742 | ویژه نامه نوروزی هفته نامه صبح صادق

0
192

742fe

اثبات ماندگاری انقلاب اسلامی

سالی که سپری شد، آغاز و پایانش به ‌نام حضرت زهرا(س) مزین بود که نماد زیبا و معناداری برای این سال پرچالش بود. با عرض تسلیت شهادت این بانوی بزرگوار که بزرگ‌ترین درس زندگی نورانی‌اش، دفاع از ولایت و ولایتمداری تا پای جان است.
پیام سال امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) همدلی و وحدت بین مردم و دولت بود که در بازگشت به مهم‌ترین رویدادهای سال، یعنی مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به برجام و برگزاری انتخابات دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، عمق روشن‌بینی و حکمت معظم‌له را نشان می‌دهد؛ چرا که هر دو رویداد متضمن و دربردارنده تهدیدات و فرصت‌هایی است که از آن یک چالش می‌سازد و عبور از این چالش‌ها مستلزم آمادگی و انسجام درونی است. به ویژه اینکه تهدید مشترک یا تقاطع چالشی هر دو رویداد، خطر نفوذ است که هرگونه اختلاف و دعوای داخلی می‌تواند مولد رخنه و روزنه به نفع نفوذگر باشد. از این رو دیده‌بان بیدار انقلاب اسلامی با نگاه به واقعیت‌های میدانی و اهداف پلید دشمن پیش از اینکه خطر نفوذ را هشدار دهد، انسداد رخنه‌ها و روزنه‌های برآمده از اختلافات داخلی را تدبیر فرمود.
واقعیت این است که دشمن وامانده از تقابل و شکست‌خورده در به‌کارگیری شیوه‌های سخت و نیمه‌سخت، همچون جنگ، آشوب و تحریم به ‌دنبال آن بود تا مذاکرات و برجام را فرصتی برای نفوذ و استحاله قرار داده و با بهره‌گیری از ضعف و سستی برخی عناصر داخلی هم ماهیت انقلابی و هم نیروهای انقلاب و جریان انقلابی را منزوی و متلاشی کند. از این رو، ابتدا برجام را الگویی موفق برای حل مسائل جلوه داد و سپس دوقطبی میانه‌رو ـ تندرو را طراحی کرد تا نتیجه‌ای را که سال‌ها نتوانسته بود با استفاده از تقابل و تخاصم کسب کند، این‌ بار از راه شکاف در درون و نفوذ دادن عناصر واداده و غربگرا به مراکز تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر و برانگیختن طمع و شرطی‌سازی جامعه به ارتباط، کمک و همراهی با غرب و القای اجتناب‌ناپذیری «عادی شدن» و دست برداشتن از ارکان‌های انقلابی (نرمالیزاسیون) به‌دست آورد. آنچه دشمن را به تغییر راهبرد و رویکرد جدید تشویق می‌کرد، توهم و طمع برآمده از روند پیاده‌سازی جنگ نرم و پدید آمدن تغییرات و تحولاتی در حوزه فرهنگی ـ اجتماعی و تجارب مقابله با شوروی در دوران جنگ سرد بود که برخی نشانگان رفتاری و شتابزدگی و ذوق‌ برخی دولتمردان برای تسریع در پذیرش و اجرای برجام هم به وسوسه آن دامن می‌زد. به‌ویژه اینکه در مواردی ذوق‌زدگان برجام به بزک چهره دشمن پرداختند و ناشیانه پیام سازش و پهن کردن فرش قرمز زیر پای تحریم‌کنندگان مترصد نفوذ را فریاد ‌زدند.
اما برخلاف محاسبه و برآورد دشمن، به برکت تدابیر رهبری و مقاومت جبهه انقلاب همان‌گونه که دومینوی جنگ نیابتی و میدان‌داری تروریسم تکفیری در آن سوی مرزها مهار شد، به انسداد مسیر سوءاستفاده فریب و توطئه دشمن در مذاکرات هسته‌ای و مهار آن در انتخابات هفتم اسفند ماه انجامید. به‌گونه‌ای که با عبور نظام از مرحله برجام، انتخابات نیز با مشارکت بالای مردم برگزار شد و مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی با ماهیتی انقلابی شکل گرفت و دو قطبی «تندرو ـ افراطی» نتوانست بین مردم و انقلاب فاصله بیندازد. گر‌چه در پاره‌ای از موارد عبور از این میادین به بروز آسیب‌های جزئی منجر شده که نیازمند آسیب‌شناسی و رفع برخی اشکالات است، اما تجارب گران‌سنگی نیز پدید آورده است که می‌تواند در ادامه مسیر به نفع نگهبانی و پیشبرندگی انقلاب اسلامی باشد، به شرط آنکه عبرت‌آموزی و پندگیری از رخدادها و حوادث را جدی بگیریم.

رسول‌ سنائی‌راد

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید