709 | شماره جدید هفته نامه

0
273

 

709fe

لاف در غریبی

آیا بین ایران و آمریکا جنگی رخ خواهد داد؟ به این پرسش نمی‌توان پاسخ قطعی و روشن‌ «آری» یا «نه» داد؛ ولی آنچه می‌توان گفت و با ایستادگی بر آن، می‌توان آن را اثبات کرد، ناتوانی و جرئت نداشتن ایالات متحده در حمله نظامی به ایران طی سال‌های گذشته‌ است. آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها طی یک دهه گذشته، بارها و بارها جمهوری اسلامی ایران را به حمله نظامی تهدید کرده‌اند، ولی به دلیل نگرانی‌های شدید از پیامدهای جنگ با ایران، از عملی کردن تهدیدات خود منصرف شده‌اند. نگرانی‌های مقامات آمریکایی از پیامدهای یک جنگ احتمالی با ایران، پس از شکست‌های آمریکا در افغانستان و عراق و رژیم صهیونیستی در جنگ‌های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۱ روزه به‌شدت افزایش ‌یافته است، بر اساس این، مقامات ایالات متحده تنها راه‌حل موضوع هسته‌ای ایران را، راه دیپلماتیک اعلام کردند. پس از بیانیه لوزان، آقای باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد، نه جنگ و نه تشدید تحریم‌ها، هیچ‌کدام نمی‌تواند ایران را تسلیم کند و صنعت هسته‌ای آن را از بین ببرد. به عبارتی، طی سالیان گذشته، در حالی که آمریکایی‌ها مرتب از وجود همه گزینه‌ها بر روی میز دم می‌زدند و ملت ایران را به استفاده از گزینه نظامی تهدید می‌کردند، هم خود آنها و هم دیگران از جمله ملت ایران، به‌خوبی می‌دانستند که اقدام نظامی آمریکا بیشتر جنبه عملیات روانی داشته و این کشور در اوضاعی قرار ندارد که بتواند جنگ دیگری را در منطقه غرب آسیا به نفع خود مدیریت کند.
با چنین سابقه‌ای از تهدیدات نظامی غیرمعتبر آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای در وین و آشکار شدن نشانه‌هایی از یک توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵، رجزخوانی آمریکایی‌ها با زبان تهدید علیه ملت ایران به‌گونه‌ای دیگر استمرار یافته که این رجزخوانی‌ها نیاز به تحلیل دارد. نمونه‌هایی از این رجزخوانی‌ها عبارت است از: ۱ـ آقای اوباما در ادامه رجزخوانی‌های خود در چند روز گذشته، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی می‌گوید: «ما داریم مسئله هسته‌ای را حل می‌کنیم، اما هنوز مسائل زیادی باقی است. امیدواریم برخی مشکلات از طریق دیپلماتیک حل بشود، اما در صورت لزوم، برخی را به‌صورت نظامی حل خواهیم کرد.»
۲ـ آقای جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده با اشاره به مذاکرات و توافق هسته‌ای در حال انجام می‌گوید: «نمی‌توانم بگویم هیچ‌وقت با ایران وارد جنگ نمی‌شویم.»
۳ـ اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا؛ «گزینه‌ نظامی خود را علیه ایران حفظ خواهیم کرد.»
موارد مذکور نمونه‌ای از اظهارنظرهای فراوان مقامات آمریکایی طی روزهای اخیر است که همگی بر احتمال استفاده از گزینه نظامی در آینده علیه ایران تأکید دارد.
حال این پرسش مطرح می‌شود که توافق، کدام مشکل آمریکا را برای حمله به ایران در آینده حل خواهد کرد. آیا توافق احتمالی، مانعی را از سر راه آمریکایی‌ها برای حمله نظامی به ایران برخواهد داشت؟ دلیل حمله نکردن آمریکایی‌ها تا به امروز، ناتوانی آنها به دلیل قدرت بازدارندگی ایران بود که این قدرت به‌صورت روزافزون در حال افزایش است.آمریکایی‌ها یک‌ دهه پیش قوی‌تر از امروز بودند و در آن مقطع، جمهوری اسلامی ایران نسبت به امروز، از قدرت کمتری برخوردار بود. طی ۱۰ سال گذشته از یک طرف قدرت آمریکا و متحدانش در منطقه دچار فرسایش شده و از طرف دیگر، قدرت جمهوری اسلامی و متحدانش در منطقه افزایش یافته است. بنابراین، تغییر وضعیت با توجه به تحولات در منطقه طی یک دهه گذشته، به نفع ایران و به ‌ضرر ایالات متحده رقم خورده و این روند با توافق هسته‌ای، نه‌تنها به ضرر ایران تغییر نخواهد کرد، بلکه می‌تواند قدرت ایران را به صورت خاص افزایش دهد. نگرانی‌های مقامات رژیم صهیونیستی و دیگر متحدان آمریکا در منطقه، مانند رژیم آل‌سعود از توافق هسته‌ای به همین دلیل است. بنابراین، رجزخوانی آمریکایی‌ها به‌دنبال پذیرش یک ایران هسته‌ای در چارچوب توافق بین ایران و گروه ۱+۵ از روی ناچاری، تلاش برای حفظ ظاهری ابرقدرت بودن آمریکا در جهان است، اما واقعیت این است که دوران این ابرقدرت پایان یافته و آمریکا باید واقعیت‌های جهان جدید را بپذیرد. ساختار قدرت در جهان در حال تغییر است و نظم جدیدی در عرصه بین‌الملل در حال شکل‌گرفتن است. از مختصات این نظم جدید، پذیرش ایرانی دارای چرخه سوخت و با قدرت بازدارندگی بالا و تعیین‌کننده در منطقه از سوی شش قدرت عمده در جهان است. برخی از مقامات آمریکایی راحت‌تر به این واقعیت اشاره می‌کنند. چندی پیش «فولر» از مقامات ارشد سابق سیا با اشاره به اینکه مهم‌ترین چالش غرب با ایران، مخالفت صریح تهران با سلطه آمریکا و رژیم صهیونیستی در خاورمیانه[غرب آسیا و شمال آفریقا] و مواضع انقلابی ایران است، می‌گوید: «اوباما پذیرفت که هژمونی آمریکا در خاورمیانه، دیگر عملی نیست…» این سخن فولر از مقامات پیشین سازمان سیا، باور و اعتقاد بسیاری از مقامات آمریکایی است. آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند، دوران امپراتوری آنان در خاورمیانه پایان یافته است.

بر همین اساس، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عیدفطر با اشاره به رجزخوانی مقامات آمریکایی در این روزها و اشاره به حرف رئیس‌جمهور آمریکا مبنی‌بر توان نابود کردن ارتش ایران فرمودند: «قدیمی‌های ما به این‌گونه حرف‌ها» «لاف در غریبی» می‌گفتند.»
معظم‌له در ادامه فرمایشات خود با اشاره به تهدیدات نظامی آمریکایی‌ها، خطاب به مقامات آمریکایی تأکید کردند: «ما از هیچ جنگی استقبال نمی‌کنیم، ما به هیچ جنگی مبادرت نمی‌کنیم، اما اگر جنگی اینجا اتفاق بیفتد، آن کسی که سرشکسته از جنگ خارج خواهد شد، آمریکای متجاوز و جنایتکار است.»
دکتر یدالله جوانی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید