اسلامی، نمی‌توان هر پست و مسئولیتی را به هر فردی سپرد. سؤال این است که آیا طی سالیان گذشته، واگذاری مسئولیت‌ها و مدیریت‌ها به افراد در سطوح مختلف، بر اساس شایستگی‌ها و صلاحیت‌ها صورت گرفته است؟ آیا مردم در انتخابات، با دقت بر اساس شایستگی‌ها و صلاحیت‌ها انتخاب کرده‌اند؟ یا اینکه با حاکم بودن تفکر باندی، حزبی، گروهی و جریانی، انتخاب افراد برای سپردن مسئولیت‌ها انجام شده است. به نظر می‌رسد، پاسخ روشن باشد؛ برای نمونه، در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، آیا احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی، از فهرست‌ها و افراد مندرج در هر یک از فهرست‌ها، بر اساس شایستگی‌های افراد حمایت تشویق کردند، یا بر اساس معیارهای جناحی و منافع گروهی خود، مردم را به رأی دادن به این فرد یا آن فرد کردند. باز هم پاسخ روشن است. بنابراین، تا زمانی که این گونه مسئولیت‌ها واگذار می‌شود، نباید انتظار دولت‌سازی اسلامی و عبور از مرحله سوم فرآیند پنج مرحله‌ای انقلاب اسلامی را داشته باشیم؛ اما باید کسانی که این گونه عمل می‌کنند، به این سخن رسول خدا(ص) توجه کنند که فرمودند: «کسی که بر مسلمین پیشی گیرد و مسئولیتی را بپذیرد، در حالی که می‌بیند در میان مسلمانان کسی شایسته‌تر و با فضیلت‌تر از او وجود دارد، به تحقیق نسبت به خدا و پیامبر او و مردم مسلمان خیانت کرده است.»
آری، ضروری است هم مسئولان عالی‌رتبه در سپردن مسئولیت‌ها و هم افراد مشتاق برای گرفتن پست‌ها، در این سخن پیامبر(ص) تأمل ویژه کنند.

دکتر یدالله جوانی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید