732 | شماره جدید هفته نامه منتشر شد

0
102

732fe

جوشش خون پاک

 

رژیم آل‌سعود در اوج درندگی و سبوعیت و بدون توجه به احساسات جهان اسلام با وجود اعتراضات فزاینده مسلمانان، شیخ‌نمر باقرالنمر روحانی مبارز و برجسته شیعه عربستانی را به اتهام واهی امنیتی و حمایت از تروریسم اعدام کرد. او که تنها برای احقاق حقوق مشروع شیعیان و رفع تبعیض و بی‌عدالتی در عربستان مبارزه می‌کرد، به بهانه واهی برهم زدن امنیت و فتنه‌افکنی متهم شد. این روحانی مجاهد و خستگی‌ناپذیر که در تیر ماه 91 پس از تعقیب و حمله مسلحانه نیروهای امنیتی رژیم سعودی به خودروی حامل وی که او را به منزلش می‌برد، مجروح و سپس دستگیر و در مکان نامعلومی بازداشت شد، در نهایت خبر شهادتش در دوازدهم دی ماه 94 رسانه‌ای شد.
کثرت اعدام‌ها، زندانی کردن معترضان به نقض حقوق بشر در این کشور، ترویج ایدئولوژی‌های افراط‌گرایانه، ترویج تعصبات فرقه‌ای و مذهبی، کمک به بازگشت حکومت‌های مستبد در منطقه، حمایت مالی و پشتیبانی سنگین از گروه‌های تکفیری، سرکوب قیام و بیداری اسلامی مردم بی‌دفاع و مظلوم بحرین و در نهایت کشتار بی‌رحمانه مردم مستضعف یمن در طول 10 ماه گذشته، تنها بخشی از نمونه‌های بارز نقض آشکار حقوق بشر سعودی‌ها است که کسی جرئت انتقاد و اعتراض به آنها را ندارد؛ چراکه این‌گونه اقدامات با هماهنگی اربابان غربی آل‌سعود از جمله آمریکایی‌ها انجام شده است. افزون بر این، عربستان سعودی بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر با لابی فراوان و دلارهای نفتی به عنوان رئیس کمیته حقوق بشر سازمان ملل هم انتخاب می‌شود. به قدری وضعیت حقوق بشر در عربستان به هم ریخته است و آش آن‌قدر شور است که حتی اندیشکده‌های آمریکایی همچون بنیاد دفاع از دموکراسی، از پیامدهای خطرناک ناشی از «تداوم چشم‌پوشی یا بی‌اعتنایی ایالات متحده» نسبت به نقض حقوق بشر از سوی دولت عربستان سعودی هشدار داده‌اند. اتهام‌های دروغین و واهی سعودی‌ها به قدری مبرهن است که سازمان حقوق بشر عربی اعدام شیخ‌نمر را امری بی‌سابقه و خطرناک از نوع خود دانست و اعلام کرد که اعدام‌ها در عربستان خلاف ارزش‌ها و قوانین بین‌المللی است. در یک نگاه گذرا شاهدیم که هفت هزار عضو از دودمان سلطنتی آل‌‌سعود بر بیش از ۲7 میلیون نفر جمعیت این کشور حکمرانی می‌کنند و علاوه بر در دست‌ داشتن تمام امور حساس کشور، ثروت‌های نجومی حاصل از فروش نفت و گاز و تمام امور کشور را بدون حضور هرگونه نهاد انتخابی یا نظارت مردمی در اختیار خود دارند. نقض حقوق بشر و حقوق اولیه حدود سه میلیون نفر از شیعیان در طول این سال‌ها، سبب شد همراه با موج بیداری اعتراضات مردمی در این کشور به راه بیفتد. به دلیل خفقان موجود و نبود آزادی بیان بسياري از زندانيان سياسي تنها به جرم آزادي بيان و حضور در برنامه‌های اعتراضی بازداشت شده‌اند. بنا بر اسناد دیده‌بان‌های حقوق بشر، برخي از بازداشت‌‌شدگان عربستاني در اين مدت هدف انواع شکنجه‌ها و بدرفتاري‌هاي مأموران امنيتي رژيم سعودي قرار گرفته‌اند و برخی دیگر نیز بدون دفاع در محاکم قضایی همچون شیخ‌نمر اعدام شده‌اند. در حالی که گفته می‌شود شیخ‌نمر حدود صد صفحه دفاعیه درباره اتهامات وارده به خودش را تهیه کرده بود که حتی فرصت طرح آن را هم به وی ندادند.
سخن آخر اینکه شهادت و خون پاک این عالم وارسته پیامدهای بسیاری بر امور داخلی عربستان خواهد داشت و احتمالاً فضای راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز از این پس به صورت مسلحانه و برای انتقام‌گیری از شهادت شیخ‌نمر دنبال خواهد شد و عربستان باید تاوان سنگینی را به دلیل این اقدام توأم با حماقت خود بپردازد.
سردبیر

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

دریافت ویژه نامه جلوه خاتم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید