746 | شماره جدید هفته نامه

0
257

746

انتخاب با سنجه کارآمدی

تعیین تکلیف ۶۹ کرسی از دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به دور دوم انتخابات کشیده و طبق زمان‌بندی وزارت کشور قرار است در روز جمعه دهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ برگزار شود. این دور از انتخابات در ۲۱ استان کشور برگزار خواهد شد و طی آن نزدیک به 140 نامزد انتخاباتی که به این مرحله راه یافته‌اند، به رقابت خواهند پرداخت. با حساب ۲۹۰ نفر نماینده کل مجلس، می‌توان گفت که نزدیک به یک‌چهارم کرسی‌های مجلس همچنان بدون نماینده باقی مانده است که این تعداد از میزان اثرگذاری بالای دور دوم انتخابات حکایت دارد. قابل توجه آنکه در این مرحله انتخابات معیار حداکثر نسبی آرا بوده و هر نماینده‌ای که حتی یک رأی بیشتر آورده باشد وارد بهارستان خواهد شد!
حضور پای صندوق‌های رأی در مرحله دوم همچون مرحله اول می‌تواند نشانه اقتدار و پشتوانه مردمی نظام مردم‌سالار دینی باشد. حضور پرشور ملت در روز 10 اردیبهشت می‌تواند بار دیگر عمق راهبردی نظام جمهوری اسلامی كه تا اعماق قلوب ملت ایران ریشه دوانده است را به رخ دشمنان كشیده و آنان را از هرگونه توطئه‌افكنی مأیوس کند.
نکته قابل ملاحظه دیگر تأثیری است که این انتخابات می‌تواند بر جهت‌گیری کلی مجلس آینده و ترکیب هیئت‌رئیسه و فراکسیون‌ها داشته باشد. مروری بر نتایج انتخابات اسفند ماه به خوبی حکایت از آن دارد که هیچ جریان سیاسی بدون توجه به نتایج دور دوم نمی‌تواند به ضرس قاطع ادعای اکثریت بودن در مجلس آتی را داشته باشد. این مسئله بر حساسیت‌های دور دوم این انتخابات افزوده است و سیاسیون منتظرند تا انتخاب ملت در این دور نیز معین شود! آنچه به مثابه موضوع اصلی همچنان باید مورد توجه رأی‌دهندگان قرار گیرد، مسئله انتخاب گزینه اصلح است. نظام اسلامی مبتنی بر شایسته‌سالاری و قرار گرفتن صاحبان صلاحیت در رأس شكل می‌گیرد.
یكی از معضلاتی كه در این میان رهزن عقل و انتخاب است، تمییز ندادن شاخصه‌های اصلی و فرعی و تشخیص اولویت‌ها در شاخصه‌هاست. گاه ممكن است كه شاخصه‌های انحرافی و ساختگی، در اثر یك نگاه ناصواب به واقعیت‌های اجتماعی، آن‌چنان جدی مطرح شوند كه در ردیف یكی از شاخصه‌های گزینه اصلح مورد توجه قرار گیرد و گاه ممكن است شاخصه‌های ثانوی نیز در یك فضاسازی سیاسی و رقابت جناحی آن‌چنان وزن یافته و بزرگ‌نمایی شوند كه به مهم‌ترین معیار و شاخص انتخاب اصلح مبدل شود.
از یك منظر می‌توان گفت كه تمامی ملاک‌ها و معیارهایی که برای انتخاب كارگزاران نظام اسلامی مشخص شده معطوف به کارآمدی است؛ به این معنا که وجود ملاک و معیارها حتی در حاکم اسلامی نیز لازمه رسیدن به اهداف حکومت اسلامی است. در این میان به جای توجه به مؤلفه‌های فرعی و بزرگ‌نمایی برخی شاخصه‌های ثانوی ، بیش از پیش به تشكیل مجلسی كارآمد با حضور نمایندگان باتجربه نیازمندیم و باید مراقب بود با شعارزدگی، كسانی به مجلس راه نیابند كه از توانایی لازم و کافی برای انجام امور نمایندگی ناتوانند.
عدم دقت‌نظر در تطبیق شاخصه‌ها با مصادیق نیز معضل دیگری است كه باید از آن پرهیز و برای رفع آن چاره‌اندیشی کرد. این معضل، هم از عدم شناخت كافی حاصل می‌آید و هم از فضاسازی‌های رسانه‌ای كه له یا علیه افراد صورت می‌گیرد و نتیجه آن نیز گاه بزرگ‌نمایی برخی افراد و گاه تخریب برخی چهره‌هاست.

مهدی سعیدی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید